Dit nummer hestaai uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Sirijdkas-Gemeenteraadsverkiezing. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Mummer. 8S,# JAARGANG VRIJDAG 8 APRIL 1927 NUMMER 2090 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Saldo 133.50. Ontvangen van Sj. 3. Totaal 136.50. Zendt Uw bijdrage aan J. KARSTENS. Bur. Nieuwe Leidsche Courant. V Ue uitslag. Met uitzondering van de provincie Utrecht, is, terwijl wij dit schrijven, de uitslag van alle provincies bekend. Deze verkiezingen hebben ons en kele verschuivingen gebracht. Hier en daar hebben enkele vertegenwoordi gingen van kleine partijen opgehou den te bestaan. De S.D.A.P. ging in de meeste provincies een weinig vooruit en ook de Vrijheidsbond ging hier en daar merkbaar vooruit. Duidt dit er op dat de verschuiving naar uitérst links tot staan zal tornen? De voornaamste verandering is het verlies der meerderheid in onze pro vincie. Van 44 rechts tegen 35 links en 3 op wier stem men niet rekenen mag, is dit geworden 30 rechts en 37 links imet een versterking van de 3 oppo santen tot 6. Wij komen daar afzon derlijk op terug. In Groningen steeg het aantal recht sche zetels van 17 op 18, ondanks het feit, dat hier ook de S.G.P. zich 2 ze tels zag toebedeeld. De Vrijheidsbond liet hier een veer. de communisten stonden ,één van hun beide plaatsen af en de Plattelanders zagen zich met drieën tegelijk geheel uit de Staten gezet. Aan de socialisten met 2 en de vrijzinnig-democraten met 1 zetel kwam deze verschuiving ver der ten goede. De verhouding is thans 18 recnts, 25 links 2 Staatk. Geref. In Friesland ging een zetel voor de Anti-revolutionairen teloordie door de Christelijk-Historischen werd ge wonnen. Ter linkerzijde vindt eenige verschuiving plaats. Vrijheids- en Plattelandersbond verliezen beide één zetel. De vrijzinnig-democraten leggen beslag op 2, de groep Wijnkoop op 1 zetel. Ook in Gelderland ging een Anti revolutionaire zetel verloren, terwijl ook de Chr. Soc. van der Laar daar werd gewipt. Deze 2 komen den Vrij heidsbond en de S.D.A.P. ten goede. In Overijssel komt de S.D.A.P. van 9 op 10 zetels, welken zetel hier de R.-K. moesten missen. De verhouding is daar nu 27 rechts 19 links plus 1 St. Geref. Partij. In Zeeland komt de Anti-revolutio naire partij van 9 op 8 zetels. De S.D A.P. steeg hier van 4 op 5 en de V.-D. van 3 op 4 zetels terwijl de Vrijheids bond van 8 naar 7 terugging. De ver houding is hier nu 28 rechts tegen 16 links plus 3 S.G.P. In Noord-Holland vielen de zwaar ste slagen. Met Staalman mede ver loor de rechterzijde daar 6 zetels Was het voor de verkiezingen 37 rechts 40 links, het is nu geworden 3146. Ver loren de V.-D. hier één zetel de Vrij heidsbond won er 2 en de S.D.A.P. 5. Alles bijeen genomen voor de rech terzijde eep teleurstellende uitslag al' mogen w\j dan ook niet van ontmoe diging spreken. Immers de verschui ving is niet zoo sterk naar uiterst links als verwacht was. Zelfs is die verschuiving beduidend (minder dan bij vorige verkiezingen. Maar vooral bedroevend is dat wij als Anti-Revolutionairen in onze prov. het offer moesten brengen terwille van de oppositie in on9 eigen gelederen. Hoe zal het nu gaan straks als de S.G.P. en H.G.S. op de wip zitten? Zul len zij dan de balans naar links of naar recht9 laten doorslaan? V Op de wip." Het is dus'in Zuid-Holland nu zoo, dat straks de S.G.P. bij elke beginsel stemming het in de hand heeft om de balans naar links of naar rechts te doen doorslaan. Houdt de H.G.S. het roer zooal9 tot beden dan stevent zij vrijwel in Libe rale richting. Daarmede brengt Ds. Lingbeek en zijn partijgenoot Alblas de linksche fractie dan op gelijke sterk te als de rechtsche. Wat zal de man op de wip dan doen? Die vraag krijgen we al dadelijk bij de verkiezing van Ged. Staten. Hoe zullen de S.G. dan positie kiezen? Aan de eene zijde een bewind dat gaat in de richting door Noord-Holland gewezen, aan de andere zijde de nu 25 jaar gevolgde lijn. De keuze zal niet gemakkelijk zijn. Wanneer echter dat het eerste ge- BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 volg van den verkiezingsstrijd mocht zijn dat de S.G.P., in het nauw gedre ven met eigen standpunt, zich zou -"Orien uitsnreken voor een positief rechtsch bewind, dan zouden wij in t verlies winst boeken. Laat ons hopen dat het zoo zal wor den. STADSNIEUWS. ZENDINGSSAMENKOMST. Gisteravond werd in de Oosterkerk ■een zendingsbijeenkomst gehouden. Voorganger was Ds. J. A. van Nie, Ned. Herv. pred. te Zetten die als onder werp gekozen had „Eene vraag". Aan het begin van deze samenkomst werd gezongen Ps. 99 1. gelezen werd Gen. 24 1—22, de geschiedenis van A- braham en Eliëzer, naar aanleiding waarvan spr. een kor'e inleiding hield tot zijn tekst: Hooglied 5 9b, waar Gods Woord luidt: Wat is uw liefste meer dan een andere liefste dat gij ons zoo bezworen hebt. Spr. zal achtereenvolgens behande len: le. de aanleiding tot die vraag. 2e. de stellers van die vraag, 3e het antwoord op die vraag. Spr. begint met te zeggen dat het 5e hoofdstuk van het Hooglied een be kende zielegestalte toont, die gestalte wanneer de bruidegom voorbij gaat aan het bruidsvertrek der ziel. nadat hij eerst ernstig geklopt heeft. De bruid ligt op haar legerstede maar art woordt* niet op het geroep en geklop. Wanneer er onder u zijn, aldus spr., die God liefhebben, die weten dat bet zoo gaat. Echter gaa; later de bruid naar buiten en zoekt den bruidegom, zoo veel ze kan. Zonder der bruide gom is zij niets. Als de speellooten van de bruid hooren en zagen hoe zij zocht toen zeiden zij de woorden van den tekst: Wat is uw liefste meer dan eer andere liefste, dat gij ons zoo bezworen hebt. Dit overgebracht op het geestelijke, dan stellen de spdel- looten van de bruid voor de wereld. De wereldling bemoeit zich ook wel met de heidenen, maar in dienst van bet gouden kalf. Het kird van de we reld staat verwonderd wanneer hij den zendeling ziet in de binnenlanden en dan zegt hij in den grond van üe zaait hetzelide ais de dochteren van Jeru salem. ue wereld heeft nog een afgod en dat is de beschaving, die de op pervlakte sciiaaft en de aanbidders van dezen afgod vragen weer dezelfde vraag. De stellers van de vraag kijken al lereerst naar de zendende kerk. Spr. vraagt aan d© gemeente of ze wel zoo gehandeld heeft, dat de wereld ge vraagd heeft verwonderd de handen in elkander slaande: Wat is uw lief ste meer dan een andere liefste, dat gij ons zoo bezworen hebt. Waneer die vraag gesield is, dan geeft de bruid het antwoord: „Mijn liefste is blank en rood en draagt de banier hoven tienduizenden". Dat over gebracht op Christus toont den Hei land in al zijn liefelijkheid en kracht. De Bruid gaat verder met den bruide gom geheel te beschrijven en die ge- heele beschrijving kunnen we op den Christus toepassen. Voor de wereld heeft de bruidegom echter geen gestalte van heerlijkheid. Als de wereld den bruidegom wil zien dan moet ze naar Golgotha gaan. Zoo is dan de zending niet zoo gemakke lijk omdat de wereld geen heerlijk heid aan den bruidegom ziet. Zij wil niet mee naar Golgotha. Nadat gezongen is Ps. 89 17 en 18, spreekt Z.Eerw. nog eern persoonlijk woord tot de gemeente. Twee gevaren zijn aan de zending verhonden. Ten eerste dat de bruid bo ven den bruidegom wordt gesteld en ten tweede dat men wel het Evange lie wil brengen maar niet aan zich zelf. Spr. waarschuwt daartegen. Wij moeten een persoonlijke verbintenis hebben met Christus. Wij moeten wel voor de zending zorgen, maar aller eerst daarvoor dat wij zelf Gods kind zijn. Wanneer de wereld vraagt: Wat is uw liefste meer dan een andere liefste, dat gij ons zoo bezworen hebt, dan moet het antwoord van ons hart zijn: het antwoord van de bruid in het Hooglied. De dienst werd gesloten met gebed en het zingen van Ps. 98 4. KEUR UIT DE PSALMEN. Wij ontvingen van Boekhandel J. du Pon (Pontier) Haarlemmerstraat een keurig uitgegeven boekje „Keur uit de psalmen", bijeen gebracht door A. v. O. Het werk is verlucht met illus traties van Gust. van de Wall Perné. i Na een woord vooraf volgt 'n bloem lezing van een 13-tal psalmgedeelten, met zorg gekozen. Elk dezer is voor zien van een toepasselijke teekening, waarvan naar onze meening sommige hijzonder goed geslaagd zijn. Afgescheiden van de innerlijke be doeling, volgens het „woord vooraf" om de innige vroomheid en groote lit teraire schoonheid van de psalmen na der tot de harten van de kinderen van onzen tijd te brengen, heeft het boekje vooral in dezen tijd practische waar de als belijdenis-geschenk. Wie iets fijns, iets heel aparts be geert die koope dit boekje. Met zijn keurig blauwe bandje met goud op druk en harp-motief maakt het ook uitwendig een voornamen indruk. „THIRZA" en „TALITHA". Gisteravond vierden de beide Jonge- meisjesvereenigingen „Tkirza" en „Ta- litha" in de groote zaal van het Nuts- gebouw haar 2e jaarvergadering. Om 8 uur opende de voorzitster mej. Schotvanger de vergadering met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Direct werd met de afwerking van het uitgebreide programma begonnen, en kregen wij enkele zangstukjes te hooren, gezongen door d© leden van beide vereenigingen. Verder werd de zoo gezellige vergadering op aange name wijze doorgebracht door het le zen van zeer mooie 'inleidingen over Daniël en Jeanne d'Arc en door reci- teeren van de leden. D© goed bezochte vergadering werd met een woord van dank door Ds. W. Bouwman gesloten. CHR. MIL. TEHUIS. Verslag van de Chr. Mandolineclub Mapakofin bet Miitair Tehuis aan de Morschweg. De verwachting der militairen was dezen Donderdagavond hoog gestegen. Dit toonden zij dan ook door de groo te opkomst, zoowel van de infanterie als wel van de artillerie. En deze ver wachting werd niet beschaamd. Men leze slechts 't verslag en oordeele ver volgens zelf. De heer Joosten, huisvader van het Tehuis heette de Mandolineclub van harte welkom en sprak zijn dank uit voor d© welwillendheid, waarmee zij dezen avond ter beschikking hadden gesteld van het Tehuis. Onder begelei ding van de Mandolineclub werd nu staande het Wilhelmus gezongen met weinig minder vuur dan waarmede 't Engelsche volk hun volkslied „God save the King" aanheft. Een openings marsch werd 't eerst ten beste gege ven wat al dadelijk aller bijval in oogstte. Variatie was er genoeg. De club die een flink aantal leden telt. bleek er slag van te hebben 't gehoor aan hun muziek te boeien. Eere zij dan ook toegebracht aan den dirigent, den heer van Vliet, die uitnemend leidde. Als aardig inter mezzo gaf de artillerist Paartje een solo-nummer op de viool ten beste. Een daverend applaus viel hem aan 't einde van het stuk ten deel. Zijn spel viel t© roemen. Eén hoop blijft ons en dat is, dat hij ons ook later meerdere blijken van zijn muzilektalenten zal geven. Na d© pauze werd onmiddellijk bet program voortgezet. Aan1 het einde werd nog gezongen Gezang 1801 en een woord van dank gesproken aan den dirigent. De herinnering aan dezen genoeg lijken avond blijft evenwel. Zij is on- uitwischbaar. Meer dan voldaan gin gen allen' huiswaarts. VEREEN. „DE PAEDAGOGISCHE BIBLIOTHEEK". Naar wij vernemen zal Zaterdag avond a.s. de heer W. H. ten Seldam van Amsterdam in het Nutsgebouw spreken over „Kinderteekenïngen en wat zij ons leeren omtrent d© ontwik keling der waarneming." Men zal zich herinneren, dat de heer Ten Seldam in December j.l. door ziekte verhinderd was de toen door hem toegezegde lezing te houden. Daar intusschen de inleiding, die hij toen zou houden in het tijdschrift „Paeda- gogisch© Studiën" is gepubliceerd, zal hij thans over bovengenoemd onder werp spreken, waarbij een aantal lan taarnplaatjes van kinderteekeningen zal worden vertoond. Wij kunnen ieder, die in kinderstu die belang stelt, aanraden deze lezing bij te wonen. VERSLAG OVER HET JAAR 1926 VAN DE LEIDSCHE SPAARBANK. Wij ontvingen bovengenoemd ver slag, waarvan we hieronder een kort overzicht geven. In het Collegè van Commissarissen kwam weinig verandering. De aftre denden Kverden herkozen. Echter kwam een plaats open in het College door het overlijden van den heer J. J. ter Laag Czn. In deze vacature zal in 1927 worden voorzien. -Iet tegoed der inleggelden bedroeg or> 1 Januari 1326 i .059.99. Dit be drag vermeerderde met f 3.758.571.18 en werd du9 9.626.631.17. Het ver minderde echter aan terugbetalingen met 3.371.416.83 en aan overgebrach te Reserve niet opgevraagde posten met 552.24, was dus op 31 Dec. 1926 6.254.662.10. De rekening op den Postcheque- en Girodienst sloot met een saldo van 5.736.47. In effecten werd voor een waarde van 533.205.13 belegd, terwijl voor een balanswaarde op 1 Jan. 1926 van 254.703.25 werd uitgeloot en afge lost (met een bedrag van 256.649, zoo dat nog een winst te boeken viel van 1.945.75. Ten gunste van de Reserve voor koersverschil effecten kon 16.696.56 overgebracht worden. Hert bedrag der vordering bleef on veranderd. Het in prolongatiën uitgezette be drag verminderde met 270.000, zoo dat een bedrag van 550.000 daarin belegd was. Het bedrag in hypotheken van het hoofdkapitaal vermeerderde van 2.552.950 tot 2.990.925. De kosten van het gewone onder houd bedroegen 378.34. Op het Meu bilair werd afgeschreven 128. Gedurende het boekjaar werden 68 busjes i^er afgegeven dan terugge bracht. Het aantal in bruikleen gege ven busjes bedroeg 1055, het daarmee gespaarde bedrag 25.852,05. De reserve voor koersverschillen v, erd verhoogd met de koerswinst der effecten over dit jaar n.l. 16.696.56 en gebracht op 127.991.87. De rekening van het hoofdkapitaal sluit met een voordeelig saldo van J 94.384.17. De rente, welke dit jaar ge middeld van het hoofdkapitaal werd gemaakt, bedroeg 4.528 pet. In 1925 was dit 4.763 pet. In het personeel kwam een belang rijke wijziging. De Hoofdboekhouder de heer H. P. van der Lelie z'ag zich ge noodzaakt pensioen aan te vragen om gezondheidsredenen. Het verslag wijdt aan hem eenige waardeerende regelen. Zijn opvolger was de heer Th. Hiem- stra. In de door deze benoeming ont stane vacatures werd voorzien door de benoeming van den heer N. A. Kriek tot boekhouder, van Mej. L. S. Sirag tot assistent-boekhoudster, terwijl als klerk werd aangesteld de heer P. P. d© Koning. Verder bevat het verslag een schat van gegevens die een juisten indruk kunnen geven van den stand van za ken van de Bank. N.V. „LEIDSCHE COURANT". In de heden gehouden jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der N.V. „'Leidsche Courant" zijn de ba lans en winst- en verliesrekening goed gekeurd en is het dividend over 1926 bepaald op 7 pet. (v. j. 6 pet.). De liee- ren M. Heyker (Hazerswoude), P. Ver- aegaal (Noordwijkerhout) en P. A. Th. v. d. Weyden (Nieuwkoop) weiden als commissarissen herkozen. NED. ISR. GEM. In de plaats van den heer E. Loeb, die als penningmeester van de Ned.- Isr. gemeente alhier heeft bedankt, is benoemd de heer Jac. de Vries. DE BENOEMING VAN EEN BOEK HOUDER AAN DE BANK VAN LEEN ING. Naar aanleiding van de benoeming van een boekhouder aan de Bank van Leening, welke benoeming door Com missarissen dezer, stedelijke inrich ting is geschied en waarop van ver- scmllende zijaen critiek wordt uitge oefend, is door het lid van den ge meenteraad, den heer Sijtsma aan B. en W. verzocht in de eerstvolgende raadsvergadering den Raad te willen mededeelen, zoo noodig na de Gommis sarissen te hebben gehoord, of hij de heoordeeling dei* sollicitanten inder daad in de eerste plaats gelet is op df. bewaamheid en de geschiktheid der candidaten als boekhouder, blijkende -v het bezit van een of meer waarde volle diplomas als zoodanig en uit de ervaring in de 'practijk opgedaan; en voorts of hun college ook niet van oor deel is dat hij gelijke bekwaamheid en geschiktheid aan sollicitanten uit Leiden de voorkeur had moeten wor den gegeven? KORTSLUITING. Vanmorgen omstreeks 11 uur, toen op de Electr. fabriek eenige -monteurs bezig waren met het verrichten van werkzaamheden aan het schakelbord is kortsluiting ontstaan. Door een over springende vonk g er af-..an de klee- ren van den s^Lakelbordwachter N. in brand. Het vuur werd spoedig ge doofd, doch N. bleek brandwonden aan het gelaat en een zijner armen te hebben bekomen. Na door den Gem. Hulpdienst voor- loopig te zijn verbonden, is hij naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. Na dat hem daar geneeskundige hulp was verleend, kon hij huiswaarts keeren. Tengevolge van deze kortsluiting ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edrertenAiên per regel 227» cent Ingezonden Mededeeüngen, dnbbel Uriel. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert en tién bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage. Ifjks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De drie groote rechtsche partijen in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn niet meer in de meerderheid. Frankrijks houding na de verwerping van het Ned.-Beïgisch Verdrag. Buitenland De Britsche liberalen zijn tegen de voorgestelde wijziging van de vak ver- eenigingswet. De vernieling van De Pinedo's vlieg tuig het werk van anti-fascisten? De voorbereidende ontwapenings commissie heeft hst principe van pu blicatie der militaire uitgaven aange nomen. Het amnestie-wetsontwerp heeft in de afdeelingsn der Belgische Kamer een gunstige c-nivangst gevonden. was er eenige minuten storing in de lichtvoorziening en stond ook het elec- trisch tramverkeer eenige minuten stil. De 14-jarige J. v. )W. is gisteren ter beschikking-van de politie gesteld, ter zake van diefstal van eenig koper draad ten nadeele van een sleutelfa- briek alhier. Door de politie is aangehouden de 29-jarige D. T., alhier, verdacht van overtreding van artikel 256 van het Wetboek van Strafrecht. De 14-jarige H. S. is gisteren door een glazen afdak gezakt, dat zich be vindt aan de woning zijner ouders, toen hij het huis wilde binnenklim men. Hij bleef hangen en bekwam twee bloedende snijwonden aan de beenen. Hij is naar het Ac^d. Zieken huis overgebracht om verbonden te worden. Bij de fam. v. d. W. aan de Oude Vest is door het achteruitrijden van een met een paard bespannen wagen bestuurd door v. B. een ruit gebroken ter waarde van f 12.50. BINNENLAND. „DE TELEGRAAF" VERKOCHT? In het „Weekblad v. d. Amsterdam mer" zal heden, naar het Haagsche Volk verneemt, een serieus bericht staan, dat „De Telegraaf" is verkocht aan een konsortium, dat de tegenwoor dige hoofdredacteur Verbiest direc teur, en mr. Zimmerman hoofdredac teur wordt. De Rotterdamsciie oud-bur gemeester Zimmerman was den laat- sten tijd reeds ijverig medewerker aan het blad. DE TOEWIJZING DER ZETELS IN NOORB-HOLLAND. De verkiezingsdienst van het Pers bureau Vaz Diaz deelt mede: Bij de toewijzing van de zetels in Noord-Holland doet zich een merk waardig verschijnsel voor. Bij de her ziening van de Kieswet in 1923 is aan art. 10 een derde lid toegevoegd, waar van de strekking is de' partijen af te schrikken van pogingen om door niet ver binding van haar lijsten een of meer zetels extra te winnen. Door het niet-ver binden van lijsten deelt na tuurlijk het aantal zetels, dat onmid dellijk voor volle kiesdeelers aan de lijsten kan worden toegewezen, elk voor zich in di© voordeelen. Het derde lid van art. 100 bepaalt nu, dat wanneer het aantal zetels, dat direct toegewezen kan worden, bene den een bepaald minimum daalt, de* nog overblijvende zetels niet aan de grootste resten, maar aan de grootste gemiddelden (stelsel-de Hont, ook wel genoemd stelsel-Hagenbach-Bischof), zullen worden toegewezen. Het is hekend, dat bij toepassing van het stelsel-de Hont de groote par tijen in het voordeel en de klein© par tijen (dus ook de gToot© partijen die zich zelf door splitsing tot kleine par tijen hebben gemaakt),, zeer in het na deel zijn. M.a.w. indien een partij, ten einde niet verdiende extra-zetels te be halen, haar lijsten niet alle verbindt, loopt zij het groote risico, dat het aan tal direct toegewezen zetels beneden d© fatale grens daalt en de toepassing van het stelsel-de Hont, welke dan plaats heeft, haar niet alleen van de verwachte winst berooft, maar ook nog op het verlies van een zetel komt te staan. Het derde lid van art. 100, de bedrei ging met het stelsel-de Hont. oefent dus een sterke preventieve werking uit tegen de pogingen tot speculatie op zetelwinst door lijst-splitsing. In bet algemeen worden dan ook tegenwoor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1