Schoonmaak NIEUWE LEIDëCHE COURANT VAN DINSDAG 5 APRIL 1927 TWEEDE BLAD. mi DE BLflDEM ZEGGEN. Eerste Kamer. In een artikel in de Rotterdammer over de Eerste Kamer lezen wij liet volgende: De prorincia1e staten kjezen de le den der Fergte> Kamer. Bij de grond- wefshprziening in lRAg werd gebroken met de aanwijzing door den TConin? Het College als ..Mprnererie du Roi" gehoond, zou sterker de idee van de ■volksvertegenwoordiging nabij komen Sindsdien wijzen de Provinciale Sta ten de leden van den senaat aan, eerst uit de hoogst aangeslagenen, en "sinds 1887 ook uit hen, die hooge en gewicli tige betrekkingen vervullen. In 1917 viel alle beperking van geestelijke aris tocratie of geld-aristocnitie weg; de baan kwam vrij voor alle mannen en- vrouwen, die het niet al te bont heb ben gemaakt en niet te gevoelig met den strafrechter in aanraking kwa* uien. Sterke afkeuring heeft de aanwij zing door de Provinciale Staten ge vonden en fantastische verhalen zijn in omloop over de zonderlinge wijze waarop deze verkiezingsgang weid ge kozen. In de nota door Mr. van der Feltz bij de laatste grondwetsherziening m gediend, worden die bezwaren dan ook scherp geformuleerd. Ten deel© 'boeten de grieven waarde in, doordat de opposanten al te zeer in gebreke blijven om aan te wijzen een anderen weg, die zou kunnen worden bewan deld. Hoe dit echter zij, welk oordeel ook moge geveld worden over de wensche lijkbeia van de Provinciale Staten al» verkiezingscollege voor de Eerste Ka mer, de taak is hun opgedragen. \Vie stemt voor de Staten, stemt voor de Eerste Kamer. De strijd van Woensdag en de an dere dagen der week gaat niet bet minst om de Eerste Kamer. De Stat en-verkiezing is een Kamer verkiezing. Wonderlijk is het geloopen met <ie Eerste Kamer. Daar zijn tijden geweest, dat geen goed woord van haar gezegd werd. Mr! Troelstra sprak het harde woord „Plet zou een kolfje naar onze hand rijn om in een agitatie van eenige ja ren de Eerste Kamer te brengen waar rij hoort: op de mesthoop". Hier werd in ongebonden stijl ge- teekend dat ook in aangrijpende stro fe in „Het Volk" aldus.werd bezon gen: Afgedane gratie eerste incarnatie van hervormingsstaat. Ondergaande grijsheid van je staatsmanswijsheid nimmer uitgepraat. Glprie aan 't verbleeken, Hersens aan 't verwéeken afgedaan talent. Mammon's trouwste wachter 100 jaar ten achter knevelpari ement Club van ouwe pruiken en gemeste buiken kwebbel-instituut. Christenplicht-vergeter, ik wensen, hoe eer hoe beter je een graf-saluut* Die poëzie is thans verstomd. De Eerste Kamer is vaster gefun deerd dan ooit en het voegt de goede reputatie, die zij zich wist te verwer ven, te bewaren. Meer dan twintig jaar lang bleef de meerderheid in de le Kamer aan de rechterzijde. Op bestendiging van de zen staat van zaken wordt vurig ge hoopt, daarvoor trekken wij ten strij de op. Een verkeerd samengestelde Eerste. Kamer kan zoo veel goed werk ver storen. Dat heeft het Ministerie Ma ckay ondervonden, toen in 1S90 de begrooting /an Keuchenius werd ver worpen om „de wijze, waarop de Mi tEUlLLETOiN. DORPsTOONEELEN. S) O— De stralende oogen puilden uit liun kassen, de oogleden waren rood. Met bevende hand reikte die armzalige ge stalte de binnentredende waardin het ledige jeneverglas toe. „Jan, je hebt meer dan genoeg," ant woordde deze. „Hola, Liesbeth, je lijkt niet goed bij t hoofd, gij denkt zeker, dat ik geen geld heb. Hier heb ik nog vijftien pfen nig, die moeten er nog aan gelooven.1 „Schaam je, Jan, dat ge het zuur verdiende geld, dat uwe Lina u voor brood geeft, zoo verkwist," hervatte de waardin op zaehten, doch vasten toon. „Wat gaat u mijn dochter aan?! Ze ls een braaf meisje en zorgt voor haar ouden vader. Maar heden is 't mijn verjaardag en daarom geef me een slokje, anders roep ik uw man. Van hem krijg ik er twee voor een." Zuchtend ging vrouw Hodel naar het buffet en schonk den drinkebroer het glas wederom vol. „Wel bekome 't u. Hoe oud wordt ge vandaag?" „Zestig jaar." „Een mooie leeftijd. Jan." „Hola, Liesbeth, een treurige slech- nister zijh eigenaardige godsdienstige begrippen bij zijn regeringsbeleid "in woord en geschrift gelden doet". Daarvan kon het ministerie Kuyper gewagen, toen de Eerste Kamer de Hooger Onderwijswet verwierp en onder leiding van enkele Leidsche hoogleeraren! naar het getuigenis yam Het Vaderland, de ..groo'at mogelijke zotheid" uitgehaald werd". Zooals een Eerste Kamer, met de linkerzijde jn de meerderheid 'meermalen de werkzaamheden van aan ons sympathieke kabinetten heeft verijdeM, zoo heeft anderzijds ook een rechtsche senaat tegengestaan de doorzetting van bedenkelijke maat regelen. Aan de rechtsche Eerste Ka mer hebben wij1 het te danken, dat de staatspensionneering uit onze wetge ving werd verbannen. Veel en groot is het goed, dat wij lange jaren hebben bezeten in dé rechtsche Eerste Kamer. Straks zal het vijf en twintig jaar zijn geleden, dat de macht van het li beralisme in de Eerste Kamer gebro ken werd; het zou wel een zeer eigen aardig geschenk wezen, als op den dag, waarop het zilveren huwelijks feest van rechterzijde en Eerste Kamer werd gevierd, deze laatste den scheid- brief kreeg thuisbezorgd. Het was een veeg te eken, dat bij de laatste verkiezing voor den senaat Z Holland één antirevolutionair moest laten schieten voor een man van links. Voortzetting van dit afbrokke lingsproces zou voor onze politieke constellatie ernstige gevolgen kunnen hebben en de vnjchtd ragendheid van onze actie ten zeerste belemmeren. Worden niet alle krachten bijgezet, dan zet zich dat proces onherroepe lijk voort. Daarom: denkt aan de Eerste Ka mer. Adeldom verplicht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Worrner, G J. F. Hopster te Midwoud N.H. Bedankt: Voor Elburg, H. A. de Geus te Waaddinxveen. Voor Lexmond, J. C. W. Kruishcop te Arnenroiden. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te 's-Gravenhage-West (vac. M. Schuurman), Dr. W. G. Har- .renslein te Am.t-rdam- Te Melijkerke, A. A. v. d. Leer, Cand. te Hei- en Boei con. Te Kocg-Zuandijk, S. Wouters, Can didaat te Exmona. le Barendrecht, K. Minnema te Garijp. Te Musselkanaa], D. J. Velsink te Arum. Te Zoutkamp, J. W. van lol te iSckarendijke. Bedankt: Voor Surhuislerveen, J. H. Meul man te Hoogersmi de. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Zondagavona is Ds. D. J. Couveé, ge komen van Brussel, voor de Geref. Kerk van Hillegersberg (Straatweg) in de stampvolle zaai van plaats Lommerrijk, door zijn schoonvader, Ds. S. Oudkerk van Kralingen bevestigd! Hij had daar voor tot tekst gekozen EzechiA 33 7. Gisteravond deed Ds. Couvée in de zelfde zaal zijn intrede. Zondagochtend heeft Ds. A. J. Hoekzema afscheid genomen van de Ned Herv. Gem. te Willige Langerak, met een predicaüe over Handelingen 20 32. Nadat Ds. Hoekzema de gebruikelijke toespraken had gehouden, werd hij op zijn beurt toegesproken door Ds. W. Deur van Schoonhoven a's vriend en als consulent van Willige Langerak. De ge meente zong hem toe Ps. 121 :4. Zondag a s. doet Ds. Hoekzema intre de te Zegveld, na vooraf bevestigd te zijn dcör zijn stiefvader, Ds. P. F. van den Nieuwenhuyzen van Nijkerk. Zondagavond nam Ds. S. W. Bos afscheid van de Geref. Kerk te Dok- kum, met een pred katie over Handelii gen 20 3. Namers den kerkeraad en de gemeen te werd de sche'dende leeraar toege sproken door Ds. Klaarhamer, die ver zocht te zingen Ps. 121 4. Namens de classis voerde het woord Ds. v. d. Laan van Anjum.-De kerk was overvol. Ds. C. G. Wagenaar, van Urkwert-, beroepen Pred. bij de Ned. Hm-v. Kerk te Leeuwarden, hoopt 8 Mei aldaar zijn iintrede te doen, na des morgens beves tigd te zijn door Ds. B. Klein Waszink van Bathmen. te leeftijd is het; twintig, dertig jaar, ja, dat is een mooie leeftijd. Maar zes tig jaar, dat is een slechte leeftijd. Heb ik niet gelijk Frits?", aldus wendde hij zich tot den' binnentredenden kas telein. „Gij kunt gelijk hebben. Maar er staat toch in den Bijbel, „ons leven is, wanneer we zeventig of tachtig jaar oud rijn, niet veel meer." „Houd je mond met je Bijbel. Hier Frits, geef me nog een kleintje." Met deze woorden reikte hij het we derom ledige glas aan. „Eerst geld. Gij weet Jan, jenever borgen doe ik niet." „Hola, dat wordt hoe langer hoe mooier. Uwe vrouw zegt, 'dat ik ge noeg heb en gij wilt mij ook niets meer geven. Twaalf koeien heb ik op stal gehad en met een paard en eei* paar ossen heb ik gereden, en ik zou geen jenever meer krijgen. Hier heb je twee groschen, maar nu wil ik geen kleintje, maar een groote." Zoodra Frits Hodel geld zag, haal de hij bereidwillig den verlangden je never. Zuchtend verliet zijne vrouw de gelagkamer. Hodel wierp haar een ve nijn igen blik na. „Ja, ja," lachte de dronken kerel, „uwe Liesbeth gunt mij dat beetje le venswater niet." „Laat haar begaan, zij behoort, zoo als je weet, tot de vromen. Zij gelooft Ds. J. DE HAAN. Ds. J. de Haan, sinds 1921 Predikant bij de Baptistengemsente te Vrieacholo zal zijn predikambt neerleggen en zich elders als particulier vestigen. ZENDING. De Ned. Zend. Vereen, hoopt op He melvaartsdag af te vaardigen Dr. G. W .C. Pruis als zendeling-arts; de Utr. Zend .Ver. den heer H. G. Rooseboom naar^ Halmaheira; het Sangi- en Talud- Comité den heer D. Brilman; het Ned. Zend .Genootschap Ds. S. A van Hoog straten naar Oost-Java. Ter benoeming tot hulpprediker wor den voorgedragen de he aren N. Berg- stra en A. Boeken Kruger. De heer G. Smit, direcbeoiT der Opleidingsschool te Kaloewatoe (Sangi) wordt met verlof verwacht. De heer r. Hein zal hem gedurende het verlof ver vangen. DE ONDERWIJZERS OPLEIDING. Naar aanleiding van het denkbeeld van den onderwijskundige van de pen trale commissie voor Bezuiniging, inge steld door de Ned. Mjj. voor Nijverheid en Handel: Kweek- en Normaalscholen op te heffen en de onderwijzersopleiding, te doen plaats hebben op spoedcursus sen, schrijft „Het Onderwijs' te vree zen, dat er aan niet steeds voldoende leerkrachten beschikbaar zullen zijn. De aldus opgeleiden zullen de school dan als doorgangshuis gebruiken en deze zal dan half practische gevormde leer krach ten zien binnen- en buiten strcomen. waardeer het onderwijs wordt benadeeld „Het Onderwijs" ziet nog een ander nadeel: het gevolg van deze spoedpro- duefcen zal rijn het daten der salarissen Een derde bezwaar is, dat het niet gewenscht is, dat de staat de opleiding, waarvoor hij een brevet uitreikt, mag overlaten aan het particulier initiatief; bij de groeiende macht der politieke partijen en der vakvereenigingen zou den d.e gevolgen gevaarlijk kunnen wo! den voor den Staat. Het blad beveelt dan aan hët oprich ten van een aantal 2 3jaiige -vakopled dings-cursussen voor onderwijzers, die tot die cursussen, te vestigen in enkele centra van het land, worden toegelaten met einddiploma H.R.S. 5-j. cursus of gymnasium- Tan kunnen de dure en ëenzjjd'ge kweekscholen wo-den opgehe ven. BINNENLAND. HET NEDERLANBSGHE GEZANT SCHAP TE BRUSSEL. De correspondent van De Maasbode te Brussel seint: Ik verneem uit de beste bron, dat in verband met de benoeming van Jhr. Beelaerts van Blokland tot Minister van Buitenlandsche Zaken, gezant Jhr. Dr. C. G. W. F. van Vredenburch definitief te Brussel blijft. In zijn plaats zal te Rome een nieuwe gezant worden benoemd. ZOMERCONFERENTIE N. G. S. V. De zomerconferentie van de N.C.S.V. zal dit jaar gehouden worden van Maandag 11 tot Zaterdag 16 Juli te Nunspeet Het programma is nu bijna geheel gereed. Slechts een tweetal spreek beurten staat nog open. Voor een daar van wordt weder overeenkomstig de gewoonte der laatste jaren een buiten lander gezocht. Het programma luidt als volgt: Maandagavond 11 Juli: Openings woord door den voorzitter G. H. Voor- hoeve Jr. „Gemeenschap", door Ds. J. C. van Dijk. Dinsdagmorgen 12 Juli: Bijbelbe spreking door Ds. H. W. Creutzberg. „Wezen en vorm in het godsdienstig leven", door nog nader bekend te ma ken spreker. Dinsdagmiddag 12 Juli: Jaarverslag door Dr. H. C. Rutgers. Dinsdagavond 12 Juli: Nog nader te formuleeren onderwerp door Dr. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel. Woensdagmorgen 13 Juli: Bijbelbe spreking door Ds. H. W. Creutzberg. „Individueele en gemeehschapsnor- njen", door Prof. Mr. Paul Scholten. Woensdagavond 13 Juli: „De waar de van het Oude Testament", door Prof. Dr. F. M. Th. Böhl. Donderdagmorgen 14 Juli: Bijbelbe- uog aan een God en het eeuwig© leven. Als ik haar liet begaan, ging zij eiken Zondag naar de kerk. Ik heb 't haar echter eens en voor altijd verboden. Daarvoor ben ik vrijdenker. Gij toch ook, Hola?" Nu kwam de waardin wederom bin nen en bracht Volker de koffie. Thans hield Hodel zelf het voor passend, met den onbekenden gast eenige woorden te wisselen. „U is zeker vreemd in deze streek?" Volker'beaamde dit met een korte bevestiging. De persoon van Fribi Ho del beviel liem in het geheel niet. Hij had gedurende d© geheele samen spraak steeds aan de lofspraak van den „roodkop" moeten denken. Die was in 't geheel niet in overeenstem ming met het gedrag van den man. Het deed Volker leed, op eene zoo twij felachtige aanbeveling deze herberg binren gegaan te zijn, en toen Hodel vlak voor hem stond en hij hem scherp in het gezicht zag, werd dit leedgevoel nog versterkt. „Die man is werkelijk het verpersoonlijkte geweten, hij kan met zijn knippende oogen iemand zelfs riet in het gelaat zien." „Wilt u nog verder dan Hartenhau- sen?" hervatte de waard. „Neen". „U hebt hier zeker zaken?" „Ja". Juist wikle Hodel naar die zaken RECLAME. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol spreking door Ds. H. W. Creutzberg. Sectievergaderingen: 1. Theologische sectie: „De eschato logie in het Nieuwe Testament in ver band met de prediking", door Ds. K. H. Miskotte. 2. Litteraire sectie: „De persoonlijk- h©id van den leeraar bij het litteratuur onderwijs", door mej. Dr. B. Jansen. 3. Juridische sectie: Mogen wij richten?" door Mr. H. E. Cost Budde. 4. Medische sectie: „De invloed van de psychiatrische studie", door Drs. J. van der Spek. 5.# Natuurphilosophische sectie: „De invloed van den leeraar bij het onder wijs in de extacte wetenschappen", door Dr. A E. Loen. 6. Technisch-commercieele sectie: „De plaats van het technisch-commer cieele in onze maatschappij", door W. A. van der Velden. Donderdagavond 14 Juli: Wordt nog nader bekend gemaakt. Vrijdagmorgen 15 Juli: Bijbelbespre king door Ds. H. W. Creutzberg. „De groote-stadsmensch", door Dr. J. Eijk- man. Vrijdagavond 15 Juli: „Zending9roe ping", door Ds. W. A Wiersinga. Uit het Sociale Leven. CHR. METAALBEWERKERSHONB. Zooals wij reeds in het kort meld den, is het verslag van den Chr. Me- taalbewerkersbond in Nederland over d© jaren 1925 en 1926 verschenen. Het overzicht begint met een juich toon voor de rijke en menigvuldige zegeningen die de organisatie in de verslagperiode heeft ontvangen. Het ledental is weder de 5000 overschreden en de invloed van den bond is, vooral in de voornaamste plaatsen der me taalindustrie, belangrijk toegenomen. De economische factoren maakten het verkrijgen van belangrijke verbeterin gen echter nog niet wel mogelijk. De werkloosheid was nog steeds ab normaal, hoewel in het reglement der werkloozenkas weder belangrijke wij zigingen ten goede konden worden aan gebracht. Dit wij9t er op, dat de toe stand zich gaandeweg verbetert. Niet altijd was bet in deze verslag periode even rustig. Groote onrust heeft vaak geheerscht, voornamelijk in 1925. Omvangrijke en langdurige stakingen waren meermalen aan de orde. Wij herinneren slechts aan de stakingen aan de „N. Waterweg" en de R.D.M. en aan de wilde stakingen bij P. Smit en Wilton, aan de staking bij de „Heemaf". Het aantal afdeelingen van den Bond bedroeg op 1 Jan. 1925 79, op 31 Dec. '26 71 (overeenkomstig art. 3 van het Huish. Reglement wordt dan een af- deeling gevormd als in een plaats 5 of meer leden wonen. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. '25 4801, op 1 Jan. '26 4638 en op 31 Dec. 1926 5031. Uit bijgevoegde staten blijkt, dat in de jaren 1925 en 1926 zeer belangrijke bedragen aan uitkeeringen werden versterkt. Aan uitkeering bij Staking en Uitsluiting, Slachtoffersteun, Werk loosheid en Reisgeld werd over deze verslagperiode in totaal uitgekeerd 174.896.80 M. Deze staten bevatten een rijk en zeer interessant statistiek-materiaal. Wat de gevoerde acties betreft, kan worden geconstateerd, dat er gaande weg verbetering komt in den econo- mischen toestand. De loondaling is tot staan gekomen, pogingen tot verbete ring hadden weder succes. •De acties, die gevoerd zijn, hadden, in verband met den economischen toe stand, in vele gevallen den vorm van een bespreking over en omtrent aller lei klachten en grieven, waaronder vooral de stad Utrecht moet worden genoemd. Het scheen meermalen, alsof de werkgevers, overtuigd als zij waren van de heerschende werkloosheid, daar van een voor hen gunstig gebruik meenden te moeten maken. nader informeeren, toen vanaf de straat zijne opmerkzaamheid werd go- trokken. Hoog geladen hooikarren re den dicht achter elkander voorbij. De voerlieden spoorden d© trekdieren tot den uitersten spoed aan. „Ju, ju, ju," zoo klonk 't buiten in allerlei toonaar den. Hodel drukte het raam open: ..Wat is er toch te doen, waarto© zulk een haast?" „Van den Hoenderberg komt zwaar weder opzetten," was het antwoord. 'Hodel sloot het raam en spoedde zich naar buiten. Na een wijlt je kwam hij wederom binnen en begon onrustig door de kamer op en neer te 100pen. Dan bleef hij voor de tafel van Volker staan: „Dat is toch een vervelend iets. Ik heb zoo'n zwakke zenuwen en kan het onweer niet verdragen." Volker antwoordde niets, kij had zijne tas koffie leeg gedronken, een sigaar opgestoken en zag vol belang stelling toe naar het hollen en draven door de dorpsstraat. Slechts nog en kel© hooikarren kwamen voorbij. Reus achtig© stofwolken wervelden achter deze aan. Met kort© stooten huilde de storm. Met razende vaart kwam het onweder nader bij. Ziender oogen werd het donkerder. In d© verf© rolde reeds de donder. Verlaten lag thans de dorps straat. Geen musch was meer te zien. Als vlammende zwaarden flikkerden de bliksemstralen door de lucht, har- Een bewijs daarvoor levert o.m. de schommelingen onder het personeel aan sommige fabrieken. De N.V. „Werk spoor", die oa. begin 1925 met een per soneel van 1200 man werkte, had na enkele maanden reeds meer dan de helft ontslagen. Zoo waren de moeilijkheden aan de Ned. Staalfabrieken en de N.V. Machi nefabriek „Jaffa" niet minder gering. Pogingen die werden aangewend tot tariefsverlaging, wijziging in werkwij ze en werktijd waren veelal oorzaak tot het ontstaan van allerlei grieven. Herhaaldelijk hadden besprekingen, plaats met het bestuur van de afd. Utrecht van den Metaalbond, welke be sprekingen regelmatig werden bijge woond door den Directeur van den. Metaalbond. Alle deze besprekingen eindigden evenwel bijkans zonder re-. sultaat. In den Scheepsbouw hadden ver schillende bedrijven met groote werk loosheid Te kampen. Zelfs was jlit zóó ernstig, dat enkele bedrijven van be- teekenis werden gesloten. Wij noemen te Dordrecht de N.V. Scheepswerf „Dordrecht", de firma Huiskens en Van Dijk, de firma Drossen en Ter- hcyst, de Rotterdamsche Metaalindus trie en Meyer's Blikfabriek. Deze allen werden in de laatste jaren gesloten. Daarbij kwam, dat eveneens de Scheeps en Reparatiewerf van v. d. Schuit te Papendrecht gesloten werd, waardoor aan een zeer groot aantal arbeiders werkgelegenheid werd ontnomen. Hiertegenover staat, dat in 1926 de N.V. Patronen-, Slaghoedjes- en Me-, taalwarenfabriek in bedrijf werd ge bracht, waaraan thans 300 arbeiders werken. Daaronder zijn 91 buitenlan ders en veel vrouwen. Gelukkig hebben de andere scheepswerven en machine fabrieken den laatsten tijd meerdere orders ontvangen, waardoor de hoop verlevendigd wordt dat de economisch toestand in 1927 zich meer en meer zal verbeteren. In het Zuiden van ons land was de toestand vrij gunstig. De ijzergieterijen werkten in den regel op volle capaci teit. Er kwam daar betrekkelijk weinig werkloosheid voor. Een uitvoerig overzicht wordt voorts in het Verslag gegeven van de ver schillende acties die gevoerd zijn: een machtige hoeveelheid propaganda-^ materiaal, waarvan bestuurders en le den een goed gebruik kunnen maken. De secretaris-penningmeester, de heer J. B. H. Grotenhuis, is niet zon der hoop voor de toekomst. Bedriegen de teekenen ons niet, zoo schrijft hij in zijn „Slotwoord", dan gaan wij weder een betere toekomst te gen. De moeilijke jaren die loonsverla ging öp loonsverlaging brachten, zijn wel afgesloten. Op goeden grond mag verwacht een betere regeling van loo- nen en arbeidsvoorwaarden, mogelijk wel door afsluiting van een Collectief Contact. WENSCHEN DER LANDARBEIDERS- BONDEN. In verband me; een in te dienen onfc werp-landbouwarbeidswet, hebben de besturen van de Chr. en de R.K. land arbeidersorganisaties mei; betrekking tot den arbeidsduur van volwassen manned» de volgende regeling aanbevolen: a. Do wet stelt het maximum aantal uren dat per jaar mag worden gewerkt, vast. b. In de collectieve contracten moet met dezen norm rekening worden ge houden en kan de onderverdeeling gere geld worden. c. Is binnen een bepaalden tijd, b.v. twee jaar, geen collectief contract tot stand gekomen of kan geen overeenstem, raing omtrent de bepalingen van het collectief contract verkregen worden, dan kan de beslissing worden gevorderd van een gewestelijke landbouwcommia- sie. d. De gewestelijke ïandbouwoommia sie bestaat uit vertegenwoordigers van zoodanige arbeiders- en werkgeversorga nisaties, dat geacht kan worden dat eon behoorlijke vertegenwoordiging dier groepen is verkregen, waaraan de regeo ling één of meer personen kan bst-voo gen. De M. v. L. heeft naar aanleiding van deze voorstellen om het advies der drie centrale landbouworganisaties ge vraagd. der en korter kraakt© d© donder. „Liesbeth. Liesbeth. waar ben je nu? riep Hodel op beangstigenden toon. Do angst van den man was erbarmelijk om aan t© zien. Bij eiken bliksemflits kromp hij ineen als een hond onder een zweepslag. Thans was het geheele uitspansel één vuur. Hemel en aarde verzonken een oogenblik in ééne groote, reusach tig© vlammenzee. Wel foei!" schreeuwde Hodel, en stortt© de keuken binnen. „Liesbeth! Liesbeth!" „Hola, ha ha ha," lachte de dron* kebroer met heesch© stem. „Di© laf aard, anders kan hij zijn© vrouw niet genoeg mishandelen en ilu verbergt hij zich in het diepst van den kelder en Liesbeth moet zich naast den schurk neerzetten en zonder ophouden het „Onze Vader" bidden. Ha, ha. en dat wil vrijgeest zijn." De landlooper stond op en ging naar het buffet. Hij schonk zijn glas vol, dronk het in én teug ledig, en waggel de dan door de kamer naar de deur. Op dat oogenblik flitst© een felle blik semstraal, onmiddellijk volgd© een vreeselijke donderslag. „Hola, als die mij getroffen had, om 't even, als ik maar mijn jenever krijg." Daarmede waggelde de dronkaard naar buiten in den neerplassesnden re gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5