CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dii Hummer. esra JAARGANG MAANDAG 4 APRIL 1927 NUMMER 2088 ABONNEMENTSPRIJS lii Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per Wartaal f 2.90 Gil nummer ieslaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Slrijdkas-Gemeenteraadsverhiezing. Saldo 113.— Ontvangen van tl. v. d. M. 2.50. To taal 115.50. J. KARSTENS. Bur, Nieuwe Leidsche Courant BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Litslad verkiezing. -De uitslag van de verkieiing der Provinciale Staten zal even als bij vorige verkiezingen a.s. Woensdagavond op het'bekende bord voor ons gebouw worden bekend gemaakt. Behalve de uitslag van Leiden zullen ook de uitslagen van de tot den Statenkieskring Leiden behoorende gemeenten des avonds worden gepubliceerd. Terwijl wij zullen trachten nog Woensdag avond den uitslag van de Kies kringen den Haag en Rotterdam en vermoedelijk Gouda bekend te maken. Wanneer de door ons ingestel de dienst dus goed funciionneert, kunnen wij van de 7 Kieskrin gen, welke Zuid-Holland telt, er reeds Woensdag&vond 4 in ons bezit hebben. De ontbrekende Kieskringen Delft, Dordrecht en Ridderkerk geven wij eerst Donderdagmor gen. Directie N. L. Crt. Enkele wenken. Ga Woensdag 6 April zoo vroeg mo gelijk stemmen. De maandkaarten op de Spoorwegen zijn Woensdag ook geldig tot en met den eersten trein die na 10 uur (rhus geen D-trein) vertrekt. Zijt gij na 1 Febr. 1926 verhuisd naar een andere gemeente dan moet gjj nog in uw vorige gemeente .temmen. Maak alleen de stip vóór den can- didaat uwer keuze (No. 1 van lijst 6 natuurlijk), met het potlood van den stemlessenaar, rood. Dus niet met uw eigen potlood zwart maken. Hebt gij u vergist, doe het biljet dan niet zoo in de bus. maar vraag een nieuw biljet aan bet stembureau. Zijt gij hulpbehoevend, zoodat gij niet bet stemlokaal bereiken kunt, vraag hulp van de propagandaclüb gij wordt Onthoud U van elke bijvoeging op het stembiljet, want daardoor maakt gij het ongeldig. Denk er om: elke. stem die niet wordt uitgebracht of verkeerd wordt uitgebracht is steun aan de partijen die de onze niet zijn. Denk er om: de gunstige uitslag kan van uw stem afhangen. V En de rest dan? „Het Volk", bet is bekend, werkt gaarne met sprekende voorbeelden Gevallen van schreeuwende ongerech tigheid worden uitgebuit om aan te toonen hoe noodig het is de socialisti sche zegeningen te aanvaarden. Het Haagsche Volk van Zaterdag heeft weer zoo'n geval. Onder het schreeuwende hoofdje,: „Arbeidersge luk beneden den Moerdijk" wordt het volgende verteld: Een arbeider zooals er duizenden zijn. Uit een armelijk milieu, na een armelijke jeugd niet beschikkende over de phiesieke veerkracht, die in het arbeidersleven noodig is. Hij kwam midden Juni 1923 in dienst van de Hollandsche Kunstzijde-In dustrie, de bekende winstgevende onderneming, gelieerd met de beton firma Stulemeijer. Het vrouwtje ook. Beiden op de fabriek. In 1924 openbaarde, zich een ziekte, die haar oorsprong vinden moet in de stof fen, die in deze industrie verwerkt worden. Men behoeft de troepen oude re en jongere arbeiders en arbeid sters, die naar de fabriek gaan, er maar op aan te zien om te weten, hoe ongezond deze arbeid i9. Ook deze arbeider en zijnvrouw werden slachtoffers. Maanden lang ziek, wa ren zij ten slo'tte te groot risiko voor de ziekenkas van de fabriek en wer den ontslagen. Dat gebeurde Juli 1926. Sedert heb ben de betrokkenen hun gezondheid terug. Maar overigens? Ze wonen in een huisje van de fabriek. Een handeltje in visch in de wijk, die bij de fabriek behoort, werd hun ver boden. En het Gemeentebestuur steunt dit langzaam naar beneden glijden de gezin met een wekelijkschen steun van2.50. Een daalder voor brood, een gulden voor bood schappen. Waarlijk, de R.-K. Werkgeversver eeniging mag' wel beweren, dat de gunstige toestanden in het Zuiden blijken uit het geringe aantal stakin gen, dat* beneden tien Moerdijk uit brak. Nu geven wij onmiddellijk en gaarne toe dat de ellende waarin dit echt paar gedompeld is, groot is Ook wij dringen aan op verbete.ing van zulke toestanden. Ook wij willen strijden te gen de werklooshe'd die deze men schen ongelukkig maakt. Maar wij doen niet mee aan het er gerlijke „een daalde.- voor brood en een gulden voor boodschappen want iiet is h a t u u r 1 ij k niet waar, dat de menschen daar alleen van le ven. Als het niet uit anderen hoofde is dan geniet dit gezin uit particuliere liefdadigheid nog een sommetje daar naast. Dat juist wi. de S.D.A.P, niet. De particuliere liefdadigheid - die in zulke dagen onder den zegen des Hoe ren het beste middel is om zoo n gezin voor geestelijken oncleigang te bewa ren, is de ergste vijand van het socia lisme. Vooral de rprotestaïltr "he barm hartigheid, maar toch ook de Room- s die doet hier zoo ge-egend werk. Nogmaals liec is niet het ideale, maar als het niet anders kan, toch een van God gezegen^ .middel om geeste- 'hk te redden. Maar dat wordt natuur lijk opzettelijk verzwegen. STADSNIEUWS. fRüx-AcrANDA VOOR DB STATEN VERKIEZING. Zaterdagmiddag werd vanwege de Apu-revoiutionau'e pariij alhier een mooie Propaganna-optoent genouden. Een tiental auto s, versierd met groen en moemeii en voo-zien van transpa ranten, reed Zaterdagmiddag 'onder uegunsugmg van mooi weer omstreeks half drie uit, van een terrein aan den xxooge Rijndijk, waar de bekleeding en opstelling van den stoet had plaats gehad. Op alle auto's was aan de voorzijde een schild aangebracht met eer, gruo- te er op geschilderd, het lijstnummer der A.-h.partij; aan üe achterzijde der auto's was over de geheeele breedte een hord geplaatst met den naam van onzen candidaat, W. War na ar. De eerste wagen had aan beide kanten een transparant waarop geschilderd was: „W ij demonstreeren voor het h eli o u d der r e c li t s c h e meer derheid in de P r o v. State-n", terwijl aan uen aclitèrsten wagen de candidatenlijst der A.-R. partij was aan gebracht. Ook ditmaal was i}e leiding van deze optocht in handen van den heer G. A. de Bruyn, die weder getoond heeft .dit uitmuntend te kennen. Onder groote belangstelling van liet toeloopend publiek werd door alle straten der buitenwijken' gereden. De signalen der twee in de eerste auto meerijdende padvinders en 't getoeter der auto-hoorns deed de menschen van alle kanten naar buiten komen, waar na de kleurrijke stoet in oogenschouw werd genomen. Na een klein uitstapje via War mond naar de Bollenstreek kwam de optoch te ongev. 5 uur aan den Rijns- burgerweg weer de stad binnen, waar op weder alle buurten en wijken der stad werden doorkruist. Te circa half zeven kwam de stoet aan het beginpunt weer aan, waarop Óen zestal deelnemers nog in vlugge vaart via den Hoog-dh Rijndijk, een bezoek bracht aan Leiderdorp en langs de Lage zijde weder stadswaart^ reed. Te 7 uur, juist voor donker, weid de stoet ontbonden. Een woord van dank mag niet ach terwege blijven aan den leider v. d op toch en aan alle deelnemers voor hun ne gewaardeerde medewerking. De Anti-revolutionaire partij heeft op waardige wijze voor haar candidaat gedemonstreerd. SAMENKOMSTEN. In verband mej de a.s. Statenverkie zing vestigt het Bestuur onzer Kies- vereeniging de aandacht op twee sa menkomsten. De eerste is die, welke Dinsdagav. te half tien uur in de Nutszaal gehou den wordten waarin, na afdoening der vei kiezings werkzaamheden, Ds. T liomas zal optreden. Deze samenkomst, draagt het karak ter van een bidstond voor de te hou den verkiezing. Laat de Nutszaal Dinsdagavond stampvol zijn. De tweede samenkomst heeft plaats Woensdagavond na de verkiezing in gebouw „Patrimonium" (Kerkgracht). Nadat de verschillende stemopnemers (sters) de uitslagen der stembureaux aan de Nieuwe Leidsche Courant heb ben afgegeven, begeven zij zich naar „Patrimonium", om daar als A.R. volk saam te zijn. Daar kunnen wij het gced hebben, zoowel bij overwinning als bij nederlaag. Onthoudt dus goed 1 Dinsdagavond naar de Nutszaal (half tien). Woensdagavond naar „Patrimoni um" (7 uur). NED. CaR. VROUWENBOND. Vrijdag a.s. hoopt de Ned. Chr. Vrou wenbond in de Nutszaal de laatste van de vijl wiriteriezingen te houden. Als spreker zal dan opt. eden de heer Staal, oud-gouverneur van Suriname, die, aan de hand van lichtbeelden ver leken zal over Suriname en zijn be woners. Door zijn verblijf aldaar ge heel op de hoogte met deze Neder- landsche bezitting en hare bevolking, zal deze spreker, mede door zijne be kenden aangenamen verhaaltrant, wel in staat zijn zijn gehoor te boeien. Eat de leden dan vele belangstellen deii opwekken op dezen avond hunne kenms omtrent Suriname te verrijken. OOSTLRSCïi GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Het programma van het vijfde con gres van net Oostersch Genootschap in Nederland, dat Woensdag 20, Don derdag 21 en Vrijdag 22 April alhier wordt gehouden, is verschenen. Het congres zal plaats vinden in het uni versiteitsgebouw alhier. Het congres zal aanvangén Woens dagmorgen 11 uur in het groot-audi torium .waarbij de voorzitter, prof dr. C. Snouck Hurgronje, de openingsrede zal houden, waarna er een huishou delijke vergadering is. Des middags 2 uur wordt het con- gTes voortgezet met een bijeenkomst van leden en belangstellenden in het groot auditorium. In deze bijeenkomst zal dr. B. Belpaire uit Brussel spre ken over „Le poète Li Tai Pè; glanes et souvenirs du corn's d une traduc ion de son oeuvre poétique compléte; daar na houdt luitenant-kolonel Th. van Eip uit Den Haag eeü voordracht over Bouwkunst op Bali, en dr. R. Miedema van Amersfoort over een collectie Kop- tische weefsels. Donderdagavond 8 uur zal in een bijeenkomst in het groot Auditorium welke ever eens voor belangstellenden toegankelijk is, prof. Louis Massignon uit Parijs, een der grootste kenners van den Islam, een voordracht houden over ..L'organisation du travail et les corporations en Islam". Woensdagavond te 8 urn* zal het be stuur een receptie houden in den foyer der stadsgehoorzaal, welke zal worden gevolgd door een gezellige bijeen komst, waarop o.m. Javaansche dan sen zullen worden uitgevoerd door den heer Raden Mas Jodjana. Verder zullen er Donderdag en Vrij dag sectievergaderingen worden gehou den. In üe Semitische sectie (voorzit ter prof. Eerdmans, secretaris prof. Böhl) zullen de volgende sprekers we tenschappelijke bijdragen leveren: Dr. C. van Arendonk (Leiden) over de sec- te der Mutarrifiten; dr. A. W. Groen man (Zaandijk) over: Het getal 24 bij de Joden in de oudheid; prof. dr. T. Kowalski (Krakau) over: Karaimische studiën; prof. dr. H. T. Obbink (Utrecht) over: De schepping van Eva; prof. dr. J. L. Palache .Amsterdam, over: De e'el in Septuaginta en dr. J. Schacht (Freiburg im Br.) over: „Mit- teilungen uber Konstantinopeler Hand schriften. In de Arische sectie (voorzitter prof. W. Caland); secretaris dr. J. Rahder) zullen de volgende sprekers voordrach ten houden: prof. W. Caland (Utrecht) over: „Zwei Emendationen zur Ath'ar- vasamhita (V. 229; XII. 1,63); mr. J. tl. Kramers. Leiden, over de beteoke- n'« van bot aycstische woord Da^ra: G 'n-: ?m 'Oslol over: Tbc i-v'o r - vn Ge Frontier: Ir. J. Rahder (Brussel) over Dkarmakirti's Sentanantarasiddhi in Tibettaa-n^che vertaling; prof. L. de la Vallée Poussiii (Brussel) over: „Un passage des édits d.' Agoka" en over „Les neuf kalpas dans la carrière du Bodhisattva; prof. di*. J. Ph. Vogel (Leiden) over: De ti tel „talavara" in Sanskrit en Prakrit inscripties. In de Egyptisck-Hellenistische sec tie (voorzitter prof. D. Cohen, secreta ris dr. V. F. Biichner) zullen de vol gende sprekers wetenschappelijke bij dragen leveren: dr. P. A. Boeser (Lei den) over: Eenige opmerkingen over den zedekundigen Papyrus in het Mu seum van Oudheden te Leiden; dr. V. F. Büchner (Leiden) over: Iets aan gaande de overlevering van de Ar- meensche vertaling van het diatessa- ron-commenfaar van Ephraim Syrus prof. dr. D. Colien (Amsterdam) over: Dekatarchai in Egypte; dr. K. H. E. de Jong (Den Haag) over: Jamblichus als Magiër en dr. W. D. van Wijngaarden (Leiden) over: Bestemming en her komst van het monument van Sebek- hotep IV. In de Oost Aziatische sectie (voorzit ter prof. J. C. van Eerde, secretaris dr. W. H. Rassers) zullen de volgende spre kers wetenschappelijke verhandelin gen leveren; dr. W. Aichele (Hamburg) over: „Zum Kawi-Wörterbuch"; C. G. Berg (Leiden) over: Literaire gegevens in Javaansche handschriften; J. J. L. Duyvendak (Leiden) over: Shang Yang the iron Chancellor of China; R. A. Kern (Leiden) cfter: Nog eens. d© reis van Koning Hajan Woeroek door La- madjang in 13o9; dr. A. Lorentz (Alto- na) over: „Der Japanische Geist in den ostasiatischen Kulturströmen; dr .W. H. Rassers (Leiden) over: Het wajang- scherm en prof. dr. .M. W. de Visser, (Leiden) over: het feest van Buddha's geboorte in China en Japan. Het programma vermeldt verder een bezoek op Donderdagmiddag door de leden van de Semitische en van de Hel lenistisch Egyptische Seetie aan het Rijksmuseum van Oudheden en van de leden der Arische en der Oost-Aziati sche Sectie aan het Instituut Kern in het gebouw Gravenstein. Na de sluitingsvergadering Vrij dagmiddag 12 uur, vertrekken de le den met den trein van 1 u. 47 naar Amsterdam, waar een bezoek zal wor den gebracht aan het Koloniaal In stituut. AFD. LEIDEN VAN DE VEREEN. VOOR CHR. GEZONDH. EN VAC.- KOLONIëN IN NEDERLAND. Bovengenoemde vereeniging biedt een kort verslag van haar werkzaam heden in 1926 aan. Evenals in 1925 zond zij, geheel op kosten der afd. 18 kinderen uit, met 1422 verpleegdagen, waarvan 7 kinderen in Nunspeet en II kinderen in Egmond aan Zee ver pleegd werden. Helaas, bleven door verschillende omstandigheden, sommi ge kinderen niet een heele maand. Ook dezen keer werd weer duidelijk bewezen, boe goed een tijdelijk verblijf in een gezonde streek met goede voe ding en verzorging, voor zwakke, dik wijls ondervoede kinderen, zijn kan. Daarom is het jammer, dat het concert in Nov. '26, welwillend door den heer Hovy met zijn koor gegeven, ten bate der afd., slechts een klein batig saldo opleverde. Ook is het aantal leden en ^begunstigers niet gestegen, zoodat de afd., als zij hetzelfde aantal kinderen in 1927 wil uitzenden, minstons nog een som van 300 zal noodig hebben. ITet comité doet daarom hij dezen een dringend beroep op de algemeene of fervaardigheid. Mej. B. Eigeman, Zoe- terw. Singel 87, penningm.esse der afd., zal graag elke gift in ontvangst nemen en daarvan iedere week in dit blad verantwoording doen. Verder vestigt de afd. de aandacht van ouders, hoofden van scholen en doktoren erop, dat nu de tijd is aan gebroken om kinderen, die uitzending noodig hebben, op te geven voor de keuring. Deze keuring geschiedt tegen woordig uitsluitend door den school arts, en kan voor elk kind ook via de afd. aan den Gem. Geneesk. Dienst worden aangevraagd. In het bestuur had groote verande ring plaats. De pres.e der afd., Mevr. MeyeringOosterhuis, moet wegens a.s. vertrek naar Indië bedanken, ter- wel Mevr. Woltjervan Schelven voor den tijd van een jaar haar functie zal neerleggen. Het bestuur is dus als volgt samen gesteld: Mej. B. Eigeman, Penningmeesteres- se, Zoeterwoudsche Singel 87; Mej. E. C. de Lange, Sccrc-taiesse, Witte Sin gel 65; Mej. U. Cco!, Bilderdijkstraat; Mevr. M. Ivlukh - 2 Most v. Spijk, Breestraat 70: Vroom, War- Tnondcrweg 2 M 2 G. Montague, Jan v. Goyenka 1 Mej. L. Ilogendoorn, Plantsoen 47; Mej. D. Smit, Oegstgeest Wij bevelen de door de Vereeniging u- houden collecte op Woensdag 6 Gewone adYertenAiSn per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel Uriel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling ran tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Een wachtmeester der Marechaussee bij het arresteeren van smokkelaars gedood. J; Twee ernstige motorongelukken ie Eindhoven. Buitenland. Tsjang-kai-sjek blijft opperbevel hebber, maar laat dc regeerüigszaken over aan de partijleiders. j' De Zuidelijken worden in Juni te Peking verwacht. Engeland zendt opnieuw troepenver- sterkingen naar China, April a.s. bij onze lezers ten zeerste aan, en wekken onze jongens en meis jes (boven de 14 jaar) dringend op, hulp te verleenen hij het houden dezer inzameling- Zij kuniin zich hiervoor aanmelden aan gebouw „Slaapwijk" Heerenstraat, op Dinsdag 5 April des middags tus-* schen 4 en 5 uur, en tegelijk de bussen in ontvangst nemen. j LOGEEREN BIJ ZICH ZELF. t Van Chr. Middenstandszijde schrijft men ons: Hebt u het al eens gehad, dat U in een buiteniandsch tijdschrift plaatjes zag van Uw eigen stad, van Uw eigen leven? Wat leek het dan heel anders. Hebt U zich al eens ingedacht, loo- pende door Uw woonplaats, hoe een vreemdeling, alles wat U dagelijks om U heen ziet, voor het eerst aan-; schouwt? Gaat U op dit gebied met Uw fanta sie te werk, dan zult U na eenige oefe ning een bepaalde handigheid krijgen in het zich inbeelden in een vreemde omgeving te zijn. En probeert dat nu ook eens in Uw zaak. Leert Uw zaak te zien zooals Uw cliënt die ziet. Tracht U helder voor den geest te stel len, welken indruk Uw bedrijf op hem' zal maken, en leert U eens bij Uzelf op visite zijn. Wij maken ons sterk dat er heel wat zal «wezen, dat U zult veranderen, en dat er toch ook zoo veel zal zijn, dat U meer gaat waardeeren. Het geluk van een mensch hangt voor een groot deel er van af. of hij leert besefffen wat hij heeft en van hoe groote waarde dat alles is, wat zijn leven vormt. Als men een reeks van jaren gewend geraakt is aan bepaalde dingen in het leven, dan leert men eerst de volle waarde kennen als men het verliest. Waarom moet men echter eerst ver liezen om er de schoonheid van te zien? Waarom zouden wij onszelf er niet in oefenen deze dingen ook op volle waarde te schatten, zolang wij ze hebben Neen, sterker, ter wille van ons ge luk zullen we het moeten leeren de volle waarde te peilen van dat wat we bezitten. Er is een drang in de menschen, om juist dat te begeeren wat men niet heeft. Het „Wij eischen" en „Wij wen schen" is niet van de lucht en men geeft geen acht op wat men heeft Wij zullen dat anders moeten lee ren. Dit wil niet zeggen, dat we zou den moeten blijven zitten peinzen over wat we ens verworven hebben, we moeten er steeds op bedacht zijn voor-s uit te komen. Maar voordat we aan vooruitkomen toe zijn, zullen we de waarde moe ten kennen van dat wat we bezitten. Zoo is het in onze zaken. We moeten onzen arbeid lief hebben. Speuren naar wat er aan geluk voor ons in verbor gen ligt. Zoo moet bet ook zijn in het ver- eenigingsleven van den Middenstand. Ook hier moeten we leeren zien met de oog van vreemden. Dan zullen we nog beter opmerken wat er in onze ver eeniging verbetering behoeft. Maar daarnaast zullen we duidelijker zien, dan we het nu doen, hoeveel goeds er door onze vereeniging werd bereikt, en welke schoone vooruitzichten er. zijn. De Christelijke Middenstandsver* eeniging in Nederland is vorige week in een vergadering te Utrecht officieel gereorganiseerd. Laten we nu voor dat we verder gaan met onze organisatie ons eens ren oogenblik bezinnen en trachten te zien met de oogen van een vreemdo. f aten we eens logé zijn in onze eieen vereeniging, en dan andere Midden standers vertellen hoeveel goeds onzö vereenigiging toch wel inhoud. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer W. A Wou- terlood rijn 25-jarig jubileum als di-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1