Git nummer bestaat oil TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8s,e JAARGANG ZATERDAG 2 APRIL 1927 NUMMER 2085 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Strijdkas-GeitieenSeraadsverkiezing. Saldo f103. Ontvangen van O(nbekende) f 10; sa men £113. W?e volgt? J. KARSTENS. Bur. Nieuwe Leidsche Courant Aan de kiezers. Onze partij heeft in de laatste jaren vele slagen moeten opvangen, omdat zij en hare leiding principieel, zonder kiezersvrees, heeft durven opkomen voor 's Lands belangen. Harde maatregelen waren soms noo dig; Colijn gesteund door geheel onze partij heeft ze tot stand gebracht, want zachte heelmeesters maken stin kende wonden. De A.-R. partij heeft in 1925 medege werkt tot Kabinetsformatie, wel be wust van al de komende moeilijkheden en wetende dat trouw aan de Coalitie ook op een ondergeschikt punt van be leid haar ten kwade zou worden ge duid door vele wankele kiezers. Was dat gevaarlijk beleid? Neen! Een partij kan op den duur slechts staande blijven door openhartige, wel bewuste politiek. Kiezersvrees of de zucht om enkele stemmen te winnen is een politieke fout. De A.-R. partij heeft getoond wat zij wil; haar bazuin geeft een zeker ge luid; haar leiding is in de meesfr be kwame en vaste handen. Wie wenscht een politiek, steunende op de Christelijke beginselen, een poli tiek, die met alle macht streeft naar versterking van geestelijke volks kracht, ook door behoud van hechte grondslagen van onze maatschappij, :»n naar stoffelijke volkswelvaart, stem me op een anti-revolutionairen can- didaat. Door de krachtige medewer king van de A.-R. Partij in Zuid-Hol land heeft het Bestuur dezer Provincie in de laatste 25 jaren 'n beleid kunnen voeren van doortastendheid op aller lei gebied, dat door velen terecht wordt geroemd. Het heeft het particulier initiatief een hooge plaats gegeven, waardoor zuinigheid werd betracht. In de Prov. Staten hebben onzen afgevaardigden daarvoor in de bres gestaan, en niet het minst de heer W W a r n a a r. Hij, de energieke koop man en kweeker te Sassenheim, kent de Provincie; van al haar belangen is hij, door zijn veelzijdigheid, ook op economisch terrein, volledig op de hoog te. Uitmuntend in eigen bedrijf, staat hij steeds vooraan, als het gaat om het welzijn van ons Gewest. Man van de daad, die door eigen er varing weet wat werken is: voor wien spreken niet doel is, maar middel om iets goeds te bereiken. Kort, krachtig zegt hij zijn meening. Werkzaam, waakzaam, trouw Evan gelie-belijder. De kiezer, die op hem stemt, eert zichzelven en waakt voor de belangen van Zuid-Holland en Ne derland. P. E. BRIëT. Tijdig inlormeeren Zendt len üw siemkaarl HIEf o! LAAT, Vraagt op 't Raadhuis dan lijdig raad Beginsel en praktijk. Langen tijd heeft de A.R. partij on der de Staatkundige partijen in Ne derland doorgegaan voor een princi- pieele partij, de meest principieele van alle. Velen hebben haar daarom juist ge nieden. Onder Christenen, die in politiek op zicht meeleefden, waren er niet wei nigen, die van soepeler beginselen en meer rekbare banden hielden. Er moest ook meer plaats gegeven wor den aan de persoonlijke overtuiging; afwijkend gevoelen, zoo oordeelde men deed geen schade aan gemeenschap pelijk optreden als groep of partij. Dat s c h ij n t tegenwoordig niet meer zoo te zijn. In den laatsten tijd werd er een an der geluid vernomen. Bij name van uit de Staatk. Geref. partij, werd het verwijt van „beginsel ver Raking" ge hoord. En in de Herv. Geref. Staatspartij werd de toon gehoord, dat al wat de A.R. partij was en deed, geheel buiten de waarheid was; dat ïs buiten die lijn, die door gereformeerd gezinde staatsburgers gevolgd moest worden. BUREAUHooigracht 35 Leiden T«L 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Men heeft de pretentie in beide kam pen nu het principe gevonden te heb ben, en 't alleen-recht op den naam van staatkundig goed gereformeerd te kpn- nen doen gelden. En geen onzeker geluid, hoe uiteen loopend en gansch verschillend ook, gaven de nieuwe partijen te hooren. Zij blazen van den hoogsten toren. Zij klappen met de zweep des drij vers, dat het davert alom. De een zegt (de S. G. P.): als de A-B- partij nog in beginsel „gereformeerd" is, dan is ze toch in de praktijk „ethisch en de ander (H. G. S.) ont ziet zich niet om het etiket „Roomsch" haar op te plakken. Wat zullen wij tot al deze dingen zeggen? Die met een geoefend oog de scher mutselingen gadeslaat, heeft aldra twee opmerkingen. De eerste is, dat er bij de St. Ger. P. een blind voorthollen en doordrij ven i9 op den sinds jaren ingeslagen weg van de A.R. Staa. kunde, dat op 't einde, als het zoo voortgaat, tot geen resultaat zal leiden. En de tweede is, dat er bij de H. G S. een afbuigen van de geref. lijn te zien is (nog wel met een beroep op do belijdenis der Vaderen!) en ©er. verwij ding van de grenzen omtrent datgene, wat geacht wordt te behooren tot de taak van de overheid, 't geen op 't eind uitloopt oP de finale onmogelijk heid. i Om dit met een er kei woord toe te lichten, het zal den lezer niet onbe kend zijn, dat de Ferv. Ger. Staatsp. haar kracht heeft gevonden in een sterk antipapistische actie en in de propaganda van een protestantsch cle- ricalisir.e, dat de Herv. kerk wil ma ken tot de bevoorrechte Kerk van Ne derland, dat art. 36 N.G. in ^ijn uiter ste consequentie tot 'praktijk wil ma ken, en dat de openbare school (voor 't geheel of gedeeltelijk) ir Nederland wil christisaniseeren. om van andere principia en wenschen te zwijgen. In dat alles wordt openbaar een po ging om een beginsel der vaderen te verwerkelijken, dat van den Room- schen zuurdeesem nog niet gezuiverd was. en waarin, bijv. in tegenstelling met de gedachten van Prins Willem van Oranje, de bevoorrechting inplaats van de gelijkheid naar voren kwam. 't Gaat daarbij sterk den kant op van het Lutheranisme, dat na de Kerk hervorming voor 'n tijd, in 'n bepaalde streek, en met weinig kracht zich heeft weten staande te houden, en het komt daarbij te vervallen in het oude euvel, waarorder onze vaderen eeuwen ge zucht hebben, dat alles. Kerk in de eerste plaats, ook school en hulsgezin, onder de macht kwam van een sterk Refnonstrantsch gekleurde algemeene of plaatselijke Overheid. En wat het tweede betreft, wie ken nis genomen heeft van de parlemen taire redevoeringen der heeren woord voerders van de S. G. P., bemerkt, dat deze heeren vervallen in een uiterste consequentie, of liever allerdroevigste eenzijdigheid, waarbij, nog al naïef, de stelling voor Hervormde ooren verkon digd wordt, alsof mèt de uitkeering aan de plaatselijke gemeente (nobel streven!) ook de reorganisatie der Her vormde Kerk een vanzelf sprekend feit is, en waarbij als uit den treure geha merd wordt op jarenlang door ons aan de orde gestelde wenschen (als afschaf fing van Staatsloterij en andere) en ten onrechte vaak de waarschuwende stem verheven wordt tegen ingevoerde arbeidswetten, en nalatigheid ten op zichte van Zondagsrust en dergelijke. Dat is alles goedkoope propaganda. Waarbij 't principe op de spits wordt gedreven, en in uiterste consequentie moet doorgevoerd, opdat zij met de leuze: „alles of niets"'nog tot bezit van „specifiek Christelijke wetten" zul len geraken. Ook weer een clericalisme, gerefor- m#eord clericalisme, waarbij de Over heid de taak ontvangt om de leer der Schrift te handhaven naar hun ge reformeerd dogmatische opvatting. Aan critiek ontbreekt het alzoo niet. Aan overdrijving evenmin, en in groote woorden en holle frasen wordt de kracht gezocht bij gebrek aan argu mentatie. Gevolg is, dat de schare, die geen verstand heeft om te oordeelen, op den klank af, gehoor geeft aan gewichtig klinkende redevoeringen, meenende, daarin nu nog eens te ontvangen de zuivere principieel© gedachten. Totdat? Totdat de woordvoerders ten slotte zelf'aan het werk moeten. En dan gewaar worden, dat er naast al die „Prinzipiën-reiterei" ook nog zoo iets beslaat als een p r a k t ij k van regeeren door een Nederlandsche Overheid in den tegenwoordigen tijd, over een gemengde bevolking, die hun ideaal niet deelt en van hun principes en wetten niet gediend is, maar daar vierkant en fel tegenover staat, en daartegen ageert. Dair komt de vraag ook voor hen van het hoe, die hen nu koud laat, en met een hooghartig gebaar, en een nietszeggend woord van: „wij vra gen niet wat kan, maar alleen wat moet" terzijde gelegd wordt. Dan staan zij aan de grens van het willen en.het kunnen, van wat zij be- geeren en wat zij bereiken kunnen. En op die grenzen liggen de moei lijkbeden, die een partij, geroutineerd en geoefend in de praktijk, van alle kanten onder de oogen gezien beeft, en die de nieuw opgekomen partijen nog zelfs met de uiterste punt van hun vinger niet hebben aangeraakt. De tijden, die achter ons liggen, hebben geleerd, dat de AIR. partij een rijke, op Gods Woord gegronde, begin- selontv/ikkelirg heeft gegeven, ge paard gaande met een veelomvatten- den arbeid voor ons land en onzen tijd. voor de volken rondom en voor de komende eeuwen. En de nieuwelingen begonnen met hun aanvallen op eenige aanvechtbare pur'en, dat is daar, waar de vraag stukken liggen, die de geleerdsten on der ons nog weer gaan maken tot een voorwerp van studie en onderzoek. Daarom schenen die aanvallen wel geweldig, maar inderdaad zijn ze on gegrond, gezocht en onjuist. Voor theologen in 't bijzonder is hier menig frappant staaltje te vinden van afwijking van de juiste lijn, gezien bij 't licht van de his'orie, genomen ook naar de veelvuldige uitspraken van den bij voorkeur aargehaalen Calvijn. Voor anderen, heldere en bedacht zame hoofden is hier menig bewijs te vinden van afwijking van beproefde paden, en evenzeer oorzaak tot ge- grordc vrees voor allerlei schadelijke gevoleen. die Nederland van een niet- christelijke regeering zal ondervinden. Wij staan weer voor een stembus- vraagstuk. Gaat het bij de Statenverkiezing al leen over vragen van de praktijk? Ook om het beginsel! Wie wijs is, blijve bij het beproefde anti-revolutionaire beginsel. Speciaal de gereformeerd Hervorm den laten zich niet afvoeren naar rechts of naaf links. Maar zij houden zich op den konink lijken weg, door Groeft en anderen aan gewezen, n.l. tegen de revolutiegedach te en -praktijk Gods Woord en 't Evan gelie. waarbij het beginsel gehand haafd en aan den eisch der praktijk wordt voldaan. Gelukkig kunnen wij ons vaandel nog fier en onbesmet omhoog houden. Wat het beginsel aangaat, be hoeven wij voor niemand onder te doen. Wat de praktijk betreft, zijn wij de genoemden al jaren verre voor u i t. Laten de heeren Kersten en Ling- beek dat goed weten! Wij kunnen de degens nog met eere kruisen, en onze langdurige „staat van dienst" bewijst, dat de Antirevolutionaire partij bet goede gezocht heeft voor kerk, land en volk. Gereformeerd Hervormden! Uw stem mag dus anders niet zijn dan alleen op de mannen van de A.R .partij. Ds. G. H. BEEKENKAMP. N. H. pred. Leiden, 2 April 1927. Laat op reis gaan Moet gij op 6 April van huis Blijft dan toch tot na 8 uur thuis Een vingerwijzing. Wilt gij de financieel© positie van Zuid-Holland bederven, zooals die van Noord-Holland duchtig in de knel ge komen is, stem dan op de socialisten. Maar laten wij U dan nog even waar schuwen. Dat bet rechtsche bewind aan de fi- nancieele positie van Zuid-Holland geen kwaad heeft gedaan, is al sinds jaren bekend. De cijfers van den laatsten tijd kun nen het nog eens bevestigen. Vooral als we weer een vergelijking maken tusschen Noord- en Zuid-Holland, 1. De belasting-opbrengst tot slui tend maken der begrooting voor 1926 bedroeg in ZuidHolland 3.197.000 in Noord-Holland 3.849.000 2. De schuldenlast-1926 bedroeg voor: Zuid-Holland 8.529.000 Noord-Holland 59.932.500 Natuurlijk heeft Noord-Holland daar tegenover bezittingen. Maar de lasten aan rente en aflossing drukken dan toch op de bevolking. 3. Die rente en aflossing vorlerden in 1926: in Zuid-Holland 1.019.985 en in Noord-Holland. 4.7C1723 Deze cijfers zeggen wel ietsl Zegen tot verstandige kiezers heel veel! Wees daarom verstandig en wees zuinig. Stem dus in den Statenkies- kring Leiden op No. 1 van lijst 6, den h.3er W .Wainaar, en in den Staten- kieskring Gouda op No. l van lijst 6, den heer Mr. V. H. Rutgers. V Wees gewaarschuwd. Het is bekend, dat de heele linker vleugel en vooral de sociaal-democra ten heel veel op deze statenverkiezing hebben gezet. Vooral op twee zaken is het gemunt. In de eerste plaats door de omzetting der Staten een beslissenden invloed op de verkiezing der Eerste Kamer te verkrijgen .In de tweede plaats is het te doen om de macht in het#College van Gedeputeerde Staten om o.a. het bijzonder onderwijs tegen te gaan. Mevrouw Cohen Vervaert, een libe rale dame, is zoo vriendelijk geweest de Antirevolutionaire kiezers die soms neiging mochten toonen om in te dut ten, even stevig aan de ooren te trek ken. In een vergadering te 's-Gravenhage klaagde zij over de eischen die de bij zondere scholen aan de gemeentekas kunnen stellen en sprak zij de hoop uit, dat de wetgever, hierin spoedig verandering mag bréngen, „zoodat de geplukte gemeentebesturen niet als nu, nul op 't request moeten krijgen, als zij zich in hun benauwenis tot Ge deputeerden wenden." De bedoeling is al heel duidelijk. Eerst de rechtsche colleges van Ge deputeerden omzetten en dan die vrij zinnige colleges het recht geven, de publieke kassen voor de bijzondere scholen te sluiten. Wij zijn Mevr. Cohen Vervaert dank baar voor deze waarschuwing. Wij kunnen er uit zien, dat er inderdaad ernstig gevaar dreigt voor onze scho len. Daarom Woensdag trouw op post om dat onheil te weren. De Staten mo gen niet om. Daarom als één man in den Staten- kieskring Leiden op No. 1 van lijst 6, den heer W. Warnaar, en in den Sta- tenkieskring Gouda op No. 1 van lij3t 6, den heer Mr. V. H. Rutgers. ADVERTENTIE-PRIJS Gewon* mdvertenJtiSn per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ran ten hoogst* 30 woorden, worden da lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. De eeretentoonstelling van werken van Floris Verster te Leiden geopend. De C.H. candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing te Leiden. De beraadslaging over het wetsont werp tot wijziging van de besmeite- lijke-ziektenwet geschorst. Buitenland. Het Intern. Arbeidsbureau besloot tot het honden van een speciale a^e- liedenconfereniie in 1929. Volgens een gerucht uit Sjanghai zou Tsjang kei sjek als opperbevel hebber dei Zuidelijken ontslagen zijn. Koning Ferdinand van RociueniS zou stervende zijn. STADSNIEUWS. POPULAIRE KUNSTAVOND. Wanneer er 150 menschen in de Groote Stadszaal zijn, eischt het moed en zelfvergetenheid om de overige 1000 leege stoeien vol te spelen. Dien moed hebben de medewerkers aan den „Populairen Kunstavond" gis terenavond bezeten èn zich vlijtig vam hun opdracht gekweten. De avond werd geopend door Prof. Hugo van Dalen, die het zwaar A-moft concert van Bach-Stradal op een Gro- tian Steinway vleugel een mooi instrument uit het magazijn Van der Does vertolkte. Deze pianist beschikt over een goe de technische scholing en gaf een aannemelijke expositie ran het werk. Voor ons persoonlijk gevoel misten we nog het geweldig diepe, dat aan Bach's natuur eigen is. Het kost moei te om door te dringen in den geest van dezen-laat-Gothieker, die machtig] bouwt en hoog, wiens oeuvre no? door zongen is van de Gregoriaanscne to naliteit, maar deze soms verstrakt tot een koele klaarheid, verhevigd tot ge heel eigen machtige geluidsexpressies, en dan weer verinnigd tot een droom, waarin de ziel het onmiddellijk con tact met de Godheid beleeft. Dezen Bach, die muren en steunbee- ren bouwt van het stugge klankengra niet en daartusschen het fijne orna mentiek van zuilkapiteel en venstervul ling; hoort men maai' zelden. Hem te spelen is het voorrecht van de aller grootsten, die doorgedrongen zijn ra het stoere geloofsleven van 'deni Leipziger cantor. Op den vleugel begeleid door Jam Roeekrans, speelde de concertmeester van 't Haariemsch orkest, Willem Knikker, met beheersching van de technische moeilijkheden, de Sonate D-dur van Handel. Handel, de machtigste vertegen woordiger van de barokstijl in do muziek, zingt in zijn Adagio's zijn or- gelziel uit in breed-golvende melodieën Het eterk-strakke, aat in zijn Allegro's) tot uiting komt, wordt daar omsponnen met een weelde van sequens-achtige figuren, die scherp gemarkeerde rhyth miek vereischen. De heer Knikker gaf een-goede voot dracht. Vervolgens trad het Amsterdamsch Instrumentaal Solisten-quartet op, bo staande uit de heeren D. Speets en D. -M. Tonnis, trompet; R. Sell, wald hoorn en E. Haagman, beziiin. Zij gaven: „Der Herr ist mei-n Hirt" van Kleip; „Du bist dein Ruhmf und Ehre gebiihret", van Haydn en; een compositie van den waldhoornist:* „Eine Wald Idylle". Bij alle vier mochten we de nobele toonprucluctie waardeeren en uit de Wala Idylle bleek, dat de componist de moge. ij kneden van zijn instrument door en door kent en er smaakvol pas torale muziek voor weet te schrijven., Na de pauze hoorden we een vier tal bekende composities van Kreisler,, door den heer Knikker knap gespeeld) en met toewijding voorgedragen. Nogmaals trad de lieer Van Dalen) op met drie preludes van Bortkiewica eii een nog al langdradig werk vaiu Liszt, variaties over een motief van Bacil. 1 En tenslotte hoorden we nogmaat* het Kwartet, dat Air pastorale van Ri« chard en Fantaisie van Darzodoffskyi ten beste gaf. De aanwezigen gaven door herhaaJl de toejuichingen te kennen, dat zij den ijver en toewijding", der executanten' ten zeerste op prijs wisten te stellen., JOSEPH REMBAUR. Op Maandag 11 April, des avonds om 8 uur, hoopt de groote Hongaar- sche kiavierkunstenaaz Joseph Rem- baur in de Groote Stadszaal een piano recital te geven. Zijn programma zal gewijd zijn aan Chopin en Liszt. Rembaur is wel de Lisztspeler bi| uitnemendheid. Niet alleen is hij 11» staat, dezen met brillante virtuoziteiü voor te dragen, maar hij wee: ook de diepte van J_,iszt's ziel te peilen. De toegangsprijs zal niet hoog zijn,, terwijl de leden van den Kunstkring voor Allen kaarten tegen gereduceerde prijzen kunnen bekomen. Moge tie kunstenaar veel belang stelling" genieten. OPWEfKKINGSSAMENKÖidST. Het bestuur der Prop. Club „Dr. A. Kuyper roept alle Anti-revolutionaire mannen en vrouwen op, tot bijwoning van een opwekkingssamenkomst aan den vooravond van den stemmingsdag in het Nutsgebouw alhier. In deze vergadering zal na afloop der verkiezingswerkzaaimheden, door Ds. Thomas het woord worden gevoerd en de zegen des Heeren worden afger- beden over den te voeren verkiezings strijd. De samenkomst vangt aan te half 10 uur. Deze laatste samenkomsten voor den slag werden altijd druk bezocht en meermalen ging van deze vergaderin gen bezieling uit voor den strijd. Laat het ook n u zoo zijn. A.s. Dinsdagavond half 10, allen dus present in het Nutsgebouw (Steen- schuur). GHR. HIST. UNIE. Dezer dagen vergaderde de Chr. Hist. Unie, afd. Leiden ter vaststelling van haar candidatenlijst voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing. De heer Mey- nen, dien de kiesvereeniging in 1923 als no. 1 op haar lijst had geplaatst, was van oordeel, dat, waar op de gros lijst nu de naaan van Mr. J. Schokking voorkwam, er op de candidatenlijst maar één plaats was, die hem voegde, n.l. no. 1. Unaniem vereenigde de vrij talrijke vergadering zich met het voor stel van den heer Meynen, om Mr. J. Schokking op no. 1 van de lijst te plaat sen. Na bespreking der 28 personen, die op de groslijst waren geplaatst, ging de vergadering tot stemming over, waardoor de plaats van eiken can did aat werd bepaald. Nadat in de dagen, die op de verga dering volgden, de H.H. C. W. Oost- veen en H. M. Sasae, hadden bericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1