Ook utieg® 1 jr 1 WAT DE BLADEN ZEGGEN. 177. 1.75 2.45 1.80 777* NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 1 APRIL 1927 TWEEDE BLAD. FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 59. „Droom ik of waak ik?" schreeuw de Ivan: „o Katinka Paulovna, zijt gij het werkelijk?" en terwijl zijn ketenen sterker rinkelden, strekte hij de ver magerde handen uit, om haar te berei ken. „Ja, ik ben het werkelijk!" zeide zij met gejuich en gesnik. „Ik ben geko men, om uw bceien los te maken, Ivan Serguwitch, en als ge vrij zijt, dan zal ik uw voelen omklemmen, en u om vergiffenis smeeken!" „Brengt gij mij redding, liefste? Is het werkelijk waar? O, het is te veel, om het te geloovenl" En hij hief zijne atem op en weende. Maar Katinka zeide op moedigen toon: „Het is werkelijk waarl De Kom- mandant wil je nog niet vrij geven, maar het is slechts een kwestie van uren, en ge zijt vrij, Ivan Serguwitch!" Uit de verte naderde met groote stap pen een schildwacht. „Wat is dat hier voor een geschar rel?" zeide hij „worden hier soms plannen vanr ontvluchting gesmeed? Denkt er om, dat ik jullie een paar Als de Eerst© Kamer spreekt, wie zal dan verzet aanteekenen? KERK EN SCHOOL. blauwe boonen nazend, zoo ge naar ge neraal Koekoek wilt!" „Wees gerust, schildwacht!" zeide toen Ivan, en er ging iets als een glim lach over dat lijdend, vermagerd ge- gelaat. Ivan is vrij. Hij heeft ftieuwe klee- ren aan; zijn baard is geschoren, en voor den laatsten keer zit hij op den liepve] derdroefenis, met Katinka aan zijn zijde. Zij zullen straks vertrekken, zoo gauw als Simeon terug is, die nog eeni ge beredderingen heeft te maken. Want moeder Nekalof zal naar haar zoon verlangen, en wat zal Leo ver heugd zijn, als hij zijn jongen baas terug ziet! Ivan weet nu alles. Simeon had het hem verteld, en Katinka heeft het zoo pas herhaald, terwijl de tranen nog aan haar vochtige wimpers han gen. En Ivan heeft gezegd: „De dochter zal niet dragen de ongerechtigheid van haren vader!" Simeon heeft het uitgebracht; hij heeft ten minste den Officier van Jus titie na diens genezing weten over te halen, om den Starosta in hechtenis te nemen, en die inhechtenisneming heeft de Starosta niet lang overleefd. tigd minister vertrok jhr. Beelaerts in 1909 naar Peking. In 1917 zag hij zich in laatstgemel- de hoedanigheid belast met de bescher ming van de Duitsche en Oostenrijk- sche-Hongaarsche belangen in China. Na den wapenstilstand in 1919 werd de heer Beelaerts eervol van zijn di- plomatieken post teruggeroepen en ter beschikking gesteld. Na terugkeer hier te lande werd hij bij Kon. besluit van 22 Juli 1919 in ac tieven dienst hersteld en tijdelijk werkzaam gesteld bij het departement van buitenlandsche zaken en belast met de zeer gewichtige, veel tact ver- eischende werkzaamheden v. chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement. In deze functie heeft jhr. Beelaerts van Blokland van November 1921 tot Februari 1922 te Washington deelge nomen, als tweede gedelegeerde van Nederland, aan de conferentie tot be perking van de bewapeningen en aan gelegenheden betreffende het Verre Oosten. Het was mede in de betrekking van chef van de afdeeling diplomatieke za ken, dat de heer Beelaerts, in 1924, na de hervatting van de besprekingen over het verdrag met België, aan het nader overleg met de Belgische en ver volgens ook met de Britsche en de Fransche regeeringen een werkzaam aandeel nam. Nog zeer kort geleden, bij Kon. Be sluit van 15 Maart j.l., werd jhr. mr. Beelaerts van Blokland, benoemd tot Harer Majesteit's gezant te Brussel, in welk ambt thans nog jhr. Van Vreden- burch werkzaam is, en dat door den heer Beelaerts van Blokland binnen kort zou worden aanvaard. Jhr. Beelaerts is in 1910 onderschei den 'friet het ridderkruis van den Ne- derlandschen Leeuw, padat hij reeds ridder was in de Oranje-Nassau-orde. In Augustus 1926 erkende onze regee ring de groote verdiensten van jhr. Beelaerts door hem het groot-officiers kruis der Orde van OraEje-Nassau te verleenen. Een groot aantal van de hoogste buitenlandsche onderscheidin gen werd hem in den loop zijner ver schillende functies toegekend. Op politiek gebied is jhr. Beelaerts naai: men meent te weten, de christe- lijk-historische beginselen toegedaan. De „Tel." brengt een tweetal berich ten die, wanneer zij uit de officieele bron komen, met eikander in verband gebracht een belangrijke beteekenis hebben. Het eerste komt uit Londen en luidt als volgt: Zijn kracht was gebroken; hij werd door een zenuwberoerte getroffen, en bekende, uit jaloezie den moord op Serguw Nekalof te hebben gepleegd. Om zijn geWeten te sussen, had hij het geroofde geld gebruikt, om de hei ligenbeelden in de kerk op te luisteren en op zijn uiterste liggend, riep hij: „O God, wat wordt er van een mensch als Gij hem loslaat!" De oude Tartof en de strooper Si- dorski, op wie de Starosta op de sluw ste wijze de verdenking' had geleid, waren in triumf teruggekeerd in het dorp; de molen sloeg zijn acflfewieken weer lustig uit in de JticHt? W de on- noozele Nicolaas klapte in de handen als vroeger, nu hij zijn vader weer bij zich had. Ivan en Katinka zitten daar op den heuvel der droefenis, hand in hand, als kinderen, die nooit weer willen scheiden nimmermeer, want de Heere is de derde in hun verbond. De tweespalt in Katinka's ziel is ver stomd. Zij had te kiezen tuséchen hare Kerk en Ivan, doch zij koos Christus, en heeft thans den vasten ankergrond voor haar scheepke gevonden. „Uw volk is mijn volk!" fluistert zij, „en uw God is mijn God!' Lentegeuren doorademen de lucht, en generaal Koekoek roept uit de groe Naar wij vernemen heeft de Belgi sche regeering na de verwerping van het Nederlandsch-Belgisch verdrag eenige niet-officieele stappen gedaan, ten einde de Engelsche Regeering ten aanzien van haar toekomstige hou ding in dezen te polsen1. In antwoord daarop zou de Engel sche Regeering hebben verklaard, dat zij er de voorkeur aan geeft, dat Ne derland en België ernstig zoeken naar een basis voor onderlinge overeenstem ming. Het tweede luidt: Naar wij vernemen heeft de minis ter-president Jhr. de Geer in eerste in stantie den Nederlandscheft gezant te Londen, Jhr. de Marees van S win de ren, met klem, verzocht de portefeuil le van buitenlandsche zaken te aan vaarden. De heer De Marees van Swin- deren heeft echter gemeend, voor dien aandrang niet te moeten zwichten, bo venal omdat hij de overtuiging koes tert, dat hij, met name in de moei lijke periode, die thans voor Neder land aanbreekt, zijn land beter kan dienen op zijn huidigen post dan als minister van Buitenlandsche Zaken. LUITENANT-GEN. J. VAN DELFT. Een commissie van drie personen afgevaardigd door de afdeeljngen van het Nederlandsch© Roode Kruis, heeft gisterochtend aan luitenant-generaal J van Delft, hij zijn aftreden als inspec teur der transportcolonnes van deze vereeniging, in het gebouw van het hoofdbestuur, in' bijzijn van den voor zitter, Prins Hendrik, een gouden pla quette met opschrift overhandigd, als erkenning voor de diensten, door hem aan de afdeelingen van het Roode Kruis bewezen. MALARIA-BE STRIJDING. De hoogleeraar aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam, prof. dr. N. H. Swellengrebel, zal Vrijdag 1 April naar Sofia vertrekken om als lid zitting te nemen, in d© door den Volkenbond benoemde malaria-com missie. Deze commissie zal overwegen wel ke maatregelen getroffen moeten wor den om de malaria te bestrijden. NAT. CHRISTEN VROUWEN-UNIE. Te 's-Gmvenhage is opgericht do Na tionale Christenvrouwen-Unie met het doel. volgens Christelijke beginselen te strijden tegen oppervlakkigheid en ma terialisme in onze maatschappij, en te streven naar onderling opbouwer^ en ontwikkeling. In het bestuur hebben zitting de dames L. S. Hania van'Wei- dum, voorzitster; M. des Tombe, otider nende wouden. En Ivan en Katinka zitten daar: hand in hand, doch dan rijzen zij op, want Simeon nadert. En Ivan strekt zijn armen uit als een vogel zijn vleugels, als zij bevrijd zijn van de boeien. Zijn oogen zijn vol vreugde, en er gaat een glans over zijn zachtmoedig gelaat. En hij baret uit in den juichkreet: „Vaarwel sombere mijnen! vaarwel ketenen! vaar wel heuvel der droefenis! Het oude is voorbij gegaan zie, het is al nieuw geworden!" Met hun drieën wandelden zij den heuvel der droefenis af^het aangezicht gekeerd naar het Westen, en zij wan delen over de heuvelen der blijdschap naar het dorp Pasakof. De vriendelij ke gezellinnen, die blijdschap, liefde en hope heeten, vergezellen hen, en het wordt al heerlijker op hun langen tocht. De knoppen barsten open met gejuich, en de bergen wuiven elkan der een lentegroet toe. Langs de heme len ruischen blijde gezangen; van den opgang der zon tot haren nedergang ruischen zij. En Simeon hoort die zan gen, en Katinka hoort ze, doch Ivan hoort ze nog het duidelijkst. Uw lijden is groot geweest, Ivan Ser guwitch, maar hoe uitnemend wordt gij nu ook getroost! De bloem, op springend van uit het fluweelig gras. voorzitster; E. van Schouwenburg, se* cretaresse, M. M. de Jongh. penning- meesteresse; A. BollandRoodenburg, M. de JonghKerlen, J. W. Steffelaar. Er is een pers- en propagandacom- sie gevormd onder voorzitterschap van laatstgenoemde beide dames. Het secretariaat is gevestigd Trompstraat 336, Den Haag. FRANKEERZEGELS VAN 7 CENT. In verband met dezer dagen in de pers verschenen berichten, dat de fran keerzegels van 7K cent binnenkort niet meer verkrijgbaar zullen worden, gesteld, omdat deze, met overdruk, als zegels van 5 ct. in omloop zouden worden gebracht, kan met beslistheid worden medegedeeld, dat buiten ge- bruikstelling van het 71/. cent-zegel niet in de bedoeling ligt. DE LIMBURGSCHE KALK3NDUSTRIK De Minister van Arbeid, H. en N., in wiens handen werd gesteld het tot den Raad van Ministers gerichte adres van de K. v. K. t© Maastricht in1 zake exploitatie van de mergelgroeven in Limburg, heeft dit adres m? verzoek om advies doen toekomen aan een in terdepartementale commissie. De Minister heeft daarbij teven? aant die commissie doen toekomen het rap-1 port dat in 1921 aan zijn ambtsvoor ganger is uitgebracht door de commis sie in zake de Limburgsche kalkindus- trie, waarvan voorzitter was de heer dr. M. C. E. Bongaerts. in welk rap port ook dit onderwerp bereids aan dacht had genoten. Tevens werden aan die commissie toegezonden de be scheiden die op de nadere behandeling van dit rapport betrekking hebben. Verwacht mag worden, dat een ad vies binnen korten tijd zal kunnen uit gebracht worden. AUT03USÜÏENST AMSTERDAM— ZAND VOORT. Ged. Staten Aan Noord-Holland heb ben afwijzend beschikt op hei \Terzoek van D. van Jaarsveld te Hilversum, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tus- schen Amsterdam en Zandvoort. De overweging van Ged. Staten Is, dat door de Ned. Spoorwegen en de N.H.T.M. in de verkeersbehoeften tus- schen Amsterdam en Zandvoort vol-' doende wordt voorzien, zoodat aan het in werking stellen van nieuwe vervoer middelen tusschen deze plaatsen thans geen behoefte bestaat. DE JULIANA-COLLECTE VOOR HE* DRENTSCHE VEENKIND. De propagandacómmissie van het Landelijk Comité voor steun aan de ondervoede Drentsche kinderen heeft het verzoek gericht aan alle Colleges van Burgemeester en Wethouders om te bevorderen, dat in elke gemeente op of omstreeks 30 April een collecte ge organiseerd worde voor dit sympathie ke doel. het eerste waaraan Prinses Juliana bij haar intrede in het maat schappelijk leven- haar naam wil ver binden. Er bestaat een harmonische, sabien* werking van alle gezindten in de Lan* delijke Commissie en het Propaganda- comité. Het is dus gewensclit, dat ook in de plaatselijke comités alle richtin gen vertegenwoordigd zijn. Nauwelijks zijn de brieven aan B. en XV, van alle gemeenten verzonden of van alle kanten komen reeds berich ten van sympathie en medewerking. Jlet is nu reeds te zien, dat de Ju- liana-Collecte zal inslaan bij het Ne derlandsche volk. Het is de uitdrukkelijke wenscii van H.K.H., dat de verkoop van de Konin- gin-Emmabloem geen schade zal lij den. Van verschillende college's komen berichten, dat zij wel gaarne medewer king willen A'erleenen tot de Juliana- Collecte, doch niet het initiatief ne* men tot het \*ormen van een commis sie. Met het oog op den uiterst korten tijd van voorbereiding is het noodig, dat leidende personen door het gehee* le land zich spontaan met H.H. bur gemeesters in verbinding stellen, op dat geen gemeente behoeve achter te blijven. Inlichtingen zijn ie verkrijgen bij den secretaris der Prèrpagandacommis sie A. C. Bos, administratiekantoor van het Centraal Genootschap te Eg* mond aan Zee. groet u, en liet luchtig wolkje, u voor* gaande naar het Westen, groet u.... O Wan, o. Katinka hoe grootsch is de taak-, die u wenkt, als gij uw geboor te grond hebt bereikt! Gij zult den strijd hebben aan te binden tegen de onwetendheid, die de hersens der ar me moujiks verstompt, en tegen de wodka, die hun zielen verwoest. Gij zult hen door uw belijdenis en door uw wandel hebben te toonen, dat de godzaligheid een groot gewin is met vergenoeging; gij zult hun hebben, voor te gaan in dien werklust en dien ondernemingsgeest, die als een vloed! het Russische A'olk moet optillen uit zijn lusteloosheid en traagheid. O Ivan, o Katinka hoe grootsch is uw roeping, en hoe zwak is uw kracht! Maar des Heeren kracht wordt in zwak heid volbracht, en hoor toch: er gaat reeds een ritseling door het groote Russische volk! Er staat iets grootsch te gebeuren: door de dorre doodsbeen deren gaat de huivering van het nieu we leven, en wij zien het aan: met ontbloote hoofden. God zij met u, Ivan Serguwitch! Katinka Paulovna God zegen© ut BINDE. Teekenende tegenstelling. In onze Tweede Kamer, schrijft De Standaard, stonden de Antirevolutio naire mannen lijnrecht tegenover de ontwapenaars, die door hun eenzijdige ontwapening, den vrede in gevaar zou den brengen en over ons land den gruwel van den oorlog zouden halen, als hun lichtzinnige politiek werd ge volgd. De Antirevolutionairen streden voor onze nationale verdediging, ter wille van de handhaving van den vrede. En worden daarom militairisten geschol den. In Genève stond de Antirevolutio naire afgevaardigde bij de ontwape ningsconferentie, Mr. Rutgers, weer tegenover twee Sociaal-democraten, het Fransche Kamerlid Paul Boncour en het Belgische Kamerlid D© Brouc- kère. Mr. Rutgers ondersteunde liet voorstel Cecil ter wille van de alge meen© ontwapening, die wel den wede kan dienen. Hij hield een krachtige redevoering, ten gunste van de beper king ook van de reserves. De twee genoemde Sociaal-democra ten echter keerden zich tegen dit voor stel, wijl zij voorstaan de wapenoefe ning van hun geheel© volk en man en vrouw;, niemand uitgesloten, in de landsverdediging betrekken. Het toppunt van het militairisme, dat geen onderscheid meer maakt tus schen een strijdend leger en de non- combattarten. het niet strijdend volks deel Zij wilden wel een beperking ATan het vredesleger, maar daarnaast d© oefening van geheel het volk voor de verdediging. Eerst zóó, meenden zij, behoorde er veiligheid te zijn. En deze militairisten wonnen het spel in Genève, zoodat men verstan dig doet van de algemeene ontwape ning niet meer te spreken. De teekenende tegenstelling tus schen wat in onze Tweede Kamer voor viel en wat in Genève gebeurde, doet ons de werkelijkheid zien. Zij is in waarheid geen tegenstelling. En hier èn in Genève werkten de Antirevolutionairen voor de bevesti ging van den wede, door de handha ving van de nationale verdediging en de algemeen© vermindering der bewa pening in gemeen overleg der volke ren. Ma^r èn hier èn in Genève waren het Sociaal-democraten, die het mili tairisme voorstonden, door hier de een zijdige ontwapening voor te staan en in Genève de algemeen© ontwapening te weerspreken. Nooit kon duidelijker de war© toe stand treden in helderder licht. Woensdag thuis! De Rotterdammer driestart: Woensdag blijven wij thuis. In Zuid-Holland, in Noord-Holland in onderscheidene adder© gewesten. Wie het zegt? Een autoriteit, wier beteekenis in deze dagen hoog wordt aangeslagen, welker papieren de laatst© jaren aan merkelijk zijn gerezen, die zich in deze periode in ongemeen© populariteit ver heugen mag. Dat is de Eerste Kamer! De Eerste Kamer zegt het! Na de moeizame verdragsdebatten is de senaat den begrootingsarbeid aangevangen en naar de aloude tradi ties vangt hij zijn werkzaamheden op Dinsdag aan om die Vrijdagnamiddag te sluiten/ Maar ziet, de volgend© week wordt van de voorvaderlijke gewoonte afge weken. Dan roept de voorzitter de leden eerst tegen Woensdagavond saam. om dat ze Woensdag op den dag thuis behooren te wezen. Dan moeten zij thuis zijn, omdat het Statenverkiezing is. Wie zijn plicht kent, Aveet dat zóó belangrijke taak niet mag worden ver zuimd. Om dien plicht in te scherpen, geeft de Eerste Kamer, met loslatirig van al le usanties, het voorbeeld en predikt: Woensdag thuis! Woensdag thuis! Woensdag stem men RECLAME NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Katwijk a. Zee (toez. Joh. Stehouwea* te Weesp. Te Worm er- veer, C. J. F. Hopster, te Midwoud (N. H.). Te Krabbendijke, G. A. v. d. Hooff te Overschie. Bedankt: Voor Rijssen, J. E. Klomp to Oldebroek. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Almkerk, A". J. Bou- nia te Wans werd. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Drietarl Te Veendam, F. v. d. Wis sel te Appelscha. A. Leistra, Cand. te Amsterdam en J. Wuite, Cand. te Am sterdam. Bedankt: Voor Aardenburg, P.Ens te Warns. ZENDINGSSYNODE. De Prov. Geref. Zendingssynode van Friesland wordt 8 Juni a.s. te Leeuwar den gehouden. INGEBRUIKNEMING NIEUW KERK GEBOUW. Dezer dagen is het nieuwe Ilerkge bouw van de Geref. Gem. te Apeldoorn ih gebruik genomen. Ds. H. K-eviet van V een en de al sprak b rjdie gelegenheid een predicatie uit naar aanleiding van Jespia 14: 32, waarin hij sche+ste, hoe de Geref. Gem. is ontstaan uit de ge- meerite van Ds. Ledeboer en verschil lende gpme^nten onder 't Kruis. Na de gebruikelijke toespraken tot architect- aannemer, autoriteiten enz., ging de spr. voor in dankgebed. EX. GODSDIENSTONDERWIJZER. In de Woensdag gehouden vergade ring van het classicaal bestuur van Leeu warden, is a's godsdienstondsr i nzer toe gelaten in de "Ned. Herv. Kerk, dhr. T. van Kampen te Leeuwarden. CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. Naar de Stand, verneemt, zal de "370 jaarlrjksche algemeene vergadering v. Christelijk Volksonderwijs Donderdag 9 Juni a.s. in den Dierentuin te 's-Gra- venh°ge. onder presidium \^an Prof. Dr. W. J. Aalders v. Groningen, Avorden gehouden. De morgenvergadering is gewijd aan de behandeling van ondevsch id^n huis houdelnke zaken. In de middag vergade ring zal Dr. J. v. d. Spek van Den Dol- der, een referaat houden. NED. BOND VAN J. V. OP G. G. Het Fondsbestuur van den Ned. Eond van Jongelingsvereenigingen 00 Geref. Grondslag, heeft naai* aanleiding van een ingekomen verzoek om advies van een RingbVuur ten' opzichte van aan sluiting eener Hervormde J. V. uitge sproken, dat daartegen in het algemeen geen bezwaar bestaat. Komt de offici eele aanvrage om toslatin^ tot den Bond binnen, dan zal het Bondsbestuur beslis sen of het verzoek kan worden ingewil ligd. Elk geval moet op zichzelf worden beoordeeld. BINNENLAND. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Bij Kon. Besluit van 31 Maart is le. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, als minister van buitenlandsche zaken onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de .Koningin en aan den lande bewezen; 2e. be noemd tot minister van buitenland sche zaken jhr. nir. Beelaerts van Blok land, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. Jhr. mr. Frans Beelaerts van Blok land is geboren te 's-Gravenhage den 2lsten Januari 1872 en is dus thans 55 jaar oud. Hij is zijn ambtelijke loopbaan be gonnen bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie, in den rang van adjunct-commies. Dat was op 1 Augus tus 1897. Op 1 Januari 1901 werd jhr. Bee laerts commies-griffier van de Twee de Kanier, welke functie hij acht ja ren heeft vervuld. Uit deze betrekking ging hij, naar aanleiding van een tot hem gericht verzoek in den diploma- tieken dienst over. Als minister-resi dent met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmach- SCHORTENBONT prima kwaliteit BLAUWE BROEKEN prima keper BLAUWE JASSEN m. rever en staande kraag GEKL. HEERENOVER HEMDEN met boord TOILETZEEP groote stukken CELLULOID ZEEPDOOS KEEREN-PORTEFEUIU.E echt boxcalf 6 afd. PORTEMONNAIE echt boxcalf 1.50 7 9 MOLTON DEKEN flinke maat 2 PERS. DEVENTER gezondheidsmatras SLAAPKAMER MAT 140 bij 180 2 PERS. LEDIKANT in donkere en lichte tinten STROO MATRASSEN prima vulling GEWATT. DEKEN prima satinet WASCH COMMODE opzetlade en kast 727. 12.50 69 6.50 4.80 6.00 12.75 Al deze, gezien de kwaliteit, bijzondere prijzen, zijo de gebeele week geldig

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5