WAALS HEERENMODES Haarlemmerstraat 130-136. aan het zoeklicht. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 31 MAART 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. De geschiedenis van den school strijd. De Rotterdammer driestart Met zeker© voorliefde verwijlen wij, voorstanders van Christelijk onderwijs, bij den schoolstrijd. En het is good daar te zyn, want be langwekkend aangrijpend is de historie van den schoolstrijd. Die geschiedenis van den schoolstrijd .is niet een dorre opsomming van feiten en cijfers, van wetsontwerpen, amende menten en langwijlige kamerdebatten, van petities en protsten. geschiedenis van den schoolstrijd is niet een bundel vergeelde bladen met kronieken van de dingen, .die aireede geschied zh'n en onder ons volkomen ze kerheid hebben. Die geschiedenis van den schoolstrijd is niet een antiquarisch bijeenvergade ren van schatten, pronkerig uitgestald tot streeling van ronzen geestelhken hoogmoed. Eie geschiedenis van den schoolstrijd is niet een ijzingwekkend verhaal van de gruwelen, ons door een verdwaasd 'liberalisme berokkend, geen gruwelka mer waar in wraakgericht het vlammend zwaard van liberalistischen overmoed en conservatieve lafheid doodelijk treft. Eie geschiedenis van den schoolstrijd evenmin een pandemonium waar alle booze geesten van de voorstanders der neutrale school zijn bijeenvergaderd als een elyseum, bevolkt met de smette loos heilige kampioenen van christelijk onderwijs. Die gescjnedeins van den schoolstrijd dat is niet aan onzen kant een idylle van al wat liefelijk is en wel luidt, da*, ds niet de parafrase op het „ai, ziet hoe goed en liefelijk is het dat zonen van het zelfde huis als broeders samenwonen'', dat is niet harmonieuze saambinding van wie den Bijbel als Gods Woord liefheb ben 'en in de wolksofpvoeding willen uit dragen. Die geschiedenis van den schoolstrijd dat is ook het verbaal van ontrouw en tegenslag, van afval dergenen die na bestonden, van aarzeling en kleinmoe digheid, van innerlijk conflict, van kra keel en twist, van kerkelijke gedeeld Iheid en persoiOnljjke geraaktheid. Die geschiedenis van den schoolstrijd dat is het bericht van vallen en op staan, van leven en werken van men- schen met 'zonden en gebreken behept, Zich gevond voor eene worsteling grolotsch van opzet en zuiver van be doelen: van staatswege geenerlei dwang voor degenen, die de kinderen willen op~- voedeji in de vreeze des Heeren. Zie/h wij zóó de geschiedenis van den schoolstrijd, dan is zij van leering en [vertroosting, overvol. Woorden en daden. iWij leizen in „De Gelderlander' De Nederlandsche S.D.A.P. verlangt, dat Nederland zich weerloos make te midden ider omringende landen, welke zich tot aan de tanden bewapenen Afieen de S.D.A.P. in Nederland wil dat; in de meeste andere landen doen ae socialisten aan de bewapening mee. itjdens de Kamerdebatten zr}n" daarvan verschillende voorbeelden aangehaald, hier is er een nieuw. In d© Belgische Kamer heeft de Mi nister van Oorlog de Begrooting verde digd, waaróp 30 millioen militaire uit gaven. De socialist Eekeiers heeft deze voorstellen met 'n stroom van woorden bestreden: die werkelijk den vrede wil, ?/r°n^waDent> riep hij uit. (Zitting van 3 Maart jX) Doch mooie woorden^ die vliegen, sphrgft „De Schelde". Laat ons nu de dalden nagaan. De be grootirig .van Landsverdediging wij -zeggeA oorlog moest in de Kamer W02j gestemd moet dus worden: de vermeerdering van 30mil lioen: de nieuwe bewapeningen, de stormwagens, de vliegmachines, de gra naton, die bommen, de geweren, de mitraljeuzen, de kanonnen, enz. Die begrooting werd aangenomen met 90 stemmen tegen 17 en 31 onthoudingen FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 58 En Simeon, nam van het brood en van de melk, want hij had honger en ;dorst, en toen overviel hein de slaap. Maar Katinka at niet en dronk niet, want hoe zou zij eten en drinken, zoo lang zij Ivan Nekalof niet had ont moet? En terwijl Sameon, door den slaap overmand, en met een berenhuid toe gedekt, zich languit had uitgestrekt in een hoek van het vertrek, en de blokhuisbewoners aan Katinka een eenvoudige slaapplaats in het afge schoten gedeelte van de woning had den aangewezen, zocht zij niet die slaapplaats op, maar sloop stil naar buiten. De maan was opgegaan, en de ster ren schenen. En Katinka Paulovna maakte zich met hare doorgeloopen voeten op, om den laatsten afstand te overwinnen, die haar scheidde van :Ivan Nekalof. De afstand was trouwens niet groot; ginds: uit <ie donkerte van den avond, door h^t glanzende maanlicht verhel derd, rezen de grauwe, steenen mu ien der gevangenis ontzagwekkend op Het was stil; Katinka hoorde niets dan hef, lokkend geroep van dep koe koek udt de groenende wouden, en zij doorsc'hreed den afstand, die haar van Ivan scheidde. Bö de jastemmers treffen we aan: 19 socialisten, 10 liberalen, 53 katholie ken. Bij de tegenstemmers 9 socialisten, 6 Vlaamsche Nationalisten, 2 Commu nisten. Bij de onthouders: 2 katholieken, 29 socialisten, .waarbij Eekeiers. Onthouding en afwezigheid zijn geen daden; alleen tegenstemmen was een daad stellen, 'die meer baat da.n een mooi-afgelapie redevoering. In de Belgische Regeering zitten naar men we!et, vier socialisten; zij' hebben niet enkel meegewerkt aa'n de militairi Sseering van het Belgisoije volk, maar hel1 pen de versterking van de militaire ma ctónerie met kracht doorzetten. Storm wagens, vliegmachines, stikgassen, ka nonnen, dertig miljioen nieuwe uit gaven. En van de socialistische partij in België hebben er slechts negen tegen- esfcemd: de rest stemde voor of ont iekl zich. Werkte direct of indirect me de. Zij ontwapenen zichmet woor den. Bewapenen zichmetterdaad. De vooilichtijiB van het buitenland In .een Haagsche correspondentie in de Zutphenscha Ct. lezen wij Wat heeft onze regeering gedaan om het buitenland zoo goed mogelijk voor te lichten opi dit voor cns land belangrijke moment? Niets. Er is gedacht niet vóór, maar pas 11a de verwerping. over een persconferentie, die dan mis schien twee dagen iater zou plaats heb ben. Een Belgische journalist^ die er te midden van Neiderlandsche collega's van hoorde, lachte met reden schamper Welk een gebrek aan organisatie. Die te late persconferentie ging ten slotte niet door: de regeering (deed: niets. Waar om onze gezanten en consuls niet voor zien van het noodige materiaal om de verwerping van dit verdrag te verklaren en te verdedigen overal in de buitenland sche pers waar men toegang kon krij gen? Dit had men van onze regeering .'mogen verlangen. Het antwoolU dat de buitenlandsche pers zulke veri-oogen niet zou opnemen, is een uitvlucht. Dat men het eens probeere, na zijn traditie neele inertie overwonnen té hebben. Er zijn bladen genoeg, die. voor een eerlijk betoog ruimte hebben en wij weigeren te gelcioven, dat een communiqué van een Nederlandsch gezant of consul in de buitenlandsche- pers als regel gewei gerd zou worden. Laat onze regeering het departement van buitenlandsche za ken eens wakker schudden en ons aan gevallen land in het buitenland laten ver dedigen. Daar is thans groote behoefte aan. Haar Nederlandzwijgt. Van Brussel uit is de actie in vollen gang. liet succes. En onze diplomatie "doet niets aan de bewerking van de publieke opinie. Zwijgt of slaapt. De volksvoor lichting in de landen om ons heen vinden de heeren blijkbaar nog altijd niet be langrijk. Althans zij volharden in een gewichtig niets-doen. KERK EN SCHOOL. NED. HERVi. KERK. Aang enomen: Naar Gouda, I. Voor isteegh te Katwijk aan Zee. Bedankt: Voor Polsbroek, D'.BaX te Oude-Tbnge. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Baambrugge, A. A. v. d .Leer, Cand. te Hei- en Boeicop. Te Klundert, W. Steunenberg te Heeren veen. Bedankt: Voor Goënga en Sybranda buren (Fr.) H. de Jonge te Lutjegast (Gr.). GIFTEN EN LEGATEN. Mevr. de Wed. Beukema, onlangs te Groningen overleden, heeft f2500 geiega teerd aan de Ne[d. Herv. Gem. te Hooge- •zand. DE EERSTE GHR. SCHOOL IN BOEDAPEST. Men meldt aan de Stand1. Kuno, graaf Klebersberg, Min. van Onderwijs en Godsdienst in Hongarije heeft dezer dagen aan de Geref. Kerk van Boedapest aangeboden een portret van Mej. C. M. E. Kuyper als blijk van waardeering van haar buitengewoon ver diienstelijk werk voor het Hongaarsche volk, speciaal voor het feit, dat zij het Zij was bleek; er lag een groote span ning op haar lieftallig gelaat, en uit die oogen blonk verheuging en smart. Zij had thans het sombere gebouw bereikt; het stond daar op de vlakte als een stuk vergeten ellende, en het oor tegen den met mos begroeiden muur leggend, hoorde zij het zachte gerinkel de ketenen, Zij zag niemand in de nabijheid; op groote afstanden wandelden de schil i wachten op en neer.. Katinka keek op tegen de steile, on barmhartige muren. Zij wilde den naam van den geliefde roepen, maar zij dacht aan den Kommandant en zweeg. Maar dan riep zij op ge demp ten toon: „Ivan Serguwitch hier is Katinka Paulovna, die u liefheeft I" En daarop luisterde zij, maar zij luisterde te vergeefs. Slechts het zachte gerinkel der ketenen antwoord de; de stoet der ellendigen sliep waarom kwam Katinka hun ruste storen? Zij wilde luider roepen, doch nu greep de vrees haar aan. Zij durfde niet; de schildwachten zouden koimen, en op haar schieten, en zij zou Ivan nooit wederzien. Zij sloop op haar teenen om de ge vangenis heen, en bleef bij een raam staan met ijzeren tralies. Doch het raam was te hoog, om het te bereiken; zij hief hare slanke gestalte op, doch het raam bleef te hoog. Toen stond zij aarzelend stil. Zij wist niet, wat zij zou doen; in de droefheid en het brandende verlangen harer liefde zette zij zich neder onder dat RECLAME. Deze afdeeling munt uit door uit gebreidheid in de sorteering en is steeds van laatste nouveauté's voorzien. Wij étaleeren thans: Hoeden Petten Overhemden Boorden Dassen Sokken Zie speciale étalage. VRIJ ENTREE VRIJ ENTREE initiatief nam vooi' de oprichting van de eerste Christelijke school in Hongarije, Onder voorzitterschap van Prof. Gros heida werd dientengevolge een comité ■gevormd, met het resultaat dat in Sep tember 3.1. oud-Minister Colijn met een feestrede de eerste Christelijke school in Boedapest opende. Het portret werd in 1925 in opdracht van den Minister van Onderwijs en Gods dienst, geschilderd door den Hongaar schen portretschilder O. Glatz. INSPECTIEVEKGADERINGEN R. K. ONDERWIJSPERSONEEL. Op last van den Aartsbisschop van Utrecht, is door den heer W. R. de Jong algemeen inspecteur van het R. K. Bij zonder Onderwijs, de volgende omzend brief verzonden. Aan hooiden en personeel der R. K. bijz. scholen voor O. L. en U. L. O. in het aartsbisdom Utrecht: 1. Het is den Katholieken onderwijzers en onderwij zeressen verboden, lid te zijn van zoo genaamde „jlnspecuevEresnigingen' daar dergelijke vereenigingen a.s neutrale ver e,omgingen zijn aan te merken. 2. Het is «mgewenscht dat Katholieke enderwij zers en onderwijzeressen de vergaderin gen dezer vereenigingen, of ook z.g. in spectievergaderingen, welke gehouden worden, zonder ee-nig vereemgingsver- band, bijwonen. 3. De Katho.ieke leerkrachten worden nog eens gewezen op de noodzakelijk heid om door lidmaatschap en trouw ver gaderbezoek het eigen Katholieke ver- eenigingsleven zooveel mogelijk tot bloei te helpen brengen. 4. De inhoud van dezen omzendbrief zal door de hoofden van scholen ten spoedigste ter kennis gebracht worden van het personeel aan nun scholen ver bonden, HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Eenige "leden van de Geref. Kerk van Andijk, hebben een adres aan hun' Ker- keraad 'gericht, waarin zij. verzoeken om langs den weg van Classis en Particulie re Synode aan de Generale Synode van 1927 te deen zenden het volgende voor stel: „De Generale Synode benoeme een commissie tot saamspreking met de ge scheiden ambtsbroeders, opdat het mis verstand omtrent bet karakter der Sy nodale uitspraken tot klaarheid kome, ën zoo mogelijk de droeve scheur weer ge heeld worde, en in elk geval alle3 ge daan worde, dat daartoe ook maar eenigszins strekken kan''. De stellers van het adres zeggen, dat zij tot het indienen van dit voorstel ge komen zijn na ernstige en zooveel moge lijk onbevooroordeelde kennisname van het kerkelijk conflict, maar allermeest door den eisch die Gods Woord in dezen stelt. (Joh. 17').. CHR. HULPBETOON AAN BLINDEN. De 6e jaarvergadering van de vereeni ging tot Christelijk hulpbetoon aanblin den, zal a.s. Vrijdag om half twee op „Sonneheerdt te Ermelo gehouden wor den, onder presidium van Ds. D. Sik kel van Amsterdam. De agenda vermeldt behalve de ver- getraliede raam, en. zij wist niet, dat Ivan nog wakker was. Ivan kon niet slapen; hij had van den heuvel der droefenis de droefheid medegenomen naar zijn sombere ge vangenis, en terwijl zijn latgenooten sliepen, wierp hij zich lusteloos van de ééne op de andere zijde. Hij had gezegd, dat zijn leden te stram waren, om het geroep van gene raal Koekoek op te volgen, maar hoe zoet was toch de vrijheid! Hij was nog zoo-jong zou hij langzaam moeten ondergaan in deze ontzettende mij nen? Zijn ziel was vervuld met wee moed en heimwee; hij dacht aan het dorp Pasakof, en aan de hooge, jui chende luchten boven de wuivende roggeakkers van zijn geboortedorp. Doch allengs werd hij rustiger. Hij leed voor Christus, Die voor hem de handen en voeten had laten doornage len aan het kruis, en deze wetenschap vertroostte hem. Hij werd al rustiger; hij strekte zich languit op de harde slaapbank, en de engel des slaaps, die zich over de ellendigen erbarmt, druk te hem zacht de vriendelijke, blauwe oogen toe. Hij sliep in. en uit de geheimzinnige verte naderde hem een wonderbare drooim. Hij was weer thuis in het dorp Pasakof en de beuken der breede dorpsstraat ruischten boven zijn hoofd. F.n hij wandelde de bekende linden- laan op, en de linden groetten hem, en hare bladeren fluisterden; „Wees wel kom, Ivan Nekalof!" Katinka stond hij de hooge kraan slagen, de verkiezing van 2 bestuursle den, wegens periodieke aftreding van de heeren Ds. fi. Sikkel te Amsterdam en Ds. B. .J. O. Rijnders te Rotterdam'. In de vacature van eerstgenoemde zijnge- candideerd de heeren Ds. G. R. Knijper Geref. Pred. te 's-Gravenhage Oost en Ds. Joh. Jansen, Geref. Pred. te Wier den. In de andere vacature is naast Ds. Rijnders aecandideerd Ds. fA. B. te •Winkel, Ned. Herv. Pred. te 's-Graven diage. Na afbandeling der agenda zal Ds. B. J. C. Rijnders, zendings-director te Rotterdam, een opwekkend wcord spre ken. DELFTSCHE HOOGESCHOOL- FONDS. Prof. E. V. Southwell, van Cambridge zal een lezing houden over: „Structural problems in the design of rigid airchip nulls" in zaal 207 van het gebouw voor werktuig- en seheecsbouwkunde der Technische Hoogeschool te Delft, op Maandag n April en Dinsdag 12 April 's avonds om 8 uur. BINNENLAND. „PRINSES JULIANA". Dezer dagen is aan de Koningin, de Koningin-Moeder, Prinses Juliana, en prins Hendrik ieder een exemplaar aangeboden van- het boekwerk „Prin ses Juliana", geschreven door den keer D. Hans en verschenen bij de uit geversfirma „Boek- en Periodiek" (R. J. Goddard) té 's-Gravenhage. Deze exemplaren zijn in perkament gebonden, op oud-Hollandsch papier gedrukt met goud op de randen. De Vorstelijke personen hebben de boekwerken in dank aanvaard. BEZOEK H.M. DE KONINGIN MOEDER. H.M. de Koningin-Moeder bracht he denochtend 11 uur een bezoek aan het Gemeente-Ar chief op het Rijswijksche Plein te 's-Gravenhage. VAN KARNEBEEK's OPVOLGER. Naar het Corr. Bur. verneemt zal binnen enkele dagen in de „Staatscou rant" verschijnen de benoeming van Jhr. mr. T. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Bimssel, tot minister van Buitenlandsche Zaken. ONDERTROUW VAN DE BURGEMEESTERSDOCHTER. Als plaats, waar de ambtenaar van den Burgerlijken Stand hen in onder trouw opnam, hadden de dochter van der* Burgemeester van Amsterdam en haar aanstaande echtgenoot de kamer van den burgemeester uitgekozen. Hier had de korte plechtigheid plaats, waarbij de heer A. E. Zahn, re ferendaris van de afdeeling Burger lijken stand, de formaliteiten verricht te. DE GEMEENTEBEGROOT1NG VAN NIJMEGEN. Men meldt uit Nijmegen: Ged. Staten van Gelderland hebben de gemeentebegrooting voor den dienst 1927 niet goedgekeurd, wijl de raad besloten had een deel van het over schot der bijdrijfsreserve over te schrij ven op het tekort der begrooting, waar door belastingverhooging voorkomen werd. Heden zal de raad hieraan een apar te vergadering wijden. CHINEESCHE OPVATTINGEN. Nu Ide Chineesche burgeroorlog aanleiding geeft tot allerlei griezelüge verhalen, waarbij het gele ras gevaar loopt om gemakshalve in zijn geheel aansprakelijk te worden gestela voor een aantal Oostersche wreedheden, die aan den „Jardin des Supplices" doen denken, willen wij' een aangenamer kant der Chineesche samenleving be lichten, n.T. iets van het schrift, waar bij wij onze wijsheid ontleenen aan die van een Angel-Saksischen kenner, Fre diric Poole, schrijft het Handelsblad. De Chinees schrijft in begrippen. Maar Joij het spreken is ook de toon hoogte aer stem van belang. Eenzelt- van den welput, en Ivan putte voor haar een emmer kristal-helder water uit de diepe, koele bron. Zij dronk van dat water, en hij dronk ook, en zij dronken beiden van dat water. Hij was gelukkig, want hij was met Katinka verzoend; ze waren eigenlijk nooit boos op elkander geweest het was slechts een akelige, verschrikke lijke droom geweest, die zich als een somber spook tusschen hen had in geschoven. Daarop wandelden beiden naar den graskaimp vóór het huis, en de oude Tataarsche dienstmeid met haar geel gelaat lachte, wat zij nog nooit had ge daan. Het was heet. en daarom zetten zij zich neder in dc schaduw van den doornesch, in hot midden van den graskamp, en het was heerlijk koel in ue schaduw. Daarop zeide Ivan: „Zing nu eens, Katinka zing .-3ns ten van onze psalmen!" En Katinka zong. „Nooddruftigen zal Hij versrhoonen; Aan armen, uit gena, Zijn hulpe ter verlossing toonen, Hij slaat hun zielen ga". Toen echter zeide Ivan: „Katinka, dat vers is goed, maar het wordt ge zongen in lijden en martelaarschap zing een ander vers, Katinka, want zie: de jasmijnen geuren ,en de wilde rozen bloeien, en onze harten huppe len als lammeren in de weide!" Maar Katinka schudde het aanval lige hoofd, en zij zong voort met hare zachte, melodieuze stem: Leiden, 31 Maart 1927. Het was de fout van Jona zoo betoogde gisteravond een predikant, propagandist van de H. (G.) S. dat hij aan de antithese geloofde, want daarom wild© hij niet naar Ninevé. Dit woord bewijst dat deze Ie era ar in Israël niet weet wat de antithese is. De antithese is de tegenstelling tus schen geloof en ongeloof. Een tegenstelling die er is vanaf het paradijs; de vijandschap tusschen het zaad der vrouw en dat der slang. Die er zijn' zal tot den jongsten dag wanneer de schapen en de bokken van een gescheiden zullen worden. Die ook in overeenstemming met het Woord van Christus is: „Wie niet voor mij is die is tegen mij". En deze antithese tusschen geloof en ongeloof is de veronderstelling die aan alle zending en evangelisatie, aan allen oproep tot bekeering ten grond slag ligt, ook aan de opdracht aan Jona. Want Jona moet den Ninevieten prediken dat zij zich bekeeren, d.w.z. dat zij de zijde van den Satan verlaten en zich stellen aan Gods zjfde. OBSERVATOR. de woord kan soms op vijf toonhoogt ten worden uitgesproken 'en dan viü verschillende beteekenissen hebben. Zoo kan het gebeuren, dan men zijn Chineeschen bediende vraagt om uw hoed te brengen „mow" maar dat gij u in toonhoogte vergist zoodat hij met de kat komt aandragen, die ook „mow" heet, maar anders. De Chineesche wereldbeschouwing! komt in het schrift duidelijk aan het licht. Zoo bestaat er een letterteeken voor „mond", een ander voor „veld" en een derde voor „man". De combina tie beteekent ,°;eluk", hetgeen MrJ Poole zoo beredeneert, dat een manM die zijn mond in de buurt van een riisï veld heeft, onmogelijk meer kan wéh- schen. Zoo ook Schrijven zij „bedelaar" met een combinatie der teeken3 voofl „mond" en „deur" een hongerige mond aan de voordeur. „Luisteren'" wordt voorgesteld doos „oor" en „deur". „Woora" is ,ademl die uit een „mond" stijgt. En „man" en „woord" beteekenen, als m ons! eigen spreekwoord, in combinatie ^eer lijkheid Met het begrip „vrouw" schijnen de Chineezen in den tijd van het ontstaan! van hun schrift niet veel op te heb ben gehad. Tweemaal het teeken voor „vrouw"* levert „twist" op, en drie maal vrouw is „kwaadspreken". Het begrip „huis" heeft blijkbaar niets met de vrouw uit te staan, wantj de Chinees schrijft het onelegant neen door een „varken" onder een „dak*'# te plaatsen. Ook schroomt hij niet om het huwe lijk op te vatten als huis plus vrouw, waarbij de laatste dus in gezelschap van een varken verzeilt. En dat de Chinees met dit huisdier zichzelf zoj bedoelen in een vlaag van zelfcritield is geenszins het geval. Integendeer, zichzelf „man" teekent hij mee twee streepjes, die beenen van deij schepper aller dingen verbeelden. Hefc begrip „groot" is „man" plus her nummer 1. En deze combinatie vortaï weer den grondslag voor het begriw „hemel". Is de Chinees dus ten opzichte van zichzelf allerminst bescheiden, zoo ia hij zijn vrouw toch niet geheel en ail onwelgezind. Hij eert haar door uit „vrouw' en „zoon" het teeken voos; „goed" op te bouwen. Terwijl „vrouw" onder „aak" wel geen „tehuis" be teekent, zooals wij allicht zpuden den ken, maar dan toch „vrede". Het is een veelbelovende manier oitï gedachten in teekens om te zetten, en het moet interessant zijn om te zien* hoe de nationalisten uit Kanton da weinig beminnelijke woorden neer schrijven, welke zij op het oogenblik" den „vreemden duivels" zoo gaarne naar het hoofd slingeren. „Als hen geweld en list bestrijden, Al gaat het nog zoo hoog Hun bloed, hun tranen en hun lijden Zijn dierbaar in zijn oog!" Doch bij deze laatste woorden was Ivan Nekalof klaar wakker, en met opgesperde oogen, met een angst en cvn vreugde, die niet te beschrijven zijn, was hij opgsprongen van de har de slaapbank. Hij liet zich van de slaapbank glij den; zijn ketenen rinkelden, en hij strompelde naar het getraliede raam. Hij opende het raam; de koele nacht wind blies krachtig in de onfrisscho lucht der gevangenis, en tusschen de ijzeren stangen door zag Ivan Nekalof neer op de dochter van den Starosta „Droom ik of waak ik?" schreeuwde Ivan „o Katinka: zijt gij het werke lijk?" Ivan stond hooger dan Katinka, en hij zag op haar neer. En Katinka, omhoog blikkend, zag (van. Zij zag zijn verwilderden baard, dat half kaal ges. horen hoofd, dat ver magc-rde gelaat, die diepe groeven van lijden en ellende om zijn mond, en zij zeide met omfloerste stem: Hun bloed, hun tranen en hun lijden Zijn dierbaar in zijn oog!" Dat zeide zij, en zij staarde op naar c'at bleeke, lijdende gelaat, dat than9 werd verlicht door het heldere schijn sel der maan. (Slot volgt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5