CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d# JAARGANG DONDERDAG 31 MAART 1927 NUMMER 2083 COURANT ABONNEMENTSPRIJS la Lelden en buiten Leiden «raai agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Pei week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Strijdkas-Gemeenteraadsverkieziny. Ze zijn er de eerste 100. Saldo 98.ontvangen van N. N J 1, J. H. C. 2.50, D. K. 1.50. Totaal 103.—. We gaan nu moedig voorwaarts naar de Tweede Honderd. Men zende zijn strijdgave aan oji- dergeteekende. J. KARSTENS. Bur. Nieuwe Leidsclie Courant. Ook Gouda. Van de zeven kieskringen waarin de. Provincie Zuid-Holland voor de verkiezing voor de Provinciale Staten verdeeld is, omvat de kieskring Gou da het grootst aantal gemeenten. Rotterdam en Den Haag zijn kies kringen die slechts één gemeente om vatten. Rotterdam heeft Hoek van Hol land, dat tot de gemeente Rotterdam behoort, er natuurlijk niet bij, dit is weer bij-Delft gevoegd. Hééft de kieskring Leiden een 17- tal gemeenten binnen zijn ressort, Gouda spant de kroon met 56, waarop Ridderkerk volgt met 53. Door deze verdeeling is het moge lijk dat de kieskring Gouda ten noor den van Leiden de gemeenten, grenzen de aan de Haarlemmermeer, ais Ter Aar en jVlkemade, en in het oosten de gemeenten onder den rook van Leiden, als Koudekerk en Wouhrugge, omvat. Ook in het zuiden behooren verschil lende plaatsen tot den kieskring Gou da niettegenstaande ze veel dichter bij Leiden liggen. Zoo komt dus ook ons blad in een groot gedeelte van den kieskring Gou da. Daarom is het noodig om ook aan de werkzaamheden in Gouda onze aan dacht te schenken. Wat wij nu schreven over de betee- kenis van de Statenverkiezing in den kieskring Leiden geldt in dezelfde ma te in den kieskring Gouda. In Gouda staat no. 1 de zoo bekende Oud-Minis ter, de heer Mr. V. H. Rutgers, die ook thans een internationale beteekenis verkrijgt als Nederlandsche vertegen woordiger te Genève. Ook als Oud- Burgemeester van Boskoop is de heer Rutgers een bekende persoonlijkheid in den kieskring. Voor al onze kiezers in Gouda een eer om voor hem te werken, de dagen die ons nog resten. De tijd wordt kort en er staat veel op het spel. Daarom ook in Gouda nog hard getverkt onder liet parool: Stemt allen op n°. 1 van lijst 6 Mr. V. H. Rutgers. STADSNIEUWS. RIE BATENBURG. Dinsdagavond gaf Mej. Rie Baten burg in de Kleine Stadszaal een kla vieravond. De pianiste zij een woord van hulde gebracht voor de samenstelling van haar programma, welke we onverdeeld kunnen waardeeren. Allereerst de Fantasia d-kl.-t. van Mozart, een parelend werk, waarin de onbelemmerd voortbruisende phanta- sie van den Salzburger meester 'n tin telende klanken-weelde eischt, een overvloeiende rijkdom van harpeggio's en melodische versieringen. Onmiddel lijk kon de pianiste aan dit werk too- nen, dat zij in technische scholing steeds vooruit gaat. Mozart is zoo moeilijk en hoe meer het lijkt alsof het Mozart-spel vanzelf gaat, hoe meer de toehoorder zich wijden kan aan het zuiver artistiek gehalte van het spel, des te dieper mag men overtuigd zijn van de ernstige en verdiepende studie welke aan een Mozart-oeuvre is be steed. Na Mozart volgde de Sonate D-gr.-t. van Haydn, een licht aansprekend werk; zonnig, klaar, onderhoudend ge schreven en onderhoudend voorgedra gen. Mej. Batenburg speelde dit werk met groote zekerheid in fijne aanvoe ling van Haydn's gemoedelijk opge wekt temperament. Debussy is de fij ne schilder van melodische en harmo nische innigheden in uiterst subtiel ge nuanceerde klankkleuren. Het bleek, dat de pianist zich ernstig in den geest van den Franschen meester had ver diept, zoodat haar voordracht zeer te loven viel. De Suite van Carl Oberstadt herin nert naar den vorm aan de klassieke meesters, en verraadt desniettemin een zelfstandige muzikale persoonlijkheid die gracieuze melodieën weet te schrij ven en deze met fijnen toets bewerkt en uitwerkt, BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Na de pauze mochten we genieten van -een Nocturne en eenige Etudes van Chopin. We kunnen ons heel goed begrijpen, dat Mej. Batenburg het tweede gedeel te van het programma aan den Pool- schen meester wijdde. Chopin „ligt"' haar. Zij kent en be grijpt die lijdende figuur met zijn wee moed, zijn heimweedroomen, zijn hartstochtelijke klachten, zich uitend elegisch en smartomsluierd en dan weer in brillante kracht». In deze Clio- pin-voordrachten werd het audito rium prachtig verdiept spel geboden. Hoe meer deze pianiste de techniek, applicatuur, toonvorming, pedaalge- biuik, enz. gaat bekeerschen, des te ge makkelijker zal het haar vallen, dank zij de muzikaliteit, welke zij van na ture bezit, de verschillende muzikale persoonlijkheden, wier werken zij voor draagt, overtuigender tot ons te doen spreken. Geheel haar optreden, zooals we dat gedurende een paar jaren moch ten volgen, getuigt van een ernstig en sympathiek streven om, zooals Potgie ter zegt: „het steile pad der kunsten op te gaanSteeds meer zal het eigen aardig persoonlijke in haar spel bij voortgezette studie naar voren komen Moge zij geheel slagen! De matig bezette zaal wist alles met warmte op prijs te stellen, terwijl het aan bloemenhulde niet ontbrak. STATENKIESKRING „LEIDEN". Door het Stater.kieskringbestuur „Leiden" der A.-R. partij, werd gister avond in gebouw Amicitia een verga dering gehouden in verband met de a.s. verkiezing. De voorzitter de heer W. Warnaar, wsys verhinderd deze vergadering bij te wonen. De 2e voorz., de heer J. Karstens, opende de vergadering met gebed en heette de vrij talrijk opgekomen broe ders welkom. Na lezing en goedkeuring der notu len werd wapenschouw gehouden over de reeds verrichte verkiezingswerk zaamheden. Hoewel de actie over heel de linie krachtiger had kunnen zijn, waren de rapporten der verschillende kiesvereenigingen bemoedigend. Over 'i algemeen kon worden geconstateerd, dat op onze menschen a.s. Woensdag is te rekenen en de A.-R. partij als één man zal opkomen voor W. Warnaar, No. 1 op lijst C. Bijzondere maatregelen behoefden niet genomen te worden. Bijzondere aandacht werd geschon ken aan het stemmen van kiezers wel ke naar andere plaatsen vertrokken zijn en wier waardevolle stemmen men trachten moet te behouden. Elke Kiesvereen. moet de kiezers aan schrijven en opwekken van hun stem recht gebruik te maken. Ook werd gehandeld over de nog te voeren propaganda voor de A.-R. lijst, maar over welke plannen geen gewag mag worden gemaakt in de pers. Nadat de voorzitter tot krachtigen arbeid had opgewekt en de hoop had uitgesproken, dat onder den zegen des Heeren op Woensdag 6 April a.s. de uitslag der stemming moge zijn, dat de rechtsche meerderheid in onze Staten behouden blijft, werd de vergadering gesloten, en ging de heer Buisman van Hillegom in dankzegging voor. WETHOUDER MULDER. Wij vernemen dat de heer A. Mul der het Diaconessenhuis, waarin hij enkele weken verpleegd werd, morgen zal verlaten en voor volledig herstel eenigen tijd te Wassenaar zal vertoe ven. Wanneer het verloop der ongesteld heid mag voortgaan zooals dit tot op heden het geval is, dan is er hoop, dat de patiënt zonder operatie, docli door volstrekte rust herstellen zal. Aan den heer Mulder en diens fami lie onze hartelijke gelukwensch! JAARVERGADERING BIBLIOTHEEK REUVENS. Gistermiddag 5 uur had in de Lees zaal Reuvens de ledenvergadering de zer Openbare Leeszaal en Bibliotheek plaats. De presidente, Mevr. Kuenen—Wik- steed, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer Dr. A. A. van Rijnbach, de notulen las, die onveran derd werden goedgekeurd. Daarna las de sepretaris het jaar verslag. W6 laten het hier volgen: De cijfers, die achter dit jaarverslag gepubliceerd worden, bewijzen dat in 1926 de O. L. en B. regelmatig voort gegaan is in de lijn van geleidelijke vermeerdering harer werkzaamheden. Het aantal leden vermeerderde met 81, dat der buitenlezers, niet ingeschreven bij een der correspondentschappen te Noordwijk of Voorschoten, met 77. De aanwinsten der boekerij bedroe gen 1102 boekdeel en; wegens oprui ming van boeken, die niet meer bruik baar waren, nam het bezit af met 326, zoodat er een volstrekte vermeerde ring is van 776 boekdeelen. Ook de uitleening vertoont een be hoorlijke vermeerdering: in het geheel werden in 1926 uitgeleend 82718 boek deelen, tegen 80297 in 1925. Het aantal uitgeleende studieboeken bedroeg 23951 of ongeveer 29 pet. van de totaal-uitlee ning (vorig jaar 22478 of ongeveer 28 pet.). In de Kinderbibliotheek werden uitgeleend 12456 deelen (vorig jaar 12002); waaronder 3626 studieboeken (3074). Ten einde de uitleening van boeken aan hen, die in- de buitenwijken wo nen, te vergemakkelijken, besloot bet bestuur tot oprichting van een agent schap in het Kooiparü. De heer J. de Ren verklaarde zich bereid gedurende twee avonden' per week (Maandag en Donderdag van 7.30 tot 9 uur) een vertrek van zijn woning beschikbaar te stellen, voor welke sympathieke medewerking het Bestuur erkentelijk is. De uitleening ving aan op 15 Mei en had tot nu toe een bevredigend resul taat; het aantal bij dit agentschap in geschreven leden bedroeg op 31 Dec. j.l. 55. De werkzaamheden ih dit agent schap werden opgedragen aan de 1ste assistente Mej,. Dries^ns. De correspondentschappen te Noord wijk en Voorschoten leenden uit resp. 1380 en 3599 boekdeelen aan resp. 51 en 72 lezers. Aan Mej. P. E. Ritman werd op haar verzoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend; het bestuur besloot het aantajl asistenten in ver bond met de steeds toenemende werk- zaarnhe ion met een uit te breiden; be aoemd werd ei tot 2de asistente Mej M. C. Bondam, die met 1 September in functie trad en tot 3de assistente Mej. J. H. Kuiper, reeds eerder als volon taire in onze leeszani werkzaam, die op 1 Juni in dienst trad. De heer P. G. Hocks, die vanaf de op richting der O. L. en B. deel uitmaak te van het dagelijksch bestuur, gaf de wensch te kennen =#ls bestuurslid af te treden. Voor cle veeljarige belangstel lingstelling in de leeszaal worde hem ook te dezer plaatse dank gebracht. In zijn plaats werd benoemd tot lid van het bestuur Mej. C. Coebergh. Ten 'einde te voorzien in de dringen de behoefte aan bergruimte voor de boekerij heeft het bestuur in overwe ging genomen, de verhuring van het boven de O. L. en B. gelegen woou- huis te doen eindigen en die ruimte zelf in gebruik te nemen; de uitvoering van dit voornemen had in dit vereeni- gingsjaar nog niet plaats. De finantieele uitkomsten waren ook dit jaar bevredigend, al moet op gemerkt worden, dat de toeneming der noodzakelijke uitgaven door uit breiding van personeel, verplichte ver zekeringen, boekaanschaffing zoowel als de te verwachten derving van huishuur niet gedekt worden door een evenredige stijging van de inkomsten. Het aantal donateurs bedraagt nog slechts 13, zeer wenschelijk zou het zijn dat van particuliere zijde meer steun voor het zoo noodige en nuttige werk der O. L. en B. werd ontvangen. Indien de beter gesitueerde leden en vooral ijverige lezers besluiten konden hun contributie niet tot het minimum van één gulden (zegge één gulden) te beperken, zou dit reeds een zeer ge- wenschte stijging der inkomsten ten gevolge hebben. Vervolgens las de penningmeester zijn verslag. De Inkomsten bedroegen 16115.17 Yiy de uitgaven 15641.38, alzoo een batig saldo van 273.79/4. Aan contributie s en subsidie's was ontvangen 13015.39 Y*. De Commissie tot nazien der reke ning had alles in orde bevonden en stelde voor, den penningmeester te dechargeeren. De presidente dankte hem hartelijk voor het gehouden be heer. Daarop volgde sluiting. HERVORMDE (GEREFORMEERDE) STAATSPARTIJ. In de Concertzaal van.l'Union is gis teravond een vergadering van de Her vormde (Gereformeerde) Staatspartij gehouden, waar Ds. L. Boer, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, een rede hield over: „Een vluchtend profeet". Er was weinig belangstelling voor de ze samenkomst: de zaal was nog niet voor 1/4 gevuld. Nadat de vergadering door den heer C. Bloot op de gebruikelijke wijze ge opend was, was bet woord aan den spreker tot liet houden zijner rede. Ds. Boer schetste de opdracht aan Jona. die Israël, het schijnvrome volk dat zichzelf bekeerd waande moest verlaten om te gaan naar het goddeloo ze Ninevé. De knappe en de vrome koppen in Israël achtten het onmoge lijk, dat een dergelijke opdracht zou kunnen slagen; zij gaven Ninevé geen kans. Zij dachten: laten die menschen maar sterven zonder God. Israël wist niet van barmhartigheid. Ook in onzen tijd zijn er velen die al dus denken. Het woord „Gaat heen en predikt het Evangelie aan alle creatu ren" wordt niet meer vernomen. Men bindt God aan een bepaalde kerk en heeft geen oog voor den nood der we reld. (De spreker neeft gelijk; er is in derdaad een politieke partij in ons land die blijkens naam en streven ten doel heeft de belangen van een be paald kerkgenootscnap te behartigen, meenende dat God er alleen is voor deze groep. Verslaggever). De Socialisten en de Communisten zijn volgens spr. bet Ninevé van onzen tijd, en in verband hiermee beschreef spr. als het doel zijner politieke partij en van diens „getuige" in het parle ment, liet op te nemen vóór Ninevé te gen het schijnvrome Israël. Nadat gezongen was Gez. 50 1 en gecollecteerd opdat deze „winterlezin- gen" niet met een tekort eindigen zou den, zette Spr. zijn verwarrende rede voort. Spr. wees er op dat Jona ongehoor zaam was, dat kwam omdat hij aan de antithese geloofde: Ninevé was buitengesloten. In onzen tijd zijn er ook van die Jona s, die niets van de heerschappij van den Bijbel in den Staat willen weten. Spr. wekte de aanwezigen up, bij de a.s. Statenverkiezingen te stemmen op Ds. Lingbeek, dan is er één zetel waar van een getuigenis#voor den Bijbel tot den Staat uitgaat. Spr. was overigens wel wat pessi mistisch. Met huivering hoorden de aanwezigen de onthullingen aan, die spr. j.l. Maandag door „een candidaat te Utrecht" waren meegedeeld. Deze, klaarblijkelijk een knappe wiskuRde- kop, had uitgerekend dat het geld dat zich thans in de kloosterkassen be vindt, na verloop van 70 jaar zal zijn aangegroeid tot een bedrag van 3 mil liard, dat is meer dan ons geheele na tionale vermogen. Wij zijn* verkocht aan Rome, roept spr. uit, zij het ook met langzame levering. Spr. besloot deze uiteenzettingen met te zeggen :„Ik heb het Woord naar voren geschoven, en het is niet mijn woord", er de philosophische verzuch ting aan toevoegend: „wie het er mee eens is, is bet ey mee eens, en wie bet er niet mee eens is, is het er niet mee eens". Daarna wees spr. er nog op, dat in 1816 de kerk door de schijnbekeerden is aan boeien gelegd, doch thans is haar toestand nog gevaarlijker: Zij is in het nauw gebracht, ja dreigt ver moord te worden door het Roomsche geld ,waar spr. zoo even van sprak. Vraag het onzen winkelstand, vraag het onzen boerenstand maar, zegt spr., wat Rome is en kan met het geld. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat ook in onzen tijd Jona gehoorzaam zou worden, dan is er hoop, dat Ninevé zich bekeeren zal. Ten slotte werd gezongen Ps. 68 5, waarna spr. in dankgebed voorging. VOORDRACHT OVER CHINA. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de voordracht over China, wrelke de Heer J. J. L. Duyven- dak, de bekende lector in he t Chi- neesch aan onze Universiteit, op Woensdag 6 April, des avonds te 8 uur in den foyer der Stadsgehoorzaal hoopt te houden. Veler gedachten rich ten zich tegenwoordig naar het verre Oosten, en menigeen vraagt zich met angstige bezorgdheid af, wat het einde der Chineesche woelingen zijn zal. Wij gelooven dan ook, dat de voor dracht van den Heer Duyvendak, die zóóvele jaren in China heeft gewoond zeer velen zal aantrekken, die gaarne door een deskundige werden inge licht. Het gesprokene zal bovendien door lichtbeelden verduidelijkt worden Gaarne zal men er de 0.90 entrée voor over hebben (men zie de advertentie in dit nummer), temeer, nu de op brengst ten bate komt van het Tehuis voor vrouwen in de Nieuwsteeg alhier PROF. LORENTZ OP DE TERUGREIS Prof. Dr. H. A. Lorentz, die onge veer een half jaar in Californië heeft vertoefd, waar hij aan de universiteit te Pasadena en enkele andere univer siteiten colleges heeft gegeven, wordt 17 April met het stoomschip „Veen- dam" hier te lande terugverwacht. PROF. BYVANCK NAAR ROME VERTROKKEN. Prof. Di\ A. W. Byvanck, hoogleeraar in de archeologie en de oude geschie denis, is gisteren voor den tijd van 2Va maand naar Italië vertrokken, tot het houden van enkele voordrachten over archaeologische onderwerpen aan het Ned. Historisch Instituut te Rome en tot het doen van Wetenschappelijke onderzoekingen. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Naar wij vernemen, zal aan de aan deelhoudersvergadering der Kon. Ned. Grofsmederij alhieg &vö£ ADVERTENTIE-PRIJS Gewoae mdvertenüën per regel 23*/» c#nt lagezondeo Mededeeliagen, dobbel tarieb Bil contract, belangrijke redactie. Kleine edvertentiSn bij vooruitbetaling ▼en tea hoogete 30 woorden, worden dage» lij ka geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in Uit Nummer. Binnenland. Jhr, Mr. F. Beelaarts van Blokland, de pas benoemde gezant te Brussel, volgt Jhr. Van Karnebeek op als Min. van Bnitenlandsche Zaken. Een wetsontwerp tot wijziging van de forensenbelasting. De voortzetting van den aanleg van den spoorweg GoucTaBoskoopAl phen a. d. Rijn door den Minister van Waterstaat in nadere overweging ge nomen. Bnltenland. Tsjang-Tso-lin heeft de bnitenland sche autoriteiten te Peking gepolst over eventueele .hulpverleening tegen het bolsjewisme. Mijnramp in de Ver. Staten. Dreigende mijnwerkersstaking in de Ver. Staten. Ford is bij een auto-ongeluk gewond. pen boekjaar een dividend worden voorgesteld van 16 pet. (als v. j). DE HEER J. A. VAN HAMEL. In aansluiting aan ons bericht van gisteren betreffende de viering van den 80sten verjaardag van Notaris J. A. van Hamel kunnen wij nog mee- deelen, dat ter receptie een deputatie van de Broederschap van Notarissen bij monde van den heer A. D. Vygh, den heer Van Haimel kwam geluk- wenschen. Namens het college van B. en W. voerde het woord de burgemeester Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die den heer Van Hamel dankte voor bet geen hij in de bijna 40 jaren dat hij als raadslid, waarvan tal van jaren als wethouder, de belangen der gemeente behartigde voor baar welzijn beeft verricht. De heer Van Hamel dankte de spre kers op hartelijke wijze voor de vrien delijke woorden tot hem gericht. JUBILEUM A. J. LEGET SR. Gister was het 40 jaar geleden, datt de adjunct-technisch ambtenaar van' Gemeentewerken, de heer A. Leget Sr. werd aangesteld als timmerman bif dienzelfden dienst. De jubilaris werd op 1 April 1919 bevorderd tot hoofd-timmerman en op 1 April 1922 benoemd tot adjunct- technisch ambtenaar, wel een bewijs van zijn kennis en nauwgezette plichts betrachting. Door zijn humaniteit wordt hij hoog gewaardeerd door allen die hem kennen en met hem moeten omgaan. Gistermorgen werd dc jubilaris tenl gemeentehui ze gehuldigd, in tegen woordigheid van zijn echtgenoote en' zijn zoon, de heer A. J. Leget Jr. De directeur der gemeentewerken,, de heer Driessen, was wel aanwezig., pas hersteld van een ernstige ziekte, maar in zijn plaats voerde het woord de Ir. de Blauw, waarnemend direc teur. die den jubilaris zijn hartelijke gelukwenschen aanbood met dit zeld zaam feit. Spr. memoreerde, hoe de heer Le get eerst als timmerman bij de Ge meentewerken kwam. maar dat is hij niet gebleven, want zijn nauwgezetheid, plichtsbetrachting en bekwaamheid moesten wel spoedig in het oog spriu gen, zoodat hij in 1919 werd bevorderd tot hoofdtimmerman, waarna in 1922 zijn benoeming tot adjunct-technisch, ambtenaar volgde. Spr. zou dit wil len noemen een unicum. Er is nogi zoo'n geval en dat betref! de zoon van den jubilaris. Wel een be wijs van de goede stam, waaruit-deze voortspruit. Gij hebt, vervolgt spr. tot den ju tv- laris, veel beleefd en meegemaakt, tuf kent het raadhuis van binnen en van buiten, en dat zal wel met meer gc bouwen het geval zijn. Gij hebt ge diend onder 4 directeuren, 4 hoold opzichters en 4 opzichters en al die cnefs zullen u hoog hebben gewaar Vervolgens biedt spr. den jubiU ris namens de ambtenaren als blijk van sympathie en kameraadschap een fraaie wandelstok aan met inscriptie daarbij voegende de wensch, dat, al? de lieQf Leget over enkele jaren rus: zal nemen, deze stok Iiem goed te pas zal komen. Daarna wordt nog het woord ge voerd door den hoofdopzichter J A. Verhoog, die in hartelijke bewooidin gen den jubilaris zijn gelukwenschen aanbiedt. De jubilaris dankt de sprekers voor hun goede woorden en voor het prach tige cadeau en dhr Driessen voor zijn welwillende tegenwoordigheid. Gistermiddag om o uur kwamen op to hg-. QU&&

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1