MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 MAART 1927 GEMENGD NIEUWS. Onbewaakte overw eg en. Dinsdagmorgen had pp den onbewaak) ten overweg nabij Noordhorn een on geval plaats. Daar werd de wagen van den voer man Pera te Grijpskerk, aangereden, door den passeerenden sneltrein. P. wist zich tijdig in veiligheid te stellen; een der beide naarden, die voor den wagen gespannen stonden, is gedood Auto-ongelukken. Dinsdag morgen omstreeks 11 uur na a od den Dam te Arnhem een ernstigau;o-on- geluk plaats. De 54-jarige J. F., uit de Schutstrv wilde den weg oversteken en werdl door een luxe auto, bestuurd door een 77-jarigen. heer uit Oosterbeek, die met zijn wagen van het Walburgsplein af kwam, aangereden. De man bekwam zeer ernstige in wendige verwondingen. Per ziekenauto 'werd hij naar het nabije Stede'ijk Zie kenhuis vervoerd, waar hij een uur later aan de bekomen verwondingen overleed. Omstanders verklaren, dat de be stuurder voldoende signalen heeft ge geven. De politie doet nog onderzoek, m hoever den bestuurder' schuld treft: Maandag is op den Rijksweg Ven To-Nijmegen nabij de Kleine Wei op- der Well een ernstig ongeluk gebeurd, De auto van den heer W. uit Nij megen is in volle vaart, wegens heti springen van een achterband over den kop geslagen. De vijf inzittenden, 3 dames en-9 heeren, die van een priesterwijding te Weert kwamen, werden ernstig ge wond onder den auto uitgehaald era maar het ziekenhuis te Well overge bracht. Dinsdagmorgen was de toestand re delijk. Te Blerick viel de arbeider G. K. uit Baarlo, tijdens een pleziertóchtl met een auto van de treeplank, waarop de man plaats genomen had, af. Dö auto ging hem over hoofd en beenen. Zwaar gewond en in ernstigen toe stand werd hij" naar het hospitaal' te iVenlo overgebracht. Een werkman v. de gemeenterei- niging, de ongeveer 45-jarige H. vara D., wonende aan de IJmuiderstraati te Den Haag, is gistermiddag om streeks half vijf bij het vegen van dera weg op de Nieuwe Parklaan nabij Iden Badhuisweg uitgegleden en zoo danig gevallen, dat hij onder het wiel van aen in beweging zijnden reiniging® auto geraakte. De man werd zwaar gewond, Hijj had n.l. inwendige kneuzingen beko men en bovendien was zijn bovenbeen gebroken. De E. H.-dienst heefc hem overge bracht naar het gemeentelijk zieken, huis aan den Zuidwal, waar hij ter ver pleging is opgenomen. (Millionnair in een minuut. New York heeft een nieuwtje, de photomaton, een automatische foto graaf. Men stapt op het toestel, werpt 251 lAmerikaansche centen in een gleuf,, neemt de gewenschte houding aan era in een oogenblik ligt uw portret in eera bakje voor u. Het toestel is een Uitvinding van, 'n jongen Rus, die er dadelijk een mil1- ïioen dollar voor gekregen neeft van een syndicaat, dat de uitvinding zall exploiteeren. Aan het hoofd van dit syndicaat staat Henry Morgenthan, een oud Amerikaansch gezant in Tun kije. De jonge uitvinder, die in een oogenbdk tij'ds millionnair geworden is, heeft besloten de helft van zijn mil- lioen voor liefdadige doeleinden te bestemmen. Er is reeds één toestel sinds Sep tember in gebruik in een winkel1 in Ide Broadway. De vader van den Zomert ijl d. Nog luttele weken slechts en dej door velen geroemde, door sommigen ook verwenschte zomertijd is weer aara gebroken. Wij zijn er reeds lang aan gewend geraakt. Wij weten niet beter of het hoort zoo. maar dat het denk beeld. al van 1784 dateert, en dat nia mand minder dan Benjamin Franklira het eerst op de gedachte is gekomen, zaL voor menigeen een nieuwtje heetera l)e vork zit zoo in den steel; Op een avond had een van Frank lin's bedienden vergeten de luiken tc sluiten van zijn slaapkamer. Franklira bemerkte het niet, toen hij naar bedi ging. Maar den volgenden morgen werd hij om 5 uur al wakker door een. etralenden -zonneschijn, die zijn kamer verlichtte. „Nu is het dus- al volop dag", zei Franklin bij zichzelf. „En bijna alle menschen slapen nog. Wat,een dwaasi heid,. en wat een verkwisting. Des-, avonds steken wij kunstlicht aan, uren lang. Als wij eerder naar bed gingera en vroeger opstonden, zouden wij min der kunstlicht gebruiken, en ge zonder leven op den koop toe". En daar hij een man van de daadl was, besloot hij voor zichzed althans» zijn dagregeling te veranderen. Hiji stond voortaan ohi vier uur op en pro fiteerde van het eerste daglicht. Links en rechts maakte hij propa ganda voor dat idee. en vqnd ook wel' aanhangers. Maar niet genoeg naar zijn zin. Toen bedacht hij, dat de staat zou kunnen ingrijpen, en de menschen een voudig zou kunnen dwingen om vroe ger op te staan. Het denkbeeld om de klokken 'daarvoor een uur vooruit te te zetten, kwam niet bij fiem op. fTij' stelde voor, dat de staat Tier hebben van vensterluiken zou verbie den, zoodat ieder door het zonlicht- gewekt zou worden en dat hij voorts de kaarsen zou rantsoeneeren, om de menschen daardoor te dwingen zui niger met het kunstlicht om te gaan. Vanzelf zou hen dat er toe dwingen vroeger naar bed te gaan, en daardoor ook vroeger weer op te staan. Tenslotte wenschte hij, dat van re- geeringswege eiken morgen bij zons1 opgang alle klokken in het land langl en heftig geluid zouden worden. Mocht aat lawaai nog niet voldoen de blijken om alle menschen uit hes bed te jagen, dan zouden in alle groo te straten ook nog kanonnen worden afgeschoten. De staat is niet ingegaan op Frank lin's voorstellen. Zijn denkbeeld is echter onbewust blijven doorwerken. Tot het 130 jaar later ten uitvoer werdl gebracht, eenvoudig door de klokken te verzetten. Het heeft wel Ibng geduurd, voor dit/ Columbus-ei, zooals net nu staat, op zijn punt werd gezet. Amphibieën in het parle ment. Spottend wordt aangekon digd, dat er binnenkort een nieuwe) politieke groep in het Fransche par lement gevormd zal' worden, de groep) der amphibieën. Zij zal bestaan uit de acht leden, die tegelijkertijd lid zij ra van de Kamer en den Senaat. Normale menschen, wier denkver mogen in gezonden staat verkeert, zou den meenen, dat men niet Kamerlid era tevens Senator kan zijn. .De Fransche grondwet acht dit zoó vanzeTs spre kend, dat zij niet eens een desbetreffera de bepaling bevat. Maar neen, het kan zoo gek niet wezen, of 't is nog altijd mogelijk. Bij de jongste verkiezingen yoon tien Franschen Senaat werden acht' Kamerleden gekozen, die thans zoo wel in het Palais Bourbon als in het Luxembourg zitting hebben, met uit zondering van één; Oud-Minister Lé- on Bérard, die aanstonds netjes aftradl alp député. De andere zeven echter 3temmera ijverig in de Kamer mee, hetgeen niet* moeilijk is, daar zijzelf niet eens aan wezig behoèven te zijh. Elke - partij; beschikt er over doozen, waarin een gevolmachtigde de kaarten der stem: mers, ook al' zijn ze afwezig, doet? een blauwe kaart voor de tegen-, eera witte voor de voorstemmers. °Het is een stelsel, dat al vaak tot- ernstige misbruiken en dientengevolge tot scnerpe critiek heeft geleid. De vonge week hebben eenige Kaj merleden een poging gedaan, om aan dezen paradoxalen toestand een einde te maken. Maar de meerderheid in de Kamer wilde er niet van hooren en verklaarde, dat deze staat van zakera niet door een simpele herziening vara het Kamerreglement, doch alleen door een wetsbepaling kan worden gewij zigd. Zoodat de amphibieën voors hands nog rustig ademen in de slcen van twee parlementen. Zij genieten echter slechts een vergoeding als Se natorj het Kamerlidmaatschap wordt hun niet meer betaald. Men begrijpt, dat achter dit alles nog veel partij-politiek schuilt. Om tiaar »echter rheer van te weten ra komen, (dient men te zoeken onjderi de berichten, die er mogelijk nog zul len verschijnen, Rekeningen nazien. .Vader Brakel ontmoette eens een jongeling,, van wien hij' wist, dat hij gedurig den dag des Heeren ontheiligde. „Wel, hoe hebt gij' gister den Sab bat doorgebracht?" De jongeling antwoordde^ „Ik ben thuis geweest, dominé, en heb reke ningen nagezien voor mijn patroon". Brakel zag hern ernstig aan en zeide met jgrooten nadruk: „Daar zal de oordeelsdag ook mee aoorgebracht worden. Onthoudt dat. Ik groet u,. mijn vriend'". Inbraak. Gisternacht is inge broken in de R. K. hulpkerk aan den: Scheveningschen weg. De inbrekers zijn binnen gekomen) door verbreking van een deur. Een viertal offerblokken werden ge l'edigd. Er kan uit den aard der zaak moei lijk vastgesteld worden wat /vermist wordt. Trap van een paard. De 19- jarige W. T. v. d. B. uit Rotterdams, die sedert 7 weken onder de wapenera was bij de veldartillerie te Ede, kreegt een trap van èen paard. Hij moest naar het hospitaal worden overgebracht, waar hij aan de gevol gen is o^rleaen. Heden is het lijk naar Rotterdam» overgebracht. Over deiikop, Op den Rotter- damschen weg onder Overschie is gis termiddag een vrachtauto van bode De Jong, tengevolge van het breken v. een wiel, over den kop geslagen era tegen een boom terecht gekomen. Van 'de vijf inzittende personen kreeg niemand ernstig letsel'. De zwaar beschadigde auto werd met behulp van een Kraanwagen naar Delft ver voerd. Branden. Te Zeeland ("N. Bi.) is de woning van A. G. afgebrand. Verzekering dekt de schade. Maandagavond onts ond door on bekende oorzaak een felle brand in 't achterhuis van de boerderij van dera heer B. Drost nabij Veenendaal. Het feheele achterhuis werd ëen prooi er vlammen. Het aanwezige vee kon met moeite gered worden. Verzekering dekt de Schade. Van honden, muizen, slangea en eieren. Teneinde de muizen plaag op de suikerrietvelden in Indië den kop in te drukken, worden ook wel honden afgericht, die na Verloop van tijd een waardeerbare hulp zijn bij' "het verdelgen van de knaagdieren. Als de hemden er eenmaal aen slagj van beet hebben, gaan ze gaarne mee het veld in, en liet is aardig té zien* met hoeveel hartstocht ze de-muizen uitgraven. Maar dat dit graafwerk niet zonder gevaar is,, bleek onlangs op een riet veld van „Kemantran"' (Tegal) toen- plotseling een kleine „oel'er welang** uit het muizengat te voorschijn kwaral en den hond in den kop beet, met het) gevolg, dat kort daarna de. dood in trad. De oeler welang, 'die circa 70 c.M. lang wordt, behoort, naar men weet, tot de gevaarlijkste slangen ter wereld Het reptiel is ook op Tegal' vaak op gemerkt, vertelt „Het Noorden" en: meerftialen zijn menschen bier ter ste de het slachtoffer geworden van dera vergiftigen beet. Wanneer niet onmiddellijk medische hulp wordt verleend is degene, die door den oeler welang wordt gebeten, reddeloos verloren. Inlandsche medicijnen sorteeren hiervoor blijkbaar geen «effect. 'Het blad vernam ook nog een slan- gengeschiedenisje, waaraan de „note gaie'" met ontbreekt. Eenige bewoners van een desa ach ter Kalibakoeng hadden verscheidene malen eieren uit hun kippenhoek ver mist en vast stond, dat nier een dief in liet spel was. Tenslotte "kwam mén er achter, tlaft een slang van ruim) 2 M. Tang tie schul idige was, en men besloot den snoe« per een poets' te bakken. Een inlander van Kalibakoeng, Pa Saad, kwam op het idee, steenen eie rën in het nest te leggen en liefst een stuk of twaalf. Des avonds werd goed opgelet, era om tien uur hoorde men herrie In) het kippenhok. Denkende, dat de slang zich aan, de eieren vergast had, nam men eenl flinke lantaarn en ging er op®af. Het kostte niet veel moeite het rep tiel te dooden, want het was suf van de steenen eieren, die het verslonden had] tot het laatste eitje toe, en die well een beetje zwaar in zijn maag gelegera zullen hebben. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid dor Redactie.} Mijnheer de Redacteur. Met verwondering heb ik de laatste da gen kennis genomen van hetgeen in A. R. kringen gesproken en geschreven '4s naar aanleiding van de benoeming van een tijdelijk Wethouder in onze Ge meente. Lr was toch voor ons voldoen de reden om te veronderstellen dat onze motieven, waarom in 'dit speciale geval niet de candidaat van de Anti Revolutio naire fractie werd gesteund, bekend, war ren. Die motieven zijn op een vergade ring, waar ook A. R. raadsleden tegen woordig waren, aangegeven. Het was ons en andere raadsleden be- kend, dat de heer Splinter geheel in den gang van zaken van Fabricatie was in gewerkt, en wel door zijn lidmaatschap van de Commissie, en doordat hij reeds vele werkzaamheden tijdens de ziekte van Wethouder Mulder op zich had geno men. Waar het nu een t ijd e 1 ij k e voor ziening betrof, zoo is het toch duidelijk, dat de voorkeur wordt gegeven aan ie j mand, die met den gang van zaken op 1 de hoogte is, dan dat man een persoon gaat aanwijzen, die, hoe bekwaam overi- fens, zitfh toch altijd eerst moet in wer en. Had de heer Mudelr als Wethouder bedankt, dan zou niemand onzer er over gedacht hebben, den heer Splinter naar voren te brengen, en was het ons zeker niet moeilijk gevallen om onze stem op den A. R. candidaat uit te brengen. Nu echter de redenen zoo voor de hand liggen, waarom alzoo is gehandeld, is er toch ook geen reden om te schrij ven als zouden wij ons in hooghartig stil zwijgen hullen, nu wij de A. R. een zetel1 in het Dageligksch Bestuur hadden odt futseld. Het zal ons een genoegen zijn den heer Mulder weer spoedig op zijn plaats te zien terugkeeren, en dat ook als vrucht.van de in A. R. kringen ge wekte actie, de rechterzijde zoo mogelijk versterkt in den Raad mag .terugkeeren en de Chr. Hist, daardoor in de gelegen heid worden gesteld aan de verkiezing van een A. R. Wethouder mede te wer- ken. U. Mijnheer de Redacteur beleefd HET REGENT. HET ZEGENT .rm JAC. WILBRINK. Wij zijn den lieer Wilbrink, die het bo venstaande blijkbaar schrijft met me deweten en instemming van zijn mede raadsleden van de Chr. Hist, fractie, har telnk dankbaar voor dit schrijven. Hiel mede is de zaak tot de juiste omvang te ruggebracht. Wij zijn vooral blij om het feit, dat ook onze Chr. Hist, broeders zelf heb ben ingezien, dat spreken nu plicht was. Er kan nog verschil van meening blij ven bestaan over hfït feit zelf, en over de wijze waarop men daartoe kwam, maar voor de toekomst is nu voor goed afgesneden de gedachte dat de Chr. Hist Raadsfractie door zetelhonger ge dreven zou worden. Dat dit hiermede komt vast te staan, achte nwijy vooral nu zeer gelukkig. L. S.. Met dank aan God mogen wij zeg gen, dat het zendingswerk zich krach tig ontwikkelt. Maar tegelijkertijd ver vult ons dit met zorg, omdat wij den groei van het werk vaak moeten te gengaan. Trots die ontwikkeling is de raming der uitgaven niet hooger dan die van het vorige jaar (f 840.000). Kun nen wij de zegeningen Gods aan, of moeten wij ze afwijzen, uit gebrek aan kracht om ze te aanvaarden. Het stellen van deze vraag vindt zijn oorzaak in de moeilijkheden, welke wij ondervinden bij het bijeenbrengen van Vóór stoffen van regenmantels is wel het meeste in trek een mooie kwaliteit crêpe de chine, welke door een speciale bewer king waterdicht gemaakt is. Er zijn ook bij zondere regenbestendige zijden weefsels. Het feit dat crêpe de chine thans onder de imper- meabele weefsels gerangschikt kan worden verklaart ook waarom men de regenmantels tegenwoordig- in zoo afwisselende en goed staande kleuren aantreft en waarom men met de oude tradities heeft kunnen breken die nu eenmaal wilden dat de livrei van den regen er steeds zoo treurig en verdrietig moest uitzien. Vaarwel groenachtig beige, vaarwel ver schoten bruin, kaki en alle trieste resedakleu- ren! De impermeable is nu wit, zilver, marine blauw, kersrood, orchidee-, amandel-, pistache of strookleurig. Hij is azuurblauw, wat een heerlijke paradox- of platinakleurig, wat een pleonasme is. En er zijn er even frisch, even, vroolijk en even jeugdig als zomer of avond japonnen. Maar oordeelt zelf. Onze eerste mantel is zilvergrijs met stiksels en galaliethgespen in marineblauw. De stervormigo stiksels aan kraag, taille en polsen verhinderen hot- aanbrengen van de afgeronde welke das, pols en ceintuur vormen. De volgende mantel is marineblauw maar, op voorwaarde dat hij opgevroolijkt wordt door kersroode stiksels en een groote roode galoliethgesp. wat voor den zendingsarbeid noodig zal zijn. In 1926 hebben wij bijna ontvangen wat wij noodig hadden, maar de eer ste maanden van 1927 stellen ons weer voor een dreigend tekort. Het werk gaat intusscheri voort en het stelt weer eiken dag zijn eischen, maar de bijdragen houden daarmede geen ge lijken tred. Wij schatten den achterstand op 1 Maart op ongeveer f80.000. 'Hierin moet worden voorzien, wil het werk geen schade lijden. Wij heb ben het geld noodig om oP 1 April de ere die ten voor Indië te kunnen ope nen. Het zou schade van het werk zijn als wij dit niet konden doen. De zen delingen zouden hierdoor in groote zorg geraken. Hulp, spoedige hulp is daarom drin gend noodig. Wij komen op de hulp van U, die dit leest, een krachtig be roep doen. Durven wij de zegeningen aan God geve, dat wij met een blijmoedig ja antwoorden! Als God roept moge ons antwoord zijn; Als Gij ons noodig hebt voor Uw werk, dan staan wij gereed, ook met het geld, dat Gij'ons hebt toe vertrouwd. Het is alles het Uwe. Zegene God onzen arbeid, en zegen e Hij U en Uwe gave voor dien arbeid! Namens de Hoofdbesturen der Sa menwerkende Zendingscorporaties Dr. C. W. Th. Baron vara Boefzelaer van Dubbeldam, Voorzitter Ned. Zend. Gen.; Prof. Dr. J. A. Cramer. Voorzit ter Utr. Zend. Ver.; Ds. H. J. de Zwart, Voorzitter Ned. Zend. Ver.; Dr. J. B. Callenbach, Voorzitter Sangi- en Ta- laud-Comité; Jhr. H. M. de Koek, The saurier N. Z. G., U. Z. V. en S. T. C.; H. van Randwijk, Penningmeester N. Z. V.; Ds. Joh. Rauws, Ds. B. J. C. Reijn- ders, Dr. K. J. Brouwer. Ds. D. Crom- melin, Zending9directoren. Postrekening No. 6074. Scheepstij dingen. HOLLAND—AJ4ERIKA-LIJN. BEEMSTERDIJK, Rott. n. Gal veston, pass. 28 Ouessant. BINNENDIJK, Rott. n. Boston, 28 te 12.10 nam.. 30 mpl IV. van Scilly. VOLENDAM, N. York n. Rott, 29 v. Boulogne. BURGERDIJK, 26 v. Rotterdam te Boston. ROTTERDAM, 29 v. La Conda- mine n. Southampton. MONTGOMERSHIRE, Vanc. n. Rott., 26 te Los Angeles. MOERDIJK, Rott. n. San Frana p. 27 Lizard. SPAARNDAM, 29 v. Rott. n. Newi Orleans. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, uitr., 29 van Am sterdam. GIEKERK, uitr., 29 te Beira. NIAS, uitr., 28 te Algoabaai. CALLÏSTO, uitr., pass. 28 Gibrai tar. JAGERSFONTEIN, uitr., p. 28. Perim. BILDERDIJK, uit*., 28 te Beira. HOLLAND—WEST AFRIKA-LIJN. ALBIREO, uitr 28 te Teneriffè. CERES, uitr., 26 van Calabar n. Fernando Po. DELFLAND, thuisr.. 27 te Kaapl San JuatL EEMSTROOM. thuiar.. 28 te Ko- tonou. KILSTROOM. thuisr., 26 v. Ko- tonou n. Accra. TEXEL, uitr., 28 v. Dakar. RIJNLAND, uitr., 27 Z. v. Beachy Heao. KON. HOLLANDSCBE LLOYD. GELRIA, uitr., 28 v. Lissabon. QRANIA, uitr., 28 v. Santos. ZEELANDIA, thuisr.. 28 v. San- toe. ROTTERDAMSCHT LLOYD. PATRIA. Batavia ïC Rott, p. 231 Finisterre, 31 te Cowes verw. SAMARINDA, uitr, 37 -. Poft Swettenham. SIANTAR, uitr, pass. 29 Poe dv Galle. MENADO, uitr., p. 29 Suez. MEDAN, uitr, 28 v. Sabang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BINTANG, thuisr, 29 te Rott. ENGGANO, thuisr, 28 v. Port Said. P. G. HOOFT, uitr, 29 te Pt. SaicL MHENA, thuisr, 29 v. Colombo. MANOERAN, uitr, 27 v. Medan.i KON DER NEDERLANIDElS, 29 v. Amsterdam n. Batavia. BALI, uitr, p. 27 Perim. .VONDEL, thuisr, 28 Üabüng

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7