tweede blad. bloed .en tranen. "kerk en school. binnenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 MAART T927 WAT DE BLADEN ZEGGEN. Groen en de S.G.P. De Maas- en Scheldebod© driestart: De heer Kui.jk doet in de Banier van 24 Maart nog een wanhopige poging om de kiezers aan het verstand te breneen, dat Groen anti-papist was. Hij weet niet beter te doen dan tot tweemaal een zelfde citaat uit een van Groen's werken over te schrijven. AI9 dat de vrucht is van Groen-stu- die is ze wel heel kaal. Kan de heer Kuijk niet anders vin den? Wij gelooven dat we nog wel scher pere uitlatingen van Groen tegen Ro me zouden kunnen aanhalen dan de heer Kuijk vinden kan! Maar wat bewijst dat alles? Niets in het verband waarom het hier gaat. Wij herhalen het Groen's staatkun de was niet Roomsch of onroomsch, maar geloof of ongeloof, en in den strijd tegen het Ongeloóf zocht hij- sa menwerking met de Roomsche Staats partij in ons land. Laat de heer Kuijk dit feit eens ont kennen. Dat kan hij niet, zonder de geschiedenis geweld aan te doen. Het is een kleine kunst om uit een der werken van Kuyper dezelfde scher pe bestrijding van Rome te vinden, en toch was ook hij voor samenwerking met de Roomsche Staatspartij. Pre cies als Groen. En dit is geen tegenstrijdigheid. Evenmin als Ds. Kersten met Rome behoeft te heulen, als hij in de Twee de Kamer met de Roomsche Staats partij mede stemt tegen principieele voorstellen van het Ongeloof! In het zelfde artikel neemt de heer Kuijk het de A. R. Partij kwalijk, dat zij art. 36 niet handhaaft. Een oude kwestie! De S.G.P. wil art. 36 handhaven en doet dus zelf wat zij in Rome bestrijdt. Maar ook hierin stelt ze zich weer lijnrecht tegenover de staatkunde van Groen. De oud-Minister Heemskerk heelt hierop eens gewezen. Groen's levensdevies was: tegen de Revolutie het Evangelie. Het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods Woord. De S.G.P. zegt: tegen de Revolutie het zwaard der Overheid. Een principieel onderscheid. Wanneer zal de S.G.P. eens begrij pen, dat haar beroep op Groen onjuist is en misleidend voor de kiezers- die terecht aan Groen groot gezag toeken nen? Waarom erkent zij niet eerlijk dat zij Groen's staatkunde niet deelt? Nog een ander voorstel. Indien men de ontwapening wil te pas brengen in den strijd voor de Pro vinciale Staten, zoo lezen wij In de N.. Prov. Gr on. Crt„ dan zou men nog een anderen weg kunnen volgen. Wij hebben ook in ons gewest een zwa- ren strijd te voeren tegen he^ water. Als de sociaal-democraten in hun ont- wapeningspolitteik gelijk hebben, waar in zij beweren, Mat die verdediging de oorzaak is van den striid, dan weten wij precies ook de oorzaak van den waterlast. Deze wordt veroorzaakt door de dijken, de polders, het water gemaal enz. Dat is de verdediging te gen den waterlast en ontwapening is immers de leus. Men zou in teekening kunnen bren gen den toestand van onze provincie als hier de ontwapening werd door gevoerd en alle strijd tegen het water werd opgegeven. Wat konden wij een geld besparen. En wat zouden wij daarmee op „sociaal gebied" veel kun nen doen. Zegt men: maar dat is immers dwaasheid, dan stemmen wij zulks toe maar zij komt niet voor onze rekening. Als de sociaal-democraten de ontwa pening van ons volk aanbevelen, om FEUILLETON. 57 Zoo leven zij in de bosschen, totdat de winter komt, en de honger henals uitgevaste wolven naar de vlakte drijft. Dan worden zij weer gevangen, om naar de mijnen te worden gezonden. Zij worden strenger bewaakt dan te voren, maar als generaal Koekoek roept,, worden zij opnieuw aangetast door het onweerstaanbare heimwee naar de zoete vrijheid. En als zij niet door de Kozakken worden ingehaald of door de sfoldaten neergeschoten, zullen zij zich weer voor een half jaar laten inlijven in het altijd wisselende leger van generaal Koekoek, die in de Sibe rische wouden regeert. Hoe lang werkt Ivan reeds in de mijnen? Zijn het zes weken of zes maanden? Hij weet het niet meer; in de eentonigheid van zijn somber be staan is hij het vergeten. Hij hinkt, met de ketenen beladen, eiken mor gen naar de mijnen, keert in den avond terug, en slaapt er op de harde brits. Hij houdt de klecren aan: dag en nacht, tqtdat zij hem als vodden van het lijf vallen; dan krijgt hij weer een nieuw, grauw gevangenispak. De winter is gekomen, en de win ter gaat voorbij; en terwijl de knoppen aan de boomen zwellen, komt met de lente het heimwee naar het geboorte dorp weer boven. „Ivan Serguwitch", zoo fluistert een ons volk den vrede te bezorgen, dan zij geen goede leidslieden zijn. De sociaal-democraten beloven los en vast en speculeeren gedurig op de gunst van onnadenkende kiezers. Al leen reeds de dwaze leus der ontwa pening terwijl zij voor zich zelf het geweld blijven reserveereii, toont, dat zij geen goede liedslieden zijn. De Tweede Kamer. Is onze Tweede Kamer, schrijft De Zeeuw, opzettelijk bezig hare positie te ondermijnen? Men is soms geneigd het te denken. De vorige week werd behandeld een voor breede kringen zeer belangrijk wetsontwerp tot regeling der Naam- looze Vennootschappen. 1 In de Kamer echter was de belang stelling uiterst gering. Bij sommige stemmingen waren nauwelijks een 60 leden aanwezig en de overzichtschrijvers wisten te vertel len, dat sommige leden stemden, ter wijl ze nauwelijks wisten waarover gestemd moest worden. En toch betreft het hier een niet onbelangrijke zaak. Wordt dit ontwerp aangenomen, dan moeten binnen vijf jaar alle sta tuten van bestaande Naaml. Vennoot schappen worden herzien en in over eenstemming gebracht met de nieuwe wet. Men moet daarover niet gering denken, want dat betreft toch zeker een 20000 statuten en ruw geschat is dat werk, ook al door vermeerdering van het aantal ambtenaren, door de betrokkenen met geen millioen gulden te betalen. In de Kamer is hier echter met geen woord over gerept. Het betrof hier een zakelijke kwes tie, waaruit weinig politieke munt viel te slaan en dan is de belangstelling in de Kamer, gering. Voor de Eerste Kamer een reden te meer, om het ontwerp nog eens gron dig te bezien en het desnoods terug te zenden. Er is jarenlang geroepen om afschaf fing van de Eerste Kamer. Gelukkig zonder resultaat. Want het wordt langzamerhand de Eerste Kamer, die de leiding neemt, en die als d'e Volksvertegenwoordiging bij uitnemendheid moet worden aange merkt. De belangstelling en waardeering voor het werk van de Tweede Kamer begint zienderoogen te verminderen, terwijl de Eerste Kamer steeds meer komt te staan in het middelpunt der politieke belangstelling. Een reden te meer om aan de verkie zing van het kiescollege voor de Eerste Kamer, de Provinciale Staten, volle aandacht te schenken en te stemmen op de Anti-revolutionaire candidaten. Het nut van de kleine peis. De Nieuwe Meerbode driestart: Velen zijn er die ons artikel over de Christelijke pers, onder deli titel „De tegenwerkende krachten" geheel zul len beamen, maar van oordeel zijn, dat de groot ere pers voor heel het land daartoe voldoende is, maar dat niet noodig is om ook een Christelijke plaatselijke, zoogenaamde kleine pers. te hebben. Het Centraal Comité van Anti-rev. kiesvereen. is van ander gevoelen. Het heeft er krachtig bij de kies vereen. op aangedrongen, om deze zaak ter hand te nemen. De oorzaak van dit krachtig opwek ken zit waarschijnlijk in het simpele feit, dat de positie van de a.r. partij het stevigst blijkt juist in die streken waar men een kleine Christelijke pers heeft. Een en ander is trouwens uitne mend te verstaan, omdat de plaatse lijke pers zooveel invloed heeft. Een groot aantal menschen leest niets anders. De gemeente-politiek speelt in de politieke ontwikkeling van elke plaats een groote rol. - Het ontbreken1 van een eigen orgaan dat de positie van onze mannen in de gemeenteraden steunt en sterkt, is boer uit de Ukraine, die wegens het vermissen van zijn paspoort vijf jaar in deze mijnen zal zuchten: „wij heb ben het geroep vaji generaal Koekoek gehoord in de wouden gaat gij me de, Ivan Serguwitch?" Doch Ivan schudt het hoofd. „Ik kan niet medegaan", zegt hij, „want mijn leden zijn verstramd!" en een ge voel der smartelijkste verlatenheid doortrilt zijn borst. Hij zet zich neder op een eenzame hoogte, door de ballin gen de heuvel der droefenis genoemd, en terwijl de zon ondergaat, staart hij naar bet Westen, waar bet verbleeken de purper de toppen der ontluikende bosschen kleurt. En hij klaagt in zijn zielsbenauwd- heid: „O mijn God hebt Gij uw arm kind dan geheel vergeten?" en hij voelt zich alleen op de wijde, wijde wereld. HOOFDSTUK XVII. Hoe lang was Ivan Nekalof nu reeds in de mijnen geweest? Was. het een jaar was het een eeuw? Hij wist het niet; hij Jiep zijn eentonigen arbeid af als het paard den rosmolen, en 's avonds, als hij moede was van den arbeid, en het weer gunstig was, zette hij zich neder op den heuvel der droefenis, en staarde naar het Westen, waar het dorp Pasakof moest liggen. Hij meende, dat hij reeds vele jaren in de mijnen had doorgebracht, doch dit was niet waar. Hij had er één win ter doorgebracht, en nóg een Winter, en opnieuw werd.het lente. En de boer uit de Ukraine, die ver leden jaar had gezegd: „Ivan Sergu- witchwitch wij hebben het geroep van groot belang voor heel het poli tieke leven. Alleen reeds om deze reden moet een eigen anti-rév. orgaan verdedigd worden. In de tweede plaats ook, omdat, de aanwezigheid van zulk een plaatselijk orgaan ook het zich abonneeren op „Standaard" of andere a.r. bladen kan bevorderen» Daar zijn np eenmaal menschen, die het belangrijkste willen weten, wat er in hun streek gebeurt en daarom le- zen^ze het neutrale plaatselijke dag blad. Men wil geen twee dagbladen lezen en daarom leest men niet het anti-rev. dagblad, dat hun niet 'genoeg kan ge ven van hun plaats, maar het neu trale dagblad. Indien er daarentegen een anti-rev. orgaan is, dat natuurlijk niet zoo uit gebreid als een dagblad, maar toch wel het. belangrijkste geven kan, dan kan men zich abonneeren op dit plaat selijk blad en het anti-rev. orgaan, en aldus is men met wéinig geld meer klaar en heeft meegeholpen, zoowel aan de groote als kleine pers. Willen1 alle Christenen dit eens goed overwegen? NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zwartewaal, C. M. de Jong, Cand. te Gouda. Te Juliana dorp en Huisduinen, E. R. Damsté, Hulp prediker te Zwolle. Te Bedum, J. C. Wis sing te Vugt. Bedankt: Voor Monster, B. N. B Bouthoorn te Zeist. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Utrecht, Dr. W- G. Harrenstein te Amsterdam. Te Ternaard S. Wouters, Oand. te Exmorra. CHR. GEREF. KERK. Tweetal.: Te Delft, J. A. Riekel te Sliedreoht en G. Salomons te Amersfoort OUD GEREF. GEMEENTE. Aangenomen: Naar Delft, K. R de Groot, te Alphen a. d. Rijn. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Zondagmorgen heeft de heer Posthu- •ma, JEvangr ma, Evangelist tp Schagen, afscheid ge- nomèjCals voorganger van de Ned. Herv. Gemunte, aldaar. A.s tekst had de scheidende voorgan ger gekozen: Joh. i .-29. Door een lid van het oestuur werd de heer Fcsohuma namens de leden van de Evangelisatie toegesproken. Hem werd een schilderij aangeboden, voorstellende Jezus leerende Jan het meer van Uene- zareth. D'e gemeente zong na den dienst den heer Posthuma Ps. 134 3 toe. Ds. G. Grofotjans Thzn. hoopt 24 April afscheid te nejnen van de Ned. Herv. Kerk te Stelum, om 1 Mei intrede se-doen in dé Ned. Herv. Kerk te Door- vyerth-Heelsum. Bevestiger is Ds. G. Grootjans Jzn., te Heeriansaam. Naj i mde morg-engodedienstoefening bevestigd te zijn door zijn zwager, Ds. Bükstra van Harlch,. die tot tekst had gekozen 2 Cor. 5 :iSb, verbond Ds. J. Nauta, overgekomen van Katwijk aan £ee, zich Zondagmiddag aan de Ned. Gemeente te Sexbierum. Tot uitgang punt van zijn intreepredicit'e had de nieuwe Predikant gekozen 2 Cor. 4 5. Na de predikatie vo.gden de gewone toe spraken tot Consulent, kerke.aad enz. en tot het bestuur der burgerlijke ge meente, helwelk vertegenwoordigd was door den Burgemeester. Ouderling Postma sprak namens de gemeente een kort, doch zeer hartelijk welkomstwoord. Ds. de Vries van Oos terend. sprak als oud-studievriend en als collega, terwijl ten slotte Ds. Jörg, van Harnngen, a s Consulent, nogmaals namens de geheels gemeente en ring, Ds. Nauta het welkom toeriep, daarbij vooral niet vergetende het vele en goe de werk' dat door den vertrokken hér Jer en leeraar Ds. De Minjer hier ter plaat se was verricht. Naar vm vernemen, is de intrede van De. K. Winkelman van Maastricht in de Geref. Kerk van Ede vcorloopig be paald op 15 Mei a.s. DIACONALE CONFERENTIE. De vierde Provinciale Geref. Diacona le Conferentie in Gelderland zal D. V- Woensdag 11 Mei gehouden warden. GIFTEN EN LEGATEN. Een onbekende heeft dezer dégen een som van f 1000,geschonken voor het bouwfonds voor de nieuwe Geref. Kérk te Bergen op Zoom1. Mej. A. Bosma te Schildwolde over leden, heeft fiooo.gelegateerd aan de Ned. Herv. Kerk aldaar. DE ORTH. KERK IN POLEN. Bij het orthodoxe consistorium in Po- den komen in den laatsten tijd talrijke aanvragen binnen met verzoek om in stemming voor het sluiten van een twee de huwelijk. Tot nu toe is vólgens het canonieke recht het tweede huwelijk ver boden. Door het feit evenwel, dat ge durende den oorlog en de revolutie Ve len 'gestorven, anderen verdwenen en de nabestaanden in een moeilijke ma- terieele positie gekomen zijn, is deze aangelegenheid een brandende quaestie geworden. Ten einde dit vraagstuk op ta lossen, heeft de Synode den patriarch en' den bestuurders dier Autocephale Or thodoxe Kerken om hun meening ge vraagd. VEREENIGING VOOR HOOGER ONDERWIJS OP GEREF. GRONDSLAG. Naar de Standaard verneemt, zal de jaarvergadering van de vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereform. Grondslag op 6 en 7 Juli te Arnhem! in een der zalen van Musis Sacrum wor den gehouden. In den bidstond hoopt voor te gaan Ds. J. G. Kunst te Arnhem. Op 6 Juli wordt, inplaats van den wetenschappelijken dag, een buiten gewone ledenvergadering gehouden in verband met de uitbreidingsplannen) voor de Vrije Universiteit. De jaarvergadering op 7 Juli wordt? gepresideerd door Prof. Mr. A. Ane- ma, hoogleeraar aan de V. U. Als sprekers hopen op te treden; Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen, Prof. Mr. H. Dooyeweerd, hoogleeraar aan de V. U., en Ds'. K. Sóhilder vaa Oegstgeest. PROF. H. DE VRIES DE HEEGKELINGEN. Prof. H. de Vries de Heeck dingen heeft, naar de Tel. verneemt, ontslag genomen als hoögleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen en tevens als bibliothecaris. Men vermoedt, dat de ontslagaauvra ge een gevolg is van cntiek op zijn laatste boek, waardoor Prof. De !v. de H. zich zeer gekrenkt moet gevoe len. Prof. De V. de H. zal zich te Lau sanne vestigen en zich aan de pro paganda van het pacifisme wijden. ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN NAAR ONS LAND. In de eerste helft van April zal eert groep in Engeland studeerende Zuid- Afrikaansche studenten op .uitnoodi- ging van het hoofdbestuur van heo Dietsche Studenten Verbond ons land bezoeken. Op 3 April komt het gezelschap per „Batavier' in Rotterdam aan, waar net hoofdbestuur van het Dietsche Sta dentenverbond zijn gasten ontvangt. 's Middags zat het vliegveld Waal haven worden bezocht. Maandag biedt het gemeentebestuur van Rotterdam den studenten een rond vaart door de haven aan. In den namiddag reizen de studen ten naar Amsterdam om tegenwoor dig te zijn bij de opening van den Diet- schen Academischen leergang door de afd. Amsterdam van 't D. B. in gericht. Daarna zullen nog: verschillende st© den worden ebzocht. A. NICOLAI. Na ruim 41-jarigen dienst heett dd heer A. Nicolai, hoofd der Chr. school te ZuidwoLde (Pr.) zijn taak neergelegd? CHR. H. B. S. TE BATAVIA. Tot leeraar in de Duiteche en Neder- landsche taal aan de Chr. H. B. S. te Batavia is benoemd de heer J. M. 'de Ridder, in gelijke betrekking aan de Chr. H. B. S. te Hoogeveen. STAATSCOMMISSIE VOOR DE RIJPERE JEUGD. De onder voorzitterschap yah Ba ron van Wijhbergen onlangs 'ingestel de Staatscommissie betreffende de be hartiglng yan de belangen der rijpere jeugd zal Dinsdag 5 April door den! Minister van O., K. en W., Mr. [Was zink worden geinstalleefd. PRINS ^iVDRIK. 'i Prins Hendrik heef* gisteren in par ticuliere audiëntie ontvangen den af tredenden gezant bij het Nederland- sche Hof den heer Kozminski. Bij deze gelegenheid heeft de gezant derf Prins overhandigd de Z. K. H. door den president der republiek Polen ver leende orde van den Witten Adelaar. Dit is een zeer oude ridderorde, die dagteekent van bet jaar 1300 en slechts bij zeer hooge uitzondering wordt ver leend. DE PRINS NAAR ROTTERDAM. De Prins, die, gelijk gemeld, be schermheer is geworden over het Bel gische muziekfeest, dat te Rotterdam zal worden gehouden, is voornemens morgenavond in den Grooten Schouw burg te Rotterdam het eerste der con certen bij te wonen. DE EX-KEIZER KEERT NIET TERUG De Berlijnsche correspondent van de „International News Service", die een bezoek aan Doorn heeft gebracht, deelt aan de „Hamburger Nadach ten" mede, dat hij gemachtigd is tot de verklaring, dat noch door den ex- keizer, noch door zijn gemalin of door het hofmaarschalkambt eenige stap pen zijn gedaan voor een eventueelen terugkeer van den keizer naar Duitsch land. Daarbij is een beslissende factor, dat de ex-keizer het met zijn waardigheid onvereenigbaar acht naar Duitscb- land terug te keeren, zoolang het te genwoordige regeeringsstelsel gehand haafd blijft. Wat de kwestie van het Berlijnsche paleis betreft, wil keizerin Herminê dit slechts voor enkelp dagen betrekken op baar doorreis naar haar bezittin gen in Silezië, daar zij onlangs griep heeft gehad en haar gezondheidstoe stand nog steeds te wenschen over laat, zoodat zij te Berlijn een paar da gen .wil uitrusten. NEDERL. INDUSTRIE NAAR HET BUITELAND. De heer Fleskens, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid de volgen de vragen gesteld: 1. Is de minister overtuigd, dat, welk principieel standpunt men ten aan zien van onze handelspolitiek ook mo ge innemen, verplaatsing onzer indus trie naar het buitenland zooals volgens e enuitlating van den heer A. F. Philips bij ongewijzigde-fianneming van het Fransche tarief-ontwerp te wachten is, aangezien liet Philips' con cern alsdan de voorziening yan de Fransche markt zal moeten doen plaats vinden door stichting van fa brieken in Frankrijk zoodanige Wij vende ernstige gevolgen voor ons land medebrengt, dat de regeering zulks niet lijdelijk mag aanzien, te minder, wanneer de betreffende industrieën hierop tijdig de aandacht vestigen? 2. Heeft de regeering bereids stap pen genomen, om bij de F. cnsche re geering- krachtigen aandrang uit te oefenen, teneinde verlaging der voor genomen rechten op gloeilampen en! radio-artikelen te verkrijgen? DE ISLAMIETISCHE HUWELIJKS WETGEVING. Bij de Tweede Kamer 19 ingekomen een brief van den Minister van Kolo- En hij vloekte, de Kommandant, ter wijl hij dit zeide. Daar stonden ze nu, de jonge inou- jik en het meisje! Zij hadden de ontzag lijke reis gemaakt van het eenzame dorp Pasakof tot in het hart van Sibe rië, en terwijl zij reikhalsden, om Jvan weer te- zien, verhinderde deze ruwe Koman. hun rechtmatigste begeerten. „Ik laat u opsluiten, als ge liet hart hebt, om vanavond nog de gevange nis te naderen!" bulderde de Kom- mandant, en hij sloeg de deur vopr hun neus dicht. Ivatinka voelde zich plotseling zoo moede; zij was in een geneel vreemde wereld, en de angst, die het sombere ballingsoord vervulde, greep baar aan Er stond een kiein blokhuis iu de nabijheid, en daar klopten zij aan; het was uit boomstammen opgetrokken, en diende meer bevoorrechten ballin gen tot woning. Zij werden met de grootste gastvrijheid ontvangen, gemeenschapelijk lijden maakt gast vrij. En de hlokhuisbewoners het waren een vader met zijn zpon troostten hen. Zij behoefden niet te ver sagen; het was immers maai* een kwestie van uren, en Ivan Nekalof was vrij. Zij waren vol goedertierenheid voor Simeon en voor de heldhaftige Ivatin ka, die rivieren en woestijnen had ge trotseerd, en met wonde voeten de ver schrikkelste aller mijnen had bereikt. Zij boden den reizigers een slaapgele genheid aan voor den nacht; zij raad den hen ten dringendste af, nog dezen avond naar de gevangenis te gaan, en zetten hun spijs en drank voor. van generaal Koekoek gehoord in de wouden 1" kwam opnieuw met dezelf de tijding. Want die hoer uit de Ukrai ne was werkelijk gevlucht, en tegen den winter was hij als een uitgehon gerde wolf weer onder den rook der huizen gekomen, en hij was opnieuw gevangen. Doch Ivan had nog minder lust dan verleden jaar, om te vluchten. Want hij voelde zich oud en vermoeid, en hij zat het liefst op den heuvel der droefenis, naar het Westen starend, en uitziende naar Christus, om wiens Naam wil hij zoo bitter moest lijden. En zoo zat hij opnieuw op zekeren avond op den heuvel der droefenis, die de tranen der ballingen indronk, en hun zuchten hoorde, en in- stil mede- doogen hun geheimen bewaarde. Hij zat er, totdat de donkerte kwam; toen hoorde hij het schelle gelui der gevan- genisklok, en manke Ivan strompel de weer den heuvel der droefenis af, zwaar gebukt gaande onder de kete nen en den last van ellende, dien hij moest torsen. En een half uur later stonden een jonge man en een meisje op den heu vel der droefenis. „Daar is het!" zeide de jonge man, met den arm naar het Oosten wijzend „laten wij ons reppen, Katinka Paulovna, want het is reeds donker, en de maan is nog niet opgekomen!" Zoo repten zij zich dan, en liepen snel den heuvel der droefenis af, om het gebouw van den Kommandant te bereiken. Want hun komst zou voor den balling een oorzaak van groote verheuging worden, en Simeon Neka lof had het bewijs van Ivan's invrij- heidsstelling bij zich. Deze invrijheidstelling was al weer een willekeurige daad, want in Rus land berust de regeering op willekeur, doch dezen keer was de willekeur uit de edelste beginselen geboren. De^Gouverneur had het bewijs ge schreven. Hij was een Obadja, die God vreesde, en al behoorde hij tot de Grieksch-Orthodoxe kerk, zoo was hij door het allerheiligst geloof aan de Stundisten verbonden. Wat had Katinka niet geworsteld, gebeden, gezucht, gesloofd, om het oor van den Gouverneur te bereiken! Zij had alles getrotseerd; zij had het onmogelijke beproefd, en thans droeg Simeon het bewijs van Ivan's vrijheid op zijn borst vlak bij het heiligen beeld, dat tweemaal door den heiligen Joan van Kroonstad was gezegend. Het kommandantsgebouw stond op eenigen afstand van de gevangenis: de Kommandant was thuis, en zag het document, dat Simeon hem aanbood, vluchtig in. Dan echter zeide hij tot Katinka's en Simeon's .smartelijkste verbazing: „Hier is het briefje terug ik ken die kunstjes wel,.hoor!" „Betwijfelt u de echtheid?" waagde Simeon te vragen, en hij antwoordde: „Natuurlijk betwijfel ik die. Ik ben ééns op die manjer beet genomen, maar het zal-niet voor den tweeden keer geschieden, hoor!" „Telegrafeer u dan even!" zeide Si meon met een zekere gevatheid „dan weet u het!" „Dat zal ik morgen doen het i9 nu te laat!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5