dagagenda. binnenland. s t aten-generaal. buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 MAART 1927 Vrijdag 25 Maart, 's av. acht "uur, Stadsgehoorzaal: Piano-Recital Iturbi Maandag 28 Maart,''s av. acht uur, StadsgehoorzaalSymplionie-Concert Haarl. Orkestver. Dinsdag 29 Maart, 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal (kleine zaal>: Klavier-avond Rie Batenburg. De avond-, nacht- en Zondagsdienst 'der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Maart a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, iTelef. 1313 en G. F.' Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. 'Allen waren wederom aanwezig",, o.m. Directeur en adj. directeur van het Markt- en Kavenwezen en den'hr- K. W. Wijk, inspecteur van politie. Een woord van lof mag niet "onthou den worden aan onze brugwachters, die met zooveel enthousiasme en vol ledig dezen cursus bijwonen, voorbeeld) fevende aan andere takken van ienst van de gemeente, zooais bijv. ide politie. Zij zijn toch bij uitstek de menschep die onderlegd "moeten zijn- bij de behandeling van het opwekken .van de levensgeesten bij schijndooden. 't Is evenwel voor ï)r. Boönacker en de commissie een verblijdend, ver schijnsel die groote belangstelling. iVoor de vrouwen vangen de cursus-- sen onder leiding van Dr. .Stark-Lee ber en de dames afdeeling van do L. Z. V. hedenavond 8.30 aan in Oud [Hortuszicht op.de Witte Singel. Allo vrouwen kunnen daaraan deelnamen. Meerdere belangstellenden-van bei derlei kunne ge) ie ven zich óp- te geven bij A. j. v. d. kijke, Ou,de Singel 14^ ilel. 1889 en W. F. v. ingen Schenau, Aalmarkt 7, Tel. 421. HET FRANSCHE TARIEF-ONTWERP Aan het Fransche tariefontwerp, dat nog wel niet officieel bij de Volks vertegenwoordiging is ingediend, maar toch reeds ter voorloopige kennisma king aan de leden van de desbetref fende Kamercommissie is toegezon den. ontleenen wij het volgende: Het ontwerp kan nog voor de offi- cieele indiening verbeterd worden, maar, in aanmerking genomen de aan drang van belanghebbenden in Frank rijk kan het ook belangrijk verslechte ren. Onze exporteurs zullen derhalve goed doen met bijzondere interesse van deze materie kennis te nemen. Nu kunnen er nog wijzigingen worden aangebracht. Straks is het wellicht te iaat. Het ontwerp is ingediend, omdat bet tarief van 1892 na de snelle ontwikke ling der industrie, niet meer op den toestand klopt. In het bijzonder is ook rekening gehouden met le. den weder opbouw der industrie in de verwoeste gebieden; 2e. de terugkeer tot Frank rijk van Elzas en Lotharingen; 3e. de stichting van nieuwe industrieën ge durende en na beëjndiging der vijande lijkheden. Het aantal taiïefsposten is in ver band hiermede uitgebreid van 654 tot 1750, terwijl deze tariefposten zooda nig zijn onderverdeeld, dat meer dan 8000 rechten en heffingen zijn voorge schreven. Het tarief-ontwerp houdt er reke ning mede, dat Frankrijk na den oor log in plaats van internationaal schuld eischer, de schuldenaar van het bui tenland is geworden, waarom is ge streefd naar een actieve handelsbalans De nieuwe tarifieering heeft ten doel de national© arbeid te bescher men en aan de industrie de mogelijk heid te openen op basis van gelijkheid met de buitenlandscbe producten te concurreeren. Bijzondere aandacht is, naar Britsch voorbeeld, geschonken aan bescher ming van de z.g. sleutelindustrieën, welke het land in tijden van oorlog bij verdediging onafhankelijk van het buitenland moeten maken. In Frank rijk schijnt men daarbij inzonderheid te denken aan synthetische kleurstof fen, zeer gevoelige instrumenten, la boratorium-apparaten, optische arti kelen, enz. Het spreekt voorts vanzelf, dat het nieuwe douane-tarief is opgetrokken op een wijze, welke het tot een ge schikt instrument moet maken voor de afsluiting van nieuwe handelsverdra gen. Er is een dubbel tarief ontwor pen, n.l. een algemeen tarief en een minimum tarief. Voor Nederland heeft de facto steeds, als meestbegunstigde natie het minimum tarief gegolden. Meestbegunstiging zelf zal echter, indien daarom al gevraagd wordt bij wijze van uitzondering niet anders kunnen worden verleend dan voor die goederen, welke een land speciaal de zijne kan noemen. De Wet van 1919 heeft toch de toepassing van recipro citeit meer op-den voorgrond gesteld dan meestbegunstiging. Van belang is nog, dat de rechten iedere drie maanden zullen kunnen worden verhoogd of verlaagd bij be sluit van den Ministerraad naar even redigheid van de verhooging of verla ging van de indexcijfers voor den groot handel. De thans vigeerende coëffi ciënten en toeslagen worden afge schaft. Ook van een heffing op goud basis zal geen sprake zijn. Certificaten van oorsprong zullen veelal noodzakelijk zijn. Meerdere gegevens zijn te bekomen jp het Bureau der Kamer van Koop-1 wandel en Fabrieken voor Rijnland, Stationsweg 43, Leiden. De Kamer zal gaarne kennis van-erentueele opmerkingen. Omschr.^ Eenheid Algem. Gezouten of keld vl„ 100 K.G. 250 vleeschconser- ven: a) geko. var- kensvleesch 7/' Min. tar. fr. in blik 750 250 b) ander (n. met truffels) 200 100 versche boter 150 75 kaas (Holl.) 120 60 haring, versche 70 35 haring zonder kop en (of) staart 100 50 id. gesneden en kippers 150 75 id. gedroogd of t 40 gezouten 80 id. gerookt 90 45 biscuit en be schuit zon der suiker 62.50 62.50 aardapp. van 1 Mrt. tot 31 Mei 15 15 id. in andere maanden 1 1 melasse per gr. sacha rinegehalte 1.30 0.84 confituren, bon bons (recht op suiker 100 K.G. 50 30 suikerhouden de biscuits evenredig recht op suiker 50 30 versche groen ten in 't sei zoen 30 15 bloembollen 75 25 gewone vol[e steen 1.35 0.45 dakpannen, ge wone ,v 6 2 id.- machinaal gevormd 6.30 2.10 cement en be tonnen buizen en vorm- stukken (on gewapend 6 5 gewapend 9 7.50 vernissen ^pi- ritus per K.G. 9 3 id. (cellulose acetaat) 15 5 id. andere 7.50 2.50 met olie berei de verven 100 K.G. 75 25 (dan wel recht op on- 100 K.G. 8 fr. draiiieerbuizen 10.50 3.50 diverse ge woon aarde werk onver sierd 36 12 diverse huis houdelijk aardew., krui ken. enz: a) ongeglazuurd 72 24 b; geglazuurd 108 36 ongeglazuurde tegels 15 5 tafelgerei e.d. wit geglazuurd 90 85 tafêl- en keu- kenporcelein waarde 70% 35% zuiver wollen garens en kel, onge bleekt: gekamd: tót 40.500 M. per K.G. .1 K.G. 4.50 1.50 van 40.501 tot 50.500 M. per ,K.G. 5.85 1.95 gekaard: tot 6000 M. 4.50 1.50 van 6001 tot 10.000 M. enz. 5.25 1.75 gebleekt, ge- verfd, bedrukt of gevlamd, gewoon recht -f- 150 frs. p. 100 K.G. getwijnde wol len garens VA X bo venst. recht, wollen dekens per K.G. id. op Jac quard weef getouw V gewone katoe nen kousen en sokken zwaarder dan 1 K.G. p. 12 p. id. lichter 12 paar gewone .vol len kousen en sokken zwaarder dan 1 K.G. p. 12 p. 1 K.G. lichter 12 paar drijfriemen en andere lede ren artike len voor de industrie 15% waarde 45% GELUKWEN3CH. De Senaat der Leidsche Universiteit hééft heden, zijn gelukwensch doen toekomen aan Jhr. Mr. J. W. G. Boreel v. Hogélanden, oud-burgemeester van iHaarlemi die heden 50 jaren geleden aan de Universiteit alhier doctor in de rechtswetenschap werd. THEOL. LEZINGEN. Op uitnoodiging van *de Theol. Fa culteit der Leidsche Studenten zal Maandagavond in het klein audito rium der Universiteit alhier Prof. D r Carl Stang© uit Göttingen een voor dracht houden over „Die Eigenart der reformatorischen Ethik". Op uitnoodiging dezer zelfde Facul teit zal Prof. Dr. Karl Bart, hooglee raar te Munster, Donderdagavond 31 Maart in - het klein auditorium een voordracht houden over „Das Halten der Gebote". Voorts zal hij Vrijdag 1 Mei op een nader te bepalen plaats twee colleges geven over „Rechtferti- gung und Heiligung". Br. JOHN R. MQTT. Dr. John R. Mott heeft heden een bezoek gebracht aan Leiden, waar hij de gast is geweest van het bestuur van de N. C. S. V., dat hem in het Te huis voor Chr. Studenten, waarvan hij de stichter is, een noenmaal heeft aan geboden. Vanmiddag Is hij naar Den Haag ver trokken, waar hij door de. Koningin in audiëntie is ontvangen. HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE HOLL. CONSTR.-WERKPLAATSEN. Men bericht ems van werkgevers zijde: Bij de bespreking in verband met het dreigend conflict bij de Bolland- sche Constructie Werkplaatsen, gehou den ten kantor© van den Metaalbond te Amsterdam met d© vertegenwoordi gers der betrokken partijen, is over eenstemming bereikt, die door de be sturen der organisaties nog met het personeel van d© Hollandsche Con structie Werkplaatsen zal worden be sproken. DE R.K. KANDIDATENLIJST. In d© gisteravond gehouden leden vergadering van de r.k. kiesvereèni- ging alhier is de volgend©definitieve candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing vastgesteld: 1. Th. B. J.Wilmer (aftr.). 2. P. Heemskerk (aftr.). 3. Th. M. W. Bergers (aftr.). 4. H. W. Spendel (aftr.). 5. C. J. van Tol (aftr.). 6. J. H. A. Manders. 7. Mr. A. F. L. M. Tepe. 8. Mr. H. F. A. Donders. 9. E. J. Coster (aftr.). 10. W. C. H. van Kesteren. 11. H .L. J. Tobé. 12. J. H. Nijhuis. GEREF. GEMEENTE. De Geref. Gem. alhier heeft ter ver vulling in de vacature Ds. W. dec. Hengst beroepen Ds. J. Vreugdenhil, te Bruinisse; Gisteravond tusschen half 9 en 10 uur is een rijwiel ontvreemd, dat onbeheerd op de binnenplaats van de school aan de Mar© was neergezet door M. v. d. V. De 44-jarige W .V. had, terwijl hij in zijn werkplaats aan d© Langegracht met een vlakschaaf aan het werk was, het ongeluk, doordat hij met zijn lin kerhand tusschen de beitels terecht kwam den top van zijn wijsvinger af te knellen en een verwonding aan den middenvinger te bekomen. Hij werd door den dokter van den. E.H.D. ver bonden. De 32-jarige A. A. J. werd gister avond 7 uur toen hij uit de Vrouwen- steeg kwam en op.de Kippenbrug liep, door een auto die, vanaf de Prinsesse- graebt kwam aangereden. Hij bekwam eenige verwondingen en werd, na door den E.H.D. verbonden te zijn, per brancard naar huis gebracht. HET BELGISCH VERDRAG VERWORPEN. Het ontwerp-verdrag met België is hedenmorgen door de Eerste Kamer met 33 tegen 17 stammen verworpen. Vóór stemden: 4 A.R. (de heeren Colijn, Anema, de Vlugt en Diepenhorst); 1 C,H. (de heer baron van Wasse- naer van Catwijck); 7 R.K.; 4 S.D.A.P.; 1 V.D. Tegen stemden: 3 A.R. (de heeren Briët, de Veer en Croles); 6 C.H. 9 R.K. 7 S.D.A.P. 6 Vrijheidsbond; 2 V.D. Alle ministers waren heden in de Kamer aanwezig, met uitzondering van den minister van Onderwijs. De Kamer is na de stemming tot Dinsdag verdaagd. Op het Binnenhof was een enorme menschenmassa aanwezig om den uit slag der stemming te vernemen. HET GEHEIME RAPPORT. Door het hoofdbestuur van den Cen- tralen Nederlandschen Ambtenaars- bond en het bestuur van de afdeeling Utrecht van dien Bond, is een adres gericht aan den gemeenteraad, waar in verzocht wordt het,geheime rapport waarover reeds zooveel te doen is ge weest, te publicéeben en het-ontslag van den ambtenaar, den heer J. C. de Haas, in te trekken en hem weer in te deelen bij den Bouw- en Woning- dienst. INLICHTINGEN. De Minister van Koloniën heeft tot den voorzitter der Eerste Kamer een brief gericht ter voldoening aan het verzoek om inlichtingen omtrent het aantal der gevallen, waarin bij vervol ging op grond van art. 161bis van het Indische Wetboek van Strafrecht pre ventieve hechtenis was toegepast en van de daarop gevolgde veroordeelin- gen, welk verzoek gedaan was in het Voorloopig Verslag nopens de Indische bsgrooting voor het dienstjaar 1926. De Minister deelt in dezen brief me de, dat in 1925 en de eerste helft van 1920 wegens overtreding van genoemd artikel in het geheel ini hechtenis zijn genomen 19 personen, van wie er 4 werden veroordeeld tot gevangenis straffen, varieerende tusschen één en anderhalf jaar, 4 weder op vrije voeten werden gesteld en 11, na op 10 Novem ber 1926 uit de hechtenis te zijn ont slagen, door den landraad zijn vrijge sproken. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag- 231 (Maart. De heer DE VOS VAN STEEN- IVIJK (C. (H.) verklaart, een beslisti tegenstander van het verdrag te zijn,, idat geen weerklank vindt in de volks overtuiging. De natie ziet in dit verdrag een onrecht, een vemëdering, en eenl smaad. De opzet ervan deugt niet. Dei minister had in 1924 de onder hand elin- lingen niet op denzelfden arondslag moeten hervatten; achtte hijf eert trac taat op anderen grondslag onmogelijk, dan had hij' behooren heen te gaan.' Spreker weigert mee te werken tot het afstaan, kosteloos, van een onsi door de natuur geschonken welvaarts bron aan België. Maar het Moerdijk kanaal is voor hem niet het allereerste De steen des aanstoots is voor hem het Schelderegime." Spr. huivert bii de gedachte, c-a? wij' onze medewerking zouden verlee nen tot een tractaat, dat ónze eer be dreigt, onze welvaart aanrandt en ons in conflicten kan sleepen. Minister VAN KARNEBEEK zegt dat hij niet het standpunt, mag aan nemen, dat hij hier nutteloos spreken zou; dan had de Kamer deze aange legenheid op een andere wijze moeten behandelen. Hij zal doen, wat hiffczijn plicht acht. Spreker herinnert aan den toestand van 1918 en aan de kwestie van de herziening van de verdragen. Neder land heeft toen pal gestaan, en spreker heeft zich in Parijs gehouden aan het mandaat van den ministerraad. Hec boek 'van Tardieu kan niet alleen maat staf zijn voor de beoordeeling van de positie. Spreker verdedigt dan nader znfv beleid. In 1924 vond ook de inhoud van het accoord, wat de groote lijnen en grondslagen betreft, algemeen in stemming. Wat de bezwaren tegen het verdrag betreft, spr. heeft zich nooit gesteld op het standpunt van principieele uit sluiting van compensaties. De Scheiüe dient uit tweeërlei oogpunt bezien: po litiek en van scheepvaartbelangen. Er is geen protocol van 23 Maaro 1920 en ook geen geheime reserve. Ons recht, oorlogsschepen op de Schel de te weren, bestaat ongerept en on verkort. Wat de bevaarbaarheid van de Schelde aangaat, is het voor Belgie: noodzakelijk,, dat de diepgang van de schepen kan worden vergroot. .Voor Nederland zou de toestand niet gunsti ger zijn, als wij een andere mogend heid op de Schelde lieten werken. Wij kunnen ten opzichte van de Schelde, die door alle zeevarenden ge bruikt wordt, geen eng standpunt iii- nemen. Een beroep op het statuut van Bar celona is onjuist; dat statuut beveelt juist het commissoriaal rhaken un do gemeenschappelijke belangen aan. De Wielingen-kwestie zal te eemger tijd moeten worden opgelost, maar 'daarvoor is een rustiger oogenbliknoo dig. inzake het Moerdijkkanaal is het* standpunt van den heer Anema juist, het kanaal van Hansweert isbij on gunstig weer niet te gebruiken. Het Moerdijkkanaal is al van 19121 af aan de orde. .Voor Rotterdam heeft dat naar Spr.'s meening geen groote nadeelen. De concurrentie Amsterdam- Rotterdam bewijst dit. Spr. heeft de schriftelijke toezeg ging van Frankrijk, dat de surtaxed d.' entrepot zullen vervallen. Door dit kanaal, op den voorgrond te stellen isi het kanaal van Ruhrort vervallen, het welk voor Rotterdam nog veel nadee- liger zou geweest zijn. Verwerping van het verdrag zal voor de Limburgische kanalen nadeel brem gen. De rede van den heer Briët zegt de Minister, heeft gevaar Nederland' te brengen in een sfeer, waar het bui ten moet blijven. Men moet bovenal willen, militaire zelfstandigheid- Naar 's Ministers meening vcrwerpc men met dit verdrag niet een of ander bijkomstige aangelegenheid, maar ]d© uitkomst van een historisch geding. Verwerping beteekent een aanzeg ging aan de mogendheden waarvoor spr. niet dé oogen sluiten wil al isl vreesaanjagen hem vreemd. Bovenal, de stemming in België wordt bedorven- Welke actie is tegen het veidiagi gevoerd Spr. zegt, al zou de heele handelswereld ook tegen zijn, dan was" dit nog .slechts een historisch ver schijnsel1, dat op internationaal ge bied geringe waarde heeft. Verwerping zal1 een grootë politieke! fout beteekenèn. Spr. voelt dit trac taat als een zuiver Neder!andschc zaak en de behandeling als een der belangrijkste momenten in de eeschic denis van Nederland. Hij heeft het ge voel, dat het verdrag moet worden aangenomen. -Men zal' spr. dan nawij zen als den man, die ait den volk© heeft opgelegd. Hij1 zal dit odium gaar ne dragen, omdat hij!, de overtuiging heeft, dat de geschiedenis zijn werk zal rechtvaardigen. (.Luid applaus). De minister is hiermede aan het eind van zijn rede gekomen, en wordt Gemeentelijke Aankondigingen STEMMING. 'i Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 6 April a.s., van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur zal geschieden de Stemming ter verkiezing van de de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland: Herinnerd wordt aan de verplich ting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet dat ieder, die vólgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuzë mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aan melden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhinde ring blijkt, gestraft met geldboeten van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zyn verloopen sedert eene vroegere veroor deeling van den schuldige wegens ge lijke overtreding onherroepelijk is ge worden, wordt geldboete van ten hoog ste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van- Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraftf met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Leiden, 10 Maart 1927. A. VAN DE SANDE BAKHüVfcEN, Burgemeester."- VAN STRIJEN, Secretaris. door verscheidene leden de iiand ge-; drukt. De voorzitter sluit, aangezien nie mand meer het woord verlangt, de beraadslagingen. De stemming wordt bepaald op Don derdag half twaalf. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 23 Maart. Aan de agenda wordt toegevoegd de interpellatie van den heer L- DEi VISSER over Sjanghai. Bij de voortgezette behandeling van het ontwerp inzake N. V. ontwikkelt* de heer VAN SCHAIK (R. K.) eeni ge bezwaren en bepleit instelling van: een vennootschapskamer. Hij acht- d© voordeelen zoo groot, dat het wets ontwerp niet zonüer meer van ide hand mag worden gewezen. De heer KNOTTENBELT (V. B.): zegt, dat dit wetsontwerp, hoewel juist geschreven voor de open vennootschap; pen, eigenlijk alleen geschikt is voor de besloten. Hij heeft principieele be zwaren tegen de regeling van het eteml recht, de aansprakelijkheid van be stuurders en commissarissen. Hij: vraagt nog een termijn- voor .dflf komnmijke goedkeuring. Hij betwij- - fet, of het ontwerp zoodanig zal wor-. den veranderd, dat hij; voor zal kun nen Stemmen. D e heer SGHOKKING CH.> meent, dat een .door den heer van Schaik gewenschte Vennootschapska mer niet is te vergelijken met de ver zekeringskamer, deze werkt voor een gespecialiseerd, bedrijf. Spr. wil aan de oprichting, van N. V. geen belemmeringen in den weg ^§pr. is voor het behoud! dér olN garchische clausule omdat 'tvan yeëlf belang is in welke handen het kapitaal is. Spr. is voor een onderscheid tus schen open en gesloten vennootschap pen. De heer HEEMSKERK ,(A. R.) noemt de instelling van een vennoot schapskamer een utopie. .Noodzakelijk! acht spr., dat het publiek van open en- gesloten vennootschappen op de hoog te is, daarom is een streng onderscheid! niet noodzakelijk. De Minister van J-ustitie, de heen DONNER, begfnt met de opmerking! dat er reeds 20.000 N. V. zijn. De aam vankelijke regeling moet worden her zien. Het ontwerp van 1910 is in 1929 naar den eisch des tijds herzien. Aan) betrokkenen is gelegenheid' gegeven,, zich te uiten. Openbaarheid ia een eerste eisch van het ontwerp. Een vennootschapskamer zou strij den met de privaatrechtelijke strek king van het ontwerp. Het ontwerp is alleen bedoeld voor vennootschappen met meerdere ven nooten, dus niet voor .de eenmans-ven- nootschappen. Het enqueterecht zal wel1 alleen een preventieve werking hebf ben. Ook overigens zal1 door /ieze wel wel niet veel veranderen. -r, - De vergadering wordt verdaagd tpti hedenmiddag 1 uur. DE KANTONNEZEN TE SJANGHAI. Herstel der orde. Generaal Tsjang Kai Shek heeft eea manifest gejmblieeerd, waarin hij de Chineezea maant, het leven en den ei gendom der vreemdelingen te bescher men. De toestand te Shanghai is kalmer tea; gevolge van de aankomst van nationalia tisc.be troepen, die bezig zijn de Orde te herstellen, bij welk werk zg eenigen tegenstand ondervinden van afdeeun- gen der Noordelijken. In de wijk Tsjapei zijn reeds weer verscheiden Gbjaeescbe winkels ge- opend. Het aantal slachtoffers onder de du- neeaec bij de botsingen met de Brittan

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2