NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 23 MAART 1927 Het eerste conflict duurde precies een half jaar. De staking te Hurwenen werd na 16 weken door het hoofdbe stuur opgeheven en de menschen als slachtoffers beschouwd en behandeld, terwijl de staking te Broek op Langen- dijk een 6-tal weken1 stand hield, wat voor een dergelijke staking, midden in het seizoen, stellig een bijzonderheid genoemd kan worden. Het Hoofdbestuur was op 31 Decem ber 1926 als volgt samengesteld: W. Strijbis, voorzitter: A. Stapel kamp. secretaris; S. Veltman, penning meester; A. Karsdorp, 2e voorzitter; J. Quispel, 2e secretaris-penningmees ter; L. Oosterbos. algemeen adjunct; M. de Zeeuw en H. H. Spoelstra, le den. De drie eerstgenoemden vormen het dagelijksch bestuur van den bond. Uit de werkloosheidskas werd in de beide verslagjaren aan de rechtheb bende leden uitgekeerd de niet gerin ge som van f 324.953.2434. Van de ruim 7C00 leden, die de Bond in het jaar 1925 had, waren er 80S7 gedurende korter of langeren tijd werkloos, van wie er 2892 uitkeering ontvingen. NED. CHR. GRAFISCHE BOND. In de tweede helft van Mei zal ver schijnen „Van Zorg en Zegen", de Ne- derlandsche Christelijke Grafische Bond, zijn ontstaan en geschiedenis naar de voorhanden zijnde officieel© (bescheiden beschrevep door den voor zitter J. Hofman, uitgegeven door het Hoofdbestuur ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond, op 19 Mei 1927. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke) stand. Bevallen: A. v. Heusden geb. de Jong d. E. A. Moons geb. Baars d. J. G. Kemp geb. van On- selen z. W. Bont» geb. van der Meij d. J. E. Verhagen geb. Ham d. J. Vreeken geb. Bik z. (wonend:- te Rrjnzatenvoucle) G. C. Binnendijk geb. van der Harst d. E. Kammeraat geb. Gentenaar d. M. Dekker geb. de Gelder d. A. de Groot geb. v. a. Louw z. C. Verseput geb. Herrewrjn z. A. R. Looijen geb. van der Veen d. Gehuwd: 0. J. Halm wedn. 36 i. en A. Wagemans jd. 30 j. G. de Ridder jm. 25 j. en T. Sampiemon jd. 23 j. Overleden: D. van Groeningen van Steenis echtgen. van N. van Dam 80 j. Ingekomen van Ter Aar, W. van Dijk arbeider, Gnephoek 68. 's-Gravenha.ge, S. Kuiper en gezin, matroos. Concor- diastr. 31. Hazlrswoude G. de Graalf echtgen. van J. Vermijt Raadbuisstr. 275. Zelhem, J. K. Sutterland en gezin tuinder, Hugo de Grootstr. Kockengen, C. W. v. d. Broek en gezin, veehouder, Heerenweg 3a. Nieuwveen, K. van der Meij en gezin Rijnkade 4, Viersen (Dmtschl.) W. van Leeuwen, schipper, aan boord. Katwijk, C. J. Ninnee, kap per, Emmalaan id. Vertrokken naar: Rotterdam, Sparta- str. 34, M. Th. Maazen, Kantoorbed. Bo degraven, J. Vink, arbeider. Bodegraven A. van Gog. Leiderdorp, M. de Roode dienstb. Hoorn, Driebcomlaan 35, A. v. d. Helm, boekbinder. Nieuwkoop, J. v. d. Knijff, arbeider. Rotterdam, Adrien Hilderstr. 62a, M. E. v. d. Hoogen, dienstb. Haarl.meer Sloterweg 599, A. J. Buitenhuis en gezin, arbeider. Rijn zaterwoude, H. Kortenoeven en gezin, arbeider. Zevenhoven, R. Th. Wijfje en gezin arbeider. Utrecht, Nic. Kuighav&r str. P. Eruijstens en gezin, letterzetter. Tiel, Weerstr. Bg, A. A. H. F. Willems winke b. Nieuwkoop, B. Rad.maker en gezin, arb. Hazerswoude, P. Veelenturf wed. G. Vergeer. Oegstgeest, M. E. Ott, dienstbode. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Maart 1927 des namiddags te 7 uur. Onderwerpen ter behandeling 1Voorstel van B. en V. naar aanlei ding van het adres van bewoners van de Verlengde Aarkade, den Krommen Aarweg en den Westkanaalweg, houden de verzoek om electriciteit en water leiding langs gen^éjnde wegen. 2. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een algemeene machtiging voor vroegere door B. en W. verrichte burgerrechtelijke handelingen ter uit voering van raadsbesluiten. 3. Voorstel van B. en W. tot het onttrekken, voor zooveel noodig, aan den jjublieken dienst van een strook gpond aan den Woubrugiphen weg. 4. Voorstel van B. en vV. tot wijziging en nieuwe vaststelling van verschillen de besluiten tot verkoop van grond in verband met een opmerking van Ged. Staten. 5. Voorstel van B. en W. tot ver koop van grond aan de Verlengde Aar- kadë, hoek Hortensiastraat aan den heer H. Bjjleveld q. q. alhier. 6. Voorstel van de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen tot wijzigjng eri nieuwe vaststelling van het raadsbesluit d.d. 17 Februari 1927 waarbij het verboden wordt kabels en geleidingen voor electriciteit, gas enz. té hebben in en over openbare wegen en wateren en het leveren van electri citeit, gas, enz. 7. Voorstel van de Commissie voor hef ontwerpen van strafverordeningen tot wijziging en aanvulling van de Al'- gemeene Politieverordening. 8. Voorstel van B. en W. tot nieuwe vaststelling van de verordeningen op de heffing en invordering van staan geld voor woonwagens. 9.. Voorstel van B. en W. tot hetver- leenen van voorschot ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet 1920. Aanvullingsagenda: i. Voorstel van B. en W. tot het be- schikbaarstellon van het gymnastieklo kaal der school Oudsh.weg aan J. A. Abbinga en anderen, voor het houden van scnermoefeningen. 2. Voorstel van B. en W. tot het aangaan met Woubruege van een ge meenschappeliike regeling v.-or de tos- lating van kinderen dp Openbare Scho len, ingevolge art. 19 der L. 0. wet 1920 SASSENHEIM. In dezen tijd. waarin veel geklaagd wordt over weinig trouw die er ge vonden wordt, doet het goed aan als men eens op iets anders wijzen kan. Het was gisler 12V2 jaar geleden, dat Mej. J. de Rijnsburger bq de fam. J. Philitipo in betrekking kwam. Ieder die met de verhouding van Mei. R. tot het gezin Ph. bekend is weet. dat hier nog gevonden wordt een goede ouaenvftschë verhouding, waar van weerszijden waardeering en liefde aan wezig is. Geen wonder dan oök, dat deze Hac niet ongemerkt voorbij ging. Gezorgd is dat het vcor Mei. R. een ware feest dag was. Aan gelukwenschen en ook aan stoffelijke tvaardeering heeft het haar niet ontbroken. GEMENGD NIEUWS, O n v r ij w i 11 i g e deserteur. Dezer dagen kwam in een station in Slowakije een goederentrein uit Hon garije aan. In een der wagons vond men een> Hongaarsch krijgsman in uniform, ge laarsd en gespoord. De man was in diepe rust en sliep den slaap des rechtvaardigen maar zat hier niet meer achter, misschien een of ander complot, een a.s. invasie, verbreking door verminkt Hongarije van de boeien, revanche? De gendarmerie werd geroepen en de Hongaarsche krijger werd gewekt om zich te verantwoorden en zijn. ge heime opdracht aan de autoriteiten mede te deelen. Tot groot vermaak van de omsran- tlers vertelde de onthutste Hongaar, dat hij aan de Hongaarsche grens in clen wagen was geklauterd, om, aan gezien hij geen geld had' voor een ho tel, daar een paar uurtjes rustig te slapen; hij was niet uit op verovering» van Slowakije, maar eenvoudig op weg naar zijn meisje, dat in het grensplaats je diende en waarmede hij voor den volgenden ochtend een afspraak had. Dat zijn hotel 's nachts aan het rol len was gegaan, had hij' niet gemerkt; hij had heerlijk geslapen. Zijn Slowaakscne collega's, thans gerustgesteld, zonden hem per kee- rende gelegenheid terug naar Honga rije, met een vriéndelijk briefje voor 's mans chef met de noodige inlich tingen over diens desertie tegen wiS en"dank. Diefstallen. In Augustus'2G werd van. het emplacement van het spoorwegstation te Roosendaal een par tij van 20 rollen koperdraad gestolen. Een gedeelte dezer rollen werd te Rot terdam opgespoord en de dader werd! veroordeeld tot l1/;? jaar gevangenis» straf. Thans mocht het de politie te Roo sendaal gelukken ook de rest op te sporen n.l. te Bergen op Zoom en te vens een tweeden dader aan te hou den. Ook werden drie opkoopers te Roosendaal aangehouden. Een honden beet. Te Leen de (N. Br.) is Zondag het woonwagen kamp in rep en roer gebracht, doordat' een hond een zelfde viervoetig beestje van de dochter van een enderen woon wagenbewoner had gebeten. De baas van den gebeten hond ont stak hierover in toorn en loste een re volverschot op den eigenaar van jden bijter, dien hij in de zijde trof. Op de vrouw van dezen laatste werd eveneens een schot gelost, het welk haar bij den slaap trof, doch dit' bleek niet van erristigen aard te zijn. De gewonde is naar het ziekenhuis! te Eindhoven overgebracht, waar hi) aan de gevolgen is overleden. De schutter, die de vlucht had ge nomen, is te Weert aangehouden, naai' Heeze overgebracht en daar in be waring gesteld. D o o d e 1 ij k e va i. Aan het hoog ovènbedrijf te IJmuiden is gistermid dag een 43-jarige man van een 20 M. hooge stelling gestort, waarbij hij in wendig zwaar gekwetst werd. Naar her ziekenhuis „St. Joannes 'de Deo" te Haarlem overgebracht, is hij! daar later aan de gevolgen overleden. Schenking. Mgr. Dr. Nolens heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarjgl priesterjubilé aan de charitatieve in stellingen van zijn geboorteplaats Ven lo, de som geschonken van f 1000. Behandelingbij hooikoorts. In de Klinische Wochenschrift vanj 19 Maart bericht Dr. Hamm uit Braum schweig, dat hij voor het begin van hel] nieuwe hooikoortsseizoèn niet na will laten de aandacht te vestigen op een] door hem toegepaste behandeling met diathermie. Verleden zomer zijn daarmee een 20-tal gevallen door hem behandeld,, zonder een mislukking. Daarbij merkt hij op, dat gedurende den vochtigen zomer van 1926 over het algemeen de, hooikoorts niet zoo erg was als in dro ge, heete zomers. Toch was het succes opmerkelijk,, daar er onder zijn patiënten reeds meerdere waren, die reeds 68 jaan last van hun kwaal gehad hadden er> zonder blijvend succes op alle moge lijke wijzen behandeld waren. Genezing trad reeds na enkele, ten hoogste vijf behandelingen op. De methode is zeer eenvoudig. \Dr. Hamm gebruikt voor de toepas sing der diathermie, d.i. het vermo gen van zekere stoffen om de warmte stralen door te laten op het neus- slijimvlies een neuselectrode, die hij; met een laagje kleefpleister omhulde (voor eiken patiënt een nieuw laagje). Het zal aanbeveling verdienen met deze eenvoudige en goedkoope meihof 'de een proef te nemen. Is zij' werkelijk goéd en afdoende, dan verdient zij' zeker verre de voor keur boven de zeer langdurige en zeen kostbare en zelde afdoende behande ling met 'inspuitingen, die tegenwoor dig bij' gebrek aan beter op 'groote! schaal 'woiJdt toegepast. Mishandeling. Zondasavondl maakten drie jonge mannen te Twij'ze- lerheide zich schuldig aan rustversto ring. De gemeenteveldwachter. S. van der Hoek, gelastte hun te zwijgen. In plaats van te gehoorzamen gaven ze hem brutale antwoorden en gingen met hun getier door. Een schermutseling was het gevolg, met het; resultaat, dat de jas van een der strijders gehavend wérd. De jongemannen verwijderden zich aanvankelijk. Niet lang daarna zochten zo van der Hoek weer op en noodigden heirt uit om het beschadigde kieedingstuki te betalen. Natuurlijk weigerde de veldwachter Hij ried den eischers van schadever goeding zich verstandig te gedragen en naar huis te gaan. Plotseling vloog echter een van hen met een geopend mes op den veldwach ter toe. Deze sprong terug om den steek te ontwijken, met liet gevolg, 'dat hij in een greppel stapte en meteen kwam te vallen. Voordat de veldwach ter zich kon oprichten, had zijn be lager zich op hem geworpen. De aangevallene wilde het mes at- weren, maar werd getroffen aan de pees van een zijner vingers. Boven dien werden hem verschillende snij- wonden toegebracht aan het hoofd, den nek en door de uniform in de knie. Na afloop is hij per auto naar een dokter te Twijzel vervoerd, die hem' verbond. Daarna is men doorgereden naar Buitenpost, waar de burgemees ter met het geval in kennis is gesteld. Bij de marechaussee te Buitenpost werd assistentie gevraagd. De brigade-commandant, de wacht meester en een der marechaussees stap ten in de auto, die hen weldra naar de plaats bracht, waar het misdrijf was gepleegd. Het gelukte hen echter niet Gen da der te pakken, daar deze reeds het' hazenpad had gekozen. Maandagmorgen heeft de mare chaussee van Buitenpost den dader ie Leeuwarden aangehouden. Het is de 20-jarige R. W., schillder te Zwaagwesteinde. Hij heeft volledig bekend en is opgesloten in de razerne. te Buitenpost. Gedood. Eergistermiddag was het 4-jarig zoontje van J. A. te HapS ongemerkt op de galerij van den ko renmolen van M. J. geklommen. Daar is hij door een molenwiek ge troffen en naar beneden geworpen, waar hij dood werd opgenomen. Aangereden. Gistermiddag omstreeks 12 uur. is op den Rijswijk; scheweg bij den hoek van de Gcudri aanstraat te Den Haag een negenjarig meisje, B. T., wonende in de Nieuwe Molstraat, door een personenauto aan gereden en ernstig gewond. In bewusteloozen toestand is liet kind door den Eersten Hulpdienst, naar het Gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, alwaar het ter behandeling is opgenomen. Gevallen. Te Beringen (L.) kreeg de 26-jarige H. T., toen hij, dooi hec breken van den stijgbeugel van zijn paard viel, van "het geschrokken dier een trap tegen het hoofd. Met een schedelbreuk en een rei- senschudding werd de-ongelukkige op genomen. Zijn toestand is zorgelijk. Ernstige val. De 6-jarige A. H. te Vlaardingen, kwam bij het spe len met een autoped zoodanig te val len, dat hij een zeer ernstige hersen schudding bekwam. Overleden. In het ziekenhuis» te Oldenzaal is overleden de circa 50- jarige landbouwer G. Kroese uit ,Lon neker ,die voor eenige weken op den straatweg Oldenzaal-Lonneker bij het verlaten van een autobus door een luxe auto van tien heer S. uit Ensche dé werd aangereden en ernstig vei' wond. Lijk gevonden. In de Grift! bij de Grebbe te Rhenen is het lijk van! een onbekende vrouw gevonden. Land- en Tuinbouw. VERHOOGDE PACHTPRIJZEN. Bij de weilandenverpachtingen, deze week in de Betuwe, o.a. in Bemmel en Doornenburg gehouden viel weer een daling der pachtprijzen waar te nemen tot ongeveer 20 pet. toe. ONZE BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. In verhand met geruchten drie de ronde doen naar aanleiding van de vragen door het Engelsche parlements lid, den heer Dean, in het Lagerhuis gesteld, verneemt het „Weekbl. v. Bl.- cultuur", dat namens de kweekers in Lincolnshire inderdaad aandrang is geoefend, waarvan zich in het parle ment de lieer Dean de tolk heeft ge maakt. Het verzoek schijnt gedaan te zijn aan de regeering om een invoer recht van 33M te leggen op bloem bollen en afgesneden bolbloemen. Naar het Weekblad echter verneemt, heef de Bond van Bloembollenhande- lareii- uit betrouwbare bron mededee- ling ontvangen, dat het gevaar niet groot is, dat een invoerrecht op bloem bollen zal'worden uitgevaardigd. Dit zou trouwqns, zoo wordt door dezelfde bron opgemerkt, alleen kunnen onder de „Safe Guardings of Industries Act" en dus zou eerst dienen te worden aan getoond, dat de Engelsche bollenkwee- kers een unfaire concurrentie onder vinden van de buitenlandsche bollen, doordat de productiekosten voor deze beduidend lager zouden zijn. ZOUT VOOR VEEVOEDER. Uit Kopenhagen wordt gemeld, 'dat J. M. Anders-en na verscheidene jaren erin geslaagd is, een mineraal zout sa men te stellen, dat. door veevoeder ge mengd, bijzónder goede groeiresulta- ten geeft. HET MOND- EN KLAUWZEER. Gemeld wordt: In de op 8 dezer gehouden eerste zit ting van het Office International -des Epizooties te Parijs, waarbij Neder land bij verhindering van den direc teur van den veeartsenijkunöigèn dienst, dr. Berger, was vertegenwoor digd door diens plaatsvervanger dr. Ten Sande. i<s de afgevaardigde van België, de chef van den veterinairen staatsdienst in dat land, benoemd tot voorzitter van de bijeenkomsten. Als een der eerste plinten van be-, handeling komt het mond- en klauw zeer aan de beurt; in de zitting van 1928 zal gerapporteerd worden over deze drie onderdeelen: 1. wetenschappelijke studie van de ziekte in de laboratoria; 2. algemeene immunisatie; 3. immunisatie meer in het bijzon der uit een oogpunt van vee-uitvoer. Het laatste onderdeel werd op de agenda geplaatst na een desbetreffend betoog van den Nederlandschen'afge vaardigde. In verband hiermee liet prof. LecJainché. directeur van het Vee artsenijkundig Staatstoezicht in' Frank rijk, zich zéér waardeerend uit over het streven van Nederland om, behal ve door veterinair toezicht, ook door seruminspuitingen bij voor uitvoer be stemd vee, de overbrenging v. besmet ting zooveel mogelijk te voorkomen, alsmede omtrent de onvermoeide po gingen, die in'Nederland worden aan gewend om de verschillende vragen, welke zich ten aanzien van het mond en klauwzeer voordoen, tot oplossing te brengen. Ingevolge het verzoek van Neder land om uniformiteit te verkrijgen in de redactie van de vee-bulletins. is be sloten, deze aangelegenheid op de ageri da te plaatsen* van- de eerstvolgende bijeenkomst. EEN NIEUWE METHODE VAN MOND- EN KLAUWZEER. BESTRIJDING. In sommige Duitsche gebieden, me'd name in de Pruisische provincies Oost- Pruisen en Sleeswijk-Holstein, wordt in den laatsten tijd een nieuwe metho! de van mond- en klauwzeerbestrijdingï met, na'ar gemeict wórdt; gunstig gei volg toegepast. Daarbij worden de volgende maat regelen genomen. Zoodra een beslag vee aangetast blijkt te zijn, wordt het snel doorzieken van alle dieren zooveel mogelijk be- votderd door kunstmatige besmetting gepaard gaande met. inënting met mond- en klauwzeerserum van net in stituul te Riems. Daardoor kan de duur der ziekte.tot 14. dagen beperkt; worden, en de ziekte heeft in het alge meen een gunstig verloop. Alle veestapels in den omtrek van het besmette beslag .worden ingeënt met immuunserum, zoodat versprei ding van de ziekte zooveel mogelijk Wordt voorkomen. Als desin'fectiemiddel wordt sulfo- liquid gebruikt. Daar de onderzoekingen en inëntin- fen op staatskosten geschieden, wer en de veehouders krachtig mee bijl de toepassing van deze bestrijdings wijze. HET NEMEN VAN GRONDMONSTERS Nu het de laatste jaren gelukkig meer en meer tot onze landbouwers begint door te dringen dat een onder zoek van hun grond van het grootste belang is met het oog op een econo mische en doelmatige bemesting, wil len wij niet nalaten melding te ma ken van een bericht van de tweede afdeeling, zand- en veengronden, van het rijkslandbouwproefstation te Gro ningen. Na eerst de constructie van de grondboor te hebben medegedeeld, wordt uiteengezet, op welke wijze het monster-nemen moet geschieden. Op het te bemonsteren perceel, dat niet grooter dan 1 ha. mag zijn, steekt meni zigzagsgewijze op ongeveer 20, zoo mogelijk meer plaatse_n, boorsels en schudt die, telkens de hoor omkee- rende, in een aan de vier hoeken vast gehouden schoon kleedje (opengetorn- de zak), Deze boorsels worden, nadat de kluiten met de hand goed zijn fijn gemaakt, intensief dooreen gemengd. Van het mengsel wordt een bus ge vuld, waarvoor zich uitstekend z.g. car bidbussen leenen, die 8/10 liter bevat ten en een goede sluiting bezitten. Ver pakking in hout is niet aan te bevelen. iHet monsternemen op deze wijze is zeer eenvoudig en weinig tijdroovend; na eenige oefening kunnen twee man of één man met een hulp in een uur tijds een flink aantal monsters nemen. Ten slotte geeft het proefstation nog de volgende wenken: 1. Men steke nooit dieper monsters weg dan de bouwvoor gaat; de onbe werkte ondergrond heeft voor de kalk- toestandskwestie van zand- en veen gronden geen of bijna geen beteekenis en wijkt niet zelden in geaardheid ge heel af van den bovengrond. Bij gras land steke men niet dieper dan 10 a 15 cm. en trekke het gras uit het mon ster, daarbij zorgende, dat geen grond verloren gaat. 2. Ongelijkmatige perceelen worden verdeeld in stukken waarin d« onge lijkmatigheid gering is. Bijzondere plekken^ welke afwijkend zijn, worden afzonderlijk bemonsterd. 3. De monsters moeten duidelijk ge merkt zijn. Het merk kan worden aan gebracht buiten op de bus (niet op het deksel) met eeni goed opgeplakt étï- cruet of binnen in de bus op een dubbel gevouwen laJiel of halve briefkaart, welke dan aan de binnenzijde met pot lood worden beschreven. Het beste i3 de bus met verf te nummeren en bet nummer op de vragenlijst te vermel den. 4. Men gebruike gedrukte vragenlijs ten, die c!e organisatie en het rijks landbouwproefstation te Groningen. 2e afd. tegen 2 cent per stuk verstrekken. 5. Ter wille vani de eenvormigheid verstrekt de 2e afd. van genoemd sta tion boren tegen f3.50 per stuk franco thuis. Zij die dieper monsters willen nemen, bijv. tuinbouwers, kunnen bo ren krijgen die 30 cni. lang zijn tegen f3.75 fr. thuis. GECONDENSEERDE MELK IN ZUID-AFRIKA. Volgens mededeeling van de consul- generaal te Pretoria bestaat er in de Unie van Zuid-Afrika een kapitaal krachtige beweging om zichzelf in de toekomst te voorzien van de benoodig- de hoeveelheid gecondenseerde melk in blik. Deze beweging wordt gesteund door de verhooging van het invoer recht, dat van 10/6 is gebracht op 12/6 per 100 lbs. Er bestaat reeds een fabriek te Don- nybrook in Natal, welke zich zóó uit breidt, dat zij in staat zal zijn 6000 kisten per maand vporf te brengen, tegen 3300 kisten gedurende den vori- gen zomer, terwijl, wanneer zij geheel gereel zal zijn, de productie tot 1CO00 kisten per maand kan worden opge voerd, hetgeen 40 pet. van de behoefte zou dekken. De bedoelde „S. A. Condensed Milk Company" heeft thans onderhandelin gen met de landbouwers in de omge ving van Potchef'Stroom gevoerd en het schijnt dat ook daar een fabriek zal worden opgericht. In 'verband met het feit, dat ons land de voornaamste leverancier van gecondenseerde melk aan Zuid-Afrika is, zullen deze pogingen tot bescher ming van eigen nijverheid, voor den afzet van dit product ernstig© gevol gen kunnen hebben. PROEFTUIN WESTLAND. In „De Tuinderij" komt het verslag voor van' het cultuur-technisch ge deelte van „Proeftuin Westland" over 1926. Gebleken' is dat tegen spint- evenals tegen thrips en luis met succes naphtaline is te gebruiken. Onder leiding van prof. Aberson te Wageningen zijn proeven genomen met de bedoeling den invloed na te gaan van koolzuurgas op den groei der planten is de kassen. Gebleken is, dat de gewassen 't meest partij trek ken van een verhoogd koolzuurgas-ge halte van 0.050.07 'pet. Een der kas sen leverde een verhoogde opbrengst van 25 pet. Het verslag maakt voorts melding van bestuivings pro even bij druiven, welke onder leiding van prof. Spren- ger te Wageningen werden uitgevoerd! en van selecties bij tomaten. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM, Rott. n. N. Orleans 20 te Tampico. ROTTERDAM, 21 t. Venetië n. Napels. BOSCHDIJK, SI v. Rott. te Baltimore. NOORDAM, 22 r. Rott. te N. York. EDAM, N. Orleans, n. Rott. 21 te Ha vana. CARDIGANSHIRE, Vancr. n. Rott. 20 te Los Angeles. LOCH KATRINE, N. York n. Rott. 21 (3.15 v.m.) 900 mijl W. v. Land's End, HOLLAND—AFRIKA-LIJN. GORONTALO, thuisr., 21 v. Mozam bique. JAGERSFONTEIN, uitr., 22 v. Suez. SPRINGFONTEIN, tbuisr., 22 v. Al- goabaai. GIEKERK, tbuisr., 21 te Dar es Salaam B1LLITON, thuisr., p. 22 Gibraltar. MELISKERK, 22 v. Amst. n. Rott. RANDFONTEIN, 21 v. Rott. te Ham burg. CALLISTO, uitr., 22 v. Antwerpen. SPRINGFONTEIN, uitr., 21 v. E. Lon don. GORONTALO, ttfuisr., 19 v. Beira. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. ALBIREO, uitr., p. 21 (IQ n.m.) Oues- sant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EBMLAND, uitr., 22 van Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KEDOE, thuisr., 21 van Sabang. JACATRA, uitr., p. 21 Ouessant. SIANTAR, uitr., p. 21 Perim. PATRIA, thuisr., 25 (6 v.m.) te Mars. verwacht. SITOEBONDO, 22 v. Batavia te Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SAPAROEA, thuisr., p. 21 Perim. JOHAN DE WITT, tbuisr., p. 21 Gi braltar. MOENA, thuisr-., 20 v. Medan. RADJA, uitr.. 21 (1.37 n.m.) 175 mijl O. v. Land's End. BALI, uitr, 22 v. Suez. BINTANG, thuisr., p. 22 Gibraltar. J. P. COEN, uitr., 20 te Batavia. KAMBANGAN, tbuisr., 20 v. Batavia. KON. PAEETVAAMT MIJ. LEMATANG, 21 te Medan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6