CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 7<"»JAARGANG DINSDAG 22 MAART 1927 NUMMER 2073 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Oil nummer lieslaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Zelfstandigheid. Het is Lekend, dat in de Anti-Revo lutionaire partij zoowel voor- als te genstanders van het Nederlandsch- Belgisch verdrag gevonden worden. In de Pers en op vergaderingen kunnen heide dichtingen zich volko men vrij uiten, mits men dat doe op broederlijken toon en den anaer niet verkettere. Een uiting als van Prof. Visscher kan natuurlijk niet door den beugel, maar niemand onzer denkt er aan om den heer Colijn of den heer Schouten van afwijking van het beginsel der partij te verdenken, omdat zij een ge heel tegengesteld standpunt innemen. Ook andere partijen kennen die meenmgsverschillen. Zoowel de R.-K. Staatspartij als de Sociaal-Democra tie heeft fracties voor en tegen het verdrag. Zoowel bij ons als bij anderen wacht unen zich van het nemen van een par tij-conclusie. Dat zou ook onbestaan baar zijn. Maar zoo denken niet allen er over. Althans de Leider der Vrijzinnig-de mocraten heeft het reeds een en ander maal uitgesproken, dat de Vrijzinnig- Democraten zijn tegen het verdrag. De Standaard' vestigde dezer dagen de aandacht daarop, maar liet niet na om ook op de, op zijn minst genomen, zeer eigenaardige wijze van optreden van den heer Marchant de aandacht te doen vallen. De dictator van de vrijzinnig-demo cratische partij beval, zegt de Stand.. En toch was er weer iemand, die niet gehoorzaamde. De heer Marchant is een democraat. Dat acht hij zijn eeretitel. Hij heeft het ook steeds erg druk over de demo cratie, die met en in hem zal zegevie ren. Wij mogen dus uit zijn doen en laten afleiden, wat men thans onder democratie verstaat. Het schijnt hier op neer te komen, dat de leider dei- partij de stem van de partij volgt. Maar dan heeft eerst de leider uitge maakt hoe de stem van de partij zal zijn. Raadpleging js niet noodig. Hij weet het immers wel? Als hij het niet wist, wie zou het dan weten? Zoo weet hij nu ook dat de partij tegen het Bel gisch Verdrag is. Zij sprak er zich nim mier over uit. Zij kreeg geen gelegen heid zelfs daartoe. Maar de leider pro clameert dat de partij tegen is en nu moeten de vertrouwensmannen van de partij zich daaraan houden. Zoo sprak dan de leider het rondweg uit, dat zijn mannen in de Eerste Kamer zich te gen het verdrag behoorden te verkla ren. Hij kon het zich niet anders voor stellen. En men zou zoo zeggen: hij wil het ook niet dulden. Het eigenaardige is, dat in de V.-D partij steeds met de meening van den Leider absoluut rekening moet wor den gehouden. Tegenspraak brengt tp den duur mede uit de partij gezet te worden. Men zou kunnen vragen was het daarom dat de heer Van Embden ver leden week Woensdag zoo met nadruk liet uitkomen hoeveel moeite hij zich gegeven had om zich een helder beeld te vormen. „Voor mij persoonlijk", zoo sprak hij. „komt er nog bij het pijnlijke gevoel, dat mijn oordeel over het verdrag in hoofdzaak afwijkt vali dat mijner politieke vrienden in deze en in de Tweede Kamer". Maar de heer Van Embden zeide ook dat „aanzegging van onherroepelijke meeningen" het debat vrijwel nutte loos maakt. Daar kan de heer Mar chant het mee doen. De heer Van Embden heeft niet ge schroomd het geïsoleerd standpunt in te nemen. Hij heeft het verdrag warm verdedigd. Wat zou hem boven het hoofd han gen? Moet'de vrees niet rijzen dat er weer een voorman is die het veld zal moe ten ruimen? Eigenaardig verschijnsel. Zoo gauw de vrijzinnig-democratische partij in aanraking komt met de po litieke praktijk, komt nu deze, dan ge ne der mannen, die op vertrouwens- posten zijn geplaatst, in groot perikel. En de insubordinatie liep tot nu steeds op verdwijning uit de partij uit. Dat moge vrijzinnig zijn, democra tisch is het niet, dunkt ons. STADSNIEUWS. CHRISTEL. ORATOR .VEREEN. „CON AMORE". Op Vrijdag 29 April a.8. hoopt de Chr. Orator. Vereen. „Con> Amore" in de Hooglandsche Kerk haar jaarlijksch Kerkconcert te geren, aan den voor avond due van den lSen verjaardag BUREAUHooigracht 35 Leiden - TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 van H.K.H. Prinses Juliana. Het pro gramma, waarover we later nog na dere mededeelingen hopen te doen, draagt daarom, voornamelijk wat het vocale gedeelte betreft, een feestelijk karakter. De meeste nummers zullen ditmaal gezongen worden met begelei- iing van kerkorgel, waartoe een Sauer- pijporgel in het koor der kerk zal wor den geplaatst. Als sopraan-soliste zal medewerken Mevr. Greta de KnegtTer Haar, uit Delft, een veelbelovende jonge zange res. Verder verkreeg de vereeniging de medewerking van 't Amsterdamsch Instrumentaal Solisten-kwartet, be staande uit de heeren D. Speets en D. M. Tonnis (Trompet), R. Sell (Wald hoorn) en E. Haagman (Bazuin), een viertal solisten van het Concertge bouworkest (Dir.; W. Mengelberg), wier artistieke prestaties in de pers schitte rend werden beoordeeld. Dit kwartet zal ook zijn medewerking verleenen bij het „Te Deum Laudamus" van Haydh, het slotnummer van den avord dat bewerkt werd voor koor, dubbel- kwartet, orgel en koper. HET NIEUWE ACAD. ZIEKENHUIS. Aan het gebouw van den Rijksge bouwendienst in Den Haag is gisteren aanbesteed de, afbouw van het gebouw voor interne ziekten epz., nieuw aca demisch ziekenhuis alhier. Laagste in schrijvers waren M. v. d. Velden en P. G. de Jong, te Oegstgeest met f388.883. FEESTVERGADORING CHRISTEL. BESTURENBOND. Onze Chr Besturenbond zal op Don derdag 31 Maart a.s., voor de bestuurs leden van de'aangesloten organisaties een feestavond houden. Afwisselend zullen voordrachten en muziek ten gehoore worden gebracht, terwijl consumptie zal worden aange boden. 't Wordt in één woord een genotvol le avond. Een avond van ontspan ning voor onze werkers. Opdat deze avond in alle deelen sla gen kan, heeft het bestuur besloten dat niemand toegang zal worden ver leend zonder toegangsbewijs. Deze toe gangsbewijzen moeten worden afge haald. Verwacht wordt dat diegenen die zich de moeite getroosten een kaart te halen ook de vergadering zul Ier bezoeken. Alleen op deze wijze is het mogelijk, met zekerheid vast te stellen, hoeveel personen verwacht kunnen worden. De kaarteru zijn verkrijgbaar vanaf Maandag 21 tot en met Zaterdag 26 Maart a.s., aan onderstaande adressen: J. B. H. Grotenhuis, Trompstraat 9; Ph. J. de Leeuw, Schelpenkade 28; J. Slegtenhorst, Koningstraat 16. Ten slotte vestigen wij, om teleurstel ling te voorkomen, de aandacht er op. dat de bestuurder met één zijner huis- genooten slechts toegang heeft. Zonder kaart wordt niemand toegelaten, ter wijl. op één kaart beslist niet meer dan twee personen toegang wordt ver leend. GEREF. GEMEENTE. Door den Kerkeraad der Geref. Gem. alhier is ter vervulling van de vaca- ture-Ds. W. den Hengst, het navolgen de tweetal opgemaakt: M. Hofman te Krabbendijke en J. Vreugdenhil te Bruinisse. POLITIE-JUBILEUM. Heden herdacht de agent van poli tie 1ste kl. A. J. C. Bourgonje den dag waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd bij de politie alhier. Hij is een man, die zoowel bij zijn superieuren als bij zijn collega's goed aangeschre ven staat. Sedert 1919 is hij bestuurs lid der afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Politie-personeel in Neder land; na eenigen tijd het secretariaat te hebben waargenomen is hij thans 2de penningmeester der afdeeling. De jubilaris werd ten stadhuize door den burgemeester ontvangen, die hem de gebruikelijke gratificatie uitreikte. Ook werd hij op hartelijke wijze toe gesproken door den Commissaris van Politie, den heer P. Stapel. Hedenmorgen werd de jubilaris voorts door het personeel gehuldigl, terwijl hem hedenmiddag half 4 een aubade werd gebracht door het Poli- tie-muziekgezelschap. EEN 40-JARIG JUBILEUM. Heden herdacht de heer D. Warners lste haltechef aan het station Heeren singel alhier, zijn 40-jarige dienstbe trekking bij de Ned. Spoorwegen. 22 Maart '87 kwam de heer War ners als arbeider aan het station al hier; in '98 werd hij benoemd tot as sistent te Overveen. daarna was hij als zoodanig werkzaam te Voorschoten en Vogelenzang. Na van 19031908 werkzaam geweest te zijn als stations assistent te Winterswijk en van 1908 1918 te Apeldoorn, werd hij in 1918 be noemd tot lste haltechef te Echteld, als hoedanig hij in 1923 naar hier werd overgeplaatst. Het spreekt vanzelf, dat de dag van vandaag niet onopgemerkt voorbij ging, ook al worden door de Maat schappij alleen 25-jarige en geen 40- jarige jubilea erkend. Vanmorgen werd de jubilaris na mens het personeel van het Station en van Weg en Werken op hartelijke wij ze toegesproken door de heeren Polak en Vogelenzang en werd hem een kap stok met kleed en parapluiebak aan geboden. Ook tal van particulieren deden van hun belangstelling voor den jubilaris die om zijn nauwgezetheid en sympathieke persoonlijkheid zeer gezien is, blijken. Tal van bloemstuk ken waren gezonden, alsmede vele schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen. DIEREN-ASYL. Het bestuur van het Leidsche Die- renasyl bericht ons dat de, gelijk wij gisteren reeds meldden. Zondagmid dag door eenige jongens bij Dr. Hols- neimer gebrachte wolfsgrauwe hel- dershond, wiens rechtervoorpoot bloe dend verwond was, door den heer Hols- heimer verbonden is en per auto naar het asyl vervoerd, waar de eigenaar zich vervoegen kan. Door J. W. is bij de politie aan gifte gedaan dat hij zijn rijwiel, dat een half uur voor een woning op de Oude Vest onbeheerd heeft gestaan, niet meer heeft teruggezien. Door P. B.. van Leiderdorp, is bij de politie alhier geklaagd, dat uit een hem toebehoorend stuk weiland ach ter de Alexanderstraat alhier twee planken zijn ontvreemd van 5 M. leng te, 15 c.M. breedte en 43-6 c.M. dikte. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen betreffende een rijwiel dat onbeheerd aangetroffen is in de Kager straat. De heer J. C. Roelandse, oud-leer ling en gedurende eenigen tijd leeraar van de avondkweekschool van den R.K Volksbond alhier, is benoemd tot lee raar in machine^bank werken en auto techniek aan de gemeentelijke am bachtsschool te Breda. De alhier tot arts bevorderde se- mi-arts C. G. Martmans is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2è klas bij het leger hier te lande. BINNENLAND. RIJKSCOMMISSIE VOOR BEROEPSOMVORMING. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Slo tem aker de Bruine, heeft Zaterdagavond in een der zalen van zijn Departement de Rijks commissie voor opleiding en beroeps verandering van ongeschoolde en min der geschoolde abeiders, van welker samenstelling onlangs melding werd gemaakt, geinstalleerd. In zijn installatierede zeide de Mi nister o.m.: Sedert jaren doet zich op de arbeids markt het verschijnsel voor (ook in andere landen is het te constateeren) dat eenerzijds groote groepen arbei ders veel met werkloosheid te kampen hebben, anderzijds in verschillende vakken een tekort aan geschoolde ar beiders valt waar te nemen. Zoo kan den laatsten tijd worden vastgesteld, dat er een groote vraag is naar in hun vak bekwame metaalbewerkers (klin kers, ijzerwerkers e.d.) terwijl einde Januari 1927 bij de arbeidsbeurzen en correspondentschappen der arbeids bemiddeling nog als werkzoekenden 7800 metaalbewerkers, meerendeels on geschoolden, stonden ingeschreven'. Geleidelijk komt inen dan ook tot de overtuiging, dat de overheid, welke zich groote offers heeft te getroosten, om de werkloozen te helpen, een doel matige wijze van werkloosheidsbesfcrij ding toepast, door, waar zulks moge lijk is, er toe bij te dragen, dat zij, die minder goed hun vak verstaan, en daardoor veel werkloos zijn, meer bekwaamheid in hun werk verkrijgen, waardoor zij weerbaarder worden in de maatschappij en meer kans hebben op werk. Verder wordt daardoor iet wat voorzien in het tekort aan ge schoolden. Aldus wordt voor de on dernemingen tevens de gelegenheid om orders te aanvaarden en ongeschool den» te plaatsen, grooter. Ook kan hier toe medewerken de beroepsverande ring in dien zin, dat getracht wordt arbeiders uit een bepaald vak, waar in een overcompleet is, en die eeniger- mate vertrouwd zijn met bepaalde vaardigheden, welke hen geschikt ma ken» voor een verwant vak, waarin be trekkelijk groote vraag naar werk kracht is, te brengen naar dat andere vak. 'Waar reeds plaatselijk (t© Utrecht en Leiden) getracht wordt, in de goe de richting werkzaam te zijn, heb ik gemeend, dat 's Lands Overheid niet mocht achterblijven integendeel door samenwerking met en zoo noodig door leiding te geven aan di© pogingen, moest trachten, in deze den goeden weg op te zoeken. Aan u, mijn© heeren, nu moge ik verzoeken, te willen nagaan of ten deze de eischen, welke de Nijverheid stelt, de wenschen van de arbeiders en het verlangen van de overheid, om ten» opzichte van het vraagstuk der werkloosheid op dit punt iets goeds te doen, zijn samen te brengen. Niet zoozeer rapporten, getuigende van diepgaande studie zijn het, di© ik u vraag, clan wel voorstellen, die aan sluiten aan hetgeen liet leven van den dag eischt. Waar gij allen in het da- gelijksche practische leven uw taak vindt, zullen ook ongetwijfeld uwe ad viezen ten deze daarvan de sporen dragen. De rede van den minister werd door den vo^r iiter van de commissie, de heer Anth. Folmer, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling beant woord. Het secretariaat der commissie is op gedragen aan den heer Meijer de Vries', hoofdcommies bij den rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhout- scheweg 30, te 's-Gravenhage. Ph. D. BARON VAN PALLANDT VAN EERDE. De heer Ph. D. Baron van Pallandt van Eerde, die zitting in den Raad van Ommen heeft voor de Christ. Hist, partij, heeft als raadslid bedankt, om dat hij zich heeft aangesloten bij den Vrijz. Dem. Bond. „De ster uit het Oosten" oefent blijk baar een vreemden invloed uit. WERKLOOZEN NAAR DRENTE. Naar Het Volk verneemt, wordt in den officieelen brief, waarin de Regee ring den gemeentebesturen kennis geeft van de opschorting der uitzen ding van arbeiders uit de groote steden naar Drente, als reden opgegeven, dat de uitzending vorloopig is uitgesteld, met het oog op zaken, die moeten wor den besproken tusschen de verschillen de ministers met betrekking tot de werkloosheid in het algemeen. Uitvoe ring van de proefneming in Drente zou op deze besprekingen ongewenscht vooruitloopen. PROVINCIALE WET. Nu een wijziging van de zooge naamde Provinciale wet is aangekon digd, is het misschien tijd, tevens den naam dier wet te veranderen. Taal kundig is die niet juist. Er zijn geen provinciale wetten, wel verordeningen. De souvereiniteit der Provinciën bestaat niet meer. Alle wet ten zijn nu Rijkswetten. Bedoeld wordt natuurlijk de wet, die het recht regelt, voor de Provinciën, zooals de ge meentewet het recht regelt voor de ge meenten, maar dan is de juiste uit drukking Provincie-wet of Provin ciën-wet. Dan is de fout vermeden, die nu wordt aangewezen. Wij spreken toch ook niet van de gemeente 1 ij k e wet aldus besluit de heer V(erkouteren) een stukje in de Nederlander. HET KEET- EN PUTBAZENSTELSEL Het Tweede Kamerlid de heer Hiem stra heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot den minister van Waterstaat: Is het juist, dat thans aan de Zui derzeewerken te Den Oever uitsluitend ongehuwde arbeiders te werk worden gesteld, op grond, dat de personen, met de aanneming der arbeiders be last, de z.g. keethazen bij de tewerk stelling van ongehuwden belang zou den hebben^ omdat dezen in de keten van genoemde bazen hun intrek ne men? Indien inderdaad bij de tewerkstel ling van arbeiders bij de Zuiderzee werken de gehuwden bij de ongehuw den worden ten achter gesteld, omdat daarmee de belangen der z.g. keetba zen worden gediend, wil de minister dan pogingen in het werk stellen, om aan dezen misstand een einde te ma ken. HET KAMPEERTERREIN TE HOEK VAN HOLLAND. Door den Commissaris van Hoek van Holland is een rapport uitgebracht aan het gemeentebestuur van Rotter dam in zake verbetering van het kam peerterrein aldaar. De commissaris acht geen enkelen redelijken grond aanwezig om de kampeerders vrij te stellen van de verplichting, welke voor ieder bestaat, om bij plaatsing van een tent aan het strand daarvoor vergunning te vragen en de kosten, aan die vergunning verbonden, te beta len. Ten opzichte van de drinkwatervoor ziening en de electrische verlichting Gewone edvertenftiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel t&rieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Bummer. Buitenland Jhr. Loudon opende de derde zitting van de voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie. Lori Cecil diende het Engelsche vaorsiel in. In de Servische Skoepsjtina belee- digde een lid van de oppositie den Italiaanschen gezant. De toestand te Sjanghai. van hei kampeerterrein zijn nog nade re voorstellen van de- gemeentelijke strandcommissie te verwachten. Indien het -advies dezer commissie het college daartoe aanleiding mocht geven, zullen B. en W. niet nalaten, de vereischte voorstellen betreffende verbetering van de drinkwatervoor ziening en de electrische verlichting van het kampeerterrein te ïloek van Holland in den raad aanhangig le ma ken. TELEFONISCH VERKEER MET BELGIë. De werkzaamheden voor het leggen van een telefoonkabel Brussel-Neder land zullen weldra beëindigd zijn. De nieuwe kabel is zeer belangrijk.. Te Roosendaal zal deze verbonden wor den met de telefoonlijnen Roosendaal Rotterdam en Amsterdam. Zoo zal in de telefonische verbinding tusschen België en Nederland worden voorzien meer dan de behoeften van handel en industrie vergen. Men heeft er op ge rekend, «dat de nieuwe lijn ook zal kun nen dienst do envoor een belangrijk doorgaand telefonisch verkeer van Ne derland met Italië en Spanje. DE SCHOOLKWESTIE TE MUIDERBERG. Naar wij vernemen, hebben B. en W. van Muiden nu bij K. B. een bijzonde re school te Muiderberg is toegestaan, een schrijven gericht tot het bestuur der schoolvereeniging, waarin zij mel den, dat zij het overleg met voornoemd, bestuur, bedoeld in art. 77 der L.-O.- wet 1920. schriftelijk weiischen te doen plaats hebben. Het schoolbestuur heeft thans ge antwoord, dat het B. en W. in overwe ging geeft, om de openbare lagere school te Muiderberg geheel of wel ge deeltelijk, «1 dan niet verbouwd, aan de schoolvereeniging aan te bieden, ten einde aldaar de bijzondere school te vestigen, onder voorbehoud gelijk in het straks genoemde artikel der Onderwijswet ook gezegd wordt dat de inspecteur van liet L. O. een derge lijke regeling goedkeurt. Het schoolbe stuur is van meening. dat alvorens bouwplannen voor een nieuw school gebouw worden ingediend, het aanbe veling verdient, na te gaan of in voren genoemden geest een oplossing is te vinden Uit het Sociale Leven. DE MAASTRICHTSCHE INDUSTRIE. God. Staten van Limburg hebben be sloten bij de regeering aan te dringen in te grijpen in verband met de be- kende moeilijkheden in de glas- en aardewerk-industrie te Maastricht. UIT DE MEUBEL-INDUSTRIE. Terwijl de Behangers Patroonsbond de vorige week in een algemeen© ver gadering te Amersfoort het nieuwe col lectieve contract, 'waarover tusschen een commissie uit de werkgevers- en de arbeidersorganisaties overeenstem ming was bereikt, heeft verworpen, kwam thans hij de besturen der arbei dersbonden de mededeeling in. dat 'de afdeeling Den Haag van genoemden Patroonsbond besloten heeft, de nieu we overeenkomst te aanvaarden. FUSIE TUSSCHEN NEUTRALE BONDEN VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Naar gemeld wordt, zijn op voorstel en onder leiding van het D. B. van het Alg. >{ed. Vakverbond, besprekingen gevoerd tusschen de besturen van den Alg. Bond van Overheidspersoneel en den Alg. Bond van Overheids- en semi- Overheidspersoneel, ten einde te ko men tot samensmelting dezer heide bonden tot één organisatie van over- lieids- en semi-overheidspersoneel. Beide besturen1 verklaarden zich in be ginsel bereid tot medewerking aan het bevorderen van het fusie-denkbeeld en tot terugneming van de wederzijds ge uite beschuldigingen. De onderlinge strijd zal worden gestaakt gedurende den loop van de fusiebesprekingen, on der wederzijdsche verplichting gedu rende dien tijd in de organen geen ar tikelen op te nemen, welke zouden kunnen leiden tot nieuwe geschillen

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1