WAALS. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 21 MAART 1927 DAG-AGENDA. Dinsdag 22 tot Vrijdag 25 Maart, Stadsgehoorzaal: Bazar Jeugdhulp. Dinsdag 22 Maart, kwart over acht, Graanbeurs: feestavond der Chr. Zang-vereen. „Ledagoh". Woensdag 23 Maart, 's av. van acht tot negen uur, zitting van het Advies bureau voor Tuinbouwaangelegenhe- den in het Bestuursgebouw van de Woningbouwvereniging „Eendracht" Kooipark. Leiderdorp. Woensdag 23 Maart, 's av. 79 uur, Zaal „Irene", Tentoon stelling der teekeningen van de Vak- teekenschool. Woensdag 23 Maart, 's av. acht uur. .Kutszaal (zaal 10), Steenscliuur: Ver gadering der A.-R. Prop. Club „Dr. Kuyper". Woensdag 23 Maart, 's av. acht uur, Geref. Kerk, Heerengracht: Ds. S. O. Los, van Den Haag, voor de Geref. Vereen, van Drankbestrijding. Vrijdag 25 Maart, 'S av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Piano-Recital Iturbi De avond-, nacht- en Zondagsdienst der- apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Maart a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4. des nachts en des Zondags. goed beoefenen der opvoedingspractijk onmisbaar is. De onderwijzer kenne het object van zijn arbeid, wil hij be vrediging in< z.ijn werk vinden en daar in gelukkig zijn. 'Wie zich niet met hart en ziel aan de schoone, maar moeilijke opvoedingstaak geeft, hoort niet thuis in de school, hij voedt dan niet op. maar neer. Tegenover den sleurgang en de velerlei moeilijkheden is echter idealisme noodzakelijk. De opvoeder steune op zijn recht en kracht van- Gods wege, hij kenn© bij de beoordeeling van de kinderziel, boven al zich zelve als onwaardig, slecht en onvolmaakt. Daardoor komt hij tot een milder en juister beoordeelen van de kinderzonden. Hij stelle zich naast den kleinen zondaar, en zij zich be wust aan- personen, aan iet9 eigens te arbeiden. De inleider gaat achtereenvolgens na, wat de groote paedagogen hierom trent hebben gezegd. Bij d© bearbeiding der ziel vergeté de onderwijzer echter het maatschap pelijke niet, want de mensch is syn these van geest en stof, ziel en lichaam; En als de zichtbare resultaten teleur stellen, worde de opvoeder niet ont moedigd, maar zoelte steun in het ge bed bij dengrooten Held, die allen ih Zijn dienst neemt, den driftigen Pe trus, zoowel als den zachtzinnigen Markus en den weifelenden Thomas. Hij zaaie in den morgenstond en trek- •ke zijn hand des avonds niet af. Bij de korte bespreking, die op het onderwerp volgt, komen in het bijzon der de tuchtmaatregelen ter sprake. De voorzitter is de tolk der vergade ring, als hij den inleider hartelijk dank zegt voor dit schoone referaat. Na de pauze wordt de agenda der „Voor-vergadering" besproken en wor den als afgevaardigde gekozen de hee ren de Witte en van Ulden. De vergadering wordt met dankzeg ging gesloten door den heer de Witte. BOEKHOUDER BANK VAN LEENING. Tot boekhouder der Gemeentelijke Bank van Leening* is door Commissa rissen der Bank benoemd de heer J. A. van Zanten, alhier. PIANOAVOND RIE BATENBURG. De pianoavond van Rie Batenburg die aanvankelijk 1 April zou plaats hebben is nu gesteld (wegens concert in de groote zaal op 1 April) óp 29 Maart. Rie Batenburg zal het volgen de programma ten gehoore brengen: Fantasia van Mozart, Sonate Haydn, 3 Preludes van Debussy, Suite van Carl Oberstadt en het '2e Heft Chopin Études. JOSé^ITURBI. Op zijn recital, die de beroemde Spaansche pianist José Iturbi a.s. Vrij dag 25 Maart om 8 uur in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal alhier zaf geven onder de auspiciën van de Holl. Concertdir. Dr. G. de Koos, zal hij- werken van Rameau, Coaperin, Beethoven, Tui-ina, de Falla, ten ge hoore brengen. ARMENRAAD. Door het a.s. vertrek van Dr. C. S. Meijering naar Bandoeng (N.-I.) moet een nieuwe voorzitter van den Armen raad worden benoemd, welke functie dopr Dr. Meijering sedert Januai 1923 werd vervuld. .In verband met deze voorziening en. andere benoemingen is de Armen raad tegen a^. Dinsdag 29 Maart in vergadering bijeen geroepen. JULIANA VAN STOLBERG-COMITé. Onder ©ere-voorzitterschap van on zen Burgemeester, Mr. A. van de San- de Bakhuizen, is alhier gevormd een Comité LeidenOegstgeest, met het doel gelden in te zamelen ten behoeve van ae oprichting van ©en gedcnktee- ken ter eere van Juliana van Stolberg, de stammoeder van ons Vorstenhuis. Het Comité is als volgt samengesteld Aug. L. Reimeringer, wetK, voorzitter; Prof. Dr. P. J. Blok, oui-Hoogl. in de Vaderlandsche geschiedenis, vice-voor zitter; Mevr. A. S. C. SchokVing—Mete- RECLAME. Schoonmaaktijd is dure tijd. Wij maken dit onwaar. Overtuigt U door een bezoek aad onze rijk gesorteerde Magazijnen. Schoonmaak-Artikelen Vitrages, Gordijnen. Gordijnstoffen. Landhuisstoiien. Karpetten. Zeilen en Linoleums. China- en Cocosmatten. Behangerij, Stoffeerderij. VRIJ ENTREE. VRIJ ENTREE. Haarlemmerstraat 130/136 lerkamp, penningmeesteres; F. G.-Ro sier, Chef der ard. Algem. Zaken ter se cretarie, secretaris, uitmakend het uit voerend comité; c-n verder Jhr. Mr. Dr. N. C. de Geselaar en Ds. J. Ph. Makkink, tevens leden van het Prov. Com,. Zuid-Holland, J. F. X. Sanders, Wetiu Ds. H. Thomas, voorzitter Leid- sche Oranje vereeniging, J. G. M. van Griettjuyzen, Burgemeester van Oegst geest.£2 Dr. D. Timmermans, voorzit ter der Oranje-vereen, te Oegstgeest. DE SAMENWERKING DER DRIE MIBDENSTANDSVEREENIGINGEN. Van Chr. Middenstandszijcle schrijft men ons: Het- verheugt ons zeer, dat de Leid- sche Post in haar antwoord óp on9 stukje d.d. 8 dezer, getiteld: „de Chr. Middehstandsveréeniging" en de Leid sche post erkent, dat „het niet onze (n.ï. van'de Leidsche Post) bedoeling is het bestaansrecht van een Christe lijke Middenstandsvereeniging te gaan ontkennen". Na deze verklaring be schouwen wij de zaak dan ook als afgedaan, hetgeen zeker dc weg zui-' vert voor een nog betere samenwer king tusschen de drie Middenstands- veréenigingen. Ook wij voelen veel voor „een verde re uitbou wder gecombineerde" vooral nu voor een aantasten van de volko men- zelfstandigheid der drie bestaan de vereenigingen niet meer gevreesd behoeft te worden. Hoe wij ons dit voorstellen? Wij zouden zeggen: hier in Leiden kome in het klein wat de Middenstands/raad is in het groot voor de Middenstandsbevyeging. Iédere Middenstandsvereeniging in. Leiden: wijze drie-, ié den aan, die vaste zitting "hebben-in-het Centraal bestuur Iedere vereeniging is in de keuze to taal vrij. Op de verdere re_geling zul len wij nu niet ingaan, hoewel wij ook hierover onze gedachten hebben. In élk gevai beloven wij de Leidsche Post dat wij dit onderwerp bij het Be stuur cler Chr. Middenstanclsvereen. aanhangig zullen maken en hopen dat de- redacteur dei: Leidsche Post als be st'uurslid der Neutrale Miidenstands- vereeniging van zijn kani hetzelfde dóén zal in zijn vereeniging. DREIGEND CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE ALHIER. In een Zaterdagmiddag gehouden gecombineerde vergadering van het uit ongeveer 100 man in den Christelij- ken, den R.-K. en den Algemeenen Ned. TMetaalbew^rkersbond georgani seerd péfcsoriéel van de Hollandsche Constiuctiewërkplaatsen alhier is be sloten tot het stellen van een ultima tum aan de directie der Hollandsche C.onstructiewerkplaatsen, dat tegen Maandag 28 Maart de staking zal wor den afgekondigd, als de eischen, 5 cent loonsverhoogiiig per uur en verbete ring van enkele andere arbeidsvoor waarden, niet worden ingewilligd. Het ultimatum werd echter nog njet verzonden, omdat inmiddels aan den voorzitter van den Chr. Metaalbewer- kersbond, de lieer Eikerbout, door den directeur van den Ivfetaalbond, de heer J R.-A. Schouten te Amsterdam, de mededeeling was gedaan, dat deze bond. bereid, was met de metaalbewer kersbonden in onderhandeling te tre- ..ilen,_wat. nog deze week zou geschie- ""ctëh. In de Stedelijke Werkinrichting zijn -verleden week opgenomen244 volwassen personen, 18 kinderen, to taal 262 personen.. BURGERLIJKE STAND. Ohdertrou w-d: C. Veenemans jm. 29 j. en C. J. Boer jd. 35 j. B. C. Vrees «wijk j.m. 28 j. en P. Sijbranda jd. 24 i. C. C. de Rooy jm. 22 j. en C. L. W. C. v. Dam jd. 21 j. Q. Brouwer wedr. 40 j. en W.'v. d. Biezen jd. 22 j. A. Reins heven jm. 28 j. en E. Huizinga jd, 23 .i. J. Zitman jm. 20 j. en J. Molenaar 22 j. G- J- Zeeg'ers jm. 23 j. en D. Dijkstra 21 j. J. G. P. J. Duivesteyn jm. 23 i. en M. v. d. Rejjden jd. 21 j. D. v. d. Berg jm. 23 j. en H. O. Martijn id. 21 j. J. J. Lardé jm. 28 i. en J. W C. de jong jd. 24 j. D. Knol jm. 19 j. en P. M. v. Iterson jd. 23 j. BINNENLAND. -^-'t - DE OPBOUW VAN MAAS EN WAAL. Naar wij vernemen hebben vele aan nemers in Maas en Waal' hun werk! still g.eleg'di en ftun bouwvak a 1*0 si de rel ontslagen, wijl zij niet voort kunnen^ met het oog; óp 'de nog onvoldoende af wikkeling der hypotlieekkwesties'. iHet bouwbureau heeft nu de noo'di ge maatregelen getroffen voor bouwi van de noodige schuurtjes bij de nieu we woningen. 1' INVOVR VAN SINAASAPPELEN UIT SPANJE. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, wordt ..in verband met 'de moeilijkheden .bij den invoer van Ne- derlandsché producten in Spanje en de liooge Spaansche invoerrechten, '11 ernstigen aandrang op de regeeringt uitgeoefend, om de inkomende réch ten op de Spaansche sinaasappelen be langrijk t e verhoogen. UITZENDING DER WERKLOOZEN NAAR DRENTE. Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Binnenlandsthe Zaken ea Landbouw, Mr. Kan, aan de gemeen tebesturen van Amsterdam,Rotter dam, Utrecht eii; Den Haag, medege deeld, dat de uitzending van werk- loozen uit déze gemeènten naar Dren te voorloopig móet worden opgeschort In verband met de nadere-regeling van het werklóozerïvraagstuk, 'waarbij nog verschillende zaken besproken moeten worden, is deze maatregel gel nomen. Naar ons wegverzekerd, bet eekent dit echter niet, dat van de uitzending ;der. werkloozen niets zal koinen;- Het as slechtseen voorloopig©-opschorting In verband hiermede zullen de '23 Scheveningschevisschers, die -Maan dag zouden vertrekken, in Den Haag blijven en elders te werk worden ge steld. DE ELECTRISCHE TREINENLOOP. Naar de „N. Haarl. Cr-t," verneemt zullen in de eerste helft van'April, ven moedelijk :den tienden van die maand, tie electrische treinen op het traject Rotterdam-Haarlem V. V. in ifcüenst worden gesteld. Voorloopig zullen slechts de snel-» stoom-treinen vervangen worden doou de electrische z.g. stopsneltreintjes, welke evenwel nog. niet op stroomsnel heid zullen rijden. Dit zal eerst geschieden van 15 Mei a.s. af; tot zoolang geldt ;dus de snel heid, die thaps. de 'stoomtreinen berei ken. Voorts zullen nog onderscheidene treinen ingelegd worden van Rotter dam naar D$]ft, Dén Haag en Leiden. In den loop van den zomerdienst zuil len enkele stoomsneltreinen Amster dam Rotterdam vervangen worden door electrische treinen, echter met do snelheid' van stoomtreinen. Bijl invoe ring van den Wintërdlêhst" zal dei stroomsnelheid ingevoerd worden. Op 15 Mei a.s. zullen op het traject- Haarlem-IJ muiden de electrische trei pen'gaan rijden. Ingevoerd." wordt eeni halfuursdienst. -L VOORONTWERP-ZIEKTEWET. De bond van 'wasohindustrieelen int Nederland heeft zich- met een- adreé gewend tót den Hoogen Raad van ar beid, in welks, adres de boiicl- opkomü tegen de gelijkstelling in het vcorónt- werprZiektewet. van1 /ongehuwde móe ders met .gehuwde. „Men moge", zegt adressant, „op" grond van menschehj'ke overwegingen, de overweging zijn toegedaan, dat in het belang van het onschuldige kindl cle ongehuwde moeder dezelfde ver zorging vóór en nade bevalling ba hoort te genieten, zoo dient toch ver worpen te worden degedachte, d-ati het instituut, del* weltelijke ziektever zekering, voor die.zórg aangewezen zon zijn'". ^BUITENLAND. COOLIDGE'S ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Frankrijk's antwoord uitgesteld. De .Fransche regeering hee.ft nog geen antwoord gezonden op de Ameri- kaansche uitnoodiging o-ni een waar nemer te zenden naar de drie-mogeild- hedén-conferentie betreffende de be wapening ter zee. Het kabinet, dat naar men "verwachtte Zaterdag een antwoord zou opstellen, heeft dit tot a.s. Dinsdag' uitgesteld. De reden hier voor schijnt fe zijn, dat men wil zien, welke politiek de verschillende regee- ringen volgen ten opzichte van de ont wapening in het algemeen. Deze poli tiek zal, naar men verwacht, in begin sel blijken op de bijeenkomsten van de voobrereidende ontwapeningscom missie, welke vandaag te Genève zal aanvangen. Het vwMtel*Ce<rfL-._---- Verscheidene bladen hebben een campagne geopend 1 ter verdediging van. de basis, waarop de Fransche po litiek inzake' d£ ontwapening in het algemeen gegrphd is, 'in .de verwach ting, dat deZe politiek in de vergade ringen der voorbereidende commissie zal worden aangevallen. De berichten "uit Genève, dat ver moedelijk döor lord Cecil een voorstel zal worden ingediend om het geheele probleem der bewapening te vereen voudigen door de besprekingen te be perken tot het kaliber der kanonnen en de totale hoeveelheid oorlogsmate riaal, die in vredestijd mag worden gehandhaafd, worden in de pers druk besproken. Dit voorstel zou volkomen in tegenstelling zijn tot de Fransche politiek, volgens welke hij een raming van de oorlogsmacht van een land al le potentieele factoren, zooals de geo grafische positie, de natuurlijke hulp bronnen en cle industrieele krachten in aanmerking moeten worden geno men. Men vreest daarenboven, dat het voorstel van lord Cecil ook in zal slui ten, dat reservisten gerekend zullen worden deel uit te imaken van de vre- dessterkte van het leger en dat "het verder de afschaffing van den dienst plicht zal omvatten. Dit zou een directe aanval zijn op het bewapeningssysteem, volgens het welk Frankrijk op het ^«ogenblik zijn leger reorganiseert. Geen enkele-Fran sche minister, ook niet in de linksche regeeringen, die sedert cle verkiezin gen van 1924 aan het bewind zijn ge weest, heeft ooit de afschaffing van der: dienstplicht voorgesteld en cle bla den, die den dienstplicht verdedigen, voeren aan, clat Engeland tracht zijn eigen instellingen aan de continentale mogendheden op te dringen. NAAR HET KONINKRIJK POLEN? De viering van Pilsoedski's naamdag. Het feest van Pilsoedski's naamdag is Zaterdag in geheel Polen en spe ciaal te Warschau met grooten luister gevierd. Reeds Vrijdagavond begonnen de feestelijkheden met oen taptoe van het garnizoen en een fakkeloptocht der politie, naar het „Belvedere", het oude paleis der Poolsche koningen, terwijl in de opera een 1 gala-voorstel ling werd gegeven. - Zaterdag werd in de geheele stad ge vlagd, terwijl de scholen gesloten wa ren. Vele vrijwilligers; uit alle deelen van hét land zijn met muziek naar Warschau gekomen; vóór het vervoer per spoor werden -hun vrijbiljetten ver strekt. Gistermiddag vond een parade der vrijwilligers plaats. De nationaal-démocratische pers protesteert, niet zonder bitterheid te gen deze Pilsoedski-feesten. Zij zin speelt daarop op de in omloop zijnde geruchten, volgens welke Pilsoedski het koningschap'van Polen zou begee- ren en verklaart, dat het nergens ter wereld de gewoonte is, den naamdag van den minister-president op een der gelijk luisterrijke wijze te vieren, doch dat dit slechts bij gekroonde 'hoofden geschiedt. NEDERLAAG DER NOORDELIJKEN IN CHINA. Het front bij Sjanghai doorbroken. De bezetting van Sjanghai door de Ivantonneezen wordt zeer spoedig ver wacht; De optrekkende zuidelijke strijdkrachten zijn nog slechts 30 kilo meter ten zuiden en ongeveer 80 K.M. ten westen van de stad verwijderd. De verdediging van de Sjantoeng- strijdkrachten aan het Soengkiang- front is bezweken. Het front wordt op gerold en de noordelijken trekken in de richting van Sjanghai terug, waar reeds duizenden hunner troepen bin nenkomen. De Kantonneezen vinden Soetsjau reeds ontruimd, waardoor zij den be langrijken Sjanghai-Nanking spoor weg beheerschen en den sleutel van Sjanghai in handen hebben. Hun troe pen, die van het Zuidwesten aanval len, zijn de Whampoo-rivier, 10 K.M. van Soenkiang overgetrokken en be vinden zich, naar thans gemeld wordt reeds in de nabijheid van die stad. Talrijke vluchtelingen komen in pa niekstemming Sjanghaibinnen, waar het gedonder der kanonnen reeds dui delijk kan- worden - gehoord. Muiterij onder Tsjang Tsoen-isjang's troepen. Amerikaansche zendelingen, die uit Nanking- aankomen, melden,, dat er in den omtrek hevig wordt gevoch ten. Vele burg.ers - zótiden daardoor twee dagen geleden gedood en gewond zijn. Zeventien honderd man troepen van Tsjang Tsoeng-tsjang, die aan het muiten waren geslagen trachtten het arsenaal te Nanking te veroveren, doch zij werden door de trouw gebleven troepen neergeschoten. In verband met deze ongeregeldhe den hebben bijna alle Europeanen de stad ontruimd. De zendelingen geloo- ven, dat de troepen van Tsjang Tsjoeng-tsjang de stad zullen blijven verdedigen. Ofschoon m'en- het resultaat van de militaire conferentie te Peking zoo veel mogelijk geheim houdt, wordt ge meld, dat de Fengtien-militaristen be sloten hebben zoolang mogelijk langs de Gele rivier stand te. houden, ten einde zoodoende te trachten de bezet ting van de provincies Sjantoeng en Tsjili door de Kantonneezen tegen te gaan. De vroolijke kant van den Burgeroorlog. Bij al de sombere verbalen over roof -moord en doodslag ini den Chineeschen burgeroorlog, waarin eigenlijk maar zoo weinig echt gevochten wordt, doet het goed eens even iets vroolijkers te lezen, dat een eigenaardig licht werpt op het operetteachtige karakter van dezen toch in wezen zoo ernstigen strijd. Sir Perciv&l Phillips, de correspon dent van de Daily Mail in Sjanghai, weet te vertellen, wat de reden is, dat de vloot der Noordelijken, wier komst te Sjanghai was aangekondigd, aldaar niet verschenen is. De officieren heb ben n.l. geweigerd in hun lompen te verschijnen voor de net-gekleede vreemde marine-officierent te Sjanghai Zij zeiden niet te zullen vertrekken als zij geen nieuwe uniformen kregen en de bemanning, die al in vier maanden geen gage heeft ontvangen, sloot zich bij hen, aan. De niet minder dringende eischen van Tsjang's troepen te land, zoo ver telt sir Percival verder, hebben een noodlottig gevolg gehad voor de hon den der Europeanen te Sjanghai, want deze zijn op rantsoen gesteld omdat de regeering van Sjantoeng alle be schikbare hondencakes voor het leger heeft opgekocht. Naast deze tegenslagen, valt er voor Tsjang toch ook een gelukkig feit te me moreeren. Men weet, dat de Ghineesche soldaat niet te velde trekt, als hij niet voorzien is van een regen- scherm, dat een van zijn kostelijkste Gemeentelijke Aankondiging r CANDIDAATSTELLING VOOR OEM GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Leiden brengt hét. volgende ter openbare kennis: Op Dinsdag, 12 April aanstaande, zal plaats hebbejm de candidaatstel- ling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voor middags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het Hoofdstembureau in eiken kieskring, ter secretarie der gemeente worden in geleverd lijsten van canclidaten, als bedoeld in artikel 35 des Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste zestien candidaten worden geplaatst, Iedere lijst moet worden onderteeken.fi door ten minste 25 personen( die vol gens de kiezerslijst, geldendé op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad binnen den kieskring. .Dezelfde kiezer mag niet meer. dan één lijst onderteekenen. De. candidaten moeten, met vermel ding van hun voorletters en woon plaats, op'de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin do^r de onder teekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde, vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld' mét den naam van haar echt genoot of overleden echtgenoot onder toevoeging" van haren eigen naam,.- voorafgegaan, door het woord „gebo-' ren" -of een afkorting van dit woord.- Bij de vermelding van een candi-, daat mogen de voorletters geheel of- ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorko men op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd- de in art. 4 van het Koninklijk Besluit, van 12 December 1917(Staatsblad/-no.' 692), bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn can didaatstelling op deze lijst. Indien de. candidaat zich buiten het Kijk in Eu ropa bevindt, kan de hierbedoelde verklaring telegraphisch worden ge daan ,en is-zij niet aan het officieel© formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschie den persoonlijk door één der onder teekenaars. De candidaten kunnen da-ar bij tegenwoordig zijn. Van de in levering wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewil liging, hierboven vermeld, zijn ter sé» cretarie dezer gemeente kosteloos vér-' krijgbaar tot en met den dag der can- didaatstèllïng. In herinnering wordt gebracht ar tikel 148 der. 'Kieswet, 'luidende als volgt: a.v Hij, die een lijst, als bedoeld in ar tikel 35 inlevert, wetende dat zij" voor zien is van handteekeningeri van per sonen, die niet bevoegd zijn- tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor 'de inlevering geschiedt, terwijl zón der die handteekeningen geen vol doend aantal voor eene geldige lijst izou overblijven, wordt) gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een© geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor dieinlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Leiden, 18 Maart 1927. De Burgemeester voornoemd^ A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, uitrustingsstukken is. Nu wil het ge val, dat Hangtsjou, dat Tsjang prijs heeft moeten geven, het centrum is van de militaire regenschermfabrica- ge. Niettemin is Tsjang's ópper-inten dant er in geslaagd, een order van 40.000 regenschermen voor de Noorden lijke troepen te plaatsen. Als deze nu niet op zullen' rukken.... ITALIë EN DE BALKAN. Belgrado protesteert. '7 De Joegoslavische minister van" Bul- tenlandsche Zaken, Peritsj, heeft Za terdag in de Skoepsjtina een rede ge houden, welke in verband met den huidigen toestand njet groote belang-" stelling tegemoet werd gezien. Het huis en de tribunes waren dicht be zet; tal van diplomatieke vertegen woordigers woonden de zitting bij. De rede van Peritsj was van het be-^ gin tot het einde kalm 'en zakelijk en maakte een merkbaren indruk op-de toehoorders. Herhaaldelijk werd hij onderbroken door bewijzen van in stemming, met name toen hij omtrent Joegoslavië verspreide alarmeerende berichten met nadruk tegensprak en op de vredelievende bedoelingen, van Joegoslavië wees. Hij veklaarde, dat het land niets gevoelt voor een of an der militair avontuur. „Wij zijn bereid", aldus Peritsj, „elk. bewijs voor onze vredelievende poli- 'tiek te geven. Zelfs zijn wij bereid, een enquête in ons land toe te laten, in te stellen door militaire en andere deskundigen uit alle landen, die zich ter plaatse ervan zullen kunnen over tuigen, dat de stand van onze natio nale verdediging het normale niet te boven gaat en da* berichten omtrent toebereidselen tot een inval in Alba nië ongegrond en tendentieus zijn, en verspreid zijn met de bedoeling, in Al banië ongerustheid tem aanzien van_ Joegoslavië te verwekken"»

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2