NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG RECLAME DAG-AGENDA. Vrijdag 18 Maart, 's av. acht uur, Hooigrachtkerk: Ds. D. A. y. d .Bosch, van Ben Haag, over „Het Gebed". Dinsdag 22 tot Vrijdag 25 Maart, Stadsgehoorzaal: Bazar Jeugdhulp. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. brengsten tegenover, die omhoog ginj 'gen: de personeele belasting steeg van f 1.378.740 tot f 1.543.000, de vermo gensbelasting1 van f 497.0S7 tot f 1.046.797, de dividend-belasting v, f 324.612 tot f 399.024. De zout-ac- tijfis ging met f 28.000 voorruit, het' zegelrecht met f 30.000. i Ook de stijgende beweging in tie 'opbrengst der "loodsgelden hield aan,, zij klom van f 341.631 tot f 418.406. Alles te zamen genomen was Febru- Jari 1927 geen maand om op te roemen ook niet om over te treuren. Haar eindcijfer maant tot voorzichtigheid en oplettendheid. Vergelijkt men de totaalopbreng'st over de twee verstreken maanden van 1927 met de opbrengst over hetzelfde tijdperk van 1927, dan is er tenslotte' toch groote reden tot dankbaarheid! gelijk het hiervolgende overzicht aan toont. "Opbr. Tan.-Febr. '27 f 84597025 iOpbr. Jan.-Febr. '26 78832540 Meer opbregst in 1927 f 5764485 Opbr. Jan.-Febr. '27 f 84597025 Geraamde opbr. v. 2 mncl. 78751433! Pntv. boven de raming f 5845592: HET NEDERLANDSEBELGISCH VERDRAG. Ter gelegenheid van de behande ling der begrooting van buitenland- sche zaken gistermiddag, in den Bel gischen Senaat zeide* Van'dervelde, de minister van buiten! andsche zaken, in antwoord op een zinspeling van den rapporteur Digneffe op de mogelijk! ;iieia dat het Belgiscn-Nederlandscb verdrag verworpen zou kunnen worden woordelijk het volgende: Ik hoop, dat wij het allen omtrent; 'dat punt eens zullen zijn. In de Kamer heb ik verklaard, dat er bij' ons geen annexatieplannen bestonden. Ik meen xdat die besliste en onomwonden ver klaring een einde zal maken aan de beroering, die destijds onhandige en onvertogen woorden op een vergade ring van onbevoegde personen hebben verwekt. (Goed, zeer goed). Dit ge zegd zijnde, hebben wij alleen te wach ten op de beslissing van het Nederland! sche parlement, doch nu reeds wensch ik hulde te brengen aan de eerlijkheid! en de energie, waarmede mijn collega' <ie minister van buitenlandsche zaken van Nederland het verdrag verdedigt.. (Levendige instemming). Ik wensch hem het succes toe, dat hij verdient. Ik wensch hem dit in de eerste plaats, omdat ik vurig verlang, dat tusschen; België en Nederland een hartelijke en vertrouwelijke vriendschap zou be staan. (Handgeklap). Beide volken •kunnen in het kader van den Volken bond de grootste diensten aan de zaak van den vrede in Europa bewijzen. De Nederlanders zoowel als de Bel gen hebben er het grootste belang bi), zich met elkaar te verstaan en het» er niet toe te laten leiden, dat de Schel 'dekwestie op het Internationaal' Bu< 'reau wordt neergelegd. (Herhaald handgeklap). STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. iVergadering y. Donderdag] 17 Maart De heer DOBBELMAN (R. IC.) zet rijn gisteren afgebroken rede voort. Hij zegt ,dat niet nauwkeurig is on* schreven en vastgelegd, wat wij zullen; geven. Wij mogen ons volk geen zware) offers opleggen, die misschien nie'C ceens gewaardeerd, wellicht zelfs als vrees en zwakheid zouden worden be schouwd. De heer DE ZEEUW (S. D.) za'il zich gelukkig achten, als het verdrag door de Eerste Kamer wordt verwor pen, al zit daaraan voor hem tie on aangename kant, dat de Eerste Ka mer bij ons volk in beteekenis zal' win nen. De heer VAN .WASSENAER VAN? CATWIJCK (C. H.) is tegen het op nieuw onderhandelen op de grondsla gen van dit verdrag!. Er inoet eersti een schoone lei zijn. De heer HEERICENS THYSSEN (R. K.) acht het onnatuurlijk om tej eischen, dat Nederland en België op nieuw gaan onderhandelen op een anderen grondslag. Er is een stuk,, waar men van uit moet gaan, n.l'. het bestaande verdrag van 1839. Bij ver werping zullen derden er zich mee gaan bemoeien. Spr. is niet voor on gewijzigd aanvaarden van het verdreg. Spr. vraagt nadere mededeelingen waarom of het kanaal' Wemeldmgd niet in de plaats van het Moerdijkka naal ljan tireden. De heer WIBAUT (S. D.) acht dd angst voor het verdrag, bij .sommige arbeidersgroepen ongemotiveerd. Voor het gros der NederJandschei arbeiders geniet het verdrag geen be langstelling. Nadeel voor Nederland-' ische belangen bestaat in de eerste 20 liaar niet. Amsterdam moet een betere Rijnverbinding hebben. Spr. meent dat .Nederland ook zon der verplichting bij' verdrag tot mede werking van een Moerdijkkanaal zoui moeten besluiten, omdat goede inter nationale verhouding dit eischt. Onze positie in de Economische 'com ferentie wordt straks onhoudbaar na- de verwerping- van het verdrag, om dat Nederland zijn positie niet begriji pen zou. Wanneer rnen den Belgen verwijt,, dat zij speciale tarieven hebben ter bevoordeêiing van spoorwegen en scheepvaart, dan moet Nederland ookl de hand in eigen boezem steken. Spr. vreest wel niet ernstige nadee- len van de inmenging der mogendhe den, maar toch zuilen er wel een paar diplomatieke' nota's komen, die heü effect hebben, dat Nederland wordt: gedwongen om tot overeenstemming met België te komen. Spr. vreest wel, dat wij bezig zijn in West Europa een tweede Balkan te scheppen als wij handelden, zooals sommige bestrijders van het verdrag willen. Spr. wenscht niet naar het verleden, maar naar de toekomst te zijn.Spr. huldigt den Minister als de drager van het nieuwe internationalisme. De vergadering wordt te vijf uur verdaagd tot Vrijdag, li uur. RECLAME. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprat©!» Bij alle Drogisten, ^BUITENLAND. BE FKANSCH-BUP'SCEE HANDELSBESPREKINGEN. Een voorloopig protocol geieekend. Er is te Parijs een Fransch-Duitsch protocol geteekencl tusschen minister Bokanowski en Potse, het hoofd van de Duitsche delegatie,, vaststellend den ^lgemeenen grondslag voor de toepas sing van de definitieve overeenkomst tot regeling o.a. van den invoer van Fransehe wijnen in Duitschianti. De definitieve overeenkomst zal de bepaling van meest-bevoordeelde natie aan de Fransche producten bij de bin nenkomst in Duitscliland verleenen. Daartegenover zal Frankrijk de laag ste tarieven aan de Duitsche produc ten toekennen. DE VER. STATEN EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een uitvoerige Amerikaansche memorie. Het Volkenbondssecretariaat heeft een uitvoerig Amerikaansch antwoord openbaar gemaakt in zake het rapport dat de gemengde Volkenbondscoan- missie aan de voorbereidingscommis sie voor de ontwapeningsconferentie aangeboden heeft, nopens eenige oeco- nomische en financieele zijden van het ontwapeningsvraagstuk. De Amerikaansche memorie beves tigt helaas al te duidelijk, dat er om trent tal van kwesties nog steeds een geweldige kloof bestaat tusschen de opvattingen van Amerika en van Frankrijk. Geen van de pogingen tot compromis van de gemengde commis sie inzake het internationaal toezicht op de naleving wan de ontwapenings conventie wordt door Amerika aan vaard. Amerika verklaart opnieuw, dat internationale goede trouw en eer bied voor verdragen de grondslag van de ontwapeningscoventie moeten zijn, doch zondigt zelf tegen dit beginsel door bij de bespreking van den chemi- scben oorlog ronduit te verklaren, dat ondanks conventies, inhoudende een verbod van den chemischen oorlog, geen enkele staat toch afstand zal kun nen doen van zijn recht om verdedi gingsmaatregelen tegen een eventuee- len gasoorlog te treffen. Om deze reden weigert 'Amerika dan ook het voorstel der gemengde commissie te aanvaarden, dat militai re oefeningen met gasbommen enz. zullen verboden worden. Na dit Amerikaansche antwoord wor den de vooruitzichten voor het succes de ontwapenings conventie moeten zijn. volgende week er zeker niet beter op. DE BEDREIGING VAN SJANGHAI. Een nieuwe algemeene staking. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat het thans op het terrein van den strijd ten zuiden van Sjanghai betrek kelijk rustig is, rustiger dan het een week lang was, en dat geen der beide combatanten nog aanvallen onder neemt. Verscheidene vreemdelingen zijn naar Ningpo en Bantsjau terugge keerd. Gisteren bestond in Sjanghai eenige ongerustheid over de onver klaarbare verbreking van de commu nicatie overal ten westen van Nanking Te Sjanghai is weer een-nieuwe cri sis uitgebroken, nadat het bericht zich had verspreid, dat Nanking gevallen was. Een neiuwe algemeene staking werd geproclameerd, waaraan 13.000 werklieden! gehoor gaven, terwijl er voorts verwacht wordt, dat nog een kwart millioen man in de naaste toe komst zullen staken. ZWITSERLAND EN RUSLAND. Onderhandelingen te Berlijn? Te Genève gaan geruchten als zou den te Berlijn onderhandelingen plaats hebben tusschen de Sovjet-ambassade en de Zwitsersche legatie over een mo gelijke hervdtting der politieke en com mercieele betrekkingen tusschen de beide landen. Daarbij zou tevens getracht worden de oorzaak van de breuk, tiL de moord op Vorovsky, zoodanig te regelen, dat deze niet langer een schaduw zou wer pen op de Russisch-Zwitsersche betrek kin gen. KORTE BERICHTEN. De Zwitsersche politie zou een uitgebreide organisatie hebben ont dekt, welke op Zwitsersch grondge bied spioneerde ten gunste van sovjet Rusland. De Britsche kabinetsraad is ge reed gekomen met het ontwerp tot wij zigiilg der vakvereenigingen-wet. Men verwacht, dat het ontwerp spoedig bij het parlement zal worden ingediend. Mellon heeft, in een schrijven aan den rector van de Prinoeton-universi- teit, nogmaals inzake de oorlogsschul den zijn standpunt uiteengezet, dat hierop neerkomt: geen hervatting der onderhandelingen, geen annuleering der schulden. i De agitatie in heel de Poolsche industrie neeimt steeds toe. Openlijk verklaart de socialistische pers, dat de strijd niet langer gaat cum een loon- actie, doch om politieke doeleinden. De Fransch-Russische onderhan delingen over de regeling der schulden worden Zaterdag a.s. heiwat. In den toestand van den oud- staatssecretaris von Kühlmann is een aanmerkelijke verbetering ingetreden. De patiënt verkeert niet meer, in le vensgevaar. UIT DE OMGEVING. NOORDWIJKEHHOUT. Dö vereeniging tot stichting en in standhouding van Ned. Hexv. Scholen met den Bijbe, hied .Woensdagllavoiid haar 5e jaarvergadering in „de Uemeein- tewoning". De voorzitter Ds. P. Hofstede, open de met gebed en herdacht daarna in korte trekken hetgeen in de afgeloopen 5 .jaren is' geschied. Toen wij voor 3L/i jaar onze solfooi konden openen, waren er nauwelijks 40 leerlingen, thans hopen wij onzen nieu wen cursus niet 92 leerlingen aan te vangen. Er is dus vooruitgang, ook mo gen we gewagen van zegen. Een har telijk woord van dank komt hiervoor ook toe aan het onderwijzend personeel. De Openbare School is nog niet verdreven, 18 MAART 1927 voor 5 jaren hadden wij dat niet gedacht •doch er stellig opi gerekend dat deize binnen 5 jaren opgeheven zou worden. Is de Openbare School niet opgeheven, tevens past ons te erkennen, aat wij er ook geen last van hebben ondervonden. De heer G. Wesseling, secretaris, bracht dgaarna verslag uit der vorige jaarvergadering, der gehouden Ouder avond en het jaarverslag, welke allen onder dankzegging werden goedgekeurd1. De heer G. Musegaas, penningmeester, bracht het financieele verslag uit, de rekening over 1926 sloot met een batig saldo van f 625,93, in ontvangsten en uitgaven met f 6397,24V2. Bij de 3-jaarlijksche afrekening met de Gemeente, bleek, dat yooral onder het Hoofd der School, den heer K. J. Noaj een zuinig beheer is gevoerd, waar de vereeniging óp f1200,uit de ge meentekas aanspraak kon maken, is er slechts fiooo,gebruikt. Hebben wij niet het uiterste van de gemeente gevraagd, hierbij past toch ook de er kenning, dat net gemeentebestuur steeds een loyaal standpunt tegenover ons heeft ingenomen. De heer O. v. Eeuwen en G. v. cl. Tang, welke de boeken en bescheiden der penningmeester hebben nagezien, verklaarden dat alles zich in de beste orde bevond, en dat een woord van dank voor het gehouden beheer zeker op zijn plaats was. Het volgende punt was de bestuurs verkiezing. De samenstelling is aldus, da Predi kant is ambtshalve voorzitter, de Ker- keraad wgst 3 bestuursleden aan en de vereeniging ook 3. Van de door den Ker keraad aangewezen leden waren aan de beurt van aftreding de hoeren J. Par.e- vliet-en J. Ploogstraaten, welke beiden herbeno emd werden. Van de door de ver eeniging aangewezenen was cle beer G. Musegaas aan de beurt van aftreden, met algemeene stemmen werd hij her kozen. Allen namen hun functie weder aan. Den heer D. J. Westrik brengt daar na,, evenals vorige jaren, weder het ver leenen van stemrecht aan vrouwelijke leden ter sprake. Hij acht het verkeerd, waar zelfs ip de Ned. Herv. Kerk ter plaatse, de vrouwen wel stemrecht heb ben, dit in de Schoolvereeniging niet het geval is, z.i. is dit hier veel noodi- ger, wij hebben zelfs kinderen op onze school, waarvan de vader R. K. is en de moeder Protestant, zelfs deze moe ders uit te sluiten acht spr. ongewenscht De voorzitter voert hiertegen aan, dat volgens het Reglement, zoo'n voorstel! minstens 4 weken voor de jaarvergade ring met redenen omkleed, schriftelijk moet worden ingediend, om op de jaar vergadering in behandeling te kunnen komen. In d£zs vergadering moeten dan min stens 73 der leden aanwezig zijn, anders moet het voorstel tot een volgende ver gadering aangehouden wordem D'& Jheer Westrik antwoordt hierop, dat hij den reglementairen weg hoopt te bewandelen en zijn voorstel schriftelijk in zal dienen. De heer Padding vraagt hoe het staat met het onderzoek van het Bestuur in zake oprichting van een Bewaarschool gelijk op vorige jaarvergadering is toe gezegd. De voorzitter verklaaart zonder eeni ge nadere motiveering, dat er ontzettend veel moeilijkheden zijn, dat het Bestuur er niet de kans voor ziet; gaarne zag de voorzitter, dat de heer Padding met een uitgewerkt schema wat kans van slagen had, kwam. De heer Padding antcordt hierop, dat volgens zijn meening, het Besiuur met een dergelijk schema moet komen en niet 'een der leden, gaarne vernam hij waarin de moeilijkheden bestaan, is het financieele offer te groot, is het aantal leerlingen te kl'ein, of is het iets anders. De heer K. J. Noij, Hoofd der School, deelt hierop mede, dat in een onlangs ge houden vergadering van de vereeniging „Volksonderwijs", deze zaak in den bree cle is besproken, en dat wellicht spoe dig ook voor onze gemeente den ge- wenschtein tijd is aangebroken voior op richting eetner bewaarschool. Rij ae rondvraag kwam nogmaals het aantal leerlingen ter sprake 'en in ver band hiermede de mogelijkheid van het verkrijgen van een 3en leerkracht. Het aantal nieuwe leerlingen der nieuwe cursus is 92, daarboven nog 4 schippers kinderen, welke af en toe komen; dus er is zeer veel kans dat spoedig een 3e leerkracht verkregen kan worden. Daarna stelde de heer Noij er nog prijs op, om hier te verklaren, dat bij de besprekingen over de bouw van een yarning voor hem, hij geen bezwaar heeft gemaakt tegen de gemeentehuur, doch juist tegen ae andere gestelde voorwaar de. Naar aanleiding van deze verklaring ontspon zich 'nog een lange discus sie, waarop wellicht later nog terugge komen zal worden. De voorzitter sluit met dankgebed de vergadering. HAZERSWOUDE. [Vergadering] van tien Gemeente- raati op Dinsdag 22 Maart a.s., |des voormididags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het stichten van een noödislachtingsgebouw aan den ,Ge-' meeneweg Dorp. Verordening, tot heffing van school gelden voor het Lager onderwijs. 4. Wijziging begrooting 1926. 5. Vaststelling kohier Hondenbelas ting dienst 1927. Onder leiding van Iden heer van der Ban, landbouwleeraar te Reei* wijk is alhier een vereeniging opge richt van oud-cursisten vJd. landbouwi wintercursus met aanvankelijk ,17 le lden. Als' bestuursleden welden gekozen de heeren S. Voets, voorzitter; 'A1. Oppelaar, 2de voorzitter; P; Noor-; 'dam, secretaris; D. ,Sol, penningmees ter; W. Oppelaar, bibliothecaris; did allen hun benoeming aanvaardden. De tuinbouwwixiteroursus gaf 11* tegenwoordigheid van den heer Ir. G. Ph. Moerl'an'ds, Rijkstuinb011 wconsu- Tent te Boskoop, haar eind!es, in del openb'are'school. I. Alle vragen door de onderwijzers tot 'de cursisten gericht, werden vlot beantwoord, waarover genoemde heer zijd blijdschap uitsprak en r.an allo cursisten een diploma uitreikte. De A. R. kiesvereeniging „Neder land en Oranje", hield Woensdag avond in het lokaal achter de Geref. kerk een vergadering, bijgewoond! Idoor 35 leden. De voorzitter, de heer D. 'de Bruin, opende, nadat gezongen was P&. 121 vers 4, het samenzijn met gebed en las Ps. 121. De secretaris', de heer B. Offringa, •las cle notulen der laatst gehouden ver gadering, die onder dank werden goedi gekeurd. Door den penningmeester, de heer C. W. Oppelaar, werd rekening en 'verantwoording gedaan van gehouden beheer. De ontvangsten hadden bedragen f 205, de uitgaven f 178,101/2. alzoo 'm batig saldo van f 26,89V2. Door de heeren W. Tom en L"). Qualm werden de rekeningen en be scheiden nagezien én in 01de bevon den. De voorzitter bracht aan penning meester en commissie een woord van; dank. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren Jac. Bol1 en G. Maaskant weder herkozen. Hierop had een bespreking plaats! voor de te voeren propaganda voor 'd^ a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten. Verschillende personen wer den aangewezen voor dit werk en al len opgewekt trouw op hun post ta zijn. Hierop kwam aan de 01de de vast stelling van de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing. Na gehouden stemming werd (dé' lijst vastgesteld als volgt: 1. D. de Bruijn, 2. Jac. van Beek. 3. L. Noordam. 4. J. van Leeuwen. 5. IJ. Bol. 6. H. Langeveld. 7. G. vaix Dorp. 8. Y. Zintel. 9. C. \V,. Oppelaar., 10. C. Hark es. De voorzitter sprak een woord van dank voor de trouwe opkomst, waar op de heer R. Offringa, nadat gezon gen was Ps. S9:1' voorging in gebecfv LEIDERDORP. Den 24sten Maart a.s. zal h&t 40 jaar geleden zij cl. dat Ds. T. H. Woud stra, Pred. b(j de Geref. Kerk alhier, door het classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerk van Rotterdam, als Precli kant der Ned. Herv. Kerk te Maassluis werd afgezet. Na nog drie jaar de Ned. Geref. Kerk (Doleerende) van Maassluis als Bredi kant- te hebben gediend, vertrok hij in 1891 naar Leiderdorp, waar hij tot op heden onafgebroken als Predikant is werkzaam geweest. Woensdagavond hield de Anti-Rev. .Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" al hier, een ledenvergadering. De Voorzitter, de heer G. Los, opende! de vergadering met het lezen van Ps. 93, liet zingen Ps. 84 1, en ging voor in gebed. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Het jaarverslag door den secreta ris, den heer A. Roest uitgebracht, was keurig saamgesteld. De penningmeester bracht verslag uit van cfen financieelen toestand van da vereeniging. Het vorige jaar was er. een tekort van f 17,69. 1926 sloot met een overschot van 112,33, zoodat er nuaog in kas is f 5,36. Hierna had een stemming plaats over drie aftredende bestuursleden, welke al'- le drie met greote meerderheid herkozen werden en wel de volgende heeren: G. den Braver, L. van der Sijs en W. Ko ning, die zich deze benoeming weer lie ten welgevallen. Vervolgens kregen wrj' de stemming voor de candidaten voor den Gemeente raadsverkiezing, doch vooraf stelde de voorzitter voor, om voor de stemming te adviseeren: „stem op No. één' wat na eenige bespreking werd goedge vonden. Voorts werd nog goedkeuring gevraagd van het voorstel, aat wanneer eén van de candidaten door voorkeur stemmen mocht gekozen worden, hij zich aan de uitspraak van de leden van de Kiesvereeniging zou onderwerpen, wat na eenige bespreking ook werd goedge vonden. Hierna werd tot stemming over gegaan. Den uitslag hebben wij gisteren reeas vermeld. Allen namen genoegen met de plaats hun door stemming op de lijst aangewe zen. De heer van der Zwet sloot de ver gadering met dankgebed, nadat nog voor af was gezongen Ps. 77 7. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Nedi. Herv. Gem. voorin. 10 uur Ds. Hospers en nam. 5 uur. de heer de Wit, Gand. te Noordwij- kernout. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Koers. VOORSCHOTS*. Gisteravond hield de St. Geref. Partij, afd. Voorschoten en Omgeving, een openbare vergadering in de achter zaal van Hotel Deurloo. Daar de voorzitter, de heer Meier van Wassenaar, verhinderd was, opende de heer Lemain de vergadering met ge bed en las een gedeelte van 2 Kron. 12, sprak daarna een openingswoord waarin hg het doel der partij uiteenzette en gaj dan het woord aan dein heer Ker sten van Rotterdam, lid der Prov. Sta ten van Zuid-Holland. Deze sprak over: „Wat ons nu te doen! staat". Het antwoord op deze vraag vindt spr. in den naam der kiesvereeni ging alhier„Tot de wet en tot de getui genis". Dit antwoord heeft echter be trekking opi de algemeene politieke situ atie. De uitslag der verkiezingen van 1922 en '25 waarvoor de roehtsche kie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2