Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 7ie JAARGANG VRIJDAG 18 MAART-1927 NUMMER 2072 ABONNEMENTSPRIJS Ib Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pei kwartaal i 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 V Voorspellingen die niet uit kwamen. In dezen verkiezingstijd, aanstonds bij de Prov. Statenverkiezing, straks bij de Gemeenteraadsverkiezing, zul len wij weer allerlei voorspellingen hooren, vooral van Sociaal Democra tische zijde. .Voorspellingen op internationaal ge bied over oorlog en vrede, vooral van vrede. Voorspellinigen op economisch gebied van een internationale verbroe dering, internationale regelingen. Voor spellingen van de zegeningen van het overheidsbedrijf als een voorproef van socialisatie. iHet is gewenscht om aan den voor avond van dien dag nog eens even te herinneren aan wat vroeger al zoo voorspeld is enniet uitkwam. Het tegenwoordige vooirtbrenglngs- stelsel was ten doode opgeschreven, zoo heette het een kwarteeuw geleden reeds. Nog een tiental jaren en het was verdwenen. Doch zie, het productieproces staat nog even onwrikbaar vast, zelfs on danks daadwerkelijke revolutie, zoo als in Rusland. D© vernietiging van het kleinbedrijf door het grootbedrijf werd voorspeld Doch zie, het kleinbedrijf is in me- nigen tak van het productieleven ste viger gevestigd dan ooit. De onmogelijkheid van een wereld oorlog werd voorspeld. Friedrich En gels zeide dat nu ,.een keerpunt was ingetreden van geheel andere betee ken is dan vroegere wendingen". Hoe'droef is die waan vernietigd! Men heeft toenemend© ellende van de arbeidersklasse voorspeld. Doch zie een beduidend hooger© levensstan daard is ontstaan, al moet ook erkend worden, dat het tengevolge daarvan onmogelijk is om dat peil voor ieder te handhaven en er groot© werkloos heid heerscht. Men achtte een tijdperk afgesloten, en een nieuw, geheel anders georiën teerd, zou aanbreken. Niets van dat alles is uitgekomen. Tegen alle verwachtingen in gaat het leven óf zijn gewonen gang, óf neemt als een bergstroom plots een geheel andere bedding. Zoo zullen ook nu weer allerlei voor spellingen opgeld doen. Doch wij laten ons niet verleiden. Wij weten, dat God het leven, ook ons leven, leidt. Aan Hem willen wij ons van dag tot dag toevertrouwen. Wij wenschen ook in het Bestuur van Provincie en Gemeente d© man nen, die met Zijn ordinantiën rekening houden. STADSNIEUWS. DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN. In de gisteravond gehouden verga dering van den Vrijheidsbond is de volgende candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing vastgesteld: 1. L. A. Reimeringer (aftr.) 2. ir. A. G. Bosman, 3. mr. A. J. Romijn, 4. B. Moolenburgh, 5. J. Baak Jzn., 6. J. Gij- tenbeek. 7. Mevr. B Eerdmansde Hol, 8. J. Winsemius, 9. H. G. Pel, 10. Mr. A. J. Fokker. GEHEELONTHOUDING. Het Leidsch Drankweer Comité is vol actie voor het blauwe ideaal. In de blauwe week, dat is de week van Hemelvaartsdag tot Pinkster, zal zij een groot Openluchtspel opvoeren op den Burcht, geschreven door den heer A. C. C. de Vletter, n.l. „Zegepraal". De auteur zal het spel zelf leiden. Op het spel komen wij tegen dien tijd nog wel nader terug. Gelijk met dit spel zal een begaafd spreker optreden en reidansen opgevoerd worden door de jeugd der geh.onth. vereenigingen. 15000 exemplaren van de propagan- da-krant zullen er verspreid worden, 2 maal met het blauwe bloempje ge colporteerd worden en tevens zal de straatpropaganda ter hand genomen worden. Dat alles naar wenscb slagen moge. GEREF. VER. VOOR DRANK- BESTRIJDING. Vanwege deze Vereeniging zal a.s. Woensdag optreden in de Geref. Kerk aan de Heerengracht d© WelBerw. heer Ds. S. O. Los, predikant in Den Haag, met het onderwerp: „Simson de Nazirëer"; de Geref. Zangvereen. „Hosanna", directeur de heer de Wolf, zal als dan eenige liederen ten gehoore brengen, solo's enz. en de di recteur zal zorgen voor eenige muziek nummers. Het belooft een pracht avond te worden. De toegang is vrij. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 WETENSCHAPPELIJKE VOOR DRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield Prof. J. P. Ver haar (Warmond) zijn laatste, acade mie-voordracht over „De gemeen schap der heiligen". Men zendt ons daarvan het volgen de verslag: In het eerste gedeelte omschreef spreker het katholieke leerstuk van de Gemeenschap der Heiligen als de geestelijke vereeniging tusschen de geloovigen op aard, de zielen der af gestorvenen op de louteringsplaats en de gelukzaligen in den hemel. Met be hulp vooral van Schriftuurplaatsen legde spr. uit, waarin die geestelijke vereeniging bestaat, en wie tot deze gemeenschap behooren, wie niet. In het tweede gedeelte bewees spr. uit den Bijbel, dat deze Gemeenschap der Heiligen een werkelijke Godsopen baring is, en eveneens oud-christelijk. In het derde deel beantwoordde spr. de vraag: welke geestelijke goede- deren de „Heiligen" gemeenschappe lijk bezitten. Met de zaligen in den hebben de geloovigen op aarde deze gemeenschap, dat zij de zaligen ver eeren en aanroepen en dat de zaligen de geloovigen op aarde helpen. Tus schen de zielen in het vagevuur (lou teringsplaats) en de geloovigen op aarde bestaat een gemeenschap van gebed en goede werken. Tusschen de heiligen op aarde onderling bestaat een gemeenschap van wederkeerig ge bed, van gemeenschappelijk werken en lijden, en van het gemeensjhappe- lijk deelen in Christus' eucharisti- schen Offer-maaltijd (H. Mis). In het vierde deel werd de sublieme waarde van dit leerstuk nader toege licht. Vooreerst is deze Gemeenschap hoog en diep, breed en wijd als Chris tus' liefde zelve. Vervolgens is deze leer de scherpe omlijning van een uni verseele geestelijke solidariteit, die niet verloren gaat in eng particularis me en puur individualisme, een soli dariteit die de gansche goddelijke heilsorde van af het begin der wereld beheerscht. Tenslotte wordt door deze leer het probleem van het lijden al thans gedeeltelijk ontsluierd: we be grijpen de hcoge waarde van het lij den en worden gelijkvormig aan ons Hoofd Christus. Prof. Verhaar is bereid eenige we tenschappelijke privatissima te geven aan hen, die zich daarvoor vóór 25 Maart opgeven bij hem of bij een der leden van het Comité. Wij merken naar aanleiding hier van op dat hoe hoog en hoe diep Rome dit vraagstuk ook stelt, wij -meenen dat Gods Woord ons van een loute ringsplaats niets leert integendeel wel leert dat onze zielen aanstonds na den dood zalig zullen zijn. Men denke aan het woord van Christus tot den bekeerden moordenaar: „Heden zult gij met mij in het paradijs zijn". Eveneens steunt het naar onze mee ning niet op Gods Woord, dat de geza ligden de geloovigen op aarde helpen. Alweer integendeel, Abraham kent ons niet en Israël weet van ons niet. ETSEN. Ten behoeve van het Rijkspren tenkabinet zijn aangekocht 2 etsen vdn den Leidschen schilder Rogge veen: Landschap" en „Het poortje van het Samuel de Zeehofje aan de Doeza straat. ALG. JAARL. VERGADERING VAN DE VER. „DE AMBACHTSSCHOOL". Gistermiddag werd in een der# lo kalen van het schoolgebouw de alge meen© jaarlijksche vergadering gehou den van de vereeniging „De Ambaohts school" wel'ke werd bijgewoond door leden van het dagelijksch bestuur on zer gemeente en van de verschillende onderwijscommissies hier ter stede, leden en begunstigers der vereeniging ouders en voogden der leerlingen, lee raren, oud-leerlingen, en leerlingen der school. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer ir. A. M. Touw, die na een hartelijk welkom, speciaal tot de autoriteiten en genoo- digden, een verslag gaf van de lotge vallen der inrichting in het afgeloopen jaar. In het kort zou. spr. zijn jaarver slag kunnen samenvatten in de woor den: het jaar 1926 heeft voor onze Am bachtsschool een bevredigend verloop gehad, aldus ving hij aan. Maar daar mede wilde hij niet volstaan. En zoo deelde hij mede, dat op 1 Januari de school werd bezocht door 304 leerlin gen, verdeeld als volgt: 106 timmerlie den, 150 metaalbewerkers. 22 meubel makers, 20 schilders en 6 machhiist- leerline-en. Op 27 April verlieten 83 leerlingen met einddiploma de school. Voor het toelatingsexamen hadden .zich aange meld 121 candidaten, waarvar" 80 tot fï/'Viorti Vonden worden foo<rM<:*pn De nieuwe cursus ving dus aan met 281 leerlingen. Tusscbentijds verlieten enkele leerlingen om verschillende re denen de school, zoodat het aantal leerlingen ultimo December bedroeg 275. Aan de op 10, 11 en 14 Maart j.l. ge houden eindexamens namen 132 leer lingen deel. Het diploma kon worden uitgereikt aan 44 timmerlieden. 39 me taalbewerkers, 4 meubelmakers, 3 schilders. Hieronder volgen de uitslagen der examens: Diploma's. 39 metaalbewerkers. Geschenk ge reedschap: J. H. H. Borgerding; Th. J. W. Bots; H. M. Hemerik; J. W. Y. Heijnis; C. G. Jacobs; W. N. de Jel; Th. v. d. Linden; J. F. Montanus; F. J. van Noort; G. P. Ooms; H. J. C. A. Ramakers; H. J. Roest; D. van Roijen; D. J. L. Ie Rutte; N. Vallentgoed; M. v. d. Voet; G. C. J. v. Weerden; K. F. van Wingerden; J. Wurzer; T. Zunder- man; A. G. Assie; C. C. v. d. Bosch; Th. J. Brouwer; W. Brouwer; W. J. J. A. Couwenberg; J. E. M. Creijghton; A. H. van Egmond; P. G. Fles; P. J. Hanselaar; A. Mioch; H. P. Oostdam; A. Parïevliet; C. Pieterse; I. Sander se; S. Smit; ^V. C. Verhoeven; A. Ver- hoorn; J. van Vliet; J. W. van Wijnen. 44 Timmerlieden. Geschenk gereed schap G. Aalhersberg; B. Alblas; A. J. Annaars; F. W. v. d. Berg; F. H. Bouter; M. A. Buijs; H. C. v. Duuren; J. Galjaard; B. Gorthuis; S. T. Gos- linga; A. J. de Haas; R. W. de Jonge; J. J. Kooreman; N. Korswagen; J. L. van Leeuwen; P. v. Leeuwen; A. J. J. v. d. Poel; B. J. Selier; W. Smit; H. Stol; Th. Swaak; K. van Vliet; W. Vrij- bloed; L. C. Zaal; C. Baars; A. van Dam; L. v. Dam; J. Dreef; G. J. Heems kerk; L .M. Jansen; H. Koppeschaar; W. F. Kwestro; W. Looman; J. Ouwer- kerk; C. Plug; P. Sieval; M. v. Sprang; J. Verkerk; J. L. Verra; A. y. d. Waals J. van Weesel; M. v. d. Werf; A. v. d. Zaal: J. P. Zweistra. 4 Meubelmakers: Geschenk gereed schap: Z. van Ginhoven; A. Molenaar; D .M. A. van Teylingen; A. Vlekke. 3 Schilders. Geschenk gereedschap: G. Gres si©; C. A. Reekers; P. A. Zwartjes. Overgangsexamens. Van de 2de naar de 3de klasse: Timmeren: W. F. Bey; C. Blok; A. Bouwmeester; B. Burger; K. van Daa- leii'; KI. Dubbeldam; Kr. Dubbeldam; J. H. Griffioen; H. J. Imthorn; A. van Loon; P. Mazurel; A. Momberg; W. v. d. Oever; J. Sierag; A. Smit; C. van Soest; W. Spek; H. C. v. d. Steen; A. H. Wirtz; J. van Wijk; J .P. v. d. Zeeuw; A. v. d. Zwart. Niet bevorderd 2 leerlingen. Metaalbewerken: H. A. C. Arends; A. P. Bavelaar; J. J. Bekker; J Brand- se; W. van Es; C. A. J. de Kloet; W. H. v. d. Kraan; E. W. iH. Meppelink; W. Momberg; A. Oudshoorn; Tb. G. Roman; C. A. Schoonenberg; P. A. v. d. Stoel; H. Strijbos; A. P. Vincenten; A. A. Voorbam; J. H .v. d. Voort; W. Vreeken; E. Boender; M. Deijn; C. van Duijn; J. Hasselbach; H. W. den Her tog; M. F. W. van Huis; iH. Jongeneel; A. Kesselring; H. Klein; G. d© Lange; H. Linschoten; J. Lissenberg; J. C. Ie Nobel; L. F. J. Pommée; J. du Pile; G. A. v. d. Reijden; J. H. v. d. Stoel; W. F. Tegel aar; F. Versteege; G. v. d. Waals; G. N. de Wilde; D. van' Wijck. Meubelmaken: Ph. v. d. Meer; A. v. d. Waals. Schilderen: W. van Muiden; M. S. A. van Polanen; J. Waterland. Van de lste naar de 2de klasse: Timmeren: S. Barkema; W. H. A. Beugelsdijk; H. A. van Beukering; S. G. M. van Beij eren Bergen van Hene gouwen; J. Bleij; Th. G. Breuring; A. Gerritsen; A. Heynis; J. J. Huber; L. Klinkhamer; H. J. Krijger; J. H. Ligt- voet; D. v. d. Meij; R. de Nobel; A. Reijngoud; H. B. van Wijk; J. Zand bergen; J. v. d. Zwam; L. Zwart; F. M. de Zwart. Niet bevorderd 2 leerlin gen. Metaalbewerken: L. v. d. Aar; G. An- nokkee; J. Annokkee; W. S. Brons; M. J. F. van Dam; L. van Duijn; W. van Dijk; P. Flandrijn; B. M. de Groot; E. M. Harland; L. v. Klaveren; E. M. Koning; J. Kooien; B. W. Lammersen; A. van Latüm; A. Lubach; B. P. M. Rosdorff; J. C. Vellekoop; H. Berg; A. J. P. van Bruggen; H. Klein; L. Meijer; H. Munnik; J. A. Nieuwenhuis ;L. van Nieuwkoop; W. F. J. OehlG. C. Phi- lippo; K. Robbers; Arie Schouten; Adr. Schouten; P. J. Schouten; P. J. Smit; P. v. d. Steen; B. J. J. G. Tim- mers; P. Vergunst; L. G. Verschragen; H. Veijlbrief; J. van Vliet; J. H. Voor bij; W. A. J. de Vos; A. F. Vredeveldt; B. Wijbenga. Niet bevorderd 6 leer lingen. Meubelmaken: B. Bootsma; H. Loeb B. C. Ie Nobel; A. Vreeken. Niet be vorderd 3 leerlingen. Schilderen: W. van Beek; W. Dek ker; F. C. Koopman; W. Streefland; A. v. d. Waals. Niet bevorderd 2 leer lingen. In de eerste klassen zijn geplaatst 92 leerlingen, waarvan voor timme ren 33, metaalbewerken 49* meubelma ken 2 en schilderen 8 leerlingen. Vakavondschool. Met diploma geslaagde leerlingen: Hout- en Marmerschilderen': C. v. d. Gugten Rijnsburg; J. Verhoef, Katwijk aan den Rijn Meubel teekenen: C. H. Croese. Lei den. Stoffeereh: H. Koelewijn, Katwijk a. Zee; P. Plug, Katwijk aan Zee. De voorzitter richtte zich daarna tot de geslaagde leerlingen, wenschte hen met het behaald succes geluk en bracht hun dank voor him ijver en volharding waarmede zij de lessen hebben gevolgd. Hij wenscht© hen toe, dat zij ten volle mogen slagen en dat hij ze later nog eens zal mogen terug vinden als flinke nuttige leden der maatschappij. Ook ouders en voogden van de leerlingen wenscht© de heer Touw na mens het geheel© bestuur geluk met het slageni van hun kinderen en pu pillen. Hierop nam de leerling J. H. H. Bor gerding het woord om het bestuur, di recteur en leeraren te danken voor het genoten onderwijs. De voorzitter deed daarna nog en kele mededeelingen omtrent de school Het ligt in het voornemen van het bestuur, om op advies van den Direc teur, over te gaan tot het invoeren van een leergang voor d© elementaire electro techniek en tot het aanstellen van nog een 1 eeraar in het timmer vak. In het corps leeraren hadden geen mutaties plaatfc. Vier leeraren ^ijn in 1926 geslaagd voor een acte der nijverheidsexamens. D© concierge' Van der Heemst, werd op 15 Sept. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd gepensionneerd en tot zijn opvolger is benoemd voor- loopig voor één- jaar de heer Segaar. Vervolgens deelde d© voorzitter nog een en ander mede omtrent de aan de school verbonden avondcursussen, n.l. lo. de vakavondschool voor volwasse nen, welke cursus in een behoefte voor ziet en aanving met 205 leerlingen; 2e. de machinisten-avondcursus, waaraan thans 28 leerlingen deelnemen. In 1926 slaagden 4 leden voor het voorloopig diploma en tevens ©enigen voor diplo ma A; 3o. een cursus voor 1 andmachi nisten en motordrijvers. Deze cursus be staat eerst sedert twee jaar en heeft zijn bestaansrecht reeds voldoende be wezen. Aanvankelijk stond deze cur sus geheel op zichzelf en genoot een subsidie van de Kamer van Koophan del. Thans heeft echter ook de minis ter voor den cursus 19271928 een subsidie toegezegd; 4o. eein cursus voor werklooze bouwvakarbeiders, die uitgaat van d© gemeente Lelden, tyok met dezen cursus wordt goed en dank baar werk verricht, waar opperlieden worden omgevormd tot metselaars. De voorzitter wijdde hierna eenige woorden van dank aan den afgetre den en niet weder herkiesbaren 2den penningmeester ,den heer A. van 't Riet dien het bestuur met leedwezen zaet heengaan. Uit een tweetal door het bestuur den gemeenteraad aan te bieden zal dit college straks een keuze moeten doen. De voorzitter besloot zijn zakelijke en door de aanwezigen warm toege juicht© rede met een woord van hulde en dank aan directeur en leeraren voor de uitnemend© wijze, waarop zij ook dit jaar weder hun taak hebben ver vuld. De directeur, de heer Kuyntjes, sloot zich, toen hij namens de leeraren ook een woord van gelukwensch richt te tot d© geslaagd© leerlingen hij de hartelijke woorden van den voorzitter aan maar drong er bij de jongelui op aan, dat zij niet stil zouden zitten. Er valt voor hen nog veel te ïeeren, 't zij op d© lessen van het Genootschap M. S. G. hetzij elders en hij hoopt dat zij daarvan gebruik zullen maken. Hierna noodigde de voorzitter de aanwezigen uit de lokalen te bezich tigen, waar de door de leerlingen ver vaardigde werkstukken waren tentoon gesteld, waaraan gaarne gevolg werd gegeven. De prijzen zullen1 op ©en nader t© be palen latum worden tentoongesteld. DREIGEND CONFLICT AAN DE HOLL. CONSTR. WERKPLAATSEN. Reeds aan het eind van het vorig jaar waren de besturen der drie sa menwerkende Metaalbewerkersbon den bijeengekomen, om te overwegen een poging te ondernemen, om de loo- nen aan de Holl. Constructiewerk plaatsen opgevoerd te krijgen. Op de daarvoor belegde vergaderingen met de leden van den Chr. Meta&lbèwer- kersbond, aldus deelt het orgaan van ADVERTENTIE-PRUS Gewone ndvertenAiên per regel 2#/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarleL Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advert en ti Sa bij vooruitbetaling -•» ven ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. De Partijdag der A.-R. Partij in den StatenMeskring Leiden. Een verklaring van minister Van- dervelde over het Ned.-Belgisch Ver drag. Bnit6nland. Te Berlijn zonden onderhandelin gen worden gevoerd over een herstel der Russisch-Zwitsersche betrekkin gen. Een voorloopig protocol over een Fransch-Duitsch handelsverdrag ge- teekend. Amerikaansche memorie aan het Volkenbondssecretariaat ir.zake de ontwapeningsconferentie. dezen bond mede, werd besloten, de Directie een voorstel te doen, de loo- nen van alle werklieden boven de 21 jaar met 5 cent en daar beneden met 3 cent per uur te verhoogen. Betaling van 25 pet. voor .te verrichten over werk en het samenstellen van een re glement voor de kern. Deze voorstellen werden aan de Di rectie en aan het bestuur van den Me- taalbond gezonden. Een bespreking, die. daarna plaats had, leverde niets anders op, dan dat de bestaande over- percentage van 15 tot 20 pet. zou wor den opgevoerd en een kernreglement zou worden toegezonden. Na nogmaals een poging te hebben aangewend om de loonen, zij het dan in een eenigszins gewijzigd voorstel, opgevoerd te krijgen, was en bleef het antwoord afwijzend. De organisaties hebben met hunne leden vergaderd en besloten, om tot het stellen van een ultimatum over te gaan. Dezer dagen zal het personeel ter vergadering worden geroepen en met het besluit worden in kennis gesteld. CANBIDAATSTELLING. De candidaatstelling voor den Ge meenteraad zal plaats hebben op Dins dag 12 April a.s. Alvorens handelsrelatiën aan te koopen met of bestellingen van bloem bollen of planten te doen aan de firma John Kuiper of Jan Kuiper, te Hille- gom, wordt men in eigen belang aan geraden. zich te voren om inlichtin gen te wenden tot den burgemeester van Hillegom. De Commissairs van Politie te Leiden vestigt nogmaals de aandacht der ingezetenen op de Verordening regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vremdelingen". Ieder die een vreemdeling(e) herbergt is ver plicht hiervan binnen 24 uur aan dien' Commissaris van Politie kennis te ge ven. Overtreding wordt gestraft. De burgemeester van Aalten waarschuwt ieder, alvorens in rela- tiën te treden met den heer H. Vossers zich noemende belastingconsulent, woonachtig aan de Koepoortstraat No. 237 te Doesburg, bij hem (burgemees ter) inlichtingen in te winnen. BINNENLAND. RIJKSMIDDELEN. Dje er niet aan dacht, dat Feb rit' ari de kleinste onder de maanden is,t wier dagental slechts 90 pet. haalt vars het getal der dagen van de groot zusters, zou licht even schrikken, alsf hij opmerkt, dat de totaal opbrengst van ue 24 rijksmiddelen in deze Sprokl kelmaand slechts f >37.825.000 bedroeg d.i. ruim f 1.550.000 minder dan alsi maandopbrengst voor 1927 is geraamd De schrik wordt echter weggenomen door even een blik te slaan op net eind cijfer van de middelenstaat van Febr. dcor het Toch is Februari 1927 niet wat ment noemt een mooie maand, want spoe dig blijkt, dat deze stijging bijna ge heel veroorzaakt is door dat ae suc cessierechten, die dit jaar in februari» f 1.867.200 meer opbrachten dan Itt Februari 1926. Verschillende belangrijke middelen echter bleven dit jaar niet onbeteeke- nend beneden hun cijfer van Februaril 1926. De grondbelasting daalde vart f 704.089 op f 694.547. de inkomsten belasting van f 9.031.897 opt' f 8.779.453, het invoerrecht var* f 4.859.368 op f 4.676.798, de suiker- accijns van f 34370.890 cm f3B71.629,, de bier-accijns van i 715.618 op f 605.712, de tabak-accijns vani f 1.895.267 op f 1.559.044, net statis- tiekrecht van f 330.000 op 'f 319.000. Gelukkig stonden daar enkele op-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1