WAALS. FONGERS HET VOORJUR IS Hl HHMOHIIII HAARLEMMERSTRAAT 130/136 MEETING NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 14 MAART 1927 DAG-AGENDA. RECLAME Dit is voor elke huisvrouw het sein al hetgeen in haar woning daarvoor in aanmerking komt te vernieuwen. in onze Tapijt- en Meubelafdeeling vindt U juist wat U wenscht, en voor den prijs dien U wilt besteden. Het «Vrij Entrée» tot onze Magazijnen maakt het U bijzonder gemakkelijk om U op de hoogte te stellen van hetgeen voor U passend is en hoe voordeelig U bij ons kunt slagen. Maandag 14 Maart, 's av. acht uur: StadsgehoorzaalSymphonie-Concert (Russisch Programma). Voorschoten. Dinsdag 15 Maart, 's. av. acht uur, Ned. Herv. Kerk Uit voering v. d. Chr. Gem. Zangvereen. .De Lofstem". Sassenheim, Dinsdag 15 Maart, 's av. acht uur, „Concordia", Openb. Verg. der A.-R. Kiesvereen. Spr. de heer C. B. v. d. Wal, over „Koers houden tus- schen twee klippen door". Sassenheim. Woensdag 16 Maart, 'k av. acht uur, Gerei. Kerk: Uitvoe ring van gewijde muziek door den heer H. M. Keuning en andere. Woensdag 16 Maart, 's av. van acht tot negen uur: Zitting van het Advies- ureau voor Tuiubouwaangelegenhe- en m het Bestuursgebouw Tuinstad- tvijk, Meidoornstraat. Donderdag 17 Maart. Stadsgehoor zaal: Prop/Meeting v. d. A.-R. Staten- iieskring. Spr. Oud-minister J. J. C. pijk en Ds. H. Janssen, beiden van Den-Haag. i Voorschoten. Donderdag 17 Maart., fe av. half acht, Hotel „Deurloo": bpenb. Verg. der Staatk. Geref. Partij, gpr. de heer A. J. Kersten, van Rotter- ïam, over „Wat ons nu te doen staat" Vrijdag 18 Maart, 's av. acht uur, fiooigrachtkerk: Ds. D. A. v. d .Bosch, /an Den Haag, over „Het Gebed". De avond-, nacht- en Zondagsdienst Der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. Jen heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, relet. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel Kempenaerstraat 4, des nachts cn des Condags. Ik verontschuldig mij voor deze uit leidingen, maar zij werden mij inge- ;even door mijn liefde voor alles, wat -Je grootheid voor onzen Nederland- -chen stam kan bevorderen en door nijn innigen wensch, om Nederland ;n België in onverbreekbare vriend schap te zien beginnen aan bun groote Europeesche taak van volkenvrede en internationalen vooruitgang. Als ik thans mijn glas ophef, om ien die het succes van dezen dag door hun spel, hun leiding en bun organi- satiei hebben bewerkt, dan uit ik daarmede den wensch, dat hun in spanning vóór alles de Nederlandsch- Belgische toenadering moge dienen. DB SPOORWEG GOUDA—ALPHEN AAN DEN RIJN. Eenigen tijd geleden beeft de heer Kolijn, lid van den gemeenteraad van Gouda, aan B. en W. verzocht den nrief te publiceeren, dien zij hebben gezonden aan de ministers van water- Btaat en financiën inzake de voltooi ing van den spoorweg Gouda—Alphen aan den Rijn. B. en W. hebben aan idit verzoek voldaan. De brief luidt: „In verband met de actie, die in Diet bijzonder van de zijde van bet ge meentebestuur van Waddinxveen gevoerd wordt tegen den aanleg c.q. 'den afbouw van de spoorlijn Gouda IWaddinxveenAlphen aan den Rijn en de geruchten, die de ronde doen, 'dat het reeds aangevangen werk voorloopig althans zou worden stil gelegd, veroorloven wij ons de vrij heid Uwer Excellence's aandacht te vestigen op de groote belangen, die .voor onze gemeente als centrum van een rijke bloeiende land- en tuinbouw-, ihandels- en industriestreek op het spel staan, indien deze spoorlijn, waar voor ook Gouda zich gaarne een belang rijk financieel offer heelt getroost, niet. tot stand zou worden gebracht. Door de Raden van de gemeenten Alphen aan den Rijn en Boskoop is reeds on der uwe welwillende aandacht ge- bracht, hoe niet alleen de belangen- der gemeente zelve, maar ook de streekbelangen door deze spoorweg verbinding zullen worden gebaat. Wij onderschrijven een en ander ten volle en ondersteunen ook hunne, te .Uwer kennis gebrachte verzoeken 'gaarne. De verbindingen met genoem de belangrijke gemeenten, Waddinx veen inbegrepen), Zijn zeer slecht te noemen. Het goederenvervoer is in het algemeen aangewezen op de ver binding te water, met alle de daar aan verbonden moeilijkheden en ex tra kosten- van overladen te Gouda, voor verdere verzending per spoor. Als middelpunt van deze, ook voor de algemeene welvaart zoo belangrijke streek, is voor onze gemeente onver wijlde totstandkoming van deze spoor lijn, die reeds zoovele jaren op zich liet wachten, dam ook een groot vitaal belang. Wij vertrouwen dat uwe Excellentie dan ook, zoo noodig maatregelen zal willen nemen, die eer» spoedigen af bouw verzekeren. Afschrift van dit schrijven zonden wij op gelijken datum aan Zijne Ex cellentie den minister van financiën, met het dringend verzoek, den afbouw van dezen spoorweg wel te willen be vorderen". B. en W. merken nog op, dat zij steeds vam de urgentie van het tot stand komen van den spoorweg over tuigd zijn geweest. EEN VROUWELIJK POLDER BESTUURSLID. Tot voorzitster van de Banne Buik sloot is gekozen mevrouw G. Koeman De Boer te Buiksloot. Ook werd zij benoemd tot hoofdinge land van het Hoogheemraadschap „Waterland". Mevr. Koeman is de eerste vrouwe lijke polderbestuurder in ons land. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 11 Mrt. De algemeene beschouwingen over het Neder'andschBelgisch verdrag worden voortgezet. De heer BRIëT [A. R.j zet zijn Donderdag afgebroken rede voort. Hij ziet in de opheffing van de gedwongen' neutraliteit van België een ernstig ge vaar. België zet nog steeds zijn pogin gen oin Nederl. grondgebiea in han- cien te krijgen voort. België is zwaar gewapend en trotsch op z'n prestaties in den oorlog. Hier dreigt voor ons ge vaar. Toenadering tot België kan niet ge kocht worden. Spr. wenscht aan die politiek niet mee te doen. Dat gaat van kwaad tot erger. Ziet u, Minister, niet, het Fransen Belgisch accoord? Moet dat met Te gemoetkomingen worden bekocht? België moet waarborgen geven, aai van verdere voorrechten wordt afge zien en Nederland en België moeten wederzijds verklaren, dat zij elkander niet zullen aanvallen. Hoofdbezwaar is voor spr., dat Ne derland zich niet rustig kan ontwikke len. Daarom moet de Eerste Kamen de gemaakte fout herstellen. De heer RINK (V. B.j zou gaarne .den"Minister steunen, maar kan niet. Het verdrag doet Nederlands juris dictie ophouden en maakt het onzeker of wij Belgische-oorlogsschepen van onze Schelde kunnen verwijderen. .Vonnissen wegens onrechtmatige daad op de Schelde kunneh door onst niet worden ten uitvoer gelegd. Spr.'s bezwaar tegen het Scheide regiem is echter van eiTisiiger aard. Het verschil tusschen Belgische en andere oorlogsschepen in hec verdrag! is niet juist Spr. wil uitdrukkelijk zeg gen, dat verwerping niet beteeicent' weigeren van samenwerking. Na de pauze is het woord aan Gen] heer VAN DER LANDE (R. K.j. Spr. wenscht het verdrag niet te ba schouwen als een gewoon politiek do cument. Ook moeten wij' niet meeneii„ dat het Nederlandsche volk een mee ning heeft, al wordt ook druk met» adressen gewerkt. De eisch, dat de .Schekie ten allen tijde bevaarbaar moet zijn, is vclgena deskundigen eerr onvervulbare eisch. Spr. weerlegt de meening, dat het ka naal Antwerpen—Moerdijk voordêe- len zou bieden.België heeft een be- staahde en zelfs betere weg naar den Rijn in het kanaal van Hans weert. Spi. ?s vooral tegen hetgeen daaromtrent! niet geregeld is. Dè heer VAN .WASSENAAR VAN CATWIJCK, (C. H.) acht het een' voorrecht, dat de Minister dit ver drag buiten de bemoeiing v an den Volkenbond heefc kunnen houden. Met een kanaal van Antwerpen naari zee is noch het Scheldevraagstuk, noch' het vraagstuk van de Antwerpschei ...Rijn-vaart- opgelost. Spr. meent, dat de vraag van Bel gië om een goede verbinding met den1 Rijn niet zoo onredelijk is. Gevaar voor verloop van onzen handel' ziet spr. niet in. Spr. meent, dat men de verkla ring van den Belgischen Minister ernstig nemen rripet. Opzettelijke mis leiding wil spr. niet veronderstellen. De heer KOSTER (V. B.j betoogt, dat het verdrag vooral' voor Limburgs nadeelig zal zijn. Nadat deze spr. aan het woord is ge weest, wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag 2 uur. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De laatste zitting. Voor den Volkenbond is het Zater dag een zeer bevredigende dag ge weest. In de beide strijdvragen betref fende Opper-Silezië en het Saargebied is algeheele overeenstemming bereikt en het merkwaardigste is dat de over eenjstemming inzake het Saargebied is verkregen na geheel openbare dis cussies, nadat de vertrouwelijke be sprekingen tusschen Briand en Stre semann de vorige dagen tot geenerlei resultaat hadden geleid. De overeenstemming tusschen Duitsch land en Polen, inzake de toelating van Poolsche kinderen tot de Duit— sclie scholen in Opper-Silezië is een welverdiend, succes voor de raadscom missie van drie, Urruttia, Scialoja en Doude van Troostwijk. De overeenstemming inzake het Saar gebied vorderde een discussie van on geveer 5 uur, waarbij Stresemann zich onderscheidde door strikt onpar tijdige voorzittersleiding, door 'n goed humeur, dat voortdurend de stem ming prettig wist te houden en door een kracht van argumenten en een wijze tactiek, waardoor Briand ten slotte tot concessies werd gedwongen waartegen hij zich aanvankelijk nog verzette. Natuurlijk heeft ook Stresemann niet alles kunnen bereiken, maar de Duitsche minister mag toch met vol doening op het behaalde resultaat te rug zien en daarbij erkentelijk zijn voor de medewerking van Chamber lain en Scialoja, die beleidvol ertoe medewerkten dat de Volkenbondsraad in de beste stemming kon uiteengaan De Saarkwestie. Na een welsprekende uiteenzetting van Briand en een gespannen debat, waaraan Chamberair, Vandervelde en Scialoja deelnamen, zijn de voorstel len van de regeeringscommissie (ver vanging van de bezetting door een spoorwegbewakingscorps van 800 man met algemeene stemmen aangenomen Stresemann liacl eenige wijzigingen voorgesteld, waarvan dë voornaamste zijn: 1. vertrek der Fransche troepen op een te Genève te bepalen dag; 2. vermindering van het aantal bëwa- kingstroepen met eenige honderden; 3. vaststelling van het internatio naal karakter van deze troepen, doch heeft niet aan zijn voorstellen vastge houden en heeft zich in antwoord op een beroep dat de leden van den raad op hem deden, vereenigd met liet com promis-voorstel van de regeeringscom missie. De raad stemde er in toe aan het rapport van Scialoja een uitleggende verklaring toe te voegen volgens wel ke in gevolge den wenscli van Strese man ontruiming van het Saargebied door de bezettingstroepen en het in werking treden van het nieuwe stel sel van bescherming binnen drie maanden zal plaats hebben, terwijl men het er tévens over eens is, dat het gebruik der nieuwe politie-troepen slechts plaats zal hebben in gevallen van buitengewonen ernst. Tenslotte zal het effectief, van 800 man een maxi mum zijn. DE AMER. ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Na 1 Juni te Genève. De officieele uitnoodigingen voor een conferentie over de ontwapening ter zee zijn aan Engeland en Japan gezon den. De conferentie zal op den eersten ge- schikten datum na 1 Juni te Genève worden gehouden. DE STAKING IN DE POOLSCHE TEXTIELINDUSTRIE. r Regeeringsbemiddeling. De Poolsche regeering heeft beslo ten te trachten door bemiddeling zoo spoedig mogelijk een regeling tot stand te brengen in het conflict in de textiel-industrie te Lodz. Nader wordt gemeld: Ingevolge de regeeringsinterventie zijn te Lodz onderhandelingen begon nen. Ofschoon meer dan 100.000 arbei ders aan de staking deelnemen, heb ben geen ordeverstoringen plaats. JAPAN OPNIEUW GETEISTERD. Thans ongekende hevige sneeuw stormen. Naar een bericht uit Tokio meldt, zijn een aantal kabelverbindingen ten gevolge van een hevigen storm op zee verbroken; bijzonderheden zijn even wel tot dusverre niet te verkrijgen. Het Japans che vasteland wordt door sneeuwstormen geteisterd, maar de te legrafische en telefonische verbindin gen zijn nog intact. Uit Moekden wordt gemeld, dat al daar een sneeuwstorm woedt, zooals die in de laatste veertig jaren niet is voorgekomen. Alle verbindingen zijn verbroken. AARDSCHOKKEN IN DE OOSTELIJKE PYRENEEëN. Twee krachtige aardschokken wer den Vrijdagavond te 8 uur 45 in de Oostelijke P>*reneeën waargenomen. Meubels schoven van hun plaats, ter wijl de kerkklokken begonnen te lui den. Op de aardschokken volgde een windhoos. HET JUBILEUM DER LEUVENSCHE UNIVERSITEIT. Het blijkt de bedoeling te zijn de feesten van den 500en verjaardag dei' stichting van de Katholieke Universi teit te Leuven te-laten samenvallen met de voltooiing van de wederopge- bouwde Universiteitsbibilotheek en de hallen, en van de herstellingswerken der zwaar beschadigde Sint-Pieters kerk. In de hallen zou op 28 Juni de groo te academische jubileumvergadering worden gehouden, terwijl den volgen den dag een godsdienstige plechtig heid zou plaats hebben in de Sint-Pie terskerk. Bij de regeering is er op aan gedrongen, dat de herbouw- en her stellingswerken eenigszins zouden worden bespoedigd ten einde op den gestelden datum klaar te kunnen ko men. Tot dusver zijn, voor het bijwonen van dit jubileum nog geen uitnoodi gingen» rondgezonden, alleen is, aan al de Universiteiten der wereld, een eer ste mededeeling gedaan. OOK EEN JUBILEUM! Vrijdag werd herdacht, dat Nico- laas II tien jaar geleden de regeering heeft neergelegd. In geheel Sovjet- Rusland hadden feestelijkheden plaats Alle bladen herdachten dit jubi leum. De Sovjet te Moskou hield een feestelijke vergadering, waarop ver schillende leden der regeering het woord voerden. KORTE BERICHTEN. Onze landgenoot Mr. Loder is be noemd tot lid van den raad van dis cretie van het volkenbondsinstituut voor de codificatie van het privaat recht. De voormalige Duitsche gezant te 's-Gravenhage, von Kühlinann, is door een aanrijding te Berlijn ernstig ge wond. Graaf Bethlen, de Hongaarsche minister-president, woMt begin April te Rome verwacht voor een bespreking, met Mussolini. Een poging van 500 Sjantoeng-sol daten, de internationale nederzetting te Sjangahi binnen te dringen, is ver ijdeld. Duitschland zou bij Polen en Li- tauen stappen gedaan hebben om over de onderhandelingen tusschen beide landen te worden ingelicht. Het aantal ingeschreven werk- loozen te Berlijn bedraagt 20(3.163. Donderdag 17 Maart a.s. PROPAGANDA IN DE STADSGEHOORZAAL Aanvang 7/A, uur UIT DÉ OMGEVING. HAZSESWC jJE. In het lokaal „Salvatori" kwam de afd. van den Geref. Bond in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer 3. Zwemstra, opende het samenzijn na het zingen van. Ps. 84 3 met gebed, las Exodus 14 van vers 10 tot 21, en sprak een inleidend woord. De secretaris, de heer Jac. van Pij len, lag' de notulen en bracht het jaar verslag uit, waarna de penningmeester de heer M. Noordam, een overzicht gaf van de stand der financiën, waaruit bleek, dat de kas sloot met een batig sal do. Tot afgevaardigden naai' de Bonasver gaderingte Utrecht, werden benoemd de heeren A. Matzë en Jac. van Pjjlen. De heer A. Matze ging voor in daok- ggfeed. De prijs dei' Melk is met 1 ot. per liter verlaagd en nu 'gebracht op .13 ot per liter. De jaarvergadering van de vereen „Ziekenverpleging" zal worden gehou den op Maandag 14 .Maart a.s„ des avonds ten half acht uur, ten huize van den heer Verhaar aan den Rijndijk. De agenda bevat o.m.jaarverslag van den voorzitter; rekening en verantwoor ding van den penningmeester; verkiezing van drie bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van de H. H. Db. W. H. Gispen, Ds. J. Luuring en Th. Verkley die allen herkiesbaar zijn. De jaarvergadering van „Wijkver. plegjjjg'/, zal worgen gehouden ojy/Woetis dag..23 Mapxt a.s./' des avonds half acht, ten huize van den heer O. M. Natzijl. De agenda bevat o.m. jaarverslag; re kening en verantwoording; voorstel van het bestuur tot wijziging van het huis houdelijk regelement, door art. 1 aldus te wijzigen: „Alle leden en hun gezinnen die minstens 1 jaar lid zijn, hebben recht op koetelooze hulp der verpleegster; ar tikel 13 aldus te wijzigen: Voor dien sten, bewezen aan niet-leden met hunne gezinnen en leden, welke nog geen jaar lid zijn, worden visitegelden m rekening gebracht, volgens een door bet bestuur vast te stellen tarief. Voorts stelt het bestuur voor als jaarcontributie vast te stellen een minimum van f,jte b» talen in jaar, halfjaar of 3 maand-elfjls sche bijdragen, en als maandcontributie een minimum van f0,25. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien U. KöNIÜSWUSTERH., 1300 Ml 6,20 „Margarete" (Faust) opera. 9.5011.50 Muziek. I DAVENTRY, 1600 M. 5.35 Einderuurtje. 6.20 Concert. 7.05 Concert. 7.35 Pianomuziek. 8.05 Concert. ip.2011.20 Kamermuziek. HILVERSUM, 1050 M. 500—6.00 Kinderuurtje. 6.00—6.45 Concert. 6.457.15 Tuinbouw-halfuurtje. 7.157.45 Engelsche les. 7.45 Politiebericht. 8.10 Een avond in IJmuiden. 10.30 Persberichten. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05 Radio-Amateurs. i .55 Koersen en inlichtingen. .00 Actualiteiten. 8.20 Koersen en persberichten, 9.05 Concert. RECLAME. Filiaal B reestraat 85 Tel. 216 3 Met herstelplaats voor elk fabrikaat Ii.nl't Verkiezing van twee bestuursleden, we gens periodieke aftreding van de heeren Ds. J. Luuring en J. Straathof. We wekken alle leden op, trouw ter vergadering te komen. - KATWIJK. Welke gevolgen de L. O.-wet 1920, voor het openbaar onderwij# in deze gemeente heeft, moge blijken uit het vol gende De O. L. School I aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee, telde 1 April 192s nog 355 leerlingen, welk aantal achter eenvolgens jaarlijks daalde tot respect 251, 222, 176 en 147, verdeeld over 6 klassen. De School II aan het Vuur- baakspad had in die jaren 258, 259, 210, 153 en 133 leerlingen, gedurende het jaar 1926 geplaatst in 4 klassen. Voor toelating met 1 April e.k. tof deze School, hebben zich thans geen kinderen aangemeld, terwijl voor School I slechts 9 kinderen werden ingeschre ven. Deze School zal het cursusjaar bs- ginnen met 97 leerlingen, in 6 klassen, terwfjl School II aanvangt met 100 l'eei>" Ungen in 3 klassen. Daar voor deze School zich geen nieuwe leerlingen meel aanmelden, kan zij binnen enkele jaren zonder bezwaar worden gesloten. De School aan de Voorstraat zal, wanneet daarvoor niet meer' belangstelling komt binnen enkele jaren 6 of 7 klassen tel len, ieder met ongeveer 10 leerlingen. Tegenover deze achteruitgang van het. openbaar lager onderwijs, staat echter het feit dat da kosten van het onderwijs welke in'1918 bedroegen f12272,zijn gestegen tot f54015,in 1925, alzoa eene vermeerdering van'f41743,zija de ongeveer V3 van het bedrag, dat ia laatstgenoemd jaar was geheven aai plaatselijke inkomstenbelasting. NOORDWIJK BINNEN. Op 30 April a.s. neemt'Mej. M. C, Brunings. onderwijzeres aan de 0. L. School alhier, haar ontslag als zoodanig wegens het bereiken van den 65-jarigea leeftijd. Gedurende 46 jaren heeft zn het onderwijs aldaar gediend, n.l. vanaf 19 April 1881. Er heeft zich een commissie gevormd, die heeft gemeend, dat op dezen dag dankbaarheid en waardeering moet wol den getoond tegenover de scheidende on derwp'zeres. Aan haar zal dan des avonds in het „Bof van Holland" eenstoffelijk, blijji. van hoogachting worden aangeboden. Tevens zullen in een over te reiken ai bum de handteekeningen worden verza meld van haar oud-leerlingen. Diegene die buiten Noordwijk wonen, kunnen dit op een afzonderlijk blad papier over ma. ken, hetwelk dan in een album kan won den geplakt. OEGSTGEEST. De heer G .W. Proper, Directeur Woningbureau alhier, reed met zijn ega en zoontje per auto naar Leiden. In de Nassaulaan sloeg de auto in brand, en de tegenwoordigheid van geest van den heer Proper voorkwam, dat zijn auto geheel uitbrandde, daar hn met zand spoedig do vlammen wist te dooven. De schade ad f400,wordt door ver zekering gecjpkt. Ten opzichte van de eleetriciteif van de Dorpstraat, kan worden gemeld, dat Ged. Staten geen bezwaar hebben tegen het leggen van den kabel. B. en W. hebben tnans den Dir. der Leidscha Duinwaterfabriek van gas en electrici- teit verzocht tot uitvoering van bet werk onder de overeengekomen voorwaarden. Hiertoe behoort o.m. toe, dat de be langhebbenden zich contractueel verbin den, een stroomverbruik te garaudeeren gedurende vijf achtereenvolgende* jaren van 5000 K.W. in 1927; 6000 K.W. ia 1928 en 7000 K.W. in ieder der jaren 1920, 1930 en 1931. Ter bespoediging is het dps zaak, dat belanghebbende! hiertoe vlug overgaan, zoodat we daarna

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2