tweede blad. wfll de bladen zeggen. "kerk en school. gemengd nieuws. feuilleton. bloed en tranen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 MAART 1927 Pacifisten onder elkaar. Niets schijnt beter geschikt te zijn, zoo lezen wij in het Handelsblad, om de voorstanders van nationale weerloosheid hun zelfbeheersching te doen verliezen dan de beschuldiging, dat hun houding wordt bepaald door gebrek aan moed. Alleen zoo wordt het verklaarbaar, dat interventie van derden een vecht partij in het parlement tusschen de voorstanders van nationale weerloos heid op termijn of nu direct moest ver hinderen. De natuur is sterker dan de leer. „Het Volk" poogt de houding van den vredesprediker Stenhuis, die den com munist „een tik gaf", te verontschul digen. Het „leek" alsof de communist handtastelijk wilde worden en daar om zou de voorzitter van het N.V.V. zijn toevlucht hebben genomen in het parlement tot het argument van kaai werkers, nadat zes sprekers dagen lang de openbare aandacht hadden ge vraagd voor eindelooze redevoeringen over den verheffenden indruk der op zettelijke weerloosheid op den strijd lust der eventueele belagers. Wij hebben reeds bij vorige gelegen heden bespeurd, dat het pacifisme in Nederland velen niet brengt tot een beheersching der fanatieke begeerte den tegenstander neer te schreeuwen generaal Snijders heeft dat in de be rucht geworden Dierentuin-vergade ring ervaren, in Amsterdam heeft een ander verdediger der nationale weer baarheid soortgelijke ondervinding op- De bloem der Nederlandsche sociaal democraten in de Tweede Kamer, dreigde zich door de houding van der. eenenj communist een politiek voor deeltje, waarop ze gerekend had, te zien ontglippen Men had verwacht, uit zijn stem tegen het ontwapenings voorstel een wapen te kunnen smeden en was teleurgesteld, nu de commu nist toch voorstemde. Toen bleken de sociaal-democraten niet in staat zich zelf in toom te houden hun luidste schreeuwer, mr. Duys, schijnt inder daad zich door de nabijheid van den communist het zwijgen te hebben la ten opleggen! ondanks het feit, dat de sfeer, waarin deze pacifisten zich bevonden, allerminst geschikt was, om geweldenarij te bevorderen. Maar zij rekenen erop, deze heeren, dat als het Nederlandsche volk maar het besef doet uitkomen, dat het tegen over de mogendheden ongeveer even' sterk staat als de ééne communist in de Tweede Kamer tegen de meer dan 20 socialisten, die mogendheden in een met oorlogselectriciteit geladen atmosfeer, zich door onze weerlooze zwakheid zullen laten imponeeren. Dat bewijst inderdaad, met hoeveel recht zij anderen voor lafaards kun nen uitmaken. Den euvelen moed tot zoodanige houding heeft geen enkele „militarist" 1 Tct 10 mille toe. Wat radicale ommekeer, zoo schrijft De Rotterdammer, zich met die breed uitgemeten rechterlijke vrijheid voltrok in den stand der meeningen, blijkt uit een enkele historische her innering. Als geen hooger strafmaximum dan zes jaren gevangenisstraf bepaald is in de wet, dan kan de rechter ook een geldboete opleggen, varieerend tus schen 50 cents en 10.000 zoo be paalt de Boetewet van 1925. Gaat nu een goede eeuw terug, toen 'de reactie tegen het 'arbitraire straf recht hoogtij vierde. Toen moest een zware strijd gevoerd worden om het goed recht der geldboe te, hoe gering ook, als straf erkend te zien. Toen wilde hij het ontwerpen van ons eerste nationaal strafwetboek, het Crimineel Wetboek voor het Konink rijk Holl. in 1809-., Lodewijk Napoleon niet weten van de opname van geld boete als straf. Eerst op het. allerlaatst gaf hij toe aan de vaststelling van enkele lage geldboeten, eindelijk overwinnend zijn weerzin tegen deze bestraffing, die naar zijn oordeel zoo veel ruimte liet voor rechterlijke willekeur ten gunste der rijken. Bij de totstandbrenging van het nieuwe strafwetboek, dat in 1886 in werking trad, werd die strijd her nieuwd. Ernstig werd gedebatteerd over de vraag of op diefstal wel geldboete mocht worden gesteld en of niet al leen gevangenisstraf moest worden ge eischt. Toen eindelijk het pleit ten gunste van de geldboete beslecht was, koos men een laag maximum, zestig gul den, om daarna uit te sluiten het denk beeld, dat zoo ernstig delict door beta ling van een hoog bedrag kan worden afgekocht, In 1886 was 60 de grens waartoe de rechter gaan kon. Van af 1925 is de limiet tot 10 mille verlegd. Moet de rechter zoo maar vrij spel hebben? NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rijssen, E. •Klomp te OMebroek. Te Echtelct bij! Tiel, J. H. Schuurmans Stekhoven tei Spijkernisse. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. A. M. van der Most van. Spijk werd Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk van Kortgene bevestigd door Dsi H. C. Hoogendijk van Kats, met. Psalm 121:7 en deed des middags zijn intrede met Joh. 3:30. Na de gebruikelijke toespraken werd; de nieuwe leeraar toegesprosen en ver welkomd door Ds. H. L'. A. Feyker iHzn., van Colijnsplaat, als consulent en door den heer Mulder namens !d« ■Gemeente. Toegezongen werd Psalm 134: o. Ds. H. F. de Puy nam Zondag: middag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Cadzand met een pre- idikatie over Op'enb. 513. Aan het einde van den dienst wer den toespraken gehouden namens het Class. Bestuur, verschillende vereeni- gingen en den Ring, alsmede namens; Kerkeraad, Kerkvoogdij en Gemeente. BEROEPBAAR. Drs. E. de Jong, Oudedijk 193, te1 Rotterdam verzoekt mede te idee len, dat hij thans gaarne een eventueel* beroep uit de Geref. Kerken in over weging zal' nemen. DS. J. A. RADIX. Ds. J. A. Radix, Ned. Herv. predi kant te Soesterberg, heeft om gezond heidsredenen tegen 1 Juli a.s. eervoll emeritaat aangevraagd. Ds. Radix werd in 1876 geboren era in 1901 candidaat in Overrijssel, o m 12 Jan. in zijn tegenwoordige Gemeen te zi]n intrede te doen. Januari j.l. vierde Ds. R. onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum. DS. W. SCHOCK. In den ouderdom van 80 jaar as( plotseling overleden Ds. W. Schocky emeritus predikant der Geref. ICerkl van Amerongen. Ds. Schock werd in 1847 geboren. Hij voelde zich reeds in zijn jeugd tot het predikambt aangetrokken. ,Ver- schillende omstandigheden maakten 't hem evenwel onmogelijk om den weg' in te slaan, die rechtstreeks naar flat ,doel leidt. Wel werd besloten om hem te laten' opleiden tot godsdienstónderwii'zer in de Ned. Herv. Kerk, en in 1869 be haalde hij, op 22-jarigen leeftijd, zijn acte als zoodanig. Na eenige gemeenten in die betrek king te hebben gediend, ging hij, toen ter tijd zijnde te Den Helder, over tot de Chr. Geref. Kerk. Tevens ging hij jzijh studiën voort zetten aan de Theol. School' te Kam pen. In 1884 werd hij candidaat, om 2 Nov. van dat jaar zich te verbinden' aan de Gemeente van Nieuwdorp. In December 1892 ging hij naar Ameron gen, welke Kerk hij tot 1 Dec. 1915 diende ,op welken datum hij eervol eme ritaat ontving. Zijn arbeid als Predi kant werd zeer gewaardeerd. De teraardebestelling van het stofL» lijk overschot zal plaats hebben opVrft dag as... om half twaalf des v.m. van het sterfhuis te Amerongen. DS. A. HCF. In den ouderdom van 47 jaar is te Gro ningen plotseling overleden Ds. A. Hof Predikant der Baptisten Gemeente. Zor* dag is Ds .Hof nog diiamalen in den dienst des Woords voorgegaan Maandag avond deelde hij aan zijn huisgenootea mee, zich iets onwel te geveelen."Hij ging op advies van den huisdokter te bea doch enkele o ogenblikken daarna was hij reeds overleden. Ds .Hof studeerde aan het Seminark te Hamburg en diende eerst een tweetal Baptisten-gemeenten in Duitschland, t.\3 Stelle en Luckenwalde. Vandaar nam'hij een beroep aan naar de Baptisten-Ge meente te Groningen, waaraan hjj thans ruim: 13 jaar verbonden is. In Ü'ezeiï tjjd js de gemeente zeer geirorid. Bij zijn gemeenteleden ston'd1 Ds. Hof in hoog aanzien. Morgen zal de teraa^ debestelling van het stoffelijk overechoi; plaats hebben op het Esserveld. DE RING VOORBURG DER NED. HERV. KERK. Nu de predikanten Donszelmann en Meeter een beroep hebben aangeno men, resp. naar Amsterdam en Leiden en Ds. De Zwart te Scheveningen emei ritus staat te worden, zijn er zoo aan stonds in den Ring Voorburg' der Ned). Herv. Kerk op dè 13 predikantsplaat sen, niet minder dan 7 vacatures. Vacant zijn: Leidschendam, Loos duinen, Monster en Wassenaar' ter wijl Scheveningen twee en 's Graven- eande één vacature heeft. GIFTEN EN LEGATEN. Bij den Kerkeraad der Geref. Kerk! van De Bilt is een gift ingekomen van f 1000, voor het nieuw te bouwen wijk gebouw te Bilthoven. DR. E. H. RENKEMA. Dr. E. H. Renkema, rector van het Chr. Gymnasium te 's Gravennage, heeft Maandagavond in „Bronóvo" al- idaar een vrij "ernstige operatie onder gaan. De operatieve behandeling is goedl geslaagd en de patiënt maakt het naar .omstandigheden thans zeer wel. VARIA. Bij 'den uitgever B. B. Westerhuisi te Leeuwarden is verschenen het Rap* port van de Commissie der Classisi Drachten der Geref. Kerken, inzake; het Bezwaarschrift van Dr. N. D.' van Leeuwen, Dienaar des Woords te iHarkema-Opeinde. BLOEDVERWANTEN VAN BEETHOVEN. Men meldt uit Brussel* aan „Het Vaderland": In verband met de herdenking van Beethoven's sterfdag, zijn in den loop van de laatste weken in de Belgische! pers verscheidene bijdragen versche nen, betrekking hebbend op den Zuid- Nederlandschen oorsprong van 'den grootsten musicus aller tijden, waarin, naar gelang het een Vla'amsch, Brus Selscïi, Fransch of Waalsch blad gold, met nadruk en niet zonder empnasa op zijn „Vlaamsche afstamming", of zijn „origines beiges" werd gewezen. Duidelijk is het mij niet, hoe men den in 1770 te Bonn "geboren en drie jaren vóór het tot stand komen van het Koninkrijk België te Weenen ge storven Ludwig von Beethoven zoo maar in eens een Belg, of dan tenmira steiemand van „Belgischen oorsprong! zou kunnen zien, al aient men zich, iir een land, waar onlangs nog werd ge protesteerd tegen de „Vlaamsche" lamst van de .Van Eyck's en de Brue- ghels, welke „Belgische" kunst moet' heeten, niet zoo heel gauw over 'derge lijke historische vrijheden te verwon deren, maar zeker is het, dat de naam van de familie Beethoven nog pteeds in het Vlaamsche land voortleeft, en vóór enkele jaren, na den oorlog, iq de Driekoningenstraat te Berchem, bij» Antwerpen een herbergier woonde, en mogelijk nog wel woont die Lo« idevvijk van Beethoven heette. :Ook te Leuven blijken bloedverwan ten van den meesier van Bonn te wo nen, al dragen zij zijn naam niet. Een der broeders van den in De cember 1712, in de St. Jacobskerk te Antwerpen gedoopten Ludwig Lode wijk Jozef van Beethoven, die 16 jaar jonger was, stierf in November 1808 re Oisterwijk in Noord Brabant en liet twee dochters achter: Anna The- resia en Maria Theresia. Deze laatste huwde in September 1808 met Jozef Michel Tacobs, uit welks huwelijk 4 kinderen werden geboren. De oudste zoon, Jacob Jacobs, ves tigde zich te Antwerpen en maakte er naam als landschapschilder, madr hij' stierf kinderlocs. De vierde zoon van Jozef Michiell .Lodewijk werd te Antwerpen gebo ren en stierf te Leuven. Hij was ge huwd met Maria van Hoof en had eeq zoon: Alfons Jacobs, schrijver van ven scheidene monografieën over de stad Leuven en haar omstreken. Deze trad in den echt met Maria! Leonie van MolEctors en had vier kinderen, waarvan twee zonen: Syi- vain en Lodewijk, en liet twee kinde ren achter: Jan en Maria. Lodewijk Jacobs is nog in leven era woont te Leuven. Hij heeft vier kin deren: Leo, Norbert, Maria Louis© en Steven, waarvan de oudste af en toe medewerkt aan een Fransch-Brua selsch blad. lVoor den rechter. Een Ber- lijner haalde het in zijn hoofd, op zijn bovenhuis] e als huisdier een luipaard te houden. Niet alleen de buren waren hierover verontwaardigd, maar ook de honden hieven zoo'n gehuil aan ais het lui paard zijn stem deed hooren, dat het Êeheele huis in rep en roer werd ge- racht bij den min«*en kik van hets eigenaardige schootdiertie. Gevolg was een aanklacht bij den .rechter, die moest beslissen of de wet al dan niet een dergelijk vermaak" ver oorlooft en natuurlijk weidde de eigei naar uit over de lieftalligheden van zijn huisvriend. Tijdens het verhoor door den rech ter vroeg hij een oogenblik verlof om zich te mogen verwijderen en tot sclirik van boden, deurwaarders en niet het minst van den magistraat, keerde de man terug met zijn luipaard in 'den arm Het beest werd geliefkoosd en zelfs gezoend en ondertusschen betoogde da man maar steeds voort, dat zijn lie veling geen kind kwaad zou dóen en zich toch zoo bedaard en netjes ge- droeg. Een oogenblik scheen het, dat het pleit' was gewonnen, maar plotseling) kreeg de luipaard de heeren in het •zwart i n het oog, die het wagen wilden hem van zijn meester te scheiden, en met een fl'inken sprong bereikte het dier 't podium, waar de edelachtbare magistraat gezeten was en brulde, dat hooren en zien verging. In een oogenblik" tijds was de zaall ontruimd, rechter en verdere ambte naren hadden het hazenpad gekozen en de zaak was verloren. Want nadat de eigenaar zijn huis dier tot kalmte had gebracht, werd hem gelast het dier naar elders over tei brengen en zijn woning niet langer alsi menagerie te gebruiken. Alles per stopcontact. Om gasten, die honden bezitten, maar geen tnjd hebben om buiten met zei te wandelen, toch in staat te stellen, hun lievelingen wat beweging te gun nen, hebben eenige Londensche hotela een soort machine ingevoerd, die men in _zijn hotelkamer kan opstellen. De hond wordt in een groote 'doosi zonder deksel gedaan, waarvan de bo dem een trottoir roulant is, dat mee behulp van een electrisch stopcontact, in beweging wordt gebracht, waar door de hond gedwongen is om te loo- pen. Voor kleine schoothondjes moet het apparaat uitstekend voldoen. De h00 ge zijden wee r mode? Een illustratie in een der Engeische) bladen vertoont twee hooggenoede heeren met bakkebaardjes. Het onderschrift herinnert er aan, dat het nog maar 30 jaar geleden 'is. dat de heeren der schepping: aldusi uitgedost waren. Komt die tijd terug? De bakkebaardjes zullen wel heb ben afgedaan, al blijft de Franscnmaa veel voelen voor den vollen baard, maar 'de hooge hoed krijgt weer een) kans. De heeren van Londens Bondstreety het centrum van de heerenmode, zoo als de Rue de la Paix het is voor dei dames-toiletten, zijn althans tot d<s ontdekking gekomen, dat de vraag naar hooge hoeden toeneemt. Bepaalt Londen zich tot het hoofd deksel. dat aan zijn kleur den naarq van „kachelpijp"' dankt, Panjs tracht! hoeden in de mode te brengen, die alle kleuren van den regenboog zullen ver- toonen. Dit type hoed zal dan speciaal „haut chic'" zijn bjj de courses. Overreden. Gisteravond werd; halfweg Amersfoort-Soest onder laatst! genoemde gemeente, het lijk gevonden van den ruim 40-jarigen neer Kruyfi wonende te Soest. Naar uit alles is! op te maken, is hij 'door een auto over reden. iHet lijk is naar Soest overgebracht. Verdronken. Te Bemmel] is de bejaarde P. door de 'duisternis misleid in een sloot terecht gekomen. Hoewel de grijsaard daaruit nog gered kon worcfen is hij toch vrij spoe? dig daarna aan de gevolgen bezweken. Onder de gemeente Rucphen is in de leemputten verdronken gevonden de bijna 87-jarige P. R., wonende bij? zijn dochter te Roosendaal. Onder Termunten is de bijziends vrouw M. te water geraakt en ver dronken. Het lijk is reeds opgevischt. Brandstichting? Eenige maanden geleden is te Zaltbomme! door brand verwoest het woonhuis van v. d. M., gelegen aan den Stati- standigheden plaats vond, werd een streng politie-onderzoek ingesteld. Als resultaat daarvan is thans floor den officier van Justitie rechtsingang tegen v. d. M. verleend. Verzekering dekt de schade. Vervalsching. Aan de re cherche te Venlo is het gelukt klaar heid te brengen, inzake den vervalsch' ten postwissel die door he: postkantoor aldaar uitbetaald is. Als verdacht van deze vervalsching! en van meerdere soortgelijke, gepleegd! te Utrecht en te Helmond, werd reeds' voor geruimen tijd gearresteerd da schilder Jos. L. te Woldniel. De man hield zijn onschuld hardnek kig vol. Thans is hij herkend door een juf frouw, uit een hotel op de Parade,- waaraan de oorspronkelijke postwissel! geadresseerd was. Voor het veenkin'd. Doon de school voor verlofsofficieren te Kampen is als resultaat van den vlag getjesverkoop en het geven van een; liefdadigheidsuitvoering een bedrag v. f 1000 aan het Landelijk Comité voor het Drentsche veenkind toegezonden. Branden. Dinsdag j.l'. brand de te Nederweert de woning met stall ling en schuur van den landbouweif Steijvers af. Het vee kon gered worden terwijl de inboedel in de vlammen op ging. De oorzaak van den brand is on bekend, terwijl verzekering de schade dekt. Men meldt uit Loosdrecht dJcL 9 Maart: Hedenmorgen is, waarschijnlijk ten gevolge van een onvoorzichtigheid van/ monteurs, daar aan den arbeid, brand ontstaan in het bootenhuis van den heer P. J. Dagevos uit Hilversum. De daarin liggende motorboot „Pam'* brandde geheel af, evensals het schui tenhuis. De „Pam", een goede bekende in watersportcentra, was slechts laa# verzekerd. Gisternacht brak te Apeldoorn een felle brand uit in het perceel Oud* Beekbergerweg 20, een onbewoond huis, eigenaar de heer Rutgers. Vrijdag zouden er nieuwe bewoner^ in komen: men was reeds enkele dagen bezig het huis in te richten en zoo doende brandde er ook een kachel. Omtrent de oorzaak van den brand tast men echter in het duister. Het' huis is voor een groot deel uitgebrand. 40 Zij was vol aandacht; z-ij had de heer lijkheid harer Kerk nooit met zulke schitterende kleuren geschilderd ge zien, en zij geloofde alles, wat de Mis sionaris haar zeide, omdat de Kerk, die op wonderen was gebouwd, de lief de had van haar hart. Doch deze liefde was te verzoenen met hare aardsche liefde nu geloof de zij het, en de hope verhief zich in haar hart als een berg met groenende hellingen. Zij hernieuwde hare gelofte aan de heilige Maagd; zij zou Ivans eeuwige zaligheid bewerken, door hem te red den voor de Kerk, en terwijl zij hem redde voor de Kerk, zou haar aardsch geluk worden bevestigd. De roode avondzon viel met schuine stralen door de ruiten; het gelaat van den, Missionaris vertoonde zich in dat licht met een schier bovenaardschen glans, en toen hij had uitgesproken, boog Katinka het aangezicht ter aarde HOOFDSTUK XL De Starosta heeft bitteren spijt, dat hij toestemming heeft gegeven tot de verloving. De Missionaris heeft hem bepraat, maar hij had .wijzer moeten zijn. Waarom heeft hij de Mir, de gemeen te, niet bijeengeroepen, om over het lot van Ivan Uekalof te laten beslis sen? De Mir heeft het recht, den Stun- dist te verbannen, want hij zaait on kruid; hij verstoort de rust; hij ver deelt het dorp. De Starosta is er zeker van, dat hij het dorp op zijn hand zou hebben, want al zijn de boeren lank moedig, een krachtig woord van den Missionaris kan veel uitwerken. Doch de Missionaris wil van geen verbanning weten, en de Starosta is gedwongen, om het stugge, hoofd te buigen. Het is toch vreemd, dat de Staros ta zoo'n onoverwinnelijken afkeer heeft van een verbintenis tusscben zijn dochter met Ivan Nekalof In de eerste dagen, scheen hij zich met liet denkbeeld geheel verzoend te hebben, doch de oude haat is weer boven ge komen, en de reden van dezen haat is zelfs voor den scherpzinnigen men- schenkenner als den Missionaris vol komen onverklaarbaar. De Starosta zegt, dat hij de ketterij niet kan uitstaan, maar als de Mis sionaris hem goede hope geeft, dat Ivan nog eens berouwvol zal terug keeren in den schoot tóer Kerk, is hij evenmin voldaan. In elk geval is het duidelijk, dat hij een terugkeer van Ivan Nekalof tot het oude geloof alles behalve wenschelijk acht; hij zegt, dat Ivan een huichelaar wordt, zoo hij het crucifix kust, en aan den anderen kant zweert hij, dat Ivan nooit Katinka naar het altaar zal voeren, zoo hij dat crucifix veracht. Er is een opvallende onrust in den Starosta; hij gaat drukker naar de gemeenteweide dan noodig is, en hij kan uren lang ronddwalen in den omtrek van den driesprong. Intusschen hebben de onweerswol ken zich zwaar en dreigend saamge- pakt boven het hoofd van Ivan Neka lof. Hij is voor de kerkelijke vierschaar gedaagd; gedoopt in de Grieksch-or- thodoxe kerk, zal hij zich hebben te verantwoorden, waarom hij die Kerk den rug toekeerde. Ivan is er gerust op; hij beschouwt zich als een martelaar voor de heili ge zaak van het Evangelie, en hij kan met den discipel Petrus zeggen: „Al werden zij ook allen aan U geërgerd, ik zal nimmermeer geërgerd worden!" Hij verlangt er naar, om voor die vierschaar te verschijnen, en zijn ver langen zal spoedig bevredigd worden; Katinka's lieve gestalte wijkt naar den achtergrond, nu hij de goede belij denis zal doen, en hij verkwikt de har ten der kleine schaar geloovigen, die zich in het dorp heeft gevormd, door den Lulhermoed, die hem bezielt. Zijn moeder is ontroerd, en niette min vol blijde verbazing; zij voelt zich als een zwakke riethalm, door den wind her- en derwaarts bewogen, doch Ivan is de sterke eik, die vastwortelt in het eeuwig Woord van God. Hij krijgt een nieuwe gelegenheid, om zijn geloof te belijden, en het zaad te strooien, waarop de Heere, zoo het valt in een wel toebereide aarde, een dertig-, zestig- en honderdvoudige vrucht heeft toegezegd, en als de mor gen is aangebroken van een der ge denkwaardigste dagen zijns levens, begroet Ivan Nekalof dezen dag als de held den veldslag, waarin hij over al zijne vijanden zal triumfeeren. Hij nam afscheid van zijn moeder. Zij was alleen; Simeon en de oude Leo waren naar het land. Zij nam hem bij de hand, zooals zij het in vroeger dagen had gedaan, toen hij nog een klein jongske was, en zij knielde met hem neder. Zij deed met zachte stem een moederlijk gebed, dat hij moeite had om te volgen, want zijn hoofd werd overstelpt door de denkbeelden^ die hij zijn tegenstan ders voor de voeten wilde werpen. Hij was in het harnas; hij wilde zich een goed krijgsknecht van Christus betoo- nen, en terwijl zijn moeder God smeek te, dat hij standvastig mocht blijven, beproefde hij de scherpte van het zwaard, waarmede hij het Griek9che Sanhedrin zou ter neder vellen. Daarop begaf hij zich naar Katinka. Zij wachtte hem reeds; hare oogen stonden droevig als een bewolkte he mel, en zij had den ganschen nacht voor hem gebeden. Zij 9tond op, toen hij den drempel overschreed, en of schoon de breedgeschouderde Starosta achter haar stond met gefronste wenk brauwen, viel zij om zijn bals en weende. „Denk om ons Paaschfeest!" zeide zij; „Ivan Serguwitch zult gij het niet vergeten?" Hij keek haar vol in het gelaat. „Wat wilt gij, Katinka Paulovna?" vraagde hij, maar toen zij met zachte, omfloerste stem antwoordde: „Dat gij het crucifix kust!" stootte hij haar. ruw van zich af. „Neen," zeide hij met bleeke lippen en vastberaden stem, „ik zweer Chris tus niet af!" „Zweert gij dan daarmede Christus af vraagde zij op langzamen toon, en deze woorden, door die lippen ge sproken, troffen hem. Zij 9tond daar met neergebogen hoofd: als een bloem, die door een or kaan wordt bedreigd. De Starosta verliet inet dreunende stappen het vertrek, en zij waren aN leen. „Heb ik u pijn gedaan?" vraagde Ivan, en als eenig antwoord hief zij hare oogen, waarin de tranen als dauw druppels parelden, tot hem op. Nu zag hij, hoe lief zij hem had, en het smartte hem diep, dat hij haar zoo ruw van zich had afgestooten. „Katinka!" zeide hy met weeke, zachte stem: „ik heb u lief gelooft ge dat?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5