wm de mam zegëeb. k NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 MAART 1927 Aan het einde der Week In on: T .vcoilo Kamer is dez? week bet Ontv. nenin&svoorsteleen initia tief-ontwerp van c'.c sociaal-clemocra- ten, aan de orde geweest. Uitvoerige debatten- hebben plaats gehad, zelfs kwam het wel eens een enkele maal tot rumoerige-tooneelen. Het komt ons voor, c-en vrij doel loos verspilling van den nationalen tijd te zijn. De uitslag der stemming sa at van te voren vast, veel nieuws is er over een dergelijk afgezaagd on derwerp r iet te vertellen en de kans dat men in een dergelijke fundamen teel© kwestie elkaar zal overtuigen is ook vrijwel uitgesloten. De S.D.A.P. is dan ook niet zoo na ïef te meenen dat er kams op aanne ming van dit voorstel staat zou zij 't eigenlijk wel begeeren? doch er zit propaganda in, en dat is een mooi ding, vooral nu er weer verkiezingen in 't zicht zijn. Wie op de anti-mili- tairistische- fluit speelt, kan vooral in ons lar-rl op veler instemming reke nen, gegeven de mentaliteit van ons volk. Wanneer wij alzoo het ontwape ningsvoorstel der S.D.A.P. afkeuren, beteekert dit natuurlijk niet, dat wij tegenstanders van ontwapening of waar het eigenlijk op neer komt sterke vermindering van bewapening zijn. Alles wat in die richting gedaan wordt verdient onzen steun. De aangewezen weg in dezen is, dat dergelijke stappen internationaal ge schieden, alzoo dat deze zaak door den Volkenbond geregeld wordt. Dit is ook het bezwaar dat terecht door Frank rijk geopperd werd tegen President Coolidge s ontwapeningsvoorstel, dat een dergelijke actie reeds door den Vol kenbond voorbereid wordt en ook En geland, dat zich in beginsel bereid ver klaard heeft Coolidge's voorstel te aan vaarden, heeft gevraagd naar de ver houding van dit voorstel en de actie, die reeds van Gcnève uitgaat. Dit hangt ook weer samen met het feit, dat "de Ver. Staten nog steeds geen lid van den Volkenbond zijn, hetgeen zeer te betreuren is. Want zoolang Amerika zich afzijdig houdt, is veel van den arbeid van den Volkenbond, zoowel in politiek als in economisch opzicht, met onvruchtbaarheid gesla gen. De Economische Volkewbondsconfa- rentie, die weldra zal gehouden wor- wen, kan van grpote beteelcenis zijn voor de maatschappelijke verhoudin gen inzonderheid in ons werelddeel, al zullen wij goed doen ons geen over dreven verwachtingen te maken, om dat juist liet economisch leven voor eem groot deel buiten den «invloed van den mensch omgaat en zijn machtssfeer hier zeer beperkt ls. Geen mensch ter wereld, en ook niet een wereld-parlement, kan aan de werk loosheidscrisis die nu reeds een zestal jaren- de meeste landen van Europa teistert,een einde maken en daarvoor een nieuwe welvaart in de plaats stel len. Doch wat wel gedaan kan worden is de hinderpalen die aan een even- tueelen opbloei in den weg staan op ruimen. Het is toch wel een groot onrecht, dat juist die arbeidersgroepen wier leven het meeste gevaar loopt, zooals de visschers en de mijnwerkers, tot de slechtst betaalden behooren en aan de groo'ste bestaansonzekerheid ten prooi zijn. Het is wel riet goed te keuren, dt>ch het is te begrijpen dat de Britsche pre mier Baldwin die zich in de jongste stakine aan de zijde der mijneigenaars gesteld heeft, bij zijn bezoek aan het tooneel der mijnramp, die deze week in Wales plaats had, met vijandige kreten werd bejegend. Wij hebben er in deze rubriek reeds meermalen op gewezen dat. een conflict dat niet met overleg en het sluiten van een com promis, maar door capitulatie 'van- de eene eq het opleggen van haar wil door de andere partij eindigt, geen duurzamen vrede ten gevolge kan heb ben. Geen klassenstrijd doch toenadering tusschen patroon on arbeider moet het parool zijn..Gaat het hard.tegen hard, dan lokken de uitersten elkaar uit, en het is wel merkwaardig dat juist En geland zoo bang is voor de Sovjet-pro- paganda. -Het antwoord van Rusland op de j-ongste rol a van Engelsnd bevat niets nieuws en de Britsche. regeering schijnt dan ook niet voornemens er op te antwoorden. Tn Moskou vreest men wel voor een afbreking der diplomatieke en han delsbetrekkingen. doch tracht zoo mo gelijk een breuk te vermijden, want deze zou niet zijn in liet belang der ."wereldrevolutie. Armoedig. In Den Haag, zoo lezen wij in Pa trimonium, heeft Mevr. Roland Holst onlangs gesproken over „de ze kerheid van het socialisme". Een merkwaardig betoog leverde zij. Zij begon met een herinnering aan den tijd, waarin .het Marxisme de eeni- ge bron van zedelijke en geestelijke kracht v.as, waaraan leiders en arbei ders zich laafden" D.w.z. de socialis tische arbeiders! Uit die leer van Marx werfl „de zekerheid geput van het toekomstige menschengeluk." Maar de leer van Marx bleek niet in harmonie met de feiten. „Reeds vóór den oorlog waren er echter teekenen, die er op wezen, dat het niet zoo eenvoudig zou gaan. De oorlog zelf bewees duidelijk, de scheu ring in onze geestelijke wapenrusting. In Amerika ontstond voorts een'kapi talisme, zoo technisch feilloos, als wij het in Europa niet kenden. Volgens de oude theorieën zou hier een opstandig proletariaat moeten opstaan, doch wij zien, dat do Amerikaansche arbeiders kleine burgers zijn geworden, die ge ïnteresseerd zijn bij het kapitalisme. Vele punten van zekerheid zijn ver zonken dus. Wij hebben het Marxisme als dogma ten slotte moeten loslaten. Het is een phase in de geschiedenis der arbeidersbeweging geweest. Wij zoeken naar een hoogere zekerheid. Hetgeen Mevr. Roland Holst hier opmerkte, zal zeker door allen, die stu die maken van het economisch lever., volmondig worden erkend. Het Marxis me is wetenschappelijk geheel onhoud haar. Ook het economisch Marxisme. t)o geschiedenis sedert 1870 is met de Marxistische „ontwikkelingswetten in disharmonie. En het wijsgeerig Marxisme staat er zoo mogelijk nog slechter voor dan het economische. Trouwens, de twee deelen zijn niet te scheiden. De spreekster zeide voorts nog: „Niet alleen in physiologiscli op zicht is het Marxisme onvoldoende. „Het is gebleken een stelsel te zijn, dat een typisch tijdbeeld was. Het Marxisme is in een rationalistischen tijd geboren en deze tijd heeft zijn bloei gehad Het historisch materialis me het Calvinisme zonder God, gaf den eersten Sociaal-Democraten een dogmatische zekerheid. Het heeft ons ontzaglijk verrijkt, doch het zag de ontwikkeling der menschheid te een voudig". Achter die „ontzaggelijke verrij king" zetten wij een groot vraagtee- ken. Immers hoe geestelijk arm zijn de menschen, die- alles van dit leven venvachten! Maar voor het overige kan het oordeel over het Marxisme worden onderschreven. Men heeft gezegd, dat Marx het so cialisme van „utopie" tot „"weten schap" heeft gemaakt. Maar nu is die „wetenschap" geen wetenschap meer. Het is weer utopie. Mevr. Roland Holst heeft dit haars ondanks erkend. Zij sprak van een „niuewe zeker heid" in het „geloof aan de daad". In de Aziatische volken is een „wil tot zelfstandigheid". Ja, maar dat is nog geen. socialisme! De daad, aldus Mevr. Holst, is van groote waarde, maar geeft toch nog geen voldoende zekerheid. „Onze ge zindheid moet veranderen, het inner lijk moet socialistisch worden." „Gemeenschappelijk zoeken wij naar den weg naar het socialisme" „Voor ons bestaat geen gebed. Daar voor in de plaats hebben wij het be wustzijn van onze gemeenschappelijke gemoeds- en dadenuiting. Dit is onze hoogere kracht, ons geloof Niets dan holle fraseologie. Slechts utopisme! En dit noemt men nu de „nieuwe zekerheid". Arme tobbers. Het huidige socialisme vertoont een droevig beeld. Medelijden moet men hebben met do sympathieke idealisten, die zoeken naar zekerheid, maar ze niet vinden. .En ergernis geven de demagogen. di*e de massa in den waan brengen, dat zij een betere maatschappij zou den kunnen organisceren, indien men hen slechts de macht in handen nraf. Zomertijd. „De Ned. Werkgever", orgaan van het Verbond van Ned. Fabrikanten, schrijft: „Bij K. B. van 22 Februari j.l. is de duur van den zomertijd hier te lande bepaald van 15 Mei a.s. tot 2 October d.a.v. Met leedwezen hebben we biervan kennis genomen, aangezien ook dit jaar dus de zomertijd hier te lande niet gelijktijdig zal beginnen als die in België en Frankrijk. Blijkens persberichten zal in ge noemde landen de Zomertijd in den nacht van 9 op 10 April ingaan. Deze ongelijke regeling van den duur van den zomertijd is tot groot ongerief 'van het zakenleven hier te lande, om welko reden ons Verbon-d het vorige jaar de Regeering verzocht heeft een uniforme regeling tusschen België, Frankrijk en ons land te treffen. Het zou wel interessant zijn te ver nemen, of inderdaad door onze Re geering eenige poging is gedaan om tot een dergelijke regeling te komen. Voorshands kunnen wij moeilijk aan nemen, dat genoemde landen daartoe niet bereifr zouden zijn. Zou" li-iet een der Kamerleden hierin aanleiding kunnen vinden hiernaar bij de Regeering te vragen?" KANTONGERECHT LEIDEN. Motor- en rijwielovertredingen wa ren de eenige overtredingen die aan de orde kwamen. De laatste getuige in de reeds ten deele behandelde zaak tegen- B. P. A. H., chauffeur van een autobusonderne- ming te Leiden, was A. Stigter, de man op de hondenkar, die aangereden was geworden. Beiden- gaven nu elkaar de schuld van de aanrijdng, waaraan de amb tenaar een einde maakte door f 10 of 5 dagen te eischen. C. P. G. J., houtbewerker te Leiden, die op de Havenbrug met zijn auto een handwagen had aangereden, was de tweede. Diens zaak was spoedig be slecht. dtiar agent van politie J. l-i. rij of, ?t verbaal bevestigde. F.ir.cl f 10 c- 5 dagen. A. Cl., melk handelaar te Leidon, was 9P den eerster.' Kerstdag van het vo rige jam als bestuurder van. ©en auto met een snelheids vaart je uit de Peli kaanstraat komen tv'feni en daardoor tegen de tram opgereden. Uit de getuigenverklaringen kwam zijn- schuld zoo overduidelijk vast te .'•daan, dat de ambtenaar nogmaals f 10 of 5 dagen vroeg. Een Hillegomsch© mevrouw, E. M., C. ten II. genaamd, stond terecht, ver dacht van het feit, dat zij rijdende in de Morsdhstraat, geen aanwijzing ha-i gigeven dat zij de Steenstraat wilde oprijden en daardoor een wiel rijder had aangereden. De onfortuin lijke fietser, Rede], nu als getuige g«- hoord, jvroeg f 15 schadevergoeding, die- Mevr. niet had willen betalen. Mevrouw was echter nog zoo kwaad niet, want op om desbetreffend ver zoek "van den kantonrechter beloofde zij de schade, te voldoen-, waarna de kantonrechter haar een lichte boete beloofde op te leggen. Een zaak, die door het groote aantal getuigen langen tijd in beslag nam, was die tegen H. B. uit Den Haag, die komen-de vanaf den Hoogen Rijndijk op de brug bij de Zoeterwoudsche Sin gel een fietsend meisje had aangere den. Volgens het verbaal had hij te snel gereden, wat hij in ieder geval toegaf. Bovendien verklaarden sommige ge tuigen-, dat hij geen signalen had ge geven. De moeder van het aangereden meisje, die eveneens als getuige werd gehoord, diende een eisch tot schade loosstelling in en wel van f40. Verd. zeide, dat de fiets geen- tientje waard was, het wiel was wat inge drukt en dc voorvork verbogen, wat echter werd bestreden. De eigenaar van de fiets heeft deze weer laten repareeren en er f 40 on kosten aan gehad. Het slot van de historie was een- boete van f 10 of 5 dagen. Jan D.. koopman in alles en nog wat te Amsterdam, logeept op het oogen- blik in voorarrest te Haarlem, in de Parapluie, Deswege verscheen hij on der geleide van een agent, om zich te verdedigen tegen de aantijging, dat hij op den Stationsweg, hoek Haver zaklaan een- aanrijding zou hebben veroorzaakt. Hij begon met te zeggen, dat hij de schade zou vergoeden, waar na een 8-tal getuigen werd gehoord, wier verklaringen zoo bezwarend wa ren, dat de ambtenaar f 15 of 10 dagen eischte. Leste Jongens en Meisjes. Hoewel het pas Dinsdag is, kan ik toch.al beginnen aan juilie te schrijven. Zeker, ten gevolge van het slechte weer van Zondag, heb ik de briefjes heel vroeg deze week. Nu, ik vind het pre» tig. Niet natuurlijk dat het slecht weer was, maar dat ae briefjes er zoo gauw waren. Want dat is voor mij veel mak kelijker, dan dat ze in het laatst van de week allemaal 'gelijk komen. Maar nu ja ik heusch beginnen. „Logeetje". Dus daar het Zo-ndaggeen mooi weer was om te wandelen, heb ik je briefje zoo vroeg? Nee, hier was 't cok geen mooi weer. Regen en wind, geen gebrek. Leuk, dat juilie tweetjes in hetzelfde lokaal zitten, al is het niet in één klas. Of gaat Crocus er niet op? „Gustazf Adolf"Daar heb je gelijk in. Het was Zondag geen wandelweer. Maar juist met zuik weer, kun je het-in huis dubbel gezellig fnaken, vind je ook niet? Vond je het" raadsel zoo erg ge makkelijk.' Een mooi boek lezen is ook heel prettig als je niet kunt uitgaan Ja, dat boek ken ik wel. „Juniora". 't Was guur Zondag. Maai vind jo het geen gezellig gehoor, als ie met een mooi boek voor je zit en ae wind giert om het huis? ik houd er zelfs veel van om in den wind te loopen. Jij ook? Dat is heusch niets erg. als je briefje eens wat kleiner uitvalt, meisje. „Vergeet mij nietje". Die Babbelhoo ker is voor jou dus ook geen onbeken de. Prettig hé, as jullie schoolplein zoo (mooi vlak wordt, door de tegels. Dan kun je er fjjn touwtje springen en knik keren is 't niet? Dank voor je raadsels Jk hoop ze te gebruiken. „Blondine". O, dus jij hebt je deel van de sneeuw toch cok gehad1? ik kon me ook healehiaal niet voorstellen, dat een meisje zoo als jij, dat zoo dolveel van ijs houdt, bii zoo n fijne sneeuwlaag maar rustig in nuis zou'bljjvep. Ja, 't is hier Zondag ook alles behalve mooi ge woest. „Zangvogeltje". Zoo, is Grootvader toch overleden? Dat begrijp ik best, dat je toen geen lust had om te schrij ven. En moeder cok niet goed geweest? Is ze nu weer beter? Moet j ijook op <le Ouderavond zijn? Of mogen er geen kin deren komen? Dank voor je raadsels 'k Zal ze zoo gauw mogelijk een plaatsje geven. „Piet Hein". Zooals je ziet, heb ik ie schuilnaam gebruikt, 'k Vind het een neel geschikte schuilnaam voor een jon gen. Wat zal die teekening van jou mood zijn, dat je er .een tien voor kreeg. 'k Degrijp het best, dat je er blij om w.35- Nee, mooi teekenen kan iedereen niet. Je broer heeft misschien weereen an der vak, waar hij hooge cijfers in haalt, is 't niet? „Crceusje". O ja, al is het weer nog zoo slecht, waar kleine kinderen zijn, behoef je je niet te vervelen. Ik was Zondag ook ergens, waar twee lieve kleine meisjc-s waren, van een paar jaar 't Was oen tweeling, en ze leken zóó •erg op elkaar, dat je haast geen onder scheid kon zien. Prettig gezicht hé, als •de bloemen voor den dag gaan komen? „Braamstruik en Denneappel'". Dus ik moet jullie maar eens iets vragen? Nu ik zal mijn best doen. Vedetten jullie mij eens welke vakken je op school het liefst doet? En waar je de beste cijfers in haalt? En welke handwerken je onder handen hebt? En welke spelletjes je het liefst speelt? Zie je nu wel, dat er ge noeg te vertellen is. En dan moet je be denken, dat, hoe meer je vertelt, hoa meer ik te vragen krijg. „Sneeuwklokje". Dat spel dat ik be doel, speelde je met knikkers op een stoep. En hoe speel je het spel aat jij bedoelt? Dus je hebt pleizier gehad op dat avondje. Heb je zelf ook nog een voordracht gedaan? Ik houd ook veel van een zanguitvoering. Vertel mij vol gende week maar eens of het mooi is geweest en wat er gezongen werd. „Meitakje". Je bent mij hartelijk wel kom in ons Babbelhoekje, meisje Want ik geloof dat je een meisje bent. al heb je het er niet bijgeschreven. Wil je volgende keer je eigen naam en adres ook in je briefje zetten? Heb je nog meéfr broertjes en zusjes? 'k Heb graag dat de brief uiterlijk Woens dag op het bureau is, maar is het vroe ger zooals nu, dan is dat des te beter „Rozeknopje en Reseda". En, een goe de verjaardag gehad, Rozeknopje? En veel pleizier? Dat hoor ik zeker volgen; de week wel. Heeft het Zondag bij jul lie gesneeuwd? Of bedoelde je de week daarvoor? Weten jullie ook wat van Ba tavier en Klaproos 'k Heb verscheidene weken niets van hen gehoord. „Goudblondje". Zoo, was de babbel- hoek er van door? Ja ,dan kon je de raadsels moeilijk oplossen. Zeker een van de kleintjes weggemaakt is 'tniet? Dus nu ben_ je thuis. Lijkt het niet vreemd als je de anderen naar school riet gaan en jij hoeft niet meer? Harter lijk gefeliciteerd met moeders verjaar dag. „Moeders Meisje". Ja, ons clubje is pl aardig groot. Wat heb jij een mooie cijfers voor je proefwerk, meisje. Moer der was er zeker wel tevreden over is 't niet? Gezellig zijn die Ouderavonden hé. Mag jij er ook bij zijn? Best, 'k wil heel graag een letterraadsel va# je heb ben. „HartediefPrettig, dat je weer naar school kunt gaan? Verlang je zóó erg naar sneeuw? Nu, wie weet, misschien komt er nog wel wat. Je aardrijkskunde was al bijzonder goed hé? Maar de asl dere vakken gaan toch ook best hoor. Vertel mij later maar eens de cijfers van je rapport. „Anemoon". Dat ben ik met je eens meisje. Ik houd ook veel meer van de zomer dan van de winter. Ja, we schio ten alweer aardig op. Iieb je veel plei zier ;gehad op dat feestje? Daar had je mij best wat van kunnen vertellen. Leo ke spelletjes gedaan? Ja .zeker? „Rie". Nee, dat tableau ken ik niet. Had je niet erg veel last van slaap den anderen dag, toen je zoo laat naar bed was gegaan? Heb je een prettige dag gehad met Henk's verjaardag? 'k Vind dat hij erg goed bedacht is met cadeau tjes. „Grie". Nu ,of ik dat laat vind. Kon je den anderen dag wel wakker blijven? 'k Geloof dat net een heel mooien avond geweest is hé, en jullie er veel genoten hebben. Leuk, dat je zus ook can het tabelau meedeed. Dat kan licht eens gebeuren, dat men iets vergeet. „Boschviooltje". Dat trof moe hé, dat zij juist een 50ste bezoeker was en toen een verrassing kreeg. Vonden jullie het riet grappig? Dus jullie hebt'eenleuk dagje gehad met meesters verjaardag. *k Denk dat meester wel heel blij was met dat prachtige boek. „Waterfelie'V Er is heel wat te zien op die winkelbeurs, dat merk ik wel. Jjj hebt zeker van het pudding eten wel gebruik gemaakt is 't niet? En om dia bellenblazer heb je zeker braaf pret ge had? Leuk hé, die verjaardagen. Hebben iullie er nog een pretie van? Of gaat het onopgemerkt voorbij Do oplossingen van de vorige week zijn: 1Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. Onderdeeeln: Waal, Alida, Eend, Deeg, Trog, Eeuw, Zeven, Rie, Rat. Kalf Inkt, Voorn, F. 2. Bruidegom'. 3. Stamboom - Boomstam. 4. In geen geval. Beiden aoen de ronde. !n hier volgen de nieuwe raadsels Ingezonden door Sneeuwklokje. 1. Mijn geheel bestaat uit a5 letters die tezamen een spreekwoord vormen Een 24 2 12 35 is een viervoetig dier. Een 17 3 27 7 is honderd jaar. Op de 31 6 25 13 17 20 kan men glij ■den. 27 qo 26 5 28 29 35 is een van onze provinciën. 6 21 33 26 4 16 18 is' een stadje in Noord-Holland. 10 22 26 34 8 was de titel voor Ide Egyptische Koningen. Een 9 14 15 ii 5 is een boom. In den 1 14 18 23 loopen doen de meeste kinderen graag. 19 is de letter K. 32 is T. Ingezonden door Blondine. 2. Ik Den een meisjesnaam. Neemt mjjn hoofd weg en ik ben een jongens naam. Ingezonden 'door Zangvogeltje. 3. Aan welk ding komt geen einae? 4. Wat is het verdrietigste werk? 5. Verborgen meisjesnamen. Mag dat kattekwaad wel gebeuren, kinderen? Die appelschil daar, ligt ge; waarlijk om over te vallen. Kom je mij afhalen, als je naa? school gaat? Anecuote ingez. door Gustaaf Adolf. Practisch (vet) Krelis: „Zeg eens Joris, waarom heb jij je dak niet gerepareerd? Joris: „Ornaat het gisteren regende. Krelis: Maar nu is het toch droog". Joris: „Nou, dan is het toch niet noo» dig?" Ziezoo jongelui, j'ulKe kunt aan het werk. 'k Wensoh je veel succes met de raadsels, en neem nu afscheid tot vol gende week. Vele groeten Van je TANTE FRANCIEN. LAAT TTT-M BESTUREN door TANTE FRANCIEN. j j i'A Als ze maar op Hem vertrouwden, zoif Hij alles wel maken. Bn 't was toch veel beter zoo onschuldig te lijden, dan wanneer vader werkelijk het kwaad ge daan zou hebben waarvan hij verdacht werd. Zoo wist moeder telkens weer het vei trouwen bij haar man aan te wakkeren. Nu was 't Oudejaarsdag. Vader was er weer op uitgetrokken. Hij had ge hoard dat er bij een firma een magazijn- knecht noodig was. 't Zou wel niets ge ven, maar hij kon het licht probeeren En Frans wilde zoo- graag toestemming hebben om naar het boscn, dat op klei nen afstand van de stad lag, te gaaq Hij wilde 'daar de afgevallen takken op rapen. Dat dééd hij m de vacantie wel vaker. Moeder had dan kosteloos brand- hout. 't Was eigenlijk hard noodig ook. Het* laatste hout lag bij de kachel; 't laat ste geld was uitgegeven, en pas de twee de Januari kon moeder haar naaiwerk inleveren en weer opnieuw geld ontvan gen. „Ga dan maar Frans", zei ze zorg, dat je voor donker terug bent". Frans beloofde het, nam de zak die moeder hem meegaf om 't hout in te doen, en ging fluitend de deur uit Moeder keek hem na Zoo'n beste jongen, hij deed wat hij kon, om moeders zorgen te verlichtén. Toen sloot moeder de deur en eer ze weer aan haar naaiwerk ging, knielde ze neer en bad 't Was donker in het huisje van Mey er. Toch brandde er no«; geen lamp. 't Gas was zoo duurVader was thuis gekomen en zat triestig in de scheme rende straat te kijken. Hij had weer een vergeefsche reis gemaakt. En toch had hij zoo'n mooie kans c;ehad. Van al degenen die zich aangemeld hadden, was hij de eenige geweest, die al eerder ma- gazijnknecht was geweest. En dat wilda (leze patroon juist graag hebben. Maar aan 't eind was het weer precies het zelfde geweest als bij vorige gelegenhe den. „Zonder goede getuigschriften neem ik niemand". Daarmee kon hij gaan. Zou er dan nooit een einde aan deze ellende komen? Moeder zag wel hoe 't met vader was. Ze had haar naaiwerk neergelegd en was bij hem komen ritten. „Toe man", had ze gevraagd .terwijl #ze haar hand op zijn arm legde, „toe 'man niet den moed verliezen.Laten we toch op God vertrouwen, Hij zal uit komst geven, en",^ voegde ze er zacht jes aan toe, terwijl ze met het hoofd tegen zijn schouder leunde: Niet klagen, maar dragen En vragen om kracht, Niet zorgen voor morgen, Bij vallende nacht. Niet beven voor 't leven Gegeven van God. Maar 't hedenf besteden Naar Zijn woord en gebod. (Wordt vervólgd). Scheepstijdingen. HOLLANDAMERIKA-LIJN. BLIJDENDIJK, 4 v. Rott. te Newf port News. BURGERSDIJK, New.York naar Rott., 3 Mrt, 12.52 nam., 220 mijt vart Valencia. NEBRASKA, 4 v. Rott. n. South ampton. BREEDIJK, 4 v. Rott. n. Tatnpico. GROOTENDIJK, Vancr. n. Rott., 1 v. Cristobal. MOERDIJK, .Vancr. n. Rott., 2 vJ Glasgow. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BOEROE, thuisr., 3 te Marseille. GORONTALO, uitr., 3 v. Mossel baai.. GIEKERK. uitr., 3 te Pt. Sudan. HEEMSKERK, thuisr., 3 Zan zibar. HOLLAND WEST-AFRIKA LUN. MINERVA, 4 v. Hamburg te Amstj ALBIREO, thuisr., 4 te Havre. HELDER, uitr., 2 te Bordeaux. VLIELAND, thuisr., 2 v. Monrovia; KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA, 3 v. Amst. te B.-Ayrea SALLAND, uitr., p. 4 Beachy Headi MAASLAND, 26 v. B. Avres naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SAMARINDA, uitr., p. 4 Kaap dei Armi. TOBA, thuisr., 4 v. Sabang. SOEKABOEMI, uitr., 4 v. Sabang BUITENZORG, 4 v. Rott. te Bat. KAVI, 3 v. Rott. te Batavia. t- TJERIMAI. thuisr, 4 v. Cowea. MEDAN, ujtr, p. 3 Kaap Bon. MODJOKERTO, thuisr., oass. 3Saj gres. TAMBORA, uitr., 3 te Marseille.' SIANTAR, 4 v. Rott n. Batavia-, TAPANOELI, thuisr., p. 3 Kaap Bon. SITOEBOND.O, thuisr., 3 v. Djetp Üah. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KARIMOEN, thuisr., 4 te AmSt. GROTIUS, uitr., 3 v. Southa-noton. ROEPAT, thuisr, 3 te Londen. RONDO, uitr, 4 v. Suez. SINGKEP, thuisr, 3 y. DjeddaK. VONDEL, uitr, 3 v. Sabaaji KON. FAKETVAART MIJ, PATRAS* Rott n. Batavia, 3 W Colombo, i

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7