NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 MAART 1©27 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Volkenbond en verdrag. Zal de Volkenbond, zoo lezen wij in het „Handelsblad", zich na verwerping van het Belgische verdrag kunnen be moeien met de aangelegenheden, die dit verdrag bedoelde te regelen? Dat is een vraag, die jhr. mr. R. W. J. den Tex stelt en in „de Gids" beant woordt. Wanneer zegt hij na verwer ping één der leden van den Bond de aandacht vestigt op de Nederlandsch- Belgische verhouding, dan kan daar van het gevolg* zijn, dat België en Ne derland worden uitgenoodigd, hun standpunt uiteen te zetten. De Volkenbond kan vervolgens een commissie benoemen, die over de zaak in haar geheel of over bepaald aan gegeven punten advies kan uitbren gen Doch een dergelijke commis sie kan alleen tot stand komen, indien Nederland uitdrukkelijk daarin toe stemt en aan haar rapport zijn Ne derland noch België ook maar in het minst gebonden. Veel nut hoeft men er overigens niet van te verwachten, want komt de commissie tot de conclusie, dat Nederland tot ratificatie behoort over te gaan, jan kan dit land zich bezwaarlijk daarbij neerleggen; waar het eenmaal het tractaat neeft ver worpen, kan het moeilijk een advies opvolgen, dat tot aanvaarding van het verdrag concludeert. Geeft aan den an deren kant de commissie te kennen, dat het tractaat voor Nederland inder daad een „pactum leoninum" is, dan zal België zich verzetten. Den ©enigen uitweg uit deze moeilijkheden geven nieuwe onderhandelingen tusschen de beide staten, al of niet onder de aus piciën der door den Volkenbond be noemde commissie. Maar Nederland en België kunnen ook overeenkomen, dat het rapport van een volkenbondscommissie bin dend kan zijn. Dan wordt haar werk dus eenvoudig arbitrage, en dan kan men ook wel zonder Volkenbond ar- bitreeren. Op het resultaat van een dergelijke arbitrage is de schr. al evenzeer volko men gerust. Geene commissie uit den Volken bond, geen arbiter, geen internationaal jurist zou de uitspraak durven geven, dat het hedendaagsche Volkenrecht Nederland tot het graven van een der gelijk kanaal noopt. Men zou een pre cedent scheppen, waarvan de draag wijdte niet was te overzien. Waar zou het heen moeten, indien ieder land het recht kreeg, over het territoir van een anderen staat, terwille van een vlug ger© verbinding, een kanaal te graven Voorts kan de Volkenbond een be middelingscommissie instellen. Ook dan keert men feitelijk terug tot de gewon© onderhandelingen. Mr. den Tex herinnert in dit ver band aan de dreigemen en van de „Standaard", het orgaan van den Ant- werpschen burgemeester, welk blad „knellende banden met sterke hand {dreigde) te verbreken". Dat kan alleen beteekenen geweld en daardoor zou België zich van te vo ren in het ongelijk stellen. Tegen een wijziging van het verdrag van 1839 be staat in Nederland geen bezwaar. Al leen tegen d© door minister van Karne- beek voorgestelde methode. Men kan evenmin beweren, dat het verdrag van 1839, onder welks regime België zich kon ontwikkelen, nu plotseling den wereldvrede in gevaar brengt. Neen, noch op voet van art. 11, noch krachtens art. 19 kan de Volkenbond Nederland dwingen, zegt mr. den Tex. En het Permanente Hof van Intern. Justitie? Een kwestie, voor de beslissing waar van het Hof bij uitstek geschikt zou Zijn, is deze: of het tractaat, in 1839 tusschen Nederland en België gesloten, nog van kracht is. België zal waar schijnlijk het tegendeel beweren op grond van het feit, dat de neutrali teit en het oorlogshaven verbod werden afgeschaft; de geheele actie tot her ziening van genoemd tractaat door België in 1919 te Parijs gevoerd, was op die stelling gebaseerd. Hoe de be slissing van het Hof over deze vraag ook zijn moge, voor Nederland is zij betrekkelijk van1 weinig belang, omdat het zich nooit tegen een herziening der tractaten van 1839 heeft ver zet. Is men eenmaal tot een procedure voor het Hof gekomen, dan zou dat voor Nederland tevens een ongezochte gelegenheid zijn om door dit college eens te laten uitmaken, of de surtaxes d'entrepót en het daarmee verband houdende vrij sleepen naar Dordrecht vereenigbaar zijn- met de Rijnvaart- acte! Om van de Wielingen nog maar niet te spreken KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Opheusden, H. J. Koster te Montfoort. Te Huizen, W. J. van Lokhorst te Delfshaven. Te Ijlst, G. P. van Itterson te Gel'selaar Aangenomen: Naar Arum, T. W. v. id. Ley te Midsland Terschel'lin® Naar Hoevelaken, J.'A. van Boven te Éde. (G.) BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Cand. G. J. Sanders hoopt Zon dag 1 Mei a.s. intrede te doen in do Ned. Herv. Kerk te Niiega, na beves tigd te zijn door Ds. H. Visser van Zwolle. Ds. VISCH.^ Ds. J. J. H. Visch, pred te Gent ini België, heeft tegen 1 Me» a.s. emeri taat aangevraagd en hoopt dan het ambt als H'der van het jongensinter naat van fle Groen van Prinsterer- kweekschool te Doetinchem te aanvaar den. Ds. G. v. HERWAARDEN Azn. In den ouderdom van 79 jaren is te 's Gravenhage na een kortstondig lij den overleden Ds. G. v. Herwaarden Azn., emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk te Leiden. De over.edene werd in 1847 géboren en in 1870 candidaat te Utrecht, om 5 Maart 1871 te Garijp in het predik ambt te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1874 naar Loosduinen, welke standplaats hij in 1876 met Dordrecht verwisselde, om. in 1878 te Arnhem zijn intrede te doen. Na 10 jaar vertrok Ds. v. Herwaar den naar Bennebroek, om in 1890 to De.ft den herdersstaf op te nemen. In 1895 kwam hij te Leiden, waar hem 1 Juli 1905 eervol emeritaat ver leend werd, waarna Ds. v. Herwaar den zich metterwoon te 's Gravenha ge vestigde. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal a.s. Zaterdag middag om 2 uur op de begraafplaats „Mos- cowa" te Arnhem plaats vinden. NED. GEREF. KERK VAN AMSTERDAM-GROOT. Naar wij vernemen, zal Ds. J. C, Aalders Woensdag 23 dezer, 's avonds- in „Salvatori" bevestigd worden. In den morgendienst van Zondag 27 Mr? zal hij zijn intrede doen. Deze iaatste dienst zal zoo mogeiijk per radio worden uitgezonden. EIGENAARDIGE VERGADERING TE ZAANDAM. De bezwaarden te Zaandam, aldus lezen wij in het Hbld., hebben Ds. W. Breukelaar voor hedenavond in het Harmoniegebouw in de Stationstraat uitgenoodigd, om zijn bezwaren tegen Dr. Geelkerken uiteen te zetten. Dr. Geelkerken hoopt ook ter ver gadering aanwezig te zijn. Subsidiair luidt de uitnoodigdngeen debatavond met Dr. Geelkerken, alleen, toegankelijk voor leden der Geref. Kerk, op nader te bepalen plaats era tijd. JUBILEUM Ds. R. M. WESTERINK. In de Geref. Kerk te Velp heeft 1.1. Woensdagavond onder groote be.ang- steniiig cie viering piaais gehad van het zhveren jubileum van Ds. R. M. Westerink, Geref. predikant aldaar. Eigemijk is de datum van het jubi leum 9 Maart, maar door oijzondere omstandigneclen was de herdenking be paald op 2 Maart. De herdenkingsvergadering werd ge leid door ouderling van Someren. Ds. de Mildt van Renkum sprak na mens de gezamenlijke kerken aer clas sis. Vervolgens voerden het woord Ds. Both, van Arnhem, Dr. Keizer vail Rheden-De Steeg, Ds. Kreyt van Die ren, Ds. Van Munster van Lollum, die eerste gemeente van Ds. W., en Ds. de Vries van Voorburg, de tweede gemeente van den jubilaris. 3 Verschillende sprekers deden hun wensch van een geschenk vergtezelki gaan. Ds. Westerink sprak tenslotte 'de aanl wezigen toe, zijn nartelijken dank be tuigende voor de gesproken woorden en voor de stoffelijke blijken van waan deering. Tot zijn. Gemeente richtte spreken speciale woorden van dank. De heer v. Someren sprak poe een. kort slotwoord, waarna Ds. de Vries voofging in dankgebed. KERKBOUW. De Geref. Kerk van Bergen op Zoom heeft besloten over te gaan tot den bouw van kerk en pastorie met> vergaderlokaal en kosterswoning!. Een terrein van 1660 M2. grond! wordt daarvoor aangekocht. De architect B. F. Boeijinga te Am terdam zal het plan opmaken. DE MEDISCHE ZENDING. Woensdagavond namen de artsen F. Veldstra en C. L. Zwaan, bestemd! voor <ien dienst van de medische zen ding in het Petronella-Hospitaal, af scheid van de Geref. Kerk van Am sterdam, waardoor zij uitgezonden worden. Ds. J. D. Wielenga van Hoofddorp sprak het openingswoord. Spr. wees er op, dat de medische Dienst in Indië een middel is om den weg voor de zending te banen. Namens de zendende Kerk van Am sterdam en mede namens de Kerken van Noord Holland, bracht hij hun de beste wenschen over. Vervo.gens sprak de heer Zwaan eeni afscheidswoord, waarin spr. o.m. ver haalde, hoe hij zich reeds in zijn jeugd die hij in Djocja doorbracht, gedron gen gevoegde, de arme inlanders te hel pen. Dr. Veldstra, die daarna het woord) voerde, herinnerde aan het gedenk boek, uitgegeven ter gelegenheid van het jubheum der Soemoa-zending, dat getiteld is: Tot dankbaarheid ge noopt"Deze'woorden zou spr. tot de zijne willen maken. x Ook; gedurende den tijd, dat hij voor loopig op Java werkzaam zal zijn. Ds. W. H. van Andel, van St. Pan eras, sprak een slotwoord, waarin hiji wees op het contact tusschen Neder land en Indië, dat dezen avond weer 'versterkt werd. Dat contact laat wei' eens iets te wenschen over; persoon lijk moet ieder meeieven. iensioue richtte hij een woord tot de beide artsen, waarna de aauwezi gen hen toezongen Ts. lzo.:Ö en 4. VARIA. De Kerkeraad der Geref. Kerk van» Den He.der heeft besloten een hulp kerkdienst in te stellen. BINNENLAND. GcSonENK AAN PRINSES JUEIANA Het schilderij, dat aan H.K.H. Prin'- ses Juliana ter gelegenheid van N haar 18en verjaardag door den „Centralen Bond van Oranje en Buurtverenigin gen- te Rotterdam wordt aangeboden, zal vervaardigd worden door den Kunstschilder Gerard Altmann aldaar. Het schilderstuk, in fraaie lijst ge vat, zal een Maas-gezicht voorstellen met op den achtergrond Rotterdam. Tevens wordt daarbij een album, ver meldende de namen van alle deelne mende vereenigingen en de besturen aangeboden. Dit album, gevat in gewatteerden le deren band, zal verlucht worden met in calligrafisch werk uitgevoerde his torische voorstellingen en wapens. De teekenaar daarvan is de heer A. E. A. Duifer te Oversohie, terwijl het album vervaardigd wordt door de fa. E. de Bont Zoon. Een en ander belooft een schitterend geschenk voor onze Prinses te wor den. PROF. MR. L .W. C. VAN DEN BERG t Gisternacht is te Delft, in den ouder dom van' ruim 81 jaar overleden prof. mr. L. W. C. van den Berg, oud-bur gemeester van die gemeente. De overledene werd den 19den Oc tober 1845 te Haarlem geboren. Na vol brachte studie promoveerde hij te Lei den in 1869 op een Latijnsche disser tatie over een onderwerp uit het Mo hammedaansohe recht. Hij ging daar op als ambtenaar bij de rechterlijke macht naar Indië, waar hij gedurende 17 jaren verschillende rechterlijke en administratieve betrekkingen bekleed de. In 1887 repatrieerde mr. van den- Berg. Den llden Mei van dat jaar werd hij door den gemeenteraad van Delft benoemd tot lector in het Inlandsch recht, de godsdienstige wetten, volks instellingen en gebruiken van Neder- landsch-Indië aan de toenmalige Indi sche Instelling. Den 30sten Juli 1887 i9 hem de titel van hoogleeraar verleend. Hij was lid van den gemeenteraad van 19011904. Hij is verder curator van de Technische Hoogeschool en van het gymnasium en lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs geweest. In 1902 werd hij ook tot lid van de proviciale staten gekozen. Na de opheffing van de Indische In stelling, in 1901, werd prof. van den Berg, die reeds lid en secretaris der Staatscommissie tot herziening van het Indische privaatrecht was, be noemd tot adviseur in wetgevenden arbeid van den toenmaligen minister van koloniën, jhr. mr. v. Asch v. Wijk. •Het lidmaatschap der Provinciale Staten vervulde hij van 19021910. Door zijn benoeming tot burgemeester van Delft, bij Kon. Besluit van 24 Mei 1910, werd hij herkiesbaar voor de Eerste Kamer, en de Provinciale Staten vaardigden hem kort daarop bij een tusschentijdsche verkiezing daarheen af. In de Eerste Kamer heeft hij tot 1922 zitting gehad. Als burgemeester is hij reeds in 1920 afgetreden. Van zijn hand verschenen een aan tal juridische werken, terwijl in diver se tijdschriften artikelen zijn- opgeno men, in hoofdzaak betrekking hebbend op den Islam, het in Nederlandsch-In- dië voor Europeanen en Inlanders vi- geerende recht of daarmede verband houdende politieke kwesties. Prof. van den Berg was groot-offi cier in de orde van Osmanië van Tur kije, ridder van den Nederlandschen Leeuw en commandeur van de Huis orde van Oranje. Hij was ook commis saris van den Koninklijken grafkelder. Prof. van den Berg was een vooraan>- staand lid der A.R .partij. De begrafenis zal plaats hebben op de begraafplaats „Jaffa" te Delft, Za terdag 5 Maart. Vertrek van het sterf huis 2 uuf. HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. De heer N. Gerharz, dirigent der Haarlemsche Orkestvereeniging, heeft het voornemen tegen 1 October a.s. ont slag als zoodanig te nemen. De reden van deze ontslagname moet worden' gezocht in de financieel moei lijke omstandigheden van het orkest, waardoor de dirigent qualitatief noch quantitatief van zijn orkest kan eischen wat hij zou wenschen. UIT DE OMGEVING. AEPHEN AAN DEN RIJN. Van de N.V. Scheepsbouwwerf „De Industrie" werd gister met goed gevolg te water gelaten een motorboot, groot pl.m. 150 ton, waarin een 2 cyL 48 P.K. „Industrie" Motor, voorzien van Rollagers door de Motorenfabftek „De Industrie" geplaatst zal worden, voor rc» kening van den heer J. de Boer te Am sterdam. Direct daarna werd de kiel ge legd voor een Urker Motor-Botter, waar in een 45 P.K. „Industrie" Motor ge plaatst zal worden. Tevens werd de kiel gelegd voor een Motorboot, groot pl.m. 35 ton, voorHoll rekening. Inmiddels werd afgeleverd de Motor boot „Onderneming", groot 78 ton, voor zien van 35 P.K. „Industrie' Motor, aan den heer W. van Leeuwen te IJmuiden. Deze week werd met goedj gevolg van 'de Scheepswerf „De Vooruitgang' 'der N.V. v.h. Fa. D. Boot alhier te wa ter gelaten de Motorboot „Dipping III"** groot plm. 310 tonnen, in aanbouw voor jHoll. rekening en bestemd voor het ver- jvoer^ van benzine. Direct daarna werd de kiel gelegd voor een sleepschip (Kern ■penaar) groot pl.m. 5 50 tonnen voon Soil rekening. Inmiddels werd tot volle tevredenheid der beeteders afgeleverd: ie. Een sleepschip (Kempenaar! aan den heer H. Kieboom te Gorinchem, g£. 550 tonnen 2e. Een motorsleepboot voor Rotter damsche rekening, waarin geplaatst werd een 70 P.K. 2 cyl. „Industrie''1 ■'motor, voorzien van rollagers. Woensdagavond had alhier in dö Kerkzaal van ue Marthastichting de uit voering plaats van de Gymnastiékvoreö niging .Sparta", wier leden gevonden worden onder de pupillen van genoemde inrichting. Ds. Voors opende de uitvoering met het laten zingen van Ps. 138 1 en gebed en gaf na een kort openingswoord de gelegenheid aan d? muziekvere-engingj (ook van de Marthastichting), zich tel laten hooren, waarna Sparta ópmMrch-eeE' de. Het programma dat'rijk "oarzien waa ;en vol van afwisseling, werd door de l'e den afgewerkt 0 peen wijz? die alle lof verdient. Werd er andere jar an naar wij hoorden, wel eens hulp verVend door. vreemde krachten, thano kwamen zij ge heel op zich zelf uit waaruit blijkt do groei van de vereeniging Sparta In 't bijzonder vermelden "wij (1? vrijo oefeningen van kleia-Sparta. De meisjes hebben keurig gewerkt \lsof hun leven er van af hing, wel e?n bewijs flat d<j gymnastische leding in goedk handen was. Aardige oefeningen en standen wer den te zien gegeven. Ook de brug en lioogrekoef enmg e n van de oudste af- deehug waren 'schitterend om te zieu. 't Slot van den avoncl was 3 prachtige standen, die in een minimum van tjjd werden opgesteld. Wjj zeggen: Sparta ga door ooi?- ia dit jaar met nieuwen moed en frissche kracht. Jammer, dat zoo weinig aandacht aan hun werk werd besteed; de zaai die stampvol was, gaf niet behoorlijk gele genheid tot het afmarc-heeren van de meisjes van Sparta. Was het deel van het publiek voor in de zaal rustig, in het achterste gedeelte waar meest" jon gelui hadden plaats genomen, was het zeer rumoerig. De vereeniging tot voorziening in de onkosten voor Zickenhuisverpleging alhier, heeft haar jaarverslag over 1926 rondgezonden. Daaruit blijkt de gunsti ge toestand der vereeniging. De ontvang sten bedroegen f14788,30 en de uitga ven f 12609,11, zoodat eresnbatig sal do is van f2i79D9- Bit zal geheel ten! bate der contribuanten worden aange wend want een hoogere reserve dan er is, n.l. f 11215,56, is niet noodig. Voor de contribuanten zijn gewichtige besluiten genomen, n.l. dat het"maximum aantal verpleegdagen worde gebracht van 42 op 56. Op medisch advies kan dit nog verlengd worden, gelijk voorheen ook reeds geschiedde, er waren reeds pa tiënten met 42 tot 85 verpleegdagen. Voor ie deren dag zal vergoed worden f2,50 plus 25 cents voor reiskosten; X B .C. patiënten zal bij verpleging 111 Sa natoria vergoeding worden gegeven, ook voor bestraling met de hcogtszon; voor aanschaffing van brillen, banden, ben gels enz. op medisch advies zal ever- eens vergoeding worden gegeven. Het Bestuur zal trachten een tarief t? ont werpen voor hen, die de verpleging jQ Diaconessenhuis of Elizabethsg^st. vct kiezen, opdat alle kosten, ook van ope ratie, door de vereeniging kunnen wop den vergoed. Wij wekken allen, die nog geen con tribuant zijn, op zich te laten inschrij ven. Wie uit vóór 15 Maart doet, treeot dadelijk in de volle rechten. Hoe meer samenwerking en hoe grooter aantal con tribuanten, des temeer kan de vereeni ging doen. In de werkplaats der gemeentegas fabriek alhier, ontplofte Dinsdagmiddag een benzinelamp. De bedrijfsleider M. en een leerling-monteur uit Sassenheim werden door de brandende benzine ge troffen, waardoor hun kleeren vlamvat ten. Door spoedig toegeschoten perso neel werden de vlammen gedoof:!, doch beide slachtoffers bekwamen zeer ern stige brandwonden. De bedrijfsleider M. was er het meest ernstig aan toe, hoe- EEUlLLEIÜlN. BLOED EN TRANEN. 35 Hij is een lichtende fakkel gewor den; hij heeft zijn moeder ver achter z.ich gelaten op den weg naar Zion, en zoowel tegenover den Pope als tegen over Peter Alwin en zijn broeder Si meon heeft hij de waarheid van het eenvoudige Evangelie met een klem en een kracht betoogd, dat den ouden Leo, die er bij tegenwoordig was, van aandoening tranen in de oogen spron gen. We zijn nu midden in den zomer; er zijn malsche regens gevallen, en de gewassen staan voortreffelijk. De dorps straat is met gras begroeid; de kinde ren liggen als jonge honden in het stof te woelen, terwijl groote, vuile varkens, met borstelige haren en slag tanden als wilde zwijnen, met den snuit in het gras wroeten. Het leven, dat zich gedurende den winter had teruggetrokken achter de muren van planken en graszoden, overstroomt thans de j'uime boerener ven; de kippen scharrelen luid kake lend tusschen de schuren en de wo ningen naar verborgen graankorrels, en het geloei van het vee in de weiden vervult de lucht. Er blijft in deze blijde, zomersche dagen niemand in huis; alles spoedt naar buiten: onder de höoge, zonnige luchten, en het lied van de meerle wordt gehoord. Het is het schitterende seizoen. De zon gaat vroeg op en laat onder; het azuur is diepblauw, en de aarde juicht als een bruid. En is zij geen bruid? Zie toch liaar groen feestkleed goiit over beemden en landouwen, en de rijpende korenvëlden schitteren er op als gouden borduursels! En het is op dezen blijden zenerdag dat Ivan, het hart vol troostrijke ge dachten, een koe met hhar ka!f voort drijft in de richting der gemeeDtewei- de. Het kalf is een eind achtergeble ven, en de koe wendt den grooten kop om, de korte pooten stevig neerphm- tend op den stoffigen veldweg. Ivan heeft den achtwiekigen koren molen en de twee bouwvallige hutten reeds achter zich. De molen werd door den ouden Tartof „Onrust" genoemd, en nu is hij reeds bijna een half jaar ingedommeld in de diepste rust. De molenaar is nog steeds in hech tenis, maar de stukken die zijn schuld met onbetwistbare zekerheid moeten staven, zijn nog niet gevonden. Wat gaat het toch vreemd toe in Rusland! Het verlies van een paspoort kan oor zaak zijn, dat men voor tien jaar naar de zwarte mijnen van Siberië gaat, en de molenaar, die den braven Serguw Nekalof heelt dood geschoten, wacht nog altijd op zijn vonnis. Bij vele Russische ambtenaren geldt de stelregel, dat het verkieselijker is, tien onschuldigen te straffen, dan één schuldige te laten ontsnappen, en des ondanks wacht de oude Tartof nog steeds op zijn vonnis. Dat zit hem in den Officier van jus titie te Nischni-Nowgorod, die een an deren stelregel huldigt dan vele zijner collega's, en in de keten der stukken, die Tartofs schuld moeten bewijzen, mist een gewichtige schakel. De Starosta is ontstemd en verbit terd, omdat het vonnis zoolang talmt, en dit getalm is weer oorzaak gewor den van de wonderlijkste dorpspraat je kleine Kaleriko moet in de her berg, bij een grooiu uom wodka, heb ben gezegd, dat het toch de Starosta was, uien hij in en noodlottigcn Januari-naclit over de dorpsstraat had zien hollen; van een andere zijde is zelfs de magere, sombere Missionaris in het geding gesleept, en het dorp is een oogenblik verbijsterd geraakt door die verschrikkelijke praatjes. Doch het gezond verstand heeft toch den boven toon gekregen; men heeft den Staros ta en den Missionaris laten rusten, en is tot de overtuiging gekomen, dat Si meon Nekalof niet mistastte, toen hij in Sidorski den moordenaar zijns va ders zag. Om de waarheid te zeggen, is Si meon gaan twijfelen. Hij heeft een be zoek gebracht bij den Officier van justitie, en bij de heldere, nuchtere uiteenzetting der feiten, zooals de rechter ze deed, moest hij erkennen, dat de schuld van den beklagens\^iar- digen molenaar volstrekt niet bewezen was. Het is waar, dat Nicolaas meen de, door zijn vader gezien te zijn, toen deze van den schoenmaker huiswaarts keerde, doch Nicolaas wist het niet zeker, en op de onzekere verklaring van een idioot een doodvonnis te bou wen neen ,dat is geen werk voor dezen rechtschapen rechter! Het geld, dat Serguw Nekalof bij zich droeg, is niet gevonden. Dit is wel geen bewijs voor Tartofs onschuld, doch nog veel minder een bewijs van zijn schuld, en Simeon moest de scherpzinnigheid van den rechter be wonderen, zooals deze de mogelijk heid stelde, dat een ander den moord had gepleegd. De Officier van justitie heeft zich daarop met den Starosta in verbin ding gesteld, en de strooper Sidorski is geboeid overgebracht naar Nischni- Nowgorod. Ivan heeft heel wat moeite met het kalf; 't blijft telkens achter, en hij is blijde, dat de onnooztle Nicoiaa hem tegen komt. Nicolaas martelt zijn stompe her sens af, om de onschuld van zijn va der te bewijzen, en is thans in dienst der Nekalofs, die niet.meer aan de schuld van zijn vader gelooven. „Help mij eens!" roept Ivan „dat balsturige kalf blijft al maar achter 1" en Nicolaas drijft het kalf aan. Het is gloeiend heet; Nicolaas strijkt de sluike haren uit het gezicht en zegt; „Wat brandt de zon!" Nicolaas heeft het opzicht over de beesten en schapen der Nekalofs in de gemeente weide, en Ivan vraagt: „Hoe gaat het met onze* schapen, NL colaas?" „Heel goed!" zegt Nicolaas, en den driesprong passeerend, loopt hij voor uit, om het hek te openen der ge meente weide, die zich uitstrekt ach--' ter den noodlottigen kuil. Ivan drijft nu de koe met haar kalf de weide op, en naar de verte starend, zegt hij: „Wie loopt daar achter op de gemeenteweide, Nicolaas?" „Dat is det Starosta. Hij komt eiken dag, ofschoon een herdersjongen zijn beesten nakijkt waarom komt bij zoo druk, Ivan Serguw itch?" Dat is ook een vraag hoe kan Ivan dat weten! Hij haalt de schou ders op, en verwondert zich over de nieuwsgierigheid van den onuoozelen Nicolaas. Doch plotseling gaat als een blik semstraal een gedachte door zijn brein, en zonder talmen, keert hij te rug. De zon staat reeds hoog aan den hemel, en zijn kreupele gestatte werpt een korte schaduw over den stoffigen veldweg. Hij gaat naar huis neen, hij gaat verder; hij passeert de twee booge dennen, en bij loopt recht naar het huis van den Starosta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5