CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Git nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nienws in dit Nummer. 7d* JAARGANG VRIJDAG 4 MAART 1927 NUMMER 20W IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAU: Hooigracht 35 TeL 1278, Postgiro 58936 Tuiden Postbox 20 ADVERTENTIE-PRUS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pei kwartaal i 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Gewone advertentfSn per regel 2#/» eeat Ingezonden Mededeelingen, dobbel Urlet Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert entiën bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, woeden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Een zielsbehoefte. Woensdag heeft in de Tweede Ka mer hij de behandeling van het Ont wapeningsvoorstel de heer Albarda wel ontkend dat de S.D.AJP. met dit voorstel alleen kiezersjacht beoog de, maar toch ook erkend, dat de propaganda voor de S.D.A.P. een ziels- behoefte is. Wanneer wij dat ontleden dan staat het er zoo mee, dat de S.D.A.P. een zielloos lichaam wordt zonder die propaganda of, indien dat al niet het geval is, dan toch minstens zoo dat de propaganda is te beschouwen als de teedere zorg van een moeder voor haar kind. Zoo is het. 't Is al zoo vaak gezegd, en telkens herhaald, het Socialisme werkt met leuzen die het zelf onver- wezenlijkbaar acht. Men poogt het zich zelf en anderen wijs te maken, dat de innerlijke kracht van de arbei dersbeweging in staat zal zijn om een oorlog buiten de landsgrenzen te hou den. Men weigert eenvoudig zich zeil in herinnering te brengen hoe voor den oorlog het internationaal socia lisme een oorlog moest voorkomen. De oorlog heeft intusschen dat ideaal den bodem ingeslagen. Het internatio naal socialisme bestaat zelfs niet meer Toch houdt men de leuze vol. De zorg voor het behoud der leuzen is een zielsbehoefte. Men vraagt zich af waarom telkens weer de ontwapeningsleuze wordt aan geheven. Het is heel duidelijk, dat ontwape ning een leuze is die pakt. Er is schier geen Nederlander die met lust zijn mi litaire plichten vervuld. Worden som mige belastingen met tegenzin be taald, deze tegenzin haalt niet bij dien tegen den militieplicht. Daar maakt de S.D.A.P. handig ge bruik van. Dit ontwapeningsontwerp is reeds heel lang geleden ingediend. Men heeft de behandeling daarvan eenvoudig vertraagd en komt nu juist voor de Statenverkiezingen daar in eens mee voor den dag. Tegenover de ontkenning van de be doeling, kiezers te vangen, staan de feiten. Maar ook staat de bekentenis, dat de propaganda een zielsbehoefte voor de S.D.A.P. is, als een waarschuwend voorbeeld. Een enkele maal zijn de so- ciaal-democvaten wel eens loslippig. Houdt ze dan aan hun woorden Maar ook laat U waarschuwen. Het is niets dan propaganda. STADSNIEUWS. ZENDINGSSAMENKOMST. In een samenkomst, belegd door de Hulpvereeniging van den Gereï. Zon- dingsbond, trad gisteravond Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, Ned. Herv pred. te De Bildt, op met een rede ge titeld: „Het licht der heidenen". Nadat gezongen was Ps. 68 10 en gelezen Jesaja 53110, ging spreker voor in gebed, waarna nog gezongen werd Ps. 72 6 en 10. Spr.'s tekst was Jesaja 53 10: „Doch het behaagde den Heere hem te ver brijzelen. Hij heeft hem krank gé- maakt. Als zijn ziel zich tot een schuldoffer gesteld zal hebben, zal bij zaad zien. Hij zal de dagen verlengen en het welbehagen des Heeren zal door zijn hand gelukkiglijk voortgaan". Spr. volgde dezen tekst op den voet en gaf een uitvoerige verklaring van elk zijner deelen, er op wijzende hoe dit alles in Jezus, die zich aan het kruishout offerde voor de zonde der wereld, vervuld is. Dit. kruis van Christus is voor Paultis het middel punt zijner prediking aan de heiden wereld; het kruis is ook voor ons de kracht in alle omstandigheden des le vens, het helpt ons ons kruis te dra gen. Spr. liet als tusschenzang zingen Ps. 86 5 en wees er daarna op hoe het slot van dezen tekst een rijke be lofte bevat voor de heidenwereld. De vromen des Ouden Verbonds zijn de eerstelingen, doch wat zijn dezen ver geleken met al de millioenen heide nen. De toegebrachte heidenen zijn het „zaad" waarvan hier sprake is, en wijzelf zijn er het levend bewijs van dat dit woord waar is. Zonder de. pre diking van den gekruisten Christus zouden wij nog verkeeren in den stik- donkeren nacht van het heidendom. En daar zijn nog millioenen heidenen pan wie nog het Evangelie gepredikt moet worden. Hij zal de dagen verlengen, d.w.z.: lui zal koning zijn, hij de Vredevorst en Zijns rijks zal geen einde zijn. Het welbehagen des Heeren zal door Zijn hand gelukkiglijk voortgaan. Tot in alle eeuwigheid zal Christus het welbehagen der liefde en des vredes doen voortgaan, want God heeft geen lust in den dood des zondaars maai' daarin dat hij leve. Zoo is de gekruiste Christus het licht der heidenen en het is de roeping der Zending hun met dezen eenigen weg ter zaligheid bekend te maken. Nadat spr. was voorgegaan in dank gebed en in 't bijzonder de Zending in midden-Celebes in den gebede had op gedragen, werd nog gezongen Ps. 72 11, waarna bij den uitgang een collec te voor de Zending plaats had. WETENSCHAPPELKE VOORDRACH TEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield Prof. Veirhaar (Warmond) in een der Universiteits gebouwen te Leiden (Kloksteeg 23) zijn zevende academievoordracht over het Liturgisch gebed der H. Mis. Men zendt ons daarvan het volgen de verslag: In de inleiding zette spr. een paar misverstanden recht. Vooreerst leert de Katholieke Kerk niet, dat Christus algenoegzaam Kruisoffer objectief aan gevuld wordt door het H. Misoffer, maar alleen dat de oneindige voldoe ningen van Chr.. Kruisoffer do©r de H. Mis op ons kunnen worden toegepast. Vervolgens leeren de Katholieken niet, dat Christus den hemel verlaat, maar alleen, dat Christus, ofschoon Hij li chamelijk tegenwoordig blijft in den hemel, bovendien op wondervolle wij ze tegenwoordig komt in de H. Mis of hernieuwing van het H. Avondmaal. Ten slotte weerlegde spreker de objec tie, als zou de deelname aan het H. Misoffer af har kei ijk zijn van geld. In het eerste deel werd een korte verklaring gegeven van de terminolo gie, van de beteekenis van ceremo niën in het algemeen, en van den uit bouw der Misliturgie. V In het tweede deel werd de betee kenis van de Misliturgie in den breed^ ontvouwd. Eerst van de liturgische gewaden, kleuren en verdere benoo- digdheden. Vervolgens van het eigen lijke liturgisch gebed der H. Mis Spr. liet uitvoerig zien, hoe de ge loovigen in de voorbereidingsgebeden opgewekt worden tot schuldbesef, be rouw en geloof. In het eigenlijke Misoffer spreekt uit de gebeden vooral de goddelijke Lief de, die zich aanbiedt aan den Hemel vader (Offerande), die zich slachtoffert voor ons (Consecratie) en die zich zelf geeft als spijs onzer zielen (Commu nie). Spr. las verschil lende der schoonste gebeden voor. om te doen hooren, hoe deze gebeden uitermaie geschikt zijn om het innigst contact tusschen de ziel en God tot stand te brengen, zoo dat het liturgisch gebed der H. Mis van aangrijpende beteekenis ls voor het religieuse ziele leven der christe nen, gelijk ook door vele met-katho lieken openlijk erkend wordt. Op Donderdag 17 Maart houdt spr. zijn laatste voordracht over de „Ge meenschap der Heiligen". Waarschijn lijk wordt daarna een vervolgcursus georganiseerd, waarvoor men zich ech ter schriftelijk moet opgeven bij het Comité of bij prof. Verhaar (vóór 1 April). CHR. MIDDENSTANDSVEREEN. Gisteravond hield de Chr. Midden- standsvereeniging in het Nut haar jaar vergadering, welke een feestelijk ka rakter had. Nadat de voorzitter een openings woord had gesproken, gaven de secre taris en penningmeester hun jaarver slag. De heer L. Attema, directeur van het Chr. Middenstandsbureau te Hil versum, hield een rede over: „Na ze ven jaar". Deze werd met groote aan dacht aangehoord. De verdere avond werd doorgebracht onder het genot van versnaperingen in een zeer aangename stemming, tot welke stemming veel werd bijgedra gen door den solozang van Mevr. van Katwijk, op de piano begeleid door Mevr. Dregmans. De zangeres stemde haar hoorders zeer dankbaar. Ook Mej. Boekkooi deed van haar muzikale gaven genieten en speelde op de piano eenige stukken. Het viel op, hoeveel schoons nog uit een oude piano te halen is. Voorts reciteerde de heer G. Veer man enkele mooie stukjes. De vereeniging had een goede jaar vergadering. NED. CHR. GRAF. BOND. Gisteravond hield in „Prediker de Afd. Leiden van den Ned. Chr. Graf. Bond een vergadering, waar als spre ker optrad de heer v. Hoek, die als onderwerp gekozen had: „De vervaar diging van cliché's". De opkomst was niet groot en een beetje meer belangstelling zou wel ge- wenscht zijn. Dergelijke vak-technische lezingen zijn wel de moeite waard en geven een mooien kijk op verschil lende dingen, die met het vak In ver band staan. De heer v. Hoek hield een interes sante causerie over het aangegeven onderwerp. Spr. noemde 3 systemen: de vlakdruk, diepdruk en hoogdruk. Het laatste vooral werkte hij breed voerig uit, n.l. het vervaardigen van lijncliché's en autotypieën. 't Was een leerzame avond en de lezing tverd met aandacht gevolgd. 12 H -JARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht de chef ter druk kerij van „De Leidsche Courant", de heer H. Müller, den dag waarop hij voor 12^ jaar aan deze zaak verbon den werd. De jubilaris werd gistermorgen ter zetterij, die eenigszins versieid wai. hartelijk ontvangen door den heer W A. Wouterlood, namens den raad van gedelegeerde commissarisseri, den di recteur, de leden van redactie, admi nistratie, zetterij- en drukkerijperso- neel. De heer Wouterlood sprak den heer Müller in waard eer 0n de woorden toe en las hierna een schrijven voor van den president-commissaris, den heer C. J. L. v. d. Meer uit Noordwijk, die door omstandigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn. In dit schrijven bracht de heer v. d. Meer den jubilaris dank voor hetgeen hij in de afgeloo- pen jaren voor g-3 zaak heeft gedaan en uitte hij den wensch, dat hij nog lange jaren zijn functie moge blijven waarnemen. De heer Wouterlood overhandigde vervolgens den heer Müller een enve loppe met inhoud, waarna de direc teur, de heer B. Lans, in eenige wel gekozen woorden de verdiensten van den jubilaris in het licht stelde. Als blijk van waardeering en sym pathie bood spr. hein hier namens het geheele personeel een fraaien rook- stoel aan. De heer Müller dankte ten slotte voor de waardeerende woorden tot hem gericht en prees bovenal ie aan gename verstandhouding, die er be staat met den directeur en degenen, met wie hij steeds in nauw contact stond. Na dank te hebben gebracht voor de stoffelijke blijken van sympa thie gaf hij de verzekering, zijn beste krachten aan de belangen der Leid sche Courant te zullen blijven wijden. Ook wij die in de jaren dat. we nog geen eigen drukkerij hadden, maar ons blad bij de „L. Crt." gedrukt werd, steeds op de meest aangename en sympathieke wijze met den heer Mül ler hebben samengewerkt, willen hier van onze waardeering voor den jubila ris getuigen en den wensch uitspre ken, dat op dit jubileum nog ve'e an dere mogen volgen GEPRIKKELDE ZENUWEN. De heer Grotenhuis schrijft ons: In „Ons Schild" van 17 Februari schreven wij over: „De socialisten en onze politiek sociale wenschen." Wij lieten een exemplaar van dat blad zen den aan den verslaggever van het Haagsche Volk te Leiden, opdat hij van het geen wij schreven kon kennis nemen. Niet minder dan een kleine veertien dagen heeft de man moeten broeden op een stukje wat bedoeld zal zijn te gear hetgeen wij schreven. Dat Is na tuurlijk veel te lang voor een dagblad correspondent. Maar het stukje ls er dan ook naar. Maakte hij in zijn vo rige stukje reeds enkele bokken, 't is er nu niet beter op geworden. De man schijnt erg geprikkeld, allerminst In een goede stemming om iemand, even eens uit de arbeidersklasse, van ant woord te dienen. In de „Nieuwe Leidsche" van gister avond werd het. door den correspon dent geschreven stukje reeds opgeno men, zoodat wij meen en voor wat de inhoud betreft, daarnaar te mogen verwijzen. De eerste bok waarop wij de aan dacht willen vestigen is dat er sprake is van wenschen die wij niet aan onze vijanden zanden. De man maakt er van: Wij dachten juist als je eischen gaat stellen, je dat in de eerste plaats doet aan je tegenstanders en niet aan je medestanders. Die gevolgtrekking is er weer zóó glad naast, dat je om de ..gave" om conclusies te trekken hartelijk kunt la chen. Wij meenden steeds dat er eon belangrijk verschil is tusschen eischen en wenschen. Maar dat is den corres pondent van Het Volk schijnbaar ge heel ontgaan. Och ja. dan kan Je ge beuren als je geprikkeld bent. Dan zie je wel meer dingen onderstboven. ■Zijn „kunde" in het maken van ge volgtrekkingen springt nog meer in 't oog als hij even later, nota bene in de zelfde alinea gaat erkennen: „Aan Je vrienden stel je geen eischen', dat doe je alleen aan je tegenstanders". Hier ls hij dan weer op den rechten weg, juist zóó dachten wij er ook over. Waarom maakt de man damt zoo'n ka baal? Bovendien, wij willen den corr. van het socialistisch dagblad er ook op wij zen, dat zelfs de „moderne' vakbewe ging geen eischen heeft te stellen aan hun politieke organisatie. Is hij al vergeten hoe ze Stenhuis onder de ta fel gewerkt hebben toen hij wat al te bout tegen de S.D.A.P. optrad? Moeten wij er hem aan herinneren, dat meermalen de „moderne" vakbe weging niet te spreken was over het „peuterwerk" van hun verwante poli tieke richting? Wij willen daarmee maar zeggen, dat het niet alleen bij ons voorkomt dat de menschen van de vakbeweging niet geheel tevreden zijn met hetgeen op politiek gebied plaats heeft. Wij zouden anders zeggen dat zijn stukje er heel sterk voor spreekt, dat hij zulke belangrijke conflicten tusschen socia listische vakbeweging en socialistische politieke partij spoedig vergeten is. Mogelijk vindt hij het niet aardig dat wij hem daaraan even herinneren, maar 't bleek heusch noodig. Van initiatief gesproken. Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij meermalen kennis namen van de enorme produc tie capaciteit van de socialistische raadsleden ten opzichte vam initia tiefvoorstellen". Vrijwel altijd echter getuigden deze „initiatiefvoorstellen" niet van gezond verstand, maar deden sterk denken' aan jacht op kiezersgunst en ledenhonger. Van zulke „initiatiefvoorstellen" moeten wij niet veel hebben, deze ver liezen voor ons ook de waarde. PROF. DR. D. C. HESSELING. Prof. Dr. D. C. Hesseling, buitenge woon hoogleeraar in het Nieuw- Grieksoh aan de Universiteit alhier, herdenkt Zondag 6 Maart den dag, waarop hij 20 jaar geleden het hoog let- aarsambt aan deze universiteit aanvaardde. HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Gistermiddag heeft ook de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Waszink, vergezeld van den secretaris-generaal, mr. Feith, de kliniek voor kindergeneeskunde van het nieuwe academisch ziekenhuis be zocht. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Tusschen de vele groote en kleine winkels van de Haarlemmerstraat, maakt het „Blauwe Huis" van de fir ma M. de Vries zeker geen ongunsti- gen indruk. Deze zaak in manufactu ren en aanverwante artikelen dateert reeds van 1878 en is dus wel wat men noemt „gevestigd". Den laatsten jtijd deed zich de behoeft© gevoelen om uit te breiden. De zaak zat letterlijk op gepropt en men beschikte niet over voldoende ruimte om de klanten te bedienen. Dat is thans opgeheven door dat een woonkamer bij den winkel is bijgetrokken, waardoor èn meerdere ruimte èn meer licht verkregen werd, zoodat dit een belangrijke verbetering genoemd kan worden. Het werk werd uitgevoerd door den aannemer W. H. Haak Jr. van de Maresingel alhier, en het schilderwerk werd verzorgd door den heer Harte- veld, v. d. Werffstraat, die beiden zeer tot genoegen van de firma het hun opgedragen werk volvoerden. We wenschen de firma zeer veel succes met deze verbetering. DE UITBREIDING VAN HET DIACONESSENHUIS. In aansluiting aan ons bericht be treffende den nieuwbouw van het Diaconessenhuis die dezer dagen is gereed gekomen kunnen we nog mee- deelen, dat deze uitbreiding geschied de onder leiding van den architect de hr. W. Fontein, terwijl aannemer was de heer B. J. Huurman. HET NIEUWE POLITIEBUREAU. Het nieuwe politiebureau in oa Zoi neveldstraat is thans zoover gevob^e/d dat het vermoedelijk in den loop Mei in gebruik zal kunnen wordeyf g< nomen. HET GASVERSTIKKINGSGI^AL AAN DE HOOIGRACH! Nadat gisteren de Wed. N.^t)uk, die door gas bewusteloos was geraakt, naar het St. Elizabeth-gasthuis wa9 overgebracht, heeft men den geheelen middag en den geheelen nacht gepro beerd de levensgeesten weer op te wekken, wat hedenmorgen met goed succes bekroond werd, zoodat er thans weer eenige hoop bestaat haar in het "even te behouden. Gisteren heeft in de Haarlemmer straat de autorijder G. W. J. den wiel rijder J. P. aangereden. De fiet9 van P. werd nagenoeg geheel vernield. Waarschijnlijk door opensluiting is gister entoegang verkregen tot het huis van den heer F. J. de J, aan de Binnenland. Prof. van den Berg, Oud-Burg. van Delft overleden. Buitenland Lagerhuisdebat over de Briisch- Russische betrekkingen. Stalin ziet geen oorlogsgevaar voor Rusland. Paul Boncour brengt in de Fransche Kamer rapport uit over het wetsont werp tot algemeene organisatie des volks in oorlogstijd. Mariën Poelstraat. Verschillende kas ten zijn geopend en ontvreemd is een bedrag van 88 aan geld en eenige sie raden. De politie stelt een onderzoek BINNENLAND. ONTVANGSTAVOND TEN HOVE. Gisteravond werd ten Hove de aan gekondigde tweede receptie gehouden, op welke iu hoofdzaak genoodigd wa ren gelijke groepen \an autoriteiten enz,, naar alphabetische rangschik king van iedere groep, als op de eerste Soiree, welke Vrijdagavond 25 Febr. plaats had. Ook thans bewogen zich een 450-tal dames en heeren in de zalen Van het Koninklijk Paleis. H. M. de Koning-Moeder was ook op dezen tweeden ontvangstavond tegen woordig. De Koninklijke Militaire Ivapol voer de, onder leiding van len luitenant Boer, verschillende muzieknummers uit. De in eenige zalen aangerichte buf fetten waren met tulpen en narcissen versierd. INTERN. EGOMOM. CONFERENTIE. In de Nederlandsche delegatie ter intern, economische conferentie, wel ke op 4 Mei a.s. te Genève zal hijeen- komen is niet, zooals gemeld, tot des kundige voor koloniale zaken benoemd de heer H. J. van Blink, doch ir. E. de Kruiff, oud-lid van de afdeeüng Han del van het departement van Land bouw, Handel en Nijverheid in Ned - Indië. HET EERSTE KAMERLID DE MURALT. Het lid van de Eerste Kamer, ir. De Muralt is ongesteld. Naar de „Zutph. Crt." meldt, hoopt zijn geneesheer, dat de heer De Muralt 9 Maart a.s. wel zoover zal zijn hersteld, dat hij de Eerste Kamervergaderingen zal kun nen bijwonen, waarin het Belgisch ver drag wordt behandeld en waarbij de beer De Muralt reeds als spreker is in geschreven. DE TOL AAN DE HOORNBRUG TE DELFT. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft per adres aan het ge meentebestuur van Delft verzocht, maatregelen te willen nemen opdat bij den tol aan de Hoornbrug steeds 2 menschen aanwezig zijn voor het in nen der tolgelden, aangezien vertra ging in het verkeer in den laatster» tijd veelvuldig voorkomt. HET ZEVENDE LEERJAAR EN DE ZEVENJARIGE LEERVERPLICHTING Op een vraag van het lid van de Tweede Kamer, den heer Suring be treffende het tijdstip, waarop wets voorstellen tot wederinvoering- van het verplichte zevende leerjaar en van de zevenjarige leerverplichting kun nen worden verwacht, heeft de Mi nister van Financiën, voorzitter van den raad van ministers geantwoord: Het ontwerp tot wederinvoering van het verplichte zevende leerjaar werd reeds in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betref fende de Staatsbegrooting (.aigemeene beschouwingen) aangekondigd. Het Eteeft op het oogenhlik het departement vamsOnderwijs, Kunsten en Weten schappen verlaten. Omtrent den zevenjarigen leerplicht kan nog geen mededeeling over het tijdstip van wederinvoering gedaan worden. Inzake de draagwijdte van het ac cres der middelen worde verwezen naar de dezer dagen verschijnende me morie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Staatsbegroo ting. PROPAGANDA PER RADIO. Naar men ons meldt zal op 16 Maart a.s. de Christ. Radio Vereen, voor het Ned. Christ. Gymnastiek Verbond, van uit Hilversum een propagandaavond uitzenden. 'Als spreken zullen optreden onze

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1