Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7d» JAARGANG DONDERDAG 3 MAART 1927 NUMMER 2059 UWE LEIDSCEE CODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bulten Lelden waai agenten gevestigd zijn Pet kwartaal i 230 Pet week i 0.19 Franco per poet per kwartaal I 2.90 Slecht op de hoogte. De sociale wenschen die door den Chr. Besturenbond aan de verschil lende Kiesvereenigingen hier ter plaatse zijn toegezonden,, zijn of wor den door die verschillende kiesver eenigingen bij een herziening van het program van beginselen voor de ge meenteraadsverkiezingen, verwerkt. De Anti-Revolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" zal dit op een a.s. Vrijdag te houden vergadering behandelen. In het ter tafel komend bestuursvoorstel is vrijwel met alle wenschen rekening gehouden. Dat program trekt de aandacht van de Sociaal-Democraten. Uit de wijze waarop zij daarop reageeren blijkt vol doende hoe ernstig zij het opnemen. De Leidsche medewerker van het Haagsche Volk uit zich op de volgen de wijze: „Eenige weken geleden maakten we melding van een programma van politiek-sociale wenschen, met het oog op de naderende verkiezingen door den Christel. Besturenbond toe gezonden aan de rechtsche kiesver eenigingen hier ter stede. Wij stelden daarbij de vraag, waar om dit programma ook niet aan de linksche kiesvereeniging was toege zonden of dat het gemis aan ver trouwen moest beteekenen in de sociale gezindheid der rechtsche par tijen. De voorzitter van den Chr. Bestu renbond, de heer Grotenhuis, trekt daarover nu in „Ons Schild", orgaan van den Chr. Besturenbond tegen ons te velde. Wie ter wereld, vraagt hij, zendt nu zijn wenschen aan zijn vijand. Die vijand zijn wij, de socialisten Wij dachten juist, als je eischen gaat stellen, je dat in de eerste plaats doet aan je tegenstanders en niet aan je medestanders. Uit 's mans heelé ontboezeming blijkt verder dit eene wel heel duide lijk, dat hij hartgrondig het zuur heeft aan de socialisten. Hij veegt ons dusdanig den mantel uit, dat het ons aanleiding geeft hem te her inneren aan het schriftwoord „hebt uw vijanden lief' Geweldig onhandig sommeert de man dan verder den heer Grotenhuis om nu eens te noemen de initiatief voorstellen van de Anti-Revolutionaire raadsfractie in het belang der arbei dersklasse. Onhandig hierom omdat hij weten kan, dat de Anti-Revolutionairen, in tegenstelling met de Sociaal-Demo craten, niet bij voorkeur met initiatief voorstellen komen, maar liever bij B. en W. daarop aandringen. Maar ook verbazend onhandig omdat juist van B. en W. zeer veel in het ware belang van de arbeiders is voorgesteld en ver richt. De man is blijkbaar wel heel slecht op de hoogte èn met de werkwijze zooals de Anti-Rev. die het meest jui9t achten, èn met hetgeen gebeurd is. Maar nog erger maakt de man het als hij vervolgt: ,,'t Is overigens wel opmerkelijk en spijtig voor den heer Gr. dat hij in hetzelfde nummer van zijn „Schild" het zwaard moet heffen te gen de a.-r. kiesvereeniging, welke ook een politiek programma heeft gepubliceerd (het wordt mode daar) doch daarin juist heeft vergeten op te nemen de voornaamste arbeiders- wenschen, die de heer Gr. er toch zoo gaarne in zou hebben. Doch de heer Grotenhuis heeft ge lijk, dat hij van de socialisten niets moet hebben. Wel bekome 't hem in eigen kring" Zooveel woorden zooveel onzin. De heer Grotenhuis heeft het heelemaal niet tegen de Anti-Rev. Kiesvereen. gehad. Waarover dan wel behoeven wij den rooden opponent niet aan z'n neus te hangen. Maar ook de Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging heeft het program nog niets eens behandeld en kan dus ook niets vergeten hebben. Hieruit blijkt dat hij buitengewoon 1 slecht op de hoogte is. V Tweeërlei maatstaf. De S.D.A.P. heeft er een handje van om anderen op andere wijze te beoor- deelen dhn zichzelf. Nu de verkiezingen weer op komst zijn, wordt de ruzie in eigen Partij als niets-beteekenende verschillen voor gesteld. Het propaganda succes van eigen partij wordt al» geweldig opge blazen. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 ADVERTENTIE-PRUS Gewone edrertentfSn per regel 227» Ingezonden Mededeelingen, dobbel tazloL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentlfn bij to ondtbetaling ▼en ten hoogete 30 woorden, worden dege lijke geplaatat ad 40 cent Daartegenover wordt angstig nauw keurig acht geslagen op hetgeen in an dere partijen verdeelt. Waar, of niet waar, zoodra maar ergens een verschil zich openbaart, ook al geeft dat geen enkele politieke verwijdering, het moet dien9t doen als breekijzer in de groote afbraak-actie. In het Haagsche Volk wordt weer eens, duchtig aangedikt, den volke kond gedaan hoe treurig het toch wel in de rechtsche partijen gesteld is. Na vermeld te hebben de verschillen bij Rome, heet het: „Bij de twee andere koalitie-par- tijen is het niet beter. In de anti revolutionaire partij is de vertoorn de uitroep van het oud-Kamerlid v. d. Molen over de totale verwording dier partij slechts een openlijk tee- ken van al wat er broeit en gist. De eenheid is er volmaakt zoek en er worden geweldige gevechten om de kandidatenlijsten geleverd. De diep gaande kerkelijke geschillen onder de gereformeerden, die zich om den naam van dr. Geelkerken groepee- ren, doen er mede hun invloed gel den. En daarbij komen dan klassen tegenstellingen, zooals zich te Am sterdam om de geineenteraadskan- didaten afspelen onder de leuze: Douwes of v. d. Schaar!" In de eerste plaats is het volmaakt onjuist om te onderstellen dat de Ker kelijke kwestie-Geelkerken van invloed zou zijn op de politieke saamhoorig- lieid. Het eerste symptoom daarvan moet nog openbaar worden. Maar dat enkele gevallen* van per soonlijke gegriefdheid, wij laten voor het oogenblik in het midden of ze juist zijn of niet, alleen bij de partijen die tegenover de S.D.A.P. staan zou den aanwezig zijn, en niet in het roo- de kamp zouden voorkomen, is al te dwaas. Immers in hetzelfde no. waar in deze ontboezeming voorkomt vinden wij onder het hoofd „Onverantwoorde lijk gestook" een beschouwing over de houding van het IJmuider S.D.A.P.- raadslid Schilling, die nog al afgeeft op de Ambtenaren. Aan het slot daar van lezen wij: „Schilling woont de vergaderin gen der raadsfraktie den laatstefi tijd niet meer bij: het is mogelijk, dat hem geen plaats op de nieuwe kandidatenlijst wordt ingeruimd: Schilling staat met een been buiten de partij. Daarin moet, naar het ons voorkomt, de verklaring gezocht worden van de boven afgedrukte platte spekulatie op vooringenomen heid tegen ambtenaren bij heel dom me menschen". Bij ons nu eens geen leedvermaak, ook geen wijzen op de groote verschil len in de S.D.A.P., wij hebben genoog met onszelf te doen, maar de S.D.A.P. blijve thuis met haar gestook, als zij, zoodra het haar zelf betreft, van ge stook spreekt. Politieke bescheidenheid is ook een deugd. V Beter hard geblazen Buitengewoon groot, zoo stelt de S.D.A.P. voor, is het 9Ucces van de •propaganda. Op den keper beschouwd valt dit erg tegen. Misschien dat men ginds wat spoediger tevreden is dan bij ons De volgende opgaaf in het Haagsche V.olk zou ons niet erg bevredigen. Te. Breskens sprak Zaterdagavond voor een goed gevulde zaal p.g. Over- hoff. Winst twee nieuwe leden. Een kollekte voor de verkiezingen bracht 6 op. Als resultaat der Januari-aktie is het aantal lezers in Ter Apelkanaal met vijf vooruitgegaan. Het aantal „Volk"-lezers is in Lochem tot nu toe gestegen tot 156 en het ledental der afdeeling tot 117. Te Nieuwendijk (N.-B.) sprak Zater dag p.g. W. Drop voor de slechts eeni ge weken geleden opgerichte afd. een leerzame en zeer boeiende rede uit over „De beginselen van het socialis me". Met groote aandacht werd naar zijn betoog geluisterd. Er werden 3 le den voor de Partij gewonnen en voor 2.80 aan brochures verkocht. Donderdagavond hield onze p.g. Werkhoven voor de afdeeling Olde- en Nijeberkoop een boeiende rede over „Ontwapening". Deze vergadering had beter bezocht kunnen pijn. Van de ge legenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. De aanwezigen waren zeer voldaan. De afdeeling Laren (Gr.) is sinds hare oprichting met 5 leden toegeno men, zoodat dit getal nu tot 11 is ge stegen. Te Velp spraken in een door den Velpschen Bestuurdersbond en de par- tijafdeeling belegde openbare vergade ring H. J. v. Braambeek en A. F. Mul ler geestdriftige redevoeringen uit over onze September-eischen: Ontwapening, Medezeggenschap en achturendag. Zij oogstten luid applaus van de goed be zette vergadering. Deze avond zal zijn nut wel afwerpen. Als wij een opmerking mogen ma ken dan lijken de geestdrift der rede voeringen en de boeiende betoogen van de sprekers en daar willen wij niets op afdingen wel een wehiig greoter dan de aanwinst van nieuwe leden en het bedrag van een gehouden collecte. Niet het vergadering-bezoek, maar 't getal werkende leden en voor al hetgeen zij er voor over hebben, lijkt ons de beste maatstaf. En die wa ren hier niet bijster groot. STADSNIEUWS. DR. H. J. M. BOONACKER. Morgen, 4 Maart, hoopt Dr. H. J. M. Boonacker den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren zijn loopbaan als medicus begon. Er heeft zich een klein Comité ge vormd. waarvan als presidente op treedt Mevr. van der VlugtKauwen - hoff, dat Dr. Booracker op den dag van morgen zal huldigen. Deze huldiging zal plaats hebben ten huize van den jubilaris des namiddags te 3 uur, terwijl tevens gelegenheid be staat tusschen 3 en 4^ uur den dokter geluk te wenschen. Wij twijfelen niet of ook in onzen kring zullen er velen zijn, die den sym- pathieken medicus op dit zijn jubileum van hun belangstelling zullen doen blijken. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie waarbij het 14e concert van den Kunstkring Voor Allen word^ aan gekondigd, te geven op Maandag 7 Maart door 't Concertgebouw-Sextett. VERZOEK VAN RAADSLEDEN. Door de Raadsleden de heeren Wil- mer en Heemskerk is aan B. en W. ver zocht, om, voordat de aangevraagae interpellatie over de intrekking der Huurwetten wordt gehouden, de mee ning der plaatselijke Huurcommissie in te winnen over de vragen: 1. of ten gevolge van de intrekking dezer wet ten in Leiden een, met het algemeen belang strijdende, huurprijsverhooging i9 te verwachten; 2. zoo deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, of dan genoemde Commissie het ge- wensebt acht, dat die wetten, indien wettelijk mogelijk, door een gemeen telijke verord. zouden worden vervan gen. Genoemde Raadsleden zouden het op prijs stellen als van de, geargumen teerde, meening der plaatselijke Huur commissie de Raadsleden, vóór de eerstvolgende Raadszitting indien mo gelijk schriftelijk, zouden kunnen worden in kennis gesteld. SCHOOLKINDERVOEDING EN •KLEEDING. Gisteravond werd in het gebouw Pieterskerkgracht 11 (parterre) de jaar lijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de „Vereeniging voor Schoolkindervoeding en -kleeding" al hier, welke ook werd bijgewoond door het gedelegeerd lid der gemeente, het raadslid, de heer Heemskerk. De vergadering werd te ruim half- negen met een woord vain welkom tot de aanwezigen door den voorzitter, den heer J. B. Kampschuur, geopend waar na de uitvoerige notulen der vorige vergadering door de secretaresse, mej. M. M. Woud, werden gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Hierna bracht de secretaresse het ook nu weder even zakelijk als uitvoe rig jaarverslag uit, waaruit bleek, hoe omvangrijk het werk der vereeniging is. Aan dit verslag ontleenen wij bet volgende: In de eerste plaats wordt het feit genoemd, dat thans alle kinderen op de scholen zelve de maaltijden onzer Vereeniging gebruiken, zoodat zich in het Vincentiusgebouw geen enkel kind meer bevindt. Alles gaat naar wensch en door deze regeling ontstond een aan gename samenwerking van het Be stuur en de hoofden van scholen met het onderwijzend personeel. Door-deze samenwerking komen niet alleen de maaltijden alle tot hun recht maar kan ei* thans ook beter controle gehouden worden op de uit te deelen kleeren. Immers kan het Bestuur zich nu veel beter vergewissen of de kleeding- stukken gedragen worden, nu het de kinderen op de school zelve kan na gaan, wat ongetwijfeld niet te onder schatten valt. Het is dan ook bijzonder aange naam te kunnen neerschrijven, dat wat de organisatie der Vereeniging betreft, er nergens klachten worden vernomen en d© maaltijden1 uitstekend verliepen. iHet winterseizoen sloot den 15den Mei; het aantal kinderen dat in Febru ari tot 476 steeg was den 15den Mei tot 442 gedaald. Dit mindere aantal houdt verband met d© afwijzing van verschillende gezinnen in den loop der maanden. Steeds houdt n.l. ons Be stuur voeling met den Armenraad en worden elke maand gezinnen tot nader onderzoek ingezonden, waarna de Ar menraad aanvullingsrapporten doet toekomen. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat de betrokken gezinnen, die in betere omstandigheden verkeeren, van de lijst der deelnemenden worden afgevoerd en ook gebeurt bet, dat er ouders zelve het Bestuur verwittigen van hun betere levensomstandigheden. Het Bestuur hield begin April in schrijving voor de zomervoeding, wel ke 17 Mei een aanvang nam met 232 kinderen. De maaltijden «der zomervoeding ein digden op 6 Nov., terwijl de winter- voeding op 8 Nov. een aanvang nam. Het aantal deelnemende kinderen be droeg op 8 Nov 301, waarvan 9 alleen kleeding ontvingen1. In November had de tweede uitdee- ling van kleeren plaats. De inkomsten der Vereeniging wer den als gewoonlijk versterkt door bij dragen en giften van verschillende ver eenigingen en particulieren, terwijl wijlen Mejuffr. Zierikzee de Vereeni ging een som van 300 legateerde. Thans bedraagt het aantal contiï- bueerende leden 249. Inplaats van den heer Oostdam, die uit de Gemeente vertrok en met wien het Bestuur zeer aangenaam samen werkte, waarvoor het den heer Oost- dam zijn dank overbracht, wees de Gemeente den heer P Heemskerk aan als gedelegeerde in het Bestuur. Het aftredende lid,'de heer Schilthuizen, werd herbenoemd en de heer Kooistra nam om gezodnheicLsredenen zijn ont- lag. Als nieuwe bestuursleden traden toe de dames G. A. P. L. H. Carp, N. A. Kokvan Bladeren en G. v. Slooten Wiggers. Ten slotte kunnen we ten derde male het gelukkige feit vermei den dal een onzer bestuursleden, met name de heer D. C. Schuit, dit jaar 25 jaar in het Bestuur zitting had. En eindelijk, zoo eindigt het verslag,' vragen wij u allen weer stadgenooten om u als lid onzer Vreeeniging op te geven of ons uw giften toe te zenden. Toont dat ge in ons werk belang stelt en dat uw hart warm klopt voor die arme kleinen, welke zonder onze zorg toch zeker niet met vrucht het onder wijs zouden kunnen volgen, nu ze goed gevoed en gekleed naar de school kunnen gaan. Steunt ons in het be lang van het onderwijs, dat hiervan de vruchten-plukt! Nadat de voorzitter mej. Woud dank had gezegd voor het keurig verslag, verkreeg de penningmeester, de heer S. de Boer Azn., het woord voor het uitbrengen van 't gedetailleerd finan cieel verslag, waaruit bleek, dat de totale ontvangsten en uitgaven hebben bedragen 18238.28, met een batig saldo van 2.96. Van de gemeente werd een subsidie ontvangen van 17078.de contribu ties bedroegen 510.25. Aan giften en bijdragen werden ontvangen-J 165.58. Collecten en busjes brachten 185.45 en de buitengewone ontvangsten be- somden 281.50. De voornaamste post van de uitga ven was de post „voeding", bedragen de 11411.46, daarop volgt „kleeding" met 3684.56 en loonen en expeditie met een bedrag va^ 2355.80. De rekening was nagezien door een commissie van kasnazieners, bestaan de uit de heeren Hof, Heemskerk en Pel, welke laatste verslag over de boekhouding uitbracht. De rekening was accoord bevonden en de commissie was vol lof over de juiste en overzichtelijke boekhouding. De heer De Boer had hartelijken dank in ontvangst te nemen voor zijn veel omvattende zorg voor de financi ën. Dezelfde heeren werden weder als leden der kascommissie aangewezen, Tot bestuursleden werden nog be noemd de dames J. F. Schnaar-Ypey, C. E. S. Sypkens-Van Oosten, Slinger land en de heer D. C. Schut. In de vacature, ontstaan door. het bedanken van een der bestuursleden, werd uit een drietal door het bestuur voorgedragen personen benoemd, de heer W. J. Nijholt, onderwijzer aan een openbare school. Bij de rondvraag bracht de heer Schilthuizen hulde aan de dames, die zicli met de verschillende werkzaam heden betreffende de uitreiking van voeding en kleedij belastten en roem de vooral de vindingrijkheid, de zorg en de accuratesse van de de geheele organisatie beheerschende secretares- Binnenland. Bij de behandeling van het Ned.- Belgisch Verdrag in de Eerste Kamer, zal prof. Francois Minister Van Kar- nebeek bijstand verleenen. De Tweede Kamer zette gisteren de behandeling van het ontwapenings voorstel voort. De Generale Synode der Geref. Ker ken is tegen 16 Augustus samengeroe pen. Buitenland In een conferentie van+de Koeomin- tang te Canton is groote verdeeldheid over den Russischen invloed in het Zuiden gebleken. Vijandige demonstraties tegen Bald win bij diens bezoek aan het tooneel van de mijnramp in Wales. se, waarop hartelijke blijken van in stemming volgden. Hierop werd de zeer geanimeerde vergadering gesloten. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. III (Slot.) Belasting-ophaaldienst. De belasting-ophaaldienst bleef be langrijk werk verrichten voor de le den der aangesloten organisaties Ge lukkig komt er meer belangstelling voor dezen dienst, ook van de zijde der belasting-autoriteiten. De corn-mis sie bestaat uit de vrienden Ph. J. de Leeuw, J. B. H. Grotenhuis, H. van Cittert, G. Freeken en A. J. Scnoneveld Op 9 Januari 1926 waren aangeslo ten 37 deelnemers, welk getal in den loop van het jaar uitbreidde tot 75 deelnemers. De ontvangsten en uitgaven gaan boven de f 6000 per jaar. 't Gaat dus reeds over groote bedrageD1. Boven dien vèreischt de arbeid groote acura tesse. Er mag niet een fout voorkomen want de dienst moet vertrouwen wek ken. Dat is het streven der commissie, hierdoor werd reeds verkregen, dat zoowel de Inspecteur als de Ontvan ger der belastingen, dus zij die direct met het werk der Commissie in aan raking komen, waardeerend over den arbeid spraken op een bijeenkomst, waar ook vertegenwoordigers waren van den Neutralen Besturenbond en den R.-K. Volksbond. De jaarrekening sluit met een sal do van 94.56 aan belasting en 30.53 aan administratiekosten, to taal 125.09^. T.B.C.-fonds. Het t.b.c.-fonds bleef ook thans zijn zegenrijk werk onder de leden ver richten. Het aantal deelnemers is ech ter nog te gering; het bedroeg op 1 Jan. '26 405 en aan het einde des jaars 432 leden. De totaal ontvangsten be droegen 1302.64, waarvan 467.20 aan contributies. De uitgaven bedroegen 1286.4654, waarvan 666.50 aan financieele hulp en 308.09 aan versterkende middelen. Werd het vorig jaar 72.84 per maand aan steun verleend, thans be loopt dit bedrag over de 100 per maand. Onder leiding* der plaatselijke Com missie wordt thans een krachtige pro paganda gevoerd om het aantal deel nemers op te voeren. Het dagelijksch bestuur dezer commissie bestaat uit de lieeren J. Slegten'horst, voorzitter; W. G. Looman, secretaris; en A. van Lunteren, penningmeester. Geklaagd wordt voorts over de wei nige medewerking bij het houden van een bloemendag voor het fonds op Nieuwjaarsdag. Centrale Controle. Door den Directeur van de Gemeen telijke Arbeidsbeurs, was aan de orga nisaties bericht, dat de controle bij het afstempelen van de lijsten door de werklooze leden zeer verscherpt zou worden, daar gebleken was, dat de controle aan huis bij de penningmees ters niet voldoende was. Aangedron gen werd op bet vormen van een cen traal punt waar alle werklooze leden zouden kunnen teekenen. Door de ijverige bemoeiingen van onzen Voorzitter, was het reeds op 1 Maart mogelijk dat alle werklooze leden op één plaats konden teekenen en was de controle bij bet aiteekenen in orde. Het was echter met het oog op de finantieele lasten, die op de or ganisaties zouden drukken noodig enke le malen deze zaak met de betrokken besturen te bespreken. Na enkele voor gestelde regelingen werd een zooda nige regeling getroffen dat alle or ganisaties er mede accgord kopden gaau. u

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1