NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 28 FEBRUARI 1927 {Denken en gevoelen, woord en Geest, moeten een ziin; 't eene moet niet meer recht hebben dan 't andere. Gods Woord maakt alles uit en draagt in onze ziel 't leven der Gemeente. Wij verwerpen Kerkaanbidding, maar ook'Kerk ver ach ting. Wrj voeren den strijd naar 2 fron ten, en werpen den vijand den hand fechoen voor de voet om te strijden als feen keurbende, dan is er hoop 'voor de toekomst van Nederland en zal God ons [Vaderland niet loslaten, en kunt ge Voortgaan te strijden tot het grootste Eeuwfeest, tot op den jongsten jïag van Jezus Christus. Deze bezielende rede, 'die op een boei ende wijze werd uitgesproken, zooals al leen Prof. Waterink dat kan. werd met Blpannende aanc&cht aangehoord. Tevens werden nog toespraken gehou den door den Eers-Voorz. Ds. Schouten, den oud-Voorzitter, den heer J. Wyben- ga, den oud-Secretaris, den heer A. J. van Oyen, Den Haag en het Bondsbe stuurslid den heer P. van Nes Czn. van Bodegraven, die allen getuigden van Keun en bemoediging en de vereeniging licht en wijsheid, geloof en kracht toe- .wenschten 'uit de hand van onzen Gcdi. Een en ander werd afgewisseld door Zang van het Chr. Gemengd Koor ,,Sur- jsum Corda". Be Voorzitter bracht allen dank voar't wélslagen van dezen herdenkingsavond jen Ds. Schouten ging voor in dankgebed Op 't gedenkboekje dat werd uitgege ven, komen wij nog nader terug. Alleen zij nog vermeld, dat het is sa mengesteld door den oud-Voorzitter^ den heer J. Wybenga, en dat er zich in 't boekje een verrassing bevond, n.l. het (portret van onzen scheidenden Eere- ivoorzitter en Leeraar, Ds. Schouten als bijlage. De Chr. Lan dar bei dersb 0 n!d, afd Alphen aan den Rpn, heeft aan de pa Nj-cons in het veehoudersbedrijf eeni schrijven gezonden, hetwelk als volgt luidt: „De organisatie van Christelijke ar béiders te Alphen aan den Rijn besprak iit haar vergadering o.m. ooa den toe istand van het veehoudersbedrijf. Bij die bespreking kwam als vanzelf ook ter sprake de positie van de arbeiders. Te meet omdat de verhuring of bestelling in gang is. Gaarne had de arbeidersorgan» sa tie over deze belangrijke aangelegen heid eens met de patroons willen spra ken,t rouwens zouden wii dat nog gaarne willen. Maar gelet op net tijdstip van het bestellen der arbeiders,meenden wij het beste te kunnen doen. ieder werkge ver schriftelijk de wensen en kenbaar te ken .Met temeer vrijmoedigheid doen wij zulks, omdat onze wenschen zeer na aansluiten met het bestaande. Wij zjjn van oordeel, dat de positie der arbeiders het behoud der loonen Van 1926 noodzakelijk maakt. .Zoowel Voor de vaste, als voor de losse arbei ders is het gewenscht, dat het loonpeil over 1927 gelijk blijft aan dat van het voorgaande jaar. In bijna alle deelen van ons lana blijven de loonregelingen gelijk. We vertrouwen dan ook, dat u aan ons verzoek gevolg wilt geven. Ons tweede verzoek is. om de arbei ders om de twee maanden een geheel vrijen Zondag te geven .Zeker een billijk verzoek. En wij zijn van oordeel, dat met wat goeden wil toch in een jaar 6 vrjje Zondagen voor de arbeiders wel uitvoerbaar is. Voor het arbeidersleven zulks van groot gewicht; ook voor het &*zinsleven. Hoe men ook over den -.Zondag moge denken, een overdreven vraag is het zeker niet, 6 vrije Zondagen in het jaar. Wh dringen er- dan ook ten sterkste bij op aan, dat ook aan dit billijk ver- tzoek te voldoen. Zonder tegenbericht mogen wij zeker wel aannemen, dat aan beide verzoeken uitvoering wordt gegeven. Het is zeer zeker een bekend feit dat ook de afd. Alphen van de Holl. Mij. van Landbouw A eenvals zoovele Wusftfca'aideielingen al jaren achtereen rich heeft bezig gehouden met het orga- [niseeren van door het Rijk gesubsidieer 1de landbouwwinbercursussen(Rei ge volg hiervan is geweest, dat er zells onder de thans reeds werkzame land; (bouwers velen gevonden worden, die van deze gelegenheid een meer of min der vruchtbaar gebruik hebben gemaakt. Dank zjj de leiding van onzen land |boufconderwijzer De Groot te deze? plaatse, is onder die oud-leerlingen al hier een vereeniging van oud-cursisten tot stand gekomen, die*tkans ongeveer 50 leden telt. Onder het vele dat dienten gievolge tot stand is gekomen, kan o.a. genoemd worden: een veevoederbureau (proefvelden, een controle vereeniging en «een korte cursus voor het fokken van (varkens enz. In 1926 is het plan gerijpt en in Jan, van dit jaar tot uitvoering gekomen van een reis door eenige oud-leerlingen uit ^Friesland naar Zuid-Holland, en weder kerig van eenigen uit Alphen naar Fries dand. Op een Vergadering van de afd. Alphen van de H. AI. v. L., waar de heer De Groot een inleiding hield, mochten we ook de Friesche .-jongeman in ons anidden zien. Omdat deze jonge boeren aan het eind van hun zesdaagsche rond reis waren, mocht de voorzitter der afd., 'de heer W. J. den Hertog, den dank voor de hartelijke ontvangst zoowel ak de bewondering voor hetgeen de leer lingen gezien hadden, in ontvangst ne lingen gezien hadden, in ontvangst ne men. Thans volgt een kort verslag van wat de Zuid-Hollandsche jongelui in Friesland mochten ervaren en beleven. Na een niet zoo aangename reis van Amsterdam per nachtboot naar DeLem mer, waaraan een schreeuwende wereld burger van nog geen 10 maanden de hoofdschuldige was, werd de reis per •fiets circa 2V2 uur naar Wolvega aan waard. Over de ontvangst op de boerde rijen van Bakker te Sonniga, A. Bouma 'te Oldetrrjne en Y. v. d. Veen te Oldetrij ne waren zij een en al lof. Over wat men te zien kreeg, willen wij kort zijn. De Friesche boerderij is wat de gebou wen en stallen betreft, bewerkelijk en niet aantrekkelijk, en wat de landerijen aangaat niet zoo hoog in productiviteit opgevoerd, 't Is daar trouwens zand grond. Wat hun boven alles als zeer aantrekkelijk opviel, was de coöperatie geest onder de landbouwers. De Frie- fcbhe coöyer. zuivelfabriek en. Coöjv zuivelexport te Leeuwarden, zoowel a's de Coöp. Slachtexport te Akkrum had den hun volle bewondering. Waar de laatste maanden door do -grootste leiders op dit gebied de degens gekruist zijn, willen wij hierover thans ons pennetje niet vuil maken. Maar toch wilLn wij de hoop uitspre ken, dat door deze en nog veel meer wederzij dsche bezoeken de kennis en gezichtskring der oudere zoowel als der jongere landbouwers mogen ver ruimen en daardoor de waardeering van eikaars streven moge leiden tot bloei van den landbouw in on3 vaderland. Dat, om dit cok maar eenigszins te bereiken, onze landbouwonderwjjzer nog vele ma len een groep van jonge landbou we ra moge ontvangen, zoowei als afgevaar digden, is de wensch van de afd. Alphen van de H. M. v. L. LEIDERDORP. In de Gemeenteschool gaf Vrij dagavond om 7 Yi uur de Chr. Jonge- lingsvereen. „Bidt en werkt" een licht beeldenavond, voorstellende het volks leven in Palestina en de Bijbel, door Ds. Th. C. Vriezen uit Tubbergen. Voorgelezen werd Ps. 103. Hierna ging de voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, in gebed voor. Door allen werd gezongen „Ons Bondslied". De voorzitter trad hierna naar voren en richtte zich tot alle aanwezigen in het bijzonder tot den heer G. v. d. Valk Bouwman, burgemeester dezer ge meente, wiens tegenwoordigheid zeer op prijs werd gesteld. O.a. werden opgemerkt Ds. H. Mondt alhier, mej. Knook, alhier en mej. Kla- renberg, (beide laatsten speelden in de voordrachten mede). Ook werd her dacht de vorige voorzitter, Ds. Beeren kamp, die door vertrek naar elders had moeten bedanken als voorzitter. Vervolgens richtte spr. zich tot de verschillende afgevaardigden der zus- tervereen. „Eben Haëzer" van hier e.a. Hierna deelde de voorzitter nog me de, dat deze avond 'n feestelijk karak ter droeg, zoodat zij zich genoodzaakt zagen op 18 Maart een avond te beleg gen, waarop het eigenlijke werk aan alle belangstellenden in hun werk zal worden getoond. De vertooning der film was gena derd; deze werd met volle aandacht gevolgd, en viel zeer in den geest der aanwezigen. In een kleine tus- schenpoos gaf de heer v. Leeuwen, hoofd der O.L. school eenige vioolstuk- jes ten beste. Het oogenblik van pauze was genaderd; dit werd gebezigd voor een verloting, welke bestond uit kunst voorwerpen, schilderijen en een twee tal heerlijke taarten. Na deze pauze werden een aantal voordrachten ten beste gegeven en wel Alkmaar's ontzet uit de handen dei- Spanjaarden, daarna een luimige voor dracht getiteld: „Wat de alcohol op een jubileum teweeg bracht" en tot slot „Een kwartiertje in de wachtka mer van den Dokter". Door allen werd gezongen Ps. 68 10, waarna Ds. H. Mondt, eere-voorz. der vereen, dezen avond met gebed werd gesloten. Diegenen die hebben medegewerkt tot het goed welslagen van dezen avond, komt zeer zeker een woord van dank toe en kunnen wel met voldoe ning op dezen avond terugzien. Het was reeds middernacht toen al len voldaan huiswaarts keerden. Op Donderdag 3 Maart a.s. hoopt Mr. H. Bijleveld voor de A.R. Kiesver- eeniging alhier te spreken in Irene met het onderwerp: „Onze Positie". LISSE De Prot. Coöp. hield haar jaar vergadering in het H. B. G.-gebouw. Na opening door den voorzitter wor den door den secretaris de notulen en het jaarverslag voorgelezen en goedge keurd, waarnA een der commissarissen het accountantsverslag voorlas. 1926 is voor de Coöp. een voordeelig jaar ge weest. Het ledental bedraagt thans 298 leden. De dividenten zijn aldus vast gesteld: voor leden bakkers 10 pet, leden winkel 4 pet. en verbruikers resp. 5 en 2 pet. Met meerderheid van stemmen werden herkozen J. Balken ende, G. v. Nieuwkoop, C. v. d. Beek en voor Commissarissen: A. Boot en D. Eigenbrood. Nadat verschillende punten behan deld waren, sloot de voorzitter de ver gadering. WOUBRUGGE. Dachten wij dat de landbouwer Van Dorp alhier, een interessante vondst deed met het opgraven van een gouden rijder uit 1599, ae heer J. Geerolf van Koudekerk stelt die nog in d'e schaduw. Bij het graven vah klei aldaar, ontdek te hij op 60 c.Al. diepte een Romeinseh goudstuk, zeer gaaf, 'uit den tijd hon derd jaren na Christus. Volgens Dr. Holwerda, was deze munt genaamd Aureus, rijnde 25 zilveren Denarii, een Denarius had 16 bronzen asses, deze munt is geslagen tusschen de jaren 104110 na de geboorte des Heeren. O pde voorzijde ziet men het go lauerd en gedrapeerd borstbeeld va- Trajanus (de opvolger van den Rom. Kei zer, die Johannes naar Patmos heeft verbannen). Het randschrift, met verkor- ik ar tingen luidt: „fmperatori Trajano Germanico Dacico rontifici Maximo Tri- buniciae potestatis", d.i.: Aan Keizer Trajanus Augustus Germanious (d.w.z. overwinnaar van Germania, die titel kreeg hij in November van het jaar 97). (Dacia, d.i. Hongarije. Boekowina en Zevenbergen, die titel kreeg de Keizer in het jaar 102) en verder, hoogepries ter met macht van (volks) tribuun. Op de keerzijde: de vrijheid staande naar links. In de rechterhand een muts. In de linkerhand een scheiPitter. met omschrift: „Consul praeses provincial senatus populus que" Romanus optimi principe (d.w.z. De consul, 'gouverneur van het wingewest en senaat en volk van Rome aan den besten (edelen) Kei zer, de titel van optimus verkreeg hij in het jaar. 110. Pogingen werden aangewend om het zeldzame goudstuk te verkrijgen voor de oudheidvej'zameling alhier. INGEZONDEN. (Buiten verantwooroolijkheid der Redactie.J Penning-hulde. De vorige maand is Penning ontsla pen. Met weemoed is het bericht van zijn dood door zeer velen in ons land en daarbuiten vernomen, want Pen ning had vele vrienden. Hij heeft aan duizenden aangename uren verschaft met zijn pennewerk. Zijn hoeken zijn gelezen door ouden en jongen; in sa lons en in eenvoudige huiskamers heeft men van zijn verhalen genoten. In villa's en armelijke huisjes heeft men meegeleefd met zijn' helden en heldinnen, niet het minst met zijn stoe re Afrikaners, die hij liefhad met heel zijn hart. Penning wist de volksaan dacht te boeien. Voor vrijheid en recht streed hij met zijn pen. Met de ver drukte broedervolken leed hij mee. en zijn hoeken dragen het merk van waarheid. Het was Penning bovendien te doen om ons volk Christelijke lec tuur te geven. Hij schaamde zich zijn belijdenis niet, maar deed in zijn epiek uitkomen, de beteekenis van 't Woord Gods voor het menschelijk leven en de waarde van een menschenleven, dat zich geven wil aan den dieinsfc des Heeren. Dat gerechtigheid een volk verhoogt en dat de zonde een schand vlek der natie is, was Pennings over tuiging en daarvan lezen wij in al zijn werken. Nu is hij niet meer. Maar zijn nage dachtenis blijft tot zegen, gelijk zijn le ven een zegen was. Te Utrecht vergaderde een Comité, dat zich ten doel stelde de nagedach tenis van dezen geliefden schrijver te eeren door gelden te verzamelen, die deels dienen zullen om een1 eenvoudig gedenkteeken op het graf aan te bren gen en deels zullen worden afgedragen aan de familie, met het verzoek er een bestemming aan te geven, die zij een waardig© en dankbare hulde aan den overledene vindt. Het Comité vraagt nu aan allen, die iets gevoelen voor dit doel, om een kleinere of grootere gift. Het vertrouwt dat zeer velen hun steun z,ullen bieden en dat blijken zal, dat ons volk in al zijn rangen en standen wil waardee- ren, wat deze auteur voor duizenden is geweest. Deze echte, trouwe, nobele vaderlander, die zoo diep voelde voor het recht, zal wel nooit vergeten wor den door wie zijn1 werken hebben ge lezen. En het Comité verwacht dan ook, dat ieder, die iets kan bijdragen, hierdoor zal toonen, hoe men betreurt, dat Penning ons is ontvallen. Het. Comité bestaat uit de heeren: A. Bouwmeester, Apeldoorn, voorzit ter: H. Blankers, Goyinchem; G. F. Callenbach, Nijkerk; H. J. Emous, Am sterdam; J. H. van der Hilst, Amster dam; A. Kool, Utrecht; Ds. C. Linde boom, Amsterdam; D. Lijberse, Arn hem; J. H. van Riessen, Den Haag; W. Uittenbogaard. Arnhem; J. Voor hoeve. Zwolle; B. Wind, Utrecht; A. L. van Hulzen, Utrecht, Secretaris-Pen ningmeester. Vriendelijk verzoekt het Comité de bijdragen per girobiljet te zenden aan der.' Penningmeester. Zijn gironummer is 53676. Moet Leiden een Paedagogiscbe biblio theek met Schoolmuseum inrichten? Geachte Redactie, In zijn ingezonden schrijven, opge nomen in Uw blad van 15 dezer, ver meldde een van beide ondergeteeken- den reeds, dat de Leidsche vereeniging „De Paedagogische bibliotheek" een begin heeft gemaakt met de inrichting van een Paed. bibl. met Schoolmu seum. Gaarne zouden wij thans deze mededeeling aanvullen. De vereeniging „De Paed. Biblio theek" heeft van het Gemeentebestuur een 2-tal schoollokalen van de vroeger© Christelijke school aan de Pieterskerk gracht in huur. In een van deze loka len is nu een heel eenvoudige betim mering aangebracht, terwijl verder een boekenkast en leestafel aanwezig zijn. Natuurlijk is de boekenkast, waaruit eenmaal de Leidsche leerkrachten en die uit den omtrek hun vakliteratuur zullen kunnen leenen, nog leeg! Het bestuur twijfelt er evenwel niet aan, of dit zal, met de hulp van ieder die 5e noodzakelijkheid gevoelt eener gelegeilheid tot voortdurende vakstu die der onderwijskrachten, terecht ko men. In breede kringen voelt men deze noodzaak; ongetwijfeld zal dan ook de noodige steun met vreugd© worden verleend. 't Is waarlijk geen wonder, dat men in onze omgeving naar een instelling als bovengenoemd met verlangen uit ziet. Want wat is het geval? Wil iemand zich op het oogenblik goed op de hoogte stellen van nieuw uitgegeven schoolboeken en andere leermiddelen, dan moet hij naar Am sterdam! Daar komt natuurlijk zelden iets van. 't Is te bezwaarlijkl Leiden zelf moet de hand aan de ploeg slaan! Onderwijstijdschriften kan ieder zich persoonlijk aanschaffen. Wie er aan mee doet, weet echter hoe kostbaar dit is. Wil men een ruime voorziening, dan i9 dat zelf9 ondoen lijk. Er schiet ook in zoo'n geval wei nig anders over, dan te helpen be werkstelligen, dat in onze stad een lees zaaltje tot stand komt. In de laatste jaren is het deels ge bruikelijk, deels verplicht, dat hoofden en onderwijzers bij 't lager onderwijs in gezamenlijk overleg vaststellen, welke boekjes enz. op de school zullen worden gebruikt. Een veel grooter aantal menschen dan vroeger beslist over de onderwijs zaken. Is 't dus wonder, dat ook de be hoefte aan gelegenheid tot voorlichting in meerdere mate wordt gevoeld? Enkele jaren geleden bestond hier nog een onderwijs-bibliotheek, die van het vroegere Arrondissement. Na de re organisatie van het Rijlcsschooltoezicht is deze instelling verdwenen. Voor Lei den valt dit als een verlies te betreu ren. Uit deze bibliotheek had zoo prach tig de door onze vereeniging nagestreef de inrichting kunnen voortgroeien. Het is thans echter niet de tijd deze opheffing te blijven betreuren. Er moet worden gewerkt engeofferd. Lei den moet nu de hand aan den ploeg gaan slaan. Uit het bovenstaande zal 't ieder helder voor oogen staan, welk belangrijk onderwijsbelang door ons streven gediend Wordt. Dus nu niet verder over 't ..Waar om?" Het „doen" is aan de beurt. Van ganscher harte vertrouwen wij op de krachtige medewerking van ieder, die het onderwijs ter harte gaat. Voor het bestuur der vereeniging De Paedagogische Bibliotheek, J. C. VAN SCHAIK, voorz. A. v. d. BAAN, Secr. Leiden, Oud© Singel 220. GEMENGD NIEUWS. Ontploffing en brand te Am' sterdam. Een explosie van een. voor Amsterdam ongekende kracht, heeft gistermiddag in het centrum van de stad schrik en ontsteltenis teweegl gebracht. Even na vijf uur deed een hevige slag de huizen van de Heerengrachc tusschen de Raadhuisstraat en de Leid! schegracht op hun grondvesten tril len, terwijl door den luchtdruk honder iden ruiten sprongen. Het bleek alras, dat deze explosie had plaats gevonden in perceel Hee rengracht 285, een oud Heerenhuis, waarin gevestigd was de N. V. Film en Theateronderneming Emelka. Het pand telde een onderhuis, vier verdiepingen, benevens een vliering. In het onderhuis was de filmbewaarplaats> gevestigd, waarin tientallen films in trommels bewaard werden. Daarboven waren de kantoorlokalen gelegen en hierboven verdiepingsgewijs de woon vertrekken, de slaapkamers, de zolder, en de vliering, in gebruik bij den di recteur. De familie de Balbian Yerster, di recteur van de Emelka. was niet aan wezig, toen de ontploffing plaats had. Ook de dienstbode was uitgegaan. Een minuut na de ontploffing brand; de het geheele pand als een fakkel van beneden tot boven. Het blusschingswerk ging, met groo te moeite gepaard. Eenigen tijd na de ontploffing vond) men een jongen man met een bloe dende hoofdwonde. Hij was met zijn verloofde in de nabijheid van het huis geweest, en werd door een kozijn, waar m zich nog glas bevond.getroffen. Zijn hoofdhaar was geschroeid en over den schedel liep een diepe snij- wond. Na in een naburig huis binnen ge bracht te zijn, werd hij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar hel Binnen-Gasthuis vervoerd. De dame werd wonder boven won der niet getroffen. Nader vernemen wij nog, dat de ruimte in het onderstuk, waar cfe films! waren opgeslagen, slechts gedekt wercf door de houten vloer van 'de boven gelegen verdieping. Brandvrije be kleeding was nergens aangebracht. Het vermoeden is, dat het branden de "filmmateriaal gassen heeft ontwik keld, die steeds zeer explosief zijn en; dat door de ontploffing het binnen- gedeelte van het huis finaal werd weg geslagen, zoomede een brok van den zijmuur aan de zijde van de snijding. Geen wonder dus, dat de hardstee- Xitii stoep ook finaal werd stukgesla gen. Wat de oorzaak betreft, vermoedde, de heer De Balbian .Verster, dat de kachel op een der bovenverdiepingen door den vloer is heengezakt, waar door brand ontstond in net fiimmaga- zijn. Dit is slechts een gissing, die de brandweer niet kan overnemen, om dat de oorzaak niet meer na te «peu ren valt. Verzekering dekt de schade. De filmvoorraad is verzekerd voor een bedrag van f 20.000; de inventaris van het huis voor f 8000; het projectie apparaat voor proefdraaien voor f 1000 De verzekering van 'het perceel zelf is niet bekend. Verder is de toestand van den ge troffene, zekeren R. Kruseman, wo nende Marnixstraat, gunstig. De kwe* suur blijkt ,uit een vleeschwond te be staan. Auto-diefstal. Gisternacht heeft te Roermond; onder eigenaardi ge omstandigheden een autodiefstal plaats gehad1. Dr. A. T., uit Venlo, die ter gelegen; heid van het carneval aldaar een ge maskerd bal bezocht, ging omstreeks 12 uur met eenige familieleden en ken nissen met zijn auto naar de Harmonie Bar. De autoi> welke in den voortuin, waar gewoonlijk de vele auto's, welke tieza gelegenheid bezoeken werden achter gelaten, werd neergezet, was tegen uur in aen nacht, tóen een der Kennis sen even naar buiten ging, verdwenen Aanvankelijk nam men het geval' niet als ernstig op, daar het niet on mogelijk was, dat wellicht een tweede met den wagen even een uitstapje wad gaan maken, zonder de bedoeling te hebben, den wagen te ontvreemden. Toen echter de auto na eenige uren niet meer verscheen, kreeg men ach terdocht, en werd de zaak bij de po litie aangegeven. In den morgen reeds kwam in 'deie zaak eenig licht. Men werd n.lL ver wittigd, clat te Hout Blerik een,autoJ onbeheerd en versplinterd tegen eeni boom was gevonden. Twee rechercheurs, die met het on derzoek waren belast, begaven zich oogenblikkelijk derwaarts, waarbij het al spoedig bleek, dat men hier het' overschot" van 'den bewusten wagen had gevonden. Blijkbaar waren do inzittenden ge wond, althans, ter plaatse, alsook aan.' een gedeelte van het stuur werd bloed! gevonden. Reeds spoedig ontdekte nien, Üat, nadat het ongeluk was sfébeurd', dei inzittenden in "een der omliggende hui zen ter plaatse waren geweest. Het waren twee personen, welke beï den ernstig waren gewond. Een de zer had een diepe sr.eda over de kin,, terwijl de ander door den eerste werd) gedragen. Hij had een ernstige hoofdwond terwijl hij blijkbaar ernstige kneuzingen! aan een been had bekomen. Het warenj twee jongelui, die bij den heer Bender^ aldaar wérden verbonden. Vast staat, dat de twee gistermorgen) aan het station Venlo een kaartje neb! ben genomen naar Roermond. Men heeft de daders van dezen dief stal tot heden nog niet kunnen ontdek ken. Vervalscher. Op Dinsdag 8 Maart wordt te Maastricht voor de rechtbank een interessante zaak behani deld. Men herinnert zich, dat in OctobeiJ van 't vorige jaar te Eysden een En* gelsch bankbiljet werd uitgegeven van 100 pond sterling. Het biljet passeerde eenige banken te Maastricht, een paaU banken in Holland lieten het grif dooij gaan, zelfs een paar banken in Enge land, totdat het door een kassier van de Bank van Engeland als valsch her kend werd, en wat meer zegt, 't werd ook herkend als werk van den Hollan der L. W. H., die al eens meer En- gelsch bankpapier had nagebootst en als echt had uitgegeven. Wij hebben dat vervalschte bankbil jet van 100 pond, en een van 50 pond! dat hij vroeger al eens had uitgegeven! gezien en vergeleken met een echt bil jet van dezelfde waarde en het frap* pantste van de geschiedenis is, Üati de valsche biljetten geheel uit het ge heugen met de pen zijn nage teekend., Het nog al samengestelde watermerSJ is prachtig nagebootst en als men! hoort, op welk een eenvoudige wijze hij het heeft uitgevoerd, dan staat men werkelijk een oogenblik versteld. En de man, die thans in het huis van be waring te Maastricht is gedetineerd,: is volstrekt niet achterhoudend. Op de" meest verbluffende wijze toont hij aan den rechter-comm.ssaiiar hoe hu die alles heeft klaargespeeld, Er bevindt zich in handen van den; onderzoeksrechter een portefeuille met zeker een honderdtal teelceningen van; den meest uiteenloopenden aard, allea zeer origineel en oorspronkelijk, en alle hier tijdens het voorarrest geteekendl Er zijn teekeningen van villa's en, landhuizen bij, omgeven door een tuin met een bosch als achtergrond^ zoo schitterend in aquarel uitgevoerd, om ze zoo als wandversiering in den salon op te hangen. Een ontwerp voor een loodsgebouwi voor Rotterdam, in den vorm van hefl commandodek van een oceaanstoomeu trekt bijzonder de aandacht. Modellen met bijbehoorende platte gronden van winkels, villa's, landhui zen, flatgebouwen, arbeiderswijken, tuindorpen, kerken, gezellige interi eurs van woningen met meubels van» oorspronkelijke teekening, ja, er isl zelfs een geniaal geteekend plan van.' een stadhuis voor Amsterdam met! plattegrond. De verdachte teekenaar zal voor Ücj rechtbank worden verdedigd door Mr) Railleux te Maastricht. Vermist. Te Middelburg wafdlö sedert Donderdagavond de 21-jarige v/ S., een oppassende jongeman, vermist) Zijn pet is uit de Kade opgehaald. Sedert Vrijda^morgen wordt de 191 jarige winkeljuffrouw B. vermist. Ook! haar hoed is gevonden in de Kade: Verband tusschen beide vermissin.' gen wordt niet gezocht. Aangespoeld. Op het strand! nabij Eginond aan Zee is het lijk van; een onbekend zeeman, waarvan bet hoofd en eenige ledematen ontbraken,: aangespoeld. Het is voorloopig in het lijkenhuisje aldaar ondergebracht, teneinde alsnogi te trachten 'ae identiteit vast te stel len. 12 manómgekomen. Volgens een bericht uit Antwerpen zijn 12 manj der equipage van het s.s. „Suevier" dat 10 Febr. uit New; York was ver trokken, tijdens een zwaren storm om gekomen. Het schip zelf moest wegens zware averij naar New York terugkeeren. De moorld! te Emmerh out. De 15-jarige J. S. te Emmererfschei- Iderveen, ae ïals verdacht van mede plichtigheid aan den moord te Emmeu nout was gearresteerd, is Zaterdag] in vrijheid gesteld. 1 Offerblokken geledigd. Zaterdagmorgen kwam men in de Sin* .Corneliuskerk te Rotterdam tot de ontdekking, dat eenige offerblokken! .waren opengebroken en geledigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6