uiFdiT omgeving. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 FEBRUARI 1927 EEN VERGETEN REDE EN EEN DITO MOTIE. (Ingezonden). Ieder Anti Revolutionair zal zich' stellig verheugen, wanneer hij ziet, !clat van uit de drie hoofdkwartieren der Chr. partijen de drang naar eenheid! hoe langer hoe sterker wordt. Er is krakeel geweest bij de vloot wet, bij den gezantschapsposl, maar wat raakt dat nu het dieper levend! beginsel Hebben wij niet allen éénen Koning te dienen Tot bewustzijn gekomen vraagt men zich af: Hoe kwam het toch, dat wijf lom zulke nevenzaken zoo uit elkan der geraakten? Zou het hieraan kunnen liggen, dat! wij na de victorie van den school strijd* wellicht gedacht hebben, dat de vijand ons niet zoo gevaarlijk kon zijn r Hebben wij er wel genoeg aandacht' aan besteed, dat hij ijverig voortging' pp een geheel1 ander punt nu onze muren te ondergraven? Ja, bij de school was het liberalisme teruggedrongen, maar was het en 13 het in het economische leven niet nog in vollen bloei Dit liberalisme, waar van de Anti Rev. Dr. Julius Stahi eens in "feen parlementaire rede zeide: Ik vrees niet de acute krankheid der democratie; ik vrees de chronische krankheid van het liberalisme. Ik vrees niet de omwenteling, maar de ontbin ding. De chronische werkloosheid in ons land is er de barometer voor. Een helder bazuingeluid is er ver-> nomen. Het klonk uit het Katholieke legerkamp in Duitschland uit de prach tige rede van Prof. Dr. Briefs van 1de universiteit te Freiburg, den 30en Aug. '21 te Frankfurt gehouden. De echo ervan klonk, voorzoover ik gezien heb, alleen na in een verslag, van De Maasbode, maar ons Anti Rev. schalden deze tonen, naar ik meen, voorbij. Mag ik, hooggeachte redactie, doet middel van Uw geacht blad, deze re de en de daaraan verbonden motie onder de aandacht brengen der Pro testantsche Gereformeerde Christenen in Nederland, misschien mag het on der Gods zegen, medewerken tot de eenheid, waarnaar wij allen verlangen ia, die wij gevoelen, dat onveranderd] bestaat, als het gaat om de eere Godsi Ik veroorloof mij nog vooraf de op merking, dat m.i. met een kleine cor rectie van b.v. Katholieken in Chris tenen en dergelijken hier aanwijzingen te vinden zijn voor een program van; actie bij cnizen strijd, aie onvermij delijk op economisch terrein zal moe ten gevochten worden. Dr. Briefs sprak over: „Die Geï- tung des christlichen Sittengezetzes in der ^Vprtschaftsordnung", het volgen de: „Een hellevaart van Danteske ent zetting ligt achter ons. Thans begin nen de volken te ontwaken; zij worden zich bewust van het gevaar, zij denken, aan de eeuwen, waarin het economi sche leven gehoorzaamde aan de ze denwetten, aan de middeleeuwen, die in haar schoonheid en grootheid, zoo weinig worden gekend. Er was een tijd, dat alle geesten zich concentreer den op een bepaald punt, maar op elk gebied van het menscheiijk leven orale het individualisme zich baan, vooral op economisch gebied. De maatschap- ij werd de som der enkelingen, be- eerscht door egoisme. Dat egoisme vernietigde den band, die de volken vereenigde. Langen tijd heeft men geloofd in de harmonie van de vrije beweging' der krachten, de harmonie van het eigenbelang. Twee van de voornaam ste vertegenwoordigers van die leer dreven haar in pessimistische rich ting, en zoo waren het Maltus met zijn bevolkingstheorie en Ricardo met zijn rente-theorie, die elke gedachte #aan een dergelijke harmonie verstoorden. Maar bestaan bleef de leer, volgens .welke de economie berust op een na tuurwet. Door haar werden ae sociale conflicten verklaard, en de ontzetten de ellende, die het gevolg waren vaft de ontketende zelfzucht. Zoo kon men zich van alle maatschappelijke verant woordelijkheid ontlasten. Zoo bleef er ook geen rem bestaan in den vorm van moraal of verantwoordelijkheids besef en alle economische krachten vierden de dolste orgiën. Slechts enkelen genieten van den rijkdom en over de nationale bestaana middelen wordt niet zoodanig beschikt^ dat zij den volkswelstand verhoogen. De sterksten en de meest geweten loozen brengen het 't verst; niemand) wil falen omdat hij zich door een moreele rem liet weerhouden. Zoo ont staat een ontzettende verwildering en verwarring van alle zedelijke begrip pen. Zoo ontstond de wereld oorlogy zoo ontstond een vrede, waaronder Duitschland thans gebukt gaat. Het Marxisme werd geboren als een reactie op de economische zelfzucht. Tegenover het eigendomsbegrip van het kapitalisme stelt het de opheffing! van allen eigendom; tegenover de the se van „het recht van den sterkste", dreigt het met „de dictatuur van het proletariaat". Het keert zich af van de moraal', zooals het individualisme reeds heeft gedaan. Maar tevens vernietigt het 't geluk der ziel, en loopt aldus vast op dezelfde klip. De menschelijke drang naar het on eindige, zonder Godsbegrip, heeft zich overgeplant naar het aardsche leven, .en thans smeeken ook zelfs de niet- christenen in hun ellende om zedelijke gedachten. De Heere sprak: Spreek tot de win den, dat zij' uit alle vier de richtingen 'waaien en deze dooden met leven ver vullen. Aldus deed de profeet, en de winden kwamen uit alle vier de he melstreken, en onder hun dak verrezen de dooden tot nieuw, leven en zü wa ren een groot volk". Met stormachtig en bijval weïd de spreker beloond, en de navolgende motie aangenomen: „In verband met de in het geheele! geestesleven van onzen tijd door her. rationalisme veroorzaakte vernietiging; van elk gemeenschapsgevoel, gaat er door alle kringen van ons volk een diep verlangen naar een nieuwe levens; gemeenschap. Het dringt door tot in die kringen, die zich van de Kerk hebben afgewend. De vergadering beschouwt Let als een taak der Duitsche Katholieken (bijl ons zou !dit luiden der Ned:. Christenen. O. H.) klit verschijnsel niet onopge merkt te laten voorbij gaan, doch door ernstig zelfonderzoek te ontwaren in: hoeverre ook zij vervallen waren toe vervreemding van de levende gemeen schap. Hun was tevens het gevoel vtoor de onverbreekbare heiligheid van het gezinsleven en van het buiten zijn en ge grenzen tredende gemeenschaps leven der burgerlijke gemeente, eter arbeids- en beroepsgemeenschap der standen, en van de" lotsgemeenschap des volks, aan de handen ontglipt. Ingezien moet worden, dat het so cialisme het laatste gevolg was van dit uiteenvallen van het gemeenschap» leven, en dat het in de plaats van de uit de natuur gegroeide gemeenschap» orde, een kunstmatig maatschappehjk mechanisme wilde stellen, doeri dai aan den anderen kant de uit de men schelijke natuur voortspruitende levens krachten een nieuwe gemeenschaps vorming noodzakelijk maken, waarmee elke coJicessie aan het individualisme van het kapitalistische tijdperk onver- eenig'baar is. Daaruit' volgt, dlat 'de Duitsche Ka tholieken (als"'boven. C. H.) tot taak )hebben, niet alleen het socialisme met duidelijke wetenschappelijke bewijs gronden te weerleggen, doch ook door den geest van ware liefde en door practische beoefening van den chris- telijken broederzin, dat geen lar.dge- nooten uitsluit, een levend getuigenis af te leggen, voor de eeuwige waar- heijd en zegevierende kracht van Chris tus' godsdienst in de geteisterde we reld van heden. Deze getuigenis wordt afgelegd door een ieder, die van een egoist een gemeenschapsmensch wondt en als zoodanig werkzaam is in ge zin, beroep, staat en volksgemeen schap. G. H. STADSNIEUWS. APOLOGETISCHE LEZING. Gisteravond hield in de Oosterkerk Dr. J. C. S. Locher een apologetische lezing met als onderwerp: „Ik geloof eene heilige algemeene christelijke Kerk; de gemeenschap der Heiligen" Nadat Dr. Locher voorgegaan was in gebed, las hij voor een gedeelte van Ef. 4^ Spr. wijst er in het begin van zijn rede op, dat groot verschil bestaat in de meening over de kerk. Echter is er wel een gemeenschappelijk uitgangs punt. Naar onze belijdenis is de Kerk de vergadering der geloovigen of vol gens de Catechismus die der Uitver korenen. Daar zullen de Roómschen niet veel tegen hebben maai* dóór het hiërar chisch Kerkverband staat bij ben de priester tusschen den me'nsch en God in. Door de kerk moet alles "geschie den, daarbuiten, is. geen zaligheid. Spr. wil echter niet uitweiden over wat de Boomschen gelooven, maar over wat wij gelooven. In de Bijbel komt het woord kerk bijna niet voor, en bet be grip is dan ook voor verschillenden niet duidelijk. De meer Roomsche op vatting is tot zeer vele rechtzinnigen en vrijzinnigen doorgedrongen. Men spreekt over de kerk als over een ver- eeniging v. welker ledenlijst men ge makkelijk zich kan laten schrappen. Spr. vergelijkt de Roomsche kerk met een pyramide. Van de onderste lagen der leeken ziet men langs pries ters en bisschoppen naar 't toppunt: de paus. Wanneer men nog verder kon zien naar den hemel, dan zou men eerst nog de heiligen zien, om tenslot te eerst bij Christus te komen. Wij stellen, aldus spr., alles op een vlak, hoewel er natuurlijk veel verscheiden heid is. Wij zien allen regelrecht op Christus. Christus beschijnt alle geloo vigen, hoewel ze verschillend zijn van glans. Kunnen we de geloovigen met den vinger aanwijzen? vraagt spr.. Bij de Roomschen is dat makkelijk, maar bij ons waarborgt de Doop niet de za ligheid. Wij voor ons zelf moeten het weten, maar over anderen past ons het oordeel niet. Vanouds zijn er po gingen gedaan om de kerk zoo te zui veren dat alleen wedergeborenen lid zouden zijn maar die pogingen moes ten falen. Spr. wijst er verder op, dat de kerk niet bestaat uit een aantal bekeerde menschen. Maar de kerk is een heilig lichaam met Christus als het hoofd en de leden zijn onderling verbonden door de gemeenschap der heiligen. Wel is er onderscheiding tusschen zichtba re en onzichtbare kerk, maar deze heb ben wel degelijk iets met elkander te maken. De zichtbare moet zich open baren door alle zonde van de wereld heen. Die kerk kan niet verborgen blij ven. Ze moet de sacramenten bedie nen, de treurenden troosten, de dwalen den terecht brengen. Deze kerk komt het zuiverst tot haar recht in de tij den van verdrukking. Daarom spreken de Apostelen van de zichtbar© kerk alsof alle leden behoorden tot de kerk van Christus. D© kerk mag zich niet in een hoekje terugtrekken. De kerk kan niet anders dan strijden, ze moet worstelen om het volk. Onz© Gerefor meerd© Kerk vooral gaat daarbij uit van het verbond. Zoo hebben we dan in het zichtbare de kerk en daarach ter is de onzichtbar© kerk verborgen. In de zichtbare kerk moet orde zijn en daarom moeten er verschillende per sonen zijii die die orde bewerkstelli gen, maar niemand mag als meester optreden. In de Apostolische Kerk was ook geen opklimming van orde, geen hiërarchie. De Apostel Petrus schrijft aan de ouderlingen als mede- ouderling. De Hervormers hebben ook gemeend het zonder hiërarchie - te kunnen doen. De wijze van organisatie tast echter het wezen der kerk niet aan als er maar gelet wordt op het hoofd Christus. Verder wijst spr. er op, dat de kerk is een vereeniging van zondaren. Ze moet- voortdurend schuld belijden, ze bestaat uit feilbare menschen. Van daar telkens splitsing, scheuring, scheiding. Er zijn verschillende kerk genootschappen die zich aandienen als de kerk van Christus en naar wie zullen wij nu hooren? Rome verwijt de hervormers dat ze de eenheid van de kerk hebben gebro ken. Dat kon echter wel niet anders, z© moesten Go ie meer gehoorzaam zijn dan den menschen. Bij die eene scheuring is het evenwel niet geble ven. Verschillende hervormers gingen elk een naderen kant op. En thans zijn er velen die prijs stellen op den naam van Gereformeerd maar allen in een ander kerkverband leven. Dan wijst spr. er op dat de Belijde nis aan de kerk twee eischen stelt, le. dat ze heilig is en 2e. dat ze -algemeen is. Deze strijden schijnbaar met elkaar en ©r zijn ook twee groote groepen die ieder op een van deze twee de nadruk leggen. Er is een roep in de wereld om een heid, echter mag men niet de verschil len van meening,verdoezelen. Bij Rome is wel uiterlijke eenheid maar geen geestelijke eenheid in het Hoofd, en dat is hetgeen waarop de nadruk valt. Weliswaar stuit de kerk telkens op zonde en ellende en is de Kerkgeschie denis één lijdensgeschiedenis, echter mogen wij den strijd niet opgeven. God zorgt dat de kerk blijft bestaan. Ze leeft in haar Hoofd en daardoor be staat ook de gemeenschap der heili gen. Door het diakenschap komt o.a. de gemeenschap tot uiting, ook door het avondmaal, door de voorbede, door de tucht. Of wij gemeenschap hebben met de genen aan de overzijde van het graT", zooals Rome leert, is niet te zeggen, maar wij moeten allereerst gemeen schap hebben met ons Hoofd Christus Jezus is met Zijn koric tot aan hot einde der dagen. Nadat hij zijn rede beëindigd had, ging spr. voor in dankgebed, waarna nog gezongen werd een vers van Gez. 156. Spr. eindigd© met de zegenbede uit den Avondzang. BOSKOOP. Omtrent onderstaande verloren verloren voorwerpen zijn aan het politie bureau inlichtingen te bekomen: i Alpacabeursje met inh. i sleutel, i dameshandtaschje, i rrjwislbelastinc- merk, i zilveren kinderhalsketting en i zwarte ceintuur van een damesruantex Aan het postkantoor alhier rijn de volgende onbestelbare brieven terug to bekomen: Mevr v Be..rkel, Obrechtsti. Utrecht, Mevr. B. v. Krimpen, R. Cats weg Gouda en J. Melkmeijer, West- kruiskade, Rotterdam. Zondag 27 Februari v.m. 9.30 uuj> en n.m 6 uur, hoopt voor de confessie* neeie vereeniging in het gebouw „Salva- tori" op te treden Ds. Pop uit Maassluis. De Boskoopsche Burgerwacht be haalde te Bodegraven op de nationals schietwedstrijden een ie prijs. De boomkweoker S. alhier, had hei ongeluk dat een vlijm scherp mes uit zijn hand viel en terecht kwam op zijn voet, met gevolg dat een slagader werd doorgesneden. Na voorloopig ter plaatsa te zijn verbonden, is de patiënt naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Tot schatters van het meubilair dei ■personeele belasting zijn voor deze gé meente benoemd de heeren A. G. Hooj- er, J. v. Bemmel, J. Verhoogd en C. U Bregenbeek. Woensdagmiddag geraakte aan het Jaagpad een boomenkar met planten 111 de Gouwe. Eerst werden de boomen en planten opgevischt, waarna later de wagen met vereende krachten op het droge werd gebracht. Voor het kantongerecht te Alphen (heeft terecht (gestaan zekere N. H. alhier, wegens het voorha.iden hebben van een vuurwapen, zonder vergunning van den Burgemeester. Eisch en vonnia 6 gulden boete met verbeurd verklaring van het vuurwapen. Als schatters voor de huurwaarden voor de personeele belasting, zijn be noemd de deskundigen H. J. Fokma ea W. Kranenburg alhier. HAZERSWOUDE. Dinsdag 1 Maart a.s. zal het 25 jaar zijn, dat de... heer A. H. Wessels, onderwijzer aan de Ohr. School op hei dorp alhier, bij het Ohr. onderwijs is werkzaam geweest. Woensdagavond werd door het Chf. Strijkorkest „Entre Nous" alhier, met welwillende medewerking van de Zang- vereenig ing „De Lofstem" van Waddinx veen. in de Ned. Herv. Kerk haar 2e openbare uitvoering gegeven onder lei ding van den Directeur, den heer H. v d. Veld van Leidien. Het ruime kerkge bouw was goed bezet. De Voorzitter van het strijkorkest, de heer F. van der Mast opende, nadat gezongen was Ps. 100 1 en 4 met gebéd en sprak een .welkomstwoord tot begunstigers, den E.Achtb. heer J. v. d. Meulen, Burgem. onzer gemeente en de vele aanwezigen. Door het strijkorkest werden daarop een 5-tal nummers van het programma op zeer verdienstelijke wjjze afgewerkt Op verzoek werd nummer 5„Die Mühla im Miihlental", Idylle van T. Miinkelt, h-; haald .In de pauze werd op het kerk orgel schcone muziek ten gehoore ge bracht. Na de pauze werden een 3-tal nummers, bewerkt vcor koor en orkest, op uitnemende wijze uitgevoerd. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. i 50 j, sloot de Voorzitter de goed geslaagde uitvoering mett dankgebed. HILLEGOM. De Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag 1 Maart des namid clags 1.15 uur ter behandeling van do onderstaande agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om subsidie voor 1927 van de R.-'K. Vereeniging Moederschap s- zorg" (Kweekschool voor vroedvrouwen) te Heerlen. 3. Verzoeken der R.K. Kerkbesturen St. Joseph en St. Martinus te Hillegom en van het Bestuur der R.-K. Bewaar school te Bennebroek om subsidie voor 1927 voor hunne bewaarscholen. 4. 'Vaststelling begrooting van het Waterleidingbedrijf vcor 1927. 5. (Vaststelling begrooting van hel Gasbedrijf, voor 1927. 6. Vaststelling van de gemeente-bc- grooting voor 1927. 7. Vaststelling roöilijn voor de Marge* rietenlaan. 8. Vaststelling der voorschotten ex artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920 voor de bijz. schoolbesturen over 192; 9. Verzoek van de vereeniging „De Christelijke Burgerschool' 'te Hillegom om beschikbaarstelling van gelden voor de betegeling van de speelplaats en het maken van een berghok vcor fietsen. 10. Verzoek van de woningbouwvea? e-eniging „Goed Wonen" 001 borgstelling der gemeente Voor den bouw vanarbei derswoningen- dr -• - atst gehouden raadsvergadering aangehouden). 11. Vaststelling verordeningen Gae- bedrijf, Gascommissie cn instructie Di recteur. 12. Vaststelling verordeningen Water leidingbedrijf, Waterleidingcommissie en instructie Directeur. 13. Verordening op het afkondigen vaQ plaatselijke verordeningen. NOORDWIJKERHOUT. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur kort nadat het uit ongeveer 30 man be staand personeel den arbeid hid beëin digd is er een felle brand uitgebroken in de stroocartonfabriek van de N.V. W. Lelyveld alhier. Deze fabriek ligt .even ten Noorden van het station Piet Gijzenbrug en maakt deel uit van het complex gebouwen, waarin tot voor ee- nige jaren de groentendrogerij „Codro was gevestigd, welke een tiental meters verder is gelegen. Het vuur greep met groote felheid cm zich heen en toen de handspuit uit de kom van het dorp, dat ongeveer een half uur gaans van de fabriek verwï) tlerd is, arriveerde, bleek reeds dadelijk dat zij tegen de vuurzee niet was opge wassen, waarom men zich er toe be paalde een houten loods van de „Doel ma?' nat te houden. Inmiddels was namens de timmerfa briek, welke mede dcor den krachtigeq wind ernstig gevaar liep, doordat de bran cfende stukken carton over deze fabriek heenvlogen, om assistentie verzocht aan de Leidsche brandweer, die echter al leen wilds komen als dit door het ge meentebestuur alhier werd gevraagd. Te ongeveer kwart voor zeven stortte jnet donderend geraas het dak in en een paar mniuten later een gedeelte van den muur aan de Noordzijde. Inmiddels had het gemeentebestuur de hulp ingeroepen van de brandweer te Sassenheim, die kort na zeven uur met ,een meterspuit ter plaatse was. Het duurde toen nog minstens 10 minuten voordat deze gereed was om water te geven en toen water werd gegeven, be paalde men zich aanvankelijk er toe een gedeelte der timmerfabriek, dat het meest van den vuurgloed had te lijden, nat te houden. Weldra stortten ook de zojders in en stond de benedenverdieping van de fa briek in lichte laaie. De brandweer ach- te toen den tijd gekomen, haar stralen op het vuur te richten. Om 8 uur kon met vrij groote zeker heid worden gezegd, dat het gevaar voor de omgeving was geweken, en dat de brand wel tot de cartonfabriek, welke een oppervlakte van ruim 400 M2. be slaat, zou beperkt blijven. Van het ge bouw rijn slechts de muren overgeble ven. Tij de ns den brandy omstreeks half 8 kwam de kom der gemeente Noord wij kei' hout, in hst donker te zitten, ten gevo- ge van het afsmelten van een laagspar- ningskabel, waardoor de zekeringen door brandden. Techn. personeeel v. d. L. Lichtfabrio heeft in den loop van den avond g ei ken, waarvan Noordwijkerhout stroom betrekt, was -echter met het oog op den brand reeds daar heen vertrokken en heft in den loop van den avond ge zorgd, dat die storing werd opgeheven. De brandweer is den ganschen avond bezig geweest water op t de vuurmassa te werpen en eerst na middernacht waa het vuur gebluscht. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Onze correspondent meldt nog: Van den Directeur der Cartonnagefa- briek vernamen wij nog, dat hij de plaats waar de brand is ontstaan, te half rijf heeft bezocht, doch niets heeft be speurd; daar stond een machine welke met gas gestookt werd. Vermoedelijk zijn stukjes carton bij deze machine gaav smeulen. Er was enorm veel voorraad carton aanwezig, gister waren nogwper 2 wagonladingen in de fabriek gebracht Deze groote fabriek, waar met een 3» tal machines werd gewerkt, en 40 men» echen hun brood verdienden, is finaal uitgebrand. Fabriek en voorraad waren verzekerd. Over eventueel© opbouw dei* fabriek kon de Directeur zich nog niet uitlaten. - LISSE Woensdag 25 Februari vergaderd? het Prot. Ziekenhuisverplegingstonds in algemeene- jaarvergadering, waarin de voorzitter, (le heer Dekkc-p, de vergade ring opent. Hij roept als voorzitter aan de vergadering een welkom toe en dankt de verschillende bestuursleden voor d« medewerking, en de coinmissiën voo? haar werkzaamheden. Niet altijd was het werk van het bestuur gemakkelijk. Vervolgens worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Het jaarverslag is daarna aan de orde. 1 Januari 1027 "was het aantal lo den: 1336 betalende, 873 niet betalendej waarin opgesloten een vooruitgang van 136 betalende leden, 80 niet betalende] leden werden afgevoerd wegens het be reiken van de hoogste leeftijdsgrens^ Uit het jaarverslag van den Penning meester blijkt, dat is ontvangen f 3361,7$ Uitgegeven f363609, alzoo een nadeelig slot van f 274.S4. Het kapitaal op 3* Dec. 1926 is: f2978,87. De kascommïssie verklaart de boekeni in volmaakte orde bevonden te hebben* De commissie raadt aan, een voorzichtig geldelijk beheer in verband met het na deelig saldo. 4 Bij acclamatie worden tot bestuursla den gekozen de heeren: A. v. d. Zaal penningmeester en C. v. Parijs, en tot) commissaris J. Marbus. Eerstgenoemde) en laatstgenoemde aanvaarden hun liep benoeming, terwijl de heer C. v. Parijs hiermede in kennis gesteld zal worden Nog zij medegedeeld, dat het getal ver- pleegdagen 901 bedroeg. Aantal patiëe ten 7, "kasten f2252,50^ Medegedeeld werd, dat in overweging is de aanschaf fing van een eigen ziekenauto, maas aangezien de aanbiedingen voor vervoer te ncog gesteld zijn, kan het bestuur zich hiermede niet vereenigen. Het geeft in overweging nog niet tot aankoop oveï te gaan. DeheerSegers vraagt of het zco erg zou zijn wanneer men op (le exploitatiekosten te kort zou komen. Spr. meening is, we moeten een solide en goede auto hier ter plaatse hebben*. In deze zaak zal het bestuur naarbo vinding handelen. De Rondvraag levert verschillende punten, die -afdoende dcor den voorzittel! worden beantwoordt. De heer Kuiper spreekt een woordvar» dank tot den voorzitter voor het werk door hem verricht, waarna de heer Mar ines de vergadering met dankzegging sluit. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft eene commissie uit de Protestor. sche leden van het Groene Kruis gelden verzameld bij evengenoemde leden en is dcor de milde bijdragen in staat ge steld het huis met schuur te koopen van den heer Smakman in den Waged straat, in welk perceel vcorheen het eleo triciteitsbedrijf gevestigd was. Het is de bedoeling, dat het Groene Kruis dit pand in huur krijgt voor wijk gebouw; de huur die het Groene Kruis daarvoor zal betalen, zal' alleen daarin bestaan, dat het pand goed moet worden onderhouden door het Groene Kruis. Waar de R.-K. in Lisse reeds sedert langen tijd een goed ingericht wijkge bouw hebben in den Pius. zoo kunned wij het Groene Kruis gelukwenschen dat het thans eindelijk ook over een goed wijkgebouw beschikken kan, waardoor in een reeds lang gevoelde behoefte voor zien wordt. OEGSTGEEST. De Zwsmvereenïging „Poelmeer"'., hield gisteravond in het zoo gezellige en comfortabele Witte Huis haar algemee ne ledenvergadering, onder voorzitten schap van Dr. Borgerhoff Mulder, did omstreeks acht uur allen een hartelijk welkom toeriep; in het b\j.zonder den her Planjer, als afgevaardigde der Leid» sche Zwemclub. Hierna las de secretaris van Ingen Schenau zijn keurig verzornde notulen voor, welks onder dank werden fjaslgsstêid; JÈiicn. i waaruit we noteeren dat het vorig jaar werden genomen 2992 baden door dames en 4462 door heeren, dus in tótaal 7454 tegen 64481 in 1925. Den druksten dag was 14 Juli; toen zwommen er 85 da mes -en 113' heeren. De volksbaden bleken in een behoefti, te voorzien; er werden er 1049 genomerv Nog meer ouders, die thuis geen bad ia richting hebben, moeten hiervan gebruik maken. Het aantal leden bedraagt 249 dus ieder lid trachtte er voor 1927 één bij te winnen. De zuivere opbrengst van het baden bedroeg f972,10. Het kei- rig jaarverslag verwierf den dank des voorzitters. Hierna, was de penningmeester aan het woord bij monde van den heer de Bruin waaruit bleek, dat het batig saldo go» wone rekening bedroeg f150,92. Hier na. werd de exploitatierekening te berde febracht, welke een batig saldo van 75,35 aangaf in verband waarmede drie obligaties werden uitgeloot, ieder van f25 welke zijn de nummers 4, 8 en 26. De aftredende bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen De begrooting 1927 wees aan in on? De begrooting voor dit jaar wees aan in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f2858,85, terwijl de Kascommissia voorstelde decharge te verleenen over het financieel beheer over het afgeloo pen jaar, onder dank voor die accurate wüze waarop dit is geschied. De kascommissie, de heeren Dr. Blok én Van Riessen, voorgesteld door het bestuur, werden br acclamatie benoemd De voorzitter djeeldie nog een en»and:-? mede over de plannen in 1927, alsmede restaratieinrichting, waarna de vergadi ring in een gezellig onderonsje overging. Uit het Sociale Leven. WERKSTAKINGEN EN UITSLUITIN GEN IN 1926. Door het Centraal Bureau voor dej Statistiek werd dezer dagen gepubli ceerd het voorloopig overzicht van de) in 1926 in Nederland begonnen werkl stakingen en uitsluitingen. Het bureau constateert, dat 1926J in economisch opzicht, een jaar .was

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6