Oil nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7d* JAARGANG DONDERDAG 24 FEBRUARI 1927 NUMMER 208» ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pet kwartaal I 2.50 Pet weekI 0.19 Franco pet post per kwartaal 2.90 V Vrijwilligers voor! De Leidsche correspondent van het Haagsche Volk geeft af en toe berich ten aan de Leidsche partijgenooten over huisbezoek. Nu eens heet het: „Huisbezoekers verzamelen Van der Werffstraat bij de Voldersgracht", dan weer: „Verzamelen Heerengracht bij het Volkshuis", enz. Dit bewijst dat er gewerkt wordt. Ook door ons wordt gewerkt. Wij zetten het wat degelijker op. Zoo'n re clame vah het in de openlucht samen komen mag indruk maken op een ar geloos burger, die door zooveel ijver bekoord wordt, gemeenlijk trekt men de massa daarmee niet. De S.D.A.P. weet wel, dat zij voor de verkiezings actie degelijker geoefende strijders noodig heeft. De kamp met laatstgenoemde strij: ders breekt nu aan. Onzerzijds moet de strijd vooralsa mengetrokken worcien tegen den was- senden invloed, van de S.D.A.P. Niet dat andere partijen ook geen bestrij ding behoeven. Ook daaraan moeten wij aandacht schenken. Maar den ge sloten tegenstand, het heftigste verzet en ook de best georganiseerde actie hebben wij te zien in de S.D.A.P. Strijd staalt, strijd lokt, zoo was het vanouds. Wie onder onze ouderen weet zich niet te herinneren de heerlijke uren aan huisbezoek en ander werk besteed. Zoo moet het ook nu weer worden. Voor Leiden hebben wij hedenavond een eerste samenkomst. In huize Feen- stra aan het Rapenburg komen we sa men. Daar worden de rollen verdeeld. Administratief zit onze actie reeds degelijk in elkaar. Nu gaan wij ze prac tisch uitwerken. Maar daarvoor heb ben we alle „hands" noodig. Daarom geen slapenden, geen laat komers, geen mopperaars, doch.wer- kéi's, strijders voor onze heerlijke be ginselen, zoo komen wij daar samen. Wat voor Leiden geldt, geldt natuur lijk ook voor alle plaatsen. Het over leg binnenskamers is nu afgeloopen nu gaan we de straat op en het veld in. God zegene onzen arbeid l 7 Op de helling. Nauwlijks wordt in de partijen, die vóór Nov. 1925 de coalitie vormden, ernstig gesproken over de mogelijk heid van toenadering, of aan de linker zijde klinken waarschuwende stem men op. Zoo lezen wij in Het Haagsche Volk: „Er wordt druk gewerkt om de koalitie weer in elkaar te timmeren. Of het lukt, is een andere vraag, maar aan den wi lertoe ontbreekt het niet. De heer Colijn is in „De Standaard" de christelijk-historischen aan het pol sen, tot, welke ^inwilliging van speciale antirevolutionaire eischen zij bereid zouden zijn. En het katholieke „Huis gezin" onderwerpt ook een katholieke voorwaarde aan het christelijk-histo- risch oordeel. Het blad schrijft: Wij, die in de koalitie alleen een middel om ten beste van het land' werkzaam te zijn, maar dan ook in derdaad werkzaam, verlangen een duidelijk omschreven akkoord. Er moet klaarheid zijn. In onze partij wordt sterk gevoeld de noodzakelijkheid van verrui ming van werkgelegenheid, van ver steviging en uitbreiding der eigen industrie. Bedoeld worden: protektionistische maatregelen, waaraan het katholieke orgaan „een zedelijk'-christelijken kant" ontdekt. Om te besluiten: Maar als men nu weet, dat de christelijk-historischen in ekonomi- sche vraagstukken tot heden meer naar het liberale inzicht "overhelden dan naar het onze, dan heeft men waar deze kwestie de meest urgente van alle is zich de vraag te stellen of men zonder vasten grondslag met de christelijk-historischen in zee kan gaan. Met „het liberale inzicht" bedoelt het blad den vrijhandel. Niet het gezantschap bij den paus, de processievrijheid en de Indische zendingsvrijheid, maar hooge invoer rechten zijn dus de katholieke prijs voor koalitieherstel geworden. En deze materialistische politiek wordt dan „zedelijk-christelijk" ge doopt". Doch ook andere bladen komen hun groote belangstelling toonen. In een beschouwing in het Handelsblad lezen wij het volgende: Maar al laat de heer Colijn aan het einde van een vergadering nu en dan zingen LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 „Geen aardsche macht begeeren wij, Die gaat alras verloren", dat verhindert hem niet met het oog op de zedelijke functie van de overheid te streven naar een herstel van den toe stand van vóór 11 Nov. 1925, toen wel iswaar slechts op een los-vast accoord de bemanning van het regeeringsschip had dienst genomen, maar toch de „christelijke beginselen" desalniette min den politieken toestand grooten- deels beheerschten. De schipbreuk van destijds maakt het dubbel noodig, dat de partijen der zich herstellende coalitie precies we ten, wat ze aan elkaar hebben. Liefst zóó tijdig, dat ra de volgende parle mentsverkiezing een eventueele coali tiemeerderheid direct een orgaan in een coalitie-regeering kan vinden. Daarom moet nu de partij van dr. de Visser maar eens precies laten we ten, wat zij onder calvinistische dwars- paden al zoo verstaat. .'t Kan geen kwaad, dat Liberalist en Socialist op deze wij7© voor herstel der breuke propaganda maken. Het is van ouds békend, geen beter middel om al wat rechts staat samen te brengen, dan gestook tusschen die partijen. STADSNIEUWS. EEN STAD ZONDER TEMPEL. Gisterenavond heeft de Oudleden- vereeniging „Prediker" in het gebouw „Prediker" een declamatie-avond ge houden, waar Ds. Le Roy van Sloterdijk het woord voerde en welks opbrengst strekte ten voordeele van „De Stad zonder Tempel". De Voorzitter, de heer P. Mazurel, opende de vergadering, liet zingen Ps. 66 2, las Spr. 8 129 en ging voor in gebed. Vervolgens zette Spr. het doel van dezen avond uiteenhet gaat er daarbij niet slechts om, denpud-leden van Prfediker een genoeglijken avond te bereiden, doch niet minder om de belangen van Sloterdijk, waar geen plaats van samenkomst is voor de Ge meente. Spr. dankte Ds, Le Roy, die zoo bereidwillig was geweest voor de Vereeniging op te treden en gaf dezen daarna het woord. Ds. Le Roy begon met er zijn blijd schap over uit te spreken, dat zoovelen aan de ^uitnoodiging gehoor hadden ge geven en hun gezellige huiskamer ver laten, om zich op te maken naar deze zaal. Terecht merkte Spr op, dat 't in Leiden al net is als in Amsterdam er is iederen avond zooveel te doen en er zijn zooveel vergaderingen, dat 't wel gewaardeerd mag worden, dat de zaal van Prediker grootendeels gevuld was. Vooral verheugt dit §pr. om het doel, waarvoor de opbrengst van dezen avond bestemd is den bouw van Spr.'s kerk te Sloterdijk. Hierna begon Spr. met eenige liederen van Jacqueline van der Waals te de- clameeren: „Najaarslaan" en „Avond liedje", „Ik ben mijn zonden moe" en „Die mijns harten vrede zijt". Daarna „De klokken" van A. Wapenaar, een gedicht gemaakt,in den na-oorlogschen vredestijdvoorts eenige mooie ge dichtjes van Gezelle e. a. Het was een avond van hoogstaand kunstgenotde met zorg uitgekozen liederen kwamen uitstekend tot hun recht in de mooie voordracht van Ds. Le Roy en hoezeer de aanwezigen genoten, bleek wel uit de eerbiedige stilte, die er den geheelen avond in de zaal heerschte. Ter afwisseling werden eenige muziek nummers ten gehoore gebracht door een kwartet, bestaande uit de heeren Roodenburg, pianoStoeke, de Mey en van Dam, viool. Aan het einde der samenkomst dankte de' Voorzitter den Spreker en degenen, die gemusiceerd hadden, en ging op zijn verzoek Ds. Le Roy in dankgebed voor. Een aan het eind gehouden collecte voor de kerk van Sloterdijk bracht f 77,40 op. OUDERAVOND GEREF. SCHOOL HOOGLANDSCHE KERKGRACHT. Gisteravond had plaats de ouder avond voor de beide scholen aan de Hoogl. Kerkgracht. De Voorzitter, de heer P. Zijlstra, opende de vergadering, liet zingen Ps. 119 1, las Rom. 3 1417, naar aanleiding waarvan hij een korte openingsrede hield. Spr. wees met na druk op de tekst: Opdat de mensch Gods volmaakt zij, tot alle goed werk vclmaaktelijk toegerust. Niet ieder mensch zal, aldus spr. op de vraag: Wat is do bestemming van den mensch of wat is het ideaal van het onder wijs, hetzelfde antwoord geven. In de oude tijden was daarop het antwoord: Vo'maakt geluk, in de middeleeuwen: Heiligheid, in de tegenwoordigen tijd: Vrijheid. Tegenover deze antwoorden staan wij niet vijandig, echter willen we omschrijving van dat ideaal en blijken dus toch voor de vraag te staan.' Echter kunnen we het ant woord vinden in Gods Woord. De ca- tech. spreekt van ware gerechtigheid en heiligheid enz. Dat is het ideaal van de opvoeding. Het is een groot voorrecht om als Timotheus van kindsbeen af in Gods Woord te zijn onderwezen. Daarom is het Bijb. onderwijs op onze scholen hoofdzaak. Er wordt evenwel niet al leen onderwezen in maar ook naar Gods Woord. Wij staan allerminst vijandig tegenover - natuur en cul tuur, omdat God Zich ook daarin ge- openhaard heeft. Ons ideaal moet zijn naar het woord van Dr. Bavinck: Waar achtige godsdienst, verbonden met de gelijke kennis en beschaving. Het ver schil van het Chr. Onderwijs met het Openbare ligt niet zoozeer in de me thode, als Wel in het doel of liever in de wortel. Vooral in de wortel. De re sultaten die worden bereikt huiten God om zullen vergaan maar wat voortspruit uit waarachtige gods vrucht zal blijven bestaan. Na deze woorden heet spr. de aan wezigen hartelijk welkom en dankt voor de groote opkomst, waarna hij ook nog met een enkel woord de ver trekkende onderwijzers herdenkt en de dit jaar gekomene welkom heet op dezen ouderavond. Daarna krijgt de heer Aldershoff ge legenheid tot het leveren van zijn re feraat over „de waarde van het Chr. U.L.O.". Spr. begin met le zeggen, dat hij in dit referaat zoolang mogelijk wil gebruiken het woord M.U.L.O., omdat U.L.O. een woord is van latere vinding Eigenlijk' betreft het hier de U.L.O. Kopschool. Dan wijst spr. op de groote waarde van een Ouderavond waar steeds naar voren komt de groeiende belangstel ling voor het onderwijs en die tusschen school en gezin een vruchtbaar ver band legt. Tegenwoordig is, daar de regeering gezien heeft de vrucht van deze avonden, ook op de O. L. school de ouderavond ingevoerd, maar de vrucht daarvan wordt niet zoo ge smaakt. Thans komt spr. toe aan zijn onder werp en brengt daarmede in verband do beroepskeus. Bureaux worden daar voor opgericht en de jonge menschen worden aan allerlei porefnemingen on derworpen, om de ouders te helpen hun kinderen aan hun bestemming te laten voldoen. Tot het 12de jaar gaat het goed. Maar wat dan? Voor spr. is deze vraag heel gemakkelijk. Spr. ziet achter het L.O. het M.U.L.O. Het M.U.L.O, heeft nooit gevaar geloopen het troetelkind van den Minister te worden en is dik wijs genegeerd Maar ondanks dat is gebleken, dat de maatschappij er naar vraagt. Spr. vergelijkt de M.U.L.O. met H.B.S. 3-jarige cursus en toont aan hoe de laatste hoe langer hoe meer door de eerste wordt verdrongen. Dit zit hem hoofdzakelijk daarin dat het klasse-systeem heel veel voor heeft hoven het leerarensysteem. Vervolgens gaat spr. na wat zooal wordt onderwe zen op de M.U.L.O. en wat de kinderen et- aan hebben in het maatschappelijk leven. De M.U.L.O. beoogt in de aller eerste plaats uitbreiding te geven aan het gewoon lager onderwijs. Onfce Maatschappij vraagt meer van haar leden dan vroeger. Iemand die zich wil bekwamen voor een vak, voor han del en kantoor, voor gymnasium en middelbare scholen of voor onderwij zer, kan zich voorbereiden op de M.U.L.O. De M.U.L.O. is een schakel tusschen de lagere school en het leven. De kinderen kunnen alle kanten uit. Spr. haalt aan de brochure waarin worden opgesomd 58 voorrechten van het M.U.L.O.-diploma. En niet alleen is het M.U.L.O.-diploma van groote waarde voor de maatschappij, ook de Kerk en het vereenigingsleven heeft er baat bij. Spr. meent niet te hoeven opsommen de waarde van het Chr. M.U.L.O., dat let op d^n geestelijken achtergrond der dingen. Eeuwig .gaat voor oogenblik, naar het woord van Vondel. Het interessante referaat werd met aandacht gevolgd. Daarna kwam de pauze, waarin thee werd gepresenteerd, waarna de dames en heeren in de gelegenheid werden gesteld het werk van hun Lin deren te bezichtigen. Na de pauze wijdt de voorzitter eerst een paar'woorden aan de beide hoofden der scholen met hun staf, die liij%bedankt voor hun toewijding en liefde voor het onderwijs en geeft dan gelegenheid tot gedachtenwisseling over het referaat Van den heer Alders hoff, waarvan door enkele aanwezigen wordt gebruik gemaakt. Daarna bespreekt de heer Goslinga een stukje schoolstrijd hier in Leiden, in verband met de te stichten Geref. school in het Kooipark. Tegen die school is sterk geageerd, bijzonder door den hepr Kooistra, (voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het openbaar onderwijs (die zich in een adres aan de kroon noemde: Uwer Ma- jesteits onderdanige dienaar!) Op ver zoek nemen we de bijzonderheden over dezen strijd niet op. Dan komt nog ter sprake het voor en tegen van het doen aan- en uitgaan van de school 's morgens een kwartier vroeger met het oog op het verkeer, waarin echter geen beslissing genomen wordt. Aan het einde der vergadering dankt de Voorzitter nogmaals allen die op cenigerlei wijze hebben meegewerkt tot het slagen van dezen avond, waar na Ds. Kouwenhoven sluit met dank gebed. Op de agenda voor dezen avond stond ook nog een referaat van den heer J. H. den Hengst, onderwij zer a. d. Opleidingsschool, die echter verhinderd was dezen avond bij te wonen. GEREF. OUDERVEREENIGING. Gisteravond hield de Geref. Ouder- vereeniging in de zaal van het Nut aan de Steenschuur een feestelijke* jaarver gadering. Hoewel op dezen avond op talrijke plaatsen vergaderingen werden gehou den en vooral in de school aan de Hooglandsche Kerkgracht de ouder avond heel wat ouders daarheen ge lokt. had, viel de opkomst nog al mee. Ds. Bouwman, de voorzitter, deed zingen Ps. 119 5 en las vervolgens een gedeelte van 1 Joh. 2 en ging daarna voor in gebed. In zijn openingswoord heet hij de le den der Ou der vereeniging en de af gevaardigden vah Kerkeraad en Jonge- lings- en Jongedochtersvereeniging wel kom. Voorts deelt hij mede, dat het batig saldo van de onlangs door de zangvereeniging „Hosanna" gegeven uitvoering in de Heerengrachtkerk on geveer f 47 heeft bedragen. In het jaarverslag van den secreta ris klinkt een opgewekte toon. De stam van den geplanten boom is nog steeds kaarsrecht. Gesnoeid is er in het afgeloopen jaar slechts weinig. De kruin is getooid met bloeiende ver- eenigingen. Maar de verwachting wordt uitgesproken, dat de blader- en bloemenweelde nog wat voller zal wor den. De penningmeester gaf zijn anders dorre cijfers in zoo keurigen1 poëti scher vorm, dat de voorzitter zijn ver wondering kon uiten over het feit, dat in het geld nog muziek zit. Op dezen feestavond was de muziek natuurlijk ook present. Muziek van de piano maar ook de muziek van een' viertal damesstemmen, die een dank baar gehoor hadden. De heer A. van Weeren leverde een inleiding over het onderw.: „Wat onze kinderen lezen". Hij schilderde daarin het gevaar van slechte boeken en slech te kranten. Met enkele voorbeelden toonde hij aan, hoe op zichzelf mis schien niet verwerpelijke lectuur, in de handen van kinderen op den leeftijd van 12 tot 16 jaar verderfelijk kan zijn. Vooral met moraliseerende' boeken moeten wij voorzichtig zijn. Een zestal aanwezigen namen aan de bespreking deel. waarbij nog me nig- punt helder belicht werd, o.a. dat wij onze kinderen niet alleen moeten afhouden, maar ook het gevaar laten zien, dat nog meer nadeel van d© neu trale en ongeloovige Irladen is te ver wachten, dan van boeken. Voorts werd de wenschelijkheid betoogd om op rui me schaal te komen tot distributie van goede lectuur met leesportefeuilles. Na de pauze kregen we nog de feli citaties van den Kerkeraad en de ver schillende vereenigingen, een cause rie van Mej. Veenendaal over: „Het meisje uit vroeger dagen' 'en een voor dracht van den heer van Weeren over: „Een reuzesom". Het was een avond, die duidelijk heeft doen zien de noodzakelijkheid van het jeugdwerk en die tevens heeft geleerd dat wij met de oudervereeni- ging op den goeden weg zijn. De vereeniging verricht zeer noodza kelijk werk en doet dat goed. RECEPTIE Ds. BEEKENKAMP. Ten huize van Ds. Beekenkamp, Ra penburg 45, was het gistermiddag van drie tot vijf uur een komen en gaan van bezoekers. Overduidelijk is geble ken, dat Ds. Beekenkamp een plaats heeft in de harten van honderden in stad en omgeving. LEZING FELIX TIMMERMAN8. De voordracht, die Felix Timmer mans Donderdag 10 Maart, op uitnoo- diging van de afdeeling Leiden van het Gewone adTertenUën per regel cent Ingezonden Mededeelingon, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advert en tl ën bij vooruitbetaling van ten hoogete 30 woorden, worden dage» lijlce geplaatet ad 40 cent. Binnenland. Tusschen Engeland, Frankrijk, Bel-, gië en Nederland is overeengekomen, dat de zomertijd zal ingaan in den nacht van 9 op 10 April a.s. Buitenland Een Britsche nota aan S»yjet-Ra9- land inzake de vijandige propaganda der Russen in het Britsche Rijk. De sovjetunie heeft haar zaakgelas tigde te Londen opgedragen stappen te doen om een openlijke breuk met Engeland te vermijden. Door de Belgische Kamer is een mo tie van vertrouwen in het kabinet- Jaspar aangenomen. Dietscii Studentenverbond zal komen houden, hëbft tot onderwerp den ro man „Peter Breughel". WONINGTELLING. Wij meenen dat het nuttig is, het publiek er nog eens nadrukkelijk op t-e wijzen dat het verslag van d© Woning telling dat zoo belangrijke gegevens bevat, aan het, bureau Bouw- en Wo ningtoezicht verkrijgbaar is tegen f2 per exemplaar. BOND VAN LEIDSCHE STUDENTEN De Senaat van den Bond van Leid sche Studenten is voor het Academie jaar 1927'28 als volgt samengesteld: J. van As, praeses; J. J. Rijss, ab-ad tïs; J. C. Dirksen, quaestor: A. L. van Slooten, assessor I en B. P. v. d. Veen, assessor II. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Bij enk'ele candidaatstelling is gis-) teren tot assessor II collegii van hetl Leidsch Studentencorps de heer P. H. A. Dresselhuys, candidaat van het af getreden collegium benoemd. Met deze verkiezing is liet nieuwq collegium voltallig. Het bestaat thand uit de heeren: C. J. A. de Ranitz, praeses; G Ml Bierman, ab-actis; H. A. van der .Val» quaestor; H. R. van Marle, assessor Ij en P. H. A. Dresselhuys, assesor II. DE BLOEMENTENTOONSTELLING IN ZOMERZORG. De belangstelling voor deze tentoon stelling is bijzonder groot. Dat blijkt wel uit het feit dat gisteravond de 1000ste bezoeker zijn intrede maakte. De handel is over "i algemeen zeer be vredigend. Als bijzonderheid melden we nog, dat gisteren een bakje met 8 stuks bloembollen is verkocht voor 450. HET DOODELIJK ONGELUK AAN DE LICHTFABRIEKEN. Gistermiddag diende voor het Kan tongerecht de zaak tegen de heeren D. W. S. en C. F. S.. te Hengelo, verbali- seerd bij een werk aan de Sted. Licht fabrieken wegens het laten arbeiden op een stellage, niet voorzien van een leuning of kanteel waardoor de arbei der Brand van den steiger was geval len, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Gehoord werden als getuigen cfl© hee ren Douma, Bouma. van Egmond, ter Horst. Get. van Egmond die er had ge werkt met Brand, weet liet ongeval aan de onvoldoende inrichting van den steiger, waarvoor ook ondervraagd werd de monteur-ketel werk er ter Horst, die het ongeval niet. had gezien, en die een zijdelingscho opdracht tot het bouwen van een steiger had 'gege ven. Uitvoerig werd over den bouw van den steiger gesproken. Get. Gertli, montage-inspecteur te Lonn^ker, legde eenige verklaringen af over de inrichting der montage-werk plaats. Get. Douma, agent v. politie, ver klaarde na het ongeval de arbeiders, die daar eveneens hadden gearbeid, te hebben gehoord en daaruit te heb ben geconcludeerd, dat d© veiligheids maatregelen onvoldoende waren. De verklaringen van Bouma en Nieu- wenhuis brachten ook geen nieuw licht in de zaak. Als gemachtigde van C. F. S. traa op Ir. W. Beets, terwijl als verdediger mr. M. J. d© Moor optrad. Na het getuigenverhoor werd beslo ten de zaak uit te stellen tot 4 Mei a.s. om dan nog als getuige te hoorer den heer Dikkers, die thans door ziekte verhinderd was. LIJKJE OPGEHAALD. Gisteren is door de politie uit het Rijn- en Schiekanaal opgehaald het lijkje van een voldragen kind van het mannelijk geslacht. Het verkeerde in verren staa' san ontbinding en door*

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1