CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belanerijkste nieuws in dit Nummer. 7a» JAARGANG DINSDAG 22 FEBRUARI 1927 NUMMER 2051 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 j1 BUREAU: Hooigr&Jit 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone adverteatien per regel 7&f\ cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariff* Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentie» bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage» lijks geplaatst ad 40 cent. V De eerste ronde. Zooals oudtijds in de ridderspelen en tournooien, vóór de eigenlijke spe len aanvingen, de deelnemers )hun wa penrusting en bedrevenheid als ruiter toonden in een sierlijken ommegang, zoo is de candidaatstelling voor een verkiezing ook te beschouwen als een eerste ronde die het eigenlijke samen treffen voorafgaat Vandaag heeft de candidaatstelling plaats gehad voor de Staten-stembus van dit jaar. Nog enkele weken schei den ons nu van den beslissenden stemdag. Deze verkiezing heeft een beteeke- nis op zichzelf, omdat voor eenige jaren daarmede beslist wordt in welke richting de Provinciën bestuurd zul len worden. Hebben de Staten Provinciaal betee- kenis als College van bestuur, het is vooral het uit zijn midden opkomend College van Gedeputeerde Staten dat een zeer belangrijke beteekenis heeft. Speciaal voor Zuid-Holland beheei'scllt deze verkiezing het al of niet voortbe staan van de rechtsche meerderheid in dit College. Dat is het voornaamste naar ons inzien van deze verkiezing. Als kiescollege van onzen Senaat hebben de Staten-vergaderingen ook een voorname taak, ofschoon niet meer als voorheen aan dit feit de Sta ten hun voornaamste beteekenis ont kenen. Doch er is nog een andere omstan digheid die aan deze statenverkiezing een voorname beteekenis schenkt. Meer dan in de laatste jaren het ge val kon zijn, is het bij deze stembus actie voor alle partijen zaak om zoo sterk mogelijk naar voren te komen De politieke situatie is zóó, dat er schier geen partij is die er geen belang bij heeft om het getal te versterken. De ongezonde politieke toestand brengt mee dat men begeerig uitziet naar uitkomst. Maar daarvoor heeft men een zekere vastheid noodig. Zoo zal nu ook deze staten-stembus ge bruikt worden om die vastheid te be naderen. Deze verkiezingsstrijd zal een vooruitgrijpen zijn naar 1929. Daarom is het ook voor de Anti-Re volutionaire partij noodzakelijk om in bijzondere mate emst te maken van deze stembus. Er staat veel op het spel. Ds. G. H. BEEKENKAMP. 1502 23 Februari 1927. Morgen herdenkt Ds. G. H. Beeken kamp, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar zijn ambtsbediening als predi kant in. de Ned. Herv. Kerk aanvaard de. Op dezen zelfden dag viert hij zijn 52sten verjaardag. Dit dubbel jubileum is wel waard in wijden kring herdacht te worden. Want Ds. Beekenkamp is een veelzij dig man, wiens werkzaamheid zich niet slechts tot één enkel terrein be perkt, doch op velerlei gebied is hij in de nu verloopen kwarteeuw met. on verdroten ijver werkzaam geweest om de eer van zijn Koning* te bevorderen en Diens rijk Uit te breiden.. Gaan we eerst de voornaamste data van het leven van den jubilaris na. Ds Beekenkamp werd 23 Februari 1875 geboren te Nieuwerkerk a. d.'Usel Te Gouda, waarheen hij reeds jong met zijn ouders vertrok, bezocht hij de school en het gymnasium. Hij stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1901 candidaat tot den Heiligen Dienst in Drenthe. 23 Febr. 1902 werd Ds. Beekenkamp bevestigd en deed hij intred' in de Ned. Herv. Gem. te Benthuizen; van daar vertrok hij in 1904 naar Huizen (N.-H.), welke laatste gemeente hij in 1908 met die van Delft verwisselde. In 1915 vertrok hij naar Oldebroek, van waar hij in 1920 hierheen beroepen werd. Hij kwam hier als opvolger van Ds. W. J. Roscam Abbing, die 12 Oct. 1919 eervol ontslagen was. Zondag 4 Juli 1920 werd Ds. Beeken- kamp tot zijn ambtswerk ingeleid door Ds. C. Hartwigsen, die hem bevestigde met een predicatie over Jesaja 30 20b en 21: „Maar uwe leeraren zullen niet meer als met vleugelen wegvliegen maar uwe oogen zulléh uwe leeraars zien; en uwe ooren zullen hooren het wi ord desgenen die achter u is zeg gende: Dit is de weg, wandelt in den- zelven, als gij zoudt afwijken ter rech ter- of ter linkerhand." Des avonds deed hij intrede met een predicatie over Efeze 6 19: „En voor mij, opdat mij het woord gegeven wor de in de opening mijns monds met vrij moedigheid om de verborgenheid des Evangelies bekend te maken." Hij gaf in deze intreerede als het ware zijn program. De Gereformeerde belijdenis, zoo zeide hij, is mij door ge nade dierbaar en de Gereformeerde beginselen hoop ik te verdedigen op alle terrein van het leven in kerk en school, op het gebied van staat en maat schappij. Zich aansluitend bij het woord van zijn bevestiger „Dit is de weg" zag hij bet als zijn roeping dezen eenigen weg des behouds te prediken en te waarschuwen voor den weg des doods. Wanneer wij thans, na bijna 7 jaar, aan dit woord terugdenken, kunnen wij "niet anders dan toestemmen dat Ds. Beekenkamp zijn belofte gestand heeft gedaan. Hij is in de eerste plaats een Christusprediker geweest^ die het volle, rijke Évangelie van Gods gena de in Christus gebracht heeft, op den kansel, maar niet minder in huisbe zoek en aan ziek- en sterfbedden. Ep zijn prediking vond weerklank bij de gemeente; het beste bewijs daar voor is wel dat hij nog steeds volle ker ken trekt. Er gaat kracht en bezieling uit van de ernstige en tegelijk opge wekte wijze, waarop hij het Woord Gods verkondigt. Hij is een beslist man, omtrent wiens beginsel niemand 'die hem kent in on zekerheid zal verkeeren. Doch hij is in geenen deele een partijman, en ook alle enghartig kerkisme is hem vreemd. Vandaar dat hij niet slechts door de Hervormd-Gereformeerden in engeren zin gewaardeerd wordt, doch bij de geheele gemeente gezien en ge liefd is. Het werk van Ds. Beekenkamp bleef in de jaren dat hij hier gearbeid heeft niet beperkt tot de gemeente, wier Die naar hij. is; neen ook daarbuiten heeft hij zijn arbeidskracht gegeven op velerlei terrein. Jaren lang was hij een dag in de week werkzaam voor de Evangelisatie te Oudshoorn. In het organisatieleven nam hij een groote plaats in. In den Gereformeerden Bond en in deh Geref. Zendingsbond heeft hij een werkzaam aandeel genomen aan de acties die. van deze vereenigin- gen uitingen in het belang van de ver sterking van het Gertf. beginsel in de Ned. Herv. Kerk en van de verkondi ging van den'eenen weg ter zaligheid aan de heidenen. Ook is Ds. Beekenkamp voorzitter van de regenten van het Kinderhuis „Voordorp", uitgaande van de diaco nie der Ned. Herv. Gemeente, en in zijn arbeid voor deze stichting heeft hij zich, evenzeer als in zijn overige werk, doen kennen als 'n man, die zon der aanzien des persoons strijdt, voor hetgeen hij acht in het belang derge nen die aan zijn zorg zijn toever trouwd. Voor den strijd op sociaal en poli tiek terrein heeft Ds. Beekenkamp steeds een open oog gehad. Hij was een der onzen: een warm-voelend an ti-revolutionair, en die daarvoor uit durfde komen; die meehielp bezieling te wekken, vooral in verkiezingsda gen. Zoo heeft hij op velerlei gebied steeds de vaan opgeheven met het „Pro Re- ge" (Voor onzen Koning) en het is on ze hartelijke wensch dat hem gegeven moge worden nog vele jaren met den zelfden onverflauwden ijver en liefde in denzelfden geest zijn taak voort te zetten. Schenke de Heere hem daar toe gezondheid en lust, opdat het ook bij hem ga van kracht tot kracht, tot dat hij eenmaal het loon van den ge trouwen diénstknecht ontvangt. B. STADSNIEUWS. HET KAAGSGHE STRIJKKWARTET. Voor de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" trad gisteravond in de geheel gevulde Foyer van de Stadsgehoorzaal het Haagsch Strijkkwartet op, bestaan de uit de heeren Sam Swaap, 1ste viool Adolph Poth, 2de viool; Jean Devert, alt; en Charles van Isterdael, cello. Zooals we hier reeds meer hebben opgemerkt, stelt het schrijven van kwartetten aam componisten hooge eiscken va ntechniek en muzikaliteit. Met een tikje overdrijving zou men kunnen zeggen: pas aan het kwartet kan men bemerken hoe het met iemands fijnere muzikaliteit staat en of hij als technicus zijn vak verstaat. Het kwartet is een instrumentaal en semble, dat tegelijkertijd hooge solis tische eischen stelt. In geen enkel en semble komt het karakter der verschil lende partijen zoo persoonlijk naar vo ren. Dit sluit meteen in, dat kwartet spelers persoonlijkheden moeten zijn, die ieder op eigen wijze zich hun par tij moeten inleven, terwijl ze tevens het juiste evenwicht met hun part ners moeten bewaren. Er moet een diep inleven zijn in den geest der compo sities, in de persoonlijke bedoelingen van den scheppenden kunstenaar en tevens een geestelijke vrijheid om diens intenties naar eigen aanvoeling te vertolken. Een edel evenwicht van gebondenheid en vrijheid. Voor ons gevoel heeft het Haagsche Strijkkwar tet het in dezen zin reeds een heel eind gebracht, al mist het over 't geheel nog het magistrale dat de beroemde bui- tenlandsche kwartetten kenmerkt. Maar die buitenlanders doen ook niets anders dan kwartetten spelen en de Haagsche heeren hebben hun veel tijd in beslag nemende functies bij het Re sidentie-orkest. Dit kleine voorbehoud in aanmerking nemende willen we dadelijk constatee ren, dat er gisterenavond met glans, met geestdrift en tot algemeene vol doening is gemusiceerd. Begonnen werd met een weinig ge speeld maar zeer mooi kwartet van Haydn, Op. 54 No. 2. Een vroolijk Vi vace, helder, zonnig; een dartel spel der, verschillende instrumenten met speelsch in elkaar grijpende motieven. Dan een Adagio, heel fijn, orgelend ingezet. Weldra komt het vlugge pas- sagespel van Sam Swaap, de bewogen lyricus van het ensemble, vol van ro-, mantische visies,. Statige begeleidings- accoorden dragen de mooie lyriek. Daaruit ontwikkelt zich een passage, waarin het diepe begonnen spel van Poth uitkomt, en dan komt Jean De vert even naar voren met bijzonder warm en gevoelig cantilene, waarbij zich het donker cellogegons en de no bele toonvorming van Van Isterdael zoo prachtig aanpassen. Er ligt wee moed in dit Adagio, een weemoed, dien men bij Haydn niet altijd aantreft. Na het Adagio een bevallig Menuet, dat voortschrijdt met 18de eeuwsche gra tie. En daarna zetten de Hagenaars het Adagio van de Finale in op oen wijze, di-e men niet heter kon wenschen. Dat was inéén woord superieur spel. Dit is muziek, die weldadig aandoet. Ze stelt niet voor problemen, maar zingt zich argeloos uit, stijgt in het Presto tot een tintelende humor om met goed moedigen ernst te besluiten. Na dit werk hoorden we het Kwar tet in G.-gr.-t. van onzen stadgenoot H. W. Hannivoort, waaruit om te be ginnen bleek, dat de componist als technicus het vak verstaat en in de tweede plaats dat hij over ingeboren muzikaliteit beschikt. We hoorden het werk voor een paar jaren eens van de Hagenaars en het bleek nu geheel ingespeeld, zoodat we een zeer belangwekkende voordracht kregen te hooren. Het inleidend Allegro bezit eenvou dige maar rhythmisch suggestieve melodieën, opgewekt van toon, mooi uitgewerkt en door elkaar gevlochten, met levendige variaties en molutaties Zeer bijzonder trof ons het Adagio, waarin de componist de spelers wel heel bijzonder de gelegenheid geeft af zonderiijk uit te komen met een mooi gedragen cantilene. De alt begint met een nobele solopassage door Devert met groote warmte voorgedragen; dan zet de cellist de melodische lijn voort en blijft niet in gebreke, deze haar diep menschelijk krakter te geven. Eerste en tweede viool volgen en weldra wordt het één orgelende samenzang, die op den duur een dramatisch ka rakter aanneemt. Heel mooie muziek, maar niet zonnig; eerder zwaar van weemoed in sommige passages. Gelijk de schoonheid veelal berust op de kracht der tegenstelling, zoo volgt ook hier op het Adagio een gees tig Allegretto; maar een geestigheid die ten slotte toch weer niet vrij is van ernst. Frisch en fleurig zet de Finale in; maar het is geen durende jubel; een weemoedige verinniging komt met de passage die van dominant naar octaaf en weer teruggaat. Een tijdlang wordt deze melodie bemijmerd; maar bet slot is vroolijk, zonnig. Dit kwartet van den heer Hanni- woort stelt technisch aan de spelers behoorlijke eischen; maar ze hebben het met glans en toewijding voorge dragen. Een warm applaus volgde. De uitvoerenden riepen den componist naar het podium die nu de hulde van het publiek en een mooie bloemen mand in ontvangst had te nemen. Na de pauze hoorden we kwartet Op. 132 van Beethoven. Dit werk be hoort tot de laatste kwartetten van den meester en komt dus uit den tijd, toen de tonen der buitenwereld niet- meer tot hem doordrongen, maar hij met zijn innerlijk oor de zangen zij ner ziel moest beluisteren, 't Js een machtig bouwwerk in welks weidsche hallen we dezen avond nog niet ge heel hebben kunnen doordringen. Het eerste gedeelte is over 't geheel fijn, zelfs droomerig gehouden. Geen zwa re accenten; zelden een forto. Alleen in de bassen hoort men soms iets drei gends; het komt, het nadert; maar de zonnige melodie weet de overhand te houden. In het tweede gedeelte over wint de vreugde.' Maar dan komt het Adagio, een fragment van grootsche majesteit. Als orgelgegons wordt een prachtig koraal ingezet, een gebed, op klinkend, opstijgend uit de diepte, een breed spannende melodie, statig voort golvend. Driemaal keert dat koraal te rug, telkens in hooger toonaard, tel kens afgewisseld door passagespel, maar ook dit breed van lijn religieus van karakter. Niet lyrisch maar mach tig inoet dit worden opgevat, 't Is of Beethoven in dit gebed kracht voor de toekomst gezocht heeft en die kracht, die levensmoed uit zich nu in marsch tempo, waaruit evenwel zich een kla gend recitatiefvan de 1ste viool ont wikkelt. Altijd weer strijd! Totdat zich boven de strijd de finale der over winning laat hooren. Ofschoon we in dit slot gaarne wat dramatischen ac centen hadden gehoord,' moet erkend dat het kwartet met volle toewijding en overgave werd voorgedragen. Een herhaald terugroepen beloonde de spelers voor hun prestatie. HET NIEUWE RAADSLID. Door het Hoofdstembureau is heden morgen tot raadslid in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. I. Witmans, benoemd ver klaard de heer J. Ebbink. Deze zal de benoeming aanvaarden. JUBILEUM Ds. BEEKENKAMP. Ds. G. H. Beekenkamp. die morgen zijn zilveren ambtsfeest als Ned. Herv. predikant herdenkt, zal morgenmiddag van 3 tot 5 uur te zijnen huize Rapen burg 45, receptie houden voor alle per sonen en corporaties die hem met dit jubileum willen gelukwenschen. PATRIMONIUMS JAARFEEST. De 44-jarige vierde gisteren feest. In het eigen gebouw aan de Hoogland- sche Kerkgracht was de bovenzaal nu voor eigen gebruik afgezonderd, 't Was er vol. Het Leidsche „Patrimonium" had uitnoodigingen gezonden aan de Ker keraden der Ned. Herv. en Geref. Ge meente en den Chr. Besturenbond en die uitnoodigingen waren gaarne aan genomen. Voorts waren met de man nen de vrouwen opgekomen. Gezellig zat men bijeen rond hier en daar ge plaatste tafels. Na het zingen van Ps. 89 vs. 1 open de de voorzitter, de heer Slegtenhorst, met gebed. Daarna las hij een gedeél- te van Exod. 33. In zijn hierop volgend openings woord, een welkom aan de vele leden en genoodigden, werd met weemoed herdacht het verscheiden van broeder van den Ouweelen, verleden jaar tij dens het jaarfeest reeds zoo ernstig ziek. Zijn leven en sterven is voor Pa trimonium een lichtend voorbeeld. Met dankbaarheid verd herdacht, het vele goede dat Patrimonium mocht doen en genieten. Met dank aan God werd door den voorz. het jeugdwerk van Patr. genoemd als een uiting van nieuw leven. Er is veel te klagen. De leden-ver gaderingen zijn niet wat men op de jaarfeesten verwacht, maar toch er is reden tot dank voor de 44 jaren van de Afdeeling en de bijna halve eeuw van het Verbond. Patrimonium za! voortvaren. Geen organisatie van oude mannen wil zij zijn. Neen, ook de ouderen toonen jeug dig vuur. Bewaren zij het doel. Niet naast het Kruis de Roode Vaan. Ook niet de Roode Vaan zonder het Kruis. Maar het Kruis alleen. Zoo gaat Patr. ook het 45e jaar weer in. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester getuigen van de wis selende kansenzin het verloopen jaar. Nu eens hoop, dan weer vrees. Maar het scheepke bleef varen o»n houdt koers. De jeugdige leden van de families de Jong, Hooidonk emHoogervorst heb ben zich beijvert om geschikte muziek en zang voor dezen avond te doen hoo ren. Ook daarvan werd dankbaar ge noten en hartelijk klonk menig ap plaus. Oolijke gasten deden ons een fiets tocht maken met Bootsman Arie, en een tweetal schedels bewonderen van denzelfden Julius Caesar, terwijl ook het lijden van een arme weduwe, die haar achtste offer in den dood bracht, ons werd geteekend. De noodzakelijke band tusschen de Kerk des Heeren en de organisaties, die in haar midden werken, werd door de heeren Van der Steen, na mens de Ned. Herv. Kerk, en Van Weeren, namens de Geref. Kerk, nau wer aangehaald. Natuurlijk liet ook de Chr. Bestu renbond, in wiens kring Patrimoni um een voornaam lid is, uitkomen, dat Patrimonium niet uit den tijd is, omdat de vakvereeniging zooveel eischt en doet, maar dat er nog Yeel plaats is. Dat alles werd afgewisseld door korte pauze's, die dienende Martha's zich ten nutte maakten om koffie, Binnenland. De Candidaatstelling voor de Prov. Staten. Buitenland. Rede van Chamberlain over de over eenkomst met Hankau. Inzake het conflict in de Saksische metaalindustrie is overeenstemming bereikt. thee en een glaasje wijn of limonade met een koekje aan te bieden. Alles saam genomen een mooi be gin van het 45e jaar der afdeeling Lei den van Ons Vaderlijk Erfdeel. Moge dat jubeljaar ook voor haar een gezegend en vruchtbaar jaar zijn Met dien wensch keerden we allen te gen li^lf twaalf huiswaarts. Voor het sluiten der vergadering nam bij monde van den voorzitter de Afdeeling Patrimonium nog afscheid van haar mede-bestuurslid en vriend van Bostelen. Hem werd dank ge bracht voor wat bij voor Patrimo nium was geweest. Moge Noord Hol land's noorden ook straks zijn vrucht baar arbeidsveld., worden. CHRISTELIJKE BESTURENBOND De Jaarvergadering van den Ghr. Besturenbond zal niet plaats hebben in het' gebouw Prediker maar in het gebouw Patrimonium aan de Hoog- landsche Kerkgracht. Daarom Donderdag a^s. om S uur niet naar de Jan Vossensteeg maar naar het Patrimonium gebouw. INSPECTEURS EN AGENTEN V.O.V. Nadat ongeveer veertien dagen gel© den een voorloopige bijeenkomst was gehouden,;werd gisteren in Cafe „Zomer- lust te Leiden een bijeenkomst gehouden van Inspecteurs en Agenten der V.O.V. bij den Raad van Arbeid te Leiden, ten einde te geraken tot oprichting van een districtsvereeniging. Een 21-tal Inspec teurs en Agenten hadden aan de uitnoo- diging gevolg gegeven, terwijl nog enk© le berichten van verhindering, doch in stemming, waren binnen gekomen. Besloten werd, dat men als individu eel lid voor zoover men lid was van de Ned. Vereenigine van Inspecteurs en Agenten zou bedanken, doch allen toe treden tot de Districtsvereeniging Lei den welke alsdan desnoods mot behulp van andere Districtsvereenigingen, zal trachten of wel den hestaanden Ned. Bend te reorganisearen, of wel een nieu wen Bond in Nederland op te richten. Statuten en Huishoudelijk Reglement werden vastgesteld. Doei der Vereeni ging zal zijn. het behartigen van de be langen der V. O. V. in Nederland ea het behartigen van de belangen der aange goten leden. Een vcontribuiieregellntj naar draagkracht wera aangenomen, waarbij de inkomsten volgens vijf klas sen, telkenmale over het afgeloopen kar lenderjaar, de basis der contributie zul len vormen, waarin is opgesloten de con tributie voor den landelijk.: n Bond bene vens vergoeding van reiskosten naar d© plaats der vergadering. Hèt bestuur zal bestaan uit 3 leden, waarvoor werden gekozen de heeren F. H. van Spanje te Noord wijk als voor zitter, P. Heemskerk te Leiden als se cretaris en als overige bestuursleden de heeren II. J. Lek te Leiden, S. L. J. Muuse te *Alphen eri M. P. Slegtenhorst' te Koudekerk. Besloten wordt 'den Voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden het eere lidmaatschap aan te bieden. Door de ver gadering werd nog aan het Bestuur man daat verstrekt om plannen te ontwerpen en uit te voeren in het belang tier veï- eeniging. TENTOONSTELLING v. BLOEIENDE BOLGEWASSEN. In hove! Zomerzorg is een tentoon' stelling georganiseerd door de aid. Oegstgeest van de Algem. t.-reeni'gingl voor Bloembollencultuur, van bloeien de bolgewassen, enz., die nedenmid- jdag geopend wordt. Op deze opening komen we morgen; terug. We willen thans even een kijf? je nemen in de tentoonstehingszaal. Bij het inkomen der zaal \alt, on- jdanks de overweldigende kleurscha- keering van de verschillende stands4 oogenlolikkelijk op aan het einde der zaal de tropische palmenweelde van de stand van den heer Stemerding te Den Haag. Onder de donkere palmen, bevinden zich mooi bloeiende clivia's en de lichtende achtergrond maakt her tot een idyllisch geheel. Rechts van den ingang der zaal valt in het oog de stand vaan den heet •Jos. J. M. Braam te Heemstede, be staande uit nieuwe- soorten hyacin then, waaronder domineerende de Bleu Aimaible, en de stand van de N. iV. H. Homan en Co. te Oegstgeest, bestaande uit nieuwe sooiTen Na rei? ■sen, waaronder bijzonder mooi w* ren de Monte Carlo en ,de Davos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1