CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1927 NUMMER 2040 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaal f 2,50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 --- - BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariet Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiëa bij vooruitbetaling van ten hoogate 30 woorden, worden dage* Üfke geplaatst ad 40 cent. Ons aandeel. Gaarne voldeden wij aan het ver zoek om ons blad, gedurende de we ken, die ons nog van den stemdag voor de Statenverkiezing scheiden, des Za terdags mede dienstbaar te maken voor de propaganda. Wij bereiken gelukkig reeds dage lijks de duizenden in onzen Staten- kieskring, maar wij kunnen nog vele duizenden meer bereiken. Dit legt aan Redactie, Drukkerij en Administratie lasten op, die met de zuinig toegemeten krachten, moeilijk te torsen zijn. Maar een blijmoedig ge dragen last is licht. Daarom willen wij toonen dat onze beginselen ons dierbaar zijn en wij in Gods kracht be reid zijn veel er voor te doen. Wij zullen trachten in dat Zaterdag nummer, dat verschijnt als gewone courant, meer bijzonder de beteekenis van deze verwiezing uiteen te zetten Daarbij zullen wij gelegenheid heb ben te getuigen van het geloof dat ons bezielt, bovenal van de liefdje tot Hem die ons daartoe roept. Wij zullen verder onze beginselen, toegepast op het Provinciaal Bestuur, uiteen zetten. Daarbij zal ons gelegen heid geboden worden om te gedenken den zegen uien God ons gegeven heeft in een rechtsche meerderheid in onze Staten, om in het bijzonder de gevolgde gedragslijn te stellen, tegen over die in andere provinciën en te genover andere stroomingen. Wij willen voorts acht geven op het geen door andere rechtsche partijen gedaan wordt en ook hun streven waar mogelijk steunen. Dit houdt tevens in, dat alles wat tegen de rechtsche politiek, ook in het Provinciaal be stuur, ingaat, door ons bestreden zal worden. Voor zoover het noodig of gewenscht voorkomt, zullen wij over de kiestech niek spreken, om den kiezers de gehei men van de stembus duidelijker te maken. Wij zullen straks onze candidaten aanbevelen en de daden, waartoe zij in Gods kracht, indien God geeft dat zij gekozen worden, zullen geroepen worden, bespreken. In dat alles zal niet hlleen de Redac tie spreken. Odk anderen, vooraan staande mannen in onzen strijd, zul len van deze plaats het woord tot U richten. Het is de bedoeling om in deze we ken zoo veelzijdig mogelijk de kiezels voor te lichten. Daartoe wekken wij ieder op om trouw ons blad te lez.en. Maar niet al leen om zelf te lezen, doch ook om met vrienden het gelezene te bespre ken. Zoo moeten onze beginselen, ook in den tijd vóór de komende stembus, verbreid worden. Doch wij zullen, bereid zijnde te ge ven, te geven alle krachten die God schenkt, te geven onszelf, ook gaarne ontvangen. In de eerste plaats hebben wij dan noodig dat ieder Anti-Revolutionair kiezer worde een worstelaar met God over eigen ^onde, een worstelaar om den zegen voor onze Partij, doch ook belijdende de zonden en tekortkomin gen van onze Partij. Alleen ootmoed- stemming kan welbehagelijk zijn voor God Mahr wij ook persoonlijk hebben noodig Uw aller voorbede. Zal ons werk gedijen dan moet bet biddend gedragen worden. Allen moe ten bezield zijn met ootmoed voor God, met liefde voor den naaste en met ijver voor de zaak onzes Gods, ook op politiek terrein. Ten slotte hebben wij noodig dat op bijzonderheden ons gewezen wor den. Redactie en medewerkers zijn slechts menschen. Zondig en dies on volmaakt. Tekortkomingen moeten in liefde verbeterd worden. Daartoe roe pen wij ook allen op. Gaan wij zoo den strijd tegemoet dan mogen wij een zegen verwachten;, een zegen zoowel in verlies als in over winning. Wij gaan gemoedigd voort met de leuze: God van den Hemel zal het ons doen gelukken en wij zijne knechten ypiVn ons opmaken en bouwen. V De candidaatstelling. A.s. Dinsdag 22 Februari is het de dag voor de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten. Verwacht mag worden, dat alle voor bereidende maatregelen getroffen ziin maar het kan toch geefi kwaad, dat alles nog eens behoorlijk wordt gecon troleerd. Natuurlijk is gezorgd voor een vol doend aantal handteekeningen van kie zers. Een behoorlijk aantal overcom plete handteekeningen is gewenscht, omdat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat een deel der onderteekena ren geen kiezer is. Noodig is dat degene die de lijst aanbiedt ook alle handteekeningen kent, want een handteekening te le zen vereischt soms heel wat. Als de, lijsten verbonden zijn moe ten de namen van <üen gemachtigde en diens plaatsvervanger behoorlijk zijn ingevuld. Nagegaan moet worden of de ver klaringen van de candidaten dat zij met hun candidaatstelling instemmen in orde zijn. Als dat alles is gecontroleerd door den persoon (een der onderteekena ren) die de lijst zal aanbieden dan is het gewenscht dat ook nog een of meer bestuursleden datzelfde nog eens na gaan. Men kan nooit te voorzichtig zijn. Hoewel de indiening open staat van 9 tot 4 uur is het gewenscht om niet tot den middag te wachten. V Van groote beteekenis. Nog maar al te veel wordt bij het naderen van een Staten-stembus de oude lauwheid gevoeld. Spreekt men de kiezers dan is ieder overtuigd, dat ook deze keuze een ge wichtige is. Men weet het wel dat ook de vraag hoe de Provincie bestuurd wordt van groot belung is. Niettegen staande dat blijft het toch lang stil. Het is alsof een -ekere moedeloos heid ligt op alle partiien. Eerst op het allerlaatst komen ze in actie. Naar het ons voorkomt is de oor zaak daarvan tweeërlei. Het veld van werkzaamheden is beknoptei en in de tweede pDats is ieder naar hij meent beter op de hoogte met hetgeen in de provincie noodig fs, dan voor het ge- heele land past. Nax. het onbekende gaat de belangstelling. ,Zoo ook naar de groote politiek ii. de Staten Gene raal. Toch is dit onjuist. In wezen toch zijn de Provinciale Staten en de Gemeenteraden Colleges van hoogere orde dan de Staten Gene raal. Zij zijn met bestuursmacht be kleed. De Staten-Generaal niet; deze hebben slechts de mede-wetgevende macht. Maar bovendien de welstand van land en volk is in niet geringe mate afhankelijk Van den welstand van de onderdeelen van de wijze van beheer daar gevoerd. Al hebben de Staten ook geen ge legenheid om daadwerkelijk veel tot stand te brengen omdat ze daardoor te weinig vergaderen, het aangeven van de groote lijnen is uiterst gewichtig. Doch waar de uitvoering door Ged. Staten plaats heeft en deze gekozen worden uit en door de Staten-leden in dit College van bijzondere beteekenis. Maar eindelijk als kiescollege van de Eerste Kamer hebben de Provincia le Staten zoo groote beteekenis. Wij komen op een en ander nog breeder terug. Reeds nu willen wij op wekken om toch de beteekenis van deze verkiezing hoog aan te slaan. Het gewicht van iedere stem Bij stemmingen in vroeger jaren voor de Provinciale Staten kwam het er alleen erg op aan als de meerderheid kon omslaan. Zoo is in 1901 bij de Sta- ten-verkiezing van dat jaar de link- sche meerderheid in de Staten van Zuid-Holland in 'n rechtsche omgezet. Dat had al dadelijk tot gevolg, dat ook het College van Ged. Staten rechts werd, al ruimden wij ook een plaats in aan de sterkste linksche groep, de S.D.A.P. Ook was een gevolg van het omslaan van de Staten, dat de verkie zing van een rechtsche Eerste Kamer verzekerd was. Dat alles is door de evenredige ver tegenwoordiging anders geworden. Als een groep maar zoo sterk is dat de kiesdeeler gehaald wordt dan is ver tegenwoordiging verzekerd. Het is nu niet meer de helft plus een die de sa menstelling van een College bepaald. Nu heeft elke stem een grooteren in vloed op het geheel. Daarom is zoo Noodig om niet alleen de keuze goed te bepalen en niet bij vergissing op een ander dan onzen candidaat te stem men, maar moet ook vooral gezorgd worden, dat de stem niet van onwaar de wordt. Elke stem heeft waarde, groote waarde misschien, omdat van één stem kan afhangen of een rest-ze- tel wordt toegekend. Wij zullen daar op nog nader de aandacht vestigen. Het parool moet daarom zijn: le. Plichtsgetrouw zooals de wet eischt gaan stemmen. 2e. Goed Anti-Revolutionair stem- 3e. Zorgen dat de stem niet waarde- Stemming voor de Prov. Staten op Woensdag 6 April 1927. Caadidatenlijst der A.-R. Partij 1. W. WARNAAR, (aftr.) Sassenheim 2. 3. VAN DER STEEN, Leiden. 3. Dr. G. A. DE BRUYNE, Leiderdorp 4. 3. P. SEGERS, Lisse. 5. F. ELKERBOUT, Leiden. 6. Dr. 3. G. v. ES, Leiden. 7. R. OUWEHAND, Katwijk. 8. T. S. GOSLINGA, Leiden. 9. H. v. ZONNEVELD, Sassenheim. 10. J. B. H. GROTENHUIS, Leiden. STADSNIEUWS. OUDERAVOND. Voor de scholen uitgaande van de Gereform. Schoolvereeniging wordt Woensdag 23 Februari a.s. voor de bei de scholen aan de Hoogl. Kerkgracht 20a (G.L.O. en U.L.O.) een Ouderavond georganiseerd, aanvang des avonds om 8 uur, vergaderplaats: School v. G. L. O. (ingang Hoogl. Kerkgracht 20). Agenda: 1. Opening door den voor zitter; 2. „De waarde van 't Chr. U.L.O." referaat van den heer W. G. Alders- hoff Jr., Hoofd der School voor U.L.O.; 3. Pauze, waarin thee wordt rondge diend en het werk der leerlingen kan worden bezichtigd; 4. „In het gelid vrij", referaat van den heor J. H. den Hengst, onderwijzer a. d. Opleidings school; 5. Sluiting. De ouders zullen ook hier in groo- ten getale aanwezig willen zijn. VOOR BOEKENVRIENDEN. De firma B. de Kier. Groenesteeg 51 alhier, zond ons haar pas versche ren catalogus van Nieuwe en Oude Boeken. 't Is een lijvig boekdeel geworden, dat niet minder dan 9434 titels bevat. Ongeveer de helft daarvan is theolo gie, voorts letterkunde, geschiedenis, woordenboeken, verhalen, muziek, enz. gelijk men ziet een veelzijdige collec tie. Van de meeste boeken zijn be halve de prijs het aantal bladz., het jaar van uitgave, de druk en andere bijzonderheden vermeld, zoodat men; zich precies een denkbeeld kan vormen daaromtrent. Er staan in deze catalogus tal van nieuwe, doch in hoofdzaak antiquari sche boeken. En die zijn voor de boe kenliefhebbers het interessantst. Niet slechts omdat, ze gewoonlijk goedkoo- per zijn dan nieuwe boeken, maar voor al omdat men er tal van uitverkochte en zeldzame uitgaven onder aantreft. Men kan ontdekkingen doen omtrent geschriften van welker bestaan men niet wist; dat bleek ons ook bij het nauwkeurig doorzien van dezen cata logus, een bezigheid, die uren vordert. Wij raden dan ook allen boeken vrienden aan, bij de fa. de Kier dezen catalogus aan te vragen#; hij is gratis en franco verkrijgbaar. WETENSCHAPPELIJKE VOORDACH- TEN OVER HET KATHOLICISME. Donderdagav. hield Prof. J. P. Ver haar in een der Universiteitsgebou wen (Kloksteeg 23) zijn zeslde voor dracht over Mis offer en kruis-offer. Christus heeft bevolen Zijn Heilig» Avondmaal in de toekomst voort te zetten. Dit voortgezette Avondmaal wordt bij de Katholieken H. Mis ge noemd. De vraag, die beantwoord moet won den is deze: Wat is het H. Avondmaal' volgens Christus' bedoelen? In de vo rige voordracht werd aangetoond, dat het H Avondmaal, en cfus ook de H. Mis, in de eerste plaats is een gedach tenis ma al tijd, waarin brood en wijn veranderd worden in Christus' lichaam en bloed, terwijl de uitwendige gedaan ten van T>roo<f en wijn blijven voort bestaan, tot Voedsel der geloovigen. In deze voordracht werd aangetoond! dat het H. Avondmaal, en dus ook del H. Mis, is een gedachtenis-offer, waarin Christus Zicnze'f op onbloedige wijze offert aan den Vader. In het eerste deel werd in het alge meen het stricte offer gedefinieerd en verklaard als een zichtbare gave, die door den priester aan God wordt op gedragen. en wel door de offergave te vernietigen of te veranderen, onv door die symbolische handeling God als onzen Opperheer te erkennen en. te aanbidden. Zoo is dus ieder offer een acte van openbare Godsvereering. In het tweede deel werden de bewij zen gegeven voor de stelling der Ka tholieke leer, dat het H. Avondmaal' en de H. Mis inderdaad offers zijn. Vooreerst werd er op gewezen, dat de aard van den Christelijken gods dienst, vooral als vervolmaking van het Oude Verbond een offer doet ver wachten. Vervolgens gaf spr. de Schriftuur- bewijzen: a. de woorden van Christus, gespro ken bij het H. Avondmaal; b. de woorden van Paulus in 1 Cor. JL621, en Hebr. 13:10; c. uit het O. T.: want vooreerst wordt Christus in Ps. 110:4 genoemd priester in eeuwigheid, naar de wijze van Melchizédek", die een offer van brood en wijn opdroeg (Gen. 14)ook Mal. 1:1011 voorspelde, dat een reine onbloedige spijsofferande (min- cha) op alle plaatsen der wereld zaï worden opgedragen. In de derde plaats liet spr. zien door een reeks van getuigenissen uit de oude Kerk, dat vanaf de oudste tijden de H. Mis als een werkelijke offerande is beschouwd geworden. In een derde deel toonde spr. aan. dat de H. Mis vooreerst is een offer ter gedachtenis aan Christus' kruis offer en ten tweede een offer, waar door de oneindige voldoeningen van Christus' algenoegzaam kruj^offer op de menschheid worden toegepast. In een peroratie schetste spr. de beteekenis van dc H. Mis voor he» practisch geloofsleven der Katholieken De volgende voordracht over „"hei Liturgisch gebed der H. Mis" wcrör gehouden op 3 Maart. Naar aanleiding van dit verslag en kele opmerkingen. In de eerste plaats, dat 't opnemen; van dit verslag, zooals ook de vorige en de volgende misschien, volstrekt niet beteekent, dat wij met het ge sprokene instemmen. Maar als orgaan van de publieke opinie meenen wij ook aan de propaganda van R. IC zijde aandacht te moeten wijden, even goed als wij van de apologetische le zingen van Ned. Herv. zijde verslagen geven. In de tweede plaats achten wij, dat de geloofswaarheden onzer belijdenis zoo vast er in zitten, dat' kennisneming» van wat Rome leert geen gevaar op levert. Toch meenen wij voor een goede beoordeeling wel te doen met er op te wijzen: le. dat onder ons geen sprake is van een voortzetting, een dagelijksche' herhaling, van het "Avondmaal door Christus met Zijne d'scipe'en gebruik:. 2e. Dat tegenover de aangehaalde teksten staan tientallen andere, die Christus lichamelijk in den hemel zijn bewijzen. 3e. Dat Christus Zelf bij rde instelling van het Avondmaal niet Zijn vleescS en bloed gaf, mafar slechts brood eo wijn. 4e. Christus kruisverdienste niet noo ;dig heeft door 'n dagelijksch misoffer te worden aangevuld, ja, dat dit voor ons een afgoderij is. DE GROOTE PARADE. Men schrijft ons: Er staat in het Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur een stuk je „Le grand travesti", door Mevr. van HoogstratenSchoch. Ze is aan 't winkelen door Utrechts straten, langs allerlei aantrekkelijke etalages die mensohkundige winke liers hebben gemaakt. Het is op het drukst van den middag in de meest be kende winkelstraten, en in gedachten zien wij voor ons hoe die straten er op dit oogenhlik hebben uitgezien, be schenen door het Februari-zonnetje, terwijl ze vol zijn van koopgrage men schen, gaande langs de verleidelijke etalages. Zoo kennen wij het hier in Leiden immers ook. Mevr. van Hoog stratenSchoch schrijft: „Ik loop achter een eenvoudig kan toorheertje. Zeker, hij doet wel, alsof! maar wij, Nederlanders, wij schatten elkaar tot op een half ons. Aan zijn zijde loopt een zware, bruinkleuri- ge bontmantel. In dien bontmantel een nuftig vrouwke met een bleeknezig gezichtje. Ragfijne kousen steken uit haar korte rokken, ze leeft voor de slanke lijn, en aan haar „gemanicuurde handen (ik wed dat ze gemanicuurd zijn) heeft ze wit gemsleeren handschoenen. Vier gulden vijftig het paar, als het een beetje wil. Ze houdt haar evenwicht op licht grijs leeren schoentjes. Als ze eenmaal in een plas stapt, zijn de schoentjes weg. iHij en zij kijken met groote aan dacht naar een goedkoop© heerenjas, met de allures van „aangemeten werk" Ik blijf ook staan, ik luister naar huw gesprek over de jas. De kleur is wel goed zegt hij maar fluweelen kragen kan je niet meer dragen. O zool Verder op is een las zonder. Binnenland. De Memorie van Antwoord aan da Eerste Kamer over het Belgisch ver drag is verschenen. De Commissie van Rapporteurs acht nog enkele inlichtingen noodig. Bollenland. Het Engelsche Lagerhuis heeft een: ontwerp verbiedende het aannemen van boitenlandschen steun bij sta kingen verworpen. D? Belgische minister Vandervelde stelt een regeeringsprogram zonder politieke kleur in het vooruitzicht. fluweelen kraag, maar veel duurder. Mijnheer zal nog moeten wachten, de bontmantel meet eerst nog afbetaald worden. Straks stapt de bontmantel in een cler buitenwijken drie hoog het smalle huisdeurtje binnen. „Never mind", ze zeggen toch „dame" tegen je in de trams en „dame" in de winkels. Dame; wat 'n genot! Een man met een» boordje en een zijden das met nopjes en zelf „dame" en „mevrouw" voor de menschen! Een divan in het salon en, oen bonten jas voor d© paradewande ling, tot naijver en jalouzie vani tien deuren ver in de straat. „Leve de tra vesti"! En dan verder op in haar artikel, als zé-haar vreontwaardiging te boven is, komt zo tot het inzicht dat: het kind niet sterft in groote en kleine men schen, en lioe je ze blij kunt maken op haar twaalfde jaar met een' nage maakt horloge, hoe menigeen op zijn veertigste jaar een groot kind is en knikt tegen het beeld in den spiegel met paarlensnoeren om den hals. die, als ze echt waren, den hals van een koningin konden sieren, hoe dat kin derlijk blije je over zooveel grauw- triestige dagen heenholpt en een feest maakt van een gang door Vïlestraat en Vreeburg. Alleen.de bontmantel van een hon derd en twintig gulden dat blijft ze misdadig vinden, dat is geen kinder spel meer. Over bet bovenstaande zou nog heel wat meer op te merken zijn. Daar is al lereerst bet. afbetalingssysteem, dat hot de menschen zoo gemakkelijk maakt iets te koopen. dat veelal niet tot eent eerste levensbehoefte behoort, maar toch sterk begeerd wordt. Vroeger spaarde men eerst en kocht dan, nu koopt men eerst en spaart dan, door middel van de afbetaling. Zoodoende komt nien echter nooit in het bezit er van, al heeft men er het gebruik van. want als het bedrag is afbetaald is het voorwerp ongebruikt, versleten, en koopt men nieuw weer op afbetaling. Hoewel van het afbetalingssysteem nog heel wat te zeggen zou zijn. zul len wij eu met deze enkele opmerking volstaan. Doch er valt nog meer voor ons 1e constateeren. Want zoolang de mensoh dat verlangen naar „de groote parade" in zich houdt, dat paradeeren door de drukke straten der wereldstad, het zich vertoonen in eafé's en overal waar menschen plegeni saam te komen, zoo lang die trek ïn den mensch bestaat, zal er geen sprake van zijn dat een groot gedeelte' der winkeliers zich er bezorgd over behoeven te maken, dat hun arbeid zal worden overgenomen door een andere wijze van distributie, of dat ze geheel overbodig zouden wor den. Want hoe vaak men dan cok van een bepaalde kant moge roepen over de grove winsten der winkeliers, een roep die intusschen nog steeds op be wijs wacht, toch is- ieder die wel eens aan de groote parade heeft deelgeno men, en wie doet dit niet op»zijh beurt ook eens, overtuigd dat een moderne stad zonder winkels eenvoudig riet zou kunnen bestaan. De vraag naar steeds grooter etalage-ruimten bij win keliers, zie er de verbouwde per c ce len maar op na, allen hebben ze groo- ter© etalages. is er immers ook door ontstaan. Meer' laten zien van den voorraad die men heeft, geeft grootere kans op verkoopen. Maar er is nog meer dat de aan dacht vraagt. Er is een tooneelstuk, dat heet de Klimgeit. Alle daarin voor komende personen trachten als klim- geiten naar boven te klimmen, en zich grooter voor te doen dan ze in werke lijkheid zijn. De wereld is vol van klim geiten, en de winkeliers ondervinden het dagelijks, want dit is hen ten voor deel, doch ook ten nadeel. Want deze klimgeest doet de zucht ontstaan meer te koopen, zeker, maar ook wel om meer te koopen dan waartoe men fi nancieel in staat is. En dan ontstaan de kwade posten die als oninbaar van de winst moeten worden afgeschreven. Vooruit informeer©^ ia een middel

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1