NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1927 UIT DE OMGEVING, ALPHEN AAN DEN RIJN. De Chr. Zangvereeniging „Hosaa na", gaf gisteren in het Ned. Herv. Kerkgebouw hare jaarlgksche uitvoering Ds. Veldhoen heette allen van harte welkom, en ging voor in gebed. Daarna werd het programma, groot ió nummers, In volgorde afgewerkt. De inzet met het tied, „Soli Deo Gloria" was mooi. Het hoofdnummer „Lauda Sion" van Men delssohn Bartholdy werd keurig ten ga- hoore gebracht. Ook verdienen nog ge noemd te worden: „O Hoofd bedekt met wonden" van Bacn en „Het Dorpsklok je" van Jac. Bonset, waarvan bijzonder genoten werd. De alt, sopraan en solo hebben elk in het bijzonder er toe bijge dragen, dat dieze avond goed geslaagd is. De pianobegeleiding van den lieer W. de Jong was ook uitnemend en niet minder de leiding van den Directeur, den heer J. M. Kouwenhoven van Bode graven. Het was een goede gedachte om anet het zingen van Ps. 121:1 en 4 te •eindigen. Ds. Veldhoen sprak n mens allen 'n li r telgk woord van dank en ging daarna in dankgebed voor. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Raad dezer g meent kwam Dinsdag avond om 7.30 uur bijeen. Tegenwoordig waren: Burgemeester G. v. d. Valk Bouwman en alle leden. De Voorzitter opent met gebed daver gadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goed gekeurd. Öe Voorzitter las hierna voor eenige mededeelingen welke voor ken nisgeving wc-rdên aangenomen. De verordening op de Hondenbelasting waarop door Ged. Staten aanmerking was gemaakt, werd opnieuw gewijzigd. Eveneens werd de verordening op de electriciteit gewijzigd. De verordening tot heffing rechten gebruik noodslachtplaats, werd nadat hieromtrent inlichtingen waren gevraagd en deze docrr den Voorzitter verstrekt waren, goedgekeurd. Door B. en W. werd aan Mej. M. J. Hoogwinkel tegen 15 April eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan ai O. L. School. Het gevraagde voorschot van f zcoo voor 1927 aan de Bijz. School werd toe gestaan. 1 Eenige wijzigingen in de begroeting voor 1927 werden goedgekeurd. Tot leden van het stembureau voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, werden benoemd de heeren G. Groenendijk en 'A. v. Leeuwen, die hunne benoeming pannamen. 7- Tot leden der Commissie ftanslag Rijks inkomstenbelasting werden herbenoemd de heeren T. Rijhsburger, L. v. d. Sijs, G. Los en inpjaats van den heer "W ^Bos Czn. werd benoemd de# heer WKoot. Bij de rondvraag sprak de heer G. Groenendijk nogmaals over de brugleu .ning der brug ter hoogte van perceel 86. Wethouder Splinter deelde mede, dat hier wel eenige moeilijkheden uit zou. den kunnen voortvloeien in verband met *?n aldaar aanwezig stoopje. Echter zal de aandacht hier op blijven gevestigd. Ook werd door den heer Groenendijk plaatsing verzocht op die hoogte van een urinoir, hetwelk door B. en W. ten zeei- ste werd ontraden. Dcor den heer Vervark werden eeni .ge vragen gesteld in verband met de laatst gehouden vergadering der Gym nas tiekvereoniging Sparta". Spr. drong aan op beperking van gymnastiesche oefenin gen van de damesleden. B. en W. zullen met het Bestuur over le^ plegen betreffende deze aangelegn- heid. -~ Te ongeveer 9 uur werd onder dank zegging door den Voorzitter de vergade ring gesloten. LISSE. Gisteravond was de laatste keer voor dit seizoen een winterlezing, en trad Ds Wolf van 's Gravenland voor ons op met Nietzsche als onderwerp. Spr. verdeelt zijn stof in 3 gedeelten: Nietzsche's leven, Nietzsche's leer en spr.'s critiek op liet laatste. Nietzsche sproot voort uit 'n PredJ- kantengeslacht, was op school zeer ijve rig en leergierig en nam het nauw met zijn kinderplichten; bovendien was hij toen zoo vroom dat zijn leerlingen hem zelfs den bijnaam „de kleine Dominé" gaven. Op 17-jarigen leeftijd doet hij belijdenis des geloofs, gebruikt het H. Avondmaal en schrijft in zijn dagboek, dat hij één der schoonste gewijdste da gen zijns levens lieeft doorleefd. Op het gymnasium krijgt hij een boek van Schopenhauer onder de oogen en dit is hem ten val, wat echter eerst later meer zal blijken. Heel jong nog krij'gt ihij een benoeming als professor in de Wijsbegeerte te Bazel, en doceert voor stampvolle collegezalen, gedurende 2 jaar. De geest van den afval openbaart zich echter al meer en meer, zoodat ten slotte tegen hem officieel wordt ge waarschuwd, zoodat nog slechts één of twee studenten zich voor een volgend semester aanmelden1. Nu openbaart hij zich zooals hij geleidelijk geworden is. De groote gaven van zijn vernuft die nen hem zich te openbaren als de fel ste bestrijder van het Christendom. Zeer vele boeken worden door hem ge schreven, op zeer korten termijn. Lang zamerhand schijnt hij de overspanning te- naderen en gaat hij lijden aan een soort hoogmoedswaanzin. Reeds hij z'h eerste boek wordt hij door den één hoogelijk geroemd en vereerd en door den ander verdoemd. 10 jaar lang is zijn geest in nevelen gehuld en is hij volslagen krankzinnig geweest, om op 20 Augustus 1897 het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen. Voor zooverre er van een leer van N. gesproken kan worden, verdeelt spr. het menschdom in twee groepen: hee ren en slaven; ieder met z'n moraal. Het Christendom wordt door hem al- lervreeselijkst bestreden en bekampt; de vooraanstaande, toonaangevende menschen belacht en bespot hij; zelfs Bijbelsche figuren zijn niet veilig voor zijn schamperen spot. Alleen voor den persoon van den Heere Jezus heeft hij steeds eenige reserve. De rust van het Christendom is hem een ergernis, als mede naastenhulp enz» Laat ieder zich zelf helpen; wie dit niet kan, wie zich zelf niet kan opheffen tot iets groots, brenge zichzelf om en de omstanders moeten daar een handje bij helpen. Vooral is hij gram over Chr. medelij den. Geen woorden zijn erg genoeg om uit te spreken hoe hij dat veracht. Hij beschouwt het Christendom van zijn tijd te leven onder de moraal der sla ven; -dat moet weer worden omgewerkt tot de Heeren-moraal en dan zal ge leidelijk weg de ..Übermensch" ont<- staan. vrij van alle banden, die zich zal moeten kunnen uitleven als een wild dier; moord en doodslag zullen moeten beschouwd kunnen worden als een studentengrap en de mensch zal moeten vrij zijn van alle banden. 'Welbewust heeft hij zich getracht in de rol van den Anti-Christ in te leven en dit heeft hem tén slotte gebroken en deed hem ondergaan in den zwar ten nacht van volslagen verstandsver bijstering. Na de pauze begint spr. zijn critiek met de opmerking dat N. de groote fout heeft begaan, de tekortkomingen van eenige Christenen aan te merken als de fouten van het Christendom. Het z.g. medelijden van sommige Chris tenen is inderdaad niet anders dan erbarmelijke zelfzucht; doch niet het medelijden zooals ons de Schrift dat leert, en het dus door het Christendom moet worden beoefend. Immers het medelijden volgens de Schrift, zal blij ken te zijn de decimator en niet de multiplicator van het lijden. Hoe moeten de zwakken uit den weg geruimd? Mag de arts daar dus niet hij worden toegelaten? Als aan de leer van N. was gevolg gegeven, dan zou den ook Kant en Goethe vóór hun tijd zijn verdwenen, en had men zelfs ook N.'s eigen leven minstens met 1015 jaar moeten bekorten! N. schildert het Christendom als levenknottend en weliswaar geven de middel-eeuwen hem gelijk als we het leven van een deel Christenen gade slaan. b.v. in kloosters, maar dat was niet het Christendom. Het Christendom staat in het teeken van leven en strijd. N. en het Christendom kunnen nooit verzoend worden; terwijl de eerste als hoogste goed stelt den „Übermensch", zich uitlevend in allerlei zonden en uit spattingen, is als eerste eisch van het Christendom aan te merken, de mensch met het door God geschonken Geestesleven, een onpeilbare kloof! Als N.'s wensch ware gekomen, dan zouden wij zijn terug gevallen tot Let barbarisme van vóór 20 eeuwen-, als het Christendom in al zijn consequen ties door heel hét menschdom zou kunnen worden aanvaard dan zouden wij een harmonisch geheel beleven, als b.v. in de sterrenwereld. N.'s aanslag op het Christendom is, Gode zij dank. volkomen mislukt, hoe wel hij in Duitsehlan'd in zijn tijd voor vele menschen ten val is geweest. Maar God's Koninkrijk staat. Hij is in het midden van haar, het zal niet wankelen De vergadering werd door den spre ker met dankzegging gesloten, nadat de Voorzitter hem dank had gebracht en eenige waardeerende woorden had gewijd aan de nagedachtenis van den heer Penning, die voor hedenavond op ons programma stond; thans is hij niet meer en de Heere heeft hem rust ge geven* van zijn arbeid, Gisteren werd het duizendste pand aangesloten aan het Gem. Water leidingbedrijf; het was het woonhuis van1 den heer C. van Vrijberghe de Co- ningh. Voorwaar een schitterend resultaat. Het is te hoopen dat de andere dorpen aan Lisse een voorbeeld zullen nemen, want met een variant op het spreek woord: „Hoe meer zieltjes enz. zou men hier kunnen zeggen: „Hoe meer aansluitingen, hoe goedkooper tarie ven." Denkt daar vooral aan, inwoners van Hillegom, Sassenheim en War mond NOORDWIJK BINNEN. Het zoontje van B. te Noordwijk aan Zee, had terwm hij van een wagen spreng, het ongeluk door een auto te gegrepen. Het jongetje werd nog al aan het hoofd verwond. Nabij Dokter H. vei bonden te zijn, kon hij naar huis teru»- keeren. RIJNSBURG Bij een steeds grooter wordende* aanvoer blijven de prijzen der getrok ken tulpen hoog en de vraag goed. Het is vooral de vraag in het buitenland, voor namelijk Engeland, die het trekkersbe- drnf dit seizoen goed loonend doet zijn. Ook de handelaren' profiteeren natuur lijk van een vluggen handel. Een slappen handel geeft als regel ook weini® baten, en „wat heeft men aan een handel waai geen winst aan zit". De levendigheid leidt er toe dat men, ook wat de verzen ding betreft, steeds zoekt naar een bete re en vluggere verzending De snel ste verzending is dan wel die, welke al door eenige handelaren alhier, n.l. de firma's B. v. Delft Azn., H. Jungerius. J. de Koning, Gebr. Zandbergen, J.Zana bergen, P. v. lterson, A. Zandbergen, wordt toegepast en wel per vliegtuig van de* K. L. M. De firma D. Kersken en Co. Intern, expediteurs te Amsterdam, za gen de groote beteekenis voor de blo-ar menhandel in deze verzending in en ves tigden een agentschap bg den heer TL Coster. Het wordt dus in alle opzichten vergemakkelijkt en het resultaat is prach tig. Bloemen 's moreens eeveild waren namiddag te half vier reeds te Londen, nog eerder dus dan dat de binnenlanu- sche afnemer deze ontvangt. En vooral als het voorjaar wordt en het zonnetje krijgt kracht, zal het neg van grooter ba- teekenis blijken omdat dan^de bloemen toch versch aankomen. Hier volgen nog eenige prijzen per ico voor ie soort: La Reine 55,80, Cramoisie Brillant 33,30, Gele Prins 6,406,50, Rose Gris cle Lin 4,80 5,20, Pelikaan 6,807, Cullinan 5,3°— 5,50, Prins van Oostenrijk 5,80—6,50, Couronne dr Or 6,807,70, Murillo6,4o 6,80,Prosperity 5,506,10, Herman Shlegel 4,40, William Copland 6,50— 6,90, Bartigon 99,50, Farncombe San ders 8,90. Ons bericht betreffende de tulpen bollen van den heer Nic. Zandbergen alhier, eischt in zooverre rectificatie, dat door den heer C. Vianen niet zrjn gekocht 25 kistjes, maar 250 nieuwe ecorten. De prijs hiervoor was geen f3000, maar 13700. De prijs van de melk is met 1 et. per liter verlaagd. De melk kost thans 15 ct. per liter. VOORSCHOTEN Dinsdagavond hield de afd. van de S. D. A. P. alhier, een openbare propa ganda vergadering met vrij debat, waar als spreker optrad de heer G. J. Selier van Rotterdam. Als onderwerp was op- tegeven: „Oorlog op bevel of vrede door et Socialisme". Zooalas te verwachten was, bedoelde de rede te zijn een betoog ten gunste van eenzijdige ontwapening. De spreker was echter wel zoo voorzichtig, meer over algemeens internationale ontwape ning als vervulling van het streven dergenen die de a.lgerÉ?ene wereldvrdó be.oogen, te spreken dan over natio nale ontwapening. Spr. toonde zich ultra- anti-militairist, en gaf als oorzaak van de laatste en mogelijk nog volgende oor logen op, het stelsel van „productie om winst" inplaats van zcoah de socialis ten zouden willen, „productie naar be hoefte". De spr. gaf blijk meer interna tionaal dan nationaal te zijn aangelegd. Hij acht het onmogelijk ons land te ver dedigen. Oorlog, zegt spr., krijgen we door de Duymaar van Twisten in cn bui ten ons land. Hij erkent, dat de buiten landsche partrjgenooten dit veel minder sterk naar voren brengen dan do S. D. A. P. dat in- ons land doet. maar verzuimt daarvan de reden op te geven. Het „kapitalisme" krijgt natuurlijk de schuld van alles, en is ook de oorzaak dat op bevel oorlog wordt gevoerd Vcnr het debat gaf zich 01 de heer van Frankenhuizen van Den Haag. Sur. geivcelde z:ch teleurgesteld omcPt "hij weinig of geen princpe had_ gevonden in de rede van den heer Selier. De heer v. Fr. zegt dat de gruwel en da ellende van den oorlog nimmer te zwart kunnen werden geteekend ,maar hg had gehoopt dat de spreker zou zgn te vd1 de'getrek ken tegen het defensiep'an der A.-Tv. Partij: het schijnt dat de spreker daar veer niet den moed had. De spr. heeft volgens de heer v. Fr. gevochten tegen windmolens. Hij heeft steeds gesproken over het militairisme alsof dat in ons land bestond, maar daarin was de spreker geheel mis'. In Spanje en Portu. teal heerscht momenteel het militairisme, d.i. een militaire kliek die naar het be wind grijpt. Men moet de menschen niet trachten het dwaze begrip bij te^ bren gen, dat in Nederland hst militairismc heerscht. Het A.-R. defensieprogram houdt rekening mét het historisch gewoi dene, maar met de historie rekent de S. D. A. P. niet. Verder gelooft ze niet in Gods bssteï, volgens hetwelk het mensch dom uiteenvalt in verschillende volkeren Het internationalistische streven is een zwakke, maar vruchtelooze poging om de geschiedenis bij den torenbouw van Ba bel ongedaan te maken. Als wij graag propageeren voor de vredesidee, en we met hart en ziel alles willen doen om het leven van de men schen en volken onderling dragelijk ta maken, mogen we daaraan niet het mo tief ontleenen om ons volk weerloos te maken. Als de overheid haar Goddelijk gezag handhaaft, handelt ze niet müitai- ristiseh. Maar hierin_ zullen de socialis ten ons nimmer begrijpen, want tusscnen ons en hen ligt het gezag dat voor ons de Bijbel heeft. Inconsequent is de S. D. A. P. als za propaganda maakt voor de ontwapening en 'daarnaast niet ophoudt te prediken den klassenstrijd, niet ophoudt te pre diken den strijd op leven en dood tus- schen de bezitloozen en de bezitters. In ternationaal wil men de vrede, een loffe lijk streven, nationaal zou men niet te rugdeinzen vcor het ontketenen van den /burgeroorlog. De voorspelling van Christus dat men zal hooren van oorlogen en geruchten van oorlogen, zal waar blijven tot het einde der dagen. Het is echter christen- roeping *en christenplicht te streven naar vrede door recht; ook de volke renbond kan daarin zeer nuttig werk verrichten, en heeft den steun van de A.-R. Partij. De zonae echter, die woont in 'de harten aller volkeren, is de diepste ooi- zaak van alle ©lillende, ook en niet hei minst, van den oorlog, en daarom zal het oordeel over hen die zich hebben schul dig gemaakt aan het onstaan hiervan, vreeselijk zgn. De christen aanvaardt dat. Hij weet dat op deze aarde het steedsonvol maakt zal big ven, en weet dat de heei- lijke toekomststaat die het socialisme in deze bedeeling zou willen scheppen, •een utopie is. Voorden christen ligt de toekomststaat in de eeuwigheid. En nu noemt men dat in socialistische kringen wel fJhet trekken van een wissel op de eeuwigheid, maar spr. vraagt wat het meest verkieselijk is. de onzekerheid van het toekomstbeeld der S. D. A. P., of deze wissel op de eeuwigheid. Verder wat betreft de strijd voor ont wapening, in den eerstkomenden oorlog zullen even goed als in de vorige de so cialisten der verschillende naties weer tegen over elkaar staan. Verder citeerde cle heer van Frankenhuizen verschillen de uitspraken van bekende portggenoo ten van den heer Selier, o.a. het woord van Troelstra, die zeidePogingen tot ontwapening zal en kan een mooi pro paganciapunt worden ,maar er is niets mee te bereiken. De heer Selier weer het woord verkre gen hebbende, meende niet beter te kun nen doen dan de H. Schrift zoo hij meen de, uit te spelen tegen de christelijke partijen in het algeimeen{ waarmee hij zelfs in het laatst van zijn betoog den heer Simon Maas en diens partij bètroiL Als steeds ,als de S. D. A. P. den Bijbel gaat gebruiken, liep ook dit weer uit op misbruik. Zoo vroeg b.v. de spre ker te bewijzen uit de Schrift,'of Elz33 Lotharingen' bii Duitschland .dan wel bij Frankrijk hoort. Verder citeerde hij uit Corinthe: „Gij zijt duur gekocht, zoo wordt geen dienstknecht des menschen' en dan natuurlijk: „Gij zult niet dood slaan'Verder he weert de spr. dat de klassenstrijd alleen maar aanvaard wordtniet gewekt door het socialisme. Na nog de A.-R. Partii te hebben be schuldigd van oppervlakkigheid, en een echimpschot in de richting van Colijn, dringt spr. aan op andere par tij inde ai ling, niet gegrohd op geloof of cngelooi, maar op het verschil tusscehn socialisme en kapitalisme, tusschen bezitters en bezitlcozen. Hierna werd geen gelegenheid gegeven aan den debater voor verdere verdedi ging. Door C. H. v. Santen werd bij de politie aangifte gedaan, dat door hon den één zijner schapen was verscheurd. Land- en Tuinbouw. DE BEVAREN VAN DEZEN TÏJD. Elke tijd heeft zoo zijn gevaren. Als in Mei de eerste warme dagen komen, kan men er zeker van zijn, in de cou ranten te lezen, dat hier en daar weer menschen bij het baden zijn verdron ken. Als .het in het najaar een paar nachten een beetje heeft gevroren, kun nen de bladen weer een rubriek inrich ten onder het hoofd „Verdronken". Als in den zomer d© temperatuur stijgt boven het gewone peil, zijn er al spoedig weer menschen. die daar last van krijgen, en enkelen moeten liet met den dood bekoopen. Als de stormwind giert door bosch en vel den, maar niet het minst op de groote wateren, clan kost het dikwijls vele menschenlevens. Als het op een avond bijzonder donker en nevelig is, dan mankeert het niet aan d© noodig© aan rijdingen en ander© verkeersongeluk ken. Op het terrein van de veehouderij, waar we met dit praatje toch weer moeten terecht komen, weten we dat in den tijd van veel veeverplaatsing, d.i. in het Voor- en najaar, het gevaar voor besmettelijke ziekten zeer toe neemt, met name van het zoo gevrees de mond- en klauwzeer. We weten ook, meest wel bij erva ring, dat de koude voor- en najaarstijd voor het ontstaan van de gevreesde kopziekte, uitermate bevorderdijk schijnt te zijn. Een ander gevaar, dat niet zoo op valt, maar op menige stal vee van fu neste invloed is geweest is éigen aan dezen tijd en een paar volgend© maan den. Een groot aantal veefokkers toch, zal over eenigen tijd noodig hebben 'n mannelijk dier, een stier voer de be vruchting van zijn koeien. Enkele ver- vooruitzienden onder hen hebben zich in den loop van het voorbijzljnde jaar reeds hiervan voorzien. Die hebben dat op hun gemak kunnen doen; was het deze week niet, dan is het over een maand ook nog vroeg genoeg. Maar zooveel tijd is er nu niet meer over. Hoogstens tot Mei, en het koopen van zoo'n dier kan in 5 minuten gebeu ren. Het koopen wel, maar niet het opzoeken ervan. Wie met Mei een stier noodig heeft, doet zeer verstandig, daar nu al eens met zijn koopman over te spreken, en hem op t© dragen uit te zien naar iets geschikts voor hem. Men kan dan meteen de eischen mee- deelen die men stelt, en dan weet U dat er aan gewerkt wordt. Men kan natuurlijk rechtstreeks contact zoeken met de fokkers en zeiven gaan zien. Hierbij bewijst niet zelden het vakblad goede diensten. Het gevaar is maar, dat men te laat voor dit zoo gewichtige werk in actie komt, want dan kan men niet meer krijgen wat men graag zou willen, of noodig zou moeten hebben, maar moet zich tevreden stellen met wat er dan nog wordt aangeboden. Stel U voor da.t Uw fokkerij behoefte heeft aan een stier van een moe dei- met hoog vetgehalte, wat worden er dan een groote hoop aangeboden, die voor U ongeschikt zijn. Stel, U moet noodig een diepe gezonken, liefst wat breed© stier hebben bij Uw koeien, dl© langzamerhand, door den invloed van- vorige stieren wat smal en hoog zijn geworden, wat is Uw keuze dan be perkt, veel te beperkt om het maar op de laatste maand aan te laten komen. Stel, ge hebt beslist voor alles noodig een stier met goede zware beenen, wat is het dan gevaarlijk om te wachten tot het laatste; de kans wordt groot, dat U niet de gewenschte meer zult vinden. Dat zijn de gevaren van> onzen tijd die den veefokker bedreigen, en ik acht het niet meer dan mijn plicht hen daarop opmerkzaam te maken. J. W. BAKKER. INGEZONDEN. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) f Hooggeacht© Redactie, Naar aanleiding van Uw driestar artikel „De doodstraf in1 Indië" vraag ik U, mij een plaatsje in Uw blad af te staan. Bij voorbaat mijn dank. U schreef inzake de veroordeelde communistische moordenaars dat, wan neer de Rechter, na grondige bestudee ring van de voorgebrachte misdaad, deze wettig en overtuigend, bewezen acht en meent, de doodstraf daarop te moeten doen volgen, de G.-G. zich ter dege moet bedenken, alvorens „uit gunst" die straf te veranderen1. Wanneer U verder spreekt over „de Oostersche booswichtenziel" herhaalt U, dat de G.-G. uit gunst de doodvon nissen wijzigt. Het Soer. Hbld. herinnert aan de juiste beteekenis van' het gratie-insti tuut en beweert terecht dat gratie geen gunstbetoon is van den Landvoogd, zooals men nog vaak wil gelooven. „Het is een publiek recht, dat in het algemeen belang wordt uitgeoefend en berust op de overweging, dat de hoogste rechtvaardigheid in bijzondere omstandigheden somtijds afwijkingen vereischt van den meest juisten al- gemeenen rechtsregel en de meest zui vere toepassing daarvan". (De Louter). Verder schrijft U dat de G.-G. Fock in het geheele tijdvak van zijn bestuur voor alle ter dood veroordeelden, de doodstraf veranderde in gevangenis straf. U spreekt over „alle" ter dood ver oordeelden en men zou daardoor den indruk krijgen dat de vroegere land voogd vele malen een doodstraf deed vervangen door gevangenisstraf. 1)0 n G.-G. Fock is slechts één der gelijk geval uit zijn regeeringsperiode bekend, t© oordeeien naar een onder houd, dat de hoofdredacteur van de „Indische Post" met Z.Ex. had, en waarbij deze o.a. verklaarde: „Het vraagstuk van het toepassen der doodstraf is een uiterst moeilijk voor een bestuurder, die door zijn hand teekening een doodvonnis heeft te bekrachtigen of van zijn recht van gratie gebruik kan maken. Gedurende mijn Indische ambtelijke period© heeft dit geval zich slechts éénmaal voorge-, daan". Z.Ex. doelt hierbij op het geval, waarbij het doodvonnis van een jeug dig mooordenaar te Soerabaja bem ter teekening was voorgelegd. Een andere dame heeft toen op welsprekendè wijze voor het leven van den jongen moor denaar gepleit, waarbij zij de G.-G. kont aantoonen, dat demogelijkheid groot was. dat de levenslange gevangenis straf, welke de terechtstelling verving, stellig van invloed zou zijn om den moordenaar tot inkeer te brengen. Hiermede is, meen ik, op twee vrij algemeen verbreide onjuistheden ge wezen. T. G. W. Naar aanleiding van deze rechtzet ting merken wij op, dat ons bekend is, dat men het zoo voorstelt alsof de gratieverlening- een hoogste rechts middel is. Toch gelooven wij, hoezeer ook erkennende, dat het als zoodanig oen gunstige werking kan hebben, dat het in de praktijk langzamerhand een gunst geworden is, zij het ook een gunstbetoon met rechtsgrond. Het in terview van den Hoofdredacteur van de Indische Post was ons bekend, maar ook dat reeds kort daarna er op ge wezen is dat de gewezen Landvoogd zich dan toch zeker vergiste. Ook wij meeren dat het geval van den veroor- deelde te Soerabaia niet alleen staat en dat meer gevallen zich in die be stuursperiode hebben voorgedaan. Mocht dit niet zoo zijn en de heeï Fock herinnert zich dat het best© dan nemen wij gaarne dat woord „alle terug. Het maakt geen noemenswaard verschil. red. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BURGERDIJK,15 v. R'dam te New York. NARENTA, Vancouver n. R'dam 12 te Porti. (O.) DRECITTDIJK, 14 v. Vancouver n. Rot terdam. MAASDAM, R'dam n. New-Orleans 10 (4 n.m.) te Antwerpen. NOORDERDIJK, Vancouver n. R'dam via Londen was 15 (10.53 v.m.) in ciraadlooze verbinding niet Land's End. WESTERDIJK, New-York n. R'dam 14 (12 's midd.) 650 mijl W. v. Scilly. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN (thuisr.) 16 te Durban HEEMSKERK (uitr.) 15 v. Delagoabaai JAGERSFONTEIN (thuisr.) 16 te Rott. BILLITON (thuisr.) 14 v. Dar-es-Sa- laam. SPRINGFONTEIN (uitr.) 15 te Zanzi bar. RIEKERK, 15 v. Antwerpen n. A'dam. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. KILSTROOM (uitr.) 14 v. Bordeaux. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GAASTERLAND (thuisr. p. 15 Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER (thuisr.) p. 15 Gibraltar. INSULINDE. 16 v. Batavia n. R'dam. BANDOENG, (uitr.) p. 16 Finisterre. SOEKABOEMI (uitr.) 15 v. Port Said. MODJOKERTO (thuisr.) p. 15 Perim. MERAUKE (uitr.) 16 te Port Said. MEDAN (uitr.) 16 te Antwerpen. INDRAPOERA) (thuisr.) 16 (5* n.m.V TERNATE, 16 (v.m.) v. Batavia te R'dam. SLAMAT (uitr.) 15 (5 n.m.) v. Tanger. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. REMBRANDT (thuisr.) 14 v. Sabang. J. P. CORN (uitr.) 15 v. IJmuiden. SAPAROEA (uitr.) 15 te Batavia. SALAWATI (uitr.) 14 te Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6