Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS, 1 Belanorijksle nieuws in dit Nummer. 7d9 JAARGANG DONDERDAG 17 FEBRUARI 1927 NUMMER 20471 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Groote en kleine gemeenten De Tweede Kamer heeft gisteren weer een wetsvoorstel tot wijziging van gemeentegrenzen aangenomen. Haarlem zal worden uitgebreid met een deel van Bloemendaal en Heem stede aan de West- en Zuidzijde en met Spaarndam en Schoten in het Oosten. Deze beslissing was te verwachten* Niet ontkend kon worden dat Haar lem uitbreiding behoeft en dat de fo rensen-kwestie te Haarlem wel heel pijnlijk is. Tegenover het magere Scho ten en Spaarndam, dat natuurlijke uit groei voldoende zou gewaarborgd heb ben, werd in dit geval voldoening ge schonken door bijtrekking van ge deelten van Heemstede en Bloemen daal. Dit motief, gezond voor Haarlem, was niettemin als zoodanig niet sym pathiek. Het is zeer de vraag of de uiterste noodzaak, waarop teirecht reeds Dinsdag in de Kamer gewezen werd, hier aanwezig was. Naai^ onze meening had de Minister breeder deze noodzaak moeten aantoo- nen. De Kamer heeft gepoogd om door het systeem van geven en nemen nog wat af te knibbelen. Verschillende amen dementen waren ingediend om de gren zen nog te wijzigen. Dit lijkt ons altijd een bedenkelijk iets. Hoe moeilijk -het is om een na tuurlijke grens vast te leggen weet ieder, die dat al eens bij de hand heeft gehad. Daarom is het onjuist om in een amendement die grens te willen verleggen. Ook zal in het algemeen die grens maar weinig verschil maken. Is een maal over het principe beslist, dan is de grens van ondergeschikt belang. Hier brachten deze amendementen nog het nadeel dat de aandacht van de hoofdzaak werd afgeleid. De dag van gisteren heeft weer ge leerd dat men den aandrang van de groote stad een tijdlang weerstaan kan, maar dat op den duur de rand gemeenten toch zullen worden opge slokt. STADSNIEUWS. gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 21 Februari, des namid dags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Directeur der Gemeentelijke Bank van Leening. 2. Benoeming van een leeraar in de lichamelijke oefening aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 3. Benoeming van een tijdelijk leer aar in de Scheikunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen (ursus. 4. Voorstel tot verhuring van het grasgewas op bermen en open gronden langs den Haarlemmertrekvaartweg en van het rietgewas in de Haarlem- niertrekvaart. 5. Voorstel tot verhuring van de per- ceelen weiland, Kad. bekend gemeen te Leiden, Sectie K Nis, 34 en 35, beide ged., aan j. Roeloffs. 6. Voorstel: a. tot ontbinding van de huurover eenkomst met de Vereeniging van Leidsche Notarissen, betreffende het z.g. Notarishuis aan den Burcht; b. tot verhuring van het sub a. be doeld gebouw aan A. Backer. 7. Praeadvies op het schrijven van D. Roggeveen, cm eenige schilderijen in bruikleen af te staan aan het Ste delijk Museum „De Lakenhal 8. Voorstel tot onderhandsche op dracht van het uitvoeren der beton en gewapend betonwerken met bijbe- hoorende grondwerken, ten behoeve van de uitbreiding van de paviljoens E en E1 voor onrustige mannen en vrouwen op het terrein van „Ende geest", aan de N.V. Breda'sche Beton- Maatschappij v.h. H. Vriens te Breda. 9. Voorstel tot vaststelling van een 2-tal plannen tot gedeeltelijke her ziening van het uitbreidingsplan der gemeente. 10. Voorstel tot ruiling met de Leid sche Bouw-Maatsehappij van een ge deelte berm langs de Poelwetering Sectie L no. 534 ged. tegen een strook grond aan den Rijnsburgerweg, Sectie L nis. 905, 1116 en 1117, alle ged. 11. Voorstel tot aankoop van een ge deelte tuin hoek Stille Rijn en Stille Mare, Sectie H no. 2940 ged. en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigdc gelden. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de ver- bieeding van de Morschpoortbrug en BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 de verbetering van den toegang lot die brug met bijkomende werken. 13. Voorstel in zake de vaststelling van het voorschot op de vergoeding voor het jaar 1927, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, aan de besturen van verschillende bijzonde re scholen uit te keeren. 14; Voorstel inzake de aanschaffing van gymnastiektoestellen ten behoeve van de bijzondere scholen aan de Stad houderslaan, aan het Rapenburg No. 48, aan den Heerensingel No 27, aan de Haarlemmerstraat No. 32 en aan de Van der Werffstraat Nis. 98100 en tot beschikbaarstelling van de daar vooribenoodigde gelden. 15. Voorstel inzake het verleenen van medewerking en de beschikbaar stelling van gelden ton behoeve van het inrichten van de speelplaat? der school aan de Stadhouderslaan van de Vereeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag, tot terrein voor 't gevei. van onderwijs in licha melijke oefening. 16. Praeadvies op het verzoek van een drietal Radio-vereenigingen, om wijziging van de verordening van 8 Augustüs 1921 (Gem.blad No. 14), re gelende de heffing van eene plaatselij ke belasting voor het gebruik van open hare gemeentewerken. 17. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van verschil lende onbewoonbaar verklaarde wo ningen. 18. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem.blad no. 43), regelende de samensteling van de bureaux van Ge meentewerken, van den Gemeentelij ken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht. 19. Voorstel inzake den verkoop aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen van een terrein gelegen ten noorden van den Morschweg, nabij de Paul Krugerstraat en de verstrekking van een uit 's Rijks kas- te ontvangen wo ningvoorschot aan die vereeniging ten behoeve van den bouw van 30 een gezinswoningen en 71 beneden en 73 bovenwoningen op dat terrein, tevens praeadvies op een adres van de wo- ningbouwvereeniging Eensgezindheid om een terrein aan de Munnikenstr. te bestemmen voor de door haar uit te voeren woningbouwplannen. a.-r. kies vereeniging. Gisteravond hield de Antirevolutio naire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", in het gebouw Prediker, Jan Vossensteeg, haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Kuyper, opent met gebed, leest Ps. 127, waarna gezon gen wordt Ps. 68 vs. 1. In zijn geestig openingswoord wijst de voorzitter, de rol van Minister van Buitenl. Zaken vervullende, tegenover die van Minister van Binnenl. Zaken door den secretaris en van Financiën door den penningmeester, er op, dat de verhoudingen met buitenlandsche mo gendheden niet van vriendschappelij- k©n aard zijn, maar dat integendeel een oorlog voor de deur staat. Vervolgens schildert hij den komen den strijd. Wekt hij op tot ernstigen strijd, niet om den strijd op zichzelf, maar omdat het bittere noodzaak is. Ook hierin moeten wij onzen Koning dienen om eenmaal de kroon der over winning te behalen. De notulen en de jaarverslagen van secretaris en penningmeester zijn daar na de gewone werkzaamheden. Als bestuursleden worden herkozen de heeren Lambooy, Kuperus en Mr. van def Tas. Ingekomen is een bericht van den heer Mulder, raadslid en wethouder, dat hij zich bij de komend© gemeente raadsverkiezing niet meer beschikbaar stelt. Bij monde van den voorzJter wordt, met hoorbare instemming der verga dering, den heer Mulder dank gebracht voor het vele door hem in den Raad verricht. Daarna komt de hoofdwerkzaam heid van den avond: de samenstelling van1 een. groslijst voor candidaten voor den Gemeenteraad. Het' bestuur heeft een elftal namen; uit de vergadering worden daaraan nog 7 namen toege voegd. Na grondige overweging van eiken naam, wordt deze groslijst vastgesteld. In alphabetische volgorde zou deze luiden. P. Bopt, H. Buurman. F. Eikerbout, J. G. van Es, T. S. Go$linga, D. HuT- nink, B. J. Huurman J. Karstens. Mr. P. G. Knibbe, Tj. Kuipers, A. B. Mul der, J. P. Mulder, D. Parmentier, A. J. Schoheveld, J. van der Steen, Mr. F. H. van der Tas en K. Wielenga Ezn. Over de keuze daaruit van een tien tal candidaten, en de plaats door ieder dezer tien in te nemen, zal een volgen de vergadering beslissen. Om des tijds wille wordt de bespre king van het program van actie ook tot die vergadering uitgesteld. Nadat een paar opmerkingen bij de rondvraag zijn behandeld, wordt de vergadering gesloten. De heer Goslinga gaa-t voor in dankzegging. i DUBBEL MANNEN-KWARTET „INTER NOS". Naast het belangrijke succes, het welk ..Inter Nos"' vorige week behaal de, heeft liet thans een nieuw resul taat te boeken, van geheel andere strekking. D© Haagsche componist A. Werner, met wiens compositie „Serenade" door „Inter Nos" de eereprijs en directeurs- prijs werd behaald, heeft, uit erken ning voor deze bijzondere prestatie, zijn nieuwste compositie „vriendschap pelijk opgedragen aan het Dubbel Man-- nenkwartet „Inter Nos" en zijn direc teur den beer D. van Wouw". „In+er Nos" heeft deze vereerende opdracht dankbaar aanvaard. De eerste uitvoering daarvan1 zal binnenkort „Inter Nos" in Den Haag worden ge geven. Van verschillende zijden, zoowel hier ter stede als uit andere plaatsen ontvangt „Inter Nos" uitnoodigingen om op t© treden. Eenige daarvan zijn bereids aanvaard. N.V. SCHEEPSBOUW EN REPARA- TIEWERF ,BE HOOP", v.h. GEBR. BOOT. Den 16den April a.s. hoopt d© N.V. Scheepsbouw en Reparatiewerf „De Hoop", v.h. Gebr. Boot alhier, haar 50- jarig bestaan te herdenken. In 1877 werd deze in heel de indus triewereld bekende Scheepsbouwerij op een terrein, gelegen in de Waard te Leiderdorp, dopr wijlen den heer J a c. Boot opgericht. In 1884 trad de thans nog in leven zijnde heer P. B o o t als medefirmant op en werd 't bedrijf onder den firma naam Gebr. Boot voortgezet. In 1920 werd de zaak omgezet in een Naamlooz© Vennootschap en tra den al9 directeuren op de heeren Ph. Boot Jacz. en P. Boot Jr. Gedurende deze halve eeuw is deze scheepsbouwerij tot grooten bloei ge komen. Wie de vroegere scheepswerf in de Waard, vergelijkt met de thans in gebruik zijnd© terreinen aan de Zijl waarheen het bedrijf in den loop der jaren werd verplaatst, staat verwon derd over de ontwikkeling welke deze tak van industrie in de voorbije halve eeuw heeft ondergaan. Omtrent de herdenking van het a.9. jubileum kunnen we nog geen mede- deelingen doen, maar meenen toch te weten dat de dag van' 16 April niet onopgemerkt zal voorbijgaan. COMITé VOOR WINTERLEZINGEN. A.s. Vrijdagavond 8 uur hoopt voor het bekende comité op te treden Ds. G. R. Kuyper van Den Haag. Het onder werp is zeer belangwekkend. Ds. Kuy per zal immers spreken over: „Hosea, de profeet van' de beleedigde liefde". Wij weten allen hoe moeilijk dit Bij belboek is, en deze profeet is een zeer bijzondere. Ieder, die belang stelt in d© H. Schrift-problemen, zal gaarne dezen bevoegden spreker hooren. Aan beveling is dus eigenlijk overbodig. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Tot ab-actis der Leidsche studenten is bij enkel© candidaatstelling gekozen de heer G. M. Bierman. Candidaat is gesteld voor quaestor de heer H. A. van der Valk. DE OUDE INWONERES VAN LEIDEN. Wij vermeldden kort geleden, dat de oudste, immers 96-jarige, inwoneres v. onze stad een gift had geschonken voor de Leidsche Hout. Naar ons ter oore kwam is er nog een oudere inwoneres van onze oude veste. De Wed. Stigter, wonende Oude Rijn, heeft n.l. den buitengewoon hoo gen leeftijd van 97 jaar bereikt. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Heden heeft de opening plaats ge had van de Heeren- en Dameskleerma kerij van1 de fa. van Z wieten Co. in het perceel Vischmarkt 5, waar voorheen de damesmodezaak van de dames Bruns en Akkerman gevestigd was. De fa. van Zwieten heeft te Rotter dam (Nieuwe Binnenweg 319) reeds een zaak op dit gebied, die zich in een steeds uitbreidende clientèle mag ver heugen, waaronder ook vele klanten van elders, een bewijs dat men tevre den is over het geleverde werk en het zijn kennissen en familieleden aanbe veelt. Ook hier ter 9tede heeft d© naam van Zwieten in deze branche een goeden klank en het is dan ook te verwachten dat de firma weldra in Leiden en om geving een uitgebreide clientèle te be dienen zal hebben. En dit zal wel niet te verwonderen zijn, want zij heeft een grooten voorraad stoffen van beste kwaliteit en tegen concurreerende prij zen. Het interieur der zaak, dat niet ver anderd behoefde te worden, biedt een prettigen aanblik jaebter en boven zijn d© werkplaatsen, want alles wordt op eigen ateliers vervaardigd. GASVERSTIKKING. De 85-jarige bewoonster van perceel Hooigracht 29 alhier, Mevr. v. Nooyen de Haas, is gisteren of hedennacht op di'o eve jvvijze om het leven gekomen. Reeds gisteren trok het de aandacht dat aan het hellen van bakker en melkboer geen- gehoor werd gegeven. Ook werd een kennis van haar, die gis termiddag aan d© deur was, niet open gedaan. Men schonk echter aan het ge val geen bijzondere aandacht, omdat Mevr. v. Nooyen de Haas, hoewel van hoogen leeftijd, in gezonden toestand verkeerde en af en toe nog wel eens uitging. Toen evenwel hedenmorgen op het herhaald bellen van oakker en melk boer weer geen gehoor kwam, werd door d© buren de hulp van de politie ingeroepen, die aan den» binnenkant de woning is binnengedrongen en di rect een vreeselijke gaslucht waarnam. Bij het binnentreden der kamer von den ze de oude juffrou»- dood voor het bed op den grond liggen. Vermoedelijk heeft zij bij het om draaien der gaskraan, deze niet vol doende afgesloten en is door gasver- stikking om het leven gekomen. Of dit reeds gisteren of hedennacht heeft plaats gehad, zal allicht door den Gem. Geneeskundigen Dienst moeten worden uitgemaakt. RUMOERIGE VERGADERING. Gisteravond is door de veilingver- eeniging de „Houtmarkters" in Zo merlust een vergadering gehouden, waar het nogal rumoerig is toegegaan De heer de Graaf, had een motie ingediend, die het bestuur weigerde direct in behandeling te nemen, wat tot gevolg had, dat de indiener zich hevig verzette. - Een groot tumult ontstond en men, dreigd ehandgemeen te worden, waar om net bestuur de politie opbelde omi den heer de Graaf te verwijderen. De politie deed toen de zaal ontrui men. WAARSCHUWING. Sinds een paar dagen gaan er in de stad een tweetal mannen rond, die ringen met steenen ten verkoop aan bieden. 't Zijn „echte" ringen met „echte" steenen, alleen men moet niet denken dat 't gouden ringen en edel stee nen zijn, want 't zijn slechts waarde- looze prullen. Men zij dus op zijn hoede en late zich niet beetnemen. Door den student S. is bij' de politie aangifte gedaan van de ont vreemding van zijn rijwiel', dat hii gis termiddag 4 uur, bij het laboratorium van het nieuwe ziekenhuis onbeheerd ha'd laten staan. Toen Mej. P. voor haar woning in 'de Parkstraat van haar rijwiel' stap> te, viel zij en kon niet meer opstaan. Het bleek, dat zij' haar rechterbeen had gebroken. Door den E. H. D. werd zij naar hefi Ac. Ziekenhuis vervoerd ter behande ling. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent eén rijwiel, dat on beheerd is blijven staan voor de Co- operatie „De Vooruit" in de Haar lemmerstraat. Het li/2-jarig kind K. C. R. is ten huizer zijner ouders gevallen en kwam op den rand van een lambrizeeringi terecht. Het bekwam een vrij ernstige hóofdwond en werd naar net Acad, ziekenhuis vervoerd. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin heef tmet ingang van 12 April 1927 tijdelijk benoemd tot hofdame van H. K. H. Prinses Juliana jkvr. A. M. baronesse Bentinck en be vorderd tot Kamerheer in buitengewo- nen dienst, ter beschikking van de Prinses, den Kamerjonker mr. J. C. baron Baud, referendaris ter Gemeen tesecretarie te 's-Gravenhage. Baron Baud zal met zijn gezin de villa Hoog Cate te Katwijk aan Zee betrekken gedurende het verblijf der Prinses aldaar. EEN DOOR ONGELUK VERVOLGD WETJE. Men maakt het Weekblad voor het Recht opmerkzaam op een leemte in Ihet eenige artikel van het wetje van 30 December j.l., tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 (volledige tandprothese). De daar in voorkomende strafbepaling gaat niet vergezeld van de vermelding, of het delict als misdrijf, dan wel als Gewone advertontiën per regel 2#/« cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief.7 Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Hei wetsontwerp tot grensnitbrel- ding van Haarlem is door de Tweede Kamer aangenomen. Buitenland. Een betooging der Christelijk-sooia- len te Weenen verboden. Tnsschen de Ver. Staten en Turkije is een voorloopige overeenkomst be reikt. President Cooiidge houdt vast aan zijn voorstel inzake de bewapening ter zee. een overtreding moet beschouwd wor den. Blijkens arrest van den Hoogen Raad van 6 Juni 1922, is in zoodanig geval geen bevoegde rechter aangewe zen en dus vervolging uitgesloten. We derom zullen dus de tandtechnici van een gemaakte fout kunnen profitee- ren, als niet snel dé wetgever ten twee den mal© corrigeerend optreedt. Nog een vergissing bevat het wetje, n.l. de verwijzing in het laatste lid naar „het vorige lid", heigeen zijn moet het derde lid. ZWAARTEKRACHTBEPALING TER ZEE. De ingenieur der Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, Dr. F. A. Vening Meinesz is, blijkens telegrafisch bericht, te Batavia terug gekomen van een tocht met Hr. Ms. onderzeeboot K. XIII, welke tocht on geveer 14 dagen heeft geduurd. Zij was ondernomen voor het onderzoek van de zwaartekracht boven de diepe trog, die zich in den Indischen Oceaan ten zuiden van Java uitstrekt. Dr. Vening Meinesz heeft 26 waarnemingen uit gevoerd, die ongetwijfeld van groote wetenschappelijke waarde zullen blij ken te zijn. Hiermede zijn de zwaartekracht-be palingen aan boord van de onderzee boot, die dr. Vening Meinesz in den Atlantischen Oceaan, de Cai'aibische zee, den Stillen Oceaan, de zeeën in. het Oosten van den Indischen Archi pel en nu het laatst in den Indischen Oceaan heeft uitgevoerd, afgeloopen. Hij heeft in totaal 155 uiaarnemingen verricht. Dr. Vening Meinesz zal 9 Maart a.s. met liet s.s. „Prinses Juliana" naar. Nederland terugkeeren en 10 April a.s. alhier aankomen. BELASTINGBETALING OP POST KANTOREN. Zijn wij wel ingelicht, zegt het Han delsblad, dan heeft het welslagen van de proef, die in de provincie Noord- Holland (uitgezonderd het Gooi) ge nomen is met belastingbetaling op de postkantoren, geleid tot de ernstige overweging, de gelegenheid daartoe in het geheele land open te stellen van 1 Juli af. UITOEFENING VAN DE GENEES KUNST. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer hetrefende liet wets ontwerp, houdende nadere voorschrif ten ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst, wordt de aneèning weer legd, als zou dit wetsontwerp „over bodig" zijn. De regeering acht de groote kracht van een wettelijke regeling, ter gedeel telijke vervanging van de bestaande zwakkere, die uit particulier initiatief geboren werd, noodzakelijk. Nadere overweging van het wetsontwerp heeft evenwél geleid tot de slotsom, dat de overeenkomst tusselien het bestaande en hetgeen wordt voorgesteld, moet worden uitgebreid en dat telkens, wan lieer het gaat om diep ingrijpende maatregelen als oplegging van boete, schorsing en ontzegging van de be voegdheid de praktijk uit te oefenen, het laatste woord moet zijn aan een rechterlijk college. Daarom is beroep op een gerechtshof, wanneer het gaat om een van de drie genoemde maat regelen, alsnog mogelijk gemaakt. De vraag of het niet wenschelijk is, dat de leden van de voorgestelde colleges worden bezoldigd, beantwoordt de re geering voorslhans ontkennend. DE REGEERING EN DE VACCINATIE De regeering heeft thans een nota van wijziging ingediend op het wets ontwerp, houdende voorzieningen te gen besmettelijke ziekten. Het wetsontwerp, zooals het tot nog toe luidde, bevatte ook bepalingen no pens de vaccinatie. Dit onderwerp ligt naar in de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, buiten de grenzen, die het zittend kabinet zich voor zijn werkzaamheden heeft gesteld. Daarom worden de artikelen, die op de vacci natie betrekking hebben geschrapt, en

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1