Will BE BLADEN ZESSEN. FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. Schoenmakerij L. VAN ESCH Wzn. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 FEBRUARI 1927 tionistische maatregelen, die van wei nig' profijt voor Antwerpen kunnen zijn, maar prikkelende stof zijn voor Rotterdam? Er is meer van dien aard," dat wij hier niet aan te duiden hebben. Slechts met zulk een verdrag zou den wij gerust en tevreden de toe komst te gemoet gaan en slechts zulk een verdrag gelicht uit de ver pestende en verstikkende atmosfeer van loensche knevelarij© waarin de Segers'en en de Hymans'en het van af den onzaligen aanvang gedom peld hebben, zou de vriendschap en de samenwerking tusschen Holland en Vlaanderen, tot een groot voor deel van onze geestelijke en stoffelij ke welvaart, bevorderen. China. De bolschewistische invloed iil Chi na, zoo eindigt een artikel van een In dische medewerker van De Maasbode, is hatuurlijk een heel bedenkelijk feit. Maar het is nog veel bedenkelijker, dat Christenen van China ïn naam van hun Christendom te velde kunnen gaan tegen de overheersching door een verhei den scht Westen, zonder gansch van de wijs te zijn, zonder op louter in beeldingen zich te laten drijven. Het is een riskant bedrijf, sympto men van ,,Untergang der Ahendlandes" aan te wijzen, de teekenen van het einde der Westersche macht en be schaving te willen duiden. Maar wan neer met eenige kans zoo'n teeken zou zijn vast te stellen, dan ware het dit: het Westen dat vanuit het Oosten de verwerkelijking der* Christelijke ge dachte moet leeren of óók Chris tenen van het Oosten die de heide nen vah het Westen voor God bescha men. Niemand kan zeggen, welke wen ding de Chineesclie verwikkeling bin nen afzienbaren tijd, misschien in1 een zeer nabije toekomst zal nemen. Maar wel is het te voelen en te tasten, dat in liet Oosten contra-krachten tegen het Westen in werking zijn gekomen1, die voortaan zullen doorwerken op het lot van heel de menschheid dat hier al leen een vooruitgang mogelijk is en geen teruggang tot de machtsverhou dingen van een kwart-eeuw geleden. Te voelen en te tasten is ook. ten spijt van kruisers en contingenten, die wor den afgezonden, ten spijt o$k van on derhandelingen, waarin' de heerscher van gisteren poogt te redden wat te redden valt, dat het vierde deel der menscheid evolueert naar een eenheid, een nationale samenvatting van zijn waarlijk geweldige vermogens en dat van nu af aan die evolutie zich vol trekt buiten het Westersch deel der menschheid en zijn invloedssfeer om. Naast dit vierde deel der menschheid wacht een ander vierde deel, óók met een duizenden jaren oude beschaving, óók vervuld van het vertrouwen dat een nieuwe tijd rijzende is. óók ge brand op zijn vrijheid, om zich in den grooten opgang aan te sluiten. Een op gang, die iederen dag van dit keerend getij in kan zetten wanneer maar een Feng, een Tsar, het geluk heeft van baas te worden. Of. zooals de voorspeling luidt, de Mongolen hun paarden zullen stallen in den Dom van Keulen? Het is al on zekerheid. Maar wèl wijzen de teekenen erop, dat wederom de kracht van Azië op ontladen staat, op ontladen over Eu ropa. Hoe dan ook. Over Europa, dat het geloof in God en in zichzelf verloren heeft, waaruit, d e gi'oote weerstandskracht geweken is, de kracht der cultuur. Over Europa, dat voos is ten doode toe. En het is in de zeer dichte nabijheid van Indonesië, in de zeer dichte nabij- heid dus van Nederland, dat de krach ten van Azië zich samentrekken. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te. Ca'dzand, toez., A. 'B. G. ten Kate te Hansweert. Aangenomen: Naar Durgerdam P. van Lelvveld, cand. te Dinther ini IN. Br. Bedankt: .Voor Zoelen, A. .Splinter te Lent bij' Nijmegen. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Katwijk aan Zee, |\Y. Esselink te Eindhoven, D. B. Ha jgenbeek te Ylaardingen en 1L. Kroes, te Ruinerwokl. 1 Beroepen: Te Den Ham (0.), J.J. Bouwman te Urk. Te Alphen a. cl. Rijn, J. H. A. Borch te Nijverdal. B edankt: Voor Hoorn, D. Ring' nalda te Leimuiden. Voor Baien- drecht, B. van Halsema te Ermelo; CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Rozenburg, P. Zwier te Papendrecht. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. .Ds. H. F. de Puy, Ned. Hervi. predikant te Cadzand zal 6 Maart vani zijn Gemeente afscheid nemen. Bevestiging en intrede te Lutterade zal plaats hebben op 12 Maart. Bevestiger is Ds. P. J. Molenaair van 's Gravenhage. Zondagavond heeft Ds. G. J, Breukelaar wegens verkregen eervol' emeritaat afscheid genomen van de Geref. Kerk te Surnuisterveen. met een predicatie over Pred. 11:12. Aan het einde werden de gebruike lijke toespraken gehouden. Ds. B. werd toegesproken door ouderling, v. d. Veen, die liet toe zingen Psalm 121:4 en door Ds. J. H. Kuiper van Drachten. Des morgens had Ds. B. afscheid! genomen van de Kerk van Opeinde (Groningerland.). Dr. J. G. UBBINK. De operatie, die Dr. J. G. Ubbinki Geref. predikant te Zevenhoven heeffi ondergaan, -is uitnemend geslaagd. DE KERK EN DE JEUGD. In de laafste vergadering van deni kerke raad der Geref. Kerk van Den. Haag-Oost, heeft Ds. J. Douma de aan dacht gevestigd op het droeve feit, dat zooveel jongelingen niet de vereeni- gingen bezoeken. De ouderlingen werden opgewekt bij het huisbezoek op deze aingen te wijzen. INGEBRUIKNEMING NIEUW KERK GEBOUW. Te Bergen (N. H.) zal Woensdag avond a.s."het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk worden in gebruik geno men. Ds. H. Meijer van Alkmaar zal den. eersten dienst leiden. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. De kerkeraad der Geref. Kerk van 's Gravenhage-Oost heeft een com missie benoemd, die bij voorkomende gevallen in verband met de moeilijk heden in de Geref. Kerken den kerke raad van advies zal hebben te dienen. Br. G. OORTKUY5. Zondag heeft Dr. G. Oorthuys, Ned. Herv. predikant te Amsterdam in de morgengodsdienstoefening in de We? terkërk een gedachtenisrede uitgespro ken, in verband met zijn 25-jarig ambtsi jubileum. D£\ O. hield een predicatie over Op. ,117 en 18. In een inleidend woord herdacht spr. in het kort zijn arbeid te Brakel. te Leiden, en nu de laatste 17 jaren te Amsterdam. In die laatste 17 jaren zijn innige banden tusschen de Gemeente er. spr. gelegd. Dat heeft de Gemeente spr. ook in deze dagen zoo duidelijk getoond door de vele bewijzen van liefde en toegenegenheid, welke zij ha ren leeraar heeft geschonken en daar voor betuigde Dr. Oorthuys de gemeen te zijn hartelijken dank. Spr. besloot zijn inleidend woord met te zeggen, dat hij ondanks veel tekort koming en gebrek steeds de gemeente den lof van den Heere Jezus heeft ge zongen en dit ook in zijn gedachtenisre de zal doen. Hierna hield Dr. Oorthuys zijn pre Idicatie. Nadat Dr. Oorthuys aan het einde van den dienst den zegen had uit gesproken, zong de gemeente, die in grooten getale was opgekomen, hem. toe Gezang 96 (eenigszins gewijzigd). LEGER DES HEILS. Generaal Booth, van het Leger des Heils, heeft thans bepaald, dat onze landgenoot J. W|. de Groot, die tot idusverre de leiding van het Zwitser TWEEDE BLAD. Het verdrag met België. De Birusselsche „Standaard" vat haar beschouwingen over het Ned.- Belgisch verdrag als volgt samen: Bondig saamgevat is de toestand dus als als volgt: In Nederland ageert éen klein, maar rumoerig deel der bevol king tegen het verdrag om economi sche bezwaren, die vooral uiting vin den te Rotterdam. Deze actie wordt fi nancieel krachtig ondersteund, terwijl voor brochures, vergaderingen en mo ties wordt gezorgd. Deze bedrijvigheid wordt meteen aangevuurd door de uitgeweken Belgi sche activisten, die met hun Neder- landsche vrienden, bet er vooral op toe leggen België een nederlaag te bezor gen'. Het belang van Vlaanderen, dat ze heel goed kennen, leggen ze het zwij gen op. Eerst moet hun haat gekoeld. Na verwerping van het verdrag zal er wel iets anders komen. Wat? Dat zegt niemand. Rotterdam rekent er intusschen op, dat het kanaal naar den Moerdijk dan begraven is. De activisten erkennen, dat het voor Antwerpen levenszaak is. En» zoo zitten de Rotterdamsche koop lieden, tegenstanders van Antwerpen in een schuitje met de Vlaamsche ac tivisten, tegenstanders van „België" en Vlaanderen incluis. In ons land wordt d© actie tegen het verdrag geleid door een paar nationa listen, die uit sympathie voor de naar Nederland uitgeweken activisten, om een „groot-nederlandsche gedachte" Waaromtrent ze erkennen, dat die nu nog niet bestaat en uit politieke be rekening, die op een nederlaag van Brussel en de minimalisten loert, ver werping van het verdrag voorstaan, al erkennen ze, zooals boven is aange stipt, dat Vlaanderen's belang er in hoogste made mede gemoeid is. „Ons Vaderland" heeft ons eens ge vraagd of wij van zin waren hara-kiri te plegen ten overstaan1 van het ver drag. Neen toch, maar zij, de natio nalisten, plegen die dwaze daad waar ze om de schim eener groot-nederland sche politieke entiteit, die ze door de aanvaarding van het verdrag met den dood bedreigd meenen, het mes in de aarzelende hand nemen! Want in cultureel en in economisch opzicht zou de aanvaarding van het verdrag tusschen Noord en Zuid een periode van vurige toenadering inlui den, welke voorzeker met uitsluiting van alle drijvers met 'particuliere be langen door alle "weldenkende Ne derlanders henoorden en bezuiden de grens in hun wederzijds belang dient te worden nagestreefd. Men bedenke dat dit de uiting is ,vdn het orgaan der Vlaamsche Demo- 1 cratische Katholieken in België. Eèn denkbeeld van Hezman Vos. In een tweetal hoofdartikelen in „de Schelde" van Zaterdag en Zondag, zoekt het Belgische kamerlid Herman Vos een goede oplossing voor de moei lijkheden hij de behandeling van' het Verdrag aan den dag gekomen: V Dit is zijn slotsom: De goede oplossing! Zij moet hier in bestaan, dat met behoud van de nieuwe RijnSchelde verbinding het verdrag wordt gesteld op de basis van reciprociteit. Want geen eerlijk en onvooringenomen waarnemer kan het loochenen, dat het ontwerp, zoo- v als wij het nu kennen, opvallende I vschönheitsfethler" vertoont. Waarom zou België b.v. niet medewerken tot het verbeteren van de Zuid-Willems vaart ten Noorden van Bocholt waartegen van Vlaamsch standpunt geep. enkel bezwaar bestaat en dat in Hollatüid een ernstige grief is? Waarom zich ook niet beperken tot het Moerdijkkanaal en het Ruhrort- kanaal, dat volgens deskundigen toch noig altijd een virtueel-langere weg naar den Rijn zou wezen en dat men overigens toch niet zal graven niet o'pgeven? Waarom verder het verdrag overladen met kleine protec- go. -„Simeon", had hij gezegd: „wij ra- Ifen er bovenop, jongen met die ftonderd-vijf-en-tw.intig roebel, die ik Voor den witvoet beur, zullen wij onze laatste schuld aan de staatscrediet- -bank kunnen aflossen, en metéén een nieuwe ploeg aanschaffen". Serguw Nekalof was een voorbeeld geweest voor de andere moujiks; hij iwas een gezworen vijand van de dron kenschap, de luiheid en de gemak zucht, die vele moujiks kenmerkt, en luj streed er tegen met alle macht, sinds hij in een Stundistendorp de heilzame gevolgen van matigheid en arbeidzaamheid had gezien. Hij zag er zoo gezond en krachtig uit, toen hij wegreed; toen hij de twee 'dennen, aan het einde der laan voor bij was, had hij nog eenmaal omgeke kon en geroepen: „Tot vanavond, moe- tferke zorg maar, dat de Samovar staat te ruischen!" I)a de kracht van zijn acht-en-veer- tig jaren was hij weggereden, en in den arbeid voor zijn huisgezin was hij vermoord -h „O Sidorski! o moorde naar P knerst de jonge Simeon tus schen zijn sterke tanden, en hij balt 'de vuisten. tjHet sneeuwen .vermindert thans; de wolken Werdeëlen zich, en boven den westelijken horizon komt de maan r.og eens te voorschijn. De torenklok slaat dreunend hare twaalf slagen; de geest der midder nachten gaat voorbij, en Simeon hui vert. Doch hij blijft op zijn-post: daar in dien hooiberg, en hij blijft al maar wachten. Soms slaat hij met zijn doorn stok in het stroo, als het geknabbel der muizen hem al te druk wordt, en dan houden zij voor een oogenblik ver schrikt op. Nu en dan rijst hij even overeind, om niet door de koude en den slaap overmand te worden, rekt de verkleumde armen, en legt zich weer neder. Doch ditmaal snelt hij biet een ruk overeind; hij spitst de ooren als een wolf, die onraad speurt, en hoort een doffen sfap in de sneeuw. Simeon laat zich langzaam uit den hooiberg glijden, om beter te zien. Het is een1 man, die nadert; hij loopt op den breeden dorpsweg, en komt uit de richting van den driesprong. Hij passeert het ruime molenerf; hij blijft even staan, alsof hij aarzelt, en dan gaat hij het erf langzaam op Simeon houdt den adem in; hij staat daar in de schaduw van den wagen schuur, die tegen de molenwoning is aangetimmerd. Hij is als verbijsterd wat koant die man hier doen, mid den in den winternacht, terwijl alles slaant? Het kan onmogelijk de moor denaar zijn, die de wijk heeft geno men in het molenaarshuis, en als een bliksemstraal gaat het door Simeons brein, dat deze vreemdeling een kost bare bondgenoot kan worden, om den molen te bewaken; 't is voldoende, zoo hij Ivan en de oude Leo gaat roepen. Simeon treedt langzaam uit de schaduw te voorschijn, terwijl de nach telijke wandelaar hem nadert. En de nachtelijke wandelaar legt de hand op Simeons schouder, terwijl hij in de uiterste verbazing roept: „Simeon Serguwitch wat sjouw je hier, in het holle van den winternacht?" Het is een vreemde vraag in den mond van iemand, die hier niet thuis behoort, en Simeon kan deze vraag teruggeven. Doch Simeon doet het niet, want zijn tong is verlamd, en niets dan een gorgelend geluid komt uit zijn keel. „Ren je niet goed?" vraagt de vreem deling „Simeon Serguwitch! wat zie je bleek!" En nu nu krijgt Simeon zijn spraakvermogen terug. „Sidorski," zegt hij met schorre stem „ben jij hier?" De strooper weet eigenlijk niet, wat hij er van denken moet; hij strijkt zich eenige malen door den reeds grijzen- den, stoppeligen baard, en was hij niet \an de eerlijkheid en de rechtschapen Leid der Nekalofs overtuigd geweest, dan zou hij aan een poging tot dief stal of inbraak hebben gedacht. Doch sche Leger des Heils had, de com mandant" van hel# Heilsléger in Zuid- Afrika zal worden. Inplaats van kolonel De Groot ïs opnieuw een landgenoot aan het hoofd van het Zwitsersche Leger des Heii# benoemd, en wel een vrouw de com mandante Van de Werken. GIFTEN. Diakenen der Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage ontvingen voor de winterinschrïjving onder de letters O. R. een gift van f 1000. EEN PIJNLIJKE ERVARING. Men schrijft ons: De Zending doet dikwijls deze moeilij ke ervaring op: Zoodra zij een bericht uitzendt betrei- fende belangrijke bijdragen, die inkwa men, dan staat de offervaardigheid voor een deel stil. Men denkt blijkbaar: de Zending is er weer, nu kan ik mijn bijdra ge wefinhouden. In het begin van .Janua ri werd gepubliceerd dat de uitkomst, van^ 1926 voorzoover nog zonder de re keningen uit Indië niet onbevredigend zou zijn, en dadelijk zijn de inkomsten ged\? rende die maand niet alleen erv beni?- den het benoodigde gebleven, maar zelis beneden die van dezelfde maand in Ï923 en 1926. Terwijl f70.000,noodig was, bracht de maand Januari niet meer dan f21.500,in, tegen f36.000,in het vorig jaar. Ten gevolge hiervan moeten de Corporaties al dadelijk op dezen ach- teïfetand wijzen, waarvan de schadelijke invloed zich spoedig zal laten bemerkeu. Zri doen echter met vertrouwen een be roep op aller medewerking om die scha de te voorkomen. BE SOEMB A-ZENDING. Het zilveren jubileum van de Zen ding op Soemba, welke uitgaat van de Geref. Kerken van Groningen, Frie* land en Drente zal, naar we met een enkel woord reeds hebben gemeld, Vrij dag 25 Fe'or. a.s. worden herdacht in een samenkomst in de Geref. kerk van Hoogeveen, die om 2 uur 's middags zal aanvangen. Naar wij vernemen zullen als spre kers optreden de hee»en Ds. W. Fa- ben van Hoogeveen, die het openings woord spreken zal; Ds. M. Meijering van De.fzijl, voorzitter van de Zen dingsdeputeten: Ds. D. K. Wielenga, van Diemen, oud-missionair predikant op Soemba; Ds .L Kuiper, van Kam pen, oud-voorzitter van de Soemba- depulaten en een der Generale deputa- ten voor de zending der Geref. Ker ken. Mej. Hagenbeek uit Zwolle zal eeni ge liederen zingen, terwijl waarschijn lijk ook een zangkoor medewerking verleent. VARIA. De kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-West heeft tot orga nist der Nieuwe Zuiderkerk benoemd de heer J. v. d. Bel Jr., aldaar. Een te Beesd gehouden bazaar ten bate van de Ned. Herv. Kerk en- de Chr. School heeft netto ongeveer f 850 opgebracht. In Woerden wordt door de Mor monen een groote activiteit ontwik keld Heden zal Ds. van Reenen, Geref. predikant, een rede houden over: De waarheid omtrent de leer der Mor monen". BINNENLAND. EEN BELGISCHE MOTIE. Het „Algemeen Vlaamsch Verbond" heeft in zake het Verdrag de volgen de motie aangenomen: „Het Alg. VI. Verbond", overtuigd, dat het bestaan van goe de betrekkingen, tusschen Nederland en België niet alleen de belangen van beide landen gelijkelijk bevordert, maar vooral voor de Vlaamsche be volking van het hoogste gewicht is. overtuigd dat de aanneming van het verdrag er toe bijdragen moet, om de banden tusschen de beide landen nau wer toe te halen en derhalve het Vlaamsche volk vooral ten goede moet komen, er aan herinnerend, datt de Vlaam sche bevolking zich steeds tegen elk openlijk of verkapt annexioni-sme heeft verzet en de banen heeft openge houden voor een wederkeerig vertrou wen, spreekt de hoop uit, dat 't Neder- dit vermoeden komt niet eens bij hem op; voor het naaste neemt hij aan, dat Simeon eveneens het stroopers- vak wil beproeven, en met de gulheid van den moujik reikt hij Simeon de smerige veldflesch. „Hier broederke!" zegt hij „neem een slok van mijn wodka dat zal je goed doen bij deze koude!" „Wil je hem niet?" vraagt hij met verwondering: ,hoe is het mogelijk! De wodka is voor alles goed: in vreugd en smart; bij koude en hitte; ei; zit troost in bij allen tegenspoed!" Hij verschuift den leeren riem van zijn geweer, en laat er op volgen: „Ik ben vannacht al heel ongelukkig; ik hen nog platzak 'k zal eens kijken of er niet een paar haasjes te pikken zijn op den koolakker van den mole naar.'' Hij heeft zich reeds omgekeerd, om heen te gaan, doch Simeon treedt hem in den weg met de vraag: .Sidorski hoeveel paar laarzen bezit je?" De strooper kijkt den jongen boer ten tweeden male opmerkzaam in het gelaat; Simeon is zoo bleek, en hij doet zoo'n vreemde vraag! „Ga naar huis, broederke!" zegt Si dorski, hem vriendelijk op de scho oiers kloppend ,ik raad het je ten beste!" „Zeg mij eerst, hoeveel paar laarzen je bezit!" Nu echter barst de strooper in een schaterlach uit, en hij verwondert AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 15 Febr. 1927. In „Het Volk" staat op de photo- pagina bij een plaatje het volgende onderschrift: „In het Christelijke Kampen. Nu de lente aankomt, kan men te Kampen, de burcht van het orthodoxe protes tantisme, de jonge kalveren op deze wijze door de straten zien vervoeren. De arme dieren z;ijn in een gongezak gebonden en spartelen wanhopig in de hotsende wagentjes." Wat bedoelt de redactie van het roo- de orgaan daarmee? Afgezien van de vraag, of dit nu in derdaad zoo'n ruwe wijze van dieren- behandeling is, heb ik nooit gehoord, dat de soc. zich bijzonder voor de dierenbescherming interesseerden; in tegendeel is deze beweging voor een groot deel in handen van hen, die in liet socialistische jargon „bourgeois" worden genoemd. En voorts ls het een historisch bewezen feit, dat het aan de Christelijke religie te danken is, dat de barbaarsche zeden van het heiden dom werden verzacht en dat ook ten opzichte van het dier meer barmhar tigheid werd betracht, overeenkomstig het woord der Schrift: „De rechtvaar dige kent het leven zijner beesten". 't Schijnt er de roode redactie dan ook enkel maar om te doen te zijn ge weest, met deze opmerking weer eens uiting te geven aan haar haat tegen alle positief Christendom. OBSERVATOR. in ,mt 11— RECLAME. De zolen BEST, de Hakken STERK! Dal ls bij ons 'I PflRQOL bij 't werkl HaarLstraat 210 - Teleff. 2063. landsch-Belgisch verdrag moge aan genomen worden tot grooter nut van onze gemeenschappelijke belangen op stoffelijk en cultureel gebied". OPVOEDKUNDIGE CONSULTATIE- BUREAUX. Naar aanleiding van de artikelen, verschenen in het Maandblad voor Berechting en Reclasseering, van mej. mr. Lekkerkerker (thans in brochure vorm verkrijgbaar) over psychiatrische kinderklinieken en consul tatie-bu- reaux voor moeilijke kinderen in Amerika, is gistermiddag in American Hotel te Amsterdam op initiatief van het Genootschap tot zedelijke verbete ring een bijeenkomst gehouden van een aantal genoodigden uit juridische paedagogische en psychiatrische krin gen, ter bespreking van de mogelijk heid ook in ons land dergelijke bu reaux op te richten. De bijeenkomst werd geopend door den heer G. A. M. de Bruyn, voorzitter van het Genootschap, die na een inlei ding het presidium overgaf aan prof. dr. J. H. Gunning Wz. De artikelen van mej. Lekkerkerker werden bespro ken en de schrijfster beantwoordde vragen om inlichtingen. Besloten werd dat de uitgenoodig- den collectief beschouwd zullen wor den als commisie die de opdracht geeft aan prof. Gunning, mej. mr. E. L. Lekkerkerker en mr. N. Muller een kleinere commissie aan te wijzen, die rapport over de vraag zal uitbren gen. Meegedeeld werd, dat er gelegen heid bestaat tot uitzending naar Ame rika van twee daarvoor in aanmer king komende jonge menschen met academische opleiding, die in het ge not zullen gesteld worden van een studiebeurs, teneinde eenigen tijd in Amerika de consultatiebureaux te be studeeren. LEZING OVER BEENTUBERCULOSE Gaarne voldoen wij aan het ver zoek om de aandacht te vestigen op een radio-lezing welke morgen (Woens dag)avond van 61/4 tot 6 3/4 uur ge houden wordt door Dr. C. Thomassen over „Lijders die wij vergeten". Dat ieder die een toestel heeft een half uur daarbij zijn aandacht bepale. zich, dat hij het niet eerder heeft be grepen. Simeon Nekalof heeft te veel wodka gedronken dat is het! De strooper kent dat wel; het is de kop pigheid van de jenever, die den jon gen buer in het bloed is gevaren. „Zoudt ge het zoo gaarne weten, broederke?" „Ja Sidorski zeg het mij!" Zie je dat is het; dat dwingen, om iets te weten, wat den vrager vol strekt niet raakt daaraan herkent men de koppigheid v. de echte wodka. „En zouüi nij het dol graag weten?" „Ja Sidorski ik smeek je er om!" De strooper is de kluts weer kwijt neen, dat is niet de taal noch de toon van een beschonken schepsel 1 Hij weet niet, wat hij er van moet den ken, en een duister vermoeden \an een ongeluk komt op in zijn ziel. „Broederke", zegt hij „ik zal het je zeggen. Ik bezit twee paar laarzen. Het' ééne paar heb ik aan, en het an dere staat bij mij thuis in het achter huis". „In het voorhuis wil je zeggen". Nu begint Sidorski toch te denken, dat Simeon niet goed bij'het hoofd is. Hij weet stellig, dat die laarzen in het achterhuis staan wat kan Si meon bewegen, om dit te ontkennen? „En die laarzen", vervolgt de jonge boer op langzamen toon, „had de moordenaar aan, toen hij daar straks mijn vader bij den driesprong dood schoot!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5