Dit nummer bestaat uit ÏWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belanorijksie nieuws in dit Hummer. 7<" JAARGANG MAANDAG 14 FEBRUARI 1927 NUMMER 2044 ABONNEMENTSPRIJS Is Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Y Innerlijke atkeer en spot. Godsdienst is privaa.z&ak, geen par tijzaak, dat is liet stanupunt van iiet Socialisme. Men mag gelooven wat men wil buiten de partij. In de partij kan de ware godsdienst niet geduld worden. Tocli beweert Het Volk: „Wij zijn naar liet uiterlijk ©en politieke partij' Maar bet innerlijk: de groot© cultuur- krachi dezer eeuw", bat is uan dus een cultuur kracht die met bet Christen dom niet rekent. Omdat nu het Christendom ook een cultuurkracht is de cultuurkracht naar ons belijden moet dat botsen. Zoo zien wij dan ook als overkeer sellende trek iji het Socialisme een bit tere haat tegen het Christendom. Wij zullen dit met enkele aanhalin gen trachten te bewijzen. De heer Vliegen sprak op het Arn- hemsche Congres in 1921 ongeveer als volgt:Het vrede op aarde is altijd een woord gebleven. Het is niet tot waar heid gemaakt. Wij'alleen kunnen het en wij zullen het. Het is de taak den ar beiders een woord te spreken, dat wel v 1 ee s c h zal worden. Toen in Jan. 1922 een partijgenoot in Het Volk opkwam voor zijn godsdien stig gevoel en de ongenoegzaamheid van het Socialisme daarvoor aantoon de, diende Het Volk hem ongeveer als volgt van antwoord. „Ieder Christen, Jood, of Heiden kan in ons blad volko men bevrediging vinden. Mét wie dit niet het geval is, die zijn eerst Christen of Jood en daarna Socialist en dezul ken dienen zich te verbeteren". Is er pertinenter uitsluiting mogelijk, waar juist het Christendom overal eerste moet zijn? Is men in ons land nog al gematigd in zijn uitlatingen, in Duitschland b.v. beluisteren wij bittere haat en spot. Zoo komt in de Stuttgarter „Sozial- democraat" van Jan 1922 een stuk voor waarin gezegd wordt dat Stuttgart wordt overstroomd met verlossers, apostelen en zieleartsen. maar ze heb ben genoeg van die zwakhoofdige zwet sers. We hebben er nu genoeg van en zijn beu van dat 2000 jarig oude geba zel. We weten wel dat alle Chr. goden en hun aardsche verkondigers en ge- loovige schapen ons geen schot kruit waard zijn. Mr. Troelstra zeide in Nov. 1919 in de Tweede Kamer, dat bet Christen dom goed mag zijn voor liet sterfbed maar als men den bijbel neemt voor de praktijk der dingen, dan heeft het verleden de onmogelijkheid van de ver vulling van verwachtingen aangetoond het Christendom heeft bewezen, dat het als element dat in realiteit de maatschappelijke verhoudingen be heersebt, niet kan gelden. Moeten wij nog aanhalen wat „De Arbeid" het blad van de Geldersche Socialisten in Mei 1922 durfde schrij ven over het A.R." Kamerlid Smeenk? Moeten wij wijzen op de Notenkra ker die ook in Mei 1922 met een' plaat voorstelde een bezoek van den Duivel bij Colijn? Of wat Het Volk van Maart 1922 spottend schreef over de volle ver zekerdheid des geloofs? Mij herinneren alleen nog aan het geen Het Volk in 1923 schreef over het vloeken en het vloekverbod. aan de Kerstverhalen van den heer Meijer en aan de uitlatingen van verschillende lokale blaadjes waarin op grove wijze met God en godsdienst wordt gespot. Genoeg, naar wij meenen, om over tuigend te hebben aangetoond, dat het Socialisme ook practisch vijandig staat en staan moet tegen het positieve Christendom. STADSNIEUWS. A..R. CONCEPT-PROGRAM VAN ACTIE. Onderstaand Concept-program komt a.s. Woensdagavond in de vergadering der Kiesvereeniging aan de orde. Le den der Kiesvereeniging, welke die vergadering denken bij te wonen zul- ien verstandig doen met deze courant mede te nemen of het concept-program uit te knippen. De Anti-Revolutionaire Kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" te Leiden Overwegende, dat het gewenscht moet worden geacht ook thans weer voor de a.s. verkiezingen voor den gemeente.aad op te stellen een pro- giam van actie als richtsnoer voor de anti-rev. raadsfractie in de e.v. 4-jari- ge periode; Overwegende, dat het ter tafel lig gende concept door het Bestuur is sa mengesteld na bespreking met de zit tende a.-r. raadsleden en na kennis- BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 neming van de wenschen van den Chr. Besturenbond en de Chr. Midden standsorganisatie, Besluit: I. vast te stellen het navolgende Program van Actie: De A.-R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" spreekt zich met het oog op de komende verkiezing van den gemeenteraad uit, als volgt. Artikel 1. Zondagsrust enz. De gemeentelijke overheid bevorde- re met alle haar ten dienste staande middelen de Zondagsrust. a. door wering op het publiek ter rein van alles wat de heiliging van den dag des Heeren zou kunnen be iemmeren, b. door den Zondagsarbeid van alle in haren dienst zijnde personen en op de voor haar rekening uit te voeren werken te beperken tot het aller noodzakelijkste en daarbij dien arbeid zoodanig te regelen of te doen rege len dat niemand vaker dan éénmaal per 14 dagen van een vrijen Zondag verstoken zij. Artikel 2. De gemeentelijke overheid were ab soluut alle kermisvermakelijkheden. Zij bevordere de waardige viering on zer nationale feestdagen. Artikel 3. Onderwijs. Ten aanzien van het onderwijs spreekt de partij zich uit voor: a. Onpartijdige en loyale toepassing van de Lager Onderwijswet en stipte naleving van het beginsel der rechts gelijkheid van openbaar en bijzonder onderwijs neergelegd in de Grondwet. b. Krachtige bevordering van de uit voering der Nijverheidsonderwijswet; c. de bestaande gelegenheid voor on- en minvermogenden om met bijzonde- deren steun der gemeente verschillen de onderwijsinrichtingen te volgen worde uitgebreid tot christelijke onder wasinrichtingen. d. de opheffing van alle niet verplich te openbare onderwijsinstellingen; e. meerdere tegemoetkoming van gemeentewege in de stichtings- en ex ploitatiekosten der bijzondere bewaar scholen. Artikel 4. Werkloosheid. De gemeentelijke overheid bestrijde krachtig de werkloosheid door: a. productieve werkverschaffing; b. aanmoediging der werkloosheids verzekering; c. bevordering van de plaatselijke en nationale industrie bij het geven van opdrachten en het doen van bestellin gen; d. door het steunen van vereenigin- gen of instellingen die de bestrijding der werkloosheid ten doel hebben. Bij steun aan werkloozen worde re kening gehouden met het gezins-in- komen en werkschuwheid bestreden. Artikel 5. Armenzorg. De gemeentelijke overheid handha- vg het subsidair karakter der burger lijke armenzorg en late de uitoefening aaarvan zooveel mogelijk aan het bur gerlijk Armbestuur. Artikel 6. Volkshuisvesting. Bevordering der Volkshuisvesting noor krachtigen steun van de parti culiere bouwnijverheid, o.a. door be schikbaar stellen van bouwgrond te gen matigen prijs, Stopzetting van al le gemeentelijke woningbouw. Steun aan vereenigingen, die de woongele- legenheid wenschen te verruimen of die door opruiming van krotwonin gen aan de verbetering der Volkshuis vesting wenschen te arbeiden. Oprui ming van sloppen, stegen enz. en demping van wateren, die de volks gezondheid bedreigen. Artikel 7. Gem. Bedrijven. Opheffing van alle gemeentelijke nering en hanteering, welke concur rentie aandoet aan de ingezetenen. Het maken van winst sta bij de door de gemeente geexploiteerde be drijven niet op den voorgrond. Deze kome na behoorlijke afschrijving en reserveering zooveel mogelijk denver bruiker ten goede door tariefsverla ging. Artikel 8. Gemeenfepersoneel. De gemeentelijke overheid trede op als een goede werkgeefster, die ande ren ten voorbeeld kan worden gesteld Zij bevorderej een stipte naleving van alle in het belang harer werknemers getroffen maatregelen, veronachtza- me niet het ethisch element in de loonsbepalingen en trachte door hand having en uitbouw van het georgani seerd overleg in goede harmonie met hare werknemers hunne sociale be langen te behartigen. Bij verleenen van concessies en het aanbesteden van werken, wake de ge meente voor de godsdienstige, zede lijke en sociale belangen van de ar beiders en rekene daarbij met be staande collectieve arbeidsovereen komsten. Artikel 9. Belastingen. Ten einde zoo spoedig mogelijk te komen tot verlaging der drukkende gemeentelijke belasting worde door energieke bezuiniging op alle daar voor in aanmerking komende uitga ven gestreefd naar een aanzienlijk la ger peil van het gemeentelijk budget Bij het heffen van belastingen, en schoolgelden, enz, worde sterk reke ning gehouden met het kindertal. Artikel 10. Benoemingen. De benoeming van ambtenaren, van commissies van toezicht op de ver schillende takken van onderwijs en van alle overige door den raad saam te stellen: commissies of colleges ge schiede onpartijdig, waardoor ook aan mannen of vrouwen van christe lijke levensopvatting plaats en in vloed worde gegeven. II. Van hare candidaten bij de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad instemming met dit program te ver langen. DE A.S. GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN. Het bestuur van de afd. Leiden der S.D.A.P. heeft voor de gemeenteraads verkiezingen de volgende candidaten lijst opgemaakt: 1. Mr. D. A. van Eek (aftr.); 2. J. J. v. Stralen (aftr.); 3. T. Groeneveld (aftr.); 4. Mevr. Braggaar De Does; 5. T. Kooistra (aftr); 6 M. G. Verweij (aftr.); 7. H. J. Baart (aftr.); 8. J. H. Schullfer (aftr.); 9. J. Yallentgoed; 10. J. Burgerjon; 11. C. Koole; 12. G. de Mey; 13. J. de Waal. BAZAAR KWEEKSCHOOL BEWAAR SCHOOLHOUDERESSEN. Een stadgenoot schrijft ons: Eergisternamiddag kwamen er, op uitnoodiging, in de gastvrije woning Burggravenlaan 1 van Mevr. S. Ver- hey van Wijk,Roem, 26 dames en hee ren bijeen ;een 9-tal had bericht van verhindering gezonden, doch zich be reid verklaard, ten einde een comité te stichten voor een bazaar ten behoeve van bovengenoemde inrichting. Als het gebquw eerstdaags, na 60 jaren in denzelfden staat te zijn gebleven, ver- het gebouw waarin de school is geves tigd, Rapenburg 131,eerstdaags na 60 jaren in dertzelfden staat te pijn geble ven, verbouwd zal zijn, zou de oude inventaris slecht aandoen tegen den modernen achtergrond en hiervoor is geen fords, dus moet hiervoor geld, veel geld vezameld worden. Een ba zaar zou het middel zijn. Bij afwezigheid van de gastvrodw, leidde Mevr. T. VerwerAkkerman de vergadering. Onder haar flink presi dium konden er spijkers met koppen geslagen worden. Het comité kwam tot stand; het bestaat uit 35 jper$onen, al len geestdriftig gestemd voor de Frö- bel-Haanstra-gedachte. De twee b,gs dames werden bij acclamatie benoemd resp. tot le en 2e voorzitster; op dezelf de wijze werden in het bestuur gekozen tot le en 2e secr. Mevr. C. M. Huibregt- senJaksveld en de heer Ch. L. Wald- kötter en tot le en 2e penringm. Mej. D. Voltman, directrice en de heer C. Bader, Stadhouders la an 6. Even kwam ter sprake of er niet een andere minder banale naam aan de zaak kon worden gegeven dan „ba zaar", een> Perzisch woord, dat over dekte markt beteekent, doch de overw© ging, dat de naam «er minder op aan komt als 't doel maar goed Is en dat een betere naam maar niet zoo uit de mouw te schudden is, gaf den doorslag Een bazaar zal er dus gehouden wor den, waar, gelet op het hooge paeda- gogische doel, gewaakt zal worden te gen excessen. De bazaar zal gehouden worden in de zalen van' de Kweek school, van 10 tot en met 13 M&i a.s., van 26 en van 711 uur. Behalve verkocht en gekocht te gen den gewonen prijs de vele artike len. die ten geschenke worden ver wacht zal er worden gezongen, ge- gymnastiseerd, geacteerd, gemusi ceerd, door de kweekelingen en an dere medewerkers, gegrabbeld, gesjoel bakt, gedraaid aan een rad van avont uren, geraden, alles tegen een dub beltje.... en wat dies meer zij. Hard zal er gewerkt worden zonder eenlge belooning of eerbejag, alles om voor 't mooie doel van de sympathieke in- richtiDg geld, veel geld te verzamelen. Veel stugge werkers hebben hun schou ders reeds gezet onder 1t mooie werk. Steunt hen, stadgenooten; 't gaat hier om een hoog belang, vreugde te bren gen in 't kleuterleven, 't gaat om de eer van van den grooten paedagoog Fröbel en die van. zijn al te bescheiden opvolger, in onze stad, ja geneel ons land, onzen twee jaren geleden ter ruste gel egden medeburger Haanstra. Het gunstige moment is er; de vel den zijn wit om te oogsten. Wist ge wel, lezer, dat onze tijd meer dan ooit staat in Fröbel's teeken? Dat Haanstra voor geheel ons vaderland den stoot heeft gegeven aan de doorwerking van Fröbel's geest, door kostbare sprankels te vergaren, aan te vullen en aan te wakkeren? Dat onze eeuw de Nieuwe School heeft ingeluid en dat vooraan staanden de ^Fröbel]ijn scherper wen schen uitgestippeld en doorgetrokken tot althans de eerste helft van wat de lagere school heet. Doch over dit al les later misschien nog meer, met goed vinden van den Redacteur. EEN DUITSCH PROFESSOR OVER LEIDEN. Een Duitsch hoogleeraar, de direc teur van het Pelizaeusmuseum te Hil- desheim, prof. dr. Roeder, heeft in een feuilleton' in het Berlijnsche dagblad Der Tag geschreven, dat hij. na een studiereis in Egypte volbracht te heb ben, bezoeken is gaan brengen aan de voornaamste musea van West-Europa, waar belangrijke Egyptische afdeelin- gen zijn. Na Parijs en Brussel bezocht te heb ben, kwam hij ook hier te lande. Prof. Roeder maakte met groot ge noegen kennis met de schatten van het Museum Scheurleer in de Gamegielaan le 's-Gravenhage en ging vervolgens naar Leiden, dat hij beschrijft els een behaaglijke Hollandsche universiteits stad, welke een ©enigszins ouder- wetsch voorkomen heeft en, bij verge lijking met het overige Nederland, dat een land van industrie en modern le ven is, een achterlijken indruk te weeg brengt. De heer Roeder verwachtte dan ook, hoewel de Egyptische verzamelingen van Leiden wijd en zijn beroemd zijn, hier een museum aan te treffen van hetzelfde karakter als de stad. Doch wat kreeg hij er te z,ien? Egyp tische oudheden, voortreffelijk tentoon' gesteld volgens de eischen van onzen modernen tijd! Hij stond verbluft van do vernuftige wijze v. opstelling. Door dien men het daglicht op de juiste wij ze laat binnenvallen en ook door toe passing van electrische verlichting, ko men zelfs de minder belangrijke voor werpen geheel tot hun recht. Prof. Roeder heeft* met greote "vol doening geconstateerd, dat door de sa menwerking van den directeur Dr. Holwerda met de vroegere en tegen woordige beheerders van de Egypti sche oudheden. Dir. Boeser en Dr. van Wijngaarden1, het museum te Leiden in alle opzichten voorbeeldig is inge richt. CHR. ZANGVEREEN. „EX ANIMO". Bovengenoemde Vereen, zal de 10e Maart a.s. een invitatie a Capella Uit voering geven in de Stadsgehoorzaal, met medewerking van een mannen- kwartet. De leiding edr avond berust bij Dr. J. Riemens, eerelid der Vereen. 26 Mei (Hemelvaartsdag) .hoopt de Vereen, ook deel te nemen aan de zang- wedstrijd te Voorschoten, uitgeschre ven door den Ring Leiden en Omstre ken van Chr. Zangvereenigingen. De vereen, zal uitkomen in de af- deeling „Uitmuntendheid". PESTALOZZI. Prof. Dr. R. Casimir heeft vanmid dag op verzoek van het Pestalozzi- comité een college gegeven over Pes- talozzi. DE OUDSTE INWONER. Mevr. de Wed. L. Driessen heeft voor den aanleg van het wandelbosch „Leidsche Hout" ter gelegenheid van haar 96sten verjaardag een bijdrage van 1000 geschonken. Mevr. Emma Amalie Marie Dries sen geb. Forckenbeek werd 14 Februari 1831 geboren en viert dus heden haar 96sten verjaardag. Zij is de oudste in woner van Leiden. GONGRESVOORSTELLEN VAN DE AFDEELING LEIDEN DER S. D. A. P. Op de dezer dagèn te houden leden vergadering van de afd. Leiden der S.D.A.P. zal in behandeling komen een voorstel van het bestuur op het a.s. congres der S.DA.P., waarin wordt ge zegd, dat de bijwoning van de Kamer opening door de soc.-dem. Kamerle den slechts dan aanbeveling verdient, indien de S.D.A.P. de macht bezit, de doen plaats hebben op de wijze zooals zij wenschelijk oordeelt. Waar deze voorwaarde thans niet aanwezig is, wordt voorgesteld te besluiten, de soc. dem. Kamerleden te verzoeken, terug te komen op# hun besluit om de Ka meropening bij te wonen;. Verder wordt voorgesteld, dat het Congres besluite, den partijgenoote^ te verzoeken, zich zooveel mogelijk te onthouden van steun aan de burger- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentlen per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage-; lijk» geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Het concept-program van actie der A,-R, Kiesvereeniging te Leiden in verband met de a.s. Gemeenteraads verkiezingen. Buitenland. Hevige bcschbranden in Australië. Coolidges voorstel inzake de ontwa pening ter zee is dé or Frankrijk ver worpen en door Japan in beginsel aan vaard. lijke pers, hetzij door het inzenden van bijdragen, hetzij door bet verstrek ken van mededeelingen of het doen van uitlatingen en in liet hijzonder vooral die gedragslijn in acht te ne men ten opzichte van „Do Telegraaf" en „De Courant". GEMEENTEZAKEN. Hoofd-opzich^r Gemeentewerken. B. en W. deelen mede, dat een op roeping van sollicitanten voor Hoofd opzichter van Gemeentewerken voor de bestratingen geen voldoende aan bieding van geschikte krachten heeft gebracht. Daarom stellen zijn voor de organi satie bij dien dienst nogmaals zooda nig te wijzigen dat deze Hoofdopzich ters rechtstreeks onder den Directeur komen te staan. Een ontwerp-verorde- ning daartoe, wordt den Raad ter vast stelling aangeboden. Woningbouw Werkmanswoningen. B. en W. deelen mede, dat de voor bereidingen voor cle ontvangst van een rijksvoorschot voor den bouw van werkmanswoningen op een terrein be noorden den Morsoliweg ter vervan ging van krotwoningen, met gunsti- gen uitslag zijn bekroond. Zij stellen nu voor aan de Vereeni- ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen een stuk grond te verkoopen groot 7500 M\ k J 3.17 per M2, en aan die vereeniging een voorschot te verleenen groot 470.975 en een jaarlijksche bijdrage van ten hoogste 25 per woning te verleenen in te betalen annuïteiten voor rente en aflossing. Daarvoor moet de vereeniging bou wen 30 ernsgezinswoningeii, 71 bene den en 73 bovenwoningen. Voorts worden enkele bepalingen verbonden aan dat voorschot, zooals: terugbetaling met rente in jaarl. an nuïteiten, het vestigen van hypotheek ten behoeve van de gemeente, jaar lijks indienen van exploitatie-begroo tingen en rekeningen, bevoegdheid tot inspectie van de gemeente, goedkeu ring cler huurvoorwaarde en tarieven door B. en W. Dit voorstel houdt tevens in een voorste! tot afwijzende beschikking op het verzoek van de woningbouwver- ceniging „Eensgezindheid" voor houw aan de Munnikenstraat. Volgens de bijgevoegde raming %zal de gemid lelde huur dezer woningen zijn 3.30 per week. Zaterdagavond had'op den Hoo- gen Rijndijk om ongeveer 9 uur een ernstig ongeval plaats. De wielrijder P. cle G. van Koudekerk kwam per rijwiel van uit de richting Leiden in de rich ting Zoeterwoude, toen vanaf Zoeter- woude een auto zonder gedempte lich ten kwam aanrijden. De G. kon niets meer zien en vloog- eerst tegen een boom en vervolgens tuimelde hij over den weg. Hij bekwam een ernstige bloedige wond aan de linkerzijde op zijn hoofd. Ten slotte keerde hij, na eerst van de schrik te zijn bekomen, per rijwiel naar zijn' woonplaats terug. Zaterdagmiddag had 'n zekere P. v. 't H. het ongeluk, loopendo langs het in verbouwing zijnde perceel 57 aan de Oude Rijn, een steen or liet hoofd to krijgen, zoodat hij bloedend werd ver wond en, verbonden moest worden. Er was niemand op het karwei aanwezig- op dien tijd. Het 12-jarige meisje A. B. heeft bij de politie aangifte gedaan dat ze Zaterdag op de Hoogstraat een porte- monnaie vermiste, inhoudende 7 gul den, waarvan' zij vermoedde dat ze ge rold i9. Bij de politie is aangifte gedaan van mishandeling en vernieling van zijn rijwiel door J. M. alhier, door een' onbekend persoon. In verband daarme de is aangehouden J. H„ los werkman alhier. Gistermiddag is de 2 -jarige N. v. d. O. achter de Warmonderweg door het ijs gezakt. Het kind werd door J. J. H. er uit gehaald en naar de .woning zijner ouders teruggebracht. Zaterdagmiddag 3 uur had op het Kort Rapenburg een aanrijding plaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1