NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 FEBRUARI 192'. TWEEDE BLAD. WAT DE BLaOEH ZEOOEH. Onschuldig? - De parlementaire redacteur van de Maasbode schrijft: 'Enkele intellectueelen hebben in de laatste weken, mede namens eenige an dere intellectueelen onderstaand brief je ontvangen, onderteekend door eer. dame. Wiens hart zou niet geroerd worden door dit simpele betoog voor de be langen van de verzetslieden in Ned.- Indië, verbannen naar een met men- scheneters bevolkte wildernis. Het is om te rillen. 'We drukken hierbij het briefje, zij het ook zonder onderteekening, af, op dat men zich zelf kunne overtuigen van de manier waarop de revolutionai re werkers zich hullen in schaaps vachten en opkomen voor hen, die slechts lid waren van een politieke par tij. Onschuldiger kon het al niet! „De maatregelen van verbanning, i 'die onze regeering in Nederlandsch- Indië treft tegen een groot aantal volksleiders, hebben in verschillende kringen van ons land ontroering ge wekt. Hoe uien ook overigens over de opvattingen en de daden van deze menschen moge denken, het valt toch moeilijk te ontkennen, dat het gaat over politieke tegenstanders van de regeering, en menschen, die in geen enkel opzicht hun meenin^en konden uiten, zooals wij dat hier te lande gewoon zijn. Voor degenen, aan wie niets an ders ten laste kan worden gelegd, dan het- lidmaatschap van een poli tieke partij en de propaganda hun ner meeningen, is een verbanning naar een met menscheneters bevolkte wildernis, op Nieuw Guinea of naar pen ander onherbergzaam oord toch jsvel een harre straf, die onvermijde lijk verbittering moet wekken onder fre Indische bevolking. Dit temeer, Vaar feitelijk nog niet eens sprake is van een straf en van een vonnis na behoorlijke rechtspleging en hulp ,vah een verdediger, doch van een administratieven maatregel, waar- van niet eens iiooger beroep open- i etaat. Namens eenige andere intellectu- eelen wilden wij U gaarne vragen, om uwe meening te willen geven over de vraag of er iets en zoo ja, wat dan, voor deze menschen be hoort te Worden gedaan. Zoudt U b.v. bereid iijn, om eeh bespreking, een onderling overleg over een en ander by te wonen, of uw a&haesie te be tuigen aah een op zulk een bijeen komst te formuleeiren schrijven aan de Regeering?" Gaat men op onderzoek uit, clan blijkt dit vrij onschuldig briefje een Valstrik. Geen m e n s ch 1 i evendheicl of wat daaronder ook mag worden gere kend is de drijfveer van dit schrijven maar het is niets anders dan conimu- nistische propaganda. De dame die de ze uitnoodiging onderteekent, is de echtgenoot© van dr. K. arts te Amster dam, die tevens is een vooraanstaand propagandist hij de communistische partij (richting L. de Visser) en voorna melijk werkt ond^r studenten en ver- p 1 egersper s one e 1 te Amsterdam. Het eenige doei is, om handteekenhi- gen van intellectueelen te krijgen op een door de communistische partij al daar, aan de regeering in te zenden Adres en hen op deze wijze, zoo moge lijk ongemerkt te spannen voor hum re volutionairen wagen. Dit treffend staaltje van de wijze, waarop door deze heeren gewerkt wordt ■demonstreert tevens, hoe het mogelijk is, dat men, evenals dit met enkelen in Indie het geval blijkt te zijn, onwe tend steun verleent aan de revolutio naire partij onder leiding van Moskou. KERK EN SCHOOL. '5 :NED. HERV.. KERK. ^Beroepen: Te Leon op Zand, P. Kuylen te Houten. Te Ooaterwolde (Gr.) D. J. v. d. Graaf te Ridderkerk'. Te Air sterdam (vac. Cs. N. van Schouwenburg A. A. Dünszelmann t: Wassenaar. Bedankt: Voor Éttep (toez.I P. san Ltlyveld Cand. te Einther (N.-B.). Voor Katwijk aan Zee, N. A. Beehi te Arnhem Voor yriezenveen J. Kijne te Woubrugge GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Fejfenoord C. von Meyenfeldt te Vrouwepokler. Te Kater- drecht, A. J. Bouma te Wanswerd. Te Heineno.ord, D. Nauta, Cand. te Leider. Bedankt: Voor Haarlem, Er. C. iBouma te Zwolle. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Zondagmorgen werd Cand. F. Slomp van Ruinerwold, in zijn dienstwerk in de Geref. Kerk te Nisuwlande bevestigd door Prof. Er. H. Bouwman van Kampen met een predicatie over Coll. i 126 en 27. Bes namiddags deed de jeugdige leo raar zijn intrede met een predikatie over Efeze 6 18 en 19. Daarna vertolkte 0» derling D. van Goor de blijdschap van Kerkeraad en gemeente. Ds. Van Dijken sprak als consulent woorden van welkom Ds. H. Fokkëns voerde het woord na mens de classis, Ds. J. Schelhaas Hzn feliciteerde zijn vroegeren studievriend terwijl Ds. Meijer en Ds. Kremer de bes te wensehen overbrachten namens de Kerken van Hoogeveen en Gees. Ds. S. J. VOGELAAR. De toestand van Ds. S. J. Vogelaar, Geref. Predikant te Heemso (Ambt-Har- denberg) is vooruitgaande. Ter bekoming van verder herstel zoo deelt de Stand mede, zal D3. V. zich voor eenigen tijd naar Apeldoorn begeven. De kerkdien sten worden zooveel mogelijk waargeno men door de classis-Predikanten. BEROEPBAAR. De heer P. D. Kuiper, Prop. in de Go- reformeerde Kerken, zal gaarne de go meenten dienen en een eventueel be roep in overweging nemen. D9 heer G. D. (men lette op het vel schil in voorletters) Kuiper zal gaarne de gemeenten dienen, doch eerst nkis Maart een beroep in overweging_nemerj Adres van beiden: Burgwal 22, Kampei GIFTEN EN LEGATEN. Aan ds Geref. Kerk van Amsterdam- Groot is gelegateerd een bedrag van 15 duizend gulden, waarop vruchtgebruik rust. HET WIJKGEBOUW DES GEREF. KERK TE DE BILT. Het wijkgebouw der Geref. Kerk te De Bilt zal komen te staan aan de Juli-, nalaan. Het gebouw, dat plaats zal bie den voor plm. 200 zitplaatsen, zal kun nen worden uitgebouwd tot een kerk. De architectuur is opgedragen aan den heer Reitsma, die zoowel in Kollum als in Groningen dergelijke gebouwen plaatste De terete steenlegging zal plaats heb ben D.V. 28 Februari a.s. GEMENGDE HUWELIJKEN. De kerkeraad der Geref. van 's-Gra- venhage-West heeft in zijn in de vori ge week gehouden vergadering over het „euvel der gemengde huwelijken" breedvoerig beraadslaagd. De kerke raad constateerde, dat een van de diep ste oorzaken van dit kwaad schuilt in de verflauwing van het geestelijk le ven en met name van het kerkelijk be sef De kerkeraad zal met kracht te gen deze misstanden optreden en stel de daarvoor bereids enkele vast.' die nader ter kennis van.de meente zuilen gebracht worden. NED. HERV. PRED GESCHORST. In de „Limburgsche Kerkbode" van de vorige week komt de volgende be kendmaking van het classicaal be stuur der Ned Herv. Kerk van Maas tricht voor: Op grond van verzuim in de uitoe fening van een kerkelijke betrekking" en van „verstoring van orde" is de pre dikant van Gennep door het classicaal bestuur op 30 Juni 1926 provisioneel geschorst en daarna door het provin ciaal kerkbestuur van N.-Brabant met Limburg wegens „vergrijp in de uit oefening van zijn amW' definitief ge schorst voor onbep&alden tijd. Hiertegen werd door bezwaarde liooger beroep aangeteekend en thans heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk hi haar vergadering van 19 Januari 1.1., in liooger beroep uitspraak doende, 1. het classicaal bestuur in liet ge lijk gesteld; 2. overwegende dat de handelwijze van dien predikant inderdaad is te beschouwen als „vergrijp in de uit oefening van zijn ambt", maar dit ver- giijp toch niet zóó ernstig is te achten Jat daaruit de toepassing van een zoo zwaar tuchtmiddel als schorsing voor onbepaalden tijd zou móeten volgeh, de uitspraak van het provinciaal kerk bestuur vernietigd; 3. den predikant gestraft met schor sing in de uitoefening van zijn ambt tot en met 31 Januari 1927. De bekendmaking is geteekend: W. Bax, te Maastricht, praeses; L. Th. Wieten, te Rumpen, assessor; A. W. Huiskamp, te Meerssen, scriba. VOORTAAN IN EEN HOTEL. Te Oude-Pekela (Gr.) heeft de ker keraad der Ned. Herv. Kerk geweigerd als er geen dienst is, rechtzinnige pre dikanten in de Ned. Herv. Kerk te la ten spreken en eveneens daarvoor an deren gelegenheid te given. In een der hotels zal nu op geregelde tijden een predikant van rechtzinnige richting endreden. SIERRAMEN IN SE HAAGSCHE DUINOORKERK. 0nlang3 heeft de p-rotestantsche kun stenaar Bodewijk Schelfhout eeu krui» weg en sierrameti voor de Amsterdam: sehe R.K. Vredeskerk gemaakt; thati3 voltooide een katholiek schilder, Lou As perlagh, een reeks gebrandschilderde ra men in de protistantsche Duinoordkerk te Den Haag. Waarom ook niet? „Er is zooveel, wat ons vereenigt" zegt Ds. Creutzberg, de pastor van het mooie kerkje, tot een bezoeker, die de ramen komt zien. Begonnen werd met een raam, voorstellend Jacob's worste ling met den Engel. „Is dat raam", zoo vroeg de bezoeker „.aanleiding geworden tot de opdracht der andere ramen aan Asperslagh?" „Ja was het antwoord, „wij, ihebben daar voor eerst het advies ingewonnen van Prof. Dr. Jan Veth, die toen nog leefdn Hij had eenige aanmerkingen op dit raam, wat de uitvoering betreft, maar het werk schonk hem de zekere overtui ging, dat de kunstenaar daarmede in de toekomst wel rekening zou houden. Hij ried ons dan ook aan, de opdracht voor de andere ramen aan Asperslagh te ge ven". „Kwamen er van andere zijde geen be zwaren, dat in een qrotestantscne kerk een katholieke kunstenaar een opdracht kreeg?" „N een, er is bij ons zelfs nooit over ge sproken dat de kunstenaar katholiek was Asperslagh kreeg dan ook, op advies van Er. Veth, een reeks ramen met da twaalf Apostelen te maken; het eerste raam, van Johannes en Jacobus, heeft Dr. Veth nog afgezien. Hij was er ten zeerste mee ingenomen. Boven den hoofdingang is het laatste, pas voltooide raam; de terugkeer van den Verloren Zoon, thans gereed geko men. De onderwerpen van al deze Tarnen zijn, zooals men ziet, bijbelseh; en algo me'en-ehristelijk is. volgens Ds. Creutz berg, ook het karakter der tafreeler, door den roomschen kunstenaar vervaar digd, met de emblemen, ontleend aan de oud-christelijke symboliek. „Geen enkele protestant heeft- zich ooit zoo besluit Ds. Creutzberg ziijn ge sprek met den bezoeker „aan deze ramen in een protestantsche kerk geën gerd. Integendeel, ieder vond ze nlooi en goed geslaagd. Och, het is zoo jam mer, dat protestanten en katholieken al tijd zoeken n3ar controvers tusschen eï kaar. We doen ons best tegenstellingen te zoeken en die spinnen we dan in aen breeds uit. Wanneer dit eens anders werd, wanneer we eens ernstig gingen zoeken naar wat ons vereenigt, u zoudt eens zien hoe dicht we bij elkander kwa men DE HQNG. GEREF. PREDIKANTS VROUWEN. De Geref. predikantsvrouwen gaan in Hongarije onder leiding van Mevr. Ravasz (de echtgénoote van Bisschop Ravasz) een bond oprichten teneinde de Geref. ontwaking en hierdoor ook den arbeid van hare echtgenooten, en in het algemeen het Geref. kerkelijk er. maatschappelijk leven door alle mogelijke middelen te steunen. Om haar doel te bereiken hebben zij nu dm 18den, 19den, en 20sten Januari, parallel met hare echtgenooten te Bu dapest een afzonderlijke conferentie gehouden, waar zij haar bond hebben opgericht en het doel, de methode en de middelen van haar arbeid hebben besproken. Mevr. Ravasz werd met stemmen tot presidente gekozen. PROTEST. PELGRIMSTOCHT NAAR PALESTINA. Een groep Fransche protestanten wii dit jaar van 20 April tot 26 Mei een pel grimstocht van Marseille uit houden, om alle beschavingslanden der oudheid' te bezoeken. De route zal dan zijn: van Marseille naar Napels, dan naar Athene; Constantinopel, Smyrna, Rhodos, C;= prus, Syrië en Palestina. Correspondent voor Nederland is Ds, D. Mulder te We3twoud (N.-H.) bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn over deelneming aan den tocht. EEN VERDWENEN NEGER-ZENDE- LING TERUG. Een neger-evangelist, de „profeet Harris", die aan de Ivoor Kust in Afri ka meer dan 100.000 negers tot het christendom moet hebben bekeerd, maar sinds geruimen'tijd nergens meel- was te vinden, is te Liberia terugge vonden, in een staat van uiterste ar moede, zoo meldt de „Daily Chronicle" Ergens in een negerdorp bij kaap Pa'- mias vond een Fransche zendeling van do Wesleyan Society hem; de meer dan 70-jarige „profeet" strekte ver heugd de handen uit toen de Fransch- man hem had ontdekt, en zeide, dat een voorgevoel hem had gewaarschuwd dat vreemdelingen bezig waren hem te zoeken Aan zijn bekeerlingen op de Ivoor Kust gaf hij de boodschap mede, dat zij, evenals zij vroeger hadden ge daan, al hun fetishen moesten ver branden en den Bijbel lezen. In deze buurt moet Harris, zelf bekeerd en on derwezen door de American Methodist Mission, meer dan 200 negerkerkjes hebben gesticht. Hij heeft nu den heer Platt, directeur van deze zending, tot zijn opvolger aangewezen. BOND VAN CHR. M.U.L.O.-SGHOLEN De Algemeene Vergadering van den Bond van Chr. Muloscholen zal, gelijk wij reeds meldden, Woensdag 9 Febr ri a.s. te Utrecht in het iaarbeursge bouw onder presidium van Ds. M. van Grieken van Rotterdam worden gehou den. De agenda vermeldt behalve de b£ handeling der jaarverslagen, de verkie zing von drie bestuursleden, fraarvoor gecandideerd zijn: Mej. W. M. v.Loop. te Amsterdam (aftr.) en de heerenC'. F. Verschoor te Scheveningen; J. Dijk te Arnhem; N. Heukels te Amsterdam; J. Brink en J. C. v. Woerden, beiden te Delft. Verder is er een vraagpunt van het bestuur der Julianasehool te Cha; lois, houdende: Kunnen we de 9-jarige Muloschool terugkrijgen? ONGEGROND VERKLAARD. Naar de Stand, verneemt, is het be roep, dat eenige ingezetenen van Sant poort bii de Kroon "hadden ingesteld to gen de beslissing van Gedep. Staten, die net besluit van "den Gemeenteraad van Velsen tot medewerking aan de opricb ting eener Chr. school te Santpoort, had den bekrachtigd, ongegrond verklaard Wij vernemen tevens, dat het bestnul der Chr. school, dat reeds langen tijd op die b:s'issing wachtte, thans in samen werking met B. en W. al het mogelijke zal doen, om de school, die in een drio fende behoefte zal voorzien, spoedig te oen verrijzen. EXAMEN CHR. BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERESSEN. Vanwege de Vereeniging van Chr. Bo woarsch'o'ondp-rwflzeressen in Nedeu land, worden dit jaar weer examens houden tot verkrijging van de A. en:- akte. Candidaten moeten zich vóór 16 Februari a.s. aanmelden bij Mej. B. Bruij ninghuijs, Nieuwe Binnenweg 229. Ro« terdam. V-o-or verdere bijzonderheden wordt verwezen naar het Febroari-nur. mer van het maandblad „De Christelijke Bewaarschool". EEN BRUKKERIJTJE IN DE SCHOOL Hier en daar geeft men in Ameri- kaansche middelbare scholen onder wijs in.... ietterzetten. Als vooi'deelen AAN HET ZOEKLICHT. Leiden; 8 Febr. 1927. Als ik „Het Volk" lefes, is er geen grooter vijand van de arbeidersklasse dan Mussolini. Hij is nog erger dan Colijn, deze beeft slechts fascistische „neigingen". Maar nu is het toch wel eigenaardig, dat de Italiaansche partijgenooten er anders over denken. Want volgens een bericht uit Milaan zijn in een vergade ring van den algemeenen raad van het moderne vakverbond gewichtige be sluiten omtrent de toenadering tot het fascisme genomen. Dit besloot, zijn krachten te stellen in dienst van de nationale gemeen schap, en dat nog wel om de volgende redenen: „De vakvereenigingspolitiek van. het fascisme valt op sommige pun ten samen met de onze. Wij konden ons niet vereenigen met den liberalen staat, omdat deze zijn werkzaamhe den niet op economisch terrein uit strekte. De fascistische staat doet dat wel. In de fascistische wetgeving vindt men beginselen, die ook door ons worden gedeeld. Wij zouden met onszelf in tegen spraak komen, wanneer wij ons te gen den fascistischen staat en tegen de regeling op den arbeid, door het fascisme tot werkelijkheid gemaakt, zouden verzetten". Ais ik nu toch een „modern* gee*- ganiseerd arbeider was, zou ik mij zelf afvragen: waar weten ze het "nu: in Italië waar ze er midden ln zitten of in Amsterdam waar ze 't alleen maar van 't hooren zeggen hebben? OBSERVATOR. worden genoemd: 1. dat de leerlingen zich op behoorlijke interpunctie gaan toeleggen; 2. dat ze leeren zonder fou ten schrijven, daar ze verplicht zijn, de woorden goed waar te nemen Indien ze die „zetten" willen en 3. dat de gram matica-kennis er door toeneemt. Een der meeningen over dit nieuwe leervak is die van William J. Bogan, assistent-schoolopziener te Chicago, die schrijft: „Ofschoon dit onderwijs zeer veel van de leerlingen vergt, is de let terzetters-cursus van groot belang voor de Junior High School. De practische waarde ervan, nog afgezien van de be- teekenis voor toekomstige typografen, is groot, want het doet tegelijkertijd een beroep op den artist, den adverteer der, den uitgever, den verslaggever, den man van zaken en <Iew schrijver. Emma V Tindal, directrice van de Olivier Wendell Halmes Junior High School te Philadelphia schrijft: „Ik ge loof, dat letterzetten een opvoedkundig middel van onbetwistbare waarde is. Opgenomen in het leerplan verhoogt het de kennis van juist gebruik der lees teekens, leert opstellen mriken, gram matica, spelling, wiskunde^?) en kunst en bovendien geeft het een ongezochte en voortreffelijke gelegenheid voor han der arbeid. Anderen uit onderwijskringen laten zich even waardeerend over dat nieuwe leervak uit en erkend moeit worden, dat er, theoretisch althans, wel resul taat te verwachten is van eilke week een paar halve uren oefening in het letterzetten, dat feitelijk de kinderen in de eerste klas als ze werken met het ieesplankje, ook al doen: van losse let tertjes leggen ze woordjes. De meest fantastische lezei^ zullen misschien in gedachte de jeugd al be zig zien, een schoolkrant in elkander te zetten, de etiketten van schoolschrif ten en boeken met de namen- der leer lingen bedrukken, enz. Een Amerikaansch lettergietersbe- drijf is er natuurlijk als de kippen bij om „business" te doen en adverteert, dat ze alle mogelijke inlichtingen! kos teloos geeft. Welnu, dat zullen Nederlandsche let tergieterijen ook wel willen doen en hét lijkt ons nog lang zoo onaardig niet, als men ook hier eens een proef neemt met b.v. leerlingen uit een hoogste klas lagere school. Er zal wat mee te bereiken zijn, ver moeden we. FEUILLETON. iiiiia- BLOED EN TRANEN. 14 Zij hadden het houten kruis met het Christusbeeld tweehonderd pas achter zich, toen zij deze ontdekking maak ten, en zonder een woord te zeggen, hieven zij staan. Zij bukten zich; zij onderzochten toet aandacht het voetspoor, en hun oogen werden star, en hun wangen verbleekten, terwijl zij dit deden. Zij sidderden van angst; hun lippen beef den, en terwijl beiden dezen voetstap hadden herkend, durfde geen hunner de vreeselijke ontdekking te uiten. Zij hadden het voetspoor van hun vader gevonden, en daarnaast den in druk van zijn stok. Plet spoor liep in de richting van den driesprong, dien zij zoo pas hadden verlaten, er. ter- Wijl zij weer tot zichzelven kwamen, verbaasden zij zich, omdat zij die voet stappen zooeven niet hadden gezien. Doch waarover verbaasden zij zich? De zaak was toch zoo eenvoudig; zij hadden al maar naar de verte ge tuurd: in de lichting van Sarski, en hadden aan den weg, vlak voor hun voeten, niet gedacht. De drie linden stonden daar stil en cenzïiam, huiverend in den oosten- Wind, die door hare naakte kronen „voer,, en hare schaduwen vielen zwart en spookachtig op de blinkende sneeuw vlakte De harten der beide jonge man nen werden door het somberste voor gevoel gekweld; zij schenen door een kring van booze geesten omsingeld te worden, en dat verweerde kruis met het Christusbeeld was in Ivans oog de eenige borstwering in dit verschrikke lijke oogenblik. Hij gaf Simeon de hand. „Laten wij bij dat kruis nederknielen". Het was Simeon uit het hart gegre pen. „Ja, broederke," zeide hij, „dat zul len we doen". En zij knielden bij het kruis neder; zij zuchtten en smeekten om kracht en steun. „Voor dat Christusbeeld moet alles wijken", fluisterde Ivan, „voor dat beeld zijn ze bang, Simeon!" „Ja antwoordde Simeon met volle overtuiging, „voor dat beeld gaan de booze geesten op de vlucht". Zij voelden zich nu gesterkt; zij had den hun vijf zintuigen weer te hunner beschikking, en de crisis van angst voor de helsche spoken, die hen mach teloos had gemaakt, hadden zij thans overwonnen. Ook kwam de hoop weer boven, dat zij zich hadden vergist. Zoo het spoor bij de drie linden rechts sloeg: in dc richting van het dorp Askof, in plaats van links in de richting van het dorp Fasakof, dan was het immers bewe zen, dat zij cich schromelijk hadden vergist. Plotseling echter bleef Simeon staan, on hij riep met ontstelde stem: „Hier houdt het voetspoor op vlak bij de laatste linde!" „O broederkei" steunde Ivan, „ons vaderke is vermoord!" „Dat weet ge niet", antwoordde Si meon met een bovenmenschelijke po ging, om zich goed te houden, „wat ligt daar, Ivan?" Ivan had zich gebukt, want hij had met den voet tegen een stok gestooten, die nauwlijks door de sneeuw was be dekt, en oprijzend hield hij den wan delstok van zijn vader in de hand Daar stonden ze: bij de drie linden, en zij keken elkander aan, verpletterd door den angst. Doch er was een nieuw spoor, waar liet voetspoor eindigde. Het was een breed spoor, alsof er een lichaam over de sneeuw was heengesleept, en dit spoor door de gebroken takken der beukenstruiken volgend, vonden Ivan en Simeon hun vader weggestopt order de sneeuw, met het hoofd voor over, in een hoek van den grooten kuil. Zij stonden dgiar beiden vol somber zwijgen; geen kreet, nauwlijks een zwakke klaagtoon ontsnapte hun bor9t. Zij namen het zware lichaam voorzichtig op, droegen het over den driesprong heen, en legden het neder aan den voet van het verweerde kruis, in het volle licht der maan. Simeon knielde bij zijn vader neder; hij ontblootte diens borst, en legde het oor te luisteren aan dat trouwe vaderhart. „Is hij dood? Is vaderke dood?" vraagde Ivan met omfloerste stem, en J3imeon antwoordde met vochtige oogen: „Vaderke is dood hij is ge heel verstijfdl" Het was nacht; uit het dorp klon- kei\ de tien slagen der torenklok: hel der en klaar. Het was stiller gewor den; de wind was verminderd, en kla gend streek hij door dé kronen der van alle heerlijkheid beroofde linden. De pelsjas van den vermoorde was •met bloed bevlekt; de doodelijke ko gel had den boer getroffen: midden in de borst. Doch was hij werkelijk dood? Ivan kon het niet gelooven; hij knielde naast Simeon bij zijn vader neder, en, een handvol sneeuw ne mend, wiesch hij het gelaat, de polsen, de ontbloote borst van zijn vader. Toen echter merkte hij, dat het tevergeefs was, om met dezen prikkel een leven te wekken, dat reeds gevloden was. Hij rees langzaam overeind: met een zacht gesteun, als een schaap, dat on der den klauw van een Russischen beer bezwijkt. En hij staarde met strakke oogen op het gelaat van zijn vader, wiens leven was weggevloeid in het bloed, dat zijn kleederen had gekleurd. Het was een kalm, rustig gelaat; de lippen van het gebaarde gelaat waren half geopend, alsof Serguw in zich zelf bad gesproken, zooals hij trouwens dikwijls placht te doen. Hij had het punt op den driesprong bereikt, van waar hij met zijn scherpe oogen het verlichte dakvensterke had kunnen zien, en hij had allicht gezegd: „Bijna thuis!" En daar had de dood hem overrom peld. Het was een ware overrompeling geweest, want er was geen spoor van a.agst, van schrik, van ontzetting op dat rustige gelaat te lezem, en men zou hebben gezegd: „Hij slaeipt!" zoo die gebroken, verglaasde oogen het niet hadden gelogenstraft. Ze waren wijd open; ze schenen den moordenaar gezien te habben bij het uitsnikken van het leven, hem aan te klagen bij den Rechter van hemel cn aarde. De broeders waren toch geruster, nu Serguw Nekalof vlak onder het kruis lag; hun angst voor de helsche spoken was geheel gewekjen, doch hun droef heid, hun smart was groot. iWan nam het hoofd van zijn vader met kinder lijke teederheid in dé armen. „Mijn goed vaderke 1" zeide hij, en liij kuste die half geopende lippen, waartusschen de sterke tanden heen schemerden, drie malen. Zij zaten daar bij hun besten vader; zij weenden, en de nachtwind streek klagend over de sneeuwvlakte, die zacht fonkelde in het licht der ïtna&n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5