CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil ME Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws id dit Nummer. buitenland] 7d® JAARGANG ZATERDAG 5 FEBRUARI 1927 NUMMER 2037 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal t 2.90 BUREAU; Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiea per regel 227» Ingezonden Me de deelingen, dubbel tarl Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiëa bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dag< lijk» geplaatst ad 40 cent Zucht naar verandering Voor do Kerk des Heeren is refor matie altoos noodzakelijk. Omdat de Kerk in deze bedeeling onvolmaakt i%, blijft het noodig, om telkens m de kracht des Heeren uit te bannen, wat niet is naar Gods heiligen wil en steeds meer te zoeken, wat tot heerlijkheid Gods kan strekken. Maar men moet deze reformatie wel onderscheiden van een zucht naar ver andering. Er leven belijders in de gemeente, die altoos naar wat anders en wat nieuws vragen, ook dani, wanneer het oude goed en beproefd is, en er in 'tgeneei geen noodzaak bestaat, om de oude pa len te verzetten. Een eenvoudig beeld, aan het dage- lijksche leven ontleend, moge dit voor ons duidelijk maken. Een nijvere huisvrouw zal steeds be hoefte gevoelen, wanneer zij de rein heid in haar huis liefheeft, om het stof van haar meubelen te verwijderen, en zij zal op gezette tijden alles in haar huis aan een goede schoonmaak onder werpen. Dat is noodig. Als ze zoo niet handelde, zou zij de naam van een zin delijke huisvrouw niet waardig zijn. Geen man zal eraan denken, dit noodzakelijk werk der telkens weder- keerende reiniging te misprijzen. Maar nu bezie men ook de keerzijde van de medaille. Er zijn huisvrouwen, die veel verder gaan dan die noodzakelijke reiniging. Deze moeders worden gedreven door een verkeerde zucht naar verandering Ze laten schier niets op zijn plaats staan. Elke week heeft er verschikking plaats van meubelen en sieraden op kast of schoorsteen. Dat geert iets on rustigs aam het huisgezin, waarin zoo iets plaats vindt. Er is geen stabiliteit. Er is bij de kinderen geen gehechtheid meer aan de dingen. Altijd maar ver anderen en altoos verschikken doet een weldadige rust met vleugelen van ons vliegen. Pas dit nu eens toe op de gemeente des Heeren. Zij moet geregeld gereinigd worden van alle besmettingen des geestes en des vleesches. De tucht van Gods Woord moet over alle personen en le vensverhoudingen gaan. Dat is voor al len noodig, niet het minst voor hen, die wat aan den zoom der gemeente wo nen en die de grenzen tusscnen Kerk en wereld bewust of onbewust uitwis- schen. Daartegen moet gewaarschuwd wor den. Heiliging van hart en wandel heb ben wij eiken dag noodig. En wanneer de gemeente zou meenen, dat zij er was, dan zou zij inslapen gelijk de wij ze maagden ingeslapen .waren. Dam zou zij haar roeping veronachtzamen, en het kwaad zou in haar midden steeds grooter afmetingen aan gaan nemen. Doch niet alleen voor de Kerk is re formatie noodig en moet voor zucht naar verardering gewaarschuwd wor den. Datzelfde géldt ook van het poli tieke en sociale leven. Ook daar bij velen een druk doen efi een zucht naar verandering als van de al te ijverige huisvrouw. Wanneer aan de begeerte van déze menschen werd toegegeven, dan zou den wij telkens wat nieuws zien in on ze organisaties. Al is men in 't geheel niet conserva tief, dan kan men van zulk een had- delwijze een afkeer hebben. Al die ver anderingen zijn volstrekt geen verbete ringen. Daarenboven raken ze slechts het uitwendige en leiden den geest maar af van het inwendige en meest- noodzakelijke. Ze veroorzaken een ze kere onrust, die zeer ongewenscnt is voor de gemeente en voor de organisa ties. Een huisvader, die een vrouw ge trouwd heeft, die haakt naar verande ring, kan zeggen: vrouw, laat alles nu eens staan, zooals het staat, en laat me eens met rust genieten in mijn ei gen huis. Elke verandering, die noodig is, die door de Schrift geboden is, m oet ge schieden. Zulk een verandering leidt tot verbetering; maar elke verandering die niet geboden is, die slechts gebo ren wordt uit zucht naar wat nieuws, moet tegengegaan worden, want die leidt tot verslechtering vam het leven. Y Chr. vakorganisatie. Wij ontvingen nogmaals een lang in gezonden stuk van dem heer C. H. Hierin komt hij terug op het debat met den heer Warnaar in onze driestar „Misvatting". Wij waardeeren zeer de broederlijke toon van dit stuk en de krachtige over tuiging die er uit spreekt. Beter dan dit stuk als ingezonden te plaatsen lijkt ons er hier nog iets van te zeggen. Daarvoor is te meer reden, omdat ons, van een zijde welker meening wij hoog aanslaan, gevraagd werd of ons standpunt in de driestar „Misvatting" niet wat slap omschreven werd. Het is mogelijk dat de voorzichtig heid die wij ook gebiedend noodzake lijk ach'.en voor sommigen den schijn heeft van slapte. Daarom is het goed, nog eens met nadruk een en ander te zeggen. De heer C. H., die geen onbekende is op het terrein der Chr. vakorganisatie, en die in 1910, 1911, en 1912 reeds van uit het buitenland daarover schreef in de groote pers, maakt in zijn laatste schrijven scheiding tusschen Chr. vak organisatie en mede'eggenschap. Hoewel wij toegeven, dat het twee begrippen zijn, die volstrekt niet nood zakelijk behoeven samen te gaan, mee nen wij toch, dat het ormogelijk zal zijn, om eenig practisch resultaat met medezegg^ischap te bereiken, indien niet de vakorganisatie het middel (laar toe is. Welke verhouding of er tusschen patroon A. en zijn ondergescnikte B. ook moge bestaan, cleze zal het maat schappelijk leven niet beïnvloeden. In onzen tijd is het niet meer mogelijk om individueel iets te bereiken dat van be- teekenis is, buiten den kring diem gij zelf bestrijkt. Om iets te bereiken is samenwerking noodig. Maar dat niet alleen, de vakorgani satie in het algemeen, en ook de Chr. vakorganisatie neemt een beteekenen- de plaats in, is een zoo machtig li chaam geworden dat men haast geen maatschappelijk onderwerp meer kan aanroeren of men heeft ook met haar rekening e houden. Nu is de organisatie naar schep- pingsordannantie. God heeft de men schen niet als engelen geschapen. Hij zelf legde in onze samenleving het idee opbouwen, ontwikkelen. Maar of vakorganisatie, zooals wij die kernen, ook noodzakelijk/daaruit voortvloeit, wa°en wij te betwijfelen. Er is echter iets anders. Wij moe'en rekenen met de zonde. Ook in onze maatschappelijke samen leving beheerscht die zonde alle toe standen. In de personen werkt zij door. Satan werkt in de menschen zijn ver dervende plannen uit. De heer C. H. verwijst ook daarnaar als hij zegt: „De levensbeschouwing der Socialisten drijft hun aan om voor al op alle ziekelijke detail-verschijnse len die zich in het maatschappelijk le ven voordoen aan te vallen om daaruit vobr hiln strijdactie argumenten te pu ren die bewijzen moeten dat de^e maat schappijvorm opgeruimd moet worden. Zoolang de zonde blijft, zal dat altijd kunnen". Hifer is dan^ ook de noodzaak voor Chr. vakorganisatie geboren, maar be gint ook haar zegenrijke werking. Zij werpt een dam op .Maar ook zij keert dat verderf om tot een strooming in goede richting. Zij eischt Gods eere op dit terrein. Daarom moet zij komen tot een of andere vorm van „Medezeggenschap" Iemand die wat zege-en kan moet ook gelegenheid hebben tot spreken. Welke vorm dit zijn moet, staat nog niet vast. Dat moet nog een voorwerp van studie uitmaken. Daarop vooruitgrijpen is verkeerd. Beter is, de natuurlijke groei van som mige verschijnselen te bevorderen. Met zorg moet het pad verkend worden. Maar als Chr. organisatie moet ook steeds voor oogen staan het groote doel van alles, de eere Gods. Dankbaar mo gen wij daarbij aanvaarden wat God ons geeft, ook al is dat slechts noodig om der zonde wil. Doch wii mogen niet vergeten, dat het slechts middel Is. STADSNIEUWS. GESCHENK AAN PRINSES JULIANA De fa. B. S. van Kloeten, Breestraat alhier, heeft aan H. K. H. Prinses Ju liana met het oog op haar binnenkort aan te vangen studie aan de Univer siteit alhier een Beka-dictaatcahier met goud op snede en gebonden in Marocco-lederen band aangeboden. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. In de gisteravond in het Nut gehou den maaudelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde hield de heer C. L. Schepp te 's-Gravenhage een voordracht over: „De romans van Maurits". Naar het oordeel van spr. valt aan Maurits, eigenlijk geheeten P. A. Daum, als schrijver iets goeds te ma ken. Wel is waar toch wordt hij tame lijk veel gelezen, maar van waardee ring uit min of meer officieel letter kundigen kring bleek weinig of niets. In de gebruikelijke handboeken wordt hij óf niet, óf slechts terloops genoemd Wel is Daum geen schrijver van waarlijk groote allures: om geestelij ken stijl^ om woordkunst als zoodanig .bekommert hij zich in het geheel niet; tot iets sterk ontroerends brengt hij het niet zoo heel vaak, maar hij is in hooge mate onderhoudend en niet zel den van een opmerkelijke beeldende kracht. Reden genoeg om hem recht te geven in de Nederlandsche Lette ren niet over het hoofd te worden ge zien. Daarbij zijn wij in Indisch werk van wezenlijKe waarde, vooral uit den tijd, waarin Maurits schreef (laatste kwart der vorige epuw) niet zoo ruim gesor teerd, dat wij althans niet in eere hou den, wat wij hebben; te meer, daar die tijd, voor Indië van groote beteekenis was. Spr. lichtte dit nadtër toe en be toogde dat wij van de gansche Eutq- ptesclie en semi-Europeesche samen- li Hjng dier dagen, geen andere zoo nauwgezette en zuiver typeerende re gistreering bezitten als in het werk \an Maurits te vinden is. Daum werd in 1850 te 's-Gravenhage geboren, ging in '78 als journalist naar Indië, waar hij aan verschillen de dagbladen werkzaam was, stichtte in '80 het thans nog bestaande „Bata- viaansch Nieuwsblad'en stierf, slacht offer van het Indisch klimaat in 1898 te Laagsoeren. Zijn romans werden meerendeels geschreven als feuille ton in de dagbladen, waaraan hij ver benden was en droegen daarvan soms ook wel de sporen. Na daarop de boeken van Maurits afzonderlijk te hebben nagegaan en daaruit een en ander te hebben voor gelezen, eindigde spr. met de opmer king, dat er wel aanleiding was, dit werk nu in herinnering te bréngen, daar het verkeert in de beslissende pe riode of het al dan niet on Ier den voet zal geraken. Binnen niet zoo heel lan gen tijd zuncn zij, die net Iadië heb ben gekend dat Maurits beschrijft, ver dwenen zijn en'niemand zal dan meer kunnen getuigen hoe juist het beeld is, dat hij ons daarvan geeft. Vandaar dat spr. in dezen kring de herinnering daaraan nog eens heeft willen opha len, overtuigd, dat Maurits hier al thans niet aan vergetelheid mag wor- uen prijsgegeven. De voordracht weru met belangstel ling aangehoord en er volgde op het gesprokene eenige gedachtenwisseling DIRECTEUR CHR. H. B. S. Naar wij vernemen is benoemd tot Directeur van de Chr H. B. S. alhier, in de plaats van Dr. Meijering die zal optreden als Rector van het te Ban doeng te openen Chr. Lyceum, Dr. P. C. van Arkel, Leeraar aan het Chr. Lyceum te Arnhem, uitgaande van de Vereen, voor Gymnasiaal onderwijs op Geref. grondslag. DE LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het volgende concert van „De Leidsche Kunstkring voor Allen", waarop zich zujlen doen hooren: Mej. To van der Sluys, zang; J. H. Feit kamp, fluit en mej. Hanna Beekman, piano; een trio, dat zich zeer veel naam heeft verworven in talrijke plaat sen waar het is opgetreden. In de advertentie van Maandag avond komen verdere gegevens. DE GECOSTUMEERDE RIJJOOL. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar op Dinsdag 8 Februari ter gele genheid van den verjaardag der Leid sche Hoogeschool door de eerste-jaars leden van het Leidsch Studentencorps een gecostumeerde rijjool worden ge houden. In den regel vormen de inter nationale politieke toestand of ande re onderwerpen van internationalen aard de hoofdschotel voor dezen rij jool; ook ditmaal is zulks het geval. an de vijf groepen, waaruit de gecos tumeerde rijjool zal bestaan zal er één gewijd zijn dan den toestand in China en de troebelen te Hankau voorstellen; een andere groep levert een parodie cp het Nederlandsch-Belgisch Verdrag met de Ministers Van Karnebeek en Vandervelde; weer een andere groep brengt het geruchtmakende proces tegen den filmacteur Charlie Chaplin in beeld; een. vierde groep doet ons zien den ooievaar met pensioen in ver band met de verjongingskuur van Steinach. De vijfde groep zal den blijden intocht van Prins Carnaval voorstellen. De opstelling zal plaats hebben Dinsdagmiddag half twee op de Var kenmarkt. De bekroning en prijsuit reiking des namiddags 4 uur op den Burcht. De geheele verzorging van deze rij jool is opgedragen aan het bekende magazijn Erato van den heer A. J. van der Liike. alhier. HET VOLGEN DER COLLEGES DOOR NIET-GERECHTIGDEN. Ten einde het volgen der colleges door niet-gerechtigden zooveel moge lijk tegen, te gaan, is er den laatsten tijd door een ambtenaar der Universi teit alhier in de collegegebouwen her haaldelijk controle uitgeoefend. Thans heeft de rector-magnificus be kend gemaakt dat met ingang van 14 Februari deze controle zal geschieden door een ambtenaar, bevoegd om pro ces-verbaal op te maken. Hij wijst daarom de collegebezoekers op de noodzakelijkheid hun inschrijvings- Uaart steeds bij zich te hebben. CHR. BESTURENBOND. Op Donderdag 17 Februari a.s. zal vanwege den Leidschen Chr. Besturen bond weder een cursusvergadering ge houden worden. Deze vergadering zal gehouden worden in het gebouw „Pa trimonium", Hoogl. Kerkgracht, aan vang te 8 uur 's avonds. Als spr. hoopt op te treden, de heer G. Baas, secr. Chr. Besturenbond en lid van den Gemeenteaad te Amsterd. Onderwerp: „De vakbeweging en de politiek". Een belangwekkend onderwerp, be handeld door een bij uitstek deskun dig spreker. Dat daarom vele leden, maar vooral alle bestuursleden van Chr. vakorga nisaties 9eze vergadering bijwonen. APOLOGETISCHE LEZINGEN. Op Donderdag 17 Februari, Donder- ag 24 Februari en Dinsdag 8 Maart zal Dr. J. C. S. Locher, Ned. Herv. Tred. alhier, de tweede serie Apologe tische lezingen houden, als vervolg op die van Dr. Riemens. Hij hoopt achter eenvolgens te behandelen drie gemeen schappelijke Geloofsartikelen: 1. Ik geloof in den Heiligen Geest, 2. Ik geloof ééne heilige algemeene Christelijke Kerk. 3. Ik geloof de vergeving der zonden De lezingen worden gehouden in de Oosterkerk. Ds. A. D. MEETER. Naar het „Leidsch Predikbeurten blad" meedeelt, is de beroepen predi kant Ds. Meetel*, voornemens om Don derdag a.s. in Leiden te komen, tenein de kennis te maken met de leden van alle Kerkelijke colleges. De gelegen heid daartoe wordt geboden in de con sistorie van de Pieterskerk, nam. half drie. In de Stedelijke Werkinrichting ,zijn deze week opgenomen 285 vol wassen personen en 13 kinderen totaal 298 personen. Bij v. O. in de Tollenstraat brak een schoorsteenbrandje uit, dat geluk kig spoedig gebluscht werd. BINNENLAND. Buitenland. Polncaré over de werkloosheid en de stabilisatie van het geld. De opstandige Portugeesche troepen zouden zich overgegeven hebben. Tsjen aanvaardt de Biitsche voor< stellen als basis voor verdere onder handelingen. HET NED. GESCHENK AAN PRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID Een delegatie uit den Bond van Ne derlandsche Vereenigingen en Licha men in België is gistermiddag ontvan gen door Prins Leopold en Prinses As- trid aan wie zij het geschenk van de Nederlandsche Kolonie, bestaande uit een Delftsch bord en een in het Neder- landsch gestelde, met miniaturen ver luchte oorkonde, aanbood. De delegatie, bestaande uit de hee ren Rutgers, Reygersberg, Janss en Jasper, resp. voorzitter, secretaris, vice-voorzitter en penningmeester van den bond, werd in het paleis door den Nederlandschen gezant aan prinses Astrid en prins Leopold voorgesteld. De prins dankte hartelijk voor het ge schenk, terwijl de prinses v. haar be wondering getuigde. De vorstelijke personen onderhielden zich vriende lijk met de delegatie. Zij informeerden naar de beteekenis en 't leven van de Nederlandsche kolonie in België. EEN ANDERE HUIVERING. Mr. S. van Houten schrijft in no. 4 van zijn Staatk. Brieven, reeks „Kritie ke tijden", o.m.: Van Karnebeek huivert bij de ge dachte, dat het tractaat mocht worden verworpen, hoewel het slechts betee- kent, dat Nederland het daarin vervat te ensemble van concessiën niet ver leent, maar bereid blijft over elk on derdeel vriendschappelijke onderhan delingen te openen. Ook de Louter erkent dat de weer zin van ons volk tegen aanneming zich steeds stelliger in alle kringen open baart. Ik huiver bij de gedachte, dat eene misschien toevallige meerderheid van een enkele stem de Koningin voor het atlernatief zou stellen: hetzij tegen de wensclien en uitingen van de groote meerderheid des volks de verplichtin gen en gevaren van het tractaat te aanvaarden, of wel wat haar grond wettig vrij staat weigert op grond van zulke Kamerbesluiten te teekenen zonder eerst beproefd te hebben mini» ters te vinden, die de verantwoorde- iijkbeid willen aanvaarden door ont binding der beide Kamers de werkelij ke gezindheid des volks te leeren ken nen. Ik weet door mijne parlementaire ervaring, dat menig weifelend lid in twijfel met de regeering stemt, maar mij dunkt, elk weifelend lid der Eer ste Kamer moet zich ook de vraag stel len, of het niet juist de redeoi van be staan is eener Eerste Kamer, do Kroon, zulke zware keuze te besparen Mr. A. R. ZIMMERMAN OVER HET VERDRAG. De Antwerpsche correspondent van de Standaard (Brussel) heeft een in terview gehad met mr A. R. Zimmer man, ter gelegenheid van -de lezing die hij aldaar gehouden heelt. Op het eind daarvan vroeg hij: Wil u ons tenslotte ccq kiesche vraag beantwoorden? Als Rotterdam mer zal u wel tegen de economische be palingen van het Nccierlaiidsch-Bel- gisch verdrag zijnv doch meent u dat in uw land ook politieke bezwaren aan dit verdrag verbonden zijn? Tot hiertoe heb ik me zelfs in Nederland over deze kwestie niet uit gelaten, antwoordde mr. Zimmerman. Nu we zoo dicht bij de beslissing staan meen ik liet. niet gewen sch't een ver klaring af te leggen. Alleen kan ik u dit zeggen: wanneer liet verdrag mocht aangenomen worden, hoop ik dat 't veel er zal toe bijdragen om de toenadering tusschen bedde naties, welke zoozeer óp elkaar zijn aangewe zen, enger te maken; mocht het ver- drag echter verworpen worden, dan wenscli ik hartgrondig dat zoo spoedig mogelijk de basis van een nieuwe over eenkomst worde gelegd. VERVALSCHING VAN EEN RAADSBESLUIT. De heer Meyer, oud-Rijksontvanger van Eramen thans woonachtig te Brussel heeft aan het Gerechtshof te Leeuwarden gevraagd, om ingevolge artikel 12 van het W. van S. een ver volging in te stellen tegen den burge meester en den loco-secretaris van Emmen, die hij er van beschuldigt een Raadsbesluit te hebben vcrvalscht. Aldus een bericht in de Tel. DG ECONOMISCHE CRISIS IN FRANKRIJK. Een rede van Poïncarlé. Antwoordend op interpellaties van de communisten' heeft Poincarê een re de gehouden, waarin hij er op wees, dat alle deskundigen het onmogelijk acht ten, tot stabilisatie van het geld over te gaan zonder dat eeh pijnlijke crisis ontstaat. Frankrijk maakte een periode van denkbeeldige welvaart door tengevolge van) de inflatie. De werkloosheid is thans een Euro- peesch euvel. Frankrijk was van de landen die aan den oorlog hadden deelgenomen, een der landen, die het minst hadden geleden. Officieel staan thans 56.275 werklooze mannen eni 14.000 werklooze vrouwen ingeschre ven. Deze cijfers zijn bovendien aan het verminderen in weerwil van een bepaalde actieve propaganda, die er bij de werkloozen op aandringt zich om steun aan te melden. Terwijl vóór den oorlog gemiddeld het aantal werkloozen 200.000 mannien en 50.000 vrouwen bedroeg, was het in'1 1914 314.000 mannen en 25.SOO vrouwen. De daling van den franc had de han delslui en industrieelen ertoe gedre ven, hun francs om te zetten in koop waren, waarvan in 1026 overproductie het. gevolg was. De recente stabilisatie was niet een spontaan verschijnsel. De Banque de France en de Schatkist hadden met el kaar samengewerkt om speculatie in elk opzicht te beletten, teneinde aan de industrie de njoodige stabiliteit te geven om zich aan te passen aan den nieuwen gang van zaken. De wettelijke stabilisatie was een veel te ingewik keld vraagstuk, om daarin spoedig te. beslissen. Eerst was in feite een lang durige stabilisatie van het geld noo dig. Pofncar$ aUa

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1