NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 28 JANUARI 192/ r TWEEDE BLAD. WflT DE BLADEN ZEGGEN. Welvaartspolitiek. De R. K. Maasbode klaagt: „Van de ruimte op de Nederland- sche beleggingsmarkt profiteeren de, buitenlanders. Niet onze eigen induj 6trie. Hoe fout deze toestand is, begrijpt! men onmiddellijk. Daarentegen vecht men als liet wa re om aandeden in de Duitsche, Bel- fische en Fransche leeningen, welkte ier aan de markt komen. Pas is er een stormloop geweest naar 'de leening der stad Parijs, En voor alle Duitsche industrieën wordt hier gemakkelijk kapitaal ge- ivonden. (Wat doet de regeering in deze, voor onze welvaart bedenkelijke om standigheden Men spreekt vaak van actieve wel vaartspolitiek. Bij het funeste handelsverdrag meti Duitschland heeft ons land onnoeme lijke schade geleden. Passieve wel vaartspolitiek past onze regeering dus ,wel toe. Waar blijft de actieve Duitschlandsl xegieering is meer op haar qui vjive. Ook daar is geldruimte, ofschoon heel wat minder dan ten onzent. Daar maakt de regeering gebruikl van om een nieuwe leening van 30(4 a 400 millioen goudmark te sluiten* waarvan de opbrengst zal worden ge bruikt voor publieke werken, speci aal aanleg van kanalen. Hier d oet men niets. Maaskanali satie, Zuiderzee-droogilegging in een kalm gangetje, houden nog eenig ka pitaal in het land. Te weinig echter. Er dreigt groot gevaar. ,W;il men de absolute vrijheid laten bestaan voor het kapitaal, dat zijn voordeeligste belegging zoekt Dan moet. onze geheele volkshuishouding wel zwaar tribuut betalen aan een théorie^ welke de oude vrijheidsthe-1 orie is in een nieuwe toepassing". Niet geheel juist. In ,,De Volksschool^, het orgaan van Je afdeeling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers, schrijft de C.hr. Amsterdammer, worden eenige actueele artikelen gewijd aan de Begrootingsdebatten van Amster dam. In het nummer van 19 Jan. schrijft men over „Tempering van Scholen bouw". Theoretisch acht men men die vel mogelijk, maar practisch niet, wijl dan de voorstanders van het Bijzon der onderwijs een voorsprong zouden krijgen. In de discussies is wel aangetoond, dat dit gevaar niet bestaat, omdat men immers, indien vergunning tot het bouwen van een Bijzondere School wordt gegeven, men oogenblikkelijk ook een Openbare School kan bouwen, maar met deze kleinigheden houdt de redactie zich niet op, De eenige mogelijkheid om hier te komen tot. bezuiniging, zou zijn de uit vaardiging van een z.g. stopwetje, waarin zon worden bepaald, dat in nieuwe btiurten ook geen bijzondere scholen "zouden worden gesticht. De radactie kan verstaan, dat de voorstanders van het Bijzonder on derwijs van deze oplossing niet wilden weten. Ze zou trouwens naar ons oor deel voor 1927 weinig baat hebben ge geven en onnoodig zoowel het open baar als het bijzonder onderwijs be lemmerd. En nu komt de redactie tot de con clusie: „van een. tempering van den scholenbouw kan dus niets komen. En wij zijn er niets rouwig om". Die 'conclusie nu is voorbarig, want er is in den Raad ook nog op een an dere oplossing gewezen, die van over leg met ue Bijzondere Scholen, of al thans met de besturen. Dat is niet af gewezen. De Wethouder van Onder wijs heeft op de vraag, of B. en W. tot dit overleg met het Bijzonder Onder wijs bereid waren gezegd: „Burgemeester en Wethouders hebben daartegen geen bezwaar. Er bestaat nog altijd een commissie van advies, bestaande uit vertegenwoor digers van het Protestantsch-Chris- telijke en het Katholieke onderwijs. B. en W. stellen zich voor, die com missie bijeen te roepen, de zaak met haar te bepraten en te vragen of zij wellicht kans ziet tot een oplossing to komen in dezen, die beide partijen bevredigt". Al is de verwachting ook dezerzijds niet hoog gespannen, onmogelijk is de tempering toch niet. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Moercapelle, J. Ronge te Hoogblokland. EMERITAAT. Ds. H. Altevogt, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Muiderberg heeft om! gezondheidsredenen zijn emeritaat aanl Igevraagid. Ds. A., in 1879 geboren,, werd in 1902 candidaat in Zeeland. Óp 5 Juni 1904 deed hij zijn intrede bij de Ned.f Herv. Gem. te Maasdam en 9 Oer. 1917 te Muiderberg. Ds. A. J. EYKMAN. f Te Haarlem is in "den ouderdom v. (bijna 83 jaar overleden Ds. A. J. Evkï man, emeritus predikant der Ned. Her vormde Gem. van Amsterdam. Ds. Eykman werd in 1886 door hefi Prov. Kerkbestuur van Utrecht tot de (Evangeliebediening toegelaten. Hij diende achtereenvolgens de ker ken te Resteren, te Hengelo (G.) ite Groningen en te Amsterdam (1888 tot 1920). In laatstgenoemd jaar ontving hij «eervol emeritaat en vestigde zich té Haarlem. Ds. E. was een zeer gezien prediker Hij behoorde tot de z.g. Konlbruggi- aansche richting. KERKBOUW. Woensdag had de ingebruikneming! plaats van de nieuwe kerk der Chr. Geref. Gem. aan de ,W. A. Scholten- straat te Groningen. Het nieuwe kerkgebouw, gebouwd! in kruisvorm, bevat ruim dqizend zitt plaatsen. Bij de ling.ebruikneming sprak de predikant der gemeente, Ds. H. Bies •ma, een gedachtenisrede uit. ZORG VOOR INDISCHE LEPROZEN BOOR HET LEGER DES HEILS. Generaal Bramwell Booth heeft me degedeeld, dat het Leger des Heiig een nederzetting voor melaatschen aan (den oever van den Ganges bij Bena res zal oprichten. Plet 'denkbeeld, dat het Leger zulke nederzettingen in Engelseh lndië zou! vestigen, aldus de N. R. Crt.,Ts_ dëii (generaal door koning George aan de hand gedaan. HET APELDOORNSCHE BOSCH. Het Steunfonds voor patiënten in het Geneeskundig Gesticht „Hét Ape! jdoornsche Bosch" te Apeldoorn,' heeft fdoor tusschenkomst van Mr. J. Hi. Q. ter Spill van een onbekende een gift van f 3000. ontvangen. CENTR. BOND VOOR INW. ZENDING EN CHR. PHIL. INRICHTINGEN. Door den Centraal Bond voor In wendige Zending en Christelijk Pk< lanthropische Inrichtingen werden op 24 dezer, onder leiding van Dr." J. Th. de Visser, des voormiddags een bestuurs en des namiddags een le denvergadering gehouden, waarin 'de (begrooting voor 1927 werd vastge steld'. Tevens werd breedvoerig de finan- cieele verhouding tusschen den Bond en zijn leden besproken, en op grond' van een onder de aangesloten ver enigingen gehouden enquête besloten voorloopig niet over te gaan tot hei heften van een aanslag, aoch een be roep te doen op de offervaardigheid Idler leden, in de verwachting, dat Ideze bereid zullen wezen, zoo moge lijk' hun jaarlij'ksche bijdragen te ver- hoogen. .Voorts zal weder als van ouds aan (Kerkeraden en Besturen van Evan- gelisatievereenigïngen e.d. worden ver zocht een collecte te houden voor den Bond, bij voorkeur omstreeks Paschen Daarop werden door den directeur van het Centraal Bureau, Jhr. Mr. RECLAME. Schrale Lippen «n Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROl AL C. T. van Lennêp, mededeel ingén gedaan uit den arbeid en gewezen op* ae Van den Bond uitgaande twee daag) sche studieconferentie voor stadszen idirigswerk, welke in Mei te Amster dam zal' worden gehouden, terwijl mei ding werd gemaakt van de voorge nomen oprichting van correspondent schappen van den bond. Tenslotte werd nog door enkele der aanwezigen het een en ander uit hun, werk medegedeeld. CONFERENTIE VOOR INWENDIGE ZENDING IN 1927. Nader is,' besïöfeii/' dé conferentie te Lunteren, uitgaande van den Cen traal Bond ovor Inwendigs Zendin® en Christelijk Philanthropische inrich tingen niet van II tot 14 Juli, maar. van 18 tot 21 Juli te houden. Zoodra zekerheid is verkregen om trent de sprekers zal nadere mededee- •ling worden gepubliceerd over de be langrijke onderwerpen, welke behan deld zullen worden. HET EVANGELIE VAN JOSEPH. Onlangs is melding gemaakt van dei bewering van den Italiaan Moccio te iCerigtiola, die een Grieksch hand schrift zou gevonden hebben, dat een levensbeschrijving van Christus zgu bevatten door een tijdgenoot, Joseph van Jeruzalem. Naar nu «gemeld wordt, zou Ford, de automobielfabrikant, reeds twee millioen voor het manuscript geboden en zijn experts reeds hebben afgezon den,) maar ook - zou reeds vaststaan 'dat het manuscript niet meer dan een niéuwe vervalsching is. Het 'Grieksch - komt nietovereeen met den tijd, waaruit het .stiuk zou moeten dateeren, terwql de letters modern zijn, daar zij-blijkbaar naar het model van laai-renaissancistischedruk1 letters zijn gemodelleerd. VEREEN VOOR CHR. PA EDA GO GIEK De jaarvergadering vail de Vereeni- ging voor Christelijke Paedagogiek is bepaald op Dinsdag 19 April, desi avonds 7. uur, in'het gebouw voor Kun "sten en.Wetenschappen te Utrecht. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van een, lid van het bestuur in de plaats van Dr. W. J, Kolkert, die aart !de beurt van aftreding is en niet magj worden'herkozen, en een inleiding vani |Dr. J. H. Bavinck, te Heemstede, over: Enkele principieel© vraagstukken der, moderne zielkunde. Hij zal hierbij be handelen: a. Het vraagstuk der waar heid. (Eraotioneele en voluntatieve tacj torëh ïh" onze cognitieve functies. Is de mensch op de waarheid aangelegd? De w'aarde van ons denken, enz.) ,b. Hetvraagstuk van persoonlijk heid en norm. (Spranger, Hoe moeten we de1 persoonlijkheid zien? De betee-; kenis aer zonde. De plaats der zedelij ke norm en de waarde daarvan.) c. Het vraagstuk van lichaam en ziel (Kretschner. Het oude probleem van lichaam en z?el heeft in d'e nieuwere psychologie een geheel, ander type ver kregen.) d. Het. vraagstuk'der religie. (Het ge vaar der religieuze psychologie en de principieele zijde er van). EEN SCHOOLKWESTIE. Woensdag is voor Gedep. Staten van Noord-Holland behandeld het be zwaarschrift van hét Bestuur der R. K. School in de Pieter de Hooghstr. te Amsterdam tegen het Raadsbesluit van 23 Juni 1926, waarbij een vergoe ding van f 119,4s wordt toegekend over het eerste halfjaar 1924. Het Gemeentebestuur had zich in |deze vergadering doen vertegenwoor digen door den 'Directeur der afdeel ling Onderwijs ter Secretarie, Dr. |Wl- L. Hendriks. Het Schoolbestuur was niet vertegenwoordigd. De voorzitter de Commissaris der. Koningin, sprak zijn leedwezen hier over uit, daar hij een mondelinge toe lichting, van het Schoolbestuur zeer igiewenscht achtte. Spr. deelde vervolgens mede, dat! uit het beroepschrift van hei: School bestuur blijkt, dat clit een vergoedingi vraagt van f 230,80, dus voor het ge- hes le jaar 1924. Het beroept zich op art. lUO der L. O.-wet, en meent ge lijke rechten te kunnen doen gelden, als de Openbare scholen. De heer Dr. Hendriks betwistte de aanvraag en betoogde, dat het School bestuur op het gevraagde bedrag geert recht heeft. Déze kwestie valt z.i. niet onder art. 100'der wet. De vergoedingi over het eerste halfjaar is op billijk- ;heidsgronden toegestaan, omdat net schoolbestuur op deze gelden gere kend had. De beslissing van Ged. Staten volgt! later. BINNENLAND. EEN INGRIJPENDE WIJZIGING DER DIENSTPLICHTWET. Naar de „Maasbode;' verneemt; is de Regeering gereed met de herziening van de Dienstplichtwet, zoodat indie ning eener novelle binnenkort te ver wachten is. Een zeer belangrijke en ingrijpende wijziging welke in dat ontwerp aan de Kamer zal worden voorgelegd, moet zijn die betreffende de loting. Alhoewel we aan mogen nemen, dat de bepalingen op de inschrijving voor den dienstplicht algemeen bekend zijn, willen we deze toch in het kort nog even meedeelen. Voor den dienstplicht wordt inge schreven de Nederlander, die op 1 Ja nuari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, in Europa woonplaats heeft of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip in Europa woonplaats heeft en de niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene is, behou dens een enkele uitzondering. De aangifte voor deze inschrijving geschiedt in de maand Januari van het jaar-, waarin men 19 jaar oud wordt. Voor elke lichting wordt een afzon derlijk inschrijvings-register gehouden en waaruit en daar komt het bij de voorgestelde wijziging op aan een alphabetisch. register wordt opgemaakt Vervolgens heeft thans plaats de keuring van alle ingeschrevenen en daarna in bijna alle gemeenten de lo ting. De keuring van de ongeveer zestig duizend ingeschrevenen kost het Rijk zeer veel, evenals de loting, die boven dien meermalen aanleiding gaf tot braspartijen en ongeregeldheden. De voorgestelde wijziging die het ei van Columbus, of in dit geval het ei van Lambooy zou kunnen worden ge noemd, voorkomt dit alles, daar er nu, maar één loting voor het geheel© land zal plaats hebben, "die bovendien in énkele minuten is- aigeloopen, aange zien er maar één naam of nummer be hoeft te worden getrokken. Zijn we goed ingelicht, dan is dé voorgestelde wijziging als volgt: Iedere gemeente heeft een alphabe tisch register, Wanneer dit ter inzage heeft gelegen, eventueele bezwaren daartegen zijn ingebracht. daarom trent uitspraak is gedaan en het ge heel geacht kan porden voor goed te zijn vastgesteld, dan wordt er in de gemeente, die het grootste register heeft, geloot ter vaststelling van den. naam met geboortedatum van hem, die in het geheel© land, in iedere ge meente nummer één zal hebben. Hij, die in het nlphabétj/ch register daar op volgt, heeft no. 2, no. 3, enz. 'We kunnen dit met een voorbeeld duidelijk maken. De loting zal waar schijnlijk plaats hebben te Amsterdam en daardoor zal in 1928 (het jaar, waarin de wet pas in werking kan zijn) worden uitgemaakt, wie er in het alphabetisch register van de lichting van het jaar 1929 nummer één zal heb ben. Nemen we aan, dat dit is. om maar een naam te noemen: De Vries, Louis, geb. 10 Maart 1909. In alle al-, phabetische registers vani alle gemeen ten van het. land heeft nu De Vries, Louis, geb. 10 Maart 1909, of degene, die in ieder van de registers alphabe tisch daarop volgt, nummer één. Niet alleen wordt hierdoor verkre gen een enorme tijd- en geldbesparing maar bovendien de meest eerlijke lo ting, die denkbaar is. daar het hiér maar gaat om het trekken van één nummer, dat voor 60.000 ingeschreve nen beslist. Eenvoudiger en goedkooper kan bet niet, en met recht mochten we dus zeggen, dat deze wijziging, bet ei van Columbus boeten mag. Is de persoon, die nummer één beeft aangewezen, dan volgen de andere nummers in alphabetdsche volgorde en is in iedere gemeente dus direct be kend wie als dienstplichtigen zijn aan gewezen, behoudens afkeuring, vrij stelling, enz. De, keuring beeft in bet gewijzigde ontwerp na deze loting plaats en al leen voor hen, die aangewezen zijn, benevens een percejitag© voor eventu eel afgekeurden, Voor de 19.500 dienst- plichtigen zullen er dan maar 25 tot 30 duizend gekeurd behoeven te wor den in plaats van 60.000, zooals nu bet geval is, wat mede een groot e bezui niging beteeken t. Behoudens enkele andere wijzigin gen, die ook reeds door minister van Dijk waren voorgenomen, zijn dit, naar wij vernemen, wel de belangrijkste, en meest ingrijpende, welke zulien wor den voorgesteld. DE A.-R. PARTIJ EN HET NED.-BELGISCH VERDRAG. Vpor de Centr. A. R. Kiesvereen. Nederland en Oranje" te Den Haag, sprak Mr. H. Bijleveid over „De A. R. Partij en het Belgisch Verdrag". Spr. bedoelde met zijn rede speciaal te behandelen de vraag, of er aan leiding is te bespreken wat in en orn Ide Av. R. partij leeft en gist inzake het Belgisch Verdrag. In 1925 gingen we, aldus spr., den strijd in voor de handhaving van hel geestelijk, het nationaal, en het ecó* nomiscn bestand van ons volksleven. Door geen enkele politieke groep is toen inzake het Belgisch Verdrag in eenigerlei richting positie gekozen. Spr. kwam dan oo'k tot de bezwaren tegen de A. R. Kamerleden, en de partijleiding ingebracht. Maar, naar spf.'s oordeel, motiveerden zij geens zins de stemming, die onder de A. R. tot uiting is gekomen. Er is niet met nationale en eco nomische beiangen „gekwanseld". Dat ware beginselverzaking geweest. Dat de souvereiniteit van ons land; in het Scheldevraagstuk niet in her gedrang is, wordt door menig tegen- stander toegestemd. .Spr. concludeerde, dat voor wan* trouwen, tén opzichte van de A. R. Kamerleden, die meenden voor het tractaat te moeten stemmen, niet do minste reden is. Het oude vertrouwen, besloot spr., moet ongeschokt blijven bestaan. Dan kan de A. R. partij zijn en blijven toe eer van Gods Groot en Naam en ook tot zegen voor ons volk. DE BOUW VAN EEN TUINDORP IN HAARLEMMERMEER. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel betreffende plannen tot het verleenen van een rijks voorschot voor den bouw, van een tuindorp in de gemeente Haalr lemmermeer, luidt het antwoord van den heer Slotemaker de Bruine. Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid als volgt Eenige dagen geleden heeft de bur gemeester van Haarlemmermeer zich onder overlegging van teekeningen en becijferingen, gewend tot den Direc teur-Generaal van de Volksgezond heid, ten behoeve van een bespreking. Meer is den ondergeteekendé van de plannen niet bekend. Nu een voorloopige bespreking nog gehouden moet worden, waarbij de circulaire van 17 Maar 1926 grond slag zal zij:n, kan op de vragen thana niet een antwoord worden gegeven. BIJZETTING J. B. VAN HEUTSZ. De commissie tot huldiging van de nagedachtenis van Generaal J. B. van Heutsz, deelt ons mede, dat de Ko ningin vergunning heeft verleend omi het stoffelijk overschot van gefier^. (Van Heutsz Ibij aankomst te Amster dam naar liet Koninklijk Paleis op (den Dam te doen overbrengen, ten* einde uit het Paleis de bijzet ang op de Nieuwe Oc «terbegraafplaats op 9 Tuni a.s. te 2 \\xlt nam. te doen plaatg (nebben. FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. „Door onze eigen kracht moet het ge beuren!" zegt hij. „Door onze eigen kracht?" vraagt de grijsaard met verbazing .„ik ver mag niets zonder Gods genadigen bij gelaat schittert van moed en vastbe stand!" „Maar ik wel!" zegt Peter, en zijn radenheid, terwijl hij dit zegt. Ivan tast in zijn zakken, en vindt er nog een flinken homp geboterd rogge brood in. Hij is wat blijde met de ont dekking! Hij haait het brood te voor schijn, en het den grijsaard aanbie dend, zegt hij: ,Neem, vaderke Kan sof, en eet, want het is koud en gij zult honger hebben!" De grijsaard neemt het brood met 'n dankbetuiging aan, breekt er' een klein stukje af voor zichzelf, en wendt zich mét het overige tot een jongen, blee- ken man, die onder de ballingen de Nihilist wordt genoemd. „Gij hebt grooter honger dan ik!" zegt vader Kansof „daar, neem en eetl" en de jonge man met dat bleeke, lijdende gelaat slaat de tanden in het stuk brood. „Wat een jammer!" zucht de grijs aard, terwijl hij zijn blikken laat rond waren over het droevige tooneel. dat zich voor zijn oogen afspeelt. Behalve dien spitsboef, die den armen Taska de laatste kopeken staat af te trogge len, is er niet één onder de ballingen, wien de droefheid niet op het gelaat is te lezen. Zij beseffen dén 9martelijken ernst van dit oogenblik; zij zeggen thans Europa en het vaderland vaar wel, om de verschrikkingen van een onbekende wereld tegemoet te gaan. Sommigen weenen; anderen snik ken hun smart uit in de hevigste ge moedsbeweging. Sommigen werpen zich ter aarde aan den Europeeschen kant van den somberen grenspaal; zij schuiven de sneeuw met de handen weg, en bedekken den vaderland- schen grond met hun hartstochtelijke kussen, terwijl anderen van die aarde in hun gehavende, grijze kapotjassen stoppen, om ze als een weemoedige herinnering 'mede te nemen naar het land hunner ballingschap. De kapitein met zijn valsche oogen en gele bakkebaarden ziet dat alles van een kleine hoogte, waar zijn vale schimmel heeft post gevat. Hij ver roert zich niet; er beweegt zich geen spier in dat koud, hardvochtig gelaat. En met opgestreken snorren, onbe weeglijk, de rechterhand aan den teu gel, en de linker rustend op den greep van zijn groote ruitersabel, staart hij op den stoet der ellendigen. Het is een zee van jammer, die den steenen grenspaal omgolft. doch de paal verandert er niet van. want hij heeft dien jammer reeds zoo dikwijls gezien. Het winterkoninkje in zijn asch- grauw pakje huppelt in een berk, boog beven de ballingen. Het is. daar straks weggéslqpen tusschen de ingesneeuw de struiken, maar het. is gelokt door het gerinkink. der ketenen, en huppe lend van twijg, tot twijg, zngt het zijn vi'ooiijk winterlied. Een lied een vroolijk lied tus schen, dat gezucht en gesnik wat klinkt het vreemd! Doch onder al die ellendigeir is er toch ééne vrouw, die mede zingt. Zij vergezelt haar man naar de zilvermij nen, én zij wiegt een zuigeling iif de armen. Zij staat daar bij haar man, wiens geteekeiide \vangen en kuchen de borst verraden, dat hij reeds door de verraderlijke tering is aangetast. „Theodora", zegt hij, ,leg het kindje iri de telega, want het is dood." „Neen", zegt zij, met hét hoofd 9chud dend, „het is niet dood onze lieve ling slaapt. Stoor mij nu niet, lieve rnan, want ik moet wiegeliedekens zin gen; anders zal 't te vroeg ontwaken". En zij wiegt het doode kind in haar armen; zij wikkelt het vaster in het vod van een paardendeken, opdat het geen kou zal vatten, en met den rug tegen den grijzen grenspaal leunend, zingt zij wiegezangen. Dat Winterkoninkje, huppelend van twijg tot twijg, en die jonge, krank zinnig geworden moeder, zijn de eenl- gen, die hier zingen. D© anderen steu nen en schreien, en hun gezucht stijgt dof klagend op uit de onmetelijke sneeuwvlakten, want zij hebben den huiveringwekkenden grenspaal bereikt, waar de hope vliedt, en de wanhoop begint. „Wat een jammerl" zegt vader Kan sof, en Ivan Nekalof knikt droevig met het hoofd. Vader Kansof wordt een Stundi9t genoemd. Het is eigenlijk een ge9mok kelde Duitsche naam, die uit de Duit sche koloniën is overgewaaid. Klein- Rusland telt vele van die koloniën; er worden Bijbelstonden gehouden, en die ze bijwonen, wórden Stundisten .genoemd. x) Stundisten zou men de Russische Afgescheidenen kunnen noemen. Zij zijn de Grieksch-orthodoxe kerk uit gegaan; zij komen in gezelschappen bijeen, en paren aan een mystiek ge moed een vromen godzajigen wandel. Zij blijven in Rusland nergens ver borgen: zij bestrijden den beelden dienst, en ieder van deze driehonderd- en-vijf-twintig ballingen weet, dat va der Kansof tot de secte der Stundisten behoort. Sommigen van zijn lotgenooten heb ben daarover harde woorden laten, val len, doch de meesten behandelen den grijsaard met een opmerkelijke wel willendheid. De Rus i9 in zijn aard trouwens zachtmoedig en welwillend; hij is verdraagzaam, en slechts als hij te veel vodka 2) tveeft gedronken, komt het wilde beest, dat alle9 verscheurt, in hem boven. „Hebt gij niet c*en potlood?" vraagt vader Kansof, en Ivan reikt hem een potlood. „Dank jel" zegt de grijsaard, en bij wendt zich naar de n grenspaal, die op geen vijf pas afstaióds is. „Wat gaat ge doen\?" vraagt Ivan, en de grijsaard antwooi-?dt met de weder vraag: „Weet ge noi t niet een schoon plekje?" Hij kijkt langs het muurvlak; het is geheel volgeschreven, en nergens ziet hij een 9choon plekje. „Hier aan den ant.Veren kant moet ge zijn!" zegt Peter; ,/daar bovenaan is nog ruimte! Peter staat, terwijl hij dit zegt, a^n de Siberische zijde van d\en grenspaal, waar het wapen van Tobolsk te zien is, en hij .vijst met den vinger naar boven. „Dat is mooi!" zegt de y^rljsaard met een zachten glimlach „V-k zal er een troostwoord neerschrijven voor alle vermoeide en verslagen hurten". Nu begrijpen de beide ^o'hge man nen, waarom hij vraagde een pot lood, en Peter Alwin zegt: „(Laat mij het doen, vaderke, want gij l ij oud, en de ketenen zouden u hindert en l" 1 Naar het Duitsche woor S.tunde stond, uur. - Jenever.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5