NIEUWE l-EIUSCHE UUUHAN I VAN VRlJOAG 28 JANUARI 192/ f - i1 DAG-AGENDA. Maandag 31 Jan., 's av. kwart over acht, Café-Roet. „In den Vergulden Turk", Breeatraat, Jaarl. Alg. Leden vergadering der 3-0ct. Vereeniging. Woensdag 1 Februari, 's av. acht u., Lezing met lichtbeelden. Woensdag 2 Febr., 's av. acht uur, Geref. Kerk Heerengracht: Uitvoering der Geref. Zangvereen. „Hosanna". Woensdag 2 Febr., 's av. kwart over acht, Foyer Stadsgehoorzaal: Felix Timmermans, van Lier (België) over „Mijn reis naar Italië". De avonds nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag- 24 Jan. tot en met Zondag 30 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zonda/gs. Ondanks dit feit, groeiden de voorra den. gestadig, terwijl de opslagruimten beperkt waren. Het gevolg hiervan wast .dat een der partic. mijnondernemin gen genoodzaakt was een haver bedrij //en te sluiten. Reeds werden er stappen gedaan, teneinde te komeni tot een beperkten invoer van steenkolen, echter zonder resultaat. Inmiddels volgde men met belang stelling de opkomende beweging on der'de Engelsche mijnarbeiders. "In .welingelichte kringen was men van oordeel, dat een botsing onvermijde lijk zóu zijn en, een algemeene staking Let gevolg. In afwachting hiervan werden maat regelen getroffen teneinde dan aan de verwachte aanvragen voor steenkolen leveringen te kunnen voldoen. Gelei delijk werd overgegaan tot mechani satie van de kolen winning waardoor dan ook het feit verklaard kan wor den dat de gemiddelde prestatie pér arbeider in het afgeloopen jaar met ruim 50 ton toenam. Ook op de kolen- winning is-deze machinale ontginning van invloed. Het percentage gruis wordt: door de zuivere winhing aan zienlijk verminderd. Een en ander •droeg natuurlijk -bij tot verlaging van den kostprijs. Alhoewel verwacht werd dat de En gelsehe staking slechts van korten duur zou zijn teneinde de positie in de wereldmarkt niet te verliezen i9 zij van dusdanigen duur geweest dat het de Nederlandsche mijninustrie moge lijk werd zich van tie geleden verlie zen in het eerste half jaar geheel te herstellen. Haar afzetgebied werd aanmerkelijk vergroot en zoowel bin nen- als buitenlandsche steenkoolcon- sumënten sloten contracten af met de Nederlandsche mijnen. In'tegenstel ling met de Duitsche steenkoolconcur rentte in het binnenland,, heeft de Ne derlandsche mijnindustrie kans ge zien vasten voet. te krijgen in het Aken sche afzetgebied en vooral wat be treft' dè hui9brandkolen den Aken-r scheii rhijnbouwconcurrent geheel over vletigéld. Het einde van, 1926 kenmerkte zich door. een verhoogde werking in het hoogovenbedrijf. De groote navraag voor hoogovencokes had tot gevolg dat verhaaste uitbreiding gegeven werd aan de cokesfabrieken der. mij nen. Binnen enkele maanden hoopt men gereed te zijn met den bouw der - batterijen van de staatsmijn Maurits, welke dan eveneens in werking zul- - len worden/ gesteld. Behoudens een kleine crisis bij de wederinvoering van den zesuren dienst op Zaterdag, waarbij voor beide partijen 'n bevredigende oplossing ge vonden. werd, mag de Nederlandsche mijnindustrie op een vrij gunstig ver loop bogen. Of de financiëele resulta ten eveneens dit verloop hebbent, zul len we moeten afwachten., f 7 INSTALLATIE ZUEDERZEECOMMISSIE. De Minister van Waterstaat hééft gisteren de commissie geïnstalleerd, aan welke is opgedragen een onder zoek in te stellen naar de beste wijze waarop de door de uitvoering der Zui derzeewerken te verkrijgen gronden 't zullen kunnen worden uitgegeven,waar bij zal worden gelet eenerzljds op de geldelijke belangen van den staat en bet belang van een gezonde ontwikke ling van land-en tuinbouw in de te winnen poldergebieden en anderzijds op de belangen van de bevolking van Nederland in het algemeen en van de a.s. bewoners van de nieuwe polders in hot bijzonder. De minister zeide o.m., dat de com missie niet is een studiecommisse, die tot taak heeft een grondslag te leggen voor 'wettelijke codificatie van wellicht nrenschelijke verhoudingen tusschen grondeigenaren en hun huurders of pachters, doch dat van haar verwacht worden practische voorstellen, ten einde voor de straks droogkomende gronden zoo spoedig mogelijk over voorwaarden met het oog op de bewer king te kunnen beschikken opdat ook wat deze aangelegenheid betreft, geen tijd voor het in cultuur brengen der polders verloren behoeft te gaan en de balans der droogmaking daardoor niet in ongunstige positie zou geraken. Nadat de Minister de installatierede had utgesproken, antwoordde de voor zitter der commissie, mr. G. Vissering, onder- voorzitter van den Zuiderzee raad. LOCOMOTIEVEN VOOR INDIë. Dezer dagen is in een bericht uit Berlijn medegedeeld, dat door het nii- nisteriè van Koloniën aan de Zwitser- sche locomotieven- en machinefabriek te Winther.thur opdracht is gegeven voor de levering van locomotieven voor Ned.-Indië. De „Tel." verneemt thans nader, dat het hier een opdracht geldt voor tien locomotieven en niet honderd, zoóals uit Berlijn werd gemeld. Voort kan worden medegedeeld, dat de levering van acht locomotieven is opgedragen aan „Werkspoor" te Am sterdam. de eenige fabriek hier te lan de, welke locomotieven vervaard;gt. De geheele order omvat dus 18 lo comotieven. Naar van bevoegde zijde werd ver klaard, was splitsing van deze order noodzakelijk, ook met het oog op den leveringstermijn. De Zwitsersche fa briek had intusschen de laagste aan bieding gedaan. BUITENLAND. DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS. De democraten weigeren deelneming. De democratische rijksdagfractie, heeft eenstemmig- besloten, niet deel te nemen aan de kabinetsformatie. In; een manifest der democraten ter verklaring v.ati hun afwijzende hou ding heet hét o.m., dat de democraten ondanks de" concessies, door de Duitsch. nationalen schijnbaar gedaan, niet vertrouwen, dat de Duitsch-nationa- len nu plotseling hun strijd tegen de vlag der republiek zullen opgeven. Overigens, zocr heet het verder, kun nen de democraten den eisch tot ge lijkstelling der confessióneele school met de staatsschool onmogelijk aan vaarden. De vermoedelijke samenstelling van het kabinet. Naar het correspondentiebureau van de vereeniging van Duitsche dagblad uitgevers verneemt,wordt thans in parlementaire kringen de volgende ver deeling der portefeuilles waarschijn lijk geacht. De Duitsch-nat/ionalen vier portefeuilles. n.l.; Binnenlandsche Za ken, Justitie, Landbouw en Verkeer; het Centrum eveneens vier porte feuilles, n.l. het kanselierschap, Finan ciën, Arbeid en Bezette Gebieden, en de Duitsche Volkspartij twee portefeuilles, - nd. Buitenlandsche Za ken en Economische Zaken. Op 3 Febr. de regeeringsverklaïing. Het seniorenconvent heeft gistermid dag definitief besloten den Rijksdag op Donderdag 3 Februari hijeen te doen komen voor het aanhooren der regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet. DE TOESTAND IN CHINA. Een verklaring van Borah. De voorzitter der Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken Borah, heeft .in zijn eerste offi- cieele verklaring.overfdentoestand in China gezegd, dat de Amerikaansche politiek/in het Oosten moet berekend zijn op een vrij China. Naai* zijn meening kan het optreden van Groot-Brittannlë. dat een gToote - leger- en vlootmacht naar China zendt, tot een ramp leiden. Op 3 Febr. de regeeringsverklaring. Naar uit Peking gémeld'wordt, zijn er talrijke teekenen, die er op wijzen, dat Tsjaiig Tso Lin, na het Chineesche Nieuwjaar, het ambt van presldeht zal aanvaarden. SOVJET-RUSLAND EN ROEMENIë. Naar uit Constaintinopel wordt ge meld, zijn Russische troepen geconcen treerd in de streek van Odessa. Dezë militaire operatie Wordt in ver bind gebracht met plannen der sov jets "ten opzichte van Hessarahië. DE KONINGSKWESTIE IN HONGARIJE. Verklaringen van Bethlen. Bij een partij-souper, dat te Boeda pest ria de conferentie der eenheids partij werd gegeven, heeft graaf Beth len nog eens over het konlngsvraag- stük gesproken; Men verlangt van ons zeide hij, dat wij terstond groote vraag stukken tot oplossing zullen brengen. Me'h verlangt, dat wij een herziening vaa-het vredesverdrag van Trianon zullen bewerken -en ook het konings- vraagstuk tot oplossing zullen brengen Van, ons zijn echter -geen verrassin gen te verwachten. He.t verleden heeft ons op bittere wijze geleerd, dat on doordachte handelingen ons slechts na deel kunnen berokkenen. In 1918; heeft een dwaas de revolutie ontketend en 100 wijzen zijn niet vol doende om dit weder goed te maken. Thans, nu wij onze krachten daaraan wijden,, wil men onze pogingen in dis credit brengen alleen omdat onze te genstanders in,troebel water willen visschen. DE VRIJGEZELLENBELASTING IN iTALIë. Uit het onderzoek, door de Italiaan- sche "rege^ring ingesteld, is gebleken, dat' 8 millioen vrijgeteilen de tégen hen gerichte belasting zullen betalen, het geen voor den staat een voordeel van bijna 50 millioen güldën beteekend. EEN VAKVEREENIGING VAN CHI NEESCHE GEESTELIJKEN. De (Boeddhistische) Chineesche non nen en priesters te Hankou hebben een vakvereeniging gesticht, waartoe zij na genoeg allen als leden zjijn toegetreden Gisteren hebben de 2000 leden een, optocht door de stad gehouden om de Chineesche bevolking van den nieu wen stand van zaken op de hoogte te brengen. Het eerste uitvloeisel van de oprich ting der vakvereeniging is, dat liet ta rief voor hét zéggen van gebeden met ongeveer een- derde is opgeslagen; de Hindoe-heidenen zijn hierover min der goed te spreken, maar zij züllen er zich bij moeten neerleggen, omdat geen priester het zal wagen, tegen la ger tarieven zijn" diensten aan te bie den. EEN WOLKENKRABBER TE PARIJS Parijs wordt bedreigd met de oprich ting van een wolkenkrabber. Het ge vaarte, naar New Yorksch model, zou verrijzen op den berg Ste. Genevière, die thans beheerscht wordt door het Panthéon. De contracten moeten al gesloten zijn, de grond gekocht, doch thans rijst er verzet onder de Parijzenaars, die in zoo'n opdringerig Amerikaansch gebouw een ontsiering zien van hun schoone stad. Êr is. een commissie in wording om alle tegenstanders van het plan te vereenigen en met alle macht te trachten het plan te verijdelen. 'w KORTE BERICHTEN. De militaire controlecommissie, heeft het ontwerp-accoord betreffende uitvoer en.fabricage, van Duitseh. oor logsmateriaal goedgekeurd; De Britsche Labour Party betuigt sympathie met de -Chineesche arbeiders en dringt op vriendschappelijke rege ling aan. - - Garibaldi is in Engeland aange komen. Hij is van plan naar Guba te vertrekken. De Grieksche regeering heèft ver schillende maatregelen genomen in verband' met de mogelijkheid van een nieuwen staatsgreep. Pangalós is op nieuw naar het fort ïzzedin op Kreta overgebracht. Bij de'verkiezing van de voorzit ters der Fransche Kamercommissie, zijn in drie door socialisten bekleede plaatsen gematigden gekozen. Een Canadeesche commissie kómt naar Europa tot bestudeeriin-g der af zetmogelijkheden voor graan. Kamenef. de niéuwe gezant van- de Sovjet-LTnie te Rome, is naar zijn bestemming vertrokken. In Canada is het geweldig koud. Woensdag stond de thermometer in Noord Ontario 53'gr. onder 0, dat is dus 85 graden vórst.. In Ottawa was het 20 gr. onder 0. GEMENGD NIEUWS. (Verbrand. In een arbeiders huis in het dom New Craigjhall, op zes mijl ten Z.O. van Edinburgh zijn Dinsdagmorgen vier kinderenvan twee maanden tot vier jaar-verbrand. De moeder was uitgegaan en had de twee jongste kinderen in bed ge laten, de twee-oudste in de keuken. Toen zij een kwartier later terug kwam, stond" de woning: in-lichtêlaaaè De brand was; naar men vermoedt ontstaan, doordat kinderen met' papier bij het .vuur'vhadden gespeeld. Eeo vijfde kincj van de familie, :eeri zes jarig .jongetje was, toen de brand uit brak, op school. A ut o-o n g e 1 wk...Te .Mee helen .(België) is Woehsclaga.voi'id .een per sonenauto mét eenvrachtauto in' bot sing gekomen.,' .Y V Een der auto's iïoèg onderstboven. Twee personen wedden doodelijk ge'-» kwetst. De Bestuurder van den per sonenauto scheendronken "te zijn en werd gearresteerd.. Ongeval. -Gistermorgen had> naar net V. D.-bureau meldt, tijdenj een velddienstoefening.onder Ede van het 22ste regiment infanterie een" sol daat het ongeluk éen ander ëoldaat. met een losse patrodrf in dé zijde te schieten. Hoewel het geval zich niet ernstig) lieta anziên/is jde gewónde toch on middellijk naar het militair hospitaal te Utreciit overgebracht. Brand. Te Mierlo (N. .Br.) is de kapitale boerderij, van den lieer' H* van Reugten totaal afgebrand. Het vefe kon gered worden, .Verzekering dekt de schade. Aangehouden.. Op de Eema te Delfzijl troffen de rijksambtenaren! een boot aan met 300 L. alcohol. Al les is in" beslag genomen. De opvaren [den, drie Duitschers; \veiden~aange-" houden. IWia a rs-G-huivin^. - In het Al- meen Politteblad geeft de burg.nnee^ ter van Vught*eèh ieder in overwe ging, die zaken wenseht te;.doen-riet' ,C. A. M. Werst, wonende aan;'de .Kloosterstraat ""aldaar; zaak drijvende .onder den naam van C. A. NT. Werst eff Co., in manufacturen; modeartike len, confectie, parfumerieën en gros. Sigaren, sigaretten, tabak én alle vooc komende rookbenoodigheden en grosl en détail, handel in koloniale waren,, en comestibles erï -gros/ enz., alvorens met hem in handelsrelatiëiv te treden,- eerst ten zijnen bureele inlichtingen in te winnen. iU i t g e 1 e y r ,d. Men hèrinnerü zich, dat eenigen'tijd geleden te Heer lerheide werd gearresteerd de be/ruch te inbreker-dief, V. R„ een Italiaan* [die igeruimen tijd gewerkt had in de /mijn Oranje Nassau III te Heerler- heide. De Italiaan werd op verzoek naar /Maastricht Overgebracht en is nu op verzoek der Belgische justitie aan de Belgische politie overgegeven. Overreden. Bij* Nieuweschand is ;Woensdag een 48-jarige wagen- knecht onder een vrachtauto geraakt, en gedood. Verbrand. Te Vaals trok een tweejarig kindje der echtelieden D. jden theepot om, De stloeienck Laete thee veroorzaakte hevige brandwon den. De toestand van de arme kleine i3 zeer ernstig. A a n v a r i n g. Toen gisteravond te Deventer de vrachtboot „De Maas bode" uit Rotterdam stroomafwaarts de Schipbrug wilde passecren, en jdé brug daarvoor werd vrijgemaakt, be." vond de vrachtboot zich plotseling voor een sleep, getrokken door de sleep-, boot „Fiat Voluntas", uit Dordrecht, die reeds met twee volgschepen in de vooropening was, en welke sleep meit [door de duisternis niet had kunnenl zien naderen. „De Maasbode" botste met grootei kracht tegen een der booten van de' sleep, de „Expeditie I", schipper F. ide Vries, uit Zwolle, sneed naj een zwenking de sleepkabel door j en kwam daarna tegen de Schipbrug aan Zoowel de „Expeditie I' als „De Maasbode" en de Schipbrug werden zwaar beschadigd. Wegens de duisternis kon de scha lde aan de brug nog niet worden vasü gesteld. De oorzaak van de aanvaring is, idat de „Fiat Voluntas", ondanks 'de waarschuwing van het brugpersoneel, toch doorvoer, toen de brug voor do Maasbode reeds was vrijgemaakt. UIT DE OMGEVING. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. tVoorm. 10-en nam. 5 uur, Ds. Hos iers. Gerei. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. Koers. Predikbeurten. Gereform; Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. Rozen boom, em. pred. te Voorburg. WASSENAAR. Burgerlijke stand. Geboren: .To hanna Caihanna. Jacoba, d.v. G. W. Lans en C. A. M. Berends. Frans, z.v Fr. van Leeuwen, en G. v. d. Henst. .Jo hanna Cornelia Theresia, d.v. J. Mei man en Ph. J. Bakker. Johanna Maria, d.v. W. P. v. d. Holst en J. M. Meuo sen. Hilletie Liesbet, d.v. A. F. v. Zet ten en M. Lantink. Ondertrouwd: P. H. Versteeg en G M. Solleveld. P. Th. Hugenholtz en G R. Doornbos. J. V. Reenen en M. C. Ho geman. Overleden: J. C. Borsboom, iS j. C. E Hazendonk, 67 i„ echtgen, van A. Koe hoorn. P. Leonhart, 57 j., echtgen. van J. A. v. Deutekom. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. v.m. 10 en n.m. 5.30 uur Ds. Dönszel mann. Kievitskerk: v.m. 10 uur Ds. Ru-t gers van Amsterdam. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyden. Gisteravond gaf het Chr. Wassen. Mannenkoor een uitvoering in de zaal voor Christ. Belangen, welke goed ge slaagd mag beschouwd worden. Ds. v. dj Hevden wees er in zijn slo» woord-wel op, Dat het nog verbeterd kon worden, maar in vergelijking met voor gaande qityoeringen, was de vereeniging goed vooruitgegaan en hoopt hij ook dat het zoo zou mogen voortgaan, waan toe hij er ook ernstig op aandrong, dat meerderen de rijen uer zangers zoudei. komen versterken. Woensdagavond ongeveer half zes, toon de chauffeur voor een rijtoer even met zijn auto was weggereden, heeft een dief van die gelegenheid gebruik gemaakt, uit de garage in het Park „de Pauw", een rijwiel te ontvreemden. De politie stelt een onderzoek in, WOUBRUGGE. Heden werd het vernieuwde voe; pad aan de westzjjde van ons dorpaï geleverd. Ging het vorig jaar de. roep om verbetering aan de oostzijde. -Wat de breedte betreft spant de westzijde nu de kroon. De gevaarlijke bocht bij de oude sluis van den Oudendijkschen pol der is nu weg genomen; het werk eert de werklieden en den technisehen and- te na ar m.et het toezicht belast. Het Noordelijk deel van ons dorp heeft veel voor bij het Zuidelijk deeï daar de -voetpaden oudtijds voor de we ningen zjj'n gelegd met ae boomen langs de oevers, wat een schoonen aanblik geeft en tot wandelen noopt. De, Oude Kade, tal van jaren zoo nauw keurig jaarlijks geschouwd door wijlen de Wethouders D. P. Ramp, W. den Hertog, Arie Visser, Jan van Dam en C. Molenaar, is nu vervallen. In een dezer dagen gehouden.vcp gadering, kwam ter sprake het wees- en armhuis in ons dorp, nu de weesvader zijn ambt neerleggen zal.-Vooral de hi- torie van deze stichting kwam ter tafel en het werd wenschelijk geacht, daar iets van te vernemen, temeer nu de raad" dezer gemeente besloot de jaarlijks te storten f300,— af te koopen. De eerste vraag is: wanneer ging dit gesticht uit de burgerlijke in de kerke rijke gemeente over? Als antwoord kan het volgende dienen: n.l. een bericht uit 1852 den gden Juli: „Heden had alhier een geheel buitel gewone "Godsdienstoefening plaats. Gedurende ongeveer twee eeuwen b* rustte hier het armbèsxuur in handen van burgerlijke personen, die door de plaatselijke Regeering werden aange steld en bij de openbare Codsdiensto» feningen de liefdegaven inzamelden, en nadat in het jaar 1700 de vereenigde Roomsche en Gereformeerde administra- -tién van elkander gescheiden zijn, s» dert het jaar 1747, tóen een Gerefot ineerd wees en armhuis is gesticht, ook van dat gesticht de Regenten zijn g» weest. Op bovengenoemde dag werden de eerste Diakenen onder ons beve.» tigd döör onzen Leeraar Ds. D. de Haas die naar aanleiding van Hand. 5 5b en- 6 sprak: over de oorsprong van het Dis konie-Armbestuur in ae Chr. Kerk; daas na over den eigen aard dezer arminrich ting, haar schetsende in hare eerwaas digheid, belangrijkheid en weldadigheid De werkzaamheden en beraadslagingen aan de tot stand brenging dezer mnob Radio-Programma. Wat er vanavond to hooron ls. KöNIUSWUSTERH., 1300 M. 6.50 t-ezing. 7.20 „Die Postmeïsterin". 9.50n.50 Muziek. 1 DAVENTKY, 1600 M. t.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 7.05 Concert. 7.35 Pianomuziek. 8.0; Variété. 8.35 Opera „Martha". 9.5011.20 Martha,-verv.olg. HILVERSUM, .1050 M. 5.006.45 Concert. 6.457.45 Fransche les. 7.45 Politiebericht. 8.10 Spreker: M. Braam, over: „Het Binnenaanvaringsreglement.'' 8.35 Nutslezing. 9.35 Kamermuziek, j PAKIJS (Radio-Paris), .17,50 M. 5.035.55 Radio-Amateurs. 1 '<1 5.55 Koersen en inlichtingen. 8.00 Actualiteiten. 8.20 Koersen en persberichten. 9.05 Concert. ting noodzakelijk verbonden, werden steeds gekenmerkt door eene broeder lijke eensgezindheid". In de oude aJ» bachtsrekeningen vindt men steeds de bijdragen voor onderhoud van hepweee huis. TT*, Om de tweede vraag te beantwoor den, waarom hier vóór 1852 geen diak» nen waren? moeten wij terug naar het jaar 1620, en bemerken, dat hier toen zelfs geen Kerkeraad was en de an» bachtsneer deed wat des Kerkeraads ia zelfs predikanten zond naar zijn keuza zoodat hier een korten tij I een Remoa strantsch gezind Predikant den kansel beklom. Uit de acte van de Particuliere Synode van Gouda, anno 1620, vernemen wij dit, daar staat: „ende in de Kercka van Woubrugge, daer noit een Kerckö raed en badde geweest", en besloot dat „eerdaegs sonder langer vertrieck tof verkiezing des Kereeraeds, bestaandeuit Ouderlingen ende Diaconen, werden gei procedeert" (voortvaren) enz. Tot het kiezen van Ouderlingen gaf de ambachtsheer van Duvenvoorde ves lof, maar tot het kiezen van Diakenen niet, hij zou den „armmeester" wel blij ven benoemen. De Synode van Woerden 1625, ging', daarmede niet aeeoord, dat „de edelen heer va» Woubrugge niet en geliefde te geheugen dat tot Woubrugge Diae» nen wierden vercoren". In 1626 bezochten gedeputeerden deG ze ambachtlieer en verzochten hem, di» kenen te laten verkiezen doch verkregen ten antwoord, dat „hetselve eene meo wiehheyt te wesen", hij daar niet' voor was. Tot 1630 werat jaarlijks het ves zoek herhaald doch zonder resultaat In 1632 na den dooa van Ds. Hamiae% verkoos hij-, zonder den Kerkeraad, .een Predikant, doch toen was het mis, da Classis accepteerde deze niet. Het eenigste, tjjdens dezen strijd, wat verkregen werd, was dat de regenten armmeester, door hem benoemd in 1621: in de Kerk mochten collecteeren, v stonol: „eerste mael in des Heeren Naoti met eene buydel ommegegaen". Twee honderd een en dertig jaren bleef hier die abnormale toestand, tot: in 1852 voor het eerst Diakenen werden- verkozen. Een derde vraag betreft het verband tusschen het weeshuis en het overzet veer in ons dorp, waarvoor jaarlijks, f 300,wordt gestort in de kas van;, deze stichting. Ook dit yeer behoorde oudtijds aan) den Ambachtsheer, de laatste voernian door hem aangesteld was Maarten Ho» weling in 1787, daar deze een vurig Oranjeman was, werd hjj in 1796 ont slagen en door de Municipalenraaa 'be noemd Huibert de Cok, even vurig pa triot, en de opbrengst van het veer aan de burgerlijke armen, w.o. het weeshuis. Van: 1 Mei 1807 tot 1 Mei 1808 was aan veergeld ontvangen f 50S :3 :o dit waa ongeveer de jaarljjksche opbrengst. Toch hebben de Ambachtsheerendia opbrengst, wat onder hunne revenuen behoorde, nimmer afgestaan, althans in geen der notulen 01 brieven is daas iet® van te vinden. In 1857 -kwam dat punt'speciaal ter sprake, toen de heer G. Spoor Eland - rentmeester der heerlijkheid Esselijkef en Heer Jacobswoude was; deze nam op zich de toenmalige ambachteheeren,,4da- heeren Van Hoogstraten, goedkeuring te vragen, dat die veergelden voor de ar men bleven, doch die heeren hebbel, daarop nimmer geantwoord een formeels acte of bewijs of andere bewijsstukken waren dan ook niet aanwezig. Met den bouw van de brug in 1869 zou het weeshuis die bron van inkomsten missen en de verpleegden niet meer den veerman bijstaan in het overzetten Een voorstel, dat die oude lieden de te benoemde brugwachter zoude helpen.. Biad geen zin. - Een oplossing moest worden gezocht en deze vonden wij in de notulen van den Kerkeraad. van 7 'April 1869. „Punt 5. Broeder W. den Hertog al» mede-regent van het wees- en armhuis alhier, deelt mede dat ten gevolge der aanspraak van het wees- en armhui3 op het bezit(?) van het overzetveer, door regenten in het midden gebragt een conferentie was gehouden met het Gemeentebestuur, in tegenwoordigheid der heeren Ged. Stoten Baron Rengera van Warmerhuizen en Mr. Metelerkamp iwaarin besloten was dat door de G»: meente Woubrugge een jaarljjksche ro- worden uitgekeerd, telkens groot, dna cognitie aan het wees- en armhuis zou honderd gulden, (.terwijl het vroegers voorstel over de brugbediening, werdii». getrokken) onder voorwaarde .vangoed: keuring der Kerkeraad. 1 _Deze. goedkeuring .wordt verleend ei

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2