gemengd nieuws. 1 tweede blad. Wflï DE BLADEN ZEGGEN. bloed en tranen. "kerk en school. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 JANUARI 192? de Dahjiastraat, die den naam zal dra gen van: „de Kleuterschool". OPENING HERV. CHR. SCHOOL. De nieuwe Herv. Chr. School te Dia- teloord c.a. zal Dinsdag I Februari a.s. geopend worden dcor Ds. H. H. van Ameide. De samenkomst wordt in de Herv. Bewaarschool gehouden. Het aan tal kinderen der school is nog met 20 vermeerderd en bedraagt thans 120. NED. GENOOTSCHAP CHR. HEILIGING VAN DEN ZONDAG. In een onlangs gehouden vergadering van bovengenoemd Genootschap, heeft de Secretaris verslag uitgebracht om trent den arbeid, dis zich nü al ruim der tig jar^n, in hoofdzaak bepaalt tot het uitgeven van de nu overal bekende „Groene Preeken",, omdat ze in groene omslag zijn, „Voor den Zondag". Die preeken worden geschreven en op verzoek zeer welwillend afgestaan door 'hoogleraren en Predikanten van de Neet Herv., de Luthersche en Gerefor meerde Kerken. Behalve in ons land worden de pres ken verzonden naar Oost- en West Indië, Engeland, Duitschland, Belgis, Amerika China. De wekeljjksche oplaag is ruim 5000 ex., een abonnement kost slechts f2,50 's jaarSj. waafvoórVmen elke week een preek franco bezorgd krijgt.. Van hel luttele bedrag dat van dit abonnements geld overschiet, geeft hetgenootschap tegen zéér verminderden prijs preeken aan diaconieën, evangelisatievereenigin- gen, godsdienstonderwijzers en anderen, die deze preekengratis verspreiden in ziekenhuizen, hospitalen, gevangenissen, onder politie-, spoor- en tramwegperso neel en onder velen die om welke rede nen dan ook, niet ter kerke gaan of kun nen gaan. Geestelijke zegen laat zich niet onder cijfers brengen, dankbaar kan echter geconstateerd worden, dat groots zegen op dit mooie werk van in- en uitwendige zending rust. Het werk moet echter uitgebreid wor den voor gratis verspreiding, maar zv» als het vaak elders gaat, het ontbreekt aan geld. Men vraagt echter niet om geld al zal elke gift, groot of klein dankbaar aangenomen worden, maar men zoekt naar vermeerdering van het aantal abon né's, waardoor de gratisverspreiding zal kunnen worden uitgebreid. Het Be-'unr schap bestaat thans uit de heeren Jhr. Mr. J: A. de Jonge, Den Haag, Voorzit ter; Prof. Dr. H. M. van Nes, te Leiden .onder-Voorzitter; Prof. Dr. W. J. Aal ders te Groningen; Ds. O. G. Heldring ie Zetten; L. Cramer te Apeldoorn, Ba» Backerlaan, Penningmeester; G. B. van Aaken, Galileistraat n, Den Haag, Seci. HET JAARBOEK DER GEREF. KERKEN. Het Jaarboek voor 1927 ten dienste van de Gerei. Kerker, in Nederland, onder redactie van Ds. G. Doekes en Ds. J. C. Rullmann, is thans in elfden jaai-gang bij Oosterbaan en Le Coin- tre te Goes verschenen. Ds. Rullmann heeft weer het kerke lijk overzicht samengesteld. Het be hoeft niet gezegd, dat hij haast uitslui- end stilstond bij hetgeen rondom de Asser Synode gebeurde. Van de in 1926 overleden predikanten zijn weer fotos bijgevoegd, terwijl verschillende pre dikanten gedachteniswoorden schre ven. Uit de statistiek nemen wij het vol gende over; Batavia 9 Oost-Friesl. 5 Gr. Benth. 9 4 2987 1569 3 1095 553 2 3017 1697 S - Groningen 86 Friesland N.D. 72 Friesland Z.D. 73 Drente 37 Overijsel 47 Gelderland 63 Utrecht 42 Noord-Holland 71 Z.-Holl. N.D. 65 Z.-Holl. Z.D. 81 Zeeland 52 N.-Br. en Limb. 32 77 14 53 19 51 24 33 8 40 17 51 15 30 20 53 35 60 15 73 26 34 17 17 15 N 66412'28550 40829 19551 32023 14914 26773 11899 42746 20605 41813 19874 30368 14930 69248 34871 65817 30760 83999 37741 26409 13146 14912 6459 Totaal 721 578') 225 541349 253300 R.-Pruisen 3 3 180 78 Cl. B.-Ayres 3 1 2 1076 465 Tot. gen. 750 595 239 549704 257662 Het aantal kerken vermeerderde met 6: Rhenen, Bergen, Santpoort, Tuin- dorp-Oostzaan, Gent en. Djokjakarta (Gondokoesoeman); het verminderde met 2: Helenaveen en Rosario de San ta Fé (Argentinië). Het aantal dienstdoende predikan ten vermeerderde met 33, waaronder 1, die uit de Ned. Herv. Kerk tot de Ge rei. Kerken terugkeerde, en 1, die uit de Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika overkwam; doch verminderde" met 27 (3 wegens overlijden. 13 die emeritaat verkregen, 3 die tot een anderen staaj des levens overgingen en 8 die, mee- rendeels wegens ontzetting uit het ambt, de kerken verlieten). Bovendien overleden nog 17 emeriti-predikanten, l) Hieronder zijn ook begrepen de 13 missionaire predikanten. D e aa nvaring; In aansluiting-, op het bericht betreffende de aanval ring. in het Nöordzeekanaal, kuntuen- we nog melden, dat de motorboot Eendracht IV, welke na aanvaring met het tankstoorrischip Amsterdam aan den grond moést Worden gezet, tij dens het ongeval nog een zolderschuit op sleeptouw had. Vermoed wordt dat de man, die zich aan boord van laatstgenoemd vaartuig bevond, is verdronken, niet een der opvarenden van den motor boot. De juiste toedracht i3 evenwel nogl niet bekend. De tankboot Amsterdam is gister middag van IJ muiden naar Baton Rou0cj vertrokken en blijkt geen scha de te hebben bekomen. Ver dronke n. Het lijk van den 22-jarigen bakkersknecht G. K., die sedert 20 December vermist werd, is gisteren uit het Hoendiep opgehaald. De doodslag te Winschot.e.n Onder zeer groot'en toeloop van het publiek, zijn gisteren U. D., koopman en J. D., arbeider, beiden te Blijham, verdacht van doodslag op j. B., in den nacht van 22 op "23 Januari, na idoor de Justitie te zijn gehoord, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het lijk van B. werd gisteren van de maréchaussee-kazerne overgebracht' naar het gasthuis,- waar het gerechte" lijk werd geschouwd. Aangehouden. Te Assen is gisteren gevankelijk binnengebracht -. A. S., verpleegde te Veenhuizen, verdacht van brandstichting in een der gebouwen aldaar. H u 1 d i g i n g. Men meldt uit Maassluis Aan de Pöortérshaven heeft - de plechtige uitreiking plaats gevonden, van de EeremedaiJle in goud van de Oranje Nassau orde aan den eerstèn Rijksquarantaine beambte, den heer T. CA L. Bruystëns, in verband_ met. het feit, dat deze voor vijftig jaar bij de Koninklijke Marine in dienst "is getreden. Aanwezig waren namens den Minis ter van Arbeid Handel en'Nijverheid, de heer D. J. Hulshoft-Pol, inspecteur van de Volksgezondheid en Dr. G. H. Herwerden, directeur van den Genees kundigen dienst t e Rotterdam, die den jubilaris namens den burgemeester v. Rotterdam kwam complimenteeren en voorts nog vele belangstellenden. Brand. Gisteren is het 'boe renhuis van Harm Hilverts te Boer- tange afgebrand. De levende have is alleen gered. Treinbotsing. In de Roe- meensche Karpathen is een reizigers trein met een goederentrein in bot sing gekomen. Vier reizigers en treinambtena,ren zijn daarbij gedood, terwijl 10 personen ernstig en verscheidene andere licht gewond werden. De schuld van het ongeluk is te wij-, ten aan den machinist en den stoker van den reizigerstrein, die beschonken Kiezers en gekozenen. De Zeeuw driestart: In de pers deed het volgende bericht de ronde: „Naar het „Haarl. Dbld." verneemt zijn de Chr.-Hist. leden der Provin- ciale Staten, die hem afgevaardigd hebben, ontstemd over het voorne men van het Eerste Kamerlid baron van Wassenaer van Catwijck, om zijn stem uit te brengen vóór het Belgisch tractaat. Hem zijn verschil lende brieven gezonden, waarin men er ernstig op aandringt, dat hij zich alsnog tegen het verdrag zal verkla ren, of zoo noodig zich van stem ming zal onthouden. Men heeft hém zelfs medegedeeld, dat had men geweten hoe zijn stem zou worden uitgebracht men hem niet als als senator herkozen zou hebben bij de jongste verkiezingen". Déze mede deeling, die we tot nu toe nergens zagen tegengesproken, moet wel een eigenaardigen indruk maken. Immers juist van Chr.-Hist.- zijde is steeds op de vrijheid van de vertegen- -woordigers de nadruk gelegd. Jhr. de .Savornin Lohman wilde zelfs niet zon dei' meer van een „zedelijke band" tusschen kiezers en gekozenen, gespro ken zien. Wanneer, zoo schrijft hij, de vrij heid om geheel naar eigen inzicht te stemmen, niet ongerept wordt gehand haafd dan wordt de constitutie in haar wezen verkracht. Er is dus wel heel wat veranderd in de Chr.-Hist. opvattingen. Maar ook afgezien hiervan kan dit optreden van de Chr. Hist. Statenle den naar het ons voorkomt, niet door den beugel. Dreigementen als bier gebruikt want daarop komt de tot bet Eerste Kamerlid gerichte mededeeling tocb neer mogen, niet de stemming beïn vloeden. Dat men tracht een Kamerlid van ongelijk te overtuigen, kan niet wor den gewraakt. Maar van hem te eischen, dat hij, terwijl hij overtuigd is voor een be paald voorstel te moeten stemmen, zich van stemming zal onthouden, is .onverdedigbaar. De Neutrale Pers. In een ingezonden stuk in Friescb Dagblad lezen wij Met verwondering hebben- velen ze ker kennis genomen van het verwijde ren van ma ster Hekstra uit zijn praat hoekje in de Leeuwarder Courant en nu is er zeker meteen ook een nieuw licht opgegaan over de beteekenis van de neutrabe(?) bladen. Wij hebben gedacht aan de doorwer king van de beginselen der openbare school, waiar boven de deur staat: Voor Jezus geen plaats. De grootste verachting voor iemand toont men, wanneer men hem gaat doodzwijgen. - De grootste verachting voor den Christus der wereld, toont de Leeuw. Crt. door Hem dood te zwijgen. Dit Christus doodzwijgende blad is de huisvriend van vele Christenen. En zoo sterk voelt zich dit blad, dat ze zelfs van deze duidelijk voor zich zelf sprekende daad geen schade vreest voor haar lezerstal, waarop ze anders zoo tuk is. Of is het, ook meteen de doorwer king en consequenftie van de beginse- lij bovenbedoeld? Leeuw. Crt. weet wel wat ze doet. Ze is altijd zacht en aardig. Nooit scherp, zooals die principieele recht sche bladen, die zeggen waar 't op staat Dat noemt men tegenfwoordig reeds schelden en razen. Die kost wordt al te zwaar voor onzen tijd. Toch vertrouwen we dat de Redac tie van ons Fr. Dagblad zal voortgaan principieel te getuigen. Want getuigen inplaats van zwijgen en doodzwijgen dat is overal en vooral in de pers onze plicht. En- dan ligt 't verder op de consciën- FEUILLETON. 3 Peter denkt er anders over. Wat Ivan bedroeft, wekt bij hem verontwaardi ging. Hij bezit niet 'de lijdzaamheid van den Russisch en boer; zijn gezichts kring heeft zich uitgezet op het gym- nasium, en hij bruist in zijn onstui mige jonkheid tegen dat Nitchewo in, dat alle geestkracht breekt. Hij ver baast zich, dat in zijn vaderland nog deze begrippen heerschen der Middel eeuwen, terwijl wij reeds het einde na deren der negentiende eeuw; hij vat het maar niet, dat Rusland door een onoverkomelijken Chineeschen muur van West-Europa is gescheiden, en het verzonken ligt in de duisternis der barbaarschheid, terwijl in het Westen de zon der vrijheid schijnt. Het is koud; het vriest hard; de jon ge Russen knoopen hun pelsjassen vaster. Wat is het stil! Een sperwer stijgt klapwiekend op uit 't belendende den nenbosch, en verdwijnt in de blauwe luchten; er huppelt een winterkonink je in de takken van een hazelaar, het kijkt nieuwsgierig rond, en sluipt weg tusschen de ingesneeuwde struiken. Er komt een diepe rust over de ge- heele natuur; de breede, eindelooze heirbaan, die Europa met Siberië Ver bindt. strekt zich zwijgend uit, en de tie van onze rechtsche menschen of ze mee willen getuigen of doodzwijgen. Of ze willen handelen naar het pro gram uit de (Haarl.) Meerbode waar in het art. over de pers ongeveer als volgt luidt: Becritiseer uw eigen pers, maar steun ze vooral niet, ze mocht zich eens opwerken, en uw critiek zou falen. De handeling van de Leeuw. Crt. ligt weer voor de consciëntie der rechtsche lezers en klaagt hen aan. Wat zal hun antwoord zijn?"' Geldt dit ook niet voor Leiden en omgeving? zoo voegen wij hieraan toe. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zoelen, A. J. Slij ter te Lent. Te Breda (toez.) Joh. H. R. van Beem, te Nieuw-Vennep. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hoorn, M. Elzinga, t& Grootegast en D. Ringna'date Le'.muiiiea Beroe pen: Te Kollumerpottip, J.B. v. d. Sjjs te Leiderdorp. Bedankt: Voor AmsterdamWest, W. H. den Houting te ILuizum. Ds. F. P. J. WANROOY. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland, heeft aan Ds. F. P. J. Wanrooy Predikant der Ned. Herv. Gem. te Ab benbroek, op diens verzoek eervoï ont slag toegekend. DE GEREF. KERK VAN DE GLINDHORST. In een vergadering van mannelijke en vrouwelijke belijdende leden der Gerei. Kerk van De Glindhors't is de vorige week herdacht hoe deze Kerk nu •jaar bestaan heeft. De vrees van een noodlijdende of een hulpbehoevende kerk te zullen worden, is tot nu toe be schaamd. Deze kleine kerk neemt met ■eere haar plaats in in de rjj der Gerei. Kerken in de classis Apeldoorn. GIFTEN EN LEGATEN. Ds. P. W. Hoeken, Predikant dei Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, heeft voor den bouw van zijn wijkhuis van Mej. C. f icoo ontvangen. DE BEZWAARDEN TE 's-ORAVEN- HAGE. Naar wn vernemen, heeft de Kerke- raad der Ned. Geref. Kerk van Amstei- damZuid aan de inwonende leden to 's-Gravenhage medegedeeld, thans tezuV eln overgaan tot het houden van Gods dienstoefeningen aldaar en zulks mei ingang van a.s. Zondag. De' morgengoda- dienstoefeningen zullen in „Pulchri Stu dio" worden gehouden en om 10,15 uur aanvangen en de avondgodsdienstoefe ningen om 5.15 in'h^fc wijklokaa-l „Bidt en Werkt" in een ander stadsdeel. A.s. Zondag zal in beide diensten voorgaan Ds. E. L. Smelik van Tienhoven. BIDSTOND VOOR DE VRIJE UNIVERSITEIT. Op Dinsdag 22 Februari a.s. hoopt in het gebouw „Pro Reze" te Oudedijk, Kralingen (Rotterdam) Prof. Dr. J. wa terink in een bidstond voor te gaan ia het belang van de Vrije Universiteit. GEDENKSTEEN J. PELSER. Naar de Stand, verneemt, heeft het comité ter voorbereiding van de oprich ting van een gedenksteen op het gral van wijlen den heer J. Pelser, in leven hoofd eener Christelijke school te 's-Gra venhage, en Voorzitter van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Neder land, in zijn laatst gehouden vergadering besloten, 'dat de overdracht zal plaats hebben op 28 Februari a.s., (den sterf dag van aen overledene.) G. L. J. WAANDERS. Een commissie uit eenige vrienden van den heer G. L. J. Wajmders, het in Sept. j.l. zoo plotseling overleden hoofd der Jan-v. Nassauschool te 's-Gravenln- ge, heeft het initiatief genomen tot het plaatsen van een gedenksteen met in scriptie op diens graf aldaar. Dezer da gen is de grafsteen, waaraan vele leeri'in gen en ouders hebben bijgedragen, aan de weduwe overgedragen. OPENING CHR. BEWAARSCHOOL. Te Almelo zal met ingang van 1Maart a.s. worden geopend een Gerei'. School voor voorbereidend lager onderwijs aan zestig voet hooge zilverberken, in dub bele rijen ter weerszijden der heir baan geplant, staan claar als reuzen- grenadiers, die ingeslapen zijn op bun post. Er heersclit een volstrekte rust; nu is alles, stil, en slechts een zacht ge murmel als het gezucht der ellendi- gen, die deze zuil des lijdens voorbij- strompelen, gaat door de besneeuwde toppen van het belendende woud. „Hoort gij niets?" vraagt Peter na een pauze, en Ivan zegt: „Ja, ik hoor iets het is het geklingel van de bel len van een arreslede!" Doch Ivan vergist zich, en hij en Peter staren naar het Westen, van waar het gedruisch op de heirbaan nadert. Wat is de heirbaan toch breed in West-Europa vindt men zulke breede wegen nergens!! Er kunnen gemakke lijk tien wagens naast elkander rijden, terwijl de witstammige zilverberken de voetpaden ter weerszijden met het vlechtwerk van hun fijne twijgen over welven. „Het is toch geen arreslede!" zegt Peter, met' de hand boven de oogen naar de verte turend, en Ivan ant woordt: „Neen. het is geen arreslede!" Er nadert een rumoer van stemmen; men hoort Let zachte gerinkel van ke tenen en het gestommel van wagens, terwijl het scherpe staal der bajonnet- ten helder opflikkert in het licht der Decemberzon. „Een troep bannelingen!", zegt Pe ter, doch Ivan zwijgt. De driehonderd-en-vijf-en-twintig voetgangers gaan voorop; dan volgen de een-ën-wintig telega's: kleine wa gens op vier lage wielen zonder vee- ren. Voorop zitten de koetsier en een soldaat; a#dere zitplaatsen zijn er niét, en de vier passagiers, die elke te lega kan bevatten, vinden hun plaats in den bak van den open wagen, op een hoop vuil stroo. De kapitein op zijn valen schimmel is reeds goed te onderscheiden; de ketenen rinkelen sterker, en de ge haarde gezichten der veroordeelden komen scherp uit boven de schitteren de sneeuwvlakte. De voetstap der ballingen klinkt dof in de sneeuw, die een halver, voet hoog ligt; zij zijn vermoeid van den zwaren tocht, en zij slepen zich voort naar dien steenen grenspaal, waar zij een half uur mogen rusten. De voorsten zijn al Vlak bij; de ge lederen worden verbroken, en de stoet der ballingen overstroomt de ruimte om den Siberischen grenspaal. Zij zijn geheel in het grijs gekleed. Zij dragen een muts zonder klep; een broek van ruw geweven linnen, ter wijl de lange, .grijzo overjas op den rug, tusschen de schouders, een gele ruit vertoont, met het nummer van den veroordeelde. Zij zijn geboeid; zij dragen ketenen, die, de enkels omspannend, vastge- schakeld zijn aan een boei van ijze ren ringen, die het middel oni9luit. 'De kleine kozakkenpaardjes schud den de ruige manen, en strekken den kop naar voren, terwijl de bellen aan de gareelbogen verstommen, en dé te lega's stil houden. Detelega's bevatten de schamele bagage der ballingen, die deze moch ten medenemen; voorts vindt men er de zwakken en de zieken in, die niet meer voort konden, alsmede de vrou wen en de kinderen, die hun mannen en vaders/ hun broeders en zusters vrijwillig volgen naar de- sombere vlakten van Siberië. De moeders, stram van het zitten en geradbraakt door het bonken over den ongelijken weg, haasten zich, om van de telaga's te komen. Zij hebben hare zuigelingen, in doeken gewikkld, op den arm, en op deze droeve plek, waar de hope vliedt en de wanhoop begint, zullen zij toonen, dat de liefde alles trotseert. Zij zoeken haar mannen, haar va ders, haar broeders op; zij brengen den ballingen een Slok brandewijn of een stuk hard bevroren gerstebrood, terwijl gebaarde mannen, met ketenen beladen, hun kleine kinderen zwij gend aan het hart drukken. Ivan en Peter staan er bij, en terwijl Ivan schreit van ontroering, balt Pe ter de jonge vuistep. Hij ziet de ballin gen voor martelaren aan; en zoo zij schuldig zijn, acht hij de straf in geen verhouding tot hun overtreding. Toch zijn velen van deze ballingen misdadigers; er zijn er onder, die ge AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 26 Jan. 1927. Er is onder de studenten gestemd over het verdrag met België en van die meestemden bleken er 187 vóór te zijn, 4246 tegen en 69 blank 0. Daaren boven hebben er nog 1294 een adres tegen het verdrag geteekend. Hierin wordt nu in een communi qué aan de bladen gezien „een volko men bevestiging van het vermoeden dat langzamerhand tot zekerheid is geworden dat het Nederlandsche volk in zijn geheel tegen het verdrag is en dat voorstanders uitzonderingen zijn" Maar ik heb altijd gedacht, dat het een eigenschap van studenten, even als in het algemeen van jonge men schen, was dat zij graag in de contra-' mine zijn. Het lijkt me dan ook wel erg twijfel achtig of uit de stemming der studen ten, de stemming onder het Neder landsche volk kan worden afgeleid. OBSERVATOR Beiden hebben dit met hun leven - gebpet. Aardbeving. De seismografi- sche wacht te Faenza (Italië) deelt mede, dat de toestellen drie uren lang in beweging zijn geweest en een heviga aardbeving hebben geregistreerd, waarvan het middelpunt ongeveer 2000 K.M. verwijderd moet liggen. Mogelijk betreft het hier een aard beving, die in Schotland en het Zui delijk deel van Noorwegen is waarge nomen. Aard verschuiving. Naar de Popoio di Roma meldt, heeft er ten gevolg'e van de hevige regens van de afgeloopen. week bij Spezzia eén aard verschuiving over een gebied van on geveer een vierk. K.M. plaats gehad. Tal van huizen zijn vernield. Menschenlevens zijn echter niet te Betreuren. In het dorp Cesenza in Calabrië zijn door overstroomingen een aantal hui zen zoo ernstig beschadigd, dat zij ontruimd moesten worden. Brand. Op het terrein der vroegere artilleriekazerne te Wiesba den, die door de Engelsche troepen in. gebruik is genomen, is vannacht brand ontstaan, waardoor de reparatie werkplaats voor auto's en een loods vernield zijn. Die fstalmet braak. Het ge rechtshof te 's Hertogenbosch heett den arbeider P. de B. uit Oss, die op een in aanbouw zijnd werk te Eindho ven in een directiekeet inbrak en uit een handkoffer geld stal, veroordeeld tot 31/2 jaar gevangenisstraf. Mishandeling. De arbeider H. uit Berghem, die terecht had ges staan wegens mishandeling op A. M. f Strik t e Oss, was door de rechtbank vrijgesproken. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeelde hem ech ter tot 10 maanden gevangenisstraf en betaling van een schadeloosstelling van f 67,75. Diefstal. Het gerechtshof te 's' Hertogenbosch veroordeelde een En- gelschen zeeman F. Mc. C., die in de kapel van het klooster der zusters ta Budel, een kelk, ciborie en rozenkrans had gestolen, tot 6 maanden gevange nisstraf. Gevaarlijk. Men schrijft uit Bathmen Op een der spoorwegovergangen al hier komt het nerhaa'delijk voor, datl voertuigen gevangen komen te zitten tusschen de afsluitboomen, die van eenigen afstand, n.l. uit het atetion, worden geopend en gesloten. Bij mist kan men van daar niet zien of zich iemand op den overweg be vindt. Degene, die aldus met een voer tuig op den overweg opgesloten raakt kap er niet af, omdat de afsluitboomen; vaneen bijzonder systeem zijn, dat het onmogelijk maakt, te ontsnappen door optiliing van de boomen. Verschillende personen nebben daar ter plaatse reeds het gevaar van over reden te worden doorstaan. stolen hebben en geplunderd; er zijn brandstichters onder en valsche mun ters. Giridsche ongelukkige, links van Peter, die het brandmerk der schande op het voorhoofd en de beide wangen draagt, heeft zijn vader vermoord. Hij heeft het gedaan in een vlaag van woeste 'dronkenschap ,en hij zal Euro pa nooit wederzien. Er zijn onder deze driehonderd-en-vijf-en-twintig ballin gen dieven en roovers. echtbrekers, vrouwenschenders, de gruwelijkste misdadigers, die, van hun misdaad overtuigd, in de sombere mijnen van Siberië, vastgeklonken aan 'n kruiwa gen, het zullen ondervinden, dat de Russische overheid streng is in het straffen der overtreders. Doch die boosdoeners zijn slechts enkelen. De vergrijpen der meesten zijn van lichten aard; een onvoorzich tige brief, door de politie onderschept, een haastige uitroep, een vermist pas poort, een woord ja een zucht kan voldoende zijn, om den man uit de ar men van zijn vrouw, en den vader uit de armen van zijn kinderen te scheu ren. Hier onder deze ballingen zijn ve len, die niet eens weten, waaraan zij schuldig staan; zij zijn door de gen darmen opgepakt, omdat zij onbe trouwbaar werden geacht, en terwijl hun huisgezinnen in duldeloozen angst op hun thuiskomst wachten, staaji zij bij deze verschrikkelijke 9teenen zuil, waar de hope vliedt, en de wanhoop begint. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5