f DAG-AGENDA. Woensdag 26 Jan., *s av. acht uur, Hooigrachtkerk: Winterlezing door Ds. L. D. Poot, van Haarlem, over „Wat is waarheid?'1 Woensdag 26 Jan., Stadsgehoorzaal, Zendingsbijeenkomst met vert. Suri- name-film., Half zes voor kinderen; acht uum'oor volwassenen. Donderdag 27 Jan. Algemeene leden vergadering der Chr. H. B. S. in het schoolgebouw Kagerstraat 1, aanvang 8 uur. Maandag 31 Jan., *s av. kwart over acht, Café-Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat, Jaarl. Alg. Leden vergadering der 3-Oct. Vereeniging. Woensdag 2 Februari, 's av. acht u., Lezing met lichtbeelden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Jan. tot en met Zondag 30 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. HERDENKING KAMERLINGH ONNES. Op 10 Februari a.s. zal een bijeen komst der Chemical Society te Lon den worden gehouden ter herdenking van wijlen haar eere-lid Kamerlingh Onnes. Deze bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van de Institution of Mechanical Engineers. De Nederlandsche gezant te Lon- "den is ter bijwoning uitgenoodigd. De „Memorial Lecture" zafl worden uit gesproken door prof. Ernst Cohen (Urecht). De heer W. H. H. Krul, alhier, tot semi-arts bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid bij de zee macht. Aan de universiteit alhier zijn thans nog slechts 2 en aan de overige universiteiten geen. studenten, die toe gelaten zijn tot de verbintenis, om, na hun bevordering tot arts, benoemd te worden tot officier van gezondheid_2de kl. bij het leger hier te lande, aldus meldt de „L. Crt.". Tot directrice van de Gemeente kweekschool voor Onderwijzeressen te Groningen is benoemd mej. H. P. Me senig, alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geertruida Willemina, d. v. H. C. Zeelt en J. M. de Melker; Johanna, d. v. A. Kuijl en C. J. Schreu- der; Maria, d. v. J. Wolverda en C. W. Coïpa; Adrianus Mathilders, z. v. L. H. v. den HeuveKen J. E. R. Baart; Theodora Philippina, d. v. id. en id.; Mary Christina, d. v. P. Verver en;C. Keèyeweer, Abraham, z. y. "A. Hqlver- da en M. Molenaar; Geertra. Maria. Christa., d. v. J. H. Wegman en C. Fielemon; Laurens, z. v. C. J. de Vos en E. S. Lotte; Johs. Paulus Francs., z. v. D. Toor en C. G. de Bruijn; Gerrie - d. v. F. Rijsbergen en G. van Leeuwen r Dirk Jan Cornelis, z. v. J. C. van der Kleij en P. Eveleens; Cornelis, z. v. G. de Jong en A. de Jong en A. Vermeer; Daniël, z. v. J. Heijmans en E. van Tongeren; Dirk Maarten, z. v. N. A. de Koning en J. Vermeulen; Alida Maria, d. v. J. L. C. van Leeuwen en A. M. wan Oijcn;; Femma Tjabina Helena, d. v. R. P. van Calcar en S. Vemps; Rijm pje Helena, d. v. D. van Rijn en R. H." Brussee; Rudolf, z. v. A. Bavelaar en H. M. Hollebeek; Adriaan, z. v. id. en id.; Johanna Elisabeth, d. v. S. J. Har- teveld en C. Jongeleen; Johannes, z. v T. W. Need en M. Barnhoorn; Theo- dorus, z. v. J. v. der Werf en C. van Rijk; Franciscus, z. v. J. van Benten en: J. M. v. der Mark; Petra. Joha.; There., d. v. L. van Zijp en P. Colpa. Gehuwd: W. Nagtegaal, jm. en P. Tesseur, jd.; P. F. v. Musschen, jm. en G. Crispijn, jd.; J. P. v. Poelgeest, jm. en Gi de Vos, jd.; M. P. Roelanse, jm. en Em. Hilgersma, jd.; W. J. v. Duu- ren, jm. en J. S. Reijken, jd; J. Peb, jm. en S. Varik, jd.; Overleden: G. Kluivers, wednr. S4 j.; J. Barendtszen-Scheffelaar Klotz, vr. 67 j.; J. Labordus, z. 33 j.; L. P. H. Kantebeen, m. 75 j.; W. van Kuyeren- v. d. Voort, vr. 61 j.; C. C. v. Volderen, dr. 78 j.; C. B. Duyster, ,m.- 75 j.; L. v. 't Hooft-Lokker, wed. 72 j.;- M. A. Timmers- v. Dijk, wed. 70 j.; P. Noteboom, wednr. 63 j.; J. H. v. Wijk, wednr. 86 j.; C. G. W. Krop-le Clercq, wodnr. 79 j.;A. M. W. Janssen, dr. 5 j.; C.'J. Borché, dr. 12 j.; J. A. Düsterbeek ■m, 83 j.; J. J. Overmeer, z. 3 j.; E. C. Hamerling, dr. 78 j.; E. H. Ydo, wednr. Tfi j.; F. M. Verster, wednr. 65 j.; C. Alt, wednr. 68* j.; A. Galjaard, wednr. 82 j!; F. Bonnet, zn. 17 m.; Th. A. Lan- gezaal, zn. 0 j.; J. H. v. d. Honert, wednr. 78 j.; J. C« Hanegraaff, man70 j.; L. Turk, wednr. 85 j.; M. Laterveer- Buitendijk, wed. 90 j. BINNENLAND. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. Men meldt aan de „Standaard" dat de vergadering van Hervormde Anti revolutionairen in de provincie Utrecht gehouden op 24 Januari te Utrecht, welke goed bezocht was en o.a. ook door Prof. Dr. H. Visscher werd bijge-t woond, eenparig vaststelde: dat niet gestreefd is naar scheuring in de An ti-revolutionaire partij, dat niet be- dóëld is tot aparte partijformatiè te komen, dat veeleer op den voorgrond: is gèsteld al wat gedaan kon worden tot opbouw der Antirev. partij en tot NIEUWE LEIDSCHE yerhpoging; van haar invloed, op het volksleven. HET 7e LEERJAAR. Door den Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd een beschouwing van een* ohderwijs-des- kundige gepubliceerd over de weder invoering van het -Te leerjaar. De schrijver bespreekt de mededee- ling van den Minister van Onderwijs, die van velé kanten aangezocht we derinvoering in 't vooruitzicht stelde. Hij deelt d^ optimistische beschou wing van den Minister niet, waar deze meèiit de kosten voor een groot deel te kunnen bestrijden door de tewerk stelling der-wachtgelders. Integendeel gelooft hij," dat de onkosten zeer hoog zullen, zijn.' Ie. door het geringe aantal wacht gelders in vergelijking met het groote aantal vacatures. 2ë. door de moeilijkheid en' practi- sche onmogelijkheid om de wachtgel ders in andere gemeenten, dan waar ze thüisbehöoren en bij schoolbestu ren van andere gezindte onderdak' te brengen; 3e. door de onbruikbaarheid van en kelen' als onderwijskracht: 4e. doordat sommigen uit hoofde van ongeschiktheid pensioen zal worden verleend; 5e. door de noodzakelijke verbouwin gen. van de scholen, die immers voor 6 leerjaren zijn ingericht of door de noodzakelijke inrichting van verzamel- scholen, zooals ze in sommige gemeen ten bestaan onder den. naam van L. O. kopscholen; 6e. door de noodzakelijke onkosten voor de inrichting van zooveel nieu we klassen, leermiddelen etc. Schrijver knoopt hieraan vast een beschouwing ©ver de noodzakelijke ge volgen, belastingverhooging in plaats van vermindering van belastingdruk. Hij geeft als middel aan om uit de moeilijkheid te geraken verschuiving van den leeftijdsgrens- met één jaar. Daardoor komen de leerlingen een jaar. later van school;, er komt beter aansluiting Van Leerplicht- en Arbeids wet en de.leerlingen,-die naar H.B.S. en Gymn. moeten, Romen op rijper leeftijd bij het Midd. of H. Ond., wat de resultaten van dit onderwijs ten goede-komen .en het:aantal zittenblij- vers beperken. Hij betoogt, dat de L.S. er wel bij zal varen,, omdat de kinde ren nu te jong zijn, wat steeds weer blijkt. Ook de bezwaren verliest hij niet uit het oog," maar releveert, dat het bezwaar, dat de leerlingen een jaar later dan nu naar de H.B.S. zullen kunnen gaan eer een voordeel, dan een nadeel kan worden genoemd. Dat de ouders, de minder gesitueerden, be zwaar kunnen hebben, begrijpt hij vol komen, doch voor hen, die hun kinde ren onder dak willen brengen is de be waarschool de aangewezen plaats. Dit onderwijs is veel goedkooper, dan het L.O., dus kan, waar trouwens ook niet allen er gebruik van zullen maken, Tang niet zulke groote offers vergen. Ten slotte waarschuwt hij er voor, nër klassen na 1930, dat men de kans in verband met de beslissing over klei- daarop .niet absoluut onmogelijk moet makeii door een onafwendbare verhoo ging van hat Onderwijsbudget als ge volg van de verplichte invoering van het 7e leerjaar. OPHEFFING DER HUURWETTEN. Gisteren zijn in het Staatsblad ver schenen de drie Koninklijke besluiten, alle gedateerd 18 Januari j.l., houden de verklaring als bedoeld in de slot artikelen van de Hüurcommissie-wet, de Huuropzeggïnaswet en de Huur- aanzeggingswet. Wij herinneren er nog eens aan, dat derhalve met ingang van 19 Juli a.s. de'Huurwetten buiten werking gesteld worden. DE HUURWETTEN. Het Tweede Kamerlid J. ter Laan, heeft aan den minister van financiën voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat een Koninklijk besluit, waarin de verklaring is opge nomen, dat de omstandigheden het voortbestaan dér Huurwetten langer dan zes maanden na de dagteekening van dat besluit niet noodig maken, in -eën vergevorderd stadium van voorbe reiding is? 2. Acht de regeeriiig in verband met het uitgangspunt en den grondslag der Huurwetten, „dat döor een veel voor komend gebrek aan geschikte wonin gen- de huurprijzen meer werden ver hoogd dan onder normale omstandig heden van vraag en aanbod mogelijk zou zijn" (memorie van tóelichting), de Omstandigheden thans zóó, dat vraag en aanbod van woningen weer normaal moet worden geacht? 3. Is de regeeririg niet van oordeel, dat de in art. 15, 2de lid, der Huurcom missiewet en in art. 11, 2de lid, der Huuropzeggingswet opgenomen bepa ling alleen dan toepassing, zal kunnen vinden, indien de onder 2: opgenomen vraag in volstrekt bevestigenden zin wordt beantwoord? Verder heeft de Heer J. ter Laan aan den minister van -arbeid, handel en nijverheid gevraagd: 1. Heeft de minister zich er met de grootst mogelijke nauwgezetheid van vergewist, dat bij eventueele opheffing van de Huurwetten er van onredelijke huurprijzen der woningen geen sprake kan en zal zijn? 2. Heeft de minister over een even tueel voorgenomen opheffing van de Huurwetten advies doen inwinnen v. de gemeentebesturen1, waar deze wet ten nog geldende zijn? 3. Zop neen, is de minister dan als nog bereid, dat advies in te winnen en deze adviezenj aan de Tweede Kamer COURANT VAN RECLAME i - v.- dlaofdhuid en Onberispe/i/k 3>6aar. De verzachtende, genezende en zuiverende werking van Purol is niet beperkt tot de huid van handen en gelaat maar deelt zich mede aan de gansche menschelijke huid. Daarom is Purol ook het aangewezen middel ter verzorging, van de hoofdhuid. Iemand die eiken ochtend slechts een weinig Purol eerst even. tusschen de beide handen" wrijft, "dan door de haren en daarna mét de vingertoppen goed. in de hoofd huid, zal^ weldra ondervinden dat hoofdroos en huidschilfers verdwijnen; dat het haar dadelijk zachter wordt, wat glahzender en donkerder getint, en dat het den géheelen dag onberispelijk blijft zitten. Purol .is verkrijgbaar bij alle dro-' gisten in do.ozen van 30 ct. en tuben van 80 ct. der Staten-Geheraal medo te doelen voor en aleer eventueel een Konink lijk besluit, houdende een verklaring, dat de omstandigheden het voortbe staan der Huurwetten langer dan zes maanden na de dagteekening van dat beslüit, niet noodig maken, worde uit gevaardigd? 'T GEKNOEI MET GEMEENTE- GELDEN TE ST. PHILIPSLAND. Bij de voortgezette behap'déling voor de arrondissementsrechtbank te Bre da van de malversaties te St. Philips laud werd de gemeentesecretaris ont vanger C. v: B. gehoord. Zijn verkla ringen stemden in hoofdzaak overeen met hetgeen hij in de zitting van 6 Ja nuari j.l. had medegedeeld. Verdachte erkende ook thans het ten laste ge legde. Daarna werd de behandeling van de zaak tegen den ex-burgemeester voort gezet. Als eerste getuige wordt gehoord mr. T„ griffier-van de Provinciale Sta ten van Zeeland, lie een uiteenzetting gaf van de wijze, waarop controle over de gemeentelijke uitgayen werd uitge oefend. De kademeester J..L. herhaalde daar na. zijn verklaringen, in cle ochtend zitting afgelegd: hij zou bedragen van f 2CÖ en f400 te weinig verantwoord hebben. Daarna wèbd de gemeentesecretaris ontvanger C. v. B. 'iiï déze zaak als ge tuige gehoord, die - erkende, dén bur gemeester dé opgaven aldus te heb ben gedaan. Noch de secretaris, noch de havenmeester hebben persoonlijk eenig voordeel van een en ander ge noten. Zij l>ebben de kastanjes voor den burgemeesteruit het vuur ge haald. Een autotocht voor zijn per soonlijk belang, ondernomen, moest de gemeente betalen- De volgende getuige was A. van D., wethouder van de gemeente St. Phi- lipsland, die van oordeel was, dat de burgemeester allergist veel te royaal omsprong met de gemeentelijke finan- tiën. Voorts, zeide getuige, verhoogde hij de cijfers. Get.-J .K., veldwachter,-vertelde, dat de gemeenteraad hem éen gratificatie had verleend van f 75. De burgemees ter had hem daarop een mandaat doen teekenen voor f 150, hetgeen get. aanvankelijk haid geweigerd. Daarop had de burgemeester h.èm toegevoegd, dat de overige, f 75 voör 'den anderén veldwachter waren bestemd. Deze had daar echter nooit-iets van gezien. Daarna wordt de kademeestér nog maals gehoord. Deze verklaarde, dat ook met. de haven-, en kadegelden eigenaardig is omgesprongen. De burgemeester erkende, daarop den kademeester opdracht te hebben gegeven verschillende posten kade- en havengeld op het volgend jaar te boeken. Het woörd was daarna aan het O.M. tot het houden 'van requisitoir. De of ficier nam tegenover beide zaken te gelijk requisitoir. Tegen den verdach te L. N. ex-burgemeester van St. Phi lips land, wegens valschheid in ge schrifte, zoowel ten aanzien van ka- de- als weggeld, en' tegenover den se cretaris-ontvanger C. van B. wegens eenzelfde feit, waarhij echter in aan merking werd genomen dat deze laat ste geen enkel persoonijk voordeel uit de zaak had getrokken. Na een uit voerig exposé eischte de officier tegen den burgemeester een geldboete van f 3000, suhs. jeen..gevangenisstraf van zes maanden en tegen den ontvanger een geldboete van f500, suhs. een ge vangenisstraf van twee maanden. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. EEN O. L. SCHOOL TE VIANEN? Op een vraag van het Tweede Ka merlid Ketelaar betreffende voldoë- ning aan het door eenige ouders van kinderen te Vianen, gemeente Cuyk, gedaan verzoek, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord: Naar aanleiding van het in den brief van H. Minten en 55 andere - ouders van kinderen te Vianen, gemeente Cuyk, van 18 November 1926 gedaan verzoek tot oprichting van een open bare lagere school te Vianen, heeft de ondergeteekende opnieuw een onder zoek doen instellen, of er, gelet op den huidigen toestand ter plaatse, voor hem termen zouden kunnen bestaan, om aan het verzoek van deze adres santen thans alsnog bevorderlijk te zijn. Dit onderzoek is evenwel nog niet afgeloopen, zoodat een definitief ant woord op de gèstelde vraag nog niet kan worden gegeven. VOORSCHOTTEN. Het Tweede Kamerlid van den Heu vel, heeft den minister van arbeid, han del en nijverheid de volgende vragenJ gesteld: - 1. Zijn 'den minister plannen "bekend 26 JANUARI 1927 tot het verleenen van een rijksvoor schot voof den bouw van een tuindorpl van orooten omvang in de gemeente Haanemmermeer 2. Zoo ja, wil de minister dan ook mededeelèn, op welken grond de regee ring dit voorschot wenscht te verstrek' ken, daar in de gemeente Haarlem mermeer in het geheel' geen woning- bood is 3. Is de minister ook bereid mede te deel en, in hc? verre 't gemeentebestuur! van Amsterdam, het gemeentebestuur van Haarlemmermeer en de in deze beide gemeenten bestaande woning bouwverenigingen betrokken zijn bij deze tuindorpplannen? DE REEDE VAN HOLLUM. Het Tweede Kamerlid Sannes heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft 'de minister kennis gekre gen van den noodtoestand, waarin da reede van Hollum (Ameland) zich be vindt, met het dreigend gevolg, dati het goederenvervoer naar en met na me ook de voedselvoorziening van jWI. Ameland, grootendeels over Hollum, Idat ongeveer twee derde der inwonersl van Ameland telt, gaande, langs dezen weg niet meer zal Kunnen plaats heb ben? 2. 'Zoo neen", wil de minister met spoed' een onderzoek ter zake doen instellen 3. Zoo ja, is de minister berejd', ten spoedigste met het provinciaal' bestuur van Friesland in overleg te treden, teneinde maatregelen te treffen, welke !de boven aangegeven nadeelen voor ide bevolking, bijzonderlijk van jWiest- Ameiand, kunnen afwenden, respectie velijk herstellen? BUITENLAND. DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS. De onderhandelingen. DeKabinetsvorming met de Duitsch nationalen is zoo goed als beklonken Dr. Marx, Dr. Stresemann en Dr. Brauns, hebben ook gisteren weer den geheelen dag met de vier Duitsch nationale onderhandelaars geconfe reerd over de foFmuleering der richt snoeren van het nieuwe kabinet. Het door Dr. Marx ontworpen regee ringsprogram is natuurlijk in den loop Ider onderhandelingen 'reeds in zeer aanzienlijke mate ^ewij'zigjdi, maar de formuleering van jdit program is nog, steeds niet definitief vastgesteld, al is men het dan ook in hoofdzaak eens geworden. Dr. Marx heeft gisteravond de de mocraten gevraagd, of ze bereid zijni (deel te riemen aan een coalitie, waar in ook de Duitsch nationalen zitting hebben. De democraten hebben zich echter hun beslissing voorbehouden tot zij den definitieven tekst der ncht snoeren kennen. Daar men aanneemt, dat deze heden ochtend wel gereedd zou zijn, heeft de democratische frac tie tegen hedenochtend 11 uur een ver gadering uitgeschréven. In parlementaire kringen neemt men echter aan, dat ook na kennis neming van deze' richtsnoeren de de mocraten niet bereid zullen zijn aan 'n burgerlijke regeering deel te gemen. Nadat verschillende persorganen ider Duitsche volkspartij een waar schuwend woord tegen de samenwer king van de Duitsch nationalen met het Centrum hadden doen hooren, heeft de centrumsfractie een verklal ring tegen deze bladen gepubliceerd, waarin ten stelligste wordt ontkend, dat de hooge katholieke geestelijkheid bij de voorbereiding der toenadering, tusschen Duitsch-nationalen en cen trum de hand in het spel zou hebben gehad. DE OPHEFFING DER MILITAIRE CONTROLE. Het Belgische Kamerlid Carton de Wjart heeft een verzoek tot interpella-; tie ingediend over de afschaffing van de intergeallieerde militaire controle. VERKLARINGEN VAN BENESJ. Internationale nervositeit. Geen concordaat. In de Commissie voor buitenland- sche zaken van den Tsiecho Slowaaki schen Senaat verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Benesj o.a., idat er geen twijfel bestaat omtrent het feit, dat er op het oogenblik een zekere internationale ner-voziteit is, welke Tsjecho Slowakije wel met aan (dacht, maar met kalmte en bedacht zaamheid moet volgen, waarbij de re- geëring er naar streeft haar huidigei politiek, welke gericht is op de algfe- meene verzoening in Europa, voort te zetten. Inzake Ide erkenning van Sovjet- Rusland is er in het standpunt vaiï Praag geen wijziging gekomen. Tenslotte verklaarde Benesj, dat er geen onderhandelingen omtrent 'n concordaat zullen worden gevoerd. HET PROGRAM DER BELGISCHE REGEERING. Een uiteenzetting van Jaspar. Ter gelegenheid van een inteipellaj tie over de ouderdomspensioenen neeft de eerste minister Jaspar in de Bel gische Kamer het politieke en fman cieele programma van de regiering voor de eerstvolgende maanden ontj iwikkeld. Jaspar erkende, dat tengevolge van' de depreciatie van den frank het noo dig was, de ouderdomspensioenen, de luitkeeringen bij ongevallen en den' steun aan de werkloozen in verband met (die depreciatie te verhoogen; pttn ten, die op het socialistisch program' voorkomen. lOok Ide tractementen van de ambte naren moeten worden verhoogd', 'docM voor alles is het noodig,- dat de reedsl zoo zware belastingdruk niet nog ver zwaard wordt* Radio-Programma. Wat er vanavond te booren U. KöNIG&WXJSTERÏÏ., 1300 M. 6.50 Lezing. 7.50 Concert. 9.5011,50 Muziek. 1 DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Concert. 7.05 Concert., 7.35 Pianomuziek. 8.05 Concert. 9.05 Zang en Muziek. 9.35 Concert. .10.3511.35 Muziek, v, HILVERSUM, 1050 M. .356.15 Concert. .156.45 Lezing. 6.4.5^—7.45 Duitsche! Les. - 7.45 Politiebericht. 8.10 Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Spreker: Dr. W. E. Engelkes, cönreo tor van het Chr. Lyceum te Harderwijk. Onderwerp„Schoonheidsontroering en1 muziekgenot". "i f Verdere medewerking van: j j. de heer Boris Lensky, viool met bege leiding; de heer M. Jelgersma, orgel; de. heer G. Brettani, declamator, Den Haag. Eegeleiding door den heer B. Maas, Rotterdam-. 10.00 Persberichten. 10.30 Muziek. j PARIJS (Radio-Paris), 1750 ML. 5.05 Concert. 5.55 Koersen en inlichtingen. 8.00 Actualiteiten. 9.05 Concert. Geen nieuwe belastingen zullen in-:. gevoerdi worden, integendeel kan een verlichting van den druk vooral ten,- behoeve van de groote gezinnen in het vooruitzicht worden gesteld. Met het oog daarop, zal strenger Idan ooit worden gezorgd voor netl evenwicht in de begrootingen. Om dlitf:. evenwicht niet in gevaar te brenglenj: zal de verhooging van pensioenen, ven; goeding en salarissen trapsgewijze ge schieden. Daarover is de gansche -re-i geering'het eens, doch dadelijk zal!- met de zaak een begin worden get maakt binnen de peiken van de striW' te behoeften. lW;at de salarissen betreft, zal daar^i bij worden uitgezien naar meer doel treffende middelen om het aantal ambtenaren te verminderen. A Het hoofdprobleem op het prograri^ blijft echter net financieel herstel waar' van Ide eerste faze, n.l. de stabilisatie!,! thans achter den rug is. j Die stabilisatie moet. wofden ver-; sterkt en bestendigd door een politiek van verhoogde productie, zoo op landl bouw als op industrieel gebied en dooï een uitvoerpolitiek, waartoe al de le< veride krachten der natie moeten me-' dewerken. i Jaspar sprak vervolgens nog. eens van de groote werken, die uitgevoerd zullen worden tot vergrooting en ver betering van de haven van Antwerpen» en Gent, tot'het aanleggen van spoort .wegen, straatwegen en kanalen om did havens met het industriegebied van! Henegouwen, Namen, Luik en 'de .Kempen op meer geschikte wijze te- verbinden. Ook de rijkdommen van de KongöJ- kolonie zullen tot het volkomen finan*,;' cieel herstel op verhoogde wijze moe ten meewerken. Dit zijn dan, zei Jaspar ten slotte,] de hoofdpunten van het nationaal pro gram, waarvoor eensgezindheid, een-: dracht en vrede, hoofdvereischten zijnl De rechterzijde juichte de rede toe^ de liberalen stemden er eveneens meé in, jdoch de socialisten zwegen. KORTE BERICHTEN. De verdedigingsmaatregelen te Shanghai worden krachtig voortgezet. 'Ofschoon er geen onmiddellijk gevaar, dreigt voor een opmarsch der Canton.' neezen, heerscht er toch groote on- gerustneid, vooral1 onder de vrouwe-'. lijke bevolking van Shanghai. Te Rome zijn tusschen Mussolini en den Albaneeschen gezant d;e ratifi catie-oorkonden van net Italiaansch- Albaneesche verdrag uitgewisseld. Gisteren is te 's Gra.venhage voor het desbetreffende scheidsgerecht de* behandeling voortgezet van het ge schil tusschen Duitschland en de„ "cotrii missie van herstel inzake de interpre tatie van van Dawesplan betreffende schadeloosstelling, die Duitschland aan zijn onderdanen terzake van liqui daties krachtens het verdrag van iVer eailles heeft te betalen. Het Centrale Bureau voor den iFranschen landbouw heeft in een mo tie geprotesteerd tegen het verbod van immigratie van buitenlandsche land arbeiders in Frankrijk, omdat in den landbouw nog altijd gebrek aan werk krachten bestaat. De nationalistische bladen tm- iBritsch Indië veroordeelen ten sterk-, ste het zenden van Indische troepen - naar China. Den 17den Januari bedroeg het - totaal aantal werkloozen in Engeland ,1.391.000, wat 41.0L4 minder was dan een week te voren, doch nog 175.125 meer dan verleden jaar om denzelfdenj tijd. A GEMENGD NIEUWS. A'angehou!d'en. De Sittard; jsche politie heeft te Stadbroek ten' huize van zijn familieleden, aldus meldt de „L. K.", aangehouden een (zekeren iH. B., een berucht Duitsch: in- en uitbreker. iBii1 verhoor op het politiebureaui' (bleék, dat hij van een valschen paa voorzien was ten name van M. Hij ontkende H. B. te heeten. fovena bad Sik£9gj antea papieren

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2