abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs Dit nummer hestaai uil TWEE Bladen. eerste blad. stadsnieuws. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 7d9 JAARGANG WOENSDAG 26 JANUARI 1927 NUMMER 2028' COURANT BUREAUHooigracht 35 TeL 1278. Poslgiro 58936 L-iden SüQl Postbox 20 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Gewone advertentiën per regel 22'/» cent' Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariel»! Bi) contract, belangrijke redactie. J Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Franco per post per kwartaal 1 2.90 Zondag-viering. De (R.-K.) Leidsche Courant beant- woordt de driestar in ons blad van Zaterdag over bovenstaand onder werp. Wij hadden onze instemming be tuigd met de opmerking, dat er aan Katholieke zijde een schromelijk te- kcrt is inzake de Zondagviering. Onze collega teekent hierbij aan: „Wij zouden liever zien, dat het Anti-Rev. orgaan haar instemming uitdrukkelijk betuigde met onze g e h e e 1 e bewering, n.t. dat ook geloovige menschen, ook Katholieken, heel veel tekort schie ten in de Zondag-viering. Heusch niet alléén is er „een schromelijk te kort in deze" aan Katholieke zijde! Is de „Nieuwe Leidsche Crt." niet zélf van meening dat het tekort aan Zondag-heiliging, laten wij maar niet zeggen: véél schromelijker, maar dan toch zeker óók „schrome lijk" is in vele groepen Protestan ten, in vele Protestantsche kringen?" Laten wij onze collega geruststellen; wij zijn het in dezen volkomen met haar eens. Doch de tegenstelling waar om het in deze discussie gaat is niet Protestantsch-Katholiek, maar A.-R.- R-K. „Protestant" is zulk een vage benaming, niét slechts vele geloovigen maar ook vele ongeloovigen noemen zich zoo. Wat nu de Antirevolutionairen be treft, durven wij gerust zeggen, dat dezen allen overtuigd zijn van de nood zakelijkheid van zoowel individuee- le als van overheidswege bevorde ring der Zondagsrust als voorwaarde tot Zondagsheiliging. En nu kan er natuurlijk verschil van meening bestaan over de wijze waarop in een bepaald geval moet ge handeld worden. De kwestie te kat wijk is daar een voorbeeld van. Men kan vóór de sluiting van Ca binet en rijwielbewaarplaats zijn om dat men in geen enkel opzicht de ont heiliging van den Dag des Heeren dcor degenen die na van de tram gebruik gemaakt te hebben, hun dag aan het strand komen doorbrengen, wil in de hand werken. Men kan ook tegen de sluiting zijn omdat men vreest dat de men schen dan meer dan anders naar de café's e.d. zullen gaan, zoodat het doel toch door sluiting niet bereikt zou worden. Maar men kan ook tegen de sluiting zijn omdat men er geen be zwaar inziet, dat de menschen na Zon dagsmorgens hun plichten vervuld te hebben het verdere van den dag in ge paste ontspanning doorbrengen en dan ook van de openbare middelen van vervoer zich bedienen. Vergissen wij ons niet, dan staan vele Katholieken op dit laatste stand punt. Dit nu lijkt ons niet consequent. Het verheugt ons, dat de Katholieken met ons begeeren de Wet Gods hoog te houden. Doch dat zij*" dan ook uit het vierde (bij hen derde) gebod de gevolg trekking maken dat men zich op grond daarvan zelve van allen, niet- noodzakelijken „slaf el ijken" arbeid onthoude en ook anderen niet voor zich late werken. Het consequent- katholieke standpunt lijkt ons dan ook in Katwijk's raad door den heer Grim bergen ingenomen. Gaarne zouden wij van onze collega hooren, dat ook zij bereid is met ons de Zondagsrust in dezen zin te be vorderen. Dit zou het mooiste resul taat van onze discussie zijn, dat wij zouden wenschen. Het ware ons beter. Zoo af en toe beluisteren wij ook bij anderen de klacht dat het in de politiek voor een 25 jaar geileden toch zoo anders was dan nu. Het zijn de ouderen, die toen den strijd meemaakten. Zoo hebben ook wij in ons no. van 4 Ja/nuari onder het hoofd „Met muziek en zang", naar aanleiding van een soortgelijke klacht van den Hoofdre dacteur van het Vaderland, het uitge sproken dat ook wij met eenig heim wee terug denken aan die dagen toen er een algemeen© liefde was voor den strijd voor onze beginselen. Ook nu weer ontvingen wij een warm gesteld betoog van een trouw meelevenden broeder. Zijn betoog komt in het kort hier op neer: Vroeger had men een doel, dat lag uitsluitend in de leuze: „Voor de eere Gods". Nu is het teveel „Wat bereiken wij", of „welk voordeel geeft het ons". Hij meent dat wij op elk ter- ,*ein, zoowel ie. de politiek, als in 't maatschappelijke en kerkelijke, van 't heilspoor afgegleden zijn. Nu moeten wij voorzichtig zijn. Wij moeten inderdaad klagen over een ge brek aan gezond, krachtig leven. Dat was in de achter ons liggende jaren anders. Maar dat bewijst niets omtrent den weg, niets omtrent het doel. Het was van Israël in de woestijn de doorloopende klacht; het. ware ons beter geweest in Egypte gebleven te zijn. Die klacht werd aangeheven door „het volk". Dat waren niet alleen de materialisten, ook de geloovige Is raëlieten, die Gods groote daden ge zien hadden, verlangden terug naar Egypte; zij hadden een heimwee naar die dagen van groote wonderen, voor al 'n heimwee naar een vaste bestem ming. Het onzekere van de woestijn- reis, het voortdurend afhankelijk zijn, dat stond hun tegen. Is het met ons niet hetzelfde? Voor 25 jaren stonden wij aan het begin van een periode die ons zegen bracht. Van een ombeteekenende verdrukte groep, kwamen wij tot de beteekenis, die wij onder den zegen Gods nu mo gen genieten. Óp onderwijsgebied kwam vrijheid en ruimte. In de regee ring van land, provincie en gemeente wordt met ons beginsel weer gerekend Maar dat alles hebben wij alleen kunnen verkrijgen door overleg met anderen. Dat staat velen tegen. Zij zouden wel zoo in eens van uit het Egypte der verdrukking willen over stappen in het Kanaan van de groote zelfstandigheid. Dat gaat nu eenmaal niet. In de Ka mer, in de Provinciale Staten en in de meeste Gemeenteraden hebben wij slechts een bescheiden aantal leden. Wij zullen steeds met anderen overleg moeten plegen, willen wij iets berei ken. Nu is de klacht tweeledig. Er is een klacht van diegenen die terug willen. Zij spreken van een ver keerden weg. Maar er is ook een klacht van die genen die smartelijk missen de opof ferende liefde, de ovengegevenheid, bovenal het geloovig vertrouwen in de leiding Gods. Deze- willen niet terug, maar voor uit. Het zijn de Jozua's en de Kaleb's die Israël aanvuren om toch voort te trekken, die vast vertrouwen dat het Kanaan bereikt zad worden. Zoo moeten wij allen doen. God heeft ons gezegend. Wij moeten die Togeningen dankbaar erkenren. Maar ook moeten wii het doel in het oog houden. Niet terug maar vooruit. Zoo noodig heffen ook wij dan een klaag zang aan, maar dan een klacht over te weinig lust en ijver, een klaagzang met de strekking om het geheel e volk vooruit te helpen. Zoo moet het en niet anders! HET COLLEGE VAN B. EN W. Het laat zich aanzien, dat het col* lege van Burgemeester en Wethouders onzer gemeente indien ten minste de geruchten, we ke dienaangaande worden verspreidt, niet van allen grond ontbloot zijn binnenkort be langrijke wijziging zal ondergaan. Als eerste en belangrijke mutatie in. het college vermelden we het optreden van onzen nieuwen burgemeester, Mr. van de Sande Bakhuyzen. Hierom trent behoeven wij natuurlijk niet op geruchten af te gaan. Zeer binnenkort zal reeds zijn in stallatie plaats hebben. Maar ten aanzien van de wethouders doen allerlei geruchten de ronde, waar van wij onze lezers niet onkundfig wil len laten. Zoo vernemen wij, dat de heer A. Mulder, wethouder van fabricage, zich voor een éventueele hernieuwing van zijn raadslidmaatschap dezen zomer niet meer beschikbaar zal stellen. Welke motieven de heer Mulder hiervoor heeft, zijn ons niet bekend, maar het ligt voor de hand aan te nemen, dat de heer Mulder, die meer dan 25 jaar aaneen lid van den Leid- schen raad is geweest en al reêds tol den leeftijd der sterken is genadderd, den tijd gekomen acht, waarop hij zijn wapenrusting kan overdragen aan een jongeren strijdmakker. Voeg daarbij, dat de heer Mulder het vorig jaar vrij ernstig, ongesteld is geweest, waarvan hij gelukkig wel weer volkomen is hersteld, doch tenj gevolge waarvan hij zich toch in acht moet nemen, en het zal gebillijkt kun nen worden, indien de heer Mulder „zou besluiten, zijn publieke taak ala raadslid en wethouder te beëindigen. Omtrent den heer Sanders, wetnou der van financien, wordt eveneens ge meld, dat hij voornemens is, zich uit het college van B. en \V. terug te trekken. Of dit aftreden .als Wethouder van den heer Sanders mede gepaard zal gaan met het bedanken als Raadslid, weten we niet. Hieromtrent vernamen we nog geen bijzonderheden. Maar stel, dat de heer Sanders zich voor het bezetten van een raadszetel' beschikbaar blijft stellen, dan schijnt! het toch wel vast te staan, dat hij in iéder geval als wethouder aftreedt. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de heer Reimeringer niet meer in het college van B. en W. terugkeert. Dat zal geheel afhangen van den uitslag der a.s. raadsverkiezing. De heer Reimeringer behoort tot den Vrijheidsbond, die in den tegen- woordi^en raad slechts 3 zetels bezet. De derde zetel werd aan deze par tij met een „rest" toegewezen. Is de uitslag der a.s. verkiezing voor den V. B. dus even ongunstiger, clan ver krijgt deze partij slechts 2 zetels. Men gevoelt, dat deze fractie dus geen recht kan doen gelden op het bezetten van een wethouderszetel. Te meer niet, omdat de S.D.A.P., na de Raadsverkiezing een wethouders! zetel zal gaan bezetten. Zelfs hebben we kort geleden van den woordvoerder dezer fractie gehoord, dat men er twee zal eischerv Zoover is het echter nog niet. Ook dat zal afhangen van den uitslag der verkiezing. De S.D.A.P. heeft thans 8 leden in kien raad. Stel, dat zij met één zetel vooruit gaat, dan heeft zij met 9 zetels op een sterkte van 33 leden, absoluuti geen recht op 2 wethouderszetels. Daarbij komt nog, dat de zetel van den heer Knuttel, die toch van de familie is, hoogstwaarschijnlijk wel in het gedrang zal komen. Bij de verkiezing in 1923, kon dei communistische partij den kiesdeeler al niet meer halen, en wij meenen, dat de invloed van den heer Knuttel! in de roode gelederen eer at- dan toe genomen is. Zoodat, al zou de S. D. A. P. met 2 zetels vooruitgaan, dit alleen zal kunnen ten 'koste van den zetel van den heer Knuttel. Zonder dus op den uitslag der a.s. verkiezingen vooruit te loopen, lijkt het-ons waarschijnlijk, dat de zetel van den heer Reimeringer zal worden bezet door een S.D.A.P.'er. De eenige wethouder die dus in het college zal terugkeeren (alles onder voorbehoud natuurlijk, dat de thans rondgaande geruchten juist zijn) is de heer Meij- r.en. De C.H. partij, die thans 7 leden telt en zich wel zal handhaven bij de stem bus, zal dus haar man in het College behouden. Ook omtrent het bedanken van ver schillende raadsleden doen allerlei ge ruchten de ronde. Reeds vermeldden we hét bedanken van den heer Dubbeldeman. en thans vernamen we, dat ook de heer Sytsma zal aftreden als raadslid. Maar van dit laatste maken we slechts onder de grootst mogelijke re serve melding. INAUGUREELE REDE. Dr. H. G. Bungenberg de Jong te Ginneken, benoemd tot hoogleeraar aan de Universiteit alhier, ter bezet ting van den nieuwen leerstoel in de medische chemie, heeft vanmiddag in het groot-auditorium der Universiteit zijn aipbt aanvaard met het houden ecner rede over: „De psyehisch-chemi- sche gesteldheid der kolloïde eiwitten in har© beteekenis voor het organis me". MONTAGE IJZEREN BOVENBOUW JANVOSSEN-BRUG. Gisteren is de montage aangevan gen van de hoofdsamenstellende dee- len der z.g. Janvossenbrug over de Oude Vest te Leiden. In den loop van den morgen kwa men hiertoe een tweetal convooien elk bestaande uit een sleepboot met arij- venden bok voor de brug aan. Dit zijn dezelfde bokken, die des tijds gebruikt zijn bij de montage van den bovenbouw der Verversbrug aan de Oude Heerengracht. De nieuwe Janvossenbnig, welke die •nen z^l ter vervanging van de oude draaibrug van dien naam, is een op haalbrug met electrische bewegings inrichting en werd vervaardigd door de N. Hollandsche Constructie werkplaatsen te Leiden, die ook voor het monteeren heeft te zorgen. De nieuwe brug heeft een doorvaart wijdte van 8.25 M„ terwijl de breedte van het rijdek 5 M. is, met aan wee ra (zijden een trottoir van 1 M. breed. De totale breedte der brug tusschen ide leuningen bedraagt dus 7 m. De vrije hoogte der brug is ruim 6 M. Het constructiewerk der geheele brug heeft een gewicht van totaal ca. 60.000 K.G., waarbij ca. 16.000 KG- aan ballastmateriaal is inbegrepen. Alleen het gewicht van het val der brug, inclusief de houten oplegging, bedraagt ca. 22.000 K.G. De brug wordt electrisch bewogen. Het machinale gedeelte is in de z.g. hameistijlen ingebouwd, zoodat hef val door middel van twee beugelstan gen wordt opgetrokken en neergelaten Het Herwerk wordt aangedreven door een 12 P.K. motor. De brug kan worden geopend tot een hoek van 86 gr., terwijl de benoo- digde tijd voor het openen en sluiten niet meer dan 25 seconden bedraagt. Evenals bij de Singel- en Ververs- brug, die door* dezelfde vennootschap werden ge.everd, zal ook deze brug. door één man kunnen worden bediend ORGAAN KAMER VAN KOOPHANDEL De „Mededeelingen" van de Kamer van Koophandel, een periodiek, dat maandelijks verschijnt, is hij het ver schijnen van no. 1 van den 3den jaar gang in een nieuw gewaad gestoken*. Als uitgevers treden nu op A. W. Sijthoffs Uitgevers Maatschappij. De plannen van de Uitgevers worden als volgt aangekondigd. Wij zullen trachten daarvan te ma ken een fraai geillustreerd Maandblad dat voor ieder ingeschrevene bij de Kamer van Koophandel wat wetens waardigs heeft te brengen en door zijn prettig gestelde geïllustreerde artike len en bijlagen nimmer ongelezen ter zijde wordt gelegd. Daarnaast is het onze bedoeling door middel van Geïllustreerde Bijlagen aan de groot- en klein-industrie in Rijnland gelegenheid te geven een m-ooie en doeltreffende reclame te maken, in welke bijlagen telkens een of meer industrieën een interessante beschrijving van hun bedrijf en de door hen vervaardigde artikelen, toe gelicht door illustraties, kunnen ge ven. Wij rekenen hierbij natuurlijk op de medewerking van groot- en klein-in dustrie, die hiervan in de eerste plaats zei! de voordeelen zullen kunnen trek ken, aangezien een doelmatig voorbe reide Reclame in een Orgaan, dat in handen van alle belanghebbenden komt, succes moet hebben. Er wordt tegenwoordig veel recla me gemaakt, maar daarom is het juist van zoo groot belang dat het bedrag, dat aan reclame wordt uitgegeven, zoo goed en zoo doeltreffend mogelijk wordt besteed. Wij behoeven ,na hetgeen wij hier boven reeds hebben vermeld, niet na der uiteen te zetten, dat de „Mededee lingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland" voor zulk een reclame een bij uitstek gun stige gelegenheid biedt. Zoo willen dan Redactie en Uitge vers samenwerken om van deze „Me dedeelingen" hèt orgaan van Rijn- land's handel en nijverheid te maken en wij hopen, dat wij daarin slagen zullen en dat handel en industrie in dit district de voordeelen zullen ge nieten van al hetgeen door de Kamer van dit district in hun bejang wordt gedaan, waarbij dit maandelijksch ti,dschrift, dat zooals u weet gratis aan alle belanghebbenden wordt toe gezonden, ongetwijfeld een belangrij ke rol kan vervullen. Redactie en Uitgevers zullen steeds voor oogen houden de belangen en den bloei van Rijnland's Handel en Nijverheid. Dit eerste no. van den 3den jaargang heeft, behalve de nieuwjaarsrede van den Voorzitter der Kamer, een artikel over koper-diepdruk van de firma Nederl. Rotogravure Mij. en een arti kel over de Boekbinderij en Linieer inrichting van fa. J. G. Pulle te Lei den. Voorts de gewone mededeelin gen van de Kamer van Koophandel en advertenties. Een rotogravure is als bijlage toe gevoegd. BEGRAFENIS FLORIS VERSTER. Betreffende de begrafenis van het soffelijk overschot van wijlen den heer Floris Verster, in leven kunstschilder alhier, die gistermiddag plaats had, kunnen we nog meedeelen, dat onder de vele aanwezigen werden opge merkt o.m. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijse- laar, oud-burgemeester der stad en Aug. L. Reimeringer, loco-burgemees- ter en voorzitter van de Commissie voor de Lakenhal; de heeren mr. dr. J C. Overvoorde en M. Koert, directeur en adjunct-directeur der Lakenhal; inr. B. Slagter, namens de Leidsche Kunstvereeniging; A. H. Dros, namens Ars Aemula Naturae,; de Leidsche Teeken- en Schildersacademie van Frans van Mieris; B. Planjer, namens de Leidsche Kunstclub „de Sphinx". Verder de heeren Willy Sluiter, Leli- veld en v. d. Slok, namens Pulcliri Studio te Den Haag; Mej. J. Zwarten dijk en de heer A. Reballio, namens den Ijotterdamschen Kunstkring; de heer M. v. Raalte, namens Arti et Ami citia'e, te Amsterdam; prof. Martin, directeur van het Mauritshuis te Den Haag; O. Hannema, directeur van het Museum Boymans, te Rotterdam; W. Sleenhoff, directeur van het museum Viesdag te Peru Haag; en tenalottfi de. Buitenland. Benesj verklaart, dat er een zekere internationale nervositeit heerscht. Het program der Belgische regee ring. Tusschen Dr. Marx en de Duitsch- nalicnalen is bijna overeenstemming bereikt. kunstschilders Dirk Nijland en Kars- sen uit Amsterdam; Tholen en v. d. Weele uit Den Haag; v. d. Nat Sr. en v. d. Nat Jr., v. Driesten en v. d. Vlist uit Leiden. In het gevolg merkten we o.m. op den schilder Kamerlingli Onnes en prof. Albert Verweij. Enkele kransen, dekten de lijkbaar. Er werd, zooals ge meld, niet gesproken. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten en er bloemen waren gestrooid dankte een zwager van den overlede ne, de heer Kamerlingh Onnes voor de belangstelling. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisteravond hield de Afd. Leiden en Omstreken van bovenstaande ver- eeiiiging haar eerste maaindelijksche vergadering in 1927, in de „Graan- beurs". De voorzitter, de heer E. Th. Witte, wenschte in zijn openingswoord alle leden een goed jaar toe; en wees er op, dat het nu ^pgonnen jaar een jubile umjaar voor deze afd. zaïl worden, daar zij dit jaar haar vijftigjarig be staan op feestelijke wijze zal vieren. De notulen werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Hierna moest de voorzitter tot zijn groote spijt mededeelen, dat de se- cretaris-penningm., de heer A. N. Bal- ilego, wegens drukke werkzaamheden moest bedanken voor het secretariaat. Den heer J. Krie9t Jzn. werd bereid ge vonden deze plaats te vervullen tot een nieuwe functionaris is benoemd. Bij de ingekomen stukken was het bekende „Tuinbouwi- jaarboek", dat voor de leden ter inzage zal worden gelegd. Ook was er een schrijven van de afd. Oegstgeest van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur waarin kennis ge geven- wordt van de door haar te hou den tentoonstelling van bloeiende ge wassen in Februari a.s. De vergade ring besloot voor dit doeil een zilveren medaille beschikbaar te stellen. Van den Rijkstuinbouwconsulent was een schrijven ingekomen, om zoo veel mogelijk de „Tuinbouwtelling" te helpen bevorderen. De voorz. zei hier in een volgende vergadering meer over te kunnen mededeelen. Weer traden vier leden tot de Mij. toe. Hierna bracht de secr.-penn. het jaarverslag uit, 't welk door de verga dering werd goedgekeurd. Daarna volg •die» zijn financieel verslag, en de kas- commissie. Bij monde van den heer L. A .den Older, stelde deze aan de ver gadering voor, den penningmeester te dé chargeeren ,wat al zoo geschiedde. De voorzitter sprak dank uit voor dein verrichten arbeid van secr.-penn. en kascommissie. Hierna werd de begrooting over 1927 ingediend en na eenige discussies goed gekeurd. Nadat nu een kascommissie voor dit jaar was becioemid, werd ge pauzeerd. Door den heer Brussee waren mooie» tulpen ingezonden voor het punten- stelsel. De commissie van beoordee- ling, bestaande uit de heeren Lubbe, den Older Sr. en Smit, kende aan deze inzending tien punten toe. Na de pauze werd het nut van kip pen in bosschen en kweekerijen be sproken. Voorad in z.g. Taxus-kwee- kerijen ziet mem te Boskoop en Aals meer veel kippen; deze vernietigen de veel gevreesde „Taxus-kever". Even zoo in rozenkasten en boomgaarden, kunnen zij van nut zijn; toch is het meerendeel niet voor kippen in den tuin, want zij kunnen heel wat ver nielen. Ook de cultuur van iHielleborisniger e.a. werd besproken en gaf velen der aanwezigen stof om ook hun ervaring met dit gewas mede te deelen. Vee! schaduw en vochtigen grond is zeer bevorderlijk voor den groei, maar een schimmelziekte doet vaak de bladeren bederven. Bij de rondvraag verkreeg de beer A. N. Bal lego het woord, om met en kele hartelijke woorden afscheid te ne men als secretaris der Afd. De voorzit ter als tolk der aanwezigen, bracht hem dank voor alles wat hij voor da Afd. heeft gedaan. Hierna sloot de vooredttejr de geanfr* meerda_véfgaderiDA - v

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1