v NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 JANUARI 1927 DAG-AGENDA. Maandag 24 Jan., 's avonds half ne gen, Rijn- en Schiekade 2: Alg. Leden vergadering der afd. Leiden van de Ver. voor Chr. Gezondh. en .Vac. Kolo niën in Ned. Woensdag 26 Jan., 's av. acht uur, Hooigrachtkerk: Winterlezing door Ds. L. D. Poot, van Haarlem, over „Wat is waarheid?" Woensdag 26 Jan., Stadsgehoorzaal, Zendingsbijeenkomst met vert. Suri- name-film., Half zes voor kinderen; aclit uur voor volwassenen. Donderdag 27 Jan. Algemeene leden vergadering der Chr. H. B. S. in het schoolgebouw Kagerstraat 1, aanvang 8 uur. Woensdag 2 Februari, 's av. acht u., Lezing met lichtbeelden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Jan. tpt en met Zondag 30 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek van den lieer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgoest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts cn ues Zondags. verschillende industrieele films van iederlandsche bedrijven zullen wor den vertoond. Middenstanders, die be lang stellen in de.nieuwe Vereeniging eii dat doen ze na lezing van dit .«rtikel nu immers allen zullen ze ker wel een uitnoodigingskaart ont vangen als ze er Mr. Knibbe om vra gen. Doch het voornaamste is, dat alle Middenstanders lid worden. Reeds één .ulden per jaar maakt hun dat. Het geldt hier een Middenstandsbe- «ang dus Uw belang. VERGADERING DER CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS-VEREENIGING. Op Donderdag 27 dezer zal de Chr. Middenstandsvereeniging, afd. Leiden, een vergadering houden in huize Nij- dam, aan de Nieuwe Rijn, waar onder anderen door den heer A. Roodenburg, Surnumerair der Registratie en Do meinen een inleiding zal gehouden worden over: „De voqrnaamste Rijks belastingen". In de vorige vergadering hield de neer Roodenburg een inleiding over hetzelfde onderwerp. Op algemeen verzoek zal hij nu de verhandeling voortzetten, doch er voor zorg dragen, dat het op dezen avond behandelde een afgerond geheel vormt, zoodat ook degenen, die de vorige keer niet aan wezig waren, deze inleiding kunnen volgen. Degenen, die de voorgaande lezing noorden, komen zeker nu weer en zij, die de voorgaande keer verhinderd varen, laten deze tweede hun geboden Kans over de belastingwetten te wor den ingelicht, toch weer niet onge bruikt voorbijgaan. DE LAKENHAL. Morgenmiddag na 12 uur zal in ver band met de begrafenis van den heer Verster, die lid der commissie voor de Lakenhal was, dit Museum ge- sloten zijn. KORFBAL. Zaterdagmiddag speelde L.C.K.C. „Pernix, onder zeer slechte terreinge steldheid, een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Tonego" uit Wasse naar. Ondanks de gladheid van het terrein is het in alle opzichten een zeer ge animeerde wedstrijd geworden en er werd van heide kanten enthousiast ge speeld. Het begin is voor Tonego, die reeds na tien minuten spelen de leiding wist te nemen, echter spoedig gevolgd door den gelijkmaker. Er ontwikkelde zich een vlug spel met Pernix in de meer derheid, wat vooral in het middenvak sterk uitkwam. Tegen het vaak tac; tische spelen der Leidenaars waren de Tonegomenschen niet opgewassen, het geen ze herhaalde malen door forsch spel trachtten te ondervangen. Het succes bleef dan ook aan Pernix' zijde. Tonego wist nog 2 maal de korf hun ner tegenstanders te doorboren, waar tegen Pernix nog 5 maal de bal in de Tonegokorf deponeerde, zoodat het einde van dezen gezelligen wedstrijd kwam mt een 63 overwinning voor Pernix. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 248 volwassen perso nen en 12 kinderen, totaal 260 personen Zaterdagavond 8.40 uur fietste op den Hoogen Rijndijk de 16-jarige H. C. M. D., toen hij plotseling onwel werd en tengevolge daarvan van zijn rijwiel viel. Hij bekwam een hersenschudding en werd per rij wiel bramc ar d naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand liet zich aanvankelijk ern stig aanzien. Gistermorgen 7 ur is hij weer tot be wustzijn gekomen; thans is zijn toe stand vrij goed en bestaat er hoop op herstel. In den kelder van het café van N. op den Nieuwen Rijn brak een brandje uit, waardoor eenige kleeding stukken en een stroomatras een prooi der vlammen werden. Geheel „Huize Nijdam" werd er door in een waas van rook gehuld. Het brandje werd met een paar em mers water gebluscht. De schade is gering. 1Gistermorgen 10 uur is in het perceel Breestraat 47 een schoorsteen ingestort, die gedeeltelijk in de keu ken van den heer K., die naast dit per ceel woont, en gedeeltelijk op straat RECLAME. Séoest, )J^eelpi/n. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. terecht kwam. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De oorzaak schijnt te zijn een ex plosie in den schoorsteen, toen de kachel werd aangemaakt. Ten nadeele van v.. E. is in de bui t-erisopieteit „Amicitia" een fiets ont vreemd. De goedgeloovige heer K. hier ter stede is voor 5 opgelicht door een persoon, zich noemende J. B. H., een zeeman, die hem geld ter leen vroeg, omdat hij werk had gevonden bij bag- gerwerken, hetgeen niet waar bleek te zijn. Ten nadeele van A. H., Oude Vest is een oud rijwiel, dat daar onder een afdak stond, ontvreemd. Het bleek gistermorgen verdwenen te zijn. Bij J. V. in de Willemstraat is door v. E. met een knikker een groote spiegelruit stuk gegooid. Gelukkig was de ruit verzekerd. J. M. S., die in het politiebureau werd gebracht wegens dronkenschap bleek nog een paar dagen hechtenis te moeten ondergaan. Hij is in bewaring gesteld. Ten nadeele van den schipper G. is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een vaatje, inhoudende 5(J a L. machineolie ontvreemd, dat op den wal stond aan het Ütrechtsche Veer. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 'YV. v. Eijgen, jm 23 j. en J. v. Bakkum, jd 24 j.; L, Snoek er, jm 27 j. en W. C. Bouwman, jd 22 j.; K. C. W. Dijkstra, jm 27 j. en M. E. v <1 Nieuwendijk, jd 26 j.J. Rijsbergen, jm 22 j. en S. de Vroede, jd 25 j.; P. Kroesemeyer, jm 23 j. en H. J. Molenaar, jd 20 j.; J. Melet, jm 24 j. en E. H. Kluwers, jd 20 j. BINNENLAND. DE MARECHAUSSEEKWESTIE TE POELTJE. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Braat in zake de opsluiting door. marechaussees in een marechaussee-kazerne van een te goe der naam en faam bekend staand landbouwer te Poeltje" gemeente Zuid broek, op een onjuiste aanklacht van diefstal van een medaille door den ad ministrateur van een pluimveeten toonstelling te Muntendam, heeft thans de Minister van Justitie uitvoe rige inlichtingen gegeven over de re denen, welke tot de aanhouding heb ben geleid, en de omstandigheden, waaronder deze heeft plaats gehad. De Minister spreekt als zijn mee ning uit, dat op .de gedragslijn, door de marechaussee gevolgd, redelijker wijze geen gegronde aanmerking ge maakt kan worden, zij het, dat het, achteraf beschouwd, voorzichtiger wa re gèweest eerst den tweeden bij de zaak betrokken persoon te hooren. Voor het treffen van maatregelen acht de Minister geen reden aanwezig. DE HULDIGING VAN MR. S. VAN HOUTEN. De aanbieding van het huldeblijk aan Mr. S. van Houten bij gelegen heid van zijn 90sten verjaardag zal plaats hebben op 17 Februari o.m*half vier in het gebouw der Maatschappij voor Hypohecair Crediet, Nassaulaan 23, Den Haag, in verband met het feit, dat de heer van Houten een der op richters van deze Bank is. WONINGBOUW. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Nederland. I. Gereedgekomen woningen. II. Onbewoonbaar verklaarde, ge sloopte en aan haar bestemming ont trokken woningen. III. Netto vermeerdering van den woningvooraad. I. II. III. November 1926 3861 436 3425 October 534G 788 4558 September 4849 955 3894 Augustus 4258 483 3775 Juli 4311 378 3933 Juni 4314 443 3871 Mei 476-2 395 4367 April 4398 281 4117 Maart 3992 417 3575 Februari j, 3030 405 2625 Januari 2997 378 2619 December 1925 3522 216 3306 November 4332 357 3975 BUITENLAND. 5 DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS. Marx onderhandelt. Rijkskanselier Marx heeft mstereru met medewerking van verscheidene poi litici, o.w. den rijksmlinister van Ar beid, Braun, en de Centrum-afgevaar digden Wirth en Stegerwald, de richt lijnen getrokken voor het program, waaromtrent heden met de Duitsch- nationalen onderhandelingen zullen wörden gevoerd. Met betrekking tot de verschillen de onderdeelen van dit program heeft Mant bovendien de meening gevraagdl van de ministers van het demissaonaire, kabinet, voorzoover zij naar alle waar schijnlijkheid ook van het nieuw te vormen kabinet (deel zullen uitmaken daarbij natuurlijk in de eerste .plaats van Stresemann. Marx zal in de eerste *plaats aan de vertegenwoordigers der Duitsch- nationalen bepaalde vragen voorleg gen betreffende de rijksgrondwet en ide buitenlandsche politiek. 'Waarschijnlijk zon Marx voorts he lden aan de hancl van het voorloopige' regeeringsprogram ook met de ver tegenwoordigers der sociaal-democra ten en democraten onderhandelen, daar hij er waarde aan hecht, inzon derheid" de sociaal democraten, ook al' maken zij dan geen deel van het nietf we kabinet uit, niet a priori in te 'scherpe oppositie te drijven. VERKIEZINGEN IN JOEGO-SLAVIë. Gisteren hebben in geheel Joegosla- viëë de verkiezingen voor de ProVmci ale Staten plaats gevonden. Hoewel de definitieve, uitslagen nog! niet bekend zijn, staat het toch reeds vast, dat de peide regeeringspartijen namelijk de radicalen "en du Kaditsj- partij, vergeleken bij' dé parlements verkiezingen van 1925, overal belang rijke verliezen hebben geleden. In politieke kringen gelooft men dan ook, dat het resultaat der ver kiezingen ook nieuwe parlementsver kiezingen tengevolge zal hebben, daar duidelijk is gebleken, dat de verdee ling der krachten in het parlement oo'zl niet bij benadering, meer als. spiegel: beeld van den volkswil kan gelden. UITSLUITING IN DE PARIJSCHE Vrijwel alle slijperijen gesloten. Het verschilt usschen de ioonen in de diamantnijverheid te Antwërpen en Parijs is langzamerhand aanzienlijk gestegen. Hec gemiddelde weekloon voor ge lijk soort werk bedroeg laatstelijk te Antwerpen 320 Fransche francs, te gen 460 te Parijs. Omdat zoodoende concurrentie on mogelijk werd, en in verband met de verminderde bestellingen, had de Pa- rijsche Patroonsvereeniging besloten, h'et loon tot 420 francs terug te bren gen. Daar waar de werklieden deze verlaging niet aanvaardden, zou uit sluiting worden geproclameerd. Aangezien de arbeidersvakvereeni- ging met de vermindering geen ge noegen neemt, zijn thans vajwel alle slijperijen gesloten. Dit is pole het geval met de slijperij Asscher te Versailles; waar, bijna aan het geheele personeel Nan ruim 50 man, gedaan gegeven is. LTitgesloten van dezen maatregel zijn slechts enkele in den oorlog vermink te werklieden en leerlingen, voorzoo ver nog niet als volleerde arbeiders werkzaam. Zooals men weet, is cle fabriek van ide heeren Asscher -te Versailles in dertijd opgericht om aan de weezen in den oorlog gesneuvelden het vak bij te brengen. Dit onderricht zal dus ongewijzigd worden voortgezet. HET FRANSCH-ROEMEENSCH VERDRAG. Een profest van Moskou. De Sovjet-regeering heeft de Fran sche regeering na de onderteekening van het Fransch-Roemeensche ver drag een nota overhandigd, waarin er met name op wordt gewezen, dat de Fransche regeering door dit verdrag te sluiten cle agressieve gezindheid der leidende kringen in Rqemenië steunt, daarmede het vooruitzicht op een vreedzame oplossing der Bessarabische kwestie vernietigt en de bedreiging van den vrede in Oost-Êuropa nog grooter maakt. De sovjetregeering beschouwt het sluiten van het»garantiepact tusschen Frankrijk en Roemenië als een on vriendelijke daad, in strijd met de be langen der Sovjet-Unie. KORTE BERICHTEN. De Engelsche liberalen, die zich van Lloyd George hebben afgewend; zullen een nieuwe organisatie stichten de Liberal Council, welke cle Liberale Partij echter niet bestrijden zal. De kolonels Macia en Garibaldi' betrokken bij het Catalaansche com plot, zijn wegens het in bezit hebben van wapenen tót twee maanden ge vangenisstraf en honderd francs boe te veroordeeld. De opstandige Yaqui-indiianen- in den staat Sonora Mexico) zouden hun onderwerping hebben aangeboden. De Cantonneezen hebben een ern stige nederlaag geleden. Tsang' Tsa Lin's Troepen zijn Honan binnenge rukt. W.egens deelneming aan den No- vemberopstand zijn 1200 Albaneezen! gearresteerd; dertig hunner zijn reecis terechtgesteld. Det Duitsche invoersaldo is in December 1926 gestegen, doch in ge heel 1926 zeer verminderd. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Haarlem, (vae. Ds.Veenl C. M. Lutevn, te Apeldoorn. J. A. van Selms, te Nijmegen en A. K. Straatsms., te Zandvoort. Beroepen: Te Vriezenveen (toez. Joh. Kijne te Woubrugge. Te Opheueden K. J. v. d. Berg te Amersfoort. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar 's-Gravenhage- West, W. van 't Sant te Watergraafs meer. GEREF. GEMEENTEN. Ber oepen: Te Rijssen, J. Fraanje te Barneveld. BEROEPBAAR. De heer D. Nauta, Theologisch Can- didaat, zal thans gaarne een eventueel beroep uit een der Geref. Kerken in overweging nemen. Zijn adres is Hooi gracht 7}, Leiden. EMERITAAT. Het Herv. Prov. Kerkbestuur van Gel derland heeft met ingang van 15 Febru ari eervol ontslag verleend aan Ds. F. Los te Oldenkeppel, wegens het nedei- leggen van zijn bediening". GEMENGDE HUWELIJKEN. Blijkens het in het „Kerkblad van de Geref. Kerken van 's-Gravenhage" van deze week voorkomend verslag van de vergadering van den kerkeraan der Ge reformeerde Kerk van 's-Gravenhage West, heeft bij de rondvraag een der kei keraadsleden de opmerking gemaakt, „dat het hem opgevallen is, dat er.25 pet. van de huwelijken gemengd zijn, Hji vindt dit een zaak van grpoten ernst en noemt de schadelijke gevolgen voof het welzjjn van de Kerk. Z.i. moet e; eens ernstig aan gedacht worden, wat hiertegen te doen is. De praeses (Dr. R. Dijk) onderstreept dit woord. Hij stelt voor deze zaak in de wijken te bespre ken en de te volgen gedragslijn vast ts stellen. Dit wordt aangenomen en op een der eerstkomende vergaderingen zal de zaak onder oogen worden gezien". DE S3D GEREF. KERKEN. In opdracht van de classis der NeA.: Geref. Kerken is aan de heeren, H. A_ C. Hildering, Bosboom Toussaintstraat 301 te Amsterdam en P. G. v. d. Hoofi, ïangestraat 107 te Amersfoort, beiden Theol. Student aan de V. U„ het recht verleend, om in de samenkomsten dei femeente een stichtelijk woord tsspre en. «r WOORD EN GEEST. Naar we vernemen heeft Ds. K, Spoel stra, Geref. Predikant te Meeden (Gron.) opgehouden medewerker te zijn aan hel weekblad „Woord en Geest". Ds. J. 0. BRUSSAARD EN „WOORD EN GEEST". „Woord en Geestpubliceert nu een mededeeling inzake de onderhandelingen met Ds. Brussaard. Hieruit blijkt, dat de redactie het antwoord van Ds. Brus saard wel wilde opnemen, mits 'Cs. E. ziin irjiemming betuigde met den zake- 1 ijken inhoud van een door de gezamea lpke redactie te publiceeren gemeen schappelijke verklaring, waarvan dé ba wcorjingen letterlijk ontleend werden aan het artikel van Ds. Brussaard zeli en zijn mondelinge uitlatingen terredao tievergadering van co Dec. j.l. Als ter mijn voor antwoord werd 24 Januari gesteld. Mocht voor dien datum niet een antwoord zijn ingekomen, dan zal de redactfe tot publicatie van corre spondentie en artikel overgaan. Ds. BRUSSAARD'S HEREENIGINGS- VOORSTEL. De Raad van de Geref. Kerk van Hall weg, kennis genomen hebbende van het voorstel,door Ds. J. C. Brussaard op de vorige classicale vergadering te Haai lem ingediend inzake hereeniging, van oordeel, dat dit voorstel, 1 e. een begin van onderhandeling voorstelt, wei ke geheel onvoldoende moet worden ge, acht; 2e. het principieele verschil tus schen onze Kerken en Dr. Ueekerker. en de zijnen ten eenen male miskent; 30. gedrukt wordt dcor vele practische be waren, spreekt ais zijn gevoelen uit: a. dat hereeniging in den rechten weg met hen, die van ons gingen, ten allen tijde biddend moet worden begeeru, maar, b. dat het voorstel van Ds. Brussaard daartoe ten eenen male onaannemelijk is en besluit aan zijn afgevaardigden naar de eerstkomende classicale vergadering op ts dragen: ie. een en ander ter kennis van de. classicale vergadering te brengen, 2e. bij de behandeling en eventueels stemming over het voorstel Brussaard met bovengenoemd gevoelen ten ernstig ste rekening te houden. „KERKELIJK BELANG". Men bericht aan het Handelsblad, dat te Wassenaar van Ned. Herv. zrjde opga richt is, de Vereeniging „Kerkelijk Ba- lang" onder voorzitterschap van Mr. Ph. J. idenburg. De vereeniging) staat op réchtzimiigen grondslag, doch wil trachten, aan da eenzijdige prediking een eintl te maken, zjj wil ook trachten, speciaal voor de Kievitskerk, ethische Predikanten te vei- krijgen en wil in het algemeen alles doen wat een opgewekt gemeentelevea lean bevorderen. De cerate lezing voor de jonge verea niging zal gehouden worden 1 Maart door Ds. P. G. de Vey Mestdagh uit Rot terdam, die zal jvertellen van zijn reis naar Palestina. AANBESTEDING. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van de Geref. Kerk van Hillegom en de bouwcommissie werd het werk voor die kerk bij onderhandsche aan besteding gegund 'aan J. Kraag, te Haai lem, voor f37.4412. Dit bedrag was ruim f ïcoo honger dan de begrooting van den architect Jos. de Jonge te Delfs haven. EVANGELISATIE. Ds. H. J. Hak, Ned. Herv. Predikant te Alkmaar, nam op zich in de Sehermei des Zondags te evangeliseeren. GIFTEN EN LEGATEN. De Generale Zendingkas der Gerei. Kerken in Nederland ontving van een bejaarde zuster een gift van f 1000, De Geref. Kerk van Hillegom col lecteerde een gift van f 1000, waarvan f 500 voor een zilveren doopvont in ds nieuw te bouwen kerk. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP, Er bestaan plannen, om alhier een tentoonstelling te houden met het rei zend drankweermuseum. Ged. Staten dezer provincie heb ben zitting gehouden tot- het indienen van bezwaren tegen het verleenen van Vergunning eener autobusdienst go* koopGouda, aan den heer J. Jannes. Van de directie van de S. S., was een Verzoek ingekomen, deze vergunning, in verband met den spoorwegaanleg, slechts tijdelnk te verleenen. Door Burgemeester en Wethou ders is voor het jaar 1927 de heer R. v. d. Tak, arts alhier, belast met de ar menpraktijk hier ter plaatse. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer(es) aan de O. L. School alhier, bedraagt 45. Naar wij vernemen,, hebben enkele ingezetenen liet plan opgevat, om met medewerking van verschillende vereeni- gingen in 1928, ter gelegenheid van de Olympiade, alhier een rozentuin aan te leggen, opdat vele vreemdelingen daarin aanleiding mogen vinden onze plaats te bezoeken. Dat trottoir en voetpaden langs dai openbare wegen bestemd zijn voor de voetgangers, en niet voor wielrijders, wil er bij enkele ingezetenen niet ergiiv. Mogelijk zijn er, die van meening zijn. dat de voetpaden voor het wielnjclend publiek zijn aangelegd. Wie dat denkt heeft het' evhter mis, en beloopt kans, om overeenkomstig art. 8 der verordening tot regeling van het ver keer, met den strafrechter in aanraking te komen. De Chr. Muziekvereeniging „CoA cordia", hcop.t "Woensdag 20 Januari! n.m. 7.30 uur, in het gebouw „SalvatorP een uitvoering t? geven. Enkele leden van het Chr. Strijkorkest, „Laus Deo", hebben hunne medewerking toegezegd, Woensdag 26 Januari, n.m. 7 uur, hoopt voor de Vrije Geref. Gemeente) aan de Niéuwstraat op te treden de heer, A. Sprjkhoven uit Driebergen. OUDE WETERING. Vrijdagavond werd door den Hoog- gel. heer Prof. Dr. Slees wijk, Hcogleer- e er ain de Technische Hoogeschool te Delft veer de leden van de Af deeling Ou, de wetering en Omstreken van het Gros- ne Kruis een voordracht gehouden over Ttï onderwerp: „Drinkwater". Talrijkeleüeni en ook vele niet-leden hadden aan den,' oproep van het bestuur gevolg gegeven. Toeti dan ook de Voorzitter der afetee- ling, de heer P. Roeloffs,. de bijeenkomst opende, was de zaal van Hotel Van deö Bosch tot in alle hoeken gevuld met be langstellenden. Tc Voorzitter constv teerde met genoegen deze talrijke op komst en noemde zulks een bewijs van de groote belangrijkheid van het te be spreken onderwerp. Na aldus den spre ker te hebben ingeleid, verleende hrj de zen het woord. Prof. Sleeswijk ving zijn rede aan met te wijzen op de belangrijk^ plaats, die het water in ons eigeoi lichaam, alsmede voor de ons omringel de zaken, inneemt. Glashelder bouwde hij zijn betoog op, om ten slotte ta komen aan de watervoorziening. Spreker besprak de verschillende soor ten van watervoorziening, met name da locale en de centrale en toonde aan, bo^ deze wijzen van watervoorziening in ver schillende gevallen goed en in andere go vallen minder goed of zelfs siecht kur* nen zijn. Aan iiet einde van zijn rede. trok spreker de conclusie, dat een goecU watervoorziening, o.a. leidt tot hoog era beschaving. Nadat een kwartier was ge pauzeerd, vertoonde de spreker nog een aantal lichtbeelden, welke het tevoren gesproken woord, toelichtten. Nada» spteker hiermede was gereed gekomen, sprak hij de hoop uit, dat de aanwezigen in voor-komend geval, wanneer te eenj ger t;jd de centrale drink water voorzit, ning aan de orde mocht komen, hun vooi deel zouden doen, met hetgeen hij dezen avond had besproken, en duidelijk ge maakt. Onder luid applaus beeindigda spreker deze leerzame voordracht. De Voorzitter dankte den spreke* voor zijn leerzaam en nuttig betoog, en sloot daarna de vergadering. RIJNSBURG Vrijdagavond hield de A.-R. Kie* vefeeniging haar jaarvergadering. D» Voorzitter, de heer M. Preper, open. deze op gebruikelijke wijze, en sprak een ernstig woord in verband met de a.s. verkiezing vóór de Provinciale Staten. Ook die voor den gemeenteraad zijnvai, veel belang, maar die der Staten zijn ge wichhtiger, en hrj hoopte dat ieder lit. daarvan doordrongen moge wezen. Hierna gaf de Voorzitter het woora aan den Secretaris, den heer W. L. v. d Gugten Johzn., die eerst de notulen var. de vorige vergadering las, en daarna zijn jaarverslag deed hooren, welke na een opmerking werden goedgekeurd. Vaork, gaf de Penningmeester, de heer J. var itersen, een overzicht van den financier len stand der kas, welke met een batig saldo kon sluiten. Op een desbetreffende vraag over dy opgehaalde gelden, deelde de Voorzitteï mede, dat deze bevredigend waren en onze kas ten goede kwam, en het aanga slagen bedrag aan de strijdkas derStai tensectie zou worden afgedragen. Dooi de heeren C. Haasnoot en T. Heemskerk werd een en ander onderzocht en de boeken in orde bevonden. De Voorzittel dankte Secretaris, Penningmeester ei de heeren voor hot nazien van de reke ning voor hunne werkzaamheden. Als bestuurslid werd herkozen de heel G. Jungerius, en in de vacature'van dei heer M. Schoneveld, die bedankt haó, werden eandidaat gesteld de heeren: O. Haasnoot en C. v. Delft, die beide even veel stemmen verkregen, en beiden even oud waren. Bij nader onderzoek Dleek' evenwel de heer Haasnoot twee dagen ouder, en alzoo verkozen verklaard. Des gevraagd door den Voorzitter, nam deze! cle benoeming aan. Ten slotte verkreeg de 2de Voorzit ter, de heer D. Zwaan, gelegenheid oral een woord van opwekking te spreken. Spr. gaf in korte trekken een overzicht van de laatste jaren, beginnende bq 19011 toen de Staten en Kamer werden omge zet van links naar rechts, en hoe die iaren vruchtbaar waren voor onze Cht. Deginselen, maar dat het van zoo veel te meer belang is, om dat te behouden, ivoOral bij de komende stembus, en. waar de vooruitzichten donker stemden, dat we. toch doen moeten wat we kun-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2