NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 JANUARI 1927 j TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Lange werktijden. In het orgaan der modern-georgani seerde Handels- en Kantoorbedienden, zoo lezen wij in Patrimonium, worden enkele gegevens medegedeeld betreffende de werktijden in de krui denierswinkels van de firma Albert Heijn. In het filiaal te Beverwijk waren de werktijden als volgt: Maandag van v.m. 7 uur tot nm. 11 uur met 1 uur rust is 15 uur Dinsdag als Maandag is 15 Woensd. om 7 uur nm. vrij is 11 Donderd. om 10 uur nm. vrij is 14 ;Vrijd. als Maand, en Dinsd. is 15 Zaterdags van voorm. 7 uur tot 'snachts half drie met 1 uur rust is 18^ Per week88 Xt u. De Vakorganisatie klaagde, de di rectie zegde een onderzoek toe, waar van het resultaat was, dat de klagende bediende werd ontslagen! „Er is bij ons'' aldus de directie, „geen tijd van Jbeginnen en uitscheiden het werk moet af". Het klinkt ongelooflijk. Wij zijn met dergelijke mededeelin- gen steeds voorzichtig. Er wordt wel eens overdreven. Maar toch is hetgeen hier wordt ver meld, niet geheel aannemelijk. Er zijn In het winkelbedrijf ernstige misstan-* meer voor. Ook is er dikwijls nog veel den. Diensttijden van 80 uur komen Zondagsarbeid. Het is wel dringend noodzakelijk, dat de Regeering spoedig de Arbeidswet ook voor het winkelbedrijf van toe passing verklaart. Keurig gezegd. Wij lezen in Patrimonium: In het „Dtr. Dagbl." schrijft Prof. Visscher in een polemiek met den heer J. d. D. o.m.: Van ter zijde hoorde ik, dat de heer Simeenk zijn Christelijk gemoed in Patrimonium over mij lucht. Hij was echter niet zoo beleefd mij deze blaadjes te sturen. Hij schijnt mij voor een lid der redactie van het weekblaadje de N. Lingebode uit te maken. Ik heb echter met dat blaad je absoluut niets uit te staan en als ik er in schrijf, zal ik er mijn naam onder zetten. De geachte inzender mag er echter op rekenen, dat ik den heer Smeenk over de medezeg genschap te woord zal staan, maar op mijn tijd. ..Het is wel heel keurig gezegd: „zijn Christelijk gemoed over mij lucht." De leners weten, dat wij op volko men zakelijke wijze de artikelen van de „Nieuwe Lingebode" hebben be- sprokeja. Dat blad heeft cok van onze artikelen keiinis genomen en op de bekende manier in een „Open Brief" medegedeeld, dat er geen antwoord zou komen, omdat wijde beschei denheid, die den Christen past, uit het oog hadden verloren! Aan Prof. Visscher zijn de „blaad jes" niet toegezonden, omdat wij in de meening verkeerden, dat hij even als andere anti-revolutionaire Kamer leden tot de geregelde lezers van ons blad behoorde. Nu wij uit zijn schrijven afleiden, dat hij wel over de Christelijk-sociale beweging oordeelt, maar Patrimonium niet leest, zullen wjj hem alsnog „de blaadjes" doen toekomen. Wellicht kunnen zij hem nog van eenig nut zijn, wannee: hij den «tijd gekomen acht, om ons te ant woorden. Dat een man als Prof. Vis scher voor dit antwoord zelf zijn tijd kiest, spreekt van zelf. Verbeeldt u, dat wij hem een tijd zouden voorschrij ven! Zóó onbescheiden zijn wij niet. Een man als deze hoogleeraar weet natuurlijk steeds het juiste moment voor al zijn handelingen te kiezen. Dat is nog in den laatsten tijd heel duidelijk gebleken. De heer Visscher zal zijn naam zet ten onder hetgeen hij eventueel in de N. Lingebode gaat schrijven. Niet ten onrechte wordt hier in den toekomen den tijd gesproken! KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Mijdrecht, A. M |den Oudsten te Middelharnis. Te Kerkwerve en Serooskerke( toez), K. G. Kwint, hulpprediker te iWemeldin- ge. Te Ijlst, H. P. Fortgens, te Voor schoten. Te Katwijk aan Zee, A. N. Becht te Arnhem. Bedankt: Voor Gouderak, A. v. jd. Kooy te Kampen. Voor Huizen, B. N. B. Bouthoorn te Zeist. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Aagtekerke, J. Fraanje te Barneveld. PEREMPTOIR EXAMEN. Canld. F. A. Keuchenius te 's Gra- .venhage, is na peremptoir examen jps teren door de classis Leeuwarden der Geref. Kerken toegelaten tot den Dienst des Wpords en der Sacramen ten. Dinsdag vergaderde de Classis iMeppel der Geref. Kerken te Hooge- •veen. Door cand. F. Slomp van Rumer- wold, beroepen predikant van Nieuw- lande, werd met gunstig g'evolg pe remptoir examen afgeleged. Cand. Slomp is voornemens Zondag .6 Februari zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Nieuwlande (Dr.). Als bevestiger hoopt op te^ treden Prof. Dr. H. Bouwman, van Kampen. Ds. Sj. RIJPER. Na een rusttijd van plm. 2 maanden jdie Ds. Sj. Rijper, predikant bij de Geref. Kerk te N. (Weerdinge, we gens gezondheidsredenen elders heeft (doorgebracht, is hij weer in zijn Ge meente teruggekeerd. Alhoewel nog niet geheel hersteld, ihoopt Ds. Rijper tóch binnenkort zijn 'ambtsbezigheden, in den beginne even wel gedeeltelijk, te kunnen hervatten. MET EMERITAAT. Ds. J. Spoelstra, Geref. predikant te Sappemeer, heeft het voornemen, wegens het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd, binnenkort eervol emeri taat aan te vragen. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Diaconie der Geref. Kerk van CVlissingen, verzoekt plaatsing van het .volgende: De Diaconieën der Geref. Kerken worden gewaarschuwd* voor een ze keren ,E. Mulder, daar deze persoon (schromelijk misbruik maakt van pa pieren, hem verschaft. Volgens zijn papieren is hij door enkele Diaconieën aan reisgeld ge holpen om in België werk te zoeken. Dit blijkt echter geen ernst, daar hij thans an het centrum des lands de zelfde practijken herhaalt, om geld machtig te worden. GIFTEN EN LEGATEN. Door een onlangs overleden lid der ;Ned. Herv. Gem. te Maarssen is aan 'ide Kerk en Diaconie dier gemeente aéder f 1500 vermaakt. VERHOOGING ZITPLAATSEN- GELDEN. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. te Zwammerdam hebben besloten, met het oog op het tekort, waarmede de rekening der Kerkvoog dij over de laatste jaren sluit, de huur van zitplaatsen te verhoogen. Door de daling der inkomsten was het niet meer mogelijk om zonder de zen maatregel een sluitende 'fcegToo ïmg te "krijgen. CENTRAAL BOND VOOR INWEN DIGE ZENDING ENZ. A.s. Maandag zullen in het gebouw van het Centraal Bureau van den Bond van Invv. Zending en Chr. Philanthr. lm. Stadhouderskade 137. te Amsterdam, dea voormiddags 10.30 uur een bestuursvei gadering worden gehouden, ter vaststel ling van de begrooting over 1927 en bespreking over de financieele verhou ding tusschen den bond en de aange sloten verenigingen. Tevens zullen me dédeelingen worden gedaan uit den ar beid. Ook begunstigers hebben toegang tot de algemieene ledenvergadering. CONFERENTIE VAN GEREF. THEOLOGEN. Maandag is te Boedapest een confe rentie van Geref. Theologen begonnen, waar o.a. Ds. Knoppers uit Amsterdam sprak over de beteekenis van den Gerei jeug dar beid in het nationale en maaV schappelijke leven en wees op de hu mane kinderbescherming; door Neder land, waar elke communistische poging mislukken moet, daar het beste tegengif voor revolutionaire ideeën het Calvinis me is. GEREFORMEERDE BOND IN DUITSCHLAND. Op de groote vergadering van den (Gereformeerden Bond in Duitschland» welke van 710 Juni, in de Pinkster- week, te Bannen wordt gehouden, zUi len o.a. als sprekers optreden: Prof. Dl. K. Barth, Munster, Dr. Lang, Berlin» Prof. Dr. Go eters, Bonn, Prof. Dr. Th L. Haitjema, Groningen en Dr. Adolf Keller, Zürich. Blijkbaar staat het Ge reformeerde leven in Duitschland heel wat méér onder invloed van het Bar- thianisme, dan tot dusver hier te 'lande het geval is. WONOSOBO. Nog steedszoeken 'de Keiken van iZui'd Holland ten Noorden, naar een Kerk of groep van Kerken, die ,W|o- nosobp willen overnemen. Eerst heeft men zich gewend naar Zuid:Holland ten Zuiden, daarna naar Zeeland, eindelijk naar Utrecht, maar telkens tevergeefs. Thans heeft men Friesland gevraagd om ;W|onosobo bij 'Keboemen te voe gen. De Friesche Kerken hebben de zaak nog in overwèging, meldt het Zehdingsblad der Geref. Kerken/ MIDDERNACHTZENDING. Thans is het zeer lezenswaardige 38ste jaarverslag van de Ned. Midder nachtzendingvereeniging, uitgebracht op de algemeene vergadering te Rot terdam, op S November van het vo rige jaar, door den alg. secretaris, iden heer J. N. van "Munster, in druk verschenen. In dit werkje wordt verslag gedaan van de verschillende takken van Mid- (dernachtzending, o.m. ook over het Zeemanshuis te Den Helder. iVan de gelegenheid tot logies in dat Zeemanshuis werd in 1914 aoor 2332 en 1915 door 5586, in 1916 door 5453 en in 1917 door 6000 zeelieden gebruik gemaakt. Jammer, zoo lezen we, dat de re geering in haar algemeene bezuiniging ook betrok de bescheiden subsidie, dae jaren achtereen voor het Zeemanshuis werd verleend. HET VLIEGTUIG IN DIENST DER ZENDING. Zendeling Daniëls, werkzaam op Nieuw-Zuid-Wales, die in den oorlog als vlieger dienst deed, heeft een ge meente van geweldigen omvang te verzorgen. Wil hij alle posten in zijn gemeente bezoeken, dan moet hij per jaar ongeveer 10.000 mijlen afleggen. Tot dusverre bediende hij zich tot dat doel van een auto, welke echter door den slechten toestand der wegen niet steeds te gebruiken was. Nu gebruikt hij, naar de „Diaspora" meldt, zijn verlof in Engeland om gelden in te za- 'melen voor den aankoop van een vliegmachine; hij doet daarmede de eerste poging om de vliegmachine te stellen in den dienst der zending. CIJFERS GEVEN. Het denkbeeld, dat bet met het cij fers geven niet 9teeds in den haak is en dat het meermalen een „God zege- ne den greep" wordt, die op goed ge luk gedaan wordt, blijkt ook in de on- derwijswePeld te bestaan. Naar aanleiding van het geval van zelfmoord, kortgeleden gepleegd door een 18-jarigen jongen, diè met een slecht Kerstrapport was thuisgeko men, zegt de redacteur K. van het „Chr. Schoolblad Onze Vacatures": „Gewoonlijk vatten ze (de ouders) zoo'n rapport, een officieel iets toch, veel te gewichtig op. Ze moesten eens weten, op welke wijze ze soms tot stand kwamen. „Het is buitengewoon moeilijk, voor een onderwijzer, om bij het cijferge- ven eerlijk -te blijven. Iemand,, die zelf zich wel eens met rapportcijfers heeft bezig gehouden, weet dat. Men heeft toch niet met elk kind op zich zelf te doen, maar bij elk kind heeft men met de beele klas te doen. Dat wil zeggen, dat men niet elk kind op zich zelf mag beschouwen, maar dat men vergelijken moet. Daartoe wordt men in de praktijk steeds ge drongen en dan komt men soms tot heel wonderlijke resultaten. Wij moesten de cijfers maar eens af schaffen. Men kan dan de zoo geliefde rapporten behouden, maar clan zou men achter elk vak in enkele woorden ,het resultaat moeten aanteekeneii. B.v. voor taal: ging vooruit(, ging goed vooruit, bleef staan, ging achter uit, ging veel achteruit. En- men zou veel meer den nadruk moeten leggen op de beoordeeling van gedrag, vlijt en orde. Daar hebben de ouders iet» aan. Maar die malle cijfers zijn uit den boozé". BIJBELKENNIS OP OPENBARE GYMNASIA. Ds. F. van Gheel Gildemeester, Ned. Herv. pred. te Den Haag, vertelt in de Haag9che Kerkbode: Eenige jaren geleden is het voorge komen op een onzer groote openbare gymnasia. Op een Vrijdagmorgen; in de Hollandsche taalles. In het gedeel te dat dien morgen gelezen werd komt de naam Jozef voor. Niemand van de drie-en-twintig leerlingen dier klasse wist iets van Jozef. „Nu,jongens, dan geef ik jelui tegen Dinsdag a.s. een op stel over Jozef; ziet maar dat je er achter komt!" Een der ijverige leerlingen vertelt het thuis aan de koffietafel en vraagt of vader hem helpen kan. Vader, weet u wie Jozef was? Neen. Moeder ook niet. (Waaruit niets om trent haar. huwelijk af te leiden valt; meneer kan voor haar toch de „rech te Jozef" zijn, al wist zij het nietl). Maar ik moet het toch weten, zegt de jongen. En de moeder raadt hem: „vraag het eens in de keuken, aan Sientje: die is doleerend, die zal het wel weten!", En de jongen naar de keuken: „Sientje, weet jij wie Jozef was?" „Wej, natuurlijk, jongeheer!" DE EDELE WEDSTRIJD. In het Chr. Schoolblad „Onze Vaca tures" wijst de redacteur, de heer K(euning) op het „Schoolblad-artikel"; wij namen er eenigen tijd geleden een en ander van over, waarin meege deeld werd, hoe een eerst kwijnende openbare school tot hoogen bloei kwam, doordat het onderwijzend per soneel door tal van goed gevonden middelen de school aantrekkelijk maakte. K. schrijft daarbij: „Welnu, wanneer men bij het openbaar en bij het bijzonder onder wijs over 't algemeen zóó doet, is alle onedele concurrentie van meet af uitgesloten. „En waarom zou men het zoo niet doen? „Men bevoordeelt er zijn eigen school mee, wekt andere onderwij zers op tot nauwkeurige plichtsbe trachting en brengt het onderwijs over heel de linie vooruit. Dat is veel beter, dan zich bezig te houden met allerlei plagerijen en kleingeestigheden. 't Moet toch zeker in de allereer ste plaats gaan om 't onderwijs zelf. En voor afgunst mag er geenreden zijn. Een edele wedstrijd tusschen open baar en bijzonder onderwijs, ziedaar wat we noodig hebben. Uit het Sociale Leven. HET BRENTSCHE VEENBEDRIJF. Te Nieuw-Weerdinge zijn de bespre kingen over de loonen in het veenbe- drijf voor het komende seizoen tus schen den Vervenersbond en een plaat selijke organisatie van werklieden be sproken. De verveners plaatsten zich op het standpunt, dat het graven en droogmaken voor groote fabrieksturf in 1927 zou moeten worden beloond volgens het tarief, dat in 1926 gold. De loonen in het baggerbedrijf stonden daarentegen naar hun meening niet in een goede verhouding tot de andere loonen en moesten worden verlaagd met 13 cent per man en per stobbe, wat een verlaging van ruim 12 pet be- teekent. De arbeiders namen het aanbod voor het werk in de groote fabrieks turf in ernstige overweging, maar wenschen over het aanbod in het bag gerbedrijf geen beslissing te nemen, voordat hierover de baggerlieden zijn gehoord. Wij vernemen, dat in verband met de in gunstigen zin gewijzigde verhou dingen in het veenbedrijf, de Chr. Bond van Land-, Tuin- en Veenarbei ders het contract met den Verveners bond te Dedemsvaart en Hoogeveen loopt in April van dit jaar af. Het zou echter stilzwijgend voor een jaar ver lengd zijn, als het niet was opgezegd. *DE LOONACTIE TE IJMUIDEN. Te IJmuiden is opnieuw een bespre king gehouden tusschen het bestuur der IJmuider Federatie en dat der Reedersvereeniging. Als gevolg van de Maandagmiddag gehouden besprekin gen deelde het bestuur der Reeders vereeniging mee, dat het bereid was aan zijn leden voor te stellen om in plaats van 2.50 per man en per mnd., zooals het eerst was toegezegd, het eerste jaar 3 en het tweede jaar 5 in het door de IJmuider Federatie voorgestelde fonds voor sociale voor zieningen te storten. De IJmuider Federatie zal nu zoo spoedig mogelijk de definitieve leden vergadering beleggen, waarop de be slissing zal vallen. OPLOSSING VAN 'T CONFLICT TE SCHEVENINGEN. Het Scheveningsche sleepbootcon flict is Woensdagmiddag opgelost. De Reedersvereeniging heeft een nieuw contract afgesloten met den sleepboot dienst der firma Gebr. Muller te Dor drecht. Met ingang van gisteren zou reeds een sleepboot in de Schevening sche haven werkzaam worden gesteld Tegen den aanvang van de haring- visscherij in Mei a.s. zal een tweede sleepboot naar Scheveningen komen. Hiermede is dus een einde geko men aan den moeilijken toestand voor de Scheveningsche loggers, die mèt slecht weer de laatste dagen de haven niet konden binnenloopen. HET - ^nFLICT IN HET TAXI BEDRIJF. De rijkbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft Woensdag een onderhoud gehad achtereenvolgens met vertegen woordigers van de werkgevers en van de werknemers, die betrokken zijn bij het conflict in het taxi-bedrijf te Am sterdam. Mr. de Vries heeft partijen medege deeld, te zullen overwegen wat hem te doen staat. DE LOONTOESLAG IN HET MIJN BEDRIJF. In de gister gehouden vergadering van de Contactcommissie voor de Mijn industrie deelden de mijndirecties me de, dat zij den loontoeslag van 5 pet. welke over de maanden December en Januari gegeven waren, niet langer konden handhaven. Zij wezen daarbij op de verminderde productie door de invoering van den zes-urigen werkdag op Zaterdag. Tevergeefs betoogden de mijnwer kersafgevaardigden dat, gezien den toe stand van de kolenmarkt en de ver hoogde individueele productie per dag, de toeslag toch zeer zeker gehand haafd zon kunnen blijven. Aan het verzoek van de samenwer kende mijnwerkersbonden om de loo nen voor één jaar vast te leggen, werd niet voldaan, omdat, zooals de mijn- directies mededeelden, het verloop van de prijzen in 1927 niet kan worden overzien. De vergadering is uiteenge gaan zonder dat een nader besluit go- nomen werd. De loontoeslag van 5 pet. vervalt dus. De besturen der mijnwerkersbon den zullen deze week gezamenlijk ver gaderen, om te zien, wat in deze nog gedaan kan worden. FEUILLETON. Opoffering beloond. 47) Zoozeer zat Piëta nog in het bijge loof der Roomsche Kerk verstrikt, dat zij haar dank niet bracht tot Chris tus zelven, maar tot Maria. Minder dan een uur later kwam me vrouw Lenooy aan mijnheer de Ver- brugge vragen hoe laat haar zoon zijn dochter een bezoek mocht komen brengen. Piëta fluisterde haar vader in het cor: „We kunnen in deze omstandighe den de rollen wel eens omkeeren", fluisterde zij. „Als wij zelf eens naar Walter gingen?" De bankier stemde toe. „Wij volgen u, mevrouw". D<e deur van de kamer, waar Walter verbleef, opende zich, en Piëta zag 't vermagerde gezicht van den jongen man. Nittegenstaande de heete Chi- neesche zon dat gelaat gedurende die paar maanden gebruind heeft, ziet het toch vermoeid en bleek uit door het lijden dat hij heeft doorstaan. Hij keert zich om op het gedruisch wat hij hoort, een vraag op de lippen, maar hij heeft den tija niet, haar uit te spre ken. Een lichte verschijning daagt voor hem od en met een onuitsprekelijke teederheid noemt een heldere 9opraan stem zijn naam: „Walter! Zij, die hij in zijn gedachten nooit vergeten heeft, is daarzij ver schijnt daar en jaagt zijn sombere ge dachten op de vlucht met de blijde schittering harer oogen: zij is daar, ge heel haar wezen omgeven met de be koorlijkheid van haar glimlach, dien betooverenden glimlach. Met 'n innige ontroering grijpt hij de handen, die zich naar hem uitstrekken aan schouwt haar bevallig gelaat, dringt met zijn blik in haar stralende oogen en een enkel woord ontsnapt aan zijn lippen: „Piëta!" Zij zijn beiden te ontroerd om meer te zeggen, maar de toon waarop die twee woorden werden uitgesproken, was voldoende om hun wedel'zijdsche liefde- te bewijzen. Een eigenaardige bezorgdheid maakt zich plotseling van Piëta meester. Zij denkt er aan, dat de korte band van hun verloving eens door Walter zelf verbroken is. En op dit oogenblik. nu zij zich geheel aan hem geven wilde, komt twijfel bij haar op. Als hij eens, 0111 een of andere reden, nogmaals de liefde weigerde die hem toekwam? En met een weisprekenden blik riep zij haar vader te hulp. Deze trad glimlachend naar voren. „Kus je verloofde, Walter; en laat dat ook de bezegeling zijn van onze verzoening!" zeide mijnheer de Ver- brugge met vaderlijke zachtheid. De jonge man stond sprakeloos. Hij had zooveel geleden, dat dit geluk hem een droom leek. „Kan ik aan zooveel geluk geloo- ven?" fluisterde hij, het jonge meisje omhelzende. „Zeker!" antwoordde zij. En den jon gen man diep in de oogen blikkend, alsof zij heel haar liefde wilde over- storten in zijn hart, ging zij voort: „De kwade dagen zijn voorbij. Laten wijze vergeten! Wijden wij ons nu aan het geluk". XXV. De avond valt. Kees de Verbrugge, half opgericht in een ligstoel op het terras, volgt met zijn blik Walter Le nooy en zijn zuster, die de laantjes en grasperken doorwandelen. De jong-gehuwden, zooals zij daar voortwandelen, bieden een treffend beeld van het bekoorlijke der jeugd. Zij hebben God tot grondslag genomen van hun genegenheid, tot doel van hun bestaan, en zonder vreeze, vast ver trouwend op Goddelijke hulp, treilen zij het leven te gemoet. De ondergaande zon giet een stroom van licht op de toppen der hoornen, en werpt oveV het dichte kreupelhout een gouden tint: heel de natuur schijnt in poëtische verrukking. De heldere stem van de jonge vrouw stijgt om hoog in de avondlucht aia een eabed. En samen praten zij voort over hun toekomstplannen. Plotseling schrikt zij, als zij bij een kromming van het laantje het dak van de kantoorgebouwen haars vaders ont waart: en haastig tracht zij haar echt genoot een anderen kant uit U lei den. Maar hij begrijpt haar en glimla chend biedt hij weeretand. „Waarom zouden we die plek ont wijken, Piëta?We weten beiden, dat het lijden een algemeene wet is, waaraan niemand kan ontkomen. Als men door het lijden niet moedeloos wordt, maar er zich door hardt, is men dikwijls dankbaar, dat men heeft mogen lijden, is 't niet?" Piëta heft haar hoofd, wat zij een weinig gebogen hield', plotseling op, een ongekende vreugde doortrilt haar geheele lichaam. „Dat is maar al te waar voor ons! Jij hadt ons nooit de groote waarde van je hart kunnen leeren kennen, als wij altijd zoo gelukkig geleefd had den, Walter. Als wij de zaken goed in zien, zouden wij ons eigenlijk op de knieën moeten werpen om God te dan ken voor de beproevingen, die Hij ons zond. Zeker, Piëta, als het waar is, dat el ke vreugdedag een bron van droef heid in zich draagt, omgekeerd kan men ook zeggen, dat dikwijls het lij den een bron van vreugde is". Zij kwamen terug met langzame schreden en terwijl zij voortliepen, dui zenderlei plannen voorstellend, lag Kees steeds na te denken over het rus tige geluk dier beide jonge mAnschen. Ongemerkt namen zijn krachten af. Iedere dag was hij minder krachtiger dan de vorige;, hij voelde het, fc^et le ven was gedaan voor hem: afgeloopen was het; en door zijn eigen schuld om dat hij het leven had misbruikt. Toen hij dat was gaan inzien, Wa9 hij radeloos geweest van wanhoop. En in dien geweldigen opstand v:.n zïjn iiog jeugdig wezen, dat leven wilde en zich Ste ven voelde, h..d hij zijn vader en zijn moeder gegeeseld met vlijm scherpe verwijtingen. Maar langzamer hand werd zijn zelfzuchtig, door de hartstochten ontzenuwd hart vertee rt erd door de opofferende toewiiding, waarmede men hem omringde: en langzamerhand kwam er berusting in zijn ziel. eenvoudige' ziekenzuster, die den nacht doorbracht aan zijn ziekbed, bracht hem de lang vergeten waar heid weer in het geheugen, dat de dood niet het einde was van alles, zoo als somanigen beweerden. Zij leerde hem, dat hij verzoening kon vinden voor zijn zonden, indien hij die oprecht voor God beleed. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5