Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7d* JAARGANG DONDERDAG 20 JANUARI 1927 NUMMER 2032 NIEDWE LEN COURANT ABONNEMENTSPRIJS Is Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Pranco per post per kwartaal i 2.90 Y Spocdwcrk. Deu 20sten December 1926 werd door den Gemeenteraad in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van de Vereeniging voor Chris telijk Onderwijs alhier met verzoek, om ƒ3000 beschikbaar te stellen voor een, op grond van toeneming van het leerlingenaantal, noodzakelijk verbou wing van de school aan 't Noordeinde. Ondanks de drukte, verbonden aan l\et vertrek van burgemeester de Gij- selaar, ondanks de vele feestdagen Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar kon den B. en W. reeds op 4 Januari 1927, dus reeds na 15 dagen den Raad advi- seeren de gevraagde gelden toe te staan Dit blijkt uit de dezer dagen versche nen raadsstukken. Ongetwijfeld zal de Raad in zijn e.v. zitting het voorstel van B. en W. aannemen, waarmee een zeer mooi staaltje van vlug wefk zal zijn. geleverd. Hieruit blijkt, dat B. en W..wel vlug kunnen werken als zij maar willen. Wij kennen een bestuur eener school vereeniging, dat langzamerhand de rotsvaste overtuiging had gekregen, dat dit onmogelijk was, want het al lereenvoudigste verzoek en de meest simpele vraag van dat bestuur heeft maanden van overwegen noodig voor het voldoende rijp i9 voor openbare be handeling of voor afdoening. Alle con sequenties aan de verzoeken van dit bestuur verbonden, werden met de grootste nauwgezetheid nagegaan en bepeinsd. Dit is voor bedoeld bestuur wel eervol maar een vlotte gang van zaken wordt er niet mee gediend. Maar er komt een hoop. Als een niet onbeduidende aanvraag van het bestuur der Noordeinde-school in een goede 14 dagen kan worden af gedaan dan gelijke monniken, ge lijke kappen immers daagt voor alle besturen van bijzondere schoolvereeni gingen de blijde toekomst, dat ook hun hangende en nog in te dienen verzoe ken met wat meer spoed dan tot nu toe zullen worden afgedaan. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. op Maandag 24 Januari 1927, des na middags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van vier leden van de Plaatselijke Schoolcommissie. 2. Benoeming van een lid der Com missie voor de Bewaarscholen. 3. Benoeming van een leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 4. Benoeming van een Stads-genees- heer voor het tijdvak 1 Januari 1927 1 Januari 1928. 5. Benoeming van een Stads-genees- heer voor het tijdvak 1 Februari 1927 —1 Februari 1928. 6. Benoeming van een 2en genees heer aan de gestichten „Endegeest,- Voorgeest én Rhijngeest". 7. Voorstel om de tijdelijke aanstel ling van S. J. Koopman als leeraar in de lichamelijke oefening aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, tot wederopzeggens te verlen gen. 8. Voorstel om den datum van het ontslag van F. J. Hopman als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus, nader te bepalen op 1 April 1927. 9. Praeadviês op het verzoek van J. Overduin, om eervol ontslag als Direc teur van/de Gemeentelijke Bank van Leening. 10. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stadstimmerwerf aanwezi ge, buiten gebruik gestelde voorwer pen en materialen. 11. Voorstel: a. tot verhuring van de perceelen weiland in den Pesthuispolder, kad. hekend Sectie L nis. 1344 en 1199 ged., aan L. Menken; b. tot verhuring van het perceel teel land in den Pesthuispolder kad. be kend Sectie L no. 1199 ged., aan G. Schut. 12. Voorstel tot verhuring van ceti 4 tal lokalen van het voormalige school gebouw aan de Mare, aan de Christe lijke Jongemannen Vereeniging Pad vinders. te Leiden. KJ. .el tot verhuring van een lv .aal van het voormalige schoolge bouw aan de Mare aan de Schoenma kers-Patroons-Vereen. „Nieuw Leven" te Leiden. 14. Voorstel tot verhuring van een locaal v»u de voorLuv...0e school BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 de Pieterskerkgracht no. 9, aan het L. ..usche I-olitie-Muziekgezc.schap. 15. Voorstel tot verhuring van het huis met erf en tuin aan de Pieters kerkgracht no. 5, aan A. Metz. 16. Voorstel tot overname in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van a. een strookje grond, deel uitma kende van het perceel aan d£n Hee rensingel, Sectie K no. 3659; b. en strookje grond, deel uitmaken de van het perceel aan de Lopsenstr. Sectie L no. 30. 17. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage aan de Gemeente-Com missie van het Ned. Herv. Kerkge nootschap in de kosten van restaura tie der Pieterskerk en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootings- staat. 18. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs te Leiden om beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de veran dering van inrichting van het school gebouw aan het Noordeinde no. 40. 19. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aan schaffing van leermiddelen voor de in richting van een zevende leerjaar aan de school Noordeinde no. 40, van de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs te Leiden. 20. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meer dere kosten van inrichting van den Districts-Keuringsdienst van Waren in den linkervleugel van het Militair Hospitaal. 21. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verde re verbreedi^g van den Lagen Rijn dijk nabij de Driftstraat en de sloot- demping en bestrating in die straat. 22. Praeadvies op het voorstel van de heeren Huurman en Wilmer en op dat van den heer Groeneveld, inzake de stichting van een weeggelegenheii op de nieuwe Kaasmarkt. HET NIEUWE NOTARISHUIS. Zcoals men weet, is verleden week Donderdag en Vrijdag de laatste ver- kooping, resp. van roerende en onroe rende goederen gehouden op „Den Burcht'Hierdoor is met een oude tra ditie van meer dan 40 jaar gebroken, hetgeen op zichzelf steeds een ietwat weemoedige gedachteis, doch daar staat tegenover, dat het aspect van deze mooie historische plek er belang rijk op is vooruitgegaan. Ook in ander opzicht is de verplaat sing van het Notarishuis een verbete ring te noemen. Het is thans onderge bracht in het patriciërshuis Hooge- woerd 144, waarin vóórdien gevestigd was de R.-K. Studentenvereeniging St. Augustinus en dat daarvoor bewoond werd door de familie van Wensen. Het pand werd gerestaureerd onder leiding van de heeren Huurman en Splinter, en wel op een zoodanige wij ze, dat het voornaam karakter van dit huis zoowel van buiten als van bin nen bewaard is gebleven. Wat dit laatste betreft, denken wij b.v. aan de fraaie antieke wenteltrap. Het huis is bij uitstek practisch in gericht voor zijn tegenwoordige be stem m/ing. Het kantoor van den ven dumeester, den heer T. Beeuwkes, is rechts van de gang en grenst aan de zijde van de Hoogewoerd aan de ver gaderzaal der Notarissen en aan de achterzijde aan de verkoopzaal. Achter het huis, alzoo aan le zijde van het Utrechtsche Veer, is een groot ï-lein, waar onder een thctak dit l>escherming tegen eventueele regens de z.g. „straatgoederen" zijn onder gebracht. Het vroegere tuinhuis van de dames van Wensen is ingericht als pakhuis. De zaal waar de verkoop van roe rende goederen plaats heeft, grenst aan het voorplein en is zeer ruim. Boven dien kan zij nog door bijtrekking van een daar achter liggend vertrek ver groot worden. Van de bovenverdieping is de voor rijde ingericht als privé-woning van den heer Beeuwkes, terwijl voorts op deze verdieping een viei*tal kamers voor de notarissen zijn, waar^na af loop der verkooping de betreffende ac- ten enz.'kunnen worden opgemaakt. Alles tezamen genomen, kunnen wij wel zeggen, dat dit nieuwe Notarishuis aan alle. voor dit doel te stellen cischen voldoet, terwijl het aan de voorzijde (Hoogewoerd) een tramver binding heeft en aan de zijde van het Utrechtsche Veer aan het water ligt. Donderdag 27 dezer zal in het nieu we huis voor het eerst de verkooping van roerende, en Vrijdag 28 dezer van onroerende goederen plaats hebben. LUSTRUM J. V. „BAVINCK". De zaal van „het Nut" is stampvol, els de voorzitter der Vereen., de heer Boekkooi, de feestvergadering met gebed opent. Na lezing van 1 Cor. 1 spreekt hij een openingsrede uit, waar in hii ie dur» plicht van ieder Geref. Jongeling zich bij de J. V. te voegen nog eens onderstreept. Als hij een vergelijking met andere steden maakt, slaat Leiden in dit opzicht geen best figuur. Hierna krijgt vr. H. L. Boter Jr. 't woord voor de „Geschiedenis en merk waardigheden uit 't leven onzer J. V." Moge een- dergelijk verslag vaak „on verteerbaar" zijn, vr. Boter deed met zijn lange, luimige rijmkroniek de traanklieren der aanwezigen hevig ,„functioneeren". Hulde voor zoon prestatie! Al 't lief en leed van „Ba- vinck" herleefden we. De hoofdschotel van het menu was de cleclafnatie-wedstrijd van leden en oud-leden. De hr. De Die (met de H. H. F. G. v. Hoeken en A. B. Mulder de jury vormend) deelde mee, dat bij de drie door 't Bestuur uitgeloofde prij zen rtog de spontane verrassing van Boekhandel Du Pon kwam, die een drietal kostbare werken mede ter uit reiking aanbood. De uitnoodiging aan 't publiek mede te willen „jureeren" (2 bóekwerken werden hiervoor be stemd) sloeg „kennelijk" in. Achtereenvolgens declameerde nu een achttal vrienden hun proza of poë zie, een en ander afgewisseld met keu rig Piano- en Vioolspel van Mej W. Hendricks en den heer Bouhuys. Namens de oud-leden wenschte 'le heer P. v. Weeren Jr. in een met geest „doordrenkte" speech de vereen, geluk en bood een fijnbewerkten haimer aan De heer Blommendaal was in zijn bon dige, maar hartelijke felicitatie de tolk van den Kerkeraad. Na de pauze (waarin koffie met ge bak werd geserveerd) was de „interes se"! van een deel van het jongere pu bliek achter in de zaal bepaald hinder lijk; de keuze der stukken (een lach en een traan 1) alsook de vaak suggestie ve „dictie" waren de volle belangstel ling waard. Aan 't eind der vergade ring maakte de heer A.B. Mulder in for schen Multatulistijl vele technische en litteraire opmerkingen over voordra gen, ook aanmerkingen over 't gelever de en deelde mee, dat de eeste prijs was behaald door vr. P. v. Weeren Jr., met „Een Reusesom", v. Heyermans; 2e prijs door*vr. J. de Graaff, met „Toe spraak tot de hoofden van Lebak" (Multatuli); de 3e prijs door vr. R. H. Schipper met „Pinksterlied", v. Heléne Swarth; de 4e prijs door vr. N. Anes. met „De Pang", van S. Falkland. De heer Bouhuys bleek van de tal rijke „publieke mededinging" de eeni- ge te zijn, die 't met de jury volmiaakt eens was; de 2e prijs kwam na loting tusschen Mej. v. d. Gugten en de heer v. d. Horst den laatste toe. Na dankzegging door Ds. Thomas was de zeer geslaagde avond ten einde en bleven de leden en medewerkenden nog een paar uurtjes gezellig bijeen. ZILVEREN JUBILEUM DER FIRMA STtiVE EN WESTERMANN. Hedenmorgen had de viering van- het zilveren jubileum der ta. Stüve en Westermann, Nieuwe Rijn, plaats. 'Om kwart voor 9, bij de opening der zaak, vereenigde zich het personeel1 om zijn gelukwenschen aan de firmaj aan te bieden. Allereerst trad naar voren de oud ste zoon van den overleden oudsten firmant, de heer Stüve, die in eeni gloedvolle rede de firma met dit ju- bilé gëlukwenschte. Hij bracht in her innering de gebeurtenissen der atge- loopen 25 jaar, waarbij hij ook. me moreerde net overlijden van zijrVya- Ider. Naméns het personeel sprak de heer f. A. den Boer, de oudste bediende,: die zijn gelukwenschen van een ca deau deed vergezelü gaan; ook sprakl Mej. C. van Beek eenige toepasselijke woorden. Als leider der kleermakerij voerde Ide heer J. J. Broekveld het woord, die de prettige samenwerking van het: personeel met de firma schetste en een fraai bloemstuk aanbood. De heer Westermann dankte ge roerd voor de dezen dag ontvangen bewijzen van sympathie. Vele "bloemstukken waren ingeko men alsmede tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen. - JURI SACRUM. Viering van het 9de lustrum. Zondag 30 Januari zal het 45 jaar geleden zijn, dat het Rechtsgeleerd! ispuut „juri Sacrum" alhier werd! opgericht. Dit 9de lustrum zal feestelijk worden (herdacht door het houden van een vergadering, waarin Mr. T. J. Lim burg als spreker zal optreden en met een feestmaaltijd zal worden besloten. Beide zullen plaats hebben op Vrij dag 4 Februari in de societejit Miner va. De vergadering zal aanvangen desi namiddags te halt vier. Voor ait lustrum heeft zich uit de oud-leden een comité gevormd, be staande uit Prof. Mr. D. Simons, Mr. p. P, Zaayer, Prot. Jhr. Mr. Dr. WJ J. M. van Eysinga, Prof. Mr. H. van ^Goudoever, Prot. Mr. D. van Blom, (Mr. E. C. van Dorp, Mr. F. Wt R (Wüttewaal, Prof. Mr. W. H. Drucker [Mr. J, Krabbe, Mr. S. C. H. Neder- burgh, Mr. A. C. 3%. Beerman en Mr. B. M. Xelders. Het comité van voorbereiding be staat uit: Prot. Mr. E. M. Meyers, Mej. D. E. J. Schaffer, J. V. Rypper- da ^Vierdsma en J. Oleyndert. PROF. DR. H. KRABBE. Zooals reeds eerder gemeid, zal Prof) ,Mr. H. Krabbe, Hoogleeraar in het! .Staatsrecht aan de Universiteit alhier, Donderdag 3 Februari den 70-jarigen leeftijd bereiken. Aanvankelijk bestond bi] een groot aantal leerlingen en oud-leerlingen het voornemen, dezen eminenten kenner van ons staatsrecht en voortreffelijken leermeester op dezen dag te Huldigen voor het vele, wat hij voor hun we tenschappelijke vorming heeft gedaan (Vij vènemen echter, dat Prot K. ADVERTENTIE-PRIJS G«won« advertentlën per regel 22P/t eest Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De classis Drachten der Geref. Ker ken heeft besloten tot schorsing va* Dr. N. D. van Leeuwen te Harkema- Opeinde. Buitenland. Justitie en particulieren loven 4000 uit voor het aanbrengen van den moordenaar uit Den Haag, Beznl- denhoutscheweg. De Duitsche communisten eischen de ontbinding van^den Rijksdag. Wij zijn 70-sten verjaardag slechts wenschu te vieren in intiiemen kring en dat overigens deze dag onopgemerkt voor „SPAENGAERTS SIECTE". 'Weet men, dat de griep reeds meer dan 300 jaar geleden Spaansche griep of Spanjaardsziekte werd genoemd De heer W. P. van Rhijn Jr. alhier heeft het bewijs er van gevonden in het gemeentearchief 'te Leiden (Ger tui_gnisboek H, fol. 104. uit 1601). "Daarin staat een verklaring van ze- )kere Maritgen Franssendr., huis vrouw van Claes Gerritz. van Dorp, !die getuigde omtrent het overlijden van haar zuster, Aechte Franssendr., 'die bij haar moeder, Anna Gerntsdr. ünwoonde. Zij vertelde dan. „dat de voorsegde Anna Gerritsdr., dickwijlen ende tot Idiversche stonden met schreijenden ogen claeghde ende seijde, dat de siecte daervan de voorsegde Aechte Franssendr. haer dochter gestorven was, geweest was een rasende siecte die genoemt werde 'de 'Spaengaerts Siecte ende dat de zelve vijft ofte zes* dagen voor haer overlijden so gansch ende geheel rasende, ijdel van hoofde ende buijten haer verstant was geweest dat zij geen kennisse oft wetenschap en gebruijcte, roupende ende haer heb bende ten uijtersten toe, als luijden ijdel van hooffde zijnde, gewoon zijn te doen. Verclaerde voorts de voór- segde Maritgen noch alleen, dat zij tegens de voorsegde Anna Gerritsdr. wel heeft geseijt, ick wilde wel, dat ick haer in haer siecte eens hadde mogen spreecken, ende dat de voor segde Anna Gerrits daerop nntwoor de, al hadde ghij acht dagen voor haer sterven bij haer ^ecomen, zij en zoude u niet gekent hebben so ciualick was zij daeraen". Uit het bovenstaande blijkt, zegt de heer Van Rhijn, „dat met in 1601 al sprak van „Spaengaerts siecte ot van Spaansch griep" en dat het geva' hierboven omscnreven van zeer err stigen aard was. Merkwaardig, dat iri 1918 en 1919f bij patiënten, die de griep hadden, zich dezelfde symptomen voordeden als bij! die in genoemd verhaal. Nu Dr. Heijermans mededeelde, dat de griep, na gedane onderzoekingen/ voor het eerst epidemisch voorkomt in het jaar 1530 en ook in Madrid tal van slachtoffers eischte, is het dunkt mij te verklaren, dat men daar na de ziekte aanduidde al^- „de Spaan sche griep". De koopman F. v. d. N. is gisteren middag met zijn rijwiel op de Hooge woerd, doordat hg in een tramrails te recht kwam, komen te vallen. Hijorak zijn rechterenkel en is per politiebron card naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Mej. H. v. K. te Katwijk a. d Rijn, die dezer dagen met een bran denden kachel in aanraking is gekomen is in het Academisch Ziekenhuis alhiei aan de bekomen brandwonden overleden BINNENLAND. PROV. COMITé ZUID-HOLLAND. Onder leiding van den heer H. de Wilde, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, werd gister te Rotterdam een vergadering gehouden van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen ih Zuid-Holland. Na opening der vergadering door den voorzitter met gebed en lezing en goedkeuring der notulen, werd overge gaan tot vaststelling der candidaten- lijsten voor de zeven Statenkieskringen welke Zuid-Holland telt. Op een enkele uitzondering na wer den alle lijsten van kracht verklaard, zooals die na stemming door de Kies vereenigingen waren samengesteld. In de Kieskring Rotterdam zijn de 5 aftredende leden weder in rangorde op de lijst geplaatst, xU. de heeren Schouten, Mr. de Jong, Heukels, Verhoeven en Bouman. In de Kiesaiing Den Haag (2 aftre dende leden) werden geplaats als no. 1 de heer H. de Wilde, als no. 2 Jhr. Mr. de Brauw. De heer v. d. Loo, die als 2e afgevaardigde in de Staten zit ting had, wilde geen candidatuur meer aanvaarden. jVoor de kieskring Leiden (1 afge- vaardigde) werd het aftredende lid, de heer W amaar no. 1 gesteld. In de kieskring Gouda (2 aftredende leden) werden gesteld als no. 1 Mr. V. H. Rutgers, en als no. 2 de heer van Muiswinkel (aftr.) Zooals bekend, werd de heer Rut gers bij zijn benoeming tot Minister, indertijd opgevolgd door den heer v. Muiswinkel; de heer Jongenburger, die eenige maanden geleden overleed, werd vervangen door den hr. Verheul. De heer Verheul werd nu als no. 4 op de lijst geplaatst. De heer v. Dobben de Bruyn te Bodegraven als no. 3. De heer Verheul, die eenige maan den als lid der Staten zitting had, keert daarin dus hoogstwaarschijnlijk niet terug. Voor de kieskring Delft (2 aftreden den) werden gesteld de heeren Mr. van Baren als no. 1 en Mr. Hovy als no. 2. In de kieskring Dordrecht werd de heer Rijsdijk die bij vorig© verkiezin gen als no. 1 had gefungeerd ^>p no. 3 geplaatst. De heer Rijsdijk heeft dit met het oog op de eigenaardige om standigheden in den kieskring Dor drecht, zelf begeerd, waarvoor hem met instemming van de vergadering, door den voorzitter hulde wordt ge bracht. Als no. 1 word thans gesteld, de heer Jansen M a n e s c h ij n, en als no. 2 de heer Sterk. In de kieskring Ridderkerk (2 af tredenden) werd weder als ^no. 1 ge steld de heer Warn ear en als no. 2 de lieer Diepenhorst. Dez© laatste in de plaats van den heer van Nes, die thans voor Ridderkerk zitting heeft. Wanneer de uitslag der verkiezing zoodanig is dat de A.-R. partij haar thans bezette zetels behoudt dan kee- ren in de Staten van Z.-Holland niet weer terug de volgende leden: Rijs dijk, te Sliedrecht; vander Loo, te Den Haag;; Verheul, te Benthuizen; en van, Nes, te Rijsoord. Terwijl als nieuwe leden dan zullen zitting nemen de hee ren: Jhr. M. de Brauw, Rutgers, Sterk en Diepenhorst De Candidaatsellina heeft plaats op 22 Februari; de stemming op 6 April a.s. Omtrent de wijze van stemmen wordt besloten in alle kieskringen no. 1 der lijst te doen aanbevelen. De eventueele verbinding der lijsten wordt in handen gelaten van het Prov. Comité. Op Dinsdag 8 Maart zal te Rotter dam een groote Provinciale Lan/ldag, worden gehouden, onder leiding van den heer H.- de Wilde. Als spreker ho pen op te treden de oud-Ministvr H. Colijn en Dr. J. Severijn. Na uitvoerige besprekingen over de propaganda wordt de zeer geanimeer de vergadering gesloten en gaat de heer Heukels vóór in dankgebed. VAC ANTIECURSUS. De universiteit van Londen organi seert van 15 Juli tot 11 Augustus van dit jaar een vacantiecursus voor bui tenlanders. Serielezingen zullen wor den gehouden o.m .door L. U. Wilkin son over Stevenson, Kipling en Wells, W. Ripman over De klank in het mo derne Engelsch. di. Gilbert Slater M. A. over Economische onderwerpen. Al lan S. Walker over D© geschiedenis van Londen. G. P. Fuhrken M. A. over scholen en universiteiten en Allen, Walker over Engelsche architectuur. Voorts zullen er practisch© oefeningen plaats hebben, verschillende lees- en conversatieklassen worden gevormd en excursie's worden gemaakt. Adres voor alle nadere inlichtingen: Holiday Course. The University Erten sion Registrar, University of London s. w.3_

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1