CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7«» JAARGANG WOENSDAG 19 JANUARI 1927 NUMMER 2031 LEIDSC1E COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden - TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 goed Hollandsch de lichtbeelden van het Schwarzwald toelichtte en tal van aardige mededeelingen over de bewoners deed, waarbij ook de note g a i e niet ontbrak, en veel historische en letterkundige bijzonderheden over de vertoonde steden, gebouwen er. na- tuurtafereelen vertelde. De lichtbeelden waren heel mooi, vooral wie als wij wel eens een bezoek aan deze landstreek gebracht heeft ge noot ervan, deze tafereefen nog weer eens te zien, en wie er nog nooit ge weest ig, moet wel in zich hebben op komen een brandend verlangen, zoo dra hij er toe in de gelegenheid zal zijn, zijn vacantie eens in het Scharz- wald door te brengen. We zullen geen volledige opsomming geven van al het schoons dat we te zien kregen, doch doen slechts een greep: Freiburg im Breisgau met zijn Münster, Gotische kerk, waaraan men omstreeks 1200 begon te bouwen; de diepblauwe Titi- see, de grootste der Duitsche middel- gebergtemeeren, 858 M. boven den zee spiegel; Donaueschingen met de bron nen van den Donau; St. Blasien met het beroemde Benedictynenklooster; Alt-Breisach, historisch stadje uit den Romeinschen tijd; de Höllental- en de Schwarzwaldbahn. Na de pauze kregen we allereerst te zien een zeer interessante film van de wintersport in het Schwarzwald, die meest genomen is in de omstreken van Triberg en Titisee. Daarna maak ten we de historische Rneinreise langs de oude micldeleeuwsche burchten en de vruchtbare wijnbergen en kwamen zoo vaijaf Mainz, het gouden hoofd van het Duitsche rijk, over Keulen weer in ons land terug. 't Was den aanwezigen aan te zien, dat zij genoten, en het is niet te ver wonderen, dat zich tal van nieuwe, leden aansloten bij de Ned. Chr. Reis- vereeniging, die ons dezen genoeglij ken avond bereid had. VOOR-ONTWERP TOT WIJZIGING DJER ZIEKTEWET. (Vervolg). Na de lezing van den heer Buis werd een ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vra gen. Bepleit werd, o.m. deze wet niet te aanvaarden, omdat zij blijft beneden het gemiddelde van dat, wat men er van verwacht, en aanbevolen werd om liever het ouderdomspensioen te ver- hoogen, opdat wij alsdan mogelijk ma ken een opschuiving in de werkgele genheid, en de ouderen beter op gevorderden leeftijd kunnen rond ko men en aan jongeren in het bedrijf de plaats ruimen Het particulier initiatief achtte men veel goedkooper, en den meest aan te bevelen weg. Ook werd betoogd, dat de Raad van Arbeid was het beste lichaam, omdat daar arbeiders en pa troons samen beslissen over de be twiste uitkeeringen, en deze moet ge acht worden als zijnde het meest safe. Er werd op gewezen, dat het thans ook goed gaat, door de Centrale Onder linge, waarbij verschillende patroons zijn aangesloten, en zelfs eene onder linge Ongevallen Verz. bewees, dat het daar goedkooper gaat dan wanneer dit door den Staat gedaan wordt. Be- toóg werd, dat door de Wetgeving, de bedrijven teveel belast werden, tegen over het buitenland; gevraagd werd hoe, het gaat bij werkloosheid, en of het geen aanbeveling verdiende, dat ingeval van epidemiën de staat de par ticuliere ziekenkassen steunt zooals ook thans geschiedt bij de werkloozen- kassen in tijden van crisis. Spr. de verschillende vragen beant woordend. betoogde, dat we als het beste beschouwen moeten, als het par ticulier initiatief het doet en hoog stens in het uiterste geval gesteund wordt door den Staat; dit verhoogt de mentaliteit van ons volk en leert hen het zelf te doen, zonder te steunen op hulp van derden. Ook laat dit ontwerp on. in vele vragen in het duister staan zooals de te betalen premie, wel ke geregeld wordt bij maatregel van bestuur. Ook in geval van- werkloos heid, geeft dit ontwerp geen uitweg, hoogstens zouden zij die bij de Kas v. d. R. v. A. zijn verzekerd, zejf de hee- le premie kunnen doorbetalen. Dat de onderlinge verzekering goed kooper is, komt door de versnippering, en omdat de slechte risico's bij den staat worden ondergebracht. Verkeerd acht spr. het, om één categorie voor uit te helpen ten koste van een ande re. Duizenden arbeiders zouden van deze wet nog kunnen profiteeren, voor al omdat deze wet moet komen in aanpassing op de Invaliditeitswet. Vooral tegen het stelsel van se lectie, wat de onderlinge verzekering zeker in de hand werkt, waarschuwt spr., alsmede tegen de stelling om de ze wet om de- geringe perspectieven die zij ons geeft, maar terzijde te stel len. De vraagpunten over de geneeskun dige behandeling laat dit ontwerp ook rusten zulks in tegenstelling der wet Talma, hiervoor komt de wet op het ziekenfondswezen. Al kan spr. tén vol le begrijpen de bezwaren en de teleur stellingen welke dit ontwerp ons brengt, toch meent hij dat het beter is wat nu geboden wordt te aanvaarden, om het daarna te verbeteren. Ket was een leerzame hoogst inte ressante vergadering, welke waard was geweest beter bezocht te zijn ge worden. Na door den voorzitter nogmaals clank gezegd te zijn eindigde de spr. met dankzegging. In het verslag der lezing in ons blad van gisteren is in de 4de alinea van onder een gedeelte van den zin uitgevallen. Dit moet aldus gelezen worden: „De vrijheid van den arbeider brengt dit ontwerp-Ziektewet ook in 't ge drang, omdat als hij zich wil aanslui ten bij een bijzondere kas maar de patroon is aangesloten bij de kas van de Bedrijfsvereeniging de arbeider ver plicht is zich daarnaar te schikken". TUINIERS- EN BLOEMISTENVER- EENIGING „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". In de concertzaal van „l'Union" had Maandagavond de 37e jaarfeestvie ring van bovengenoemde vereeniging plaats. De voorzitter, de heer M. Galjaard, sprak een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, w.o. den eere voorzitter, den heer J. Kriest Jzn., het bestuur der Maatschappij van Tuin bouw- en Plantkunde, het bestuur der Leidsche Ziektekas en het bestuur van de Vereeniging van Oud-leerlingen van den tuinbouwwintercursus. Vooral de Leidsche Ziektekas welks bestuur iederen Vrijdagavond in het gebouw „Prediker" zitting houdt van 810 uur, beval spr. warm aan, de AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 19 Jan. 1927. „Wie des menschen bloed vergiet, zijn bloed zal door den mensch ver goten worden; want God heeft den mensch naar zijn beeld gemaakt". Aldus luidt de ordinantie Gods, ge geven bij de stichting van het N&tuur- verbond. Maar de moderne mensch in zijn hoogmoed en waanwijsheid, heeft uit overwegirfgen eener valsche humani teit de doodstraf afgeschaft. Zij was te „wreed". Doch Gods wetten laten zich niet straffeloos negeeren. Want wij zien in onzen tijd, dat de eerbied voor het menschelijk leven hoe lang9 zoo gerin ger wordt en moorden aan de orde van den dag zijn. t)enk slechts aan den schandelijken roofmoord dezer dagen in Den Haag begaan, een uit vele. Zou het geen tijd worden dat de eigenwijze mensch zijn „humaniteit"s- begrippen eens herziet en uit goed be grepen menschelijkheid en om de ge meenschap tegen de moordepidemie te beschermen, weer terugkeert tot de ordinantiën Gods? Als men het niet doet uit eerbied voor Gods bevel, dan nog is er reden te over om op rechts- en bumaniteitsgronder. op wederin voering der doodstraf aan te dringen. OBSERVATOR hoop uitsprekende, dat de leden der vereeniging zich daarbij als lid zou den aansluiten. Vervolgens las spr. het jaarverslag waaraan wij het volgende ontleenen: Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door een opgewekt vereenigingsleven, wat behalve door de goed bezochte vergaderingen ook nog door andere resultaten wordt bewezen. Het ledental klom tot 86 het aantal donateurs- en donatrices tot 38. Goede samenwerking bestond er met de Kon. Ned. Maatschappij v. Tuin bouw- en Plantkunde en met de afdee ling Leiden van den Ned. Bond van Tuinbouwwintercursussen. De op 4 Sept. gehouden tentoonstel ling van gekweekte planten gaf een goede deelname te zien, terwijl er wat de toekomst betreft ernstige plannen in behandeling zijn om in Lei den 5 adviesbureaux te stichten, waar men op gezette tijden inlichtingen kan verkrijgen over het kweeken van plan ten. de behandeling van ziekten enz. Het jaarverslag van den penningm. eveneens door spr. voorgelezen, gaf aan in ontvangsten 624,66 en aan uit gaven 413.79, zoodat er een batig saldo was van ƒ210,87, met de bijge schreven rente tot een bedrag van 214,99. Spr. sprak de hoop uit, dat het le dental mocht toenemen en wenschte allen aanwezigen een prettigen avond. Dan begon men aan de afwerking van het programma. Van alles werd er gegeven, vroolij- ke liederen, levensliedjes en twee kluchtige éénacters, waarvan er een vóór en een na de pauze werd opge voerd. Onder de pauze werd nog een collec te gehouden voor het arme schoolkind welke collecte f 20.05 opbracht. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 V De kerk-cent. Er heerscht in sommige kringen nog teveel de gedachte dat de arbeid in Gods Koninkrijk kan worden onder houden met een kleine gave. Het is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat do collecten in de Kerk in hoofdzaak centen opleverden. Menig diaken heeft dat de wel wat zonderlinge verzuch ting doen slaken: Alexander de koper smid heeft ons veel kwaads gedaan. Maar niet alleen de kerkcent heeft een booze reputatie. Ook het theelood, de gebruikte postzegels en de ge- .paarde plakplaatjes hebben menige zendingsvereeniging veel zorg gebaard Nu is het gelukkig vooral in de krin jen der Gereformeerde zending reeds lang anders geworden. Men heeft daar leeren beseffen wat het zegt niet het grootste deel, maar wel het eer- te deel van het inkomen af te zon deren voor Gods Koninkrijk. Wij hebben als mensch een prikkel noodig voor allerlei levensfuncties. Zoo ook behoeven we als Christen een prikkel om plichten die wij hebben be hoorlijk te volbrengen. In dien zin hebben sommige gewoonten nog wel .en goede zijde. Een inzender maakte deze week de opmerking, dat b.v. de centen, die voortaan bezuinigd kunnen worden op 't dagelijksch brood-rant soen, nu de prijs daalt, voor de zen ding een belangrijke som zouden be- teekenen. Welnu als middel om de ge dachten er bij te bepalen is daartegen geen bezwaar. Maar wel is er bezwaar tegen dat een dergelijke gave het karakter zou aannemen van den kerkcent. Als ex tra gave heeft het waarde, niet als verplichte bijdrage naar de mate van den welstand die God geeft. Dan lijkt ons beter het Zaterdagavond overleg tusschen man en vrouw, die vvegleggen wat 'voor brood en melk en andere levensbehoeften noodig is, maar die ook steevast elke week het dubbeltje of het kwartje offeren voor het werk in Gods Koninkrijk. Het is slechts een kwestie van organisatie. Wanneer het eenmaal tot een vaste gewoonte gemaakt is komt het ons als heel gewoon voor. Daarom geen kerkcent meer. Maar jok geen theelood of gebruikte post zegels of halfjes meer. Neen een rijke garf van de eerstelingen die God geeft, opdat des Heeren huis vol worde. Dat noch de Priester noch de Leviet ge brek lijdt en ook de arbeid op het Zendingsveld met minder zorg kan worden verricht. Naar de markt. Er is door ons reeds herhaaldelijk betoogd, dat een der oorzaken van de levensduurte is gelegen hierin dat te veel tusschenpersonen gevonden wor den tusschen producent en consument. Wanneer de artikelen rechtstreeks van de fabriek in huis bezorgd kon- cfen worden, zou dit soms 50 pet. ver schil op den prijs uitmaken. Bij andere artikelen, de groenten n.v., zien wij het droeve verschijnsel, dat bij hooge prijzen aan de deur op 't land geen voldoende vergoeding ver kregen wordt. Ook mr. Zimmerman, die in Oosten rijk de staatsfinanciën reorganiseer de, en wien dus een ruim oordeel niet ontzegd kan worden, wijst daarop in een artikel in de Telegraaf. Zonder twijfel echter, zoo zegt hij, FEUILLETON. Opoffering beloond. 45) Hoewel Walter de vreeselijke uit spraak niet geboord had, had iiii al les begrepen. Hij bracht blijmoedig het offer van zijn leven. Maar in zijn hart bleef toch nog die stille hoop leven, die God zoo diep gegrift heeft in het hart van den mensch. die de smarten zoet maakt en het lijden licht. „Als men liem naar Frankrijk terug voerde?" vroeg zijn kolonel. De officier antwoordde schouderop halend. „Ik neem de verantwoordelijkheid niet op me. kolonel. Het is te laat, de arme kerel zal niet tegen de reis be stand zijn". „Wat denk je er van, mijn jongen?" vroeg de kolonel, zich goedig over den zieke heenbuigende. De lucht van den geboortegrond doét soms wonderen. Wil je 't probeeren?" De blik.van Walter hief zich vol dank baarheid op naar den hoofdofficier. .,Ik dank u kolonel, graag! O, ik zal zoo gelukkig zijn, als ik mijn moe der mag terugzien!" stamelde hij. En zijn hoofd viel loodzwaar in de kus sens terug. Luitenant Lenooy was reeds met een jonk (Chineesch vaartuig) overge bracht naar het groote zeeschip, dat moet zulk een bron (van hooge prij zen) gezien worden in het te groot ge tal van hen, die in het debiet betrok ken zijn, in de versnippering van den detailverkoop en in de geringe kapi taalkracht van het kleinbedrijf. Zelfs een zeer bescheiden omzet, die den debitant niet eenmaal een dagtaak he zorgt, moet nochtans een bestaan waar borgen, inkoop in het groot is den meesten neringdoenden niet mogelijk, en aldus moeten de prijzen naar bo ven. In het buitenland vormen de da- gelijksche markteneen tegenwicht; zij brengen aanvoerder en verbruiker in onmiddellijke aanraking, rondven- ter en thuisbezorger valen weg, en de mededinging is een scherpe. De mark ten zijn te onzent nimmer inheemsch geworden, en ook dat draagt tot duur te bij en het is wellicht de verklaring waarom de Nederlandsche producten buiten onze grenzen weinig meer, en soms zelfs minder kosten dan hier. Naar de markt, is dan ook Mr. Zim- mermans advies. Naar het ons voorkomt is dat het meest juiste. Het heeft o.a. ook nog dit voordeel, dat veel beter prijsrege- lend kan worwen opgetreden. De concurrentie van de markt, die men vroeger vreesde, vormt thans geen bezwaar van eenige beteekenis meer. Daarom naar de markt en meer markten, dagelijksche markten, dat moet de leuze zijn! STADSNIEUWS. FILMAVOND CHR. REISVEREEN. De lichtbeelden- en filmavond van de Néd. Chr. Reisvereeniging die gis teravond in de foyer van de Stads gehoorzaal gehouden werd, kan zon der overdrijving ten succes genoemd worden. De zaal was geheel gevuld, ja zelfs waren er meer bezoekers dan zit plaatsen, zoodat meerderen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Deze avond heeft ongetwijfeld bijge dragen tot den meerderen bloei van de afdeeling die hem organiseerde, en tot meerdere populariteit van het rei zen in Duitschland. Want de avond stond in het teeken der Duitsche Vprkeerspropaganda. Rondom in de zaal waren platen opge hangen, die het natuur- en steden schoon van Duitschland lieten zien en als spreker trad voor de pauze op de heer Max Gerisch, vertegenwoordiger de Duitsche spoorwegen, die een le zing met lichtbeelden hield over „Het Schwarzwald en zijn bewoners". Na de pauze werden een tweetal films vertoond: „Wintersport in het Schwarzwald" en „Van Mainz naar Holland". De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der afdeeling, den heer J. Plooy, van Rijnsburg, die voor ging in gebed en daarna een kort wel komstwoord sprak tot de talrijke aan wezigen, in 't bijzonder tot den heer Gerisch, tot den operateur, die hem ter zijde stond, tot de club die ons van haar muziek deed genieten, tot den heer J. W. F. A. v. d. Berg de Bruyne, Konsul-General für die Niederlande des Oesterreichischen Touristen-Klubs en tot de pers. Daarna was het woord aan den heer Max Gerisch, die hoewel geboren Duitscher, hetgeen duidelijk aan zijn accent te bemerken was, toch in zeer hem naar Marseille zou voeren. Be ter dan men verwacht had, had hij deze eerste vermoeienis doorstaan. Nu lag hij op het dek en zijn oogen richt ten zich voor de laatste maal naar de Fransche vlag, die wapperde van de hoogten van Peking's gebouwen, zijn blik omvatte den horizon van de woeste vlakten die de stad omgaven en met een bijna kinderlijke Vreugde zeide hif het Hemelsche Rijk voor al tijd vaarwel. Het anker wordt geheschen en nu brengt het vaartuig met elke wente ling van de schroef hem en zijn ge zellen dichter bij het vaderland. Die mannen, zoo jong, zoo krachtig bij hun uittrekken ten strijde, nu bijna onkenbaar, gelijkend op levend© ge raamten 1 Hoeveel van hen zullen de haven van Marseille bereiken? Dat is het geheim van God! Maar welk een angst voor hen, die in het vaderland een echtgenoot, een zoon of een broe der verwachten! Walter lag in zijn nauwe hut, die hij dagen lang niet verlaten had, strij dend met den dood. De ondragelijke hitte maakte dat hij bijna voortdu rend in een toestand van halve ver- dooving en bewusteloosheid verkeer de. Reeds had de Nijtho de Indische oceaan en de Roode Zee achter zich gelaten en was het kanaal van Suez binnengestoomd. Twee mannen wa ren al bij 't begin van de reis gestor ven, en men beschouwde het als een wonder, dat de luitenant weerstand had kunnen bieden aan die ondragelij ke hitte, die den sterkste ter neer sloeg. Nu werd de temperatuur zachter. Walter kon zich oprichten en zijn hoofd voor het kijkraam brengen. Kinderlijk plezier had hij in het spel der zonnestralen over de golven. En zijn hart sloeg sneller toen hij met een verrekijker aan den horizon een Fransch schip bemerkte, dat de gol ven kliefde met de vlugheid van een vogel. En op dat vaartuig bevond zich dc brief, waarin zijn moeder hem de blijde tijding meedeelde van de erken ning van zijn onschuld door den ban kier. Maar die brief zou Walter niet be reiken. Gelukkige beschikking der Voorzienigheid! Want als die brief hem bereikt had bij% zijn uitputting, zijn doodsgevaarlijke zwakheid, zou hij misschien gestorven zijn van blijd schap. Een kort briefje, waarin hij zijn moeder kennis gaf van zijn thuiskomst was hem reeds naar Frankrijk voor uit. De dagen gingen voorbij en de toe stand van den jongen officier bleef bleef steeds dezelfde. Hij was niet slechter dan bij zijn vertrek uit Peking, en dat was reeds veel gewonnen, maar zijn krachten na njen ook niets toe. Op zekeren morgen werd bekend gemaakt, dat de Fransche kust in zicht was. Een onbeschrijfelijke blijd schap en geestdrift he'erschte onder de passagiers. En blijdschap drong ook in het hart van Walter, het bloed liep sneller in zijn aderen, de koorts achtige glans zijner oogen verdween. Hij vermoedde niet welk een wonder lijken invloed dit had op zijn physiek en moreel kwijnend gestel. En nu be gon hij eensklaps weer te verlangen naar het leven. Om zijn vaderland te zien, zijn moeder, Parijs, waar hij zooveel geleden, weliswaar, maar ook zooveel bemind had. Parijs waar hij, als het hem dan verbodep zou zijn Piëta te naderen, toch zou leven in de zelfde atmosfeer als zij, waar hij haar misschien den een of anderen dag eens zou ontmoeten in gezelschap of op straat! Sinds dien tijd had hij nu eens troost rijke oogenblikken, dan weer oogen- blikken van donkere wanhoop en smart. Hij zag het leven wat hem wachtte, hij zag ook de moeilijkhe den, de smarten die het zou bieden, en na enkele uren van vreugdevolle hoop, volgden weer uren van trooste- looze moedeloosheid. Eindelijk, in den avond, onder het kleppen van de Angelus, stoomde het vaartuig de haven van Toulon bin nen. De klokken luidden en hun klan ken, weerkaatsende wijd in het rond, wekten vreugdevollen weerklank in het Christenhart. Die klanken, als om roepers ten gebed, wekten vooral een ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adrertentiSn per regel Ztf% cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advert en ti5n bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, werden dage- lij ka geplaatat ad 40 cent onuitsprekelijk blijden weerklank in het hart van Walter. Al de poëzie van zijn vaderland, van zijn godsdienst klonk voor hem op in die blijde tonen. Gisteren nog vroeg hij zich droef geestig af of de verandering van het hospitaal te Peking voor dat van Tou-' Ion wel zulk een lange reis waard was geweest. Maar vandaag wenschte hij zich geiuk, dat hij de reis gemaakt had, want hij voelt, ontwijfelbaar ze ker, dat hij genezen zal. zoodra hij den Franschen grond zal hebben betreden. En met een gev9ei van troostende ver lichting, verneemt hij de mededeeling van den dokter, dat hij te Marseille mag ontscheept worden. Het is een prachtige avond, de on dergaande zon laat purperen strepen achter, die een vlammen den weer glans werpen op de rustige golven. De purperen glans verdwijnt en maakt plaats voor een goudgeel geflonker, dat heendanst over de golven en zich vermengt met het wazige rood en blauw aan den eindeloozen horizon: het is het laatste vaarwel van het licht De passagiers verlaten het dek en zoeken hun hutten- op. Maar luitenant Lenooy blijft nog lang slaan, genie tend van den aanblik der wonder- schoone natuur. Hij ademt de frissche bries in, -den verkwikkenden adem tocht van zijn geliefden geboorte grond. CWordt vervoitftt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1