CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG MAANDAG 17 JANUARI 1927 NUMMER 2029 LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Io Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edvertentiSn per regel cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarleL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiSn bij vooroltbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Alweer een actie. De „Telegraaf" krijgt zoo langzamer hand eenige vaardigheid in het opzet ten van een felle actie, waarbij aller lei meer of minder vooraanstaande nienschen genoopt worden hun mee ting te zeggen, tegen bij uitzonde ring mag het ook voor zijn hetgeen de redactie bestrijden wil Nog pas is de actie voor het dansen in de hoofdstad afgeloopen, of nu krijgt de Hilversumsche Draadlooze Omroep een beurt. Wij plaatsten Zaterdag reeds een uiting daarvan. De, ook uit vorige-het zes welbekende heer Mr. L. van Gigch, kan niet nalaten zich als volgt te uiten: „Naast den Hilversumschen Draad- loozen Omroep, die waarlijk prachtig werk gedaan heeft, woekerden (spatieering van ons) verschillende uit 1 zend-vereenigingen: de Christelijke der steile protestanten, de Vrijzirnnig-Pro- testantsche, de Katholieke en de Arbei ders Radio Amateurs der socialisten. Deze alle begrepen de formidabele kracht der propaganda door de radio en trachtten door haar de wereldlijke en geestelijke macht in handen te krij gen. Zoo ontstond een verdeeldheid, ook geldelijke, die fnuikend was voor de cultureele ontwikkeling van de Ne- derlandsche. Omroep". En verder: „Het resultaat van dit voorstel is dus, dat 'n groot deel der zendingen zal komen aan de propagandistiscne tn fanatieke sectarische godsdienstige t of politieke vereeniigingen en dat de rest derhalve de taak, die thans op uitstekende wijze door den H. D. O. ver vuld wordt zal worden gedaan door een maatschappij, waarvan een Chris- telijk partijman als directeur aan het hoofd zal staan, onder controle van een geheel of voor de meerderheid hetgeen practisch hetzelfde is uit t christelijke rechts georiënteerde partij gangers bestaanden Raad van Beheer, Als dan ten slotte een rechtsch Minis ter van Waterstaat aan de regeering is, is het stelsel vplledig en zal onze nationale omroep voor lange jaren een domper voor onze geestelijke vrijheid vormen en een ergernis zijn voor ve len, die naast algemeen belangwekken de Iqzingen voor alles goede kunst "wenscben te hooren. Voor deze geestelijke tirannie wordt dan verder een gelijke kostenbijdrage van eiken, een ontvangtoestel bez.it- tenden, inwoner geeischt". Het leugenachtige hierin is weer, dat een Christen ongeschikt zou zijn om de gemeenschap te dienen. De heer Van Gigch leert het nooit! V Voortaan in het leger. Nog 9teeds heerscht in verschillen de kringen de meening dat het dienst weigeringscontingent a.s. soldaten, dat zich elk jaar weigert te onderwerpen aan den militieplicht, behalve door de anarchisten en de revolutionair anti militaristen, ook wordt samengesteld door de communisten. Dit is onjuist! Deze periode is afgesloten. Er is een tijd geweest, dat ook de communisten de rijen der dienstweigeraars kwamen versterken. Zoo heeft b.v. de commu nist Brommert als dienstweigeraar gevangen gezeten. Tegenwoordig heeft men echter, ook al weer op aanwijzing van de leiding der Derde Internationale, die in Rus- FEUILLETON. Opoffering beloond. 43) En in diepe smart over mijn jammerlijke dwaling, 9meek ik u, mij vergiffenis te schenken ook uit naam van uw zoon". De weduwe kon haar tranen niet Inhouden. Zij richtte een blik vol dankbaar heid op den bankier. En vol ontroe ring ging zij voort: „Spreek zoo niet, mijnheer, ik bid het u. U hadt het recht gehad nog veel strenger op te treden. De bewijzen wa ren zoo beschuldigend voor mijn arm kind. Wat wü het meest betreurd heb ben, dat was bet verlies van uwe ach ting; nu u ons deze weer teruggeeft, zullen we het verledene vergeten als een kwaden droom, ook voor Walter sta ik borg. Laat mij u overigens de verzekering geven, dat u geen oogen- blik hebt opgehouden voor mij en mijn zoon een edelmoedige, hartelijk bemin de weldoener te zijn1'. Mijnbeer de Verbrugge stond ver steld van zulk een teere fijngevoelig heid. „Weet zij. of weet zij niet, wie de schuldige is?" vroeg hij zich af, blij dat de naam van Kees niet genoema had behoeven te worden, maar toch verlangend om te weten of zij den be land zelf een uitstekend gewapend leger op de been bracht, dit principe verloochend. Ongeveer gelijktijdig met de militai re relletjes te Ede en te Assen kwam de Tribune met een kernspreuk van Sinowjew, die het standpunt van de communisten in deze duidelijk uiteen zet. Sinowjew heeft in een zijner rede voeringen gezegd: „Wanneer de reservisten weigeren op te komen, dan zou dat slechts be- teekenen, het leger te berooven van de meest klassebewuste elementen en zou dit de- meest vastberaden strij ders voor het volk onbewapend laten. De „Tribune" zet daar als kopje bo ven: „Herhalingsoefeningen". De bedoeling is duidelijk Ook in 1926 was er samenwerking waar te nemen tusschen dienstplichtige com munisten en de part ij-af deeling in het betrokken garnizoen. Het onderzoek naar de oorzaken der relletjes heeft dit mede onomstoote- lijk vastgesteld. Mocht er nog iemand zijn, die gelooft in het anti-militaris- me van den communist, dan kan het yan belang zijn de spreuk van Sinow- jev onder de aandacht te bre'ngen. Voortaan kunnen wij de communis ten in het leger vinden. Daar heeft de cellenbouw plaats. STADSNIEUWS. PATRIMONIUM. Wegens sterfgeval in de familie kan de heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, heden avond niet voor de afdeeling van „Patrimonium" optreden met het on derwerp: „Eenige beschouwingen over het voor-ontwerp Ziektewet en de In validiteitswet". De vergadering die gehouden wordt in het gebouw „Patrimonium" zal evenwel toch doorgaan, want het is het bestuur gelukt, een ander ter za ke kundig persoon te vinden, die be reid is ditzelfde onderwerp te behan delen. Wij handhaven derhalve onze reeds geplaatste opwekking aan de leden van „Patrimonium", deze vergadering bij te wonen. ONDERWIJZERSVERGADERING. Zaterdag vergaderde in het Nutsge- bouw de afdeeling Leiden en omstre ken der Vereeniging van Chr. onder wijzers en onderwijzeressen. De< voorzitter opende de vergadering nadat gezongen was Ps. 10215, met gebed en het voorlezen van Openb. 21 16, waaraan hij een kort ope ningswoord verbond. Hierna las de secr. de notulen der vorige vergadering welke onveran derd werden vastgesteld en goedge keurd. Het woord was nu aan den inleider, den heer H. Kroeskamp, van Noord- wijk aan Zee, die een inleiding hield over: „Een Kind in de literatuur", n.l. „Droomkoninkje", van Heyermans. Allereerst gaf de inleider in een kort geschiedkundig overzicht aan hoe in de vroegere historische roman literatuur voor het kind geen plaats was, maar hoe de natuurhist. weten schap, die den mensch als natuur-ob- jekt bestudeerde, de drang naar reali teit en de psychische onderzoekingen liet kind plaatsten in het middelpunt der belangstelling en dit ook zijn in trede deed in de literatuur. Zoo is ook „Droomkoninkje" een produkt van dit streven, waarbij het kind wordt om geven door allerlei Christel, en sociale ideeën. De realistisch-socialistische schrijver Herman Heyermans nam het kind tot onderwerp van een zijner laatste romans „Droomkoninkje", dat in 1923 het licht zag en binnen 1% jaar 9 drukken beleefde. De inleider gaf nu eerst een over zicht van den inhoud van het boek, hier en daar illustreerende met frag menten. Droomkoninkje, een jongetje met een mismaakten voet, leeft in een we reld van phantasie, Alles leeft voor hem: hij spreekt met de vogels en geeft de dingen namen. Zijn geluklcig- sten tijd beleeft bij als hij nog alleen is, zonder het zusje, ^terwijl hij het middelpunt was van moeders liefde en zorgen, die alles van hem verdroeg en zijn mismaakten voet *ontzag. Zijn vader was eveneens dol met den jongen, die in zijn prilste jeugd met een overrijpen geest deelgenoot is van de ouderlijke zorgen. De vader wordt ontslagen, valsch beschuldigd van dief stal, de armoede doet in het huisje haar intrede en eindelijk verschaft tan te Toos, uit Heerlen, uitkomst. Vader zal in de mijnen gaan werken. Een on geluk maakt echter een eind aan zijn leven. Het boek heeft een sterk socialis- tischen tendenz en is in het anti christelijke element sterk subjectief gekleurd. De schippersvrouw en Ger- rit zijn valsche typen van het chris- tendom.Dit onware element vindt men bij meer dergelijke romanschrij vers. Het boek is schitterend in zijn ziel kundige ontleding, zijn zuiver-realis- tische voorstelling. Van den gods dienst moet de vader van Droomko ninkje niets hebben, en daarom maakt hij zijn jongen er niet mee bekend, met dien „ballast" zou het kind later wel kennis maken. Toch laat het geheim van „onzen lieven Heer" den jongen niet los, wan neer hij er eenmaal iets over heeft ge hoord, en op zijn vragen over den he mel vertelt vader hem een boeiend verhaal over kde „lichies van binnen", die door een onzichtbare hand worden aangestoken. Hierbij komt de socialist Heyermans om den hoek kijken met zijn geloof in den heilsstaat' en zijn armen godsdienst van den klassen strijd. Denk niet, zei de inleider, dat Droom koninkje een paedagogisch handboek is. Het is de hartstochtelijke weder gave van wat Heyermans in zijn ge voelige ziel ondervindt, een innig meeleven met de bittere realiteit dei- dingen en in zijn hoogtepunten sleept de schrijver zijn lezers mee in zijn dramatische uitbeelding. Met den inhoud in overeenstem ming is de stijl, soms grof, wild, plat en neergooiend, wat het oogenblik den schrijver in de pen geeft. De inleider beval het boek ter lezing aan, om het kunstgenot en de fijne karakteriseering en voor ware Chris tenen zal het met zijn armen gods dienst geen verleiding zijn. Aan de bespreking werd deelgeno men door mej. De Nie en de heeren Robijns en Zandstra. De ademlooze stilte en het warme applaus waren een welverdiende liul-' de voor dit schitterende referaat. De voorzitter sprak een woord van dank. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze lazen de secretaris en de penningmeesteres hun verslagen en werden verschillende rapporten be sproken. Dat omtrent het 7e leerjaar werd met algemeene stemmen goed gekeurd, de leerlingenschaal werd te drukkend geacht voor scholen met 4 en 5 leerkrachten, terwijl het te moei lijk was om over de opleiding thans een definitief oordeel uit te spreken. De heer Aldershof sloot deze zeer ge slaagde vergadering met gebed. EEN NORM VOOR „GESCHIKTHEID" Zooals onz© lezers weten is het toe latingsexamen voor het gymnasium hersteld wegens de vele teleurstellin gen met op verklaring toegelaten leer lingen. In het „Weekblad voor gymn. en middelb. onderw." schrijft thans d© heer A. H. van de Hoeve te Utrecht onder het opschrift „Eenig© cijfers" over de te Utrecht gehouden enquête, waarvan we melding hebben g©maakt en zegt, er zich over te verwonderen, dat men te Leiden tot het examen is teruggekeerd, mede omdat het geens zins is uitgesloten, dat telkens eenige werkelijk geschikte leerlingen het op het examen afleggen. „Immers ge schiktheid en het hebben van een be paald© hoeveelheid parate kennis be hoeven geenszins steeds samen te gaan". Voorts zegt de schrijver: „Ik kan mij voorstellen, dat iemand d© tegenwerping maakt: maar als het nu telken jare mocht blijken, dat er ondeugdelijke verklaringen van ge- schikheid worden afgegeven door de lagere scholen, dan zijn de gymnasia toch wel genoodzaakt naar het oude keurmiddel terug te grijpen. „Ik meen, dat dit niet zoo voor de hand ligt. Het tertium non datur is hier niet van toepassing omdat er een tertium is. Er kunnen n.l. besprekin gen worden gevoerd tusschen verte genwoordigers van het voorbereidend hooger onderwijs en van het lager on derwijs, om ten opzichte van den in houd van h©t begrm „geschiktheid" tot meer klaarheid en overeenstem ming te komen, en ik meen uit erva ring te mogen spreken, als ik zeg, dat deze niet geheel waardeloos zijn". C. B. DUYSTER. f Hedenmorgen is in het Diaconessen huis, na een operatie te hebben onder gaan, nog vrij plotseling overleden de heer C. B. Duyster, organist der Pie terskerk en „Sedert jaren leider der Koraaïmuzipk op 3 October. In den fyeer Duyster verliest Leiden een hooVst achtenswaardig man en een knajXmusicus. Eenvo.uoüg van karakter ging hij meestentijds stil zijns weegs. De he©r Duyster was geboren Lei- denaar. Hij \^s de oudste zoon van den hekenden Apotheker Duyster, aan de Vest hh^k Janvossensteeg, wellce Apotheek sedert eenig© jaren, na den dood v. den ouden heer Duys ter, is overgegaan naar „Hulp der Menschheid" thans gevestigd aan d# Hooigracht. PAUL SCHRAMM. Op het vijfde Abonnements-concert van de Jubileuhiserie van de Inter nationale Concertdirectie Ernst Krauss in den Schouwburg alhier, op Vrijdag 21 Januari 8 uur zal Paul" Schramm werken van Brahms, Chopin, Debussy Ravel, Frokofieuw en Liszt spelen. Na zijn vele Concerten in Nederland zal Paul Schramm van begin Febr. tot half Maart een tournee door Italië, Joego-Slavië, Roemenië, enz. maken. PROF. HERTZSPRUNG. Prof. Dr. E. Hertzsprung, hoogleer aar aan de Universiteit alhier en adj.- dir. der Leidsche Sterrenwacht, be vindt zich op het oogenblik in Ameri ka. Hij is werkzaam aan de Sterren wacht der Harvard University te Cam bridge .om met behulp van daar aan wezige fotographische platen metin gen te verrichten van veranderlijke sterren ten behoeve van de Leidsche Sterrenwacht. POGING TOT INBRAAK. Zaterdagavond liet de 74-jarige we duwe W. in de St.-Pancrassteeg, haar woning even alleen om een boodschap t© doen. In dien tusschentijd kwam de 35-jarige E. W., wien het met behulp van een valschen sleutel gelukte, de deur te. openen. Toen even later de zoon der weduwe kwam, verwónderde hij zich de deur open te vinden, van daar dat hij eens even het huis rond ging om te kijken of er geen onraad was. Hij vond op den zolder E. W. die zich daar schuil hield, doch toen ijlings de vlucht nam. De zoon hem achterna en het mocht hem gelukken den inbreker te pakken en aan de po litie over te leveren. Het bleek een goede bekende van de justitie te zijn die reeds geruimen tijd wegens poging tot inbraak in de ge vangenis had doorgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 258 volwassen perso nen eii 12 kinderen, totaal 270 perso nen. BINNENLAND. GASTMAAL VOOR DIPLOMATEN TEN HOVE. Zaterdagavond om halfacht had ten Koninkl. Paleize Den Haag de gala maaltijd plaats, door de Koningin aan geboden aan d,e hoofden der bij Haar Hof geaccrediteerde gezantschappen van vreemde mogendheden en de echt genooten der gezanten. De Koninklijke Militaire Kapel, on der leiding van le luit. De Boer, voer de tijdens den maaltijd een muziek programma uit. De tafel prijkte met het prachtige zilveren blad, dat de Koningin ter ge legenheid van haar regeeringsjubileum van het diplomatieke korps ten ge schenke had ontvangen, was versierd met witte seringen, afgewisseld door gele tulpen. Met de koninklijke gastvrouwe en Prins Hendrik nam ditmaal, tot blij de verrassing van de talrijke genoo- digden, voor den eersten keer ook Prinses Juliana aan dit jaarlijksche gastmaal voor diplomaten deel. Van de hofhouding zaten o.a. de vol gende dames en heeren aan: gravin Van Lynden van Sandenburg, groot meesteres van het Huis der Koningin; jonkvr. baronesse Sloet van Marxveld eerste hofdame; graaf Du Monceau, grootmeester en opperceremoniemees- ter der Koningin; graaf Van Lynden van Sandenburg, opperkamerheer; jhr. V. Boreel, opperhofmaarschalk; rit- drijver van de misdaad, die haar zoon ten laste gelegd was, kende. „Weet u, dat Kees terug is, me vrouw?" vroeg hij verward. Hij, man van de wereld, zaken- mensch, kon zich het hart van die vrouw niet indenken, dat geheel ver vuld was met hemelsche liefde. Hij vreesde, dat de blik van die christelijke vrouw bitterheid zou ver raden. niets van dit alles. Vol mede lijden antwoordde zij „Ja mijnheer, ik weet het. En ik heb tot mijn groote vreugde van morgen van de ziekenzuster vernomen, dat elk dreigend gevaar voorloopiig geweken ds. Heeft mevrouw niet vreeselijk gele den door de ziekte van haar zoon?" Piëta antwoordde: „Het is gebleken, dat Ma beter te gen de vermoeienissen bestand is, dan wij hadden durven hopen". Toen ging zij voort: „Spreek ons eens van Walter, me vrouw. Hebt u binnen kort nog eenig nieuws van hem gehoord? Hij zal wel gauw terugkeeren hoop ik! Wilt u ge- looven, dat ik hem soms wel 'n kleine ziekte toewensch, opdat men hem voor herstel zijner gezondheid wegstuurt". „Kind! Dat mag je niet verlangen!" zeide mevrouw Lenooy, terwijl zij een glimlachenden blik op Piëta wierp. ,„Ik heb van morgen een brieif van Walter gekregen .maar ik ben er niet veel wijzer op geworden. Walter heeft zich blijkbaar vergist met de adressen; dn plaats van den langen brief, dien ik anders altijd ontving, v^nd ik in mijn enveloppe slechts een paar woor den, geadresseerd aan baron van Brui neberg. Ik hoop nu, dat de baron mijn brief ontvangen heeft; ik heb juist demand gezonden om te lnformeeren, wanneer hij thuis is en wanneer ik hem kan spreken". Pieta's gelaat straalde van blijd schap. „Oom Thorn is in Parijs, hij is gis terenavond laat bij ons vandaan ge gaan" zeade zij levendig. „Misschien zouden we even naar hem toe kunnen gaan. is 'tniet, pa?" „Zeker, ik zal mijn uiterste best doen om hem te vinden en hem naar u toe te zenden" zeide hij, opstaande om heen te gaan. De deur werd geopend, een stevige stap deed zich hooren in de vestibule en bijna onmiddellijk daarop diende 't meisje baron van Bruineberg aan. Deze keek verrast op, toen hij daar den bankier en zijn dochter aantr&f. „U hadt niet gedacht ons hier te ontmoeten, oom Thom?" zei Piëta, Toen de nieuw aangekomene, na Me vrouw Lenooy gegroet te hebben, zich tot haar wendde. „Dat wil ik graag bekennen!" ant woordde Ihij. „Gaat Kees nog steeds vooruit?" „Ik was juist van plan naar u toe te komen, mevrouw, toen men mij het briefje bracht, dat voor mij bestemd was, doch dat Walter in uw enveloppe gestoken had. Ik begreep, hoe verlan gend u zoudt zijn nieuws van hem te vernemen". Na een kort gesprek namen de ban kier en zijn dochter afscheid. Ook ba ron van Bruineberg vertrok gelijktij dig om1Tde weduwe in staat te stellen rustig den. langen brief van haar zoon te lezen. „Dag mevrouw. Ik hoop, dat u mijn zaak bij nw zoon zult bepleiten", zeide de bankier dankbaar de hand van de weduwe drukkend. „Mag ik vanmiddag even terug ko men, mevrouw?Ik wil zoo graag eens iets van Walter hooren", vroeg het jonge meisje. „Zeker, mag je. Je weet, hoe blij ik ben als je eens komt". „Tot straks dan!" riep Pleta vroo- lijk, haar vader en den baron achter na ijlend. „Als u uw dochter met het rijtuig naar huis liet gaan, dan zonden wij naar de sociëteit kunnen wandelen", zeide de baron. „Uitstekend Thom. ik heb ook nog enkele dingen te bespreken.Piëta, je zult alleen naar huis moeten, ik heb met oom nog enkele zaken af te bandelen". „Hè," antwoordde het jonge meisje misnoegd. „Daar heb je 't weer, als je je te vroeg blii maakt. Ik hoopte, dat u me wat te vertellen zoudt hebben van Walter, beste oom Thom, en nn wilt u mijn gezelschap niet eens. dat is niet aardig van u! Uw vriend beeft u misschien wat voor mij geschreven en ik mag het niet eens weten". „Je zult er niets bij verliezen, Piëta; een iveïnig geduld en uievro.uw zal over Walter praten langer dan ik het zou kunnen. Vertrouw op mii, ik zal probeeren om je gelukkig te maken", zeide hii zacht. Een glimlach plooide de lippen van het jonge meisje. „Dank u!" zeide zij innig. De bankier zae het rijtuig na, waar in Piëta wegreed. „Wat heeft zij hem innig lief!" fluis terde hij. „Met een onbegrijpelijke 9terke lief de!" antwoordde de baron. En de gelegenheid aangrijpend om voor de twee geliefden te pleiten, ging hii voort: „'t Is juist om over haar en over; hem te spreken, dat ik een oogenblik met je alleen wilde zijn. De beproe ving van die kinderen heeft lang ge duurd. daar moet een einde aan ko men, beste Karei. Piëta verkwijnt en Walter is misschien stervende".' De bankier werd doodsbleek, angst zweet stond hem op 't voorhoofd. ,Is Lenooy ziek? Hoe weet ie dat,! Thom?" vroeg hij hijgend. „Hij zegt het niet. maar het is tg lezen tusschen de regels, die hij aai^ zijn moeder schrijft. verwoiBd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1