Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 7d* JAARGANG WOENSDAG 12 JANUARI 1927 NUMMER 2023 NIEUWE LEIDSCHE CODBANT ABONNEMENTSPRIJS In Lelden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week«1 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Naar actieve handelspolitiek De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land en omstreken heeft hedenmid dag de eerste zitting der Kamer in dit jaar geopend met een rede, die wij in ons blad in haar geheel zullen op nemen, al kan dit met het oog op de beperkte plaatsruimte niet in één nummer. Naar een dergelijke Nieuwjaarsre devoering wordt steeds met veel be langstelling geluisterd. En terecht. Want hier is een'man aan het woord, die met beide voeten staat op den bodem der werkelijkheid en op grond van de gegevens hem ver strekt een overzicht geeft van den toe stand der verschillende bedrijven om dan ten slotte de vragen te beantwoor den of er vergeleken met het vooraf gaande jaar van verbetering kan wor den gesproken en welke uitzichten er zijn voor de toekomst. Het beeld, dat de heer ten Cate Brouwer ons teekent van den gang der bedrijven in het afgeloopen jaar is nog niet erg rooskleurig. Alles samenvattend, zoo resumeert hij, kan van den toestand in Industrie en Handel in ons district over 1926 ge constateerd worden, dat er in vergelij king met het ongunstige jaar 1925 een kleine verbetering te bespeuren is, al moet men erkennen, dat voor sommi ge takken van bedrijf 1926 nog ongun stiger was dan 1925. Als een der hoofdoorzaken van de algemeene depressie in ons land, waar in ook het district Rijnland deelt, wordt genoemd de hinder die onder vonden wordt van de vele slagboomen, welke andere landen door hun hooge tarieven van invoerrechten en anders zins onze industrie en tuinbouw in den weg hebben gelegd. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid eener actieve handelspolitiek. Vrijhandel is een schoone gedachte, ongetwijfeld, maar dan moet zij inter nationaal en niet eenzijdig nationaal worden toegepast. Het is er mee als met de ontwapening. Wie geen star dogmaticus is, doch oog heeft voor dg practijk van het le ven, zal begrijpen en billijken, dat ten gevolge van de groote verslagenheid, die er heerscht in een zeer groot deel onzer industrie en in den land- en tuinbouw, de roep om maatregelen tegen die landen welke hun product vrij uitvoeren, maar onze producten met soms draconische tarieven be lasten, steeds krachtiger wordt. Moge die roep ook ter bestemder plaatse vernomen worden en moge de regeering maatregelen in dien geest nemen, opdat weldra in vele bedrijven de depressie plaat9 make voor nieu wen bloei en welvaart. V Sociaal isolement. Als een van de vreeselijke diingen, die aan de wederkomst van Christus voorafgaan zullen, wordt ons gemeld dat er een tijd zal zijn dat de gansche aarde georganiseerd zal zijn tegen de Kerk des Heeren maar ook tegen de geloovigen ieder afzonderlijk. Het zal een. tijd zijn zoo vreeselijk. dat het' een wonder zal heeten dat een geloo- vige zal stand houden. Om der uitverkorenen wille zullen die dagen dan ook verkort worden. Het zal vooral een tijd zijn, die om zijn maatschappelijke omstandigheden zoo vreeselijk zal zijn. De organisatie macht zal zoo drukkend, zijn, dat al degenen die zich niet hebben aange sloten geen leven hebben. Koopen en verkoopen zal buiten die organisatie onmogelijk zijn. Opmerkelijk is dat het socialisme zich steeds meer toelegt op sterke so ciale macht. Wat die macht beteekewt hebben wij in Rusland gezien. Wan neer Rusland niet zoo schaarsch be volkt was en zoo uitgestrekte gebie den kende waar de bolsjewistische macht feitelijk nog niet definitief is doorgedrongen,'dan zouden wij in Rus land iets van dat vreeselijke hebben gezien, dat ons in Openbaringen voor speld is. Maar niet alleen Rusland bergt dien revolutiegeest In Düitschland roept de vereeniging van proletarische vrijdenkers tot een kerken-boycot op. Zij wil tegen een klein prijsje een speldje beschikbaar stellen met de woorden: Weg met de Kerk! De dragers van dit speldje heb ben de verplichting, alle collega's en pai liigenooten, die dit teeken niet dra ger-, het leven zoo zuur mogelijk te ma ken door spotternij en grappen, maar ook op ernstige wijze. Zij mogen met «iet-dragers van het speldje geen col- leeialen omgang hebben, totdat ten •lotte heel de arbeidswereld in Duitsch BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edvertentiSn per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine edvertentiSn bij vooruitbetaling ▼an tan hoogete 30 woorden, worden dege lijke geplaatet ad 40 cent land aan Christus' Kerk den rug zal hebben toegekeerd. Zoo worden de tijden van den anti christ ingeluid. In de dagen van den anti-christ zal er komen een sociaal lisolebnent. En we. zien in heel deze gruwelijke beweging een voorbode van die ont zettende toekomst, waarin het de alge meene regel zal worden ,dat niemand kan koopen of verkoopen, dan diie het merkteeken draagt van het Beest. Ongetwijfeld zijn de tijden ernstig. Op den Napaleontischen tijd volg de door Gods genade in Europa een heerlijk réveil. Deze réveil blijft nia den schrikke- lijken wereldoorlog in ons werelddeel tot dusver uit. Verdubbele dan ons gebed, opdat de Heere nog eenmaal den leven-wekken- den adem Zijns Heiligen Geestes over den dorren akker zenden ga. Het is nu nog een brutale en geluk kig ook nog eert overmoedige poging wat in Düitschland ondernomen wordt Maar toch moeten ook deze teeke nen, gepaard met wat in het Oosten plaats grijpt, ons tot grooten ernst nopen. STADSNIEUWS. HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. Symphonie-Concert. Maandag a.s. geeft de H. O. V. weer een symphonie-concert onder leiding van haar dirigent Nico Gerharz. Uit gevoerd worden de volgende orkest werken: Quatre danses caractéristi- ques et marche miniature du ballet Casse noisette en Symphonie pathéti- que, beiden van Tschaikowsky. Na de pauze: Saul en David, toongedicht van Joh. Wagenaar, waarin de harppartij dcor mevrouw ZeehuisenHoutgraaf, en Trois danses van den Spaanschen componist Manuel de Falla. KONINKLIJKE GIFT. De Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid ter voo. koming van verval tot armoede mocht van haar Bescherm vrouwe H. M. de Koningin-Moeder, een belangrijke gift ontvangen. DE STAKING BIJ POPTIE. De heer Joh. Poptie verzoekt ons onderstaande mededeeling te publicee ren: „Hiermede heb ik de eer U te be richten, dat ik schriftelijke toestem ming heb van het Bemiddelings-Cplle- ge de door mij uitgegeven circulaire van 11 dezer te verspreiden, voor zoo ver betreft de door het college opge stelde tekst. Ter terechtzetting, van de foutieve beschuldiging van stakerszijde, als zou ik mij valschelijk hebben schuldig ge maakt van misbruiking van bedoelde toezegging, deel ik U mede, dat de on- cierschrijving der heeren J. Raaphorst, voorzitter en F. de Rooy, secretaris, al leen en uitsluitend geldt voor den in houd van de tekst. Het kantschrift is door mij toege voegd, en valt dus buiten de tekst. Men leze dus afzonderlijk goed na, de woordelijke overzetting der tekst met onderteekeningen, en het door mij voor mijn Firma gedane verzoek als kantschrift, „Steunt ons in de verde diging tegen de overmacht". Een „Ooggetuige" schrijft ons het volgende: Gisteravond ongeveer 8 uur ont stond er een oploop op den Hooge- woerd nabij de Kraaierstraat, door dat in het openbaar de heer Poptie werd beschuldigd een valsche liandteeke- ning of ondersphijving te hebben ge plaatst op de door hem verspreide circulaires. Het een en ander lokte veel afkeu rende uitingen van de zijde van het publiek tegen de 'leiders en stakers uit, zoodat dezen zich spoedig terug trokken. BENOEMING. Benoemd is tot Commies 1ste klasse ter gemeente-secretarie alhier de heer J JVI. Sweens, adj. -Commies ter ge meente-secretarie van 's-Hertogen- bosch. EEN INTERNATIONALE UNIVER SITEIT TE DAVOS Het Leidsch Correspcfhdentiebureau meldt: Het te Genève verschijnend blad „Pax" heeft melding gemaakt van een plan van den Zwitserschen medi cus Kollarits om te Davos een inter nationale universiteit te stichten, die onder het patronaat zou komen te staan van den Volkenbond. Deze Universiteit zou dienen om studenten van alle landen, die als pa tiënt te Davos vertoeven in staat te stellen, hun studie voort te zetten. Het internationaal karakter al dus het blad komt uit in de namen van geleerden uit alle landen, die voor het plan zouden zijn gewonnen. Onder deze namen komt ook voor die van Prof. Keesom alhier. Aangezien dit bericht door de eigen aardige wijze waarop het is ingekleed, bij velen den indruk heeft gewekt, als zou Prof. Keesom voor een hoogleer- aarsambt aan deze Universiteit zijn aan gezocht, hebben Wij ons om inlich tingen tot dezen hoogleeraar gewend. Prof. Keesom deelde ons mede, dat inderdaad de heer Kollarits hem heeft geschreven hem te willen berichten hoe hij dit plan vond; en dat hij toen heeft geantwoord dat een uitnemend idee te vinden. Dat hij echter een hoog leeraarszetel aan deze eventueele te stichten Universiteit zou aanvaarden of daartoe zou zijn aangezocht, is ab soluut onjuist. Hij denkt er niet aan Leiden te verlaten. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: G. A. Brants, jm. en C. de Bruin, Jd.; E. J. Leddeboer, jm. en P. Heems kerk, jd.; P. G. F. T. Fehmers, jm. en J. Boer Knottnerus, jd.; G. Overdijk, jm. en H. M. de Gunst, jd.; J. Sjardijn, jm. en J. C. v. d. Steen, jd; A. P. v. Zijp, jm. en A. M. Saunier, jd; W. J. Uiterdijk, jm. en E. Robbers, jd. Overleden: J. van den BosVer hoeven, wred., 77 j.; A. L. v. Giezen Teunissen, vr., 27 j.; P. A. Kok, m., 31 j.; H. Mast, m., 68 j.; C. J. Aenmey Hindriks, vr., 47 j.; G. Nagtegaal, wedr 67 j.; T. v. Vliet, wedr., 72 j.; A. Schrij ver, d., 53 j.; J. H. den Broeder, wedr., 71 j.A. de Bruin, z. 4 d.; B. J. C. Ver- kuiilcnv. d.Krogt, vr., 31 j.; J. Hey- koop, wedr., 71 i.; J. v. Abcoude, wedr 80 j.; A. M. v. Hest, d., 64 j.; J. Hekke- ma, z., 4 j.: C. Zandvliet, wedr., 78 j A J. v. d. PlasAlkemade, vr., 60 j.; A. v. Arkel, d., 3 mnd.; M. F. Visser Lintelo, :vr„ 47 j.; F. J. T. L. Kempen, 7., 9 mnd.; J. J. v. Galen—Boon. vr., 58 j.; G. v. d. Kaay—Sloos, wed., 70 j.; W. A. van HaasterNelis, vr., 38 j.; P. Bakker, m., 87 i.; T. Zeilstra—Ruiter, wed., 83 j.; W. C. Engelbreet, d., 84 j.; P. v. BuurenSmit, wed., 78 j. Geboren: Jacques, z, v. J. Krane- velcl en J. C. Rijke; Geertrui, tl. v. L. v. d. Linden en Gj Crama; Andreas Ja- coubus, z. v. J. Verhoog en G. M. Houps; Geerlof Roelof, z. v. G. ten Wolde en L. Braam; Hendrik, z. v. J. N. v. Tongeren en J. M. Sint Nwolaas; Cathrinus Nicolaas, z. v. A. van Rijs- aam en H. P. Schellingerhout; Joan nes, z. v. L. H. Heetvelt en S. M. L. Bernard; Anna Theodora, d. v. J. Wan ninkhof en A. T. v. Tuist; Helena Jo hanna, d. v. S. Meijer en H. J. Corne- lisse; Johannes, z. v. T. Choufour en W. Corba; Jacoba Maria Johanna, «1. v. P. Neuteboom en A. Taffijn; .vlar- garetha Petra. Theoda., d. v. T T. v. d. Voort en G. Ivonst; Carolus, z. v. L. F. v. Steenbergen en M. M..Vinke- stein; Jacobus Johannes, z. v. L. van Leeuwen en C. C. v. d. Hulst; Frans, z v. D. Piket en G. Stouten; Wilhel- mina, d. v. T. J. P. Baars en M. E. A. Oosterveer; Hermanus, z. v. P. Kok en A. Woudenberg; Johannes Piet, z. v. J v. d. Reijden en J. Stouten; Ina Elisth. Cornl. Henriette, d. v. J, v. d. Brander en G. Gerritse; Stefana Ma ria, d. v. W. Stoelman en H. M. Korbee; Maria, d. v. G. A. Brandt en J. Bave- laar; Piet, z. v. W. Schouten en M. P. Fielemon; Susanna, d. v. C. Schouten en Dubbelaar; Izak, z. v. C. W. Pouw en C. W. Kuijl; Hermanus Mau- rits, 1. v. J. B. L. v. Resteren en W. M. J. Uljeej Hendrika Wilhelmina, d. v. W. Bek en C. H. v. Dongen; Johannes Adrianus, z. v. G. J. v. d. Hoeven en C. Onvlee; Maria Joha. Corna., d. v. M. J. Montanus en A. van Rijn; Johanna Geertruida, d. v. L. A. de Neef en M. A Kraan; Wouter, z. v. C. Wassenaar en C. v. Duuren; Gerardus, z. v. G. Brugman en C. Bavelaar; Hendrika Wilhelmina, d. v. H. v. d. Kwaak en A. v. Kampen; Hendrik, d. v. A. Woe- ters en S. C. M. van Duuren. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Hedenmiddag half drie had in de vergaderzaal van de Kamer van Koop handel de eerste vergadering dezer Kamer in dit jaar plaats. De voorzitter, dë heer D. ten Cate Brouwer hield de volgende openings rede: Mijn© Heeren. Van harte heet ik U welkom in deze eerste vergadering in 1927 van onze Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Wij allen, hebben het jaar 1926 in onze eigen zaken doorleefd en thans staan we voor de taak de debet- en creditposten van datgene, -wat 1926 ons bracht, op te tellen en na te gaan, of het saldo gunstig of ongunstig is geweest. Ook ten aanzien der Kamer wacht ons soortgelijke taak. Steeds weer blijkt het een gelukkige greep te zijn geweest om naast de vele organisaties regelrecht udt het parti culier initiatief opgekomen, ook te plaatsen de Kamers van Koophandel. Ook al openbaart er z.ich hier en daar verschil van meening bil de afbake ning van ieders terrein van werkzaam heden, steeds meer is komen vast te staan, dat de Kamers van Koophan del een geheel eigen karakter en een geheel -eigen taak hebben. Ik twijfel niet of dit verschil in ka rakter zal zich in de toekomst sterker nccentueeren, waardoor de onderlinge vrede en wederzijdsche waardeering allicht bevorderd zullen worden. Deze verwachting is allereerst ge bouwd op het feit, dat de vereenigin- gen uit het particulier initiatief voort gekomen, door geschiedkundige ont wikkeling of politieke tegenstellingen gewoonlijk zoozeer een bonte verschei denheid en veelvuldigheid opleveren, dat van overheidswege deze vereenl- gingen moeilijk gebruikt kunnen wor den als dragers van de functies, thans reeds den Kamers opgelegd. Vooral, als men niiet alleen ziet naar eigen stad en alleen naar eigen provincie, maar men laat den blik gaan over heel ons land met zijn tallooze diffe rentiaties, en meh vraagt zich dan af, door welke vereenigingen ol combir naties van vereenigingen b.v. het Han delsregister beheerd zou moeten wor den. dan wordt men gewaar, dat een instituut als de Kamer van Koophan del moeilijk te vervangen zal zijn. De taak der Kamers van Koophandel is echter nog voor groote uitbreiding vatbaar, hoezeer zij ook thans reeds in tal van zaken dient als tusschenscha- kel tusschen overheid en industrie. Ook anderen zien den ontwikkelings gang in deze richting. Ik denk daarbij o.a. aan de woorden gesproken door Mr. van Schalk, in de 2de Kamer op 25 November j.l., teen hij het toezicht op de N.V. wilde op dragen aan de Kamers van Koophan del. Ik denk b.v. ook aan de mogelijk heid om de Kamers van Koophandel te belasten met het onderzoek naar het feit of iemand onder de flesschen- trekkers gerangschikt moet worden, waarbij m.f. den Kamers wettelijk het recht gegeven moet worden Iemand op een zwarte lijst <te plaatsen. De Afdeeling „Kleinbedrijf" overweegt nu reeds, naar ik meen. op welke wijze deze aangelegenheid geregeld zal moe ten worden. Tevens dient nagegaan te worden of de Kamer gemachtigd zal kunnen wor den om in speciale gevallen publici- - teit te geven aan de namen van Han- deldrijvenden in ons district, omtrent welke herhaaldelijk klachten uit bui ten -of binnenland inkomer* over het niet nakomen van hunne verplichtin gen. wanneer tenminste.de betrokke nen op 'n herhaald verzoek om inlich tingen aan de Kamer geen bevredi gend antwoord geven. Ik^denk voorts o.a. aan het inrich ten van een cessieregister, waarin een aap besteder op grond van de in het be stek gemaakte bepalingen zal kunnen laten opnemen aan w,ien en wanneer hij cessie toestaat. Aangezien dit punt een onderwerp van een zeer speciaal onderzoek in onze Kamer van Koop handel uitmaakt, zal ik er thans niet nader op ingaan. Veilig kan gezegd, dat zonder Ka mers van Koophandel de inrichting van deze en dergelijke instituten een onmogelijkheid zou zijn. Thans wdl ik u een algemeen over wicht geven van den toestand van Nij verheid en Handel in ons district ge durende 1926. De sc heep sbou wn ij verheid voor de binnenscheepvaart vertoont de laatste jaren eenige stabiliteit. Over het alge meen was de toestand niet ongunstig. Eenige groote bedrijven kunnen echter nog steeds niet werken op de capaci teit van voor den oorlog, toen twee maal zooveel arbeid per jaar gewerkt werd. Dit nu heeft zijn reden. De stabiliteit voor deze bedrijven, staat voor een groot deel inj verband met het feit, dat het veelal mogelijk was ruime hypotheken te geven en oude schepen voor nieuwe in te rui len. welke na eventueele herstellingen op hun beurt slechts weer verkocht kunnen worden, als er een flinke hy potheek op kan blijven rusten. Deze min of meer bijkomstige factor getuigt m.i. niet vaai een bevredigen den toestand. De voorwaarden voor deze industrie kunnen dan ook nog belangrijk verbeterd worden, wat uit het volgende moge blijken. De vele waterwegen in Rijnland, welke mede de hoofdverkeersweg te water vormen tusschen de groote ste den van one land, geven aanleiding om te verwachten, dat iin ons district de grootste binnenvaartuigen zouden kunnen worden gebouwd. Dit niu is geenszins het geval. Leiden verkeert daarbij al in een Binnenland. De Nieuwjaarsrede van den voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De griep-epidemie in Nederland. Buitenland. Dr. Curtius' onderhandelingen met de fractieleiders. De kans dat hij sla gen zal is gering. De- socialist Bouisson tot voorzitter van de Fransche Kamer gekozen. zeer ongunstige conditie. De brug te Koudekerk blijft nog "steeds een be lemmering vormen, waardoor de werk gelegenheid te Leiden in de scheeps- bouwnijverheid ten zeerste wordt ge schaad. Niet alleen de scheepsbouwnij- verheid, ook de overige iml us trieen in Leiden worden door de te nauwe door- vaartwijdte van deze in het scheep vaartverkeer van heden niet meer pas sende brug ten zeerste gehandicapt. Het is dan ook te hopen, dat met me dewerking van de Gemeentebesturen van Hazerswoude, en Koudekerk, de Provincie Zuid-Holland in dezen voor het moderne scheepvaartverkeer zoo hinderlijken toestand spoedig een af doende verbetering tot. stand zal bren gen. opdat Leiden aan het groote vaar water worde aangesloten. Ten aanzien van de nieuwe sluis te Gouda, welke eveneens voor de indus trie ongetwijfeld een factor van betee- kenis zal zijn, kan ik mededeelen. dat de Memorie van Antwoord op de Wa- terstaatsbegrootins1 over 1927 daarom trent mededeelt: „De plannen voor de nieuwe sluis te Gouda zijn onlangs ontvangen en aan den Rijkswaterstaat ter beoordeeling: toegezonden. Dit onderzoek zal zooveel mogelijk worden bespoedigd. De onder geteekende moge er aan herinneren^ dat de werken door de provincie Zuid- Hol land wprclen uitgevoerd". Moge door de voortvarendheid van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Hol land spoedig bericht kunnen worden dat de eerste spade in den grond is gestoken en het werk een vlot verloop heeft. Voor de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij was het afgeloopen jaar weinig gunstig. Geringe vraag gepaard aan een zekere terughoudendheid was oorzaak, dat alleen orders tegen niet- loonende prijzen konden worden ver kregen, speciaal was zulks het geval met scheeps- en machinebouw. De Ankerfabrïek en Kettingfabniek hadden gedurende 1926 voldoende werk, doch de prijzen, welke voor deze afdeelingen bedongen konden worden waren ten gevolge van de scherpe con currentie uit liet Buitenland minder voordeelig dan in het afgeloopen jaar. De vooruit zich ten voor 1927 zijn niet* rooskleurig Bouwmaterialen-nijverheid. In de K al k z and s teen-in dus trie kon den de slechte prijzen, welke bedon gen wérden, geen loonende fabricage mogelijk -maken. Ongetwijfeld speelt de belangrijke invoer van Belgische baksteen, welke in gebruikswaarde on geveer met kalkzan-dsteen gelijk staat, hierin een groote rol. Gedurende 1926 werden uit België ruim 320.000.000 st. Belgische baksteen geïmporteerd. De gezamenlijke produc tie van de vier kalkzand9teen<fabrieken in ons district in vol bedrijf bedraagt circa 50.000.000, zoodat U aan de hand hiervan zich een beeld kunt scheppen van de beteekenis van dezen invoer. De toestand in het baksteenbedrijf is In het algemeen, niet ongunstig. Aan onverglaasden metselsteen en straatklinkers werden in hoofdzaak naar Enigeland en Amerika 50.000.00Q stuks uitgevoerd. Vooral Amerika be trekt hiervan het meerendeel. De schaarste aan metselsteen in Amerika demonstreert zich wel het best met te wijzen op het feit, dat het Gemeente bestuur van Antwerpen een receptie, hield ter herdenking van het feit, dat in negen maanden tijds 300.000.000 Bel gische steenien naar Amerika werden gezonden. Nederland heeft derhalve nog niet voldoende profijt van den uit voer naar Amerika kunnen trekken. De toestand in de Dakpannen-indus trie is daarentegen zeer gunstig. Naast een vermeerder in tr van export, vooral naarEngeland was de vraag in het binnenland zoo goed. dat de prijzen konden oploopen. De meeste fabrieken hebben volop werk. Ook de vooruit zichten zijn zeer goed te noemen. In de Betonfabrieken is het geheele jaar de omzet onbevredigend geweest en waren de prijzen slecht. Deze tak van industrie heeft veel te lijden van overproductie, terwijl door den aard van het artikel export naar andere landen is uitgesloten. De

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1