WAALS, tvaai NIEUWÊ LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 7 JANUARI 1927 DAG-AGENDA. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. z.v. A. J. J". Peetere en A: O. Goddjjn. jChristoffel Antonius, z.v. J. A. Bouw man en E. Laurier. Willem, z.v. W. Ha- merling en M. E. v. Dissel. Berend Ja cob ,z.v. J. J. Hoff en C. G. Vlermeei. frerardus Johannes, z.v. H. v. d. Westen en W. v. Kempen. Marina Maria, d.v. J. cVerechoor en E. H. Kluivers. Johanna üv. P. v. Polanen en G. Vglbrief. Jo hanna Henda. Corna., d.v. H. J. J. Koe dijk en J. M. v. Poelgeest. Cornells Mari Inus, z.v. J. L. de Zeeuw en M. A. 1 Groetiestein. Hendrik, z.v. Y. Hortensius en T. Windhorst. Engelina Maria,, d.v. J. C. v. d. Steen en C. S. M. van Son deren. Abraham, z.v. D. Schouten en C. L. Blom. Eva Petronella, d.v. L. Riet kerken en E. P. Robbers. Maria Frede ïika, d.v. J. Verkerk en M. F. Duin kerken. Jannetje, d.v. A. van Itereon en W. A. v. Rossum. Nicolaas Engelber- ♦us, z.v. E. J. Bakker en J. M. den Elzen. Anna Maria, d.v. P. J. de Bruij- ckere en P. F. Reinke. Willem, z.v. A de Vogel en N. v. d. Water. Marie Con stance, d.v. J. E. de Meijier en N. J- Sprik. Barend, z.v. D. Voorzaat en J. H. Kessebooro. Jacobs, Alida, d.v. N. Bekooij en M. H. v. d. Blom. Marta. Maria Thera., d.v. M. H. Waaijer en A C. v. d. Valk. Overleden: S. Kleijnv. Deuren vr. 33 j. J. J. de Kruys m. 77 j. I EyerlanaGaakeer vr. 30 j. D. Web ster m. 72 j. H. G. Peters gesch. 63 j. W. v. Klaveren zn. 73 j. A. W. Kley- horst zn. 4 j. C. Linschooten zn. 16 mnd. P. C. Sik m. 69 j. J. Kwestra wedr. 83 j. A. J. Moonen zn. 21 j. H v ,d. Laanv. Polanen wedr. 85 i J. de BolsterKramer vr. 46 j. W. Glasbergen dr. 6 mnd. W. H. K. Kaï- nemans m. 68 j. E. M. Verhagen jd. 58 j. W- R. Martens zn. 23 j. H. Hart man wedr. 89 j. H. Sinteur zn. 6 mnd. C. Segaar wedr. 72 j. C. E. Stavleu—- Mes wede. 84 j. K. HoogstratenRo» denburg vr. 72 j. N. JongeneelKerver wede. 85 j. BINNENLAND. JUBILEUM „DE GRAAFSCHAPPER" In het feestelijk samenzijn ter gele genheid van liet gouden jubileum van de A.-R. Graafschapper" sprak de heer H. Colijn een feestrede. Hij be paalde zijn gehoor allereerst bij den eisch dien Christenen aan hunne hoog tijden moeten stellen. Zij moeten de groote daden Goxls ge aenken, hunne1 opmerkzaamheid daaraan schenken om vervolgens te danken voor de ondervonden zege ningen. En dan is er veel dankenstof als men let op de toestanden thans en 50 jaar geleden. Maar ook wel reden tot klacht als we de tegenstellingen goed bezien'. Naar het uiterlijke reden om voor veel te danken, naar het 'innerlij ke ook wel bezorgdheid, omdat de vastheid der begrippen zooveel min der is dan vroeger. Bij velen valt 'voor de beteekenïs der Chr. politieke gedachte een zeke re onverschilligheid waar te nemen, bij anderen een neiging om er een toe passing aan te geven die met de zui vere antirev. gedachte niet in overeen stemming is. In 1877 algemeene onder schatting van de Chr. politieke ge dachte, in 1927 bij sommigen diezelfde onderschatting en bij enkelen ook wel overschatting, d.i. een streven om in ons land te kort te doen aan de gelijk- berechtigheid der geestelijke stroo mingen. Daartegenover moet de A.-R. partij door haar getuigenis steeds weer het juiste beginsel naar voren brengen. En in dat getuigen voor het kernbe ginsel der A.-R. partij, voor de verhel dering der begrippen, vinde onze Pers vinde ook uw blad, zoo zeide spr. hare taak voor de toekomst. Sla den invloed daarvan niet te licht aan. De courant is de dagelijksche huisbe zoeker in het gezin en waar de kinde ren in het gezin bij A.-R.-lectuur op groeien, daar wordt later men kan er zeker van zijn ook gezonde A.- R. politiek gevoerd. En voorts zoeke ook de Pers niet allereerst wat verdeelt, maar naar wat vereenigt. Dan verdwijnen wel niet alle zwarigheden, maar dan wan delt men in den weg die alle oprechte Christenen betaamt die het goede voor land en volk zoeken en dat goede najagen in den weg der gehoorzaam- heid aan Godsgeboden." Wij vernemen nog dat aan het Be stuur van de Persvereeniiging, die de „Graafschapper" uitgeeft een som is ter hand gesteld, waardoor uitbrei ding en voortbestaan van dit orgaan mogelijk is. DERDE EEUWFEEST HEBREEUWSCHE TYPOGRAFIE. Woensdagmorgen is in een der zalen van -de Universiteits-biblotheek te Amstei dam een tentoonstelling geopend van de Bibliotheca Rosenthaliana ter gele genheid van het driehonderdjarig' bë- staan der Hebreeuwsche typographic in lAmsterdam. 't Was op i Januari j.l. 300 jaar ge leden, sedert het eerste Hebreeuwsché boek, dat op Amsterdamschen bodem gedrukt werd, de pers van Menasseh oen Israël verliet. De ter gelegenheid van dit feit georga RECLAME. GROOTE OPRUIMING VRIJDAG EN ZATERDAG LAPPEN EN RESTANTEN niseerde tentoonstelling geeft den be zoekers een denkbeeld van hetgeen Me nasseh ben Israël en daarna de He- breêuwschë drukkers op dit gebied ge leverd hebbern De proeven van circa honderd Hebreeuwsche drukkers zijn ge ëxposeerd. Bij het beschouwen daarvan krijgt men een goed inzicht van het eens zoo vermaarde bedrijf der onder nemende Hebreeuwsche drukkers en van wat Amsterdam op dit gebied eens be- teekend. heeft en tnans nog beteekent. DeÜniversiteits-hibliotneek te Am- stèrdam bezit in de Rosenthaliana daar voor een zeer rijk materiaal. De groote uitbreiding, die hare boekerij op het gebied der Hebreeuwsche boeken, in Amsterdam gedrukt, sedert hare stich ting heeft ondergaan, danktzij aan wij len Baron Rosenthal, die hiervoor een bijzondere voorliefde aan den dag legde. De tentoonstelling draagt een uitslui tend typografisch karakter. Met een toespraak van den heer J. M. Hillesum, - bibliothecaris van Rosenthaliana is de tentoonstelling geopend. In deze toespraak gaf hij een histo risch overzicht van de Hebreeuwsche boekdrukkerij, waarvan de eerste inde zeventiende eeuw is opgericht door den beroemden rabbijn Menasseh ben Isra ël, die vooral van Christelijke zijde zoo wel moreelen als financieeien steun ge noot. - Spr. herinnerde o.m. aan de drukkerij van- Joseph Athias, dien hij den Jood fcChen Eisëv'jer va<n Amsterdam noemde. Toen Joseph Athias in. 1700 overleed, werd het bedrijf door zijn zoon Imma- nuei voortgezet. Immanuei's zoon Abra ham deed nog een poging om de zaak tot haar vroegeren luister fërug te breh gen, maar zonder resultaat, in J746 verschijnt het laatste persproduct deh. Athiassen. - In 1672 berichtten" "dè Gebr. Joseph Jacob en. Abr. Pro ops, zonen vanSaL Troops, dat de drukkerij der Athiassen door aankoop in hun-bezit was over gegaan. Déze tentoonstelling, waarvan de gids een honderd Hebr. drukkers vermelcit, is de schoonste getuigenis voor de repu tatie die de Hebr. drukkerijen van Am sterdam, in het buitenland genoten. Er zijnwerken voor rekening van Cochin, Singali, Curacao, Polen;. Oostenrijk, Euitscnland en Zuid-Frankrijk, opAm- sterdamsche drukkerijen vervaardigd en een aantal pseudo-Amsterdamsche druk ken dit 14. verschillende steden, hetgeen op de vermaardheid der Amsterdamsche drukkerij,en wijst. Voor de verspreiding van gonsdienst en wetenschap zijn zij voorts één 'bèlangrijke stuwkracht ten goede geweest. Door-veie belangstellenden is daarna de tentoonstelling bezichtigd. ZELFMOORD IN HET HUIS VAN BEWARING. Naar het „Vad." verneemt, heeft de minister van Justitie onmiddellijk, nadat hij bericht had ontvangen van een zelfmoord in het Huiis van Bewa ring in Den Haag. eergisteren, een onderzoek gelast.. Het. betreft iemand, die door een dagblad in de residentie wegens advertentieschuld in gijzeling was gezet en die zich dat zóó aantrok, dat hij het voornemen te kennen gaf, zich van het leven 'te berooven. Uiteraard stelt de' minister groot belang in de vraag, hoe de zelfmoord kon plaats hebben, terwijl men ge waarschuwd was. Het schijnt naar hét blad nader ver nam, dat werkelijk voorzorgsmaatre gelen genomen werden, weike mis schien zullen blijken onvoldoende te zijn geweest. MALVERSATIES TE ST. PHILIPS- LAND. De 43-jarige secretarie en ontvanger te St. Philipsland (Zeeland) moest zich gisteren voor de rechtbank te Breda verantwoorden, ten eerste om dat hij op 10 Augustus j.l. de op 3 Maart goedgekeurde notulen der ver gadering van B. en W. dier gemeente heeft vervalscht door daarin door den ambtenaar ter secretarie, J. C. de Rooy te doen inschrijven om tweehonderd gulden legesgeld öp den dienst 1926 ov.er te brengen; ten tweede omdat hij in den zomer van '26 het register der kaaigelden dier gemeente over de jaren 1925 en 1926 heeft vervalscht door daaruit twe$ bladzijden van den stok te ver wijderen en daarvoor nieuwe bladzij den, heeft aangebracht en op de ach terzijde dier bladzijden de cijfers 49.50 en 166.90 heeft uitgeradeerd en daar voor respectievelijk geschreven 200 en 317.40; ten derde omdat hij van 1 Januari 1922 tot 20 Aug. 1926 de registers der ontvangen kaaigelden over 1921,1922 en 1923 heeft verbrand. Alle getuigen, onder wie mi*, dr. D. H. Teilegen, re ferendaris der Provinciale Griffie te Middelburg, .hadden den indruk, dat verdachte handelde onder invloed van zijn burgemeester. -De ambtenaar, bekend ais een eer lijk man, die nooit onder zijn voor- gaanden chef zich aan oneerlijkheid schuldig maakte, is niet ontslagen. Als zijn verweer gaf verdachte op, vol komen in de hfacht van den burge meester gestaan te hebben. Wegens ziekte van den hoofdgetui ge kon gisteren geen requisitoir ge nomen worden. De burgemeester uit St. Philipsland moet zich verantwoorden ter zake dat hij in December 1925 door den kade- meester J. Labruyere een geschrift heeft doen vérvalschen, door hém daarin legesgeld tot een bedrag van ongeveer vierhonderd gulden niet te doen opnemen, terwijl ze wel ontvan gen waren. DE VOORZITTER DER TWEEDE KAMER-FRACTIE VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Prof. Mr. A. van Gijn is door de li berale Tweede Kamerfractie tot haren voorzitter benoemd en zal dus als zoo danig in de plaats van wijlen mr. H. C. Dresselhuys treden. ONGELUK BIJ EEN KERSTFEEST- VIERING. Onze correspondent te Klazinaveën schrijft ons, zoo meldt de „Rotterdam mer": Het verzoek om gelden tot stichting van een zendingslokaal in de venen van Z.-O. Drente, nadat op.'t; Kerst feest de vloer van. hét oude huisje, was ingestort, is niet zónder gevolg ge bleven. Waarover groote reden tot dank aan den Heere en aan de gevers hier moge volgen. Reeds is pl.ni. 70 ontvangen en helaas zijn negen, zegge negen, postwissels teruggezonden dóór 't postkantoor alhier, omdat de afzender den naam v. JvW. Dragt niet juist had weergegeven, doch foutief had ge- paatst J. W. Gragt. Dringend wordt verzocht aan wie den postwissel terug ontvingen, dién andermaal te willen zenden aan J. W. Dragt of A. Postmus. De nood roept om een houten lo kaaltje. Als de liberalen z.g. neutrale dorps huizen stichten, waarvan Z.-O. Dren te er reeds een 5-tal heeft, is 'er geld genoeg beschikbaar. Hebben ze,'behalve vrije giften, ook subsidie van het Rijk, provincie of ge meente? In'élk geval, die z.g, neutrale lokalen komen er. Of ónze Christelij ke actie er eeniig baat van heeft? Neen, zeg ik u. Zal ons Christenvolkdit noodzake lijke houten gebouwtje voor zending etc. aan Z.-O. Drente schenken, dan moeten de offers, mild vloeien; er zal wellicht 8001.QQ0" noodig zijn. De verantwoording ge.schiiedt in dit blad en de namen der onderwijzers zijn vol doende borg voor soliditeit. Wie dadelijk helpt, helpt dubbel: de Zondagsschool, etc, moet nu in een klein keukentje gehoudenworden. Zeventig kinderen genieten op 15 M2. oppervlakte godsdienstonderwijs. HET RAADSLID COREMANS VOOR DE RECHTBANK. Gistermiddag hééft voor de recht bank te Rotterdam in hooger beroep terechtgestaan de meubelmaker-café houder, raadslid van de Rapaljepartij, de heer L. G. A. 'Coremans, die door den kantonrechter, wegens het ver storen van de ördè 'én het veroorza ken van een volksoploop op den Mid densteiger, en teii tweede het niet vol doen aan den last der politie zich te verwijderen,"was veroordeeld tot twee maal 10 boete, subs, tweemaal vijf (jagen hechtenis. De heer Coremans verklaarde, dat hij als lid van den gemeenteraad een opmerking had gemaakt tegen twee rechercheurs van de zedenpolitie, die hij niet voor hun taak berekend acht te en dat zij daar -moesten gaan waar zedenmisdrijven gepleegd werden, Een volksoploop was het vólgens verdach te niet geweest, ómdat "er slechts 6 of 7 menschen bij betrokken waren! Zon der eenige waarschuwing is hij daar op floor tweè andere agenten opger bracht. De beide agenten, als getuigen ge hoord, verklaarden, dat het raadslid een heftige redevoering had gehou den tegen een volksoploop van min stens 150 personen. Aan hun verzoek, hiermede op te houden en door te loo- pen, had hij niet voldaan. Het O. M., waargenomen door Mr. A. Rombach, eis'chte bevestiging van het vonnis. De heer Coremans, die daarna het laatste woord verkreeg, zeiide, dat hij bleef volhouden, dat de Rotterdam- sche politie voop. 80 pet onbetrouw baar is. Uitspraak over 14 dagen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdag, des avonds te half negem. MIJ. VOOR NIJVERHEID. Zooals bekend; wordt in het Pavil joen Welgelegen te Haarlem gevestigd de provinciale griffde van Noord-Hol land. In verband daarmeede moet de Maatschappij voor Nijverheid ëm Han del dit Paviljoen, waarin haar zetel gevestigd is, ontruimen, en er is spra ke van geweest, dat de Maatschappij haar zetel zou overbrengen naar een andere gemeente. Thans meldt even wel het H'dhl., dat met zekerheid vast staat. dat de zetel te Haarlem geves tigd blijft. Onderhandelingen over den aankoop van een huis in een an der deel der stad zijn gaande. KWESTIE OVED EEN AANNEMINGS SOM TE HAARLEM. B. en Wi van Haarlem stellen voor, af te wijzen het" verzoek van de be windvoerders in) de surseance van be taling, verleend aan den aannemer C. M. W. van Emmerik, die voor de ge meente 182 arbeiderswoningen aan) de Pijlslaan zou bouwen* om alsnog een uitkeering van f15000 boven de aan- nemnigssom te ontvangen om daar door in staat te zijn den crediteuren na de surseance ontstaan, geheel te kunnen uitbetalen). Wel willen R W. de boete, opgelegd wegens te late aflevering van het werk ad f4692, als nog terugbetalen. Thans zullen de be windvoerders op grond vanl het bestek arbitrage aanvragen. BESLAGLEGGING. Toen het communistische raadslid, de heer G. van Burink, gisteren op het stadhuis te Dotterdam zijni presentie geld wilde komen halen, werd hem medegedeeld, dat wegens belasting schuld een deurwaarder van de Per soneel e Belasting er beslag op had ge legd. Te Rotterdam wordt een vaste som uitgetrokken voor presentiegeld, wel ke som pondspondsgewijze verdeeld wordt over de raadsleden naar ver houding van het aantal zittingen vdat zij hebben bijgewoond. En de verreke ning vindt eens per jaar plaats. Het zal wel de eerste maal zijn, dat beslag is gelegd op presentiegeld voor het bijwonen van raadszittingen. RECLAivir.. Lingeriekatoen1572 ct. Graslinnen voor Lakens, 150 cM. breed 32^2 Imitatie Linnen. il50 cM. breed 33 Geel Katoen voor Hemden 1372» Geel Katoen voor Lakens.... 32 Witte Blokhanddoeken15 Blauwe Blokhanddoeken16 Grijze Kéukendoeken1272 Haarlemmerstraat I30-I36. BUITENLAND. DE TOESTAND IN CHINA. Een ultimatum der bevolking van Hankow. De vertegenwoordigers van de Chi- neesche arbeiders, boeren en koop lieden, studenten en soldaten te Han- kou zijn 4 Januari bijeengekomen. Zij nebben het volgende ultimatum opgesteld, dat aan den Engelschen consul overhandigd zal worden en bin nen 72 uur zal moeten worden inge willigd als de Karitonneesche regee ring het goedkeurt. Het ultimatum eischt verontschuldi gingen en vergoeding van de Engel- sche regeering voor de gedooden en gewonden van de onlusten van 3 de zer en bestraffing van de daarbij 'be trokken Engëlschen. Voorts afdanking van alle vrijwilli gers en vertrek vjan de kanonneerboo ten, vrijheid voor de Chineezen in de [Engelsche concessie tot het houden van vergaderingen en optochten, de vorming van anti-Engelsche boycot commissies en het recht voor de Chi- neesche troepen om de orde in de Engelsche concessie te handhaven. Hoe het er te Hankow uitziet. Sir Perceval Philips heeft recht streeks uit Hankou aan het Londen sche blad The Evening News een be langwekkende schets van den toe stand aldaar gezonden. De Engelschen houden thans het' gebouw van de Asiatic Petroleum Cy bezet, dat aan den oever van de rivier ligt. Zij zijn ongewapend en admiraal Cameron heeft last gegeven, dat zij' zich, zoolang de toestand niet verbe terd, niet op straat mogen wagen. Alle handel ligt stil'. Bij een proclamatie van de natio nalisten is de veiligheid van- de En- felschen en hun bezittingen gewaar orgd, maar de Engelsche concessie komt hoe langer hoe meer in de macht van de Chineezen. Kantonneesche sol daten hebben het douanegebouw be zet, dat door de politieke unie is be trokken. die gisteren weigerde de En gelsche ambtenaren toe te laten1. In een Woensdag verzonden benchtl meldde Philips nog, dat dien dag de Union Jac werd neergehaald van het Engelsche gemeentehuis en vervangen door de Kantonneesche vlag. De mu ren van de gebouwen zijn bedekt met aanplakbiljetten, waarin het volk aan gespoord wordt tot het ten val bren gen van het Britsche imperialisme. iHet ultimatum, dat aan het Engel sche consulaat is toegezonden, ziet er nog veel dreigender uit, dan eerst ver wacht werd. Geëischt wordt, dat de Engelsche/ mariniers.,die op ae Chineezen nebben geschoten, aan de Chineezen zullen worden uitgeleverd, en dat voor de Chineesche dooden en gewonden een schadevergoeding zal worden betaald) iWanneer niet binnen 24 uur wordt voldaan aan deze en de andere ei- schen, zal de onmiddellijke overgave van de Britsche concessie worden ge- eischt. J In tegenspraak hiermede is het be richt uit Londensche officieele bron,, dat de Engelsche autoriteiten in voort! durende communicatie staan met Sjeni den Kantonnees.chen minister van buii tenlandsche zaken, die zegt, dat hij !den toestand meester zal olijven. De extremisten echter trachten in cidenten uit te lokken om de anti- Britsche stemming hier en elders te versterken, Gemeentelijke Aankondigingen Hondenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dal. ingevolge art. 2 der 'Verordening, regelende de invorde ring der plaatselijke directe belastin gen op de honden, iedere houder van eenl of meer honden, die aan die he- lasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan vóór of op den 31en Januari a.s. bij den Gemeente-ontvanger aan gifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aan gever onderteekend biljet en dat be doelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1927 kosteloos ten kantore van den1 Gemeente-ontvanger verkrijg-- baar zijn. Leiden. 7 Januari 1927. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-burgem.N VAN STRIJEN, Secretaris. Men 'deelt voorts mede, dat Sjen.' zijn verontschuldigingen heeft aange boden voor het beschadigen van hef. Britsche oorlogsmonument. De evacuatie van '300 vrouwen ent. kinderen uit de Engelsche kolonie ter (Hankou is een voorzorgsmaatregel. Zij zijn op twee schepen met besterq- ming naar Sjanghai ingescheept. Te Sjanghai is net rustig, maar men. zegt,,dat verscheidene communistische!' soldaten zich daar vermomd onder dei bevolking bevinden. Alle vreemdelingen te Sjanghai zijni aangeworven als vrijwilligers en ge wapend als speciale politiemacht en 'de vreemdelingen hebben verklaarde dat zij zélt "Sjanghai zullen verdedigen. De ontruiming van de Britsche concessies. De toestand te Hankou was Dinsdag middag van dien aard, dat het betreden van de Engelsche concessie, voor wel« ken vreemdeling ook. tot daden van ge weld zou hebben geleid. In overleg met de Chineesche ovër heid is de" vrijwillige uittocht van d!> Engelschen, met hun wapens en mu nitie, dien avond begonnen. Een ko.<.-. vooi vrachtauto's met vrijwilligers werd: tot de aanlegplaats van de oorlogssche pen begeleid door Chineesche troepen, aie op de treeplanken haddenplaats genomen, als voorzorgsmaatregel tegen het grauw, 's Nachts om 2 uur was de ontruiming afgeloopen. zonder dat ér. zich ongevallen bij naaden voorgedaan. De huizen van verscheidene Engel sche ingezetenen werden door een jou wende menigte belegerd. Chineesche troepen handhaven thans de orde. De bevolking is verbaasd, dat de concessie ontruimd is, zonder dat er pogingen ter verdediging aangewend zijn. LONDEN—NEW-YORK. Heden officieele opening. De trans Atlantische draadlooze te lefoondienst tusschen Londen en New' York wordt heden officieel geopend. Dit is een historische gebeurtenis. Met de draadlooze telefonie is 25 jaren geleden een aanvang gemaakt, doch dit geschiedde toen in zoodanigen vorm, dat zij voor gewone handelsdoeleinden lonbruikbaar was. Men moest op de uit» vinding der myonische lamoen wacht-" ten, die een geheelen ommekeer in hét draadlooze verkeer hebben teweegge bracht. Aanvankelijk van kleine capa citeit, zooals nog heden bij plaatselijke omroeping in gebruik, namen deze lam pen ieder jaar in capaciteit toe, zoodat thans lampzenders van 200 K.W. voor het telefonische verkeer tusschen Lon den "en New York worden gebruikt. Als de abonné thans van uit zijn kan» toor spreekt, wordt het geluid van zij a stem overgebracht naar het centrale sta tion en vandaar langs bijzondere onder-< grondsche kabels naar het draadlooza station te Rugby. Daar vindt een trans formatie plaats, waardoor de trillingen van het geluid omgezet worden in draad looze golven, die over den Atlantischen Oceaan tot Houlton, in den staat Maine gaan, waar ontvanginstallaties door de Americain Telephone and Teleraph Cy. zijn opgesteld. Vasi Houlton worden de trillingen langs een landlijn van 500 mijl naar New York overgebracht en. vandaar naar den ontvanger doorgezon den. Indien de abonné te New York ant woordt, worden de trillingen van zrjrt stem naar het centrale station overga-7 bracht en vandaar langs ondergrondsche kabels ter lengte van 70 mijl naar het draadlooze station op Long Island. Daar worden de trillingen omgezet in draad looze golven, die over den Oceaan gaan tot Wroughton bij Swindow, waar de ontvanger van het postkantoor de draad looze golven weer omzet in de trillingen van de menschelijke stem, geschikt voor overbrenging langs de ondergröndsche kabels naar de centrale te Londeif en vandaar naar den eersten aanvrager. Ten einde zoo zuinig mogelijk te wer ken, hebben de transmissie en ontvangst op dezelfde golflengte plaats. Dit maakt het gebruik van schakelaars noodig, die zoodanig door het stemgeluid worden." gecontroleerd, dat, indien de abonné te Londen spreekt, zijn stroom op New York wordt ingeschakeld en de stroom van New York naar Londen uitgesch^ keld wordt. Zoodra hij ophoudt te sprt? ken, komen de schakelaars automatisch in liun oorspronkelijken stand en als de opgeroepene te New fork antwoordt werkt zijn stem op de schakelaars zöq. dat i*j met Londen verbonden wordt eii de stroom uit Londen naar New York tijdelijk uitgeschakeld wordt. Dit pro ces gaat automatisch gedurende den ge heelen tijd van het gesprek voort. KORTÊ BERICHTEN. De Vereenigde Staten hebben op nieuw een aantal oorlogsschepen naai Nicaragua gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2