Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN I ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7 JAARGANG DONDERDAG 6 JANUARI 1927 NUMMER 2020 ABONNEMENTSPRIJS Id Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekf 0.19 Franco per poet per kwartaal i 2.90 LE1DSCHE CODRANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Schakels teveel. Wij hebben meermalen erop gewe zen, dat ons maatschappelijk leven een teveel aan tusschengeledingen krijgt. In den handel moeten de prij zen van artikelen vaak hoog zijn ten gevolge van het groot aantal handen waardoor die artikelen de gebruikers bereiken. Dat dit niet alleen in ons land zoo is maar ook elders o.a. in Engeland, bewijst het volgende bericht: Eenigen tijd geleden kostten de steenkolen te Londen en in het Zuiden vdn Engeland 4 per ton, een prijs, welke reeds hoog was voor den gemiddelden burger, doch dién de armen in het geheel niet konden betalen. De prijs bedroeg, afgehaald aan de mijn, 50 shilling en het spreekt vanzelf, dat de ver bruiker zich wel eens even afvroeg, of het nu werkelijk 30 shilling moest kosten om ze van de mijn naar zijn woning te vervoeren. Derhalve werd een commissie ingesteld om na te gaan of het niet mogelijk was steen kool coöperatief te verkoopen. Ze bestond uit zakenlieden, pa: lements- .leden behoorende tot de Labour- en andere partijen en drie mijneige naars. Deze Commissie heeft thans verslag uitgebracht. In bedoeld rap port wordt gezegd, dat de kolenin- dustrie op het oogenblik zoo slecht is georganiseerd, dat samenwer king van alle mijneigenaars met de grootste moeilijkheden gepaard zou gaan, doch de wenschelijkheid wordt geuit, dat eigenaars van mij nen, welke aan ekaar grenzen, hun kolen gezamenlijk ter markt zullen brengen. Voorts beval 't rapport aan veel uitgebreider district-organisatie in het leven te roepen, en deze da bevoegdheid te geven de minder heid, welke buiten de organisatie wenscht te blijven, te dwingen toe te treden. De Labour-regeering heeft destijds een veel belangrijker onder zoek ingesteld, doch jammer ge noeg heeft ze, door het aftreden van het ministerie, geen gelegenheid gehad mede te deelen tot welke ge volgtrekkingen bedoeld onderzoek haar had geleid Nu hebben de mijn eigenaars den prijs verminderd met 15 shilling en indien op het vervoer en de distributie een gelijk bedrag werd bespaard, zou de verbruiker 50 in plaats van 80 shilling, dus niet zooveel meer dan de helft van den vroegeren prijs, hebben te betalen. Onnoodig te zeggen, dat de drie •mijneigenaars, die deel van de com missie uitmaakten, het met de alge- meene strekking van het verslag niet eens zijn. Ze beweren, dat het in de kolenindustrie zoo goed gaat als het maar kan en dat alles naar wensch zal blijven gaan, als maar niemand zich met hun zaken wil bemoeien. In de meeste industrieën brengt de producent zijn waren liefst zoo goedkoop mogelijk ter markt, doch de mijneigenaren hebben daar over steeds hun eigen meening ge had. Het slot van dit bericht toont weer aan dat ook in Engeland het treurig feit gezien wordt dat de producent helaas niet altijd medewerkt om dat maatschappelijk euvel te bestrijden. Toch ligt naar onze meening in ver eenvoudiging van de distributie de oplossing van de moeilijkheid. V De Graafschappen Gisteren vierde „De Graafschapper" het Anti-Revolutionair zusterorgaan in den Achterhoek van Gelderland, dat tweemaal 's weeks verschijnt te Aalten, zijn gouden jubileum. Men heeft terecht in Gelderland in gezien, dat dit feit op feestelijke wijze herdacht moest worden. Aan de Graafschapper is voor een groot deel de öpbloei van onze begin selen in dat deel van Gelderland te danken. Onvermoeid, ook in moeilijke dagen, die de Graafschapper niet ge spaard bleven, bleef een kleine kring van getrouwen met mannenmoed vech ten voor het orgaan. Wat een zegen heeft die arbeid ver spreid. 't Heugt ons nog als de dag van gisteren, dat de Graafschapper ook in onze ouderlijke woning op ta fel kwam en dat ieder greep naar het blad. Maar op het gebied van nieuws- en advertentieblad was de Graaf schapper het „kleine krantje". Dat alles is nu anders geworden. De Graafschapper is nu al jaren ook de gids geweest op handelsgebied. Maar bovenal de Graafschapper was al die jaren de „leider" bij verkiezin- en. Heftigen tegenstand heeft de re dactie ondervonden. Tegenstand ook van geestverwanten. Ook dat bleef niet gespaard. Van dat alles zal het jubileum-num mer getuigen. Daarvan zal men ook in de herden- kingssamenkomst gesproken hebben. Niemand minder dan den leider onzer partij, den heer H. Colijn, had men uit- genoodigd als spreker. Wij wenschen onze zuster toe de zelfde trom om pal te staan voor on ze heerlijke beginselen, ook als nieu we moeilijkheden zullen komen. Met moed de nieuwe vijftig jaar in getreden. Zegene God den arbeid. STADSNIEUWS. STATEN CENTRALE LEIDEN. Gistermiddag vergaderde in Amici- tia de Anti-Rev. Statenkieskring Cen trale voor den Kieskring Leiden. Met uitzondering van Valkenburg, en de nog jonge organisatie te Voor schoten waren alle plaatselijke kies verenigingen vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer W. Wamaar opent met gebed en spreekt daarna een woord van welkom bij den aan vang van 1927 en wijst er op, dat het noodig is op de zegeningen die God ook op het kleine geeft, te letten. In onzen tijd heeft schier overal het mas sale. het geweldige, eenige bete-ekenis Wij moeten echter letten op het groo- te gewicht van soms één, soms twee vertegenwoordigers in de Colleges. Berichten van Verhindering zijn in gekomen van de heem Mr. v. d. Tas, Slegtenhorst. Karstens en Mr. Knibbe, terwijl de laatste eveneens door druk ke werkzaamheden ontslag moet ne men als 2e secretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na bespreking goed gekeurd. Inzake een te Leiden begin Januari te houden Partijdag blijkt er misver stand te heerschen. Nadat het eerst daarvoor uitgetrokken bedrag te hoog was bevonden, is van de verdere voor bereiding blijkbaar afgezien. Aan de Leidsche A.R. Kiesvereeniging zal ge vraagd worden nu met spoed deze zaak ter hand te nemen. Daarna is aan de orde de voorloo- pige vaststelling der candidatenlijst. Na bespreking blijkt de vergadering in te stemmen met de samenstelling zooals d,? stemming in de kiesvereni gingen heeft aangewezen. In bespreking komt nog de vraag of het toelaatbaar is een candidaat die niet no 1 op de lijst staat doch die plaatselijk voorkeur blijkt te bezitten, mag worden aanbevolen. Ofschoon en kelen niet ontkennen dat daarmede 't getal stemmen misschien is uit te brei den, wordt nochthans om de groote waarde van de eenheid, ook na de verkiezingen en uit organisatorische overwegingen, dit ontraden. Parool moet zijn stemt de A.R. lijst. Slechts in gansch bijzondere gevallen zal men mogen toevoegen, bij voorkeur no. 1. De voorzitter deelt nog mede. dat 't Provinciaal Comité nog zal moeten he slissen over sommige intime aangele genheden op de verkiezing betrekking hebbende. De voorzitter heeft een groot aantal ex. van een lezing van den heer De Wilde voor de propaganda beschik baar gesteld. Onder dankzegging hier voor wordt besloten deze onder de kiesvereenigingen te distribueeren. De voorzitter wekt nog op om bij de propaganda ook onze pers niet te vergeten. De Nieuwe Leidsche Courant wordt no-g te veel gelijk gesteld in waarde met andere dagbladen. Zij moet ons echter worden tot een on misbaar orgaan. Als wij onze eigen Pers eens niet meer hadderj, zouden wij pas gevoelen wat ons ontbrak. Daarna wordt een ontwerp gewij zigd reglement besproken en met en kele wijzigingen aangenomen. Als 2e secretaris wordt bij acclama tie benoemd Mr. v. d. Tas te Leiden. Besloten wordt nog voor het contact met de Kiesvereenigingen zoo moge lijk de ontwerp-notulen van elke ver gadering aan die kiesvereeniging toe te zenden. De vergadering wordt na dankgebed waarin de heer Huinink voorgaat, door den voorzitter gesloten. WEEK DER GEBEDEN. Gisteravond ging in de Oosterkerk in de Week der Gebeden voor Ds. H. J. Kouwenhoven, pred. bij de Geref. Kerk alhier Het kerkgebouw was matig bezet. Spr. liet zingen Ps. 33 7, las Deut. 6, ging voor in gebed en liet vervol- gnes zingen Ps. 335 en 6. Het onderwerp van dezen avond was „Volken en Overheden". Deze twee runten aldus spr. zijn, van groot eewicht en staan in nauw verband met de belijdenis en de practijk van ons geioof Wanneer de volkerenzee in. beroe ring komt en de golven daarin zich hoog verheffen, zooals dat b.v. in Chi na gebeurt, gebeurt dit dan slechts door menschenwil en 'werken daarin geen andere dan menschelijke facto ren; is dit slechts een kwestie van toeval? Wie de Heilige Schrift ge looft, weet dat dit alles geschiedt vol gens den raad des Heeren. dien wij niet altijd kunnen doorgronden. De profeet Daniël ziet uit de volke renzee groote wereldmachten, dieren, opkomen; hij schetst reeds het rijk van Alexander den Groote, dat Per- zië's wereldmacht vertreden zal, ja, ook zelfs het Romeinsche Rijk, dat pas honderden jaren later optreedt. Het is God die de dieren doet opko men; Zijn souvereine wereldmacht be- beersoht de geschiedenis. En die op permachtige God is tegelijk onze he- melsche Vader, daarom mag de Chris ten als kind van dien Vader niet on verschillig zijn voor het groote wereld gebeuren. Als 't waar was, gelijk som mige Christenen meenen, dat dit alles ons niet aangaat en dat 'ter maar op aankomt dat wijzelf het goed hebben, dan zouden veel hoofdstukken, ja hal ve Bijbelboeken uit de Heilige Schrift kunnen gescheurd worden als zijnde dan van geen Beteekenis voor ons. Daar komt bij. dat alle gschiedenis slechts is de voorbereiding van de komst van den Koning der Koningen, onzen grooten Bruidegom, die naclert. Wie thans de volkerenwereld, zoo als die nu 8 jaar na den wereldoorlog is, beziet, zal opmerken, betrekkelijke rust en groote veranderingen. Spr. wijst op het groote aantal werkloozen dikwijls meer dan een millioen bij één volk; de waardevermindering van het geld; de hooge belastingen, die op de volken drukken; de werkstakin gen als het mijnconflict in Engeland; troebelen als de communistische op stand in onze Oost. Dit alles bewijst clat de rust. nog niet is teruggekeerd onder de volkeren, al kunnen wij dank baar zijn dat wij het afgeloopen jaar voor een ophieuw ontbranden van den wereldoorlog zijn bewaard gebleven. Het- behoort vtot onze., -roeping als Christenen alle middelen, die worden aangewend om den vrede tusschen de volkeren te bevorderen, te steunen. Na het inleidend woord, ging Ds. Kouwenhoven voor in gebed voor vol ken en overheden, opdat wij een stil en gerust leven hebben. Hedenavond is het onderwerp: „Zending". (Predikt het Evangelie al len creaturen, Mare. 16 15). Dankzegging: Dat Gods Konink lijk geen beperkingen kent: de akker is de wereld; dat God de wereld zoo lieeft liefgehad, dat Hij Zijn eenigge- boren Zoon gegeven heeft; en dat de Gemeente geroepen is om van Hem te getuigen. Voor den zegen, die ontvangen werd als loon van trouwen Zendingsarbeid, ook in 't afgeloopen jaar. Verootmoediging: dat er in de gemeente veel te weinig wordt me degeleefd met den Zendingsarbeid; dat er niet genoeg verstaan wordt, dat gered zijn moet dringen tot redding van anderen; dat er te weinig geloof en te weinig offervaardigheid is Gebed: dat het Evangelie gepre dikt worde tot de einden der aarde. dat de Heer des oogstes meerdere arbeiders uitstoote in de velden, die wit zijn om te oogsten; dat de gemeente verstaan moge, dat haar eerste taak is de wereld het evangelie te brengen; dat de bekeerlingen predikers mo gen worden voor eigen stamgenooten; voor alle bijbel- en zendinggenoot schappen. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft krachtens het Werk loosheidsbesluit 1917 goedgekeurd het reglement der werkloozenkas van de Leidsche timmerlieden-, machi nale houtbewerkers- en model-makers vereeniging alhier. Het subsidie voor deze kas wordt vérleend van 27 December af. DE STAKING BIJ POPTIE. Men meldt ons van arbeiderszijde: Op verzoek van den heer Poptie, had de heer Clqet, Hoofdbestuurder van de Bakkers pa troonsvereeniging, zich als persoon beschikbaar gesteld, als arbiter in het conflict-Poptie con tra de Alg. Ned. Bakkersgezellenbond Dinsdagmiddag had in „Den Vergul den Turk" een conferentie met par tijen plaats, waarbij tevens tegenwoor dig was het bestuur van de Leidsche Broodbakkerspatroonsvereeniging. Trots alle pogingen door den arbiter en liet bestuur der patroonsvereen. aangewend, heeft de heer Poptie, on danks het feit, dat hijzelf om arbi trage had verzocht, *geen voorstellen gedaan, welke op een beëindiging van het conflict betrekking konden hebben Zelfs verliet de heer Poptie midden in de bespreking de conferentie. Door den arbiter en het bestuur der pa- troonsvereeniging werd verklaard dat de houding van de delegatie van den Bakkersgezellenbond zeer correct was, en zeker niet wettigde, dat de heer Poptie de conferentie verliet. In een te houden vergadering van den Bak- kersgezellenbond zal nu mede worden vastgesteld, welke maatregelen tegen den heer Poptie zullen worden ge troffen. ONZE NIEUWE BURGEMEESTER. Naar we vernemen, 'is er betreffen de den datum van het in functie tre den van burgemeester Mr. A. van der Sande Bakhuijzen nog niets met zeker heid te melden. Het ligt in de bedoeling van den heer v. d. Sande Bakhuijzen binnen kort weer naar Boedapest terug te gaan om daar de loopende zaken af te wikkelen. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen 'in de maand December 1926. 1398, Ajax Sportman Combinatie, Hugo de Grootstraat 5; 1070, Akkermans, A. J., Administra tiekantoor, Schapensteeg 2; 899, Belgraver's Engrosh., Morsch- singel, terrein Holl. Spoor; 1576, Beulink J., Vleeschhouwerij en Spekslagerij, Haarlemmerstraat 72; 1466, Boekee, Teun, Hooge Rijn dijk 175, Zoeterwoude; 1484, Cate, J. ten, Drogisterij „Het Groene Kruis", Johan de Witstraat 40; 1379, Heijden, A. J. C. van der, Nota ris woonhuis, Kagerstraat 2; 1622, Hoeve, W. van (Boekh. Patria) woonhuis, Fruinstraat 32; 1439, Kotrenberg, Karl, Wilhelmi- napark 24, Oegstgeest. 2622, Marx, Dr. E., Oogarts, Rijns- burgerweg 96; 1502, .NijveJd, W. J., Joh. de Wetstr. 54; 1604, Pastorie, R.-K., Rijngeester- straatweg 18, Oegstgeest; 1351, Perquin en Zonen, fa. J. Tli., Brandstoffenhandel en opslagplaats, Haag weg 4a; 1468, Swaak, F. H., Café Sport, de Kempenaerstraat 105, Oegstgeest; 1115, Verheul, G. Graan- en vee- koekenhandel, Hoogmaderweg, Leider dorp. Tot opvolger van wijlen den heer L. Bienen Sr. is benoemd tot direc teur van de Sociëteit „Minerva", de heer G. J. J. Kouw, vroeger gérant van hotel „De Twee Steden" te 's- Gravenhage. Er waren meer dan 150 sollicitanten. Gisterenmiddag omstreeks half drie is de hoofdbrievenbesteller v. S. op de Prinsessekad(e met zijn rijwiel geslipt en door de tram aangereden. Hij beliep een verwonding aan een der beenen en werd, na in 't postkan toor te zijn verbonden, per auto naar zijn woning vervoerd. BINNENLAND. HET KON. GEZIN OP HET LOO. Nader wordt bepaald dat Prinses Juliana heden en Prins Hendrik Vrij dag naar Het Loo zullen gaan, waar, naar men weet, de Koningin zich reeds bevindt. ADVOCAAT-GENERAAL BIJ DEN HOOGEN RAAD. Onlangs vermeldden wij een bericht dat als opvolger van mr. Ledeboer waarschijnlijk tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad zou worden be noemd prof. dr. Blok. Thans verne men wij echter, dat voor deze functie ernstig in aanmerking komt mr. N. J. L. Brantjes, gouverneur van Curacao. HULDIGING Dr. J. TH. DE VISSER. Naar wordt medegedeeld staat het comité tot huldiging van Dr. J. Th. de Visser ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag op 9 Februari a.s. thans voor de nadere uitwerking der plan nen voor deze huldiging. Met het oog hierop is het zeer ge- wenscht, dat zij die het voornemen hadden van hun belangstelling en me dewerking te doen blijken, doch daaraan nog geen .uitvoering gaven, hiervan ten spoedigste, in ieder geval vóór 15 Januari e.k., mededeeling te doen. Indien er onder hen zijn, die nog geen circulaire ontvingen, dan kun nen zij deze op aanvraag bekomen hij den secretaris van het comité, den heer H. J. de Groot, Groot Hertogin- nelaan 134 te 's-Gravenhage. PROF. H. VISSCHER. Na de driestar in de Standaard, die uit de gepubliceerde correspondentie tusschen A.-R. Kamerclub en Prof. V. de conclusie trekt dat diens stand punt onvoldoende is beicht, antwoordt nu in het „U. D." prof. Visscher. „Tengevolge van mün protest Gewone edrertentiSn per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief.' Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertenties bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De algemeene vergadering van den Chr. Zeeliedenbond. Buitenland Bij referendum zal beslist worden of de Belgische socialisten in de re geering zullen blijven. Groote werkloosheid in Denemarken De toestand te Hankow. hebt gij uwe kolommen openge steld voor elk, di© maar iets in het midden wilde brengen, dat mij in in een ongunstig daglicht kon stel len. En zorgvuldig hebt gij er voor gewaakt hetgeen ik tot mijne ver antwoording meende te moeten me- dedeelen, op te nemen. Zelfs mijne rekenschap in het „Utr. Dagblad", waarvan u opname verzocht was, hebt'gij uwen lezers onthouden." Dat alles heeft prof. V., naar hij zegt, laten passeeren. Maar nu de „Stand." meent het resultaat der cor respondentie onbevredigend te mogen noemen, wijst hij er op, dat ten on rechte thans de schijn is gewekt, als gold het conflict met de anti-rev, club slechts den vorm. Die is eerst aangeroerd, beweert Prof. V., toen de poging mislukt was Prof. V. te bewegen tot een herroeping Uit de correspondentie is dit te lezen, voor wie lezen kan en wil. Uwe Redactie, die zelve maanden lang zweeg, toen spreken tot het A.- R. volk zedelijke plicht was, stelt mij nu voor als een soort spelbre ker. Dit is~uwe zaak. Ik hen mij niet bewust v. plichtsverzuim tegenover mijn fractiegenooten, noch tegen over de A.-R. partij. Maar uwe re dactie moge zich hiervan verzekerd houden, dat prof. Visscher-zich wel zal wachten moeilijkheden te gaan oplossen, die in uiterste instantie niet alleen in de Kamerclub, maar in de leiding zelve der partij liaren. oorsprong vinden en die slechts ver klaard kunnen worden uit eene af-, wijking van beginselen, die de A.-» R. partij den plicht heeft hoog te houden, omdat zij haar karakter raken. Dat klopt niet precies. Prof. Vis- scher constateerde zelf met eenig wel gevallen, dat de Kamerclub ook tot le overtuiging kwa dat het voorname-! lijk de vorm was waartegen hij zon digde. HET BELGISCH VERDRAG. „Het Centrum" neemt een loopje mefi lien, die beweren, dat de „Volkswil" tegen het verdrag is en de Eerste Ka mer zich daar moet door laten leiden.- Nog onlangs bleek, dat 4/5 van de katholieke georganiseerde werkgevers vóór het Tractaat waren hoewel hun vereeniging een krachtig adres tegen dit tractaat aan de Tweede Kamer ge zonden had. En de ai'beiders? De sociaal-demo craten zijn verdeeld, zoowat half om half; de Katholieke georganiseerde arbeiders spraken zich vóór het Trac taat uit. Zeker, de tegenstanders maken -meer lawaai dan de voorstanders. Maar grooter lawaai bepaalt nog niet den volkswil. HET VOOR-ONTWERP GEWIJZIGDE ZIEKTEWET. Naar „Het Volk" verneemt zijn er besprekingen gaande tusschen N. V, V. en S. D. A. P. om in een gecombi neerde vergadering van hoofdbesturen van Vakbonden en Partijraad het voor ontwerp-ziektewet op 19 Januari a.s. te behandelen. Het blad herinnert aan het desbetreffend gezamenlijk rap port van Partij en Vakbeweging waar aan dit voor-ontwerp in bedoelde ver gadering getoetst zal worden. ART. 40 BEZOLDIGINGSBESLUIT. Inzake het door den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel tegen den Staat gevoerde pro ces wegens de intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbeluit zullen de pleidooien voor cassatie voor deq Hoo gen Raad plaats vinden op 14 Januari. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD. BRABANT. Naar aanleiding van loopende ge ruchten als zou de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant het voornemen hebben eervol ontslag uit dit ambt te vragen, meldt het „Huisgezin", dat deze geruchten als zeer voorbarig moeten worden be schouwd. Zij houden verband met den gezondheidstoestand van den commis saris, welke echter thans niet van dien aard is, dat deze ontslagneming noodig maakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1