NIEl WE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 JANUARI 1927 DAG-AGENDA. Dinsdag 4 Jan., 's av. half acht Stads gehoorzaal (ingang Aalmarkt) Gene rale repetitie v. d. uitv. v. „Con Amore" Donderdag 6 Jan., *s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering v. d. Chr. Oratorium Ver. „Con Amore". Sassenheim. Donderdag 6 Januari, 's av. acht uur: Geref. Kerk: Ds. K. Schilder, van Oegstgeest, over: „Het debat bij de koeien", voor „Patrimo nium". Oude Wetering. Donderdag 6 Jan., 's av. zeven uur, Geref. Kerk: Openb. Jaarverg. der Jongel. Ver. „Soii Deo Gloria". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot "en met Zondag 9 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zonda'gs. P. C. Knaap en J. v. d. Blug alhier en de heer C. J. van Zwieten, Al phen aan den Rijn. Leerlingen van denheer K. D. M. Knol. De heer H. J. Koevoet, leer ling van den heer J." A. Christiaanse) slaagde te 's Gravenhage voor het examen boekhouden, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren. Voor het examen boekhouden en aanverwante vakken, afgenomen door «de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, slaagde nog de heer P. M. J. 'Winkel alhier, leerling van het Genootschap „Kennis is .macht", lee- raar de heer H. D. M. Knol. Geslaagd voor het examen boek houden en aanverwante vakken, afge nomen door de Vereeniging van Lee raren in het Boekhouden te Amster dam, de heer Ludo F. M. Groffie, leerling van den heer J. A. Ghristi- aanse. Nieuwjaarsmorgen omstreeks 11 uur werd op den Stationsweg een autobus, die op de Stadslijn stilstond om eenige passagiers op te- nemen, van achteren aangereden door de stadstram. De autobus bekwam eenige schade, overigens liep het on geval goed af. Vrijdagnamiddag ongeveer 4 uur had op de hoek Haarlemmerstraat hoek Havenplein tusschen een wielrij der R. en de vrachtauto van H., van Aalsmeer, een aanrijding plaats. De wielrijder R. kwam van de richting Oude Rijn en hield links van den weg om op de Haarlemmerstraat te kómen De wielrijder kwdTm met de auto in aanraking, met het gevolg, dat hij viel en de fiets onder de auto te recht kwam. Doze was geheel onbe rijdbaar, daar voor- en achter wie] ge heel in elkander ging. De chauffeur had voldoende signalen gegeven. De schuld lag bij den wielrijder. GEVONDEN VOORWERPEN. Gladde gouden ring, zakje en drink- flesch, handschoenen, sleutels, cirkel trekker, shawl, wollen das, portemon- naie met inhoud, portemonnaie (le dig), damesceintuur, horlogeketting, bruin kinderschoentje, B. K. S.-sleute!, Dammssleutel, damesbont (tijger- -kleur), vulpenhouder vermoedelijk gouden halskettinkje, kaarslantaarn, cover coat jas, windkap van een rij wiel, etui met schrijfbehoeften, paar witte dameskousen, notitieboek van een melkhandelaar, kralen halsketing, zilveren broche, rozenkrans, vierkante gouden broche met steen, zilveren potloodhouder, pakje inh. dames handwerkje, bankbiljet a 10, bood- schappentasch, bruin lederen dames- taschje met inhoud, muziekboek, etui inh. -vulpenhouder, pakje geadresseerd aan A. Burggraaf te Zegveld, bruin kindertaschje inh. zakdoek enz., jon genspet, zwart kinderrijglaarsje, lap Vilt van een schrijfmachine, lederen idamestasch (ledig), rijwielpomp, meis- je9schooltasch, dekzeil van Jac. P. iVrolik te Scheveningen, zakdoek inh. l3j6, hondenhalisband, kindertaschje yan M. J. v. d. Heyden .te Zwijndrocht, blikken doosje inh. 0.35, houten bak, R.-K. kerkboekje, medaille gemerkt Stadseditiebeker, motorsleutel, pakje inh. naaiwerk, gouden damesringetje, paars mutsje, honden. Gevonden in de Electrische Tram f(Stadslijn)Parapluie. Terug te bepjmen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Yrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. BURGERLIJKE STAND. 'Ondertrouwd: A. P. van Zijp, 81 j., jm. en A. M. Saunier,.31 j., jd.; H. A. G. Klaassen, 30 j., jm. en L. Val- kenburgh, 25 j., jd.; W. F. Uiterdijk, 22 j., jm. en E. Robbers, 22 j., jd.; G. [Voerdijk, 30 j., jm. en H. M. de Gunst, 26 j., jd.; J. Sjardijn en J. C. van der Steen, jd.;Th. J. Selier, 28 j., jm. en E. Fuchs, 25 j. jd. BINNENLAND. SiÈèi, DE KERMIS TE UTRECHT B. en W. van Utrecht hebben aan dem raad prae-advies uitgebracht op het adres vain een commissie van in gezetenen, strekkende tot wederinvoe ring van de kermis. Gelijk bekend, werd dit adres gesteund door ruim 20.000 haaidrt.ee koningen van ingezete nen. B. en W. stellen nu den raad .voor, An overeenstemming met bet in gekomen advies' "dérmaatschapoelijke commissie, aan welker oordeel zij deze aangelegenheid mede hadden onder worpen, "en met dat van den hoofdcom missaris van politie, het verzoek niet in te willigen. AFVLOEIING. Blijkens een schrijven van het De partement van Oorlóg móeten op 31 Maart a s. afvloeien voor wat de in fanterie betreft: 7 schrijvers le klas, 11 sergeants-majoor-insitructeur (al len met meer dan 30 dienstjaren), 60 sergeants (6 met meer dan 30 dienst jaren 'en 54 met. hoogstens 534 jaar dienst).-2 sergeaJits-majoor-tamboer en 1 sefgéant-tamboer (met meer dan 30 dienstjaren); bii de artillerie: 1staf- trompetter, 3 wachtmeesters-trompet ter, 1 sergeant-majocr-instructeur, 1 sergeant-majoor-vuurwerker en 19 sergeants (met hoogstens 9 dienstja ren). DETACHEERING NAAR W.-INDIë. De politie in West-Indië zal worden gereorganiseerd. Daartoe zullen waar schijnlijk binnenkort niaar Willemstad (CuraQao) voor den tijd van 3 of 5 ja ren worden gedetacheerd: 4 sergeants majoor-instructeur, 6 sergeants, 40 kor poraals en soldaten van de militaire politie en 4 onder-officieren van de marechaussee. Uit het Sociale Leven. INTERNATIONALE VAN CHR. TEXTIEL ARBEIDERS. Dezer dagen vergaderde in Parijs het Dag. Bestuur van bovengenoemde Internationale. Naar-de ter'vergadering verstrekte mededeelingen is de toestand van liei ledental, en van de financiën der In ternationale betrekkingen steeds uitge breid-er. Het Verslag over het Jubileum Con gres van Antwerpen werd goedge keurd, en dit zal in de'verschillende talen, worden uitgegeven, terwijl he,t in de Duitsehé en Nederlandsche ta len in druk verschijnen zal op kosten van de betreffende organisaties. Aan het Internationaal Arbeidsbu reau te Genève werd kennis gegeven van de resoluties, welke, op het Con gres te Antwerpen aangenomen zijn, over. den fabrieksarbeid der gehuwde vrouwen, bescherming van jeugdige en vrouwelijke personen, eh over betaal de verlofdagen in de textielindustrie, met het verzoek, de iïi deze resoluties tot, uitdrukking gekomen wenschen aan den betreffend-en raad ter behan deling voor te leggen. Van den heer Alb: Thomas, direc teur van het I. Arb. Bur. werd bericht, ontvangen, dat de tekst der resolutie ter kennis zal worden gebracht van f'en Raad van Administratie, 'tiidens de 3zitting van dien Raad welke on 26' Januari" te Genève zal aanvan gen. Aan het Int.- Chr. Vakverbond te Utrecht werd verzocht, met het Be stuur der Textielarbeiders-Internatio nale overleg te plegen op welke wijze het best de in de resoluties tot uit drukking gebrachte wenschen .der Int. Chr.- Textielarheïdersbewêging 'kun nen worden verwezenlijkt. Besloten werd. eèn Afgemeene Be stuursvergadering der Internationale te houden in den loon van het iaar 1927. CHR. FAEF.IEKS EN TRANSPORT ARBEIDERS. Naar wij vernemen zal de algemee ne vergadering van den Ned. Rond van Chr. Fabric ks- eh Transportarbei- - ders Maandag 28 en Dinisdag 29 Maart a.s. te Amsterdam in „Parkzicht" ge houden worden.. BUITENLAND. DE BURGEROORLOG IN NICARAGUA. Een bloedige veldslag. Volg ene den Mexicaanschen verte genwoordiger bij de liberale regeenng! van Nicaragua hebben de liberalen de nederlaag toegebracht aan de con servatieve troepen van president Diaz te 'ie r b-ji :_.con. Zij maakten een. aanzienliike, hoeveelheid oorlogsmate riaal buit. -De hoeralen zouden bij de jongste geyechten van Las Per.as büü gevan genen gemaakt hebben. Volgens de laa^e berichten zou de slag van Las Ferlas een der bloedig ste van den huidigen öonog geweest zijn. Op de 1900" liberalen en 1300 conservatieven, die er aan 'deelnamen zijn '3Ü2 dooden en- 150 gewonden. Kr zijn tot dusverre nog geen po gingen gedaan om de dooden te De- graven en vele gewonden liggen in de omstreken te sterven. Duizenden gieren zweven nu over het slagveld en een veteraan uit den wereldoorlog, die heel wat Centraal- •Amerikaansche revoluties heeft mee gemaakt, verklaarde aan een corres pondent, dat het strijekooneei na den slag onbeschrijflijk was. Hij moesi zich afwenden, iets dergelijks nad hij nog! nooit gezien. De bevelhebber der conservatieve troepen heeft medegedeeld, dat het noodzakelijk zal zijn, om eiken strijd baren man tusschen twaaii en vijftig; jaar onder de wapenen te roepen. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN BALDWIN. De eerste minister Baldwin heeft 'rï Nieuwjaarsboodschap tot het land ge richt. Daarin zegt hij: „Wij! 'hebben achter ons een jaar van ongelukkige tweedracht en induslrieele depressie; laat ons voor 1927 besluiten ae scha lde te herstellen en jde nationale wel* vaart terug te doen keeien. ju een geest van kameraadschap en goeden wil". GROOTE DYNAMIETONTPLQFFING IN ZWEDEN. Naar g.emelcr wordt, is Zondagavond fce Grang'esberg .in Zweden het - deöoö van een üynamietfabriek, waarin IzOUi K.G. dynamiet lag] opgeslagen, in da lucht gevlogen^ Tengevolge van de geweldige ont ploffing werden de dichtstbijzijnde ge bouwen venvoest, terwijl in den ge- heelen omtrek de ruiten sprongen. Dat er geen menschénlevens te be treuren zijn geweest, is slechts te dan ken aan het feit, dat in verband met de feestdagen geen' arbeiders aahvvè- tzig waren. I- De mogeiijkhéid bestaat, dat de orit; ploffing, door zelfontbranding is ont staan. De thans verwoeste huizen iwarea pas onlangs; herbouwd, nadat mMei van het vorige jaar een dergelijke ont ploffing ook reeds groote verwoestin gen had aangericht. i De aangerichte schade is zeer groot. EEN NIEUW INCIDENT IN HET BEZETTE GEBIED. XJit Kehl wordt gepield: Op. Oude jaarsavond hielden een Fransche on derofficier en twee soldaten, die ïni beschonken toestand verkeerden, een arbeider aan. die per rijwiel passeerde. Zij namen hem de fietslantaarn at, naar het schijnt, ómdat de arbeider om de Fransche. soldaten gelachen had. De Fransche soldatep. wilden daar op een tweeden arbeider, eveneens op de "fiets, aanhouden. Deze ontkwam evenwel, waarop zij' dreigiden te schie ten. Op 'een aanklacht van 'den eersten arbeider had de Fransche gendarme rie intusschen reeds 'n vervolging v.d. daders ingesteld. Zij werden spoedigi aangehouden en in de' wacht gezet. De lantaarn werd bij hen gevonden. GINZBERG t Aslicr Giijzberg, wiens pseudoniem Achad Ha'arrr was, is. Zondag -:le ITela- vir overleden. Ginzberg was een van de scheppen de geesten van het moderne Zionisme fiij was in 1856 in de buurt van Kief. geboren en woonde van 1906A192L in Engeland. Met Weizmann 'was hij' een van. de voornaamste 'uitlokkers Van de ver klaring van Balfour. Sinds 1921 woonde G.in'zberg i^ Pa lestina. "xL TROTZKI GEZANT TE EERLIJN? Volgens een ter Russische legatie to Riga ontvangen bericht, zal - den voor maligen sovj et -commissaris, l'Trotzki, eerlang een positie in de diplomatie worden gegeven. Óp dezë manier zou commissaris Stalin zijp voornaafnstcn tegenstander en leider der .-oppositie uit zijn onmiddellijke .-omgeving willen doen verdwijnen.' Naar verluidt zal Trotzki vermoe delijk met de leiding. der Russische legatie te Berlijn worden be ast.-. Kre stinsky, thans gezant in de Duitse he hoofdstad, zou dan naar Parijs, ver plaatst worden- en'Rakowski .naar Lon den. Zinowieff, de- 'voormalige .'chef van de deraë internationale, vrieiid. van Trótzki, bevindt zich nog steeds in Rusland. Stalin acht hem echter een veel minder gevaarlijken tegenstander dan Trotzki. DE TOESTHND VAN DEN ROEMEENSCHEN KONING. Volgens berichten uit Boekarest is de gezondheidstoestand'van den R.oe- meenschen koning -nog steeds zorg wekkend. Sppinngen geven den vorst nog slechts'.-eukeie". maanden levens. Het heet, dat er ernstige, meemngsi verschillen zijn ontstaan onder de ge- neesheeren, diè den koning behande len. Thans zou het pian bestaan, een aantal vooraanstaande Europeesche doctoren te-consultèeren. DE TOESTAND IN ALBANIë. Een érnstige financieeïe crisis? Volgens berichten uit 'i'irana heeft' zich de financieele crisis in Albanië dermate verscherpt,; dat de beambten m stee van met geid, mee bonnen be taald worden. De regeenng hèeft den" perfecten en de gëmeenteDesttiren wei order ge- - geven, die bomien. bij." de. staatskassen, te laten inwisselen^ maar de gefneen ten weigerden aan-dit bevel uitvoering te geven. Onder de beambten heerscht begrij peujkerwijze een groote opwinding. Het venuidtj dat Achmed Zogoe thans met Rome in ondernaiideniigen is over een .aanzienlijken financieéien steun in den vorm eener leening. DE POLITIEKE CRISIS IN JOEGO- SLAVIë. Naar de „Novosti", - te Belgrado meldt, handhaaft'zich net gerucht, on, danks alle officieele tegenspraken, dat- de nieuw benpemde ministers Simo- novitsj, J ovanovitsj en Miliiisj de drie ministers, die lid zijn van cle partij van Pasitsj reeds weer zijn afgetreden. Naar liet blad beweert, wil -de Pa- sitsj-fractie op die wijzehaar onte vredenheid'met de politiek van Oezoe- nowitsj demonstreeren. in de radicaièncluD heeft ide minis ter-preseident Oezoenowitsj 'dezer da gen rapport uitgebracht over de regee nngsvorming. Hij zeide o.a.: „Indien de club de voorgenomen coalitie met de SlQvenèn afwijst, zal ik ontslag nemen". KORTE BERICHTEN. Officieel As bekend gemaakt, dat de teraardeebestellïng van den over leden keizer van Japan den 7d«n fe bruari zaf plaats hebben. De plechtig heden zullen twee dagen duren. Gistermorgen heeft in het S'paan sche ministerie van oorlog een ern stige brand gewoed. De topografische afaeeling -is totaal uitgebrand. De oor zaak van den brand ïs onbekend. Naar aanleiding van de klachten van het publiek heeft het hoofd der Londensche politie tot het politie corps een dagorde gericht, waarin 'de politie wordt aangemaand zich hoffe lijk tegenover het publiek te gedragen De Zwitserscne bondsraad "heeft/ bij de Fransche regeering geprotes teerd tegen de tarierverhooging" voor identiteitskaartenvoor vreemdeling]en Zoowel de patroons ais de arbei ders m de Duitsche schoenindustrie hebben de door het scheidsgerecht voorgestelde nieuwe loonregeling aan- vaard; zoodat de dreigende algemeene uitsluiting vermeden is. Een draadloos bericht uit 'Ber lijn meldt, dat Volgens de socialisti sche persstemmen ae socialisten, inge val er een kabinet, bestaande uit de middenpartijen t;otstand1 kwam, tot onderhandelen geneigd zouden zijn. Zij stellen ecn'ter den eisch, dat dit nieuwe kabinet een program zal heb ben, dat de socialisten tot medewer king in staat steltvoorts, dat de vroe gere minister van den Rijksweer er geen deel van uitmaakt. Meer dan 400 'Brazdliaansche revolutionairen zouden de Uruguaan- sche grens overgetrokken zijn. Zij zoui den door de bevoegde autoriteiten ontwapend zijn. UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Gisterenmiddag had een ongeval plaats aan de Haarlemmer trek vaart al hier, wat betrekkelijk nog goed is afge- loopen. He los-werkman C. v. d. W. uitReeu- wrjk, was eenige dagen bij den schipper G. K., eveneens uit Reeuwijk, werk zaam op zijn schuit. Deze schuit werd gesleept dooreen .motorschuit van D. v. et. S. Bii hei; tegen komen van een andere motorschuit, wil de v .d. W. de kabeltouw door de zui ging aan een anderen bolder bevestigen. Opeens kwam toeri het touw weer strak en geraakte hij met zijn voet tusschen dit touw en den bolder van de schuit,, met het gevolg dat hij aan zijn enkel en voet ernstig werd verwond. De eerste hulpdienst uit Leiden was epoedig_ ter pjaatse, en nam v. d. W. over, clie reeusop een groentenwagen lag en bracht hem naar het Elisabeth Gasthuis te Leiden. Vermoedelijk heeft v. d. W. zijn enke\ gebroken. Oijze gemeente geniet het voor recht, te behooren tot een der meest welvarende en meest gezochte gemeen ten in de omgeving, en mag zich dan ook in een bijzondere'n bloei verheugea Enke.e-ieiteh te- memoreeren over 1926 is dan oök wel van belang, ofschoon we tor wille van de plaatsruimte ons daartoe zullen beperken. Bij' 'den aanvang van 1926 telde onze gemeente 5371 inwoners en alhoewel het officieele cijfer op 31 December nog niet is medegedeeld, kan veilig worden aangenomen, dat dit minstens 5350 be draagt. Hei aantal geboorten bedroeg 110, huwelijken 30 en ovenijden 103. En wat is er over 1926 gebouwd, niet minder dan 100 nieuwe perceelen zijn verrezen, ook nog nieuwe straten gek're gen, als devan Assendell'tstraat, de Huinzichtstraat en de nieuwe nog niet gedoopte weg bij de Terweeweg welke straten vol gebouwd zijn of- worden. Verder is de wegenverbetering sterk ter hand genomen. De Rijnsburgerweg is prachtig verbreed en van een vrij dubbel tramspoor voorzien, de Leidsche Straatweg en Gé versstraat zijn in aan sluiting met het Leidsche gedeelte pracli tig geworden, verder trotoirs aange bracht aan de van Wijttenbaehweg enz. De Raad nam ook nog gewichtige be sluiten in dit verband als het aanleg gen van een nieuwe weg naar het War monderhek, waardoor de bocht in Poel- feest wordt afgesneden en verder ver reeg het gemeentebestuur in eigendom en onderhoud een stukje grond' bij de R. K. Kerk (alwaar nu' een tramhuisje is verrezen) en bij de hoek van Wijtt. bachweg Rhijngeesterstraatweg en stuk ken grond in Poelgeest, alles ter ver betering van het verkeer. Het gevaarlij ke punt Terweeweg—de Kemp'enaerstr. met die hooge haag, worde het Gemeen tebestuur in hunne aandacht voor 1927 aanbevolen. Verder besloot de Raad het oude Dorp van electriciteit te voorzien en waterleiding in Poelgeest aan te bren- en. De vroede vaderen hebben in 1926 an ook wel veel verricht in het alge hi een belang en als altijd geschiedde dit in goede harmonie en rustige sfeer, waaraan de eminente leiding des voor zitters zeker niet vreemd zal zijm Het was over 1926 voor onze politie als altijd weer veel1 drukte, een plaats gelegen aan de zelfkant van een groote st-ad en aan groote verkeerswegen éischt bijzonder politioneel toezicht. De groote inbraak bii Nederburgh zij hierbij geme moreerd en het was zeker een' succes voor de politie, de daders op te sporen Verkeersong^'p11 2*n de orde van den dag. We herinneren in dit verband aan het droevig ongeval van het raadslid Verhaar, die als raadslid werd vervangen door M. C. van der Burg. Ook hadden we nog al eenige jubilea's o.a. de burgemeester herdacht zijn 7oen verjaardag, en bij deze .gelegenheid werd op eenvoudige wijze zijn persoon gehuldigd. Verder jubileerde wethouder ►Spaargaren, Mevr. van Meurs en J. C. Wirtz. De R.-K. Boerenleenbank bestondi ,121/2 jaar, de vereeniging Gemeente belangen kreeg kon, goedkeuring pp Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verlend aan: a, G. P. van der Drift en rechtver krijgenden tot het oprichten van eep houtzagerij op het perceel Maredijk No. 157, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L. No. 1265; b. de N.V. de Leidsche Zoutkeet en rechtverkrijgenden tot het uitbrei den van de zoutkeet op het. perceel Oude Singel Nis. 248a en 250, kadas^ traal bekende gemeente Leiden, S.ec* tie B. No. 2862. Leiden, 3 januari 1927. AUG. L. R EI M ER INGEB Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. haar statuten en opgericht werden de Neutrale Boerenleenbank, de Neutrale en Christelijke Middenstandsvereeniging, deze twee laatste als uitvloeisel van de winkelweek. De winkelweek was in 1926 het succes voor de winkelstand en moge dit leiden tot nog meerder algemeene deelname in i927j want dit kan de win kelstand niet anders dan zeer ten goede komen. De winkelstand in 1926 mocht zich in bloei verheugen waar dit in zekere zin parellel' loopt met de ont wikkeling der gemeente. Er kwamen een achttal winkels bij, we kregen ook een apotheek en zelfs een tandarts heeft zich hier gevestigd. Verder steeg het aantal woningbureaux tot vier. Over 1920 was er sprake van een bloeiend kerkelijk leven. De nieuwe óf nog jonge gereformeerde gemeente jïiët haar bekwamen voorganger Ds. Schilde?, nam sterk toe, de R.-K. Parochie kreeg haar tweede kapelaan en de Ned.Herv. Kerk kreeg een hulpprediker, die dea predikant terzijde staat met catechisa tie enz. Ds. Ei ijs herdacht nog zijn 40- jarig ambtsjubileum. Ook het vereepi- f ingsleven nam toe. De vereeniging van loernen en plantenliefhebbers werd;, evenwel doodgeorganiseerd en zal wor den opgeheven, terwijl door ziekte van' de leidster „Dorcas" werd opgeheven. We geven bij deze in overweging de Meisjes vereeniging te herdoopen in den naam Dorcas, deze vereeniging had nu eenmaal een goede naam en zoo kan deze vereeniging, zij het in eenigszins anderen vorm, blijven voortbestaan, waarmede we tevens blijven gedenken de oprichtster, wijlen Mevr. van Griet- huysen en de dames Griethuysen, dis het zoolang hebben voortgezet. Landbouw en tuinbouw was ook vrij gunstig; er hadden nogal wat gevallen va.n Mond- en klauwzeer plaats. Jammer, dat het Mond- en Klauwzeef zich nogal deed gelden, wat altijd nog een. groote schadepost bèteekent. Een feit van beteekenis was ten slotte, vöo¥" Oegstgeest, het vertrek van Leidens Ma gisstraat; laten we hopen dat onder de leiding van cle nieuwen burgervader de vriendschap als „buren" blijft bestaart LEIDERDORP. Donderdagavond had in de Ge meenteschool een gezellig samenzijn déé Christelijke Oranje-Vereeniging plaats. De opkomst was zeer groot. Ongeveer kwart over Zeven werd deze avond met het zingen van Ps. 105 1 geopend. De Voorzitter de heer Goedhart, laa hierna Ps. 150 en ging in gebed voor. Spr. richtte zich vervolgens tot allé aanwezigen, en heette allen welkom. Spr betreurde, dat de Eere-Voorzitter, ae heer G. v. d. Valk Bouwman, verhinderd was aanwezig te zijn. Zich tot de jón geren richtend, hoopte hij, dat deze aangespoord zuilen worden om met meer trouw te staan voor het Oranjehuis.. 'Door den heer A. Spek Sr. werd op zeer duidelijke en leerzame wijze een onderwerp besproken, n.l. Leidens Ontzet, welke inleiding aandachtig werd gevolgd, geljjk bleek uit het applaus. Na eenige oogenblikken werd aange kondigd, dat met een Historische samen spraak „Getrouwheid of de St.-Baxtho kmieusnacht in 1572" werd aangevan gen. Een daverend applaus klonk door de zaal bfj het opschuiven van het doek. Het stuk speelt zich af in 5 tafereelen. 1 e/. In den slottuin van 't kasteel Montfoort. 2e. Te Parijs. 3e. Een hut even buiten Parijs aaa de rivier de Seine. 4e. Een herberg in de nabijheid van "t kasteel Averton. 5e. Het bosch, behoorende bij 't kas teel Montfoort. Deze tafereelen werden op schitte rende wik-e gespeeld. Tusschen de verschillende .tafereelen werden door den heer H. D. v. Osnabrug ge op het orgel een aantal Vaderland- sche liederen ten gehoore gegeven, wel ke door alle aanwezigen werden medp gezongen. Hierna werd gecollecteerd, terwijl' werd gezongen het 3e en 4e couplet van het Bondslied. De collecte had opgö bracht f t6,qo. De laatste nummers vielen alle even eens zeer in den smaak. Alle die hebben medegewerkt tot het we'slagen van dezen avond, komt een woord van dank toe. Naclat- de Avondzang was gezongen, ging de heer Los in dankgebed voor. Het was reeds middernacht toen men huiswaarts keerdè. NOORDWIJK. Wanner we een blik werpen in het voorbijgegane jaar 1926, behoeven we nog niet te klagen. Vooral wanneer we denken aan onze zuidelijke buren, n.l. Katwijk en Sche- yeningen, 'de twee njaatsen die op 11 October zoo. ontzettend geslagen zijn met gaarde slagen, "dan hoeven we zeker-. jftet te tppufen. Vftn dé opvarenden dar

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2