WflT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 JANUARI 1927 richter en voorzitter van den Gerot. Zendingsbond. Voorts was hij hoofd redacteur van het „Geref. Weekblad", en redacteur van het tijdschrift „Licht en Waarheid'»'. Van zijn hand verscheen een tweetal bundels meditaties, getiteld „Aarons staf' en „Bethlehems bornput'' terwijl hij een verhandeling schreef over de 5'artikelen tegen de Remonstranten en Óen paar brochures in het licht gaf. Dr. de Lind, die zich zeer beijverde voor het Chr. Onderwjjs, werd ter gele genheid van het zilveren jubileum van den Geref. Zendingsbond in Februari j.l. door H.M. de Koningin benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ds. Mr. J. ANKERMAN. Ds. Mr. J. Ankerman, oud-]id van de ce Kamer en den Gemeenteraad van Dep Haag, herdenkt volgende maand den dag waarop hij voor 25 jaar door Prof. Valeton te Womnjels en Hijdaard in het predikambt werd bevestigd. 15 Sept. 1909 legde hij te Wormerveer het predikambt neer, om voor het dis trict Hardingen in de 2e Kamer zitting te neinen, waar hij 10 jaar de Chr. Hist. Unie vertegenwoordigde. 9. jaar maakte Mr. Ankerman deel uit van den Gemeen teraad van 's-Gravenhage. MET EMERITAAT. Ds. H. J. Busé, Doopsgezind predi kant te Stavoren on Molkwerum, heeft naar de Stand, meldt, met ingang van 1 Jan. a,s. eervol emeritaat aangevraagd. IDs. Busé werd in 1861 geboren, in .1890 proponent en aanvaardde 7 Dec. van dat jaar te IJlèt het predikambt De scheidende predikant, die steeds in Friesland arbeidde, vertrok na 27 jaar naar Hallum en dient sinds 1922 zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Busé zal zich metterwoon te Apel doorn vestigen. BUITENGEWONE CLASSIS. VERGADERING. Op Woensdag 5 -Januari a.s. zal een buitengewone vergadering worden gehou den van de classis Amsterdam der Ned. Herv. Kerk, des voormiddags ten 10 ure precies, in de Consistoriekamer der Nieuwe Kerk te Amsterdam. Agenda: des morgens Referaat van Prof. Dr. Th. L. Haitiema van Gronin ten: „De ambtsidee in het Gereformeer- e Protestantisme", Des namiddags (1.15 uur): Referaat van Dr. G. Oort huys van Amsterdam: „Het rapport dei Syn. Commissie ad hoe i.z. Buurtge- tmeenten". JUKKENEKKEFONDS EN „MAARTEN LUTHER". Ds. A. Klinkenberg J. Azn., deelt in „De Wartburg'' meae, dat hid uit het bestuur van het H. G. Jukkenekkefonds is getreden en dat hjf tevens zjjm functie als eerevoorzitter van de Chr. Werklie- den-vereeniging „Maarten Luther" heeft neergelegd. MEVR. DE WED. A. M. DEKKER— RINGNALDA. Na een kortstondige, ernstige onge steldheid is in den ouderdom van 67 jaar overleden Mevr. de Wed. A. M. Dekker Ringnalda, sinds 1 Nov. 1917 directri ce van het Hospitium der Vrije Univer siteit te Amsterdam. CHRISTELIJK LYCEUM TE BANDOENG. Aan het op 1 Juli 1927 te openen Christelijk Lyceum1 te Bandoeng werden nog tot leeraar benoemd voor de Aardrijkskunde de heer J. Pverweel, thans leeraar aan de Ohr. H. B. S. te Amsterdam. Voor de Plant- en Dierkunde en de Scheikunde de heer L. van der Pijl, thans leeraar aan het Chr. Lyceum te Arnhem. HET DUITSCHE KERKBESTUUR. Het bestuur van den Duitschen Evan gel. Kerkenbond heeft in zijn Decem- ber-zitting, onder voorzitterschap van Dr. Kappler, zich bezig gehouden met het resultaat van de in Augustus te Berlijn gehouden vergadering van het Voortzettingscomité van Stockholm, De houding der Duitsche delegatie, die de quaestie van dé schuld aan den oorlog daar gesteld had, werd eeiparig goed gekeurd. De plaats voor den volgenden „ker- kendag", welke om de drie jaar gehou den wordt, werd gekozen n.i. Konings bergen. In Juli 1927 wordt daar -de groote vergadering van den Duitschen Kerkenbond gehouden. Voorts werd'be- gproken de quaestie van de Zondags rust in den handel. Er f! in Duitschland een toenemende neiging om het zaken leven ook op den Zondag voort te zet ten en de wetgeving biedt daartegenover te weinig rem. Het kerkbestuur zal met de Autoriteiten over deze aangelegen heid in besprekingen treden. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergader de Donderdagmiddag, te 2.30 uur. Voorzitter, de Burgemeester. Tegenwoordig 10 van de 11 leden. Afwezig de heer van Dooren. Na opening der vergadering meü het gebruikelijke gebéd, worden 'de notulen van de vonge vergadering door 'den secretaris gelezen en "onver anderd goedgekeura. Aan de orde de agenda: 1 1. Benoeming van twee leden van de commissie van Toezicht op het L. O. in deze gemeente, wegens perio dieke aftreding op 1 Jan. 192van de heeren A. J. Zwartelé en C. F. van der Bie. Na gehouden stemming worden be noemd ide heéren Zwartelé en C. P. van der Bie met résp. 9 en 10 stem; men. 1 stem was uitgebracht op den heer J. A. van Raay. 2. Vaststelling van een raadsbesluit tot verlenging van den ontruimings termijn van de woning gemerkt D 164 Door den heer ;W|. Zoetemelk te Rijp wetering was weer een verzoek inge diend om den ontruimingstermijn van de woning weer met 6 maanden te- verlengen. De Gezondheidscommissie neeft te gen de gevraagde verlenging geen be zwaar, zoodat B. en W. in hun prae- ladvies aan iden raad dan ook voor- stelleneden termijn weer met zes maan den te verlengen, waartoe z.h.st. 'be sloten wordt. 3. .Wijziging; van de begrooting, dienst 126. Alvorens dit punt te behandelen, acht de heer Rietbroek het gewenscht eerst punt 4 van de ingekomen stuk ken in behandeling te nemen. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar en stelt aan de orde het 'ver zoek van J. J. Jansen, gemeente-veld wachter te Rijpwetermg om een tege moetkoming uit ,de gemeentekas te mogen ontvangen voor zijn leerplich tig kind, als bedoeld bij art. 13 der (L. lO.-wet. en Wl- stellen voor om aan adres sant 75 pet. van de gemaakte reiskos ten over het jaar 1926 te verleenen tot een bedrag ad f 33. Genoemd be drag staat op de wijziging van de be grooting. Conform het voorstel van B. en ,W|. wordt besloten. Verder blijkem-eenige posten der be groeting iets overschreden te zijn, zoo dat B. en iW> voorstellen de begroo- ting aan te vullen met een bedrag adi f lb4,74, waartoe z.h.st. wordt beslo ten. 4. Reclames schoolgeld. Ingekomen een tweetal reclames te gen den aanslag in het schoolgeld, welke worden afgehandeld overeen komstig het voorstel van B. en ,W(. .Tot de ingekomen stukken behoor den o.m. een bericht van heeren Ged. Staten, waarbij zij hebben goedge keurd de gemeentebegrooting voor 't dienstjaar 1927. Verder een schrijven van het Staats! boschbeheer te Utrecht, waarbij in overweging worcït gegeven, de hoo rnen langs den Lange weg binnen deze gemeente niet te rooien. De Voorzitter leest het ingekomen schrijven voor en deelt verder nog mede, dat hij eenigeh tijd geleden een onderhoud had met dén heer Wiert- sema, technisch ambtenaar bij den Prov. iW,aterstaat, die hem mededeelde dat genoemde ambtenaar 18 jaar ge leden de weg reeds had opgenomen als grooten verkeersweg. W.anneer dus de weg door ide Provincie zal worden overgenomen, dan zullen de boomen ook tévens ter sprake worden Fge- bracht. Voorts heeft spr. zich in verbinding gesteld met de Gebrs. Mulder te Lei den, houthandel, welke firma de tool ing der boomen ten sterkste afraadde omdat deze momenteel weinig waardi z-ijn, daar vele boomen wegens iep) ziekte gerooid moeten worden en er zoodoende een overproductie is. De heer Rietbroek gaat volkomen met het voorstel van B. en ;W:. mee om de boomen niet te rooien, met welk! voorstel de geheele raad zich kan ver eenigen. Voorts nog een adres van C. lanse N. Disseldorp en C. van der LW:ert, koudslachters, alhier, om 50 pet. in de kosten van gemeentewegje te ontvan gen voor de verbouwing van hun nood! slachtplaatsen. 1 De voorzitter leest het adres voor en is ten zeerste'verwonderd over den inhoud van het adres. In de vorige raadsvergadering heeft de raad zijn standpunt nader breedvoerig uiteen gezet en is met algemeene stemmen besloten, dat 'de aanwezige koudslach' ters zouden worden belast met de nood! slachtingen. Een conferentie met de slagers kort daarop ten raadhuize ge houden, had tot resultaat, dat zij zich bereid verklaarden, hun slachtplaatsen in overeenstemming te doen brengen met de eischen van het K. B. De se cretaris heeft aan iederen slager een exemplaar van deze eischen toegezon den, zoodat het gemeentebestuur zat te wachten op een teékening voor ver bouwing. Spr. stelt voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Horsman vraagt, of het de heeren soms te 'doen is om ver lenging te krijgen van den termijn van. 1 Juni 1927, waarop de voorzitter ant woordt, dat deze termijn wettelijk is' geregeld, zoodat geen verlenging mo gelijk is. De heer Rietbroek vraagt, wanneer de gemeente een slachthuis bouwt of de koudslachters dan nog in hun slachtplaatsen noodslachtingen mogen verrichten, waarop de .Voorzittter ont' kennend antwoordt. De hier Rietbroek mefkt naar aan leiding hiervan dan ook op, dat de koudslachters het gemeentebestuur dankbaar moeten zijn, dat zij' 'in de gelegenheid worden gesteld, hun be drijf op den ouden voet voort te zet ten- Dé heer van der Geest betwijfelt of de noodslachtingen wel loonend zijn om hun slachtplaatsen in overeenstem ming te brengen met de nieuwe ei schen. Van de 100 noodslachtingen worden er* zeker wel 60 afgekeurd. De Voorzitter zegt, dat deze bewe ring niet juist is. De statistiek van den directeur van het openbaar slacht huis bewijst wel anders. De heer Bontje zegt, dat bij hem nog nimmer een noodslachting cotaal werd afgekeurd. De meeste landbou wers brengen hun doode dieren meest al zonder afslachting naar den slager hetgeen natuurlijk van invloed is op de keuring. De heer de Vette zegt, dat men de koudslachters niet over een kam kan scheren met de gewone slachters zoodat spr. veel voelt om een voor schot te geven. De voorzitter Antwoordt, dat de gemeente Aikeinade geen voorschot bank is. De Boerenleenbank verstrekt op zeer voordeelige voorwaarden geld, terwijl enkele koudslagers de bank nog niet eens noodig zullen hebben. De heer van der Geest vraagt, of. bij het adres ook een kostenbereke ning iïs. Spr. voelt er wel iets voor, om de slagers eenigszins tegemoet te komen. De Voorzitter antwoordt ontkennend) Een der slagers had reeds maanden geleden een plan tot verbouwing, klaar doch ze laten zich tegen elkaar oprui en en zij p robeeren het maar. .W.eL hebben B. en lW|. toegezegd te onder zoeken in hoeverre zij de slagers te gemoet kunnen komen in het beg:raven van de cadavers, daar sommigen hun erf al geheel vol hebben. De heer Los vindt, dat adressan ten toch niet gelijk gesteld kunnen, worden met de gewone siagers, doch vindt, na hetgeen ter conferentie isi besproken, hun handelwijze vreemd. De heer de Vette stteit voor aan de slagers een vergoeding te geven. Aangézien het voorstel door nie mand wordt ondersteund, kan dit geen punt van* bespreking uitmaken, zoodat liet voorstel van B. en ,W;. z.h.st. aan genomen wordt. Voorts wordt met algemeene stem men besloten aan den volontair ter, secretarie, den heer Castelein, weex* gratificatie te geven van f 100. Door den voorzitter wordt medege deeld1, dat P. van Es accoord gaati met de voorwaarden tot demping van de sloot aan den Langeweg Verder deelt spr. mede, dat hij slechts een gegadigde heeft gekregen voor den huur van het tuinland langs den Langeweg, en wel tegen f 0,30 de roe. De Voorzitter zou gaarne het ge voelen van den raad willen vernemen hoe dit tuinland moet worden ver huurd. Na ampele bespreking wordt beslo ten, dat dit land uitsluitend mag wor den verhuurd als teelland en wel voor den tijd van 3 jaar, met de uitdrukke lijke bepaling, dat het niet als op slagplaats mag worden gebezigd en dat de huur onmiddellijk ophoudt, als de gemeente het land soms voor haar, eigen doeleinden mocht noodig heb ben. Hierna wordt door den Voorzitter voorlezing gedaan van het rapport der (commissie van onderzoek naar de be woonbaarheid van de ambtswoning van den burgemeester. B. en Wi. heb! ben Dinsdagavond met de commissie een onderhoud gehad en zij zijn van; meening, dat de voorgestelde verbe teringen zeer in het belang van da woning zijn te achten. De heer Rotteveel, lid der commis sie, licht de teekening, ontworpen door den heer IWl. Brouwer, architect! te Alphen aan den Rijn, nader toe. De heer Los zegt, dat het besluit, genomen ineen der vorige vergade ringen, zeer veel stof heeft opgewaaid doch na de woning te hebben geïn specteerd, is hij tot de conclusie ge komen, dat deze woning, zooals zy* thans is, voor een gezin als van den burgemeester, dringend verbetering vraagt. Spr. doet dan ook namens zijn medeleden gaarne dit voorstel, omdat daarbij tevens rekening is gehouden met den financieelen toestand üer ge meente. De voorzitter wenscht hier uitdruk kelijk te verklaren, dat hij, noch zijn echtgenoote een. nieuwe woning heb ben gewild, doch als hoofd van de gemeente mag, hij toch wei aanspraak maken op een bekoorlijke woning. Spr is zeer dankbaar voor het werk van de commissie, want zij heeft deze zaakl op zeer royale wijze behandeld. Spr. vraagt, of de vergadering zich met het plan van de commissie kan ver eenigen. Uit het stilzwijgen mag spr. dan ook opmaken, dat de raad zich volkomen met het ontwerp lean ver eenigen. Spr. vraagt voorts den raad, of publieke aanbesteding wordt ver langd en zoo ia, dan stelt hij voor deze te doen houden onder de vak lieden in de gemeente. De raad gaat tóok Hiermede accoord! terwijl de heer Rietbroek voorstelt, indien de aanbesteding do ven de be grooting gaat, cLtn het werk niet ta gunnen. Ook hiertoe wordt besloten. Verder zal aan den heer Brouweri het toezicht op de verbouwing worden opgedragen, terwijl als honorarium; aan hem zal wordtin uitgekeerd 5 pet van de aannemin^som. Tenslottte worden B. en W'. ge machtigd, de noocLge credieten aan te vragen. De rondvraag leverde niets belang rijks op, zoodat de voorzitter omstreeks 4.30 uur de vergadering sloot. BOSKOC\P. Te beginnen met a.s. Woensdag, zullen de blcemenveilitügen alhier, des Woensdags gehouden worden, telkens aanvangen de v.m. 9.30 utur. Burgerlijke stand. Geboren: Jaco bus Nicolaas, z.v. W. J. v. Leeuwen en J. v. Meurs. Getrouwd: A. N. LittcJpö 26 j., en J. Huizer 25 jaar. Overleden: Chr. Blanken 75 j. Tot volontair ter gemeente-secre tarie alhier, is aangesteld Mej. J. P. Hardfjzer. Woensdag 5 Januari mm. 7 uur, hopen in het gebouw „Sajvatori"', op te treden, Ds. de Smit van hier, Ds. Hagen uit Delft en de heer W. G. de Jonge van hier, welke respectievelijk zullen spreken over de onderwerpen-. „Jezus Christus voor ons persoonlijk leven", „Jezus Christus voor de Kerk", en Jezus Christus en de menigte". f TWEEDE BLAD. Socialisme en godsdienst. De oude historie. I11 de S. D. A. P. als vóór twintig jaren, schrijft de Rotterdammer, strijd over de vraag, of religieus-denkenden in de partij behooren, al of niet. Een paar socialistische dominé's worden om de beurt in de hoogte ge houden om de vereenigbaarheid van socialisme en godsdienst aan te too- nen, of naar den uitgang verwezen omdat zij eigenlijk dubbelhartig zijn, al naar het te pas komt. De vrijdenker Kees Meyer, de man van de Nieuwe Gedachte, verwijt zijn partijgenooten, voorzoover deze predi kant zijn, huichelarij. Zij maken zich schuldig aan immoraliteit van de daad, zij verdienen minachting. Deze predikanten blijven in de kerk om bet broodje. Dominé Banning is bet daar niet im.ee eens. Oin het broodje blijven bij en zijn vrienden niet in de kerk. In de kerk doen zij socialistisch werk, want zij trachten de gemeenschaps gedachte te dienen en te Verwezenlij ken. Men ziet, over verkondiging van het Evangelie zwijgt deze „Bedienaar des Woords". Verre staat dit achter bij de socialistische gedachte. Heeft de "heer Kees Meyer het dan zoo mis? Ren enquête kan deze rustig afwachten. De heer Banning wil het dien kant uitsturen. „Als het niet zoo druk is", vraagt hij aan „Het Volk", stuur dan eens een verslaggever naar Friesland, b.v. naar Drachten, Stiems, Sneek (neem Zwolle en Zutfeni er bij) en laat die eens een onderzoek instellen bij onze gewone partijgenooten. Dan zal de heer Meyer kunnen zien, of socialisti sche arbeiders, wier overtuiging door een leven is bewezen en bevestigd, de rood© dominé's ook huichelaars vin den. Ik wacht dat oordeel gaarne af". En wanneer socialistische arbeiders bevestigen, dat Ds. Banning en do zij nen in de eerste plaats in de kerk voor hun socialistische denkbeelden pro paganda maken, zou dan Kees Meyer niet juist gelijk gekregen hebben? Is dat niet immoraliteit van de daad? KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Bertoepea: Te Epe, J. Tonkens, te Bersum. 1 Bevdlankt: Voor Hoorn, W. H. v d. Vegt, te Drachteter-Compagnie. Voor Barendreolit, J. W. Esselink, te Eind hoven. Voor Eraneker, S. J. Popma, te Eagwieram. Ds. J. BUENK. De toestand van Ds. J. Buenk, Ned. Herv. Predikant te Amsterdam, is zeer ■zorgwekkend. Door de vele en hevige benauwdheden is hfi uiterst verzwakt De patiënt is rustig. PROF. L. LINDEBOOM. De'toestand van den grijzen emeritus- hoogleeraar Prof. L. Lindeboom is, naar 'de Stand, verneemt, dusdanig vooruit gaande, dat hij een belangrijk deel van den dag op zjjn studeerkamer mag door brengen. Dr. A. KUYPER Jr. Dr. A. Kuyper Jr., Gereformeerd Pre dikant te Rotterdam, neemt geregeld in beterschap toe. Dr. D. J. DE LIND v. WIJNGAARDEN Vandaag herdenkt Dr. D. J. de Lind van Wijngaarden, Ned. Herv. Predikant te De Bildt, zijn 35-jarige ambtsbedie ning. De jubilaris werd in 1S62 geboren en in 1891 oandidaat in Drenthe, om dat zelfde jaar te Leiden cum laude te promoveeren tot doctor in de theologie, op een proefschrift getiteld „Antonius iWalaeus". 3 Januari deed Dr. de Lind te Oud-Alblas in zjjn eerste gemeente intrede, om drie jaar later naar Utrecht te vertrekken, waar hij 12 jaar mocht arbeiden. De jubilaris diende vervol gens de gemeenten van Renkum, Put ten, Feijenoord en sedert 22 Febr. 1920 zijn tegenwoordige gemeente. Dr. de Lind is vooral bekend als on- FEUILLETON. f JAr Opoffering beloond. 31) Door ©en stilzwijg-md© overeenkomst tusschen haar enhaai' va/der was sinds Jen noodlottigeii avond, de naiuii van aen officier in het buis van De Verbrugge niet meer genoemd dan op den da-, vaar op de jonge aai]., den bankier zijn vertrek naar China aankondigde en hem het woord terug gaf, wat het jonge meisje hem had geschonken. Maar al zweeg Piëta in gehoorza me onderworpenheid. de droefheid, die zij niet uitdrukken kon, verried zich door de bleekheid van haar ge laat, den matten klank van haar stem en de droomerige uitdrukking harer oogem Al haar nasporingen waren vruchte loos geweest en niet de minste aanwij zing heeft zij gevotiden omtrent het spoor van den geheimz innigen misda diger, die door de eer van Walter te verwoesten, tegelijk haar leven gebro ken heeft. Kees was van Egypte naar Rusland vertrokken, zonder zich den tijd te hebben gegund. Frankrijk aan te doen, om zijne ouders te begroeten. Mijn heer De Verbrugge had zijn zoon den diefstal, bij hem gepleegd, medege deeld, maar uit achting, die hem nog voor Walter bijgebleven was. had hij niets gemeld van het vermoeden, dat hij gekoesterd had. Ook Piëta, had, bij ernstig nadenken, besloten niets aan Kees te schrijven. Het scheen haai' e.en nieuw onrecht Lenooy aange daan. toe als zijn naam met die zaak verbonden werd. en haar brief mis schien door een of- andere beambte zou worden geopend. En omdat Kees niet thuis geweest was, wist hij natuurlijk niets. Op hulp van zijn kant behoef de zij dus niet te rekenen, alleen van den hemel verwachtte zij nog de recht vaardiging van haai' vriend. Het jonge meisje had van Dini, de zuster van Walter, de aankomst van den officier te Tien-Tsin vernomen. Na dien brief was een verdrietig stil zwijgen ingetreden. De bladen melft,- öen, dat en woedende menigte in Peking moordde en plunderde, dat de E uro pee s c he gezan ts ch aps -g eb ouwen verwoest waren, en de kerken in vlam men opgingen .De Boksers vermoord den allen, die zij tegen kwamen, het was een algemeen schrikbewind. Het was moeilijk eenige gegevens te krijgen uit dien chaos van verwar de en elkaar tegensprekende berich ten, die overkwamen uit het Hemel- sche Rijk. lederen morgen hoopte Pië ta zekerder berichten te vernemen, maar met den dag groeide de onrust van het jonge meisje aan. „Zou Walter kunnen sneuvelen?". vroeg zij zich ernstig af. Neen! Neen! Dat is onmogelijk, zij hebben samen te veel geleden. Zij heeft te stille tra- men gestort in de lange slapelooze nachten, waarop zij, onrustig neerlig gend in haar bed, nadacht over de duizenderlei gevaren die haar bemin de haar konden ontrooven. Hebben zij niet in ruim voldoende mate de wet des lijdens, die alle stervelingen drükt. opgevolgd?Het uur der ver lossing zal- weldra móeten slaan. De hemel zal eer een wonder wrochten, dan hem te laten sneuvelen, zij heeft er de onoverwinnelijke overtuiging van. XVII. De tijding van de inneming van Pe king door de verbonden troepen, ver spreidde zich over geheel Europa als een juichende vrijheidskreet als een jubelend dankgebed. Met hoeveel rouw was die overwin ning betaald? Hoeveel slachtoffers wa ren gevallen op het veld van eer? Niemand wist het nog! Wreede onze kerheid voor de families, die leden tel den onder de moedige verdedigers? Pieta's kwellende onrust groeide- ge durig- aan. Haar warm, teeder hart sloot zich op in zich zelf, gelijk die nauwelijks ontloken bloemen, wier stengels door een geweldigen storm geknakt worden en die plotseling stil blijven staan in haar groeiende ont luiking. Ofschoon zij zacht en beminnelijk bleef voor die haar omringden, harte lijk voor de ongelukkigen. ofschoon nooit een klacht over haar lippen v,wam, mch spraken haar droomerige oogen en haar matte stem van de ge dachten die haar 9teeds vervulden, van de zorgen die door niets ter wereld konden verdreven worden. Altijd had zij voor oogen spookach tige visioenen van de afschuwelijke martelingen, die de Boksers hun krijgs gevangenen aandeden. En zelden zag men een glimlach op haar bleek ge laat. Gewond in haar dierbaarste ge negenheid, vluchtte zii alles wat haar kon losmaken van haar herinneringen en leefde eenzaam en stil in de hooge vertrekken, die eertijds konden weer galmen van haar vroolijken lach, van de luidruchtigheid van haar opge- ruimden geest. Mevrouw de Verhrugge, die het veel te druk had met zich zelf, en niets deed dan zuchten over de voortduren de afwezigheid van haar zoon, over do zeldzaamheid van zijn brieven, merkte niets van Pieta's kwijnende levensvreugde. Geheel anders was het met den bankier, aan wiens vaderlij ke waakzaamheid niets ontsnapte. Bij de droefheid het jonge meisje zoo te zien lijden, voegde zich bij hem nog het berouw over de hardheid, waar mede hij den officier behandeld had. En als die hardheid ook eens een wreede onrechtvaardigheid tegenover hem geweest was?.... vroeg hij zich zelf af. Als Walter eens sneuvelde in zijn vrijwillige ballingschap?.Wat een bitter verwijt voor hem! De bankier durfde er niet over te spreken; hij vreesde Pieta's 9martnog grooter te maken. Daar hij niet hopen kon nieuwstij dingen te ontvangen van den jongen man zelf, wien hij gelast had alle be trekkingen met hem af te breken, dacht hij er eerst aan te informeeren bij het ministerie van oorlog of ma rine, waar.hij vele vrienden telde on der de ambtenaren op de bureaux. Maar zij gingen gewoonlijk veel te langzaam te werk en zijn ongeduldig verlangen wilde niet langer wachten. Hij besloot daarom zich te wenden tot een geheim agentschap dat te Pa rijs bestond, dat wel veel geld vroeg voor zijn inlichtingen, maar dat daar om ook. veel sneller van alles werd op de hoogte gebracht. Een paar dagen later ontving hij dan ook het volgende telegram: „Luitenant Lenooy heeft een zeer werkzaam aandeel genomen aan het bombardement van Peking en is vol komen ongedeerd in de hoofdstad bin. n:engedrongen. Hij vertoeft op 't oogen blik in het Europeesch kwartier." Piëta glimlachte weer eens toen de bankier haar die weinige regels ter hand stelde. Zii bedankte hem met een teedere kus. „Je moet dait nieuws aan Dini, Wal ters zuster meedeelen kind; zij zal het weer aan haar moeder ovei'brengen". „Mevrouw Lenooy is sinds drie we ken in Parijs. Als u bet goed vindt, ga ik haar onmiddellijk opzoeken. Ze zal zoo gelukkig zijn!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5