WAT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 DECEMBER 1928 TWEEDE BLAD. De adviezen van Ged. Staten van 5' Zeeland inzake het Belgische trac- taat. De heer de Vos van Steenwijk heeft gisterenavond in de zifting der Eerste Kamer een bij uitstek goed werk ge daan, zoo schrijft De N e d e r 1., met een afkeurend woord.te doen hooren over hetgeen van de zijde der Regee ring met de adviezen van Gedeputeer de Staten van Zeeland nopens het ver drag met België wordt gedaan Eerst wordt aan de Tweede Kamer inzage dezer adviezen geweigerd, niet tegenstaande harerzijds sterke aan drang tot overlegging was uitgeoefend Thans wordt aan de Eerste Kamer vergund, wat aan de Tweede niet is toegestaan. Reeds dit is zeer zonderling en noopt tot de vraag: Zit daar iets ach ter? Maar ook nu en dit is wat in de tweede plaats moet worden afgekeurd blijft de vrees voor openbaarma king in die mate bestaan, dat de leden der Eerste Kamer de adviezen alleen vertrouwelijk mogen inzien, dat wil zeggen: dat zij er in het openbaar geen gebruik van mogen maken. Men mag naar deze stukken even kijken als gunst, maar ze aanraken en gebruiken mag men niet. Weer vragen wij: Zit daar iets ach ter? Verdedigbaar vinden wij de hou ding der regeering in dezen niet. Te minder, om de reden, die de heer de Vos noemde: „Diep overtuigd als ik er van ben dat de publieke zaak zoo veej mogelijk publiekelijk behoort te worden behandeld kan ik er mij be zwaarlijk eene denken, ten opzichte waarvan die eisch zich dringerder aan dient dan ten aanzien van het Bel gisch tractaat, eene aangelegenheid, welke de levendige belangstelling heeft van heel de Natie. Om dit in zich zelf en in zijne gevolgen zoo allerge wichtigst verdrag mag m.i. niet de ge ringste waas van geheimzinnigheid hangen. Integendeel behoort het volste licht daarover to schijnen. Het Neder- landsche volk hoeft daarop aanspraak' Dit is zóó diep gevoeld dat zelfs de idee van een comité-generaal of gehei me zitting bij niemand is opgekomen en ook niet zou zijn geaccepteerd. Men wilde openbaarheid; men wenschte Ihet volle licht bij een zaak, die, hoe ook van internationaal gewicht, aller eerst en ten nauwste onze nationale belangen raakt. In overeenstemming daarmede moet het vernieuwd geheimzinnig gedoe met het advies van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland worden afgekeurd en danken wij den heer de Vos van Steen svijk zeer voor de cordate houding, in dezen door hem aangenomen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Elburg, -J. H. Th. Rappard, te Barneveld. Voor Visvliet, e.a., A. Veldkamp te Dongjum. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Zierikzee, D. Ring- nalda te Leimuiden. (JHK. ülii'.SF. KERK. Bedankt: Voor Steenwpk, G. v. d. Zaal te Deventer. Ds. E. M. TEN CATE. f Dinsdag is te Apeldoorn overleden Ds. E. M. ten Gate, em. doopsgezind pedkant. De overledene was geboren in 1S6S, werd in 1893 proponent en diende, ach tereenvolgens de gemeenten Noordhorn Monnikendam en Apeldoorn. Den eersten Juni 1925 werd hii eme ritus. KERSTFEEST OP ZEE. Men schrijft uit IJmuiden. aan de Standaard Vanwege het Koning Willemshuis wor den deze week een 40-tai trawlers, die gedurende de Kerstdagen op zee zullen zijn, kerslkisten met een kerstgroet en 111 11 mil. FEUILLETON. Opoffering beloond. 24) Je ziet dus, dat ik me tot haar niet kan wenden" besloot hij met cyni- schen lach. „Tien: duizend francs veertien daag geleden en je hebt er nu weer dertig duizend noodig?" vroeg Walter met verbazing. .,Dat is ongelooflijk." „Verwondert je dat, beste vriend? 't Is toch de zuivere waarheid. Jullie werkers, begrijpt dat niet. Ik zal je uit leggen, hoe het geld'wegvliegt. In één avond heb ik twintigduizend francs verloren, mijn paarden en mijn lan dauer. Den volgenden dag-won ik der tig duizend francs om ze een paar da gen later weer te verliezen. Ik word door het ongeluk vervolgd: gister nog, hoewel ik niets meer had, heb ik weer gespeeld en verloren. Als ik niet kan betalen, rest me niets meer dan. me een kogel door den kop te jagen." De officier zag hem onrustig aan en toen hij merkte, dat het ernst was, zei de hij ontsteld: „Ongelukkige, je stoot je eigen in den afgrond!" „Als ten minste niemand me op den rand terughoudt" hernam Kees met ironie. „Maar wat doe je eigenlijk hier? Ga TUWU c* riujp. i* echuld; voor elk lid' der bemanning een pakje met geschenken meegegeven. Die geschenken bestaan uit een tekst en veraer uit kleedingstukken, gereed schappen, rookartikelen, enz. Alle ge schenken hebben een vrij groote waar de. Zij' zjjn gegeven door verschillende burgers uit de plaats, zonder dat men weet, voor wie ze bestemd zijn. Vele winkeliers geven geschenken in natura, anderen weer droegen bij in geld. GODSDIENST-ONDERWIJZER VLEÖDER. Met ingang van i Jan. e.k. is door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Vledder (Dr.) als godsdienstonderwijzer aangesteld de \eer M. Buisman van Steenwjjk. EEN NED. PREDIKANT TE DAVOS. In tegenwoordigheid van den Ned. Consul te Davos, Dr. F. Sonies, en vele belangstellenden, zoo meldt de Stand., is Zondag j.l. Ds. O. S. Jellema, tot dus ver Ned. Herv. pred. te St. Anna Paro chie, tot zijn dienstwerk te Davos inge leid door Ds. J. A. van Leeuwen van Heemstede. De plechtigheid geschiedde in de ka pel van de Evangelische Kurgemeinoe, die ook voor de volgende Ned. gedsdienst oefeningen haar gebouw welwillend be schikbaar heeft gesteld. In zijn bevestigingsrede, naar aan leiding van Jes. 52:7 (eerste en tweede gedeelte) wee,s Ds. van Leeuwen erop, aat het een zeldzaam feit is, dat een Neder landsche kolonie voor de verzor ging der geestelijke belangen een eigen predikant krijgt. Het stemt tot blijde ontroering, dat in deze dringende be hoefte, die spr. uit ervaring kent, kan voorzien worden. Na, aan de hand van den tekst, de boodschap van den predikaat nader te hebben uiteengezet, ging Ds. van Leeu wen over" tot de bevestiging, waarop de aanwezigen Ds. Jellema Ps. 121:4 toe zongen. Onmiddellijk hierop deed de nieuwe predikant zijn intrede met een predikatie over Matth. 1128, na vooral uank te hebben gebracht aan het comité in Ne derland en in Davos en aan allen, die hem in de laatste weken met zooveel vriendelijkheid waren tegemoet getre den. Na den slotzang der aanwezigen heeft Ffarrer Faure van de Evang. Kurge- meinde, Ds. Jellema, nog welkom gehee- ten, daarbij zfin blijdschap erover uit sprekende. dat de arbeid, indertijd door Mej. Ds. Günther en Ds. Aalders begon nen, thans weer zal worden voortgezet. Het Ned. Comité was behalve door den vocfrzitter, Ds. J. R. van Leeuwen, 'nog vertegenwoordigd door de heeren E'rof. Dr. M. 0. van Mourik Broekman en J. H. v. Wiehen, secretaris. DE EVANG. KERKEN IN OOSTENRIJK. Den 7den December heeft- de Evang. opperkerkeraad te Weenen de overeen komst, brj welke de OostenrijkscheProt. Kerken A. B. en H. B. zich hebben aan gesloten aan den Duitschen Evang. Ker- kenbond gepubliceerd. Het stuk is na mens den Duitschen Kerkenbond onder teekend door Dr. Kapler, namens dei Oos tenrijksche Kerken door Dr. C. Capesius Invijf artikelen wordt de onderlinge verhouding geregeld. Deze artikelen be treffen vergemakkelijking der beroeping van de wederzijdschê predikanten, steun aan noodlijdende kerken, vertegenwoor diging enz. EEN OPENB. SCHOOL GEVRAAGD. Het lid der Tweede Kamer de heer Ketelaar heeft den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de volgende vraag gesteld Js uw Exc. bereid te bevorderen, dat aan het in d©n aan uw Exc. gerichten brief van 13 Nov. j.l., geteekend door H. Minten en 55 andere ouders van kin deren te Yianen (gem. Cuyk), gedane verzoek tot oprichting van een openbare lagere school te Yianen welke brief werd gevolgd door een nader schrijven van 17 Dec. jl. worde voldaan? SCHOOLDAG. De Bond van Scholen voor Neutraal Bijzonder Onderwijs, houdt morgen den Schooldag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De bijeenkomst is gewijd aan de behandeling van de methocle-D'ecrolly Des morgens zal Dr. Decrolly uitBrus sel zelf zijn systeem uiteenzetten. In de middagzitting is er dan gelegenheid voor en hij zal je dezen keer nog, daar ben ik zeker van, uit de verlegenheid red den." Kees trok medelijdend zijn schou ders op bij zoo'n naivieteit van zijn vriend. ,,'Wat ben je nog ouderwetsch, beste jongen! Dat middel zou vroeger goed geweest zijn, dat geef ik toe. Maar te genwoordig, met de nieuwe moraal, nemen we zooveel voorzorgsmaatrege len niet. Behooren de bezittingen van den vader ook niet aan zijn kinderen? Je vraagt me 'waarom ik hier ben. Kun je dat niet raden? Ah, ouwe jon gen, dan zul je 'tzienl" En hij begon koortsachtig te zoeken in de laden van het bureau. Daarna triomfantelijk zwaaiend met de sleutels, die hij had gevonden, begaf hij zich naar de brandkast, verscholen in een geheime kast met onzichtbare deur. Walter plaatste zich met beslistheid tegenover hem. „Dat zul je niet doen. Kees! Nooit zal ik je onder mijn oogen toestaan, een dief te worden, zei hij met waar digheid. „Je hebt meer zorg over mijn eer, dan ik zelf, beste vriend. Laat me toch gaan, ik zal niet stelen, stel je gerust; ik neem alleen een wissel op hetgeen me eens rechtmatig toe zal komen" antwoordde hij spottend, een poging aanwendend om zich los te maken uit de handen van zijn vriend. De*e hield hem echter stevig vast de leden van den Bond om met den in leider van gedachten te wisselen. DE CATACOMBEN VAN EPHEZE. In de „Saemann" lezen wij, dat de opgravingen te Epheze, in Klein-Azië, uitgaande van het museum te Smyrna en den Weenschen archaeoloog prof. dr. Josef Keil geholpen door de profes soren dr. Max Theuer (Weenen) dr. Adolf Deissmann (Berlijn) en verder door dr. Franz Miltner (Weenen), tot verrassende ontdekkingen hebben ge leid In de nabijheid van de oude be graafplaatsen dezer vroegere hoofd stad van Klein-Azië, aan de rotsige horden van den Panajirdagh, werden na het weken lange wegruimen van massa s puin en gesteenten, de oud christelijke catacomben van Epheze blootgelegd. Zeer vele graven, alle op de wijzen als reeds elders in de cata comben aangetroffen, werden ook daar gevonden. Eveneens bracht men een massa lampen, kruisen, bekers, vaten, enz. aan het licht, vele van in schriften voorzien. Ook kon de heel© kerk in haar volle waarde voor de be oordeeling der architectuur thans wor den uitgegraven. Tot dusver bracht Klein-Azië weinig opgravingsmateriaal De ontdekkers meenen echter dat de vondsten te Epheze voor de kennis der kerkgeschiedenis zeer belangrijk zullen blijken te zijn. BINNENLAND. HET WATERGEMAAL BIJ GEERTRUIDENBERG. Op de vragen van den heer Duymafer van Twist betreffende 4e werking van het watergemaal bij Geertruidenbcrg, heeft dé heer Kan, Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, mede namens den heer Van der Vegte Minister van Waterstaat het volgende geantwoord Ten gevolge van de vervanging van de ketels van het Zuiderstoomgemaal te Keizersveer heeft dit gemaal om streeks half November eenige dagen niet kunnen werken, wa'ardoor in Ver hand met den toen voorgekomen re genval in het bemalingsgebied eenige overlast van water is ondervonden, waarover van de zijde van land- en tuinbouwers is geklaagd. Op 20 Nov. werd het gemaal weder in werking ge steld, waarna in korten tijd de water last was weggenomen. Het gebeurde hield dus geen verband met bemalings regelen. DE R.-K. HANDELSHOOGESCHOQL. In „De Maasbode" lezen wij de na men en levensberichten der hoog leeraren en lectoren, die een benoe ming zullen aanvaarden aan de in Sep tember 1927 te Tilburg te openen R.-K. Handelshoogeschopl. Professoren: Dr. Antonius F. Weve: logica, ethica, moraal en sociologie; Dr. Th. Goossens: geschiedenis; M. J. H. Cobbenhagen: economie en bedrijfs huishoudkunde; H. A. Kaag; algemee- 11e en bijzondere economie, munt-, crediet- en bankwezen; mr. E. G. J. Glmbrère: burgerlijk- en handels recht, practijk van het bankwezen. Lectoren: Dr. ir. H. Galissen: schei kunde en warenkennis; Dr. M. N. v. d. Bijl: technische natuurkunde; Mr. Dr. L. Deckers: sociale wetgeving, Drs. J. E. de Quay: psycho-techniek van het bedrijf; Mej. Dr. J. C. L. Hol: psyische aardrijkskunde; G. J. de Vries: econo mische aardrijkskunde. ONDERWIJS-CENTRALE. Als gevolg op het onderhoud met Minister de Geer heeft de Onderwijs- Centrale, vertegenwoordigd door de heeren H. J. Bon en L. Nooten, Maan dag een onderhoud gehad met den Minister van Onderwijs. In verband met de aangenomen motie-Suring werd door hen bij den minister aange- droiigen op het, herstel van de zeven jarige leerverplichting. Tevens werd de achterstelling van de onderwijzers op salarisgebied betoogd en op on juistheden in de bestaande salaris- regeling gewezen. Uit de besprekingen met minister Waszink bleek, dat de minister geneigd is het herstel van de ze zevenjarige leerverplichting zoo veel mogelijk te bevorderen, ook door „Neen, ik wil je geen daad laten be gaan, die een wroeging zou zijn voor je geheele volgend, leven. Ik smeek h.et je, Kees, laat dat plan varen. Nie mand zal ooit weten, dat je zulk een verzoeking gehad hebt." Een vlaag van toorn flikkerde inde oogen van den jongen man. Hij stoot te den officier woest van zich af. „Kom, laat me los!.. Laat me los!.. Ik moet het geld beslist hebben, zeg ik je." Walter leunde tegen de eiken kast en met beslistheid hernam hij: „Ik zal mij niet van mijn plaats ver roeren, voordat je vertrokken bent. Ik wil je medeplichtige niet worden. Als de roes, die op 'toogenblik je hersens benevelt, opgetrokken zal zijn, zal je me op de knieën danken, dat ik je te gen je zelf heb weerhouden. De zoon van den bankier wilde zich met opgeheven vuist op hem werpen. Maar zijn beenen wankelden onder hem, hij beefde als een grijsaard. De officier met zijn hooge gestalte, zijn breede schouders, zijn vastberaden blik stelde zich voor hem als een beeld van kalmte en kracht. Kees voelde zich niet in staat te strijden tegen zulk een tegenstander. Woedend trok hij zich terug: „Waarom roep je niet om hulp, om den dief gevangen te nemen!" „Neen!" antwoordde Walter, „je va der zou het eerst hier verschijnen en zi>n zoon in zulk een toest?—nen- maateregelen betreffende de herplaat sing van wachtgelders. Ten aanzien der motie-Bulten merk te de minister op, dat dit onderwerp bij den Ministerraad in behandeling is en dat hij dus geen enkele toezegging kon doen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Op Zaterdag 8 Januari des namid dags 3 uur zal ter viering van den ge denkdag der Technische Hoogeschool een buitengewone senaatsvergadering worden gehouden in de vergaderzaal van den senaat, Oude Delft 118. In de ze vergadering zal de rector-magnifi- cus een rede houden en voorts zal daar in worden bekend gemaakt het oor deel van de afdeeling der weg- en wa terbouwkunde over de ingekomen antwoorden op de in Juni 1925 uitge schreven prijsvraag. NED. CHR. REISVEREENIGING. De vijfde algemeene vergadering der Ned. Chr. Reisvereeniging zal dit jaar gehouden worden tc Groningen op 24 December a.s. in het concerthuis Poelestraat 30. Prof. Dr. A. Veldhuizen te Groningen zal namens de ontvan gende afdeeling de vergadering be groeten. Op de agenda komt o.m. voor het uitbrengen van rapport over een even tueel uit te geven Reisliederenbundel. Het bestuur stelt voor ook in 1927 een reisgids uit te geven. De afdeeling Amsterdam wil het instituut Jeugd leden in het leven roepen, waarover het bestuur gunstig adviseert. Het reisplan voor. 1927 zal aan de goedkeu ring der vergadering worden onder worpen. Aan deze vergadering zal om 10 uur een buitengewone algemeene vergadering vooraf gaan om de voor gestelde statutenwijziging te behan delen. De afdeeling Groningen organiseert cp den vooravond der vergaderingen een feestavond in het concerthuis. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Op de zittingen van het Kantonge recht behooren aanrijdingen en der gelijke zoowat tot de geregelde zaken. Zoo stond Maandag terecht W. F., oud 61 jaar, wonende te Leiden, die op een brug op den Valkenbosch weg met zijn auto tegen een groentenkar was gereden, of de groentenkar tegen de auto. De gelukkige bezitter van den inge- drukten groentenwagen. Haasno -i, ver klaarde als getuige dat de auto had moeten wachten, daar deze het verst van de brug verwijderd was. Om dit te kennen te geven had hij, naar liij zeide, zijn zweep opgestoken. Er werd echter uitgemaakt, dat de brug 4 M. breed was. de groentenwa gen 1.70 M. en de auto 1.68 M., zoodat zij gemakkelijk elkaar hadden kun nen passeeren. Aan de hand van een situatieteekeni.ng werd de zaak door den kantonrechter bekeken. Als getuiger\ traden verder nog op een tweetal arbêiders uit Rijnsburg, Heemskerk en F. Passchier en de land bouwerszoon W Passchier die echter geen van allen hadden gezien, dat Haasnoot zijn zweep had opgestoken. De getuigen a décharge behoefden niet aan het woord te komen, de amb tenaar vroeg vrijspraak, waarbij de verdediger Mr. J. M. J. Blaak, zich aan sloot, zoodat F. geen boete of andere straf opliep. A. D., een niet verschenen hakker uit Leiden, had in de Haarlemmer straat niet met een steen, maar met een stijf in elkaar gedraaide prop pa pier een lichtreclame stuk gegooid. Als getuige werd gehoord zekere van Dorp, een touwspinner. Tegen den roekeloozen bakker werd j' i5 of 15 dagen geëischt. J. B., een Sluiswijksche zeeman had gevaren zonder het gebruikelijke groe ne en roode licht aan bak- stuurboord Get. v. d. Bent, visscher te Katwijk, kon niet anders doen dan dit bevesti gen. 2 maal 20 of 2 maal 10 dagen C. K. te N o 0 r d w ij k was geverba liseerd wegens loopen op verboden grond en dat was toevallig jachtgrond zou in staat zijn hem te doen sterven van droefheid." „Welnu, dat is het beste wat de goede man doen kan! Hij zou mij de moeite besparen een daad te bedrijven die jij diefstal noemt" antwoordde Kees met stompzinnigen lach. Kees met stompzinnigen lach. „Ellendige!Durf je zoo te spre ken?" zei de officier met walging, zon der zijn verdedigende houding prijs te geven. Maar plotseling beving hem een angstige schrik. Kees had uit een van de laden van het bureau een revolver genomen, die de bankier altijd bij zich had en die steeds geladen was. Hij wendde zich tot Walter. „Ziezoo, ouwe jongen, genoeg ge streden. De vreugde, die het leven mij nog bieden kan, is niets meer waard. Je wilt me het geld niet laten nemen, wat ik noodig heb! Zooals je wilt! Ik zal deze vijf kogeltjes in m'n hoofd jagen en alles is afgeloopen." Een koud zweet parelde over het voorhoofd van den luitenant, een bloe dig visioen verscheen voor zijn oogen. Voor welk een vreeselijke keuze was hij geplaatst?.. Of zijn wiedoener te laten bestelen zonder een woord te zeggen en door zijn stilzwijgen zich medeplichtig© te maken van den dief stal, of wat nog veel verschrikkelijker was, de oorzaak te zijn van den zelf moord van zijn eenigen zoon. Want '-U or had. Daar C. K. nu niet direct van giste* ren is, dacht de veldwachter, vasthou den, ook al had hij hem niet op stroo pen betrapt. sBekl. verdedigde zich met te zeggen dat er geen borden staan. Maar daar hij bekend 9taat als ijverig beoefenaar van het stroopersvak kon hij zich er nu niet uitdraaien en eischte de amb tenaar tegen den reeds meermalen be strafte, 4 of 4 dagen. A. A. J. v. d. T., eveneens uit Noord- wijk, was eveneens op de konijnen jacht geweest, maar had zich laten snappen terwijl hij in het bezit was van een carbidlantaarn, een jachtge weer en enkele konijntjes, die reeds ge vangen waren. Als getuigen werden gehoord de jachtopziener en de rijksveldwachter Paquay. Eisch 10 of 10 dagen, ter wijl v. d. T. zijn carbidlantaarn, ge weer en konijntjes ok voor het laatst heeft gezien. J. H. P. v. d. T.. P. v. H. en B W de R., allen te Leiden hadden te War mond in verboden water- gevischt, waarvoor nu tegen elk 1 of 1 dag werd geëischt. Maar zii krijgen hun watergeweer oftewel hun hengel terug A. v. D. te K a t w ij k, gekwalificeerd als visscher, liad ge'oopen op verbo den grond. Eerst zei hij, dat hij claar '•X werkeloos was, maat wat aan din wandel was gegaan en de borden niet had gezien, maar lang?amerhan 1 kwam 't er toch uit dat hij hoopte een konijntje te ontmoeten, met de bedoe ling, voor de gezelligheid, dan samen Gen eindje op te loopen. Eisch 3 of 3 dagen. Maar met M. K., die van eenzelfde delict werd beticht, scheen de actieve veldwachter toch den verkeerde te pakken hebben gehad. K. verklaarde, dat de persoon in kwestie valschelijk zijn naam had op gegeven, zoodat K. v. alle smetten vrij naar huis kon gaan. M. v. H.j rijwielkoopman te Lei den was beticht met zijn rijwiel op de kleine steentjes te hebben gereden. Verd. zeide wel op het klinkerpad te hebben gereden, maar niet op de klei ne steentjes Aangehouden. N. S., loopknecht te Leiden, was gepakt wegens nachtelijk straatru moer. Verdachte verdedigde zich als volgt, 's Nachts om half twee hadthij in de Kloksteeg gratis zangles gehad van zijn kameraad, die hem de nieuwste gramophoonplaat van Willy Derby had voorgezongen. Hij zelf had niets gedaan dan aandachtelijk geluisterd. De ambtenaar vondt echter, dat gra tis zanglessen uit d© mode zijn en eischte als honorarium 3 of 3 dagen. Toen hij biermede echter niet ac eoord ging werd besloten de zaak een week aan te hcudeh om het zangnum mer verder te onderzoeken. De twee laatste zaken waren die van J. v. M. en H. J. B., beiden uit Lei den. zij hadden gefietst zonder bel. Wat zij betoogden doet minder ter za ke, maar beiden kregen zij een boete van twee gulden. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE De noodlottige aanrijding bij de Boschbrng te 's-Gravenhage. Het Gerechtshof heeft gisteren ar rest gewezen in de zaak tegen Mr. Dr. W. M. W., bankier te Wassenaar, clie door de Haagsche Rechtbank is ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben. Het zou aan verdachte's schuld te wijten zijn geweest, dat in den nacht van 15 op 16 Februari van dit jaar op de Ko- ningskade bij de Boschbrug te 's-Gra venhage een aanrijding heeft plaats gehad tusschen verdachte's auto en een van de richting van het Bezuiden hout komende taxi, bij welke aanrij ding een 21-jarige jonge dame die in verdachte's auto zat, het leven heeft verloren. Het Hof vernietigde op formeele gronden het vonnis van de Rechtbank. Opnieuw rechtdoende verklaarde het Hof verdachte eveneens schuldig aan het ten laste gelegde feit en veroor deelde hem, overeenkomstig het von nis tot 14 dagen gevangenisstraf. betrapt, zou deze, zonder twijfel een diefstal hebben begaan, maar hij zou er misschien niet aan gedacht hebben, een einde te maken aan zijn bestaan. En wat was ten slotte het geld ver geleken bij de wanhoop van dien vas der en die moeder, bij de smart van Piëta? Had hij het recht aardsche schatten te verdedigen, waarover niemand hem aangesteld had als bewaker, dezen ar men verdoolde het gevaar te doen loopen voor den hoogsten Rechter het vonnis van eeuwige verdoemenis te hooren? Neen, ongetwijfeld niet. Hij mocht niet aarzelen. Hij strekte zijn hand naar Kees uit, „Geef mij dat wapen" beval hij. „Zweer me dat je geen einde zult ma ken aan je leven en ik zal je niet meer in den weg treden, je zult vrij zijn om te handelen, zooals je verkiest omdat ik je niet kan verhinderen kwaad te doen zonder je bloot te stel len aan nog erger kwaad." Overwonnen door den bevelenden toon van Walter, liet de jonge man zich zonder tegenstand ontwapenen. En terwijl de officier voorzichtig de moorddadige kogels één voor éen weg haalde en in veiligheid legde, wreef Kees zich triomfantelijk in de handen: „Ik erken weer je ouwe vriendschap Het is niet de eerste keer. dat je voor mijn verdediging optreedt. En nu, scheer je weg, laat me begaan, ik wil

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5