NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 20 DECEMBER 1926 j& TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. De eenlhielldsschool bleef over winnaar. Ten derden male, schrijft De Neder lander, en nu voor jaren beslissend strandde de poging een lichte bres te schieten in den muur van wettelijke gebondenheid, die, uitgaande van de begeerte naar eenheid, een belemme ring vormt voor het voldoen aan de begeerte van duizenden ouders, die voor hun kinderen nuttig achten een terugkeer tot de eeuwenoude gewoon te in Nederland: het vroeg leeren van vreemde talen. Het wetsontwerp, voor gesteld door Minister Waszink, dat in zeer beperkte mate de vrijheid tot dit taalonderwijs zou brengen, is door de Tweede Kamer met één stem meerder heid verworpen. Over het paedagogisch nut of het paedagogisch nadeel van het vroege onderwijs in een vreemde taal wen- schen wij niet, te oordeel en. Feitelijk staat dit buiten het geding. Ervaren paedagogen achten 't vroeg leeren van een vreemde taal bedenke lijk; zij vreezen voor overlading van het onderwijs; bovenal duchten zij schade voor het goed leeren van de eigen moedertaal. Andere onderwijzers en opvoeders oit den kring der lagere school, van even goeden naam strijden met over tuiging vóór dit taalonderwijs reeds in ie vijfde klasse der lagere school. Zij Achten niet alleen het verwerven van talenkennis op de school voor Uitge- oreid Lager Onderwijs, vel doende voor net practische leven, onmogelijk, ten zij reeds op de la'gere school zekere grondslagen zijn gelegd; maar zij mee- nen ook te hebben ervaren dat menige leerling zich eerst met ijver gaat toe leggen op het zuiver spreken en s chr ij yen van de eigen taal, nadat hij ken nis maakte ook met een vreemde taal. Wij mengen ons in dit paedagogisch geschil niet. Er zal voor beide stand punten wel iets te zeggen zijn, en of de leiten pleiten voor het. ééne of voor het andere standpunt, zal ook wel af hangen van geschiktheid en begaafd heid der leerlingen, waarmede men in meerderheid kennis maakte. Maar, nogmaals, dit geschil staat buiten de quaestie. Het ware onverdedigbaar, als de Overheid ouders en opvoeders zou wil len dwingen tot een paedagogischen maatregel, door hen afgekeurd. Maar even diep is het te betreuren, dat de Overheid duizenden ouders en opvoe ders belemmert in het riemen van een maatregel, dien zij voor hun kinderen en leerlingen heilzaam achten. Het verbod, dat tot heden slechts in oeperkte mate gold, omdat de oucle scholen voor 1N/IUL0. nog mochten blij ven bestaan, zal met 1 Januari a.s. in volle gestrengheid wenken: want dan moeten ook de nog gehandhaafde M. ULO. scholen haar uitgebreid lcerprQ- /ram wijzigen naar het voorschrift dei- wet. Aan de kinderen van vermogen de ouders zal het kwaad voorbijgaan. Huisonderwijzers, en gouvernantes zul len de leemte invullen De schade treft den kinderen uit den midden stand en de arbeidersklasse. Het is wel een wonderlijk soort democratie, die, terwille van een gefingeerde een heid, dwingend optreedt, om de vrij- neid te belemmeren en den toegang tot breeder cultuurgebied te hinderen. Wie zijn d« schuldigen. Dezer dagen, z,oo driestart óhze A.R. Rijnlandse he Courant, werden we ge troffen door het volgend, bericht in de pei*s: D© Amerikaan Friedman sloeg den Franschiman Peguilhan knock out in Je 4e ronde. Laatstgenoemde kwam -'óó hard op den grond terecht, dat hij een hersenschudding opliep, waaraan nij eenige uren later overleed. De bok ser Friedman werd in verband daar mede gearresteerd. Natuurlijk zat zich weer een enorme' oelangstellende(?) menigte te verga pen, om te zien op welke manier een paar boksers elkander de zwaarste treffers konden toebrengen. Zijt ge 't niet met mij eens, dat de hoofdschuldigen voor dezen doodslag ^moeten worden gezocht in de specu lanten, die zulk een, bokswedstrijd in elkaar zetten, en de toeschouwers, die er gaarne hun geld voor over hebben, om te zien hoe twee menschen elkaar te lijf gaan. Ik maak me sterk, dat de boksers- sport al heel gauw tot een minimum zou worden teruggebracht, indien er niet zoo veel mee te verdienen viel. En dit laatste houdt op, zoodra de toeschouwers weg blijven. We zijn werkelijk geneigd om alle aanwezigen te beschouwen als mede plichtigen aan dezen moord. En de beste straf zal zijn, dat die openbare vechtpartijen, waar men el kaar op een verschrikkelijke manier toetakelt, maar définitief verboden worden. Geloof maar niet, dat boksen'uit lief hebberij zoo'n gevaarlijk karakter zal aannemen; daar zullen ze wel voorop- passen. Weet je wat. ik niet begrijpen kan? Dat onze sociaal-democraat Schaper die er a.1 niet tegen kan, dat er een bloederige schilderij van een stieren gevecht het stationsgebouw van de Staatsspoor in Den Haag ontsiert, nog geen vragen gesteld heeft aan een cler Excellentie's over bokswedstrijden. Wie weet of hij dan niet meer suc ces had. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Stavoren: O. Ka- zemier cand. te Groningen. Te Co- then (U.); D. Holwerda, cand. te Gaast- meer. Aangenomen: Naar Nieuw- Loosdrecht: W. v. d'. Waal, te Slijk- Ewijk. GEREF. KERKEN. Bedankt: Vóór Utrecht: J. Wy- menga, te Gharlois (Rotterdam) Voor Zwartsluis en Ambt-Vollenhove: A.. J. J. Bouwman, te Urk. Ds. M. SCHUURMAN. In de vergadering van den breeden Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gra- venhage-West heeft Ds. M. Schuur man die emeritaat ontving, Donder dagavond afscheid van den Kerkeraad genomen met een toespraak, waarin hij herdacht de reeds overleden colle ga's en allen dankte voor hun steeds betoonde sympathie. Als praeses van den Kerkeraad dankte Dr. J. Hoek Ds. Schuurman voor al zijn arbèid en bad hem een gezegenden levensavond toe. Staande werd Ds. Schuurman daarop toegezongen Ps. 90 9. In het kerkblad van 's-Graven- hage huldigt Dr. K. Dijk in een hoofd artikel den heengaand'en dienaar voor zijn arbeid, teivvijl Ds. Schuurman zel ve een „Terugblik" geeft. Dr. J. G. UBBINK. Dr. J. G. Ubbink predikant der Ge ref. Kerk van Zevenhoven, is door lichte ongesteldheid aangetast. In geen vier weken heeft hij zijn ambts bezigheden kunnen verrichten. En naar het zich laat aanzien, is zijn toe stand van dien aard, dat hij, dit jaar niet meer voor de gemeente kan optre den. Zijn toestand baart echter geen zorg. DE CLASSIS VERGADERING DER NED. GEREF. KERKEN. De Raad der Ned. Geref. Kerk van 'Amsterdam-Zuid heeft volgens de „Overt. Kerkbode" de Ned. Geref. Ker ken samengeroepen tot een vergade ring ter constitutie van een classis en ter behandeling v. kerkelijke zaken, op Dinsdag 28 December, des v.m. te 10 uur in de Parkkerk te Amsterdam. HET VOORSTEL VAN Bs. BRUSSAARD. Van het in de classis Haarlem inge diende en door ons vermelde voorstel van Ds. Brussaard tot pogingen tot herstel der eenheid i nde Geref. Kerken schrijf Prof. Dr. H. H. Kuyper in „De Heraut" dat het zeer te waardeeren valt. Maar dus vervolgt schr., we meenen, evenals Prof. Ridderbos in zijn ant- •v FEUILLETON. Opoffering beloond. 21) Haar oogen. schitterend als saffieran verspreiden over haar gelaat een glans van jicht. Van alle kanten wordt zij aangezocht, haar balboekje vult zich snel en de avond is nauwelijks begon nen, of al haar dansen zijn toegezegd. Een geheimzinnig glimlachje aan ean of ander uit de verte speelt om haar lippen en in een vrij oogenblikje schrijft £ij een naam op de ivoren blad zijde. Het voorspel van een wals wordt gespeeld. Guido de Servannais, een neef van het jonge meisje, met wien zij den cotillon moet openen, buigt zich voor haar en herinnert haar aan haar belofte. Door haar partner meegetrokken in kunstige kringen, danst zij, licht als een vogel, met vroolijke bevalligheid. Zij beantwoordt schalks de geestige complimentjes, die de jonge man tot haar richt, terwijl zij nu en dan een schuinen blik werpt op den hoofdin gang. LuitenanLenoov is juist bin nen getreden; een* nog blozender tint bedekt het gelaat van Piëta, terwijl beider blikken elkaar een oogenhlik ontmoeten. Zij glimlacht, zooals zij een weinig tevoren gedaan had, toen zij zijn naam in haar balboekje had geschreven. „Waarom kom je toch zoo laat, Wal ter?" verweet zij den jongen officier lachend, nadat haar neef haar weer bij haar moeder had terug gebracht. „Omdat ik ben opgehouden door een persoon, met wien ik last genoeg had om van hem af te komen. Ik was bang dat bij me heelemaal niet zou laten gaan." „Dat zou niet erg mooi van je zijn geweest, je woord niet te houden." „Vooral vandaag, is t nietdaar om heb ik me er ook wel voor ge wacht" antwoordde hij glimlachend. „Ik heb je bij voorbaat ingeschreven voor twee walsen. Ben je tevreden over me?" vroeg ze levendig. „Meer dan tevreden, ik ben er ten hoogste faiee vereerd." Zij richtte op den. officier een guiti- gen blik. „Mag ik ook weten hoé hoog?" „Zoo hoog, als een menschenhart maar reiken kan" antwoordde, hij met zachte, bevende stem. Zij glimlachte om haar ontroering te ontveinzen. Daarna ging zij lachend voort: „Zal je vanavond je woordenschat van galante complimenten eens voor je houden? Mijn arme ooren kunnen er niet tegen. Ik waarschuw je, dat ik je vriendschap op een zware proef zal stellen." Walter maakte een buiging. „Ik ben er blij om, geloof me." „Ik geloof het" antwoordde zij een-. woord aan Ds. Brussaard reeds te ken nen gaf, dat hij de kloof niet naar waarheid heeft gepeild. Ds. Brussaard meent blijkbaar, dat er alleen mis verstandden in het spel zijn en ze ker zal niemand onkennen, zooals Prof. Ridderbos het uitdrukte, dat tengevol ge van allerlei misverstanden sommi gen zich ten heele of ten halve aan de zijde van Dr. Geelkerken scharen die, zoodra ze doorzagen, waarom het eigenlijk gaat, niet zouden aarzelen zich' van hem af te wenden en zich stellen aan de zijde onzer kerken. In zooverre de correspondentie tusschen Ds. Brussaard en Prof. Ridderbos ge voerd', dienen kan om zulke misver standen uit den weg te ruimen zullen we dankbaar zijn. Ds. Brussaard zelf kan daartoe medewerken, juist om den invloed, dien hij in den kring der be zwaarden heeft. Maar we betwijfelen met Prof. Ridderbos of van zulk een misverstand ook bij Dr. Geelkerken zelf en de geschorste of afgezette pre dikanten sprake kan wezen. En we zouden zeker niet gaarne willen, dat 'de breuk© op zijn lichtst geheeld of overpleisterd werd, want dan zou het gevaar, dat onze Kerken bedreigde, nog grooter zijn. Daarom lijkt ons het voorstel op de classis Haarlem gedaan, om de volgende Synode te verzoeken een commissie te benoemen, die met 'de bezwaarden, de geschorsten en af- gezetten nog eens gaat onderhandelen, weinig aanbevelenswaardig. De Syno de heeft bij monde van Prof. Ridder bos de bezwaren en misverstanden trachten op te helderen. Dat antwoord is publiek. Indien blijkt, dat daardoor metterdaad misverstanden zijn weg genomen, dan ligt het veeleer op den weg der „bezwaarden" om dit ter ken nis der Synode te brengen. Dan zou zeker de breuke op goede wijze kun nen worden geheeld. GIFTEN EN LEGATEN. Uit de nalatenschap van wijlen den heer S. Bart, in leven te Monniken dam woonachtig, is gelegateerd aan de Ev. Luth. Kerk, de Geref. Kerk en de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, allen te Monnikendam^ elk een bedrag van 1000. CHR. KWEEKSCHOLEN. Aan het jaarverslag van de Ver- eeniging voor onderwijzend personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen is het volgende ontleend: Onze kweekscholen hebben een ge heel jaar op dezelfde wijze rustig kun nen voortwerken aan de haar opgedra gen taak. Dat wil in den tegenwoordi- gen tijd, nu wij onder telkens' veran derende K. B. leven, al heel wat zeg gen. Het ledental bleef nagenoeg onver anderd (pl.m. 120 leden); er zijn 18 aan gesloten scholen en' 25 donateurs. Eenige adressen zijn verzonden in za ke de salarisregeling. Tusschen een der leden en zijn schoolbestuur waren moeilijkheden gerezen; de partijen wisten, na bemiddeling van het be stuur der vereeniging, tot een overeen komst te komen. De vereeniging is me delid van het in 1927 te houden Chr. Paed. Congres. Als onderwerpen zijn door de vereeniging opgegeven: „De plaats van de opleiding in ons school stelsel" (inl. H. J. v. Wijlen) en de On derwijzersopleiding en Zending" (inl. J. v. Keulen). De vereeniging is als zoo danig lid geworden van de „Onderlin ge Ziekteverzekering" van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren. Ont vangsten en uitgaven lpopen. tot een bedrag van 834.98. J. A. G. DE WAAL. Heden viert de beer J. A.G.deWaal, oud-hoofd eener Chr. School te Kam pen en Scriba van den Raad der Geref. Kerk aldaar in goede gezondheid zijn tachtigsten Verjaardag. De heer de Waal, die een in Geref. kringen alom in Nederland bekende persoonlijkheid is, behoort tot de oude voortrekkers op het gebied van 't Chr. enderwijs. Met groote helderheid van geest mag de 80-jarige nog het scribaat van een zoo groote Geref. Kerk als die van Kampen voeren, terwijl hij dezer da gen bij de verkiezing van ambtsdra gers de meeste stemmen op zich ver- eenigde. In verband met het onlangs geleden voudig. „Ah, daar is de graaf van L.. die me komt uitnoodigen voor een quadrille. Zoek een danseres. Walter, we treffen elkaar weer aan voor de volgende wals. Zeg, ontferm je eens over die arme Isabella Vermont, nie mand heeft haar nog uitgenoodigd. Ik weet niet waarorh, h^t 'is een opper best meisje en ze danst wonderlijk goed." „Op 't oogenhlik kan ik niet, ik ga Kees op zoeken, ik heb hem nog niet gezien en ik wil hem even de hand drukken." Piëta keek den jongen man scherp aan en vroeg zich af, over wien hij het had. Plotseling begreep ze, dat hij het ever haar broer had en glimlachend zeide zij: „Je zult een langen arm moeten heb ben, als je hem van avond de hand wilt drukken. Wij hoopten, dat hij zou komen, maar ma kreeig gisteravond een brief van hem, dat hij zich niet kon inschepen voor het eind van de maand." „Dan heeft Kees jullie zeker willen verrassen" ging de officier voort. „Ik zou durven zweren, dat' ik hem dezen middag heb zien loopen. Ik was te ver van hem af. anders had ik hem aan gehouden. Zou ik me zóó vergist heb ben?" Het jonge meisje verbleekte plotse ling. Ofschoon haar blik te kennen gaf dac zii aan Walters verhaal geen ge loof sloeg, toch kon men er een ang- verlies zijner echtgenoote werischt de jarige geen officieel feestbetoon. JUBILEA. Gisteren herdacht Ds. W. W. Smit te Zuidlaren zijn 30-jarige ambtsbedie ning, terwijl heden Ds. F. Bruinsma te Meerkerk, 30 jaar in het predikambt werkzaam is. Ds. Smit aanvaardde het predikambt bij de Geref. Kerk te Knijpe arbeidde 12 jaar te Assen en nam in 1911 een tweede benoeming als geestelijk verzorger van de stichting „Dennenoord' te Zuidlaren aan. Ds. Smit is buitenlandsch correspondent, voor de Soemba-zending. Ds. F. Bruinsma, die met Ds. Smit aan de Theol. School te Kampen stu deerde, aanvaardde het predikambt 1e Oldeboorn en diende de Geref. Kerken van Anna Jacobapolder, Beetgum, Suawoude, Scharendijke, Glanerbrug, Zalk, Rottevalle, Scharendijke (2e maal), Tijnje, Genemuiden en sinds 4 Oct. 1925 die van Meerkerk. KERKELIJKE PERS. Gedurende ongeveer vier jaar geeft de Kerkeraad der Geref. Kerk van IJ muiden een „predikbeurten- en me- dedeelingen' -blaadje uit, dat in dien tijd reeds een paar malen vergroot werd. Het wordt in alle Geref. gezin nen gelezen, en bevat behalve het kerk nieuws ook allerlei uit het vereni gingsleven. Met 1 Januari a.s. zal het blaadje op nieuw uitbreiding ondergaan, mede door medewerking der Geref. Kerk van IJmuiden-Oost (v.m. Velseroord). De naam Wordt dan IJmuider Kerkbode, officieel orgaan der Geref. Kerken van IJmuiden en lJmuiden Oost. 't Wordt dan in 500 (Geref.) gezinnen gelezen. DE ZENDING IN ZORG. Hoewel de Samenwerkende Zen- dingscorporaties dankbaar zijn voor de opbrengst der Zendingsweek in No vember, die met inbegrip van een s-ift van 20.000 ongeveer 175.000 op bracht, moeten zij toch constateeren, dat de opbrengst minder is dan in het vorige, jaar toen met inbegrip van een gift van 30.000 ongeveer 200.600 is ontvangen. Om zonder tekort het jaar 1926 te kunnen besluiten, hebben zij nog noodig een bedrag van 70.000 tot het bijeenbrengen waarvan dan ook in deze laatste weken bijzondere pogin gen worden aangewend. Uit het Sociale Leven. 3HR. ZEELIEDENBOND. De algemeene vergadering van den Chr. Zeeliedenbond in Nederland zal Woensdag 5 en Donderdag 6 Jan. a.s. te Schevenimgen in 't gebouw „Volks belang" gehouden worden. Voor de avondvergadering van den eersten dag is als spreker uitgenoo digd D.s. J. de Waard, Geref. predikant te Rijnsburg. ACTIE IN HET ZEEVISSCHERIJ- BEDRIJF. In een te Dieppe gehouden vergade ring van Vlaardingsche visschers is 'n motie aangenomen in verhan-d met het besluit van de reeders om de loon en van 1926 ook voor 1927 te handhaven. In deze motie worden den vakvereeni- ging she sturen opgedragen de verlang de verbeteringen in de loonregelingen te blijven nastreven. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. De N.V. Stoomschoenfabriek, voor heen Jos. Groenen te 'Waalwijk zal in Januari 1927 worden stopgezet. Van het pl.m. 50 man sterke personeel is een gedeelte tegen 1 Januari ontslag aangezegd, terwijl het vorige geleide lijk in de eerste maand van 1927 ont slag zal krijgen. WERKLOOSHEIDS-CONFERENTIE. Vrijdag is op het departement van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenha- ge de conferentie gehouden tusschen minister Kan en de vertegenwoordi gers der vier groote gemeenten, ter be spreking van de werkloosheid en de bestrijding daarvan. Amsterdam was vertegenwoordigd door wethouder De Miranda daar wethouder Vos, on der wien de werkloozenzorg ressor teert, in verband met den stand van de begrootingsdebatten verhinderd sftge bezorgdheid in lezen. Wat voor reden kon haar broer hebben, am zoo incognito te komen en hun te doen ge loven, dat hij op 't oogenhlik Cairo niet verlaten kon?" „Wat moet ik daarvan geloaven? Weet je wel, dat je kennisgeving me vreeselijk ongerust maakt? Als Kees te Parijs is, moet hem een ongeluk overkomen zijn, anders zou hij -zeker hier zijn" zeide zij eindelijk. „Maak je niet be»zorgd. Ik heb me ze ker moeten vergissen, er zijn soms van die wonderlijk sprekende gelijke nissen. Als het uw broeder geweest is, dien ik gezien heb, zou hij zeker al verschillende uren hier zijn. zeide de jonge man wanhopend, omdat hij een schaduw had gebracht op het beval lige gelaat van Piëta. „Dat denk ik ook" zeide zij gerust gesteld. „Spreek niet van je ontmoeting met ma, zal je? Zij is zoo zenuwachtig op 't oogenblik, dat ze den heelen avond Kees als het slachtoffer voor zich zou zien van allerlei ongelukken." Walter zag haar zich verwijderen aan den arm van graaf van L.. Hij bad moeten overvloeien van geluk. Piëta had zich zoo beminnelijk, zoo vertrouwelijk tegen hem getoond. En in plaats daarvan voelde hij, dat een vreemd gevoel van onrust hem beving Wat hij ook tegen het jonge meisje gezegd had, voor zich zelf bleef hij overtuigd, dat hij zich niet door een was en door den heer J. W. Jurre- ma, directeur va het Armbezoek. In deze conferentie zijn verschillen de wenschen en mogelijkheden in ver hand met de werkverruiming behan deld, o.a. kwam de emigratie ter spra ke. De conferentie droeg een informee rend karakter. LOONACTIE IN HET MIJNBEDRIJF. De bestuurders van de samenwer kende mijnwerk ers organisaties heb ben Dinsdagavond een gemeenschap pelijke vergadering belegd, waarin o.a. besproken werd. het in te nemen standpunt in zake de loonvoorstellen var. de mijndirecties in de Contactcom missievergadering van heden. Naar wij vernemen zullen de mijn- werkersvertegenwoordigers aandrin gen op een loonsverhoging van min stens 10 net. Verder wenscht men de loonregelingen voor een jaar te zien vastgelegd. UITKEERING VAN DEN 5 PCT. LOONTOESLAG OOE OVER JAN. A.S. In de vergadering van de Contact commissie voor het Mijnbedrijf is na mens de directies medegedeeld, dat de tijdelijke loontoe9lag van 5 pet. die in de vorige vergadering werd toegezegd voor de maand December ook over de maand Januari zal worden uitgekeerd Ze waren tot dit besluit gekomen, niet omdat de vooruitzichten van het bedrijf voor die maand een loonsver- hooging toelaten, doch op grond van de resultaten der laatste maanden, •welke gunstiger zijn geweest dan ver wacht werd. Op verlenging van dezen toeslag na 31 Januari a.s. mag niet worden gere kend., De vertegenwoordigers der vakbon den deden het voorstel, om de tegen- woordigde gecontracteerde loonen voor een jaar vast te leggen in een loonsovereenkomst opzegbaar met een termijn van twee maanden. Verder stilden ze voor overeen te komen dat de toeslag ook na Januari zal worden bestendigd zoolang de gemiddelde ko- lenprijzen niet dalen beneden den door snêeprijs over Nov.Dec. 1926. De directies wenschten zich ever dit voorstel nader te beraden alvorens haar standpunt te bepalen. Ze konden geen enkel uitzicht openen dat het voorstel zal kunnen worden aangeno men, doch ze zullen in een in Januari te houden nieuwe vergadering haar antwoord mededeelen. ULTIMATUM. De moderne. Christ, en R.K. organi saties hebben de directie van de mu nitiefabriek te Dordrecht een uliama- tum gesteld, dat Donderdag a.s. af loopt. Zij eisclien voor de zes groepen- waarin de arbeiders zijn gerangschikt, de volgende loonen: 18, 28, 28, 36, 42 en 57 cent plus 20 pet. tarief. De directie had aangeboden t ogen a.s. Maandag resp. 15, 23, 25, 30, 32 en van 48 tot 69 cent per uur met 30 pet. in tarief, behalve voor de laatstge- melde groep. MEDEZEGGENSCHAP GEMEENTE LIJK BEDRIJFSPERSONEEL. B. en W. van Utrecht hebben aan den raad gezonden het rapport van de commissie, door hen benoemd, met op dracht een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkkeid en de moge lijkheid om aan personeel, werkzaam in de gemeentebedrijven, een aandeel in de leiding dier bedrijven te geven en naar de regeling volgens welke dit zou kunnen geschieden. De commissie is tot de volgende con clusies gekomen: Het is wenschelijk, aan 't personeel werkzaam in de gemeentebedrijven, een aandeel in de leiding dier bedrij ven toe te kennen; het verdient aanbeveling een com missie in het leven te roepen, welke B. en W. in de leiding der bedrijven bijstaat, en in die commissie vertegen woordigers van het personeel crp te ne men; een aandeel in de leiding der bedrij ven kan aan het personeel worden ge geven in die dienstcommissies. het verdient aanbeveling, daartoe de bestaande dienstcommissies, wat be treft de samenstelling, te reorgani seer en. zoo zonderlinge gelijkenis had kunnen vergissen, nog minder dat hij de speel bal was van zinsbegoocheling. Voor hem stond de tegenwoordigheid van Kees te Parijs buiten allen twijfel. Maar evenals Piëta vroeg hij zich af, wat voor reden de jonge man kon heb ben om zich schuil te houden. Hij wist alles af van het feest, dat gegeven zou worden bij den twintigsten verjaardag van zijn zuster; men had hem zoo dik wijls gesoebat om zijn vacantie te ver vroegen om er bij tegenwoordig te kun nen zijn, dat 't haast onmogelijk was om weerstand te biedan. Of hij moest er misschien geen genoegen in vinden het feest bij te wonen. Maar in elk geval wat beteekende die plotselinge verandering in zijn plannen? Waarom was hij hier en wei gerde hij aan zijn moeder, die hem zoo lief had, het genoegen van zijn tegen woordigheid? De officier verdiepte zich in allerlei gissingen en merkte niets noch van de dansers, die langs hem heen warrelden, noch van de mu ziek die hen betooverde. De stem van Piëta ontrukte hem aan zijn bespiegelingen. „Over wat voor ernstige vraagstuk ken sta je toch te denken, Wralter?" vroeg zij spottend. Teruggeroepen tot die luidruchtige feestelijkheden, waarvan hij in zijn ge dachten ver af was, glimlachte hij. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5