NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 DECEMBER 1926 STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 20 December 1926, des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van 5 leden der Com missie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3e. der verordening, houdende Regle ment van de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoor- waarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden. (Aftredend: de hih. F. Eikerbout, J. Wilbrink, P. Heemskerk, Dr. B. D. Eerdmans en H. J. Baart). 2e. Benoeming van 5 plaatsvervan gende leden dier Commissie, Aftre dend: de h.h. B. J. Huurman. J. Splin ter Gzn. Th. M. W. Bergers, K. Syts- ma en F. Kooistra). 3e. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4e. Voorstel tot overplaatssing van den onderwijzer J. Jurjaanz, van de school Haverstraat B naar de Centra le school voor het zevende leerjaar. 5e. Prae-advies op het verzoek van F. J. Hopman, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 6e.-Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1925, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 7e. Rekening, dienst 1925, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. Se. Begrooting, dienst 1927, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 9e. Begrooting, dienst 1927, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 10. Voorstel: a. inzake het sluiten van kasgeldleeniugen, gedurende het le kwartaal 1927; b. tot vaststelling van een supple toir© begrootdng, dienst 1927, ten be hoeve van de aflossing van de hij de Leidsche Spaarbank gesloten geldlee- ning. 11e. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud hij de gemeente van een strook water, groot pl.m. 2 vk. M. kad. bekend Sec tie N, No. 292 ged. 12e, Voorstel tot kostelooze overne ming- in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie K, No. 3719. 13e. Voorstel tot kostelooze overne ming in eigendom en onderhoud hij de gemeente van 1 de Rijndijkstraat, Sectie M, N-os. 1389 en 1866. 14e. Voorstel: a. tot aankoop van het perceel bouwgrond in den Stadspolder Secti/e K, No. 1461; b. tot vaststelling van den desfoe- treftfenden begrootingsstaat. l;5e. Voorstel tot verhuring van ver schillende perceelen wei- en teelland. 16e. Prae-advies op het verzoek van die Leidsche Duinwater-Maatschappij, 'om vergunning tot het leveren van duinwater in de geheele gemeente Oegstgeest 17e. Prae-advies op het verzoek van de Vereeniging voor Christelijke Ge zondheids- en Vacantiekoloniën in Ne derland, om, toekenning van een bij drage in de kosten van uitbreidingen inrichting van het Koloniehuis „Zon- neheuvel" te Seppe. 18e. Verordening, houdende wijziging van de Verordening van 17 December 1914 (Gemeenteblad No. 36) betreffen de de levering van Gas door de Ste delijke Fabrieken van Gas én Electri- citeit te Leiden. GEMEENTEZAKEN. Subsidie Chx. Gezond h. en Vacantie Kolonie. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij, hoewel zij gaarne medewerken in het belang der Volksgezondheid, en de bestrijding der tuberculose, geen vrijheid vinden om te adviseeren tot inwilliging van het verzoek om sub sidie van het Bestuur van de Vereen, voor Chr. Gezondheids- en Vacantie koloniën in Nederland, waarvan uit gaat „Zonneheuvel" te Seppe (N.B.) Admissie examen Gymnasium. B. en W. leggen aan den Raad over een. brief van het Curatorium van het Gymnasium, waarin dit College mede deelt dat voortaan weer een toelating® examen zal worden afgenomen. In dat schrijven deelen curatoren het volgende mede: Wij hebben van de bevoegdheid van het toelatingsexamen tot de eerste klasse vrij te stellen, thans gedurende drie jaren, namelijk met betrekking tot de toelating tot de cur sussen 1924—1925, 1925—1926 en 1926 >1927 gebruik gemaakt. Tot ons leed wezen is de daarmede opgedane er varing evenwel ongunstig geweest. Was het percentage der leerlingen, Öie aan het eind van den cursus niet uit de eerste tot de tweede klasse kon den worden toegelaten, in de vier voorafgaande jaren 19211924 resp. 16 101/4, 16 en 6, in de jaren 1925 en 1926, toen het leerlingen betrof, die zonder admissie-examen tot het gym nasium waren toegelaten, steeg het tot resp. 27 en 26 Dit is naar ont oordeel en naar dat van den Rector en de leeraren voor een groot deel aan het wegvallen van het admissie-exa men te wijten. In dezelfde richting fyijsrt de uitslag eener proefneming die op verzoek van den Inspecteur in October j.l.dus op een tijdstip, dat de invloed van het gymnasiale onder wijs nog niet overwegend kon zijn in de eerste klasse Is gehouden met de opgave van werk voor Neder- landsch en Rekenen, gelijk dit voor toelating tot het gymnasium als eisch zou moeten worden neeteid. Ook bier bij bleek een te groot aantal leerlin gen -niet aan redelijke oischen re vol doen. Op deze gronden, en voorts me de. omdat de hoofden der lagere scho len niet alle denzelfden maatstaf blij ken aan te leggen en de beoordeeling voor hen ook niet gemakkelijk is, zoo dat ook hij hen naar wij ineen cn te weten de tegenwoordige toestand geen onverdeelde instemming vindt, hebben wij op voorstel van Rector en leera ren besloten van de ons verleende be voegdheid om van het toelatingsexa men tot de eerste klasse van het gym nasium vrij te stellen, voorshands geen gebruik meer te maken, zoodat voortaan weer van alle leerlingen het afleggen van een toelatingsexamen zal worden geëischt. Onderwijzer Centrale school 7e leeiiaar. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor in de vacature door het aan den heer J. W. van Leeuwen verleend eer vol ontslag te voorzien door overplaat sing van den heer J. Jurjaanz. thans onderwijzer aan de school in de Ha verstraat. Verlaging huur gasmeters. Op voorstel van Commissarissen der Lichtfabrieken stellen B. en W. aan den Gemeenteraad voor de huren van de gasmeters te verlagen. De nieuwe huren zullen dan zijn voor 3, 5 en 10 lichtsmeters f 0.40; voor 20 en 30 lichts meters f 0.80; voor 50 en 60 lichts me ters f 1.40, voor 80 en 100 lichtsme- ters f2 en voor meters, grooter dan 100 lichten f3. Ontslag leeraar Rngelsch H.6.S. B. en W. geven in overweging aan den heer F. J. Hopman, overeenkom stig zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1927 eervol ontslag te verleenen als Leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de H.B.S. alhier. Openbare verpachting heffing tol en bruggeld Leiderdorpsche brug. In verband met de omstandigheid, dat 30 April 1927 de pachtovereen komst met den heer P. J. Ramaker af loopt en deze niet bereid is een hoo gere pachtsom te betalen dan f 1250, hetgeen B. en W. vermoedelijk te laag noemen, deelen zij mede, dat het in hun voornemen ligt om binenkort tot een openbare verpachting van de hef fing van tol en bruggeld en de be diening der Leiderdorpsche brug over te gaan. Leaning voor kasgeld. Door B. en W. wordt medegedeeld, dat het tegoed in rekening-courant hij de Bank voor Nederl. gemeenten thans f 1.300.000 bedraagt. In verband met verplichte aflossingen en betalin gen van aankoopen zal echter in het eerste kwartaal 1927 dit kasgeld on voldoende" zijn. Zij stellen daarom voor hun College te machtigen in het eerste kwartaal 1927 kasgeld leeningen aan te gaan tot zoodanige bedragen als .noodig zijn, onder voorwaarde dat het saldo niet hoven f 1.250.000 zal stijgen. Ver breeding Lage Rijndijk. Voor de verbreeding van den Lagen Rijndijk is nog noodig een stukje sloot. B. en W. geven, den Raad in overweging dit van den eigenaar, die dat stukje kosteloos afstaat, (slechts 2 vk. M.) over te nemen. Kadastrale verrassingen. De N.V. Nationaal Gorndhezit en de heer J. F. Uytenbogaard te Amster dam zijn beiden mede-eigenaren voor 1 vk. M. van een perceel, waarop de gemeente een blok huizen heeft gezet aan den Heerensingel. De beide grond eigenaren zullen grootmoedig dez.e stukjes aan de gemeente cadeau ge ven. Maar de gemeente moet de kos ten dragen. Hiervoor is een raadsbe sluit noodig, hetgeen B. en W. voor stellen te nemen. De Rijndijksiraat. De Rijndijkstraat is nog particulier eigendom. Deze eigenaren willen daar vanaf. De eisch van B. en W. om f2000 te storten voor herstelling der bestrating is ook ingewilligd. Hoewel deze straat niet geheel aan de eischen van een goeden verkeersweg zal vol doen, stellen B. en W. toch voor tot overneming over te gaan, omdat van de eigenaren niet kan Worden ge- eischt dien toestand op te heffen. Aankoop grond Leeuwenhoekstraat Aan het Openbaar Slachthuis en aan. de onlangs aangekochte lande rijen grenst een strookje grond, groot 209 vk. M. dat voor de gemeente van belang is. Hoewel in 1904 Prof. Dr. D. A. de Jong daar nog f 1045 voor be taalde, wil de tegenwoordige eigena res het verkoopen voor f600. B. en W. stellen voor tot dien koop te be sluiten. Vacature Ambtenaar Burgerlijke Stand. In de vacature van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend voor het sluiten van huwelijken we gens vertrek van den h eer Zuid erna moet voorzien worden. B. en W. bevelen daarvoor aan de leden van den Raad P. P. Deumer en Th. B. J. Wilmer. Verhuur landerijen. B. en 'VV. stellen voor de verschillen de op het einde van dit jaar iendigen- de huurovereenkomsten met huurders van landerijen weer onderhands aan te gaan. Op verzoek van de huurders geven zij in overweging de betalingstermij nen te stellen aan het einde der Kwar talen met uitzondering van een die tweemaal per jaar wil betalen., maar dan ook een hoogere huur betaalt. Dit voorstel houdt tevens an afwij zend advies op het verzoek van J. C. do Graaf om een openbare verhuring. Deze verzoeker is inmiddels bereid om ook ondershands te huren. Waterlevering in Oegslgecst. De Leidsche Duinwatermaatschap- pij had hij verschillende besluiten reeds vergunning gekregen om in ge deelten van de gemeente Oegstgoest. water te leveren. Slechts voor een klein deel van die gemeente geldt die vergunning nog niet. Ook daar wil zij nu gaarne water leveren. Daarom werd verzocht, en B. en W. zijn daar niet tegen, om voor heel Oegstgeest die vergunning te mogen hebben. Den Raad wordt voorgesteld daartoe een besluit te nemen. UIT ONZE INDIEN. GESCHOTEN OP OUD-KAMPONG HOOFD. Het oud-kamponghoofd van Belan- ti is door de half openstaande deur van zijn woning beschoten. Hij werd licht gewond. Ir. P. HöVIG. Ir. P. Hövig waarnemend directeur van het departement van gouverne- mentsbedrijven repatrieert 27 April a.s. met de Indrapoera, van den Rot- terdamschen Lloyd. DE MOORD TE GAROET. Het verzoek om gratie van den be klaagde in de zaak van den moord op mevr. Campbell Mac Fie te Garoet, den hotelmandoer Entjim, die tot le venslange gevangenisstraf is veroor deeld, is afgewezen. DE AARDSCHOKKEN DUREN VOORT De aardschokken te Proepoek duren voort. De schade aan de gebouwen van de Staatsspoor bedraagt 36.000 In de dessa Karangjar is een 60-tal huizen onbewoonbaar geworden. (Roepoek is het aansluitingsstation op de spoorlijn CheribonKroja met de zijlijn TegalProepoek van de Se- marangCheribon Stoomtram Maat schappij. Het ligt op een afstand van 75 K.M. van Cheribon. De bodem is er kalk en mergelhou- dend, er groeit tamelijk veel djati (teak hout) en er is dan ook een houtvester geplaatst. Overigens is het plaatsje van weinig beteekenis. Tusschen Proepoek en de noordkust bevindt zich een vruchtbare land streek, waar o.a. zijn gelegen de sui kerfabrieken Balapoelang, Djatibaran Pangka, Doekoewringin, Adiwerna en enkele andere. De vulcanische dienst beschouwt ook deze aardbeving als een tectoni- sche beving; intusschen houde men in het oog. dat de dichtbij gelegen Sla mat geenszins is uitgedoofd, nog meer malen met een rookpluim getooid is), EEN ROOFMOORD. De 92-jarige weduwe van kapitein Drigny is te Weltevreden geworgd ge vonden. Het is een roofmoord. De da der is gevat. RUBBERFABRIEK AFGEBRAND. De rubberfabriek Kroempoet is met een groote hoeveelheid rubber ver brand. De machinekamer is gespaard. De fabriek was juist verzekerd bij het Assurantiekantoor Sluyters en Co. en Blom en Van der Aa. De oorzaak van den brand, die de Gouvernementsrubberfabriek Kroem poet vernielde, is zelfontbranding. De brand ontstond in het drooghuis, van waar hij op de fabriek oversloeg. De muren staan nog overeind. Het droog huis was verzekerd voor 15.000, de fabriek voor 75.000. De 30.000 K.G. rubber die verbrand zijn waren even eens verzekerd. GEMENGD NIEUWS. DROEVE STATISTIEK. Wü vonden in het „Handelsblad" on der volgend lijstje van ongelukken op onbewaakte overwegen verzameld door een lid der verkeerscom-missie uit de K. v. K. in Hollands Noorderkwartier. Deze teekende hierbij' aan, dat vol gens de statistiek in het jaar 1923 to-taal 16 dooden en gekwetsten als slachtoffer der onbewaakte overwegen vielen, in het jaar 1924 totaal 34, en in'het jaar 1925 totaal 29. Het lijstje voor 1926 is niet volledig, zoo wordt er bjj' vermeld. 18 Jan. Aanrijding hondenwagen on der de gemeente Rilland. Honden ge dood, berijder ongedeerd. 3 Febr. Aanrijding wagen op het kruis punt van de spoorlijn ZwolleMeppel en de straatweg ZwolleAlmelo, Wagen vernield, voerman gekwetst, paarden on gedeerd. 4 Febr. Aanrijding vrachtauto met vee te Beek. Auto vernield, koe gedood,, chauffeur ongedeerd. 23 Febr. Aanrijding vrachtauto Aals- meerderweg. Auto vernield, bestuurder ongedeerd. 11 Maart. Aanrijding auto ten Zuiden van Akkrum nabij Stobbegat. Auto ver nield, 2 personen gedood. 11 Maart. Aanrijding van den heer K. uit Haarlemmermeer, bij den onbe- waakten overweg in het Oosteinde. Dood tengevolge. 18 Maart. Aanrijding auto aan den Kerkweg onder Ede. Auto gehavend, be rijder ongedeerd, doch auto later door passeerenden trein geheel vernield. 8 April. Aanrijding wagen nabjj IJlst. Berijder gekwetst, later overleden. 13 April. Aanrijding eener vrouw tus schen Liesbosch en Leur. Vrouw over leden. 15 April. Aanijjding .eener vrouw na bü Biltnoven. Vrouw overleden. 1 7 Mei. Aanrijding van een man bij Tolke onder Scnagen. Man overleden. 2 Juni. Aanrijding van een man on der'Kethel. Man overleden. z Juni. Aanrijding van een wagaa oa. bij Meppol. Wagen vernield, berijder ge kwetst. 11 Juni. Aanrijding overweg lijn Del- denGoor van twee mannen. Beiden overleden. 28 Juni. Aanrijding auto onder Nieu wersluis. Autp gedeeltelijk vernield, chauffeur ongedeerd. 3 Juli. Aanrijding van een man te Stadskanaal. Man overleden. 30 Aug. Aanrijding van een wagen onder Zaltbommel.^ Wagen vernield, het paard gedood, berijder ongedeerd. 3 Sept. Aanrijding van een auto on der Ouaesluis. Auto vernield, chauffeur been gebroken. 20 Sept. Aanrijding van een vrouw onder Hengelo. Vrouw gedood. 22 Sept. Aanrijding van een vrouw onder Epe. Vrouw gedood. 2 October. Aanrijding van een vracht auto onder Kethel. Auto vernield, twee inzittenden zwaar gekwetst. 15 Oct. Aanrijding van een auto on der Venlo. Auto vernield, beide inzit tenden gedood. 10 Nov. Aanrijding van een tentwa gen onder Delft nabij *t Laantje. Wa gen vernield" en berijder ongedeerd, een inzittende gewond. 11 Nov. Aanrijding van een wagen onder de gemeente Horst. Wagen ver nield, voerman en paard ongedeerd. 27 Nov. Aanrijding van een wagen te Teteringen. Wagen vernield, voerman gewond? 30 Nov. Aanrijding vrachtauto onder Winterswijk. Auto vernield, chauffeur ongedeerd. 1 Dec. Aanrijding auto nabij Heiliger- Iee. Auto verbrijzeld, drie inzittenden gewond. 2 Dec. Aanrnding van 16 schapen na bü vSchagen. Alle beesten gedood. 9 Dec. Aanrijding auto onder Haar lemmermeer. Auto vernield, chauffeur gewond. Het ongeluk bij Diemen. In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over het ongeval op den on bewaakt en overweg bij Diemen, verne men we nog, dat het chassis van den- auto, ongeveer 400 M. door den lo comotief werd meegesleurd, alvorens: de trein tot stilstand kon worden ge bracht. Ooggetuigen) verklaaiden, dat zijl den trein hadden zien aankomen. Eenige jaren geleden heeft wijlen burgemeester jhr. Bicker den minis ter reeds gewezen op het gevaar van de opheffing der bewaking van dezen overweg, doch dit is zonder resultaat gebleven. Nog wordt gemeld, dat aan het on derzoek, hetwelk door de N. S. naar dit ongeval zal worden ingesteld', dit maal wordt deelgenomen door een in genieur van het rijkstoeziöht óp dei spoorwegen. De ontspoiring; bij Alphen. Als oorzaak van het ontsporen van een goederenwagen op het emplacement Alphen wordt genoemd ontijdige wis selbediening. Het opruimingswerk is met bekwamen spoed uitgevoerd, on geveer te halt zes was het hoofdspoor weer vrij. Trein 1210 van Utrecht naar Ledden kon toen met ongeveer 30 mi nuten vertragjng passeer en. De reizi gers vertraging heeft men overigens! zeer beperkt. De reizigers van trein 259 uit Leiden konden overstappen in trein 609 uit .Utrecht en omgekeerd! Beide treinen reden daarna terug. Ernstige vechtpartij. Gis teravond omstreeks uur heeft er een ernstige steekpartij plaats gehad in dei Lange Lombardstraat te Den Haag. Op dit uur bevonden zich daar de 20- jarige kachelsmid J. N. B. en de 18- jarigè los-werkman K. H. Beide man nen kregen twist over een kleinigheid, welke twist echter zoo hoog liep, dat H. zijn groot zakmes trok en daar mede B. een ernstigen steek in de buik toebracht. De getroffene zakte ineen en werd) na korten tijd door den Eerste Hulp dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De dader, die aanvankelijk gevlucht was, is omstreeks 10 uur*door de politie, toen hij naar huis wilde kee pen, nabij rijn woning in de Zuihng- straat gearresteerd. AutOHonge val. Gistermiddag is een met kisten beladen auto van dei Stoomkuiperij 'Q. v. dl. Burg. te Vlaar- Idingen nabij de Zvveth op den Delft- wieg aangereden door een anderen, auto. Diej eerste wagen kwam in dei slocxt terecht. Dei lading werd op het) aan die sloot grenzend weiland gewor pen. De drie inzittenden bleven onge deerd. P sieudoi-j our na 1 i s t. Het „Al- gtem. PolitiéDlad" deelt mede: De commissaris van politie te Alk maar verzoekt de voorgeleiding van een persoon, zich noemende Kees van Hoek, die voorgeeft journalist te zijn en correspondent voor Neder 1 andsche courantten en tijdschriften in Londen. Hij bezoekt \erschillende redactie- bureaux en tracht dan door valschei voorspiegelingen de redactie te bewe gen tot de afgifte van eenig geld of goed, waartoe hij ook te Alkmaar ge slaagd is. Hij 'logeert in eersten-rangs hotels' ien vertrekt ook wel zonder te betalen. Niet onmogelijk is het, dat hij ook be zoeken aflegt bij geestelijken, ter ver krijging van eenig geld of aanbevelin gen. .Van Hoek heeft in het Haagjsch Maandblad van Oct. 1924 of 1925 een stukje geschreven over kardinaal van Rossum en begeeft zich veel in katho lieke kringen. Hij 'is 30 k 3ö jaar, lang ong. 1.7ÖJ m., heeft donkerblond haar, gekleed met donkergrijze overjas, bolhoed en zwarte schoenen. Zijn gezicht, voor al bij de kin, is bezet met puisten. Spoorwegongeluk. Om streeks half elf zijn Woensdagavond De êtess van eon utf ids. nobtins). Dieren komenden goederentrein tweei wagens uit de rails gel cope n met het gevolg, dat de lijn tot gistermorgen1 zes uur versperd was. Een volgendel nersonentrein moest terugrijden naart Dieren cm on 'een andere lijn naar Del Steeg te rijden, tengevolge 'waarvan! de trein eerst des nachts half twee te Arnhem aankwam. De oorzaak van het! oti.getvai is niet niet opgehelderd. Leven d verbrand. Terwijl! de vrouw van den arbeider H. Regber- schot tei Hoornerveen, gem. Heerdel een praatje m'aakte met een buurvrouw1 liet zij haar tweeiarig'doohtertfe al leen achter. Terugkeerende in de wo ning vond zij het kind dood en half verkoold aan de binnenzijde van del deur liggen. Waarschiinlijk is het met) de brandende kachel of een h'eete stoof, in aanraking gekomen. De b er 0 cnvin g tei Deven.te r, Maandagavond werd te Deventep dö bakkersloopter Vrieling op het Knuti teldorp aldaar, beroofd van een taschl met geld door den 16-jarigen G. V1.,. Idie ei- zich mede uit de voeten maakte] In gezelschap van zijn in Tvve-llol woneinden 14-jarigen kameraad is hin toien naar I [minden getrokken. G. V1. was reeds in het bezit van een re volver en hij kocht er voor zijn vriend] nog een hip Ook werden dekens ge kocht, om in de duinen den nacht tel kunnen doorbrengen, hetgeen gebeur de. Den volgenden morgen bracht hef tweetal een bezoek aan Wijk aan Zee,, toog daarna haar Beverwijk en ver volgens naar Amsterdam, waar vani den nog resteerenden ge-roofden buit» goede sier werd gemaakt. Toen na genoeg al het geld was doorgebracht! werd de reis naar huis aanvaard. In! Twello aangekomen, werden de jon gens daar gezien door menschen, die| van de berooving hadden gehoord. Men ontnam hun ae revolvers en waar schuwde de politie te Deventer, die het) tweetal gisteravond arresteerde. Brand. Dinsdagavond is de be kende „Emmy's Hoeve" van den heep H. Pouw te Voorthuizen, totaal afge brand. Zop goed als niets is ge-red.. Huis en inboedel waren verzekerd. Hedennacht heeft te Vlissingeiï een groote brgnd gewoed. De panden' van den bakker de Vlieger met win kel, woonhuis en bakkerij op den hoek van de Hobeinstraat en ae timmer manswerkplaats van den heer Boo-nej met bovenwoning in de Bouwenwout- straat zijn totaal uitgebrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet. voor. Do o del ijke val. T© Deventer! is Dinsdag de jeugdig©- Steenbergen1 van een vrachtauto ge-vallen, waardoor hij érnstige inwendige kwetsuren be kwam. Hij werd naar het ziekenhuis! overgebracht, waar hij gistermorgen! aan de gevolgen is overleden. Lijk opgehaald. Woensdag middag werd onder de gemeente Maasl bracht het lijk opgehaald van J. Dae mon, die Maandag aldaar met een tractor in de Maas was gereden. Hetl lijk werd naar Echt vervoerd. D o 0- d e 1 ij k ongeluk. W'oens' dagavond is" op den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Halfweg, de be stuurder van een handkar do-o-r een) auto,welke hem in de richting naar Amsterdam gaande, achterop kwam,, overreden. De ongelukkige, die ver moedelijk verkeerd was uitgeweken, was op slag dood. De auto is onder zocht, doch bleek geheel in orde. I 'n Verloren paarlenoollier., Als verdacht van diefstal van eenj paarlenco-llier ter waarde van f 300 ïsi aangehouden een decoratieschilder, vvaj J n-ende aan de Suezkade te Den Haag. Een dame zou dit collier eenigen tijd geleden verloren hebben en heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Dezer dagen kwam haar ter oore, dat een collier, als door de dame wasj verloren, bij de Bank van Leening was1 beleend. Een onderzoek wees uit, dat het collier inderdaad door de damei verloren was. De schilder had het ge vonden en van deze vondst geen aan- fifte gedaan bij de politie, weshalve! ij zich aan diefstal heeft schuldig ge maakt. De ©nopg-0hel derde moord. Gistermiddag; is de verdachte van) dien moord op v. d. Stijl 'dóór den rec-hl- ter-ciommissans in verhoor genomên,. Na een langdurige' ondervraging, waai* bij ook de verdediger van den verdach te tegenwoordig was, verklaarde del reichter-oómmissaris geen termen aan wezig te achten den verdachte op vrij©) voeten te' stellen. Hij is in het Huis van Bewaring in gesloten. Eenüuur boek. Toen in 1735 I onze groote, wereldberoemde Boerhave j stierf, vond men onder zijn nagelaten! papieren ook een verzegeld stuk, dat tot opschrift droeg: „Het eenige en (diepste geheim der geneeskunde." De beroemdheid van den dokter in j aanmerking genomen, die zelf een [hoogten leeftijd had bereikt, vermoed de men natuurlijk in dit boek de groot ste geheimen en de meest vvaardevollei j recepten geopenbaard te zien. De nalatenschap van Boerhavé zoui j 1 onder den hamer komen en uit alia 1 landen kwamen liefhebbers om het waardevolle boek te bemachtigen. Een. rijk Engelschman gelukte het tenslot te in het gelukkige bezit van het waar devolle document te komen en hij be taalde er 70.000 gulden voor. Op plechtige wijze werden de ze gels van het boek genomen hef was leeg. Alleen op de eerste blad zijde stond: „Houdt het hoofd koel* iden stoelgang goed, de voeten warm, i fdan kimt ge spotten met alle dok- itoiten". Tot op dezen dag zijn die woorden' [het geheim der geneeskunde geble ven. Er wordt echter niets vermeld van de vreugde van den Eaaelsch-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6